Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

JURNAL DE CAMPANIE

Ialomița a reluat procedura pentru înființarea Birourilor Electorale de Circumscripție

Conform deciziei BEC

Ialomița a reluat procedura pentru înființarea Birourilor Electorale de Circumscripție

Organizarea celor două runde de Alegeri electorale, care se vor des­fășura pe 9 iunie 2024, a fost dată peste cap la nivelul județului Ialomița în urma unei decizii istorice a Biroului Electoral Central. Ca urmare a mai multor contestații privind nerespectarea procedurii de desemnare a preșe­dinților Birourilor Electorale de Circum­scripție locale, BEC a decis desființarea tuturor acestor entități, inclusiv a Biroului Electoral de Circumscripție Județean! La începutul acestei săptămâni, procedura a fost reluată, dar demersul a creat din nou un val de reacții, după ce s-a descoperit că unul dintre cei desemnați ca locțiitor într-un Birou Elec­toral de Circumscripție are probleme penale! În același timp, magistrații din Ialomița, în semn de protest față de decizia BEC, au decis să nu se mai implice în organizarea Alegerilor!

 

O decizie istorică Decizia Biroului Electoral Central are la bază mai multe contestații înaintate către instituție cu privire la modul în care s-a desfă­șurat operațiunea de desemnare, prin tragere la sorți, a președinților Birourilor Electorale de Circumscripție și a locțiitorilor acestora din județul Ialomița. Această procedură a fost efectuată de Tribunalul Ialomița. În contestația respectivă se invocă faptul că, în momentul tragerii la sorți a pre­ședinților și locțiitorilor Birourilor Electorale de Circumscripție, nu s-a ținut cont de principiul teritoriali­tății, fiind numiți în aceste funcții magistrați din zone îndepărtate județului Ialomița. Așa s-a ajuns ca în funcții să fie numiți magistrați din București sau din județul Dolj. Contestatarii, membrii ai Corpului Experților Electorali din județul nostru s-au arătat nemulțumiți de faptul că prioritate au avut magistrații din afara județului și nu experții electorali care locuiesc în Ialomița. După mai multe ședințe și dezbateri oficiale, vineri, 19 aprilie 2024, Biroul Electoral Central a validat contestația și a dispus desființarea atât a Biroului Electoral de Circumscripție Jude­țeană Ialomița, cât și a Birourilor Electorale de Circumscripție locale. Mai mult, instituția a decis reluarea întregii proceduri. Totodată, reprezentanții BEC au obligat Tribunalul Ialomița, instituție căreia, potrivit legii, îi revine obligativitatea de a îndeplini procedura de numire prin tragere la sorți a președinților și locțiitorilor acestora în Birourile Electorale de Circumscripție locale, să reia această activitate. De asemenea, în decizia sa, BEC a precizat faptul că magistrații desemnați trebuie să-și desfășoare activitatea în cadrul Tribunalului Ialomița sau Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița. Este pentru prima dată în istoria organizării Alegerilor Electorale, după Revoluția din 1989, când Biroul Electoral Central dă o astfel de dispoziție!

 

Procedură reluată Conform indicațiilor Biroului Electoral Central, procedura de desemnare a președinților și locții­torilor acestora în cadrul Birourilor Electorale de Circumscripție locale și Biroului Electoral de Circum­scripție județean a fost reluată luni, 22 aprilie 2024. Ședința s-a desfă­șurat în cadrul Tribunalului Ialomița, sub directa coordonare a președintelui instanței, judecătorul Marius Mirel Costin. În deschi­derea procedurii, acesta a anunțat public faptul că magistrații Tribunalului Ialomița, care ar fi trebuit să fie trași la sorți pentru aceste funcții, au refuzat să mai participe la procesul electoral. «Tragerea la sorți a președinților și locțiitorilor se va face fără implicarea magistraților! Colegii mei au decis să nu mai participe la procesul electoral. Astfel, în funcții, respectând procedura, vor fi numiți ceilalți experți electorali!» a explicat judecătorul Marius Mirel Costin, președintele Tribunalului Ialomița. Tribunalul Ialomița ar fi trebuit să fie repre­zentat în cadrul celor 67 de Birouri Electorale de Circumscripție, locale și cel județean, de 6 magistrați. Astfel, la tragerea la sorți, pentru cele 134 de funcții de președinte și locțiitor în cadrul acestor entități au fost incluși ceilalți 171 de experți electorali, care fac parte din Corpul Experților Electorali la nivelul județului nostru.

 

O nouă procedură, noi nereguli Noua tragere la sorți a preșe­dinților și locțiitorilor acestora în cele 67 de Birouri Electorale de Circumscripție nu a fost lipsită de situații controversate. Se pare că, într-unul dintre Birourile Electorale de Circumscripție din județul nostru, în urma procedurii, ar fi fost desem­nat un bărbat cu probleme penale. Surse din cadrul Corpului Exper­ților Electorali au precizat că ar fi vorba despre angajatul Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița, suspect într-o anchetă de corupție a Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița. Bărbatul se află sub control judiciar pentru 60 de zile, după ce a fost prins în flagrant luând mită. Deși au existat discuții în cadrul ședinței cu privire la această numire, procedura a continuat fără probleme. Cel mai pro­babil, va fi depusă o nouă contestație față de această de­semnare și, spun unii experți electorali, chiar și o plângere penală pentru nerespec­tarea dispoziției legale. Conform legii, președinții și locțiitorii acestora, pentru a fi desemnați în aceste funcții, ar trebui să aibă cazierul curat...

 

Miza din spatele scandalului
Numirile controversate ale magistraților din alte județe ale țării în fruntea Birourilor Electorale de Circumscripție locale din Ialomița nu sunt o noutate. Se pare că astfel de situații ar fi fost consemnate și la rundele de Alegeri Electorale desfășurate atât în 2016, cât și la cele din 2020. Se pare că nemulțumirea celor care au depus contestațiile la Biroul Electoral Central ar avea la bază faptul că riscau să piardă banii publici oferiți de Stat personalului care asigură desfășurarea alegerilor. Estimativ, în toată această perioadă până la Alegeri și câteva zile după desfășurarea acestora, președinții și locțiitorii Birourilor Electorale de Circumscripție ar fi trebuit să încaseze peste 15 mii de lei de fiecare..

 

ULTIMA ORĂ Noi trageri la sorți pentru președinții și locțiitorii Birourilor Electorale de Circumscripție

Marți, 23 aprilie 2024, la Tribunalul Ialomița s-a desfășurat o nouă tragere la sorți pentru desemnarea președinților și locțiitorilor acestora în cadrul Birourilor Electorale de Circumscripție locale și a celor din Biroul Electoral de Circumscripție județean. Astfel, pe baza cererilor făcute de persoanele desemnate în urma tragerilor la sorți de luni, 22 aprilie 2024, în 7 Birouri Electorale de Circumscripție, inclusiv în cadrul Biroului Electoral de Circumscripție județean, au fost înlocuiți președinții și locțiitorii acestora. În cazul Biroului Electoral de Circumscripție județean, Tudorița Tache, grefier la Tribunalul Ialomița, desemnată președinte al BEJ Ialomița, a fost înlocuită de Nicoleta Niculescu, funcționar public în cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița.

23 Aprilie 2024, 16:05 (3306 vizualizări - 4 comentarii)

Citiți și:
Au fost desființate TOATE Birourile Electorale de Circumscripție din Ialomița, inclusiv cel Județean!

Comentariile cititorilor:


Cornel:
(24 Aprilie 2024, 09:08)
La data de 1 februarie 2024, în Corpul Experților Electoarli de la nivelul județului Ialomița, sunt înregistrate 798 de persoane. De la acea dată s-au mai înregistrat alte câteva zeci. Tabloul Corpului Experților Electorali – MANAGEMENT ELECTORAL (roaep.ro)
alegator:
(23 Aprilie 2024, 22:51)
Tot felul de functionarasi care nu stiu cum sa distribuie numarul  mandatelor de consilier local in urma numararii voturilor!Asta e democratia in Romania! Traiasca X-O !
Eu stiu:
(23 Aprilie 2024, 21:24)

Ce avem noi aici.O grămadă de așa ziși juriști care știu să scrie multe.Printre semnatari se află și domnul (...). Se pare că este același cu domnul jurist,subprefect,actualmente Sef al Poliției Locale Țăndărei.Oare domnul primar știe cu ce se ocupă domnia sa marele șef al poliției locale??Eu zic că nu.Pentru bulversarea întregului scrutin electoral prin faptul că nu a fost ales președinte sau vicepreședinte,eu as zice că o demisie de onoare ar fi ceva normal.Du- te tată în privat că de când te știu ai trăit numai țin bani publici.

Victor :
(23 Aprilie 2024, 19:28)
Nimic fara Dumnezeu! Poate ii schimba si la Ciochina, sunt varza! Ce le mai place sa ia bani fara sa faca nimic si nici nu stiu ce au de facut, puneti tineri scoliti, care se joaca cu calculatorul.