Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Partida Romilor susține PNL la Alegerile Locale 2024

Partida Romilor susține PNL la Alegerile Locale 2024

Aliat politic «tradi­țional» al PSD, Partida Romilor Ialomița a decis să susțină în 2024 PNL la Alegerile Locale. «Nu suntem o marfă electo­rală. Nu suntem de vânzare!» a declarat Leonida Mandache, liderul ialomițean al filialei, la întâlnirea care a parafat acordul de cola­borare politică. Acordul a fost semnat duminică, 7 aprilie 2024, la Slobozia. Partida Romilor Ialomița reprezintă un electorat estimat la 30000 de alegători la nivelul județului Ialomița.

 

O decizie așteptată PNL și Partida Romilor Ia­lo­mița au semnat duminică, 7 aprilie 2024, la Slobozia, un acord politic de susținere reciprocă la Alegerile Locale din 9 iunie 2024. Cei doi lideri ai filialelor, Dragoș Soare și Leonida Mandache, au precizat că noul acord reprezintă finalitatea a 3 ani de acțiuni politice și ad­ministrative comune la nivelul județului Ialomița. «Se apropie campania electorală... Avem nevoie de voturi, nu ne ascundem! Dar nu am venit să le cerșim, ca alte partide. Suntem aici pentru că în urmă cu 3 ani am decis să ne sprijinim reciproc și să susținem comu­nitățile aflate în situații de risc... Sunteți spirite libere. Și li­bertatea nu poate fi cumpărată! Avem nevoie unii de alții pentru a-i opri pe cei care controlează bugetele localităților în care trăiți doar în folosul lor!» a susținut Dragoș Soare poziția PNL în fața celor peste 200 de participanți la eveniment. Poziția lui Dragoș Soare a fost dublată de discursul lui Leonida Mandache, liderul Partidei Romilor Ialomița. «Nu suntem o marfă electorală. Nu suntem de vânzare! Și nu putem face ceva prin constrângere. Vrem să fim liberi și să ne decidem singuri viitorul. Iar azi, îm­preună cu PNL, împreună cu prietenul meu Dragoș Soare, ne vom im­plica în Alegerile Locale. Pentru că toți vrem să avem un viitor mai bun pentru noi, pentru copiii și nepo­ții noștri!». Conform esti­mărilor, la nivelul județului Ialo­mița, Partida Romilor reprezintă un electorat estimat la 30000 de ale­gători.

13 Aprilie 2024, 15:40 (2616 vizualizări - 5 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Gică henț:
(17 Aprilie 2024, 11:51)
continuare.. Democrația înseamnă mot-a-mot puterea poporului, așa că simplul fapt că sunt ascultați, înțeleși și cooptați în diverse proiecte politice, este un drept și nu o concesie. Iar dacă ar fi să „stăm strâmb dar să judecăm drept”, mai țigani sunt unii români decât romii.
Gică henț:
(17 Aprilie 2024, 11:50)
Pentru liniștea cititorilor, etimologia cuvântului „Slobozia” are profunde implicații istorice, practic, această denumire provenind de la o măsură fiscală luată de voievodul Radu Mihnea în secolul al XVII-lea, aceea de a-i elibera de taxe și impozite pe oamenii care locuiau ținutul în acele vremuri. Hrisovul cu această măsură fiscală se poate admira pe peretele interior de la etj 1 al primăriei. De altfel încă de prin sec. XV Slobozia actuală apare pentru prima dată menționată în hrisoavele și documentele oficiale ale domnitorilor pământeni din Țara Românească, inițial cu numele de „Vaideei”. Conotația acestui nume derivă din faptul că acest ținut era unul al oamenilor oprimați din Evul mediu.  În Slobozia de acum câteva secole locuiau robi țigani, țărani legați de glie și alte categorii sociale pe care nobilimea medievală le considera respingătoare. Având în vedere condiția și lipsa de respect cu care erau tratați toți acești oameni, se poate spune că denumirea locului de „Vaideei” spune totul despre locuitorii ei. După anul 1614, această măsură fiscală luată de domnitorul Radu Mihnea vine să schimbe numele localității în „Slobozia”, așa cum o cunoaștem astăzi cu toții. Mai precis, manifestând un fel de compasiune față de locuitorii excluși din societatea medievală cu care Slobozia a fost populată, Radu Mihnea emite un hrisov prin care cere eliberarea de la plata taxelor și impozitelor de către toți locuitorii din „Vaideei”. Termenul folosit de domnitor a fost acela de „slobozire de la biruri”, adică de eliberare de la plata taxelor locale. Inițial locul se va numi „Slobozia lui Ianache”, iar din secolul XVIII se va denumi oficial „Slobozia”. Ținând cont de toate acestea, de bun simț ar fi să nu ne mai legăm de strămoșii de drept ai acestui ținut, majoritatea lor de etnie romă, dat fiind faptul că aceștia au fost secole la rând un neam defavorizat și oprimat, în majoritatea lor efectiv niște sclavi, lipsiți de drepturi și libertăți.  Democrația înseamnă mot-a-mot puterea
Anonim :
(14 Aprilie 2024, 22:34)
Voi partidul romilor faceți o mare greșeală care consta in urma de rasa(adică PNL vrea să scape de romi de la ugira și 13 la marginea orașului,deci înainte trebuia să discutați despre problema pe care o au romi de la ugira.
alegator:
(14 Aprilie 2024, 09:10)
Daca avetii romii de la Bora cistigati orasul iar judetul nu se mai pune problema .In citva ani vor cistiga alegerile partidul romilor in Ialomita 
nasol:
(13 Aprilie 2024, 17:35)
e clar ca s-au facut concesii si le-au fost date posturi si alte libertati.
ne rup cu manele si mizerie pe strazi iar politia locala nu o sa faca nimic