Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia a accesat o investiție de 30 milioane de lei pentru sistemul de apă și apă uzată

Slobozia a accesat o investiție de 30 milioane de lei pentru sistemul de apă și apă uzată

Administrația locală din Slobozia a accesat 30 mili­oane de lei pentru extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare. Fondurile accesate sunt puse la dispoziție de către Administrația Fondului de Mediu în cadrul Progra­mului vizând sisteme de alimentare cu apă, canalizare și epurare a apelor uzate. «Am reușit să depunem vineri (n.red.: 5 aprilie 2024), în primele 4 minute de la deschiderea apelului, cererea de finanțare pentru extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canalizare în va­loare de 30 milioane de lei, aplicând în cadrul Agenției Fondului de Mediu pentru valoarea maxim eligibilă pentru localitatea noastră!» a declarat public primarul Dragoș Soare, ulterior obținerii finanțării.

 

Finanțare nesperată Administrația Soare a reușit performanța de a accesa 30 milioane de lei pentru extinderea și modernizarea sistemului de alimentare cu apă și canali­zare. Fondurile accesate sunt puse la dispoziție de către Administrația Fondului de Mediu în cadrul Programului vizând sisteme de alimentare cu apă, canalizare și epurare a apelor uzate. Cele 30 mi­lioane de lei vor fi utilizate pentru extindere rețele de alimentare cu apă și cana­lizare în Slobozia Nouă și Bora, înlocui­rea/devierea conductei de refulare la stația de pompare ape menajere în Cărămidari, modernizarea treptei de aerare linia 2 din cadrul stației de epurare, pentru a conti­nua prima parte a investiției finalizate anul trecut și mo­dernizarea stației de clorare din cadrul gospodăriei de apă. «Sunt 4 ani de când obiectivul meu este de a atrage absolut orice formă de finanțare posibilă pentru dezvoltarea Sloboziei. Am reușit să depunem vineri (n.red.: 5 aprilie 2024), în primele 4 minute de la deschiderea apelului, cererea de finanțare pentru extinderea și moder­nizarea siste­mului de alimentare cu apă și canalizare în valoare de 30 milioane de lei, aplicând în cadrul Agenției Fondului de Mediu pentru valoarea maxim eligibilă pentru localitatea noastră!» a declarat primarul Dragoș Soare ulterior obținerii finanțării.

 

Urban SA atacă public Primăria Slobozia În cadrul unei conferințe de presă organizate joi, 4 aprilie 2024, directorul general al Urban SA, Adrian Stoicescu, a declarat că obținerea finanțării nu ar fi fost posibilă fără sprijinul societății pe care o conduce. «Este pentru prima dată când a existat o colaborare productivă între Urban și Primăria Slobozia, în sensul că ne-au lăsat să îi ajutăm. (...) Este prima dată când administrația locală reușește să depună un proiect eligibil care să permită accesarea de fonduri pentru sistemul de apă și apă uzată a orașului!» a declarat Adrian Stoicescu, printre altele. De asemenea, Adrian Stoicescu a atacat în termeni duri activitatea Primăriei Slobozia, susținând că «administrația locală dă dovadă de de­zinteres, incapacitate administrativă și nepricepere». Declarațiile survin pe fondul sesizărilor publice legate de mirosurile emanate de la stația de tratare a orașului. Adrian Stoicescu susține că Urban SA a făcut investiții considerabile în modernizarea stației și că pentru realizarea de investiții noi e nevoie de surse de finanțare noi: «Lista de investiții prioritare a orașului, realizată în 2023, este de 226 de milioane... Am convenit, împreună cu Primăria Slobozia, să accesăm fonduri. Singurii bani pe care Primăria Slobozia a fost de acord să îi acceseze, tot cu ajutorul nostru, sunt acești 30 milioane de lei. Pentru restul fondurilor e nevoie de proiecte noi!».

 

Promisiuni fără acoperire: Dezastrul de la blocul F10!

În urmă cu aproape 2 ani, Urban SA oferea servicii specia­lizate de salubrizare pentru subsolurile inundate din blocurile orașului. Conform garanțiilor oferite de către directorul general Adrian Stoicescu, timpul de așteptare pentru accesarea acestui serviciu nu depășește 30 de zile. Locuitorii blocului F10 din Cartierul 500 așteaptă intervenția Urban SA de luni de zile.

Apartamente fără noroc Blocul F10 din Cartierul 500 a fost construit defect de către comuniști. Din cauza înclinației, apa din canali­zarea pluvială a orașului se scurge în subsolul blocului. De două săptămâni însă, de la ultima ploaie, situația a devenit insuportabilă. Elisabeta Iordan locuiește în bloc și explică situația: «Acum două săptămâni i-a ieșit apa în casă vecinului de la etajul 1... Și n-am putut să facem reparații, n-am putut să facem nimic! Mi s-a întâmplat și mie, acum 2 ani, într-o dimineață... A ieșit toată mizeria în baie. Dar de data asta nu mai putem singuri, că nu e problema noastră, e problema Urban. Iar când am fost la ei ne-au spus că nu ne pot ajuta și ne-au pus pe o listă de așteptare!».
Un focar de infecție Subsolul veșnic inundat de la F10 generează probleme în lanț. Scara blocului emană un miros a igrasie până la etajul 4, țânțarii și șobolanii conviețuiesc cu oamenii la toate palierele, iar mucegaiul și umezeala macină zi­durile apartamentelor. «Toate zidurile sunt așa. Parchetul e umflat, cheltuim mereu bani pe renovare. De când am cumpărat apartamentul, acum 13 ani, așa trăim. A intrat mucegaiul în ziduri. Am aruncat haine, covoare, tot... La baie, intră șobolanii pe ghenă. Și mereu plătim pentru apa scoasă de la subsol!» explică Ștefania Lăscuzeanu, proprietară a unui apartament la parter.
Urban SA ridică din umeri După două săptămâni de așteptare, la presiunile publice ale proprietarilor, Adrian Stoicescu a ajuns la fața locului. După evaluarea situației a solicitat o motopompă pentru evacuarea apei din subsolul blocului. Problema de fond rămâne însă nerezolvată. În așteptarea ploii următoare, locatarii se bucură de sprijinul acordat «peste rând». Și filosofează: «Cu ploaia și cu focul nu te joci. Și focul îl mai stingi, dar de ploaie nu scapi. Se infiltrează peste tot...». În așteptarea motopompei, Adrian Stoicescu încearcă să con­vingă proprietarii că Primăria e de vină. Oamenii n-au nimic împotrivă, cu condiția să le fie rezolvată problema. Rămâne ca în tren... Alegerile bat la ușă pentru toată lumea la fel!

 

Ocaua lui Stoicescu Vodă: Urban SA are debite de 600000 de lei la PPC-ENEL România!
În toamna anului 2022, Urban SA lansa o campanie publică pentru recuperarea debitelor restante ale populației, debite estimate la peste 7 milioane de lei. La momentul respectiv, Adrian Stoicescu a anunțat că pentru recuperarea acestor debite socie­tatea va acționa debitorii în judecată, solicitând executarea silită a acestora. Paradoxal, în aceeași perioadă, Urban SA acumula debite pentru facturile neachitate către furnizorul de energie electrică PPC-Enel. Invocând neplata acestor facturi, reprezentanții societății au dat în judecată Urban SA pentru recuperarea datoriei, a cărei valoare depășește 600 mii de lei cu tot cu penalități. Cauza se judecă la Tribunalul Ialomița. O posibilă explicație privitoare la aceste debite ar putea fi lipsa lichidităților. În vara anului 2023 însă, după majorarea tarifului la 15,15 lei pentru mc de apă, Urban SA anunța public că sincopele financiare existente au fost depășite. În aceste condiții, retorica dublă practicată de conducerea Urban SA generează confuzie la nivelul orașului, provocând rezistență la plata facturilor restante.

25 Aprilie 2024, 08:05 (4502 vizualizări - 3 comentarii)

Citiți și:
Primăria Slobozia «recuperează» investiția pentru Sala Polivalentă
Soluții administrative pentru campusurile abandonate ale Sloboziei
Investiția pentru bulevardul Matei Basarab va fi «etapizată» până în 2026!
Rețea de canalizare în satul Lăcusteni
Aproape două decenii de proiecte ratate privind amenajarea rețelelor de canalizare

Comentariile cititorilor:


Ion Ion:
(25 Aprilie 2024, 20:43)

(...) oricum e depasit de situatie...cu tot cu echipa de la Dansez pentru tine...de obicei salsa si mambo...in 4 ani nu au accesat si nu au facut, nici un proiect nici o finantare,,,,au trecut pe langa ei ca apa pe lebada....scheletul la proiect la facut Urban dar fiind alegerile banuiesc ca vrem singuri sa culegem laurii..in genul nostru caracteristic...pentru F10 ,Urban nu e societate sociala si nu Urban a facut canalizarile ...Primaria le-a facut ...Urban doar opereaza....racordul blocului si subsolul este proprietatea locatarilor prin asociatia locatarilor.. daca 30 ani nu au scos mizeriile au zis sa faca un pic de spectacol ...si cum circarii sunt in oras...leii cu doua fete si fara valoare , au gasit momentul...eu le dadeam salutari si strangeri de mana...

Procurorul :
(25 Aprilie 2024, 20:24)

(...) să termine cu prostiile. Să explice de ce au dublat prețul laturilor pe care le primim la chiuvetă.Acum vor voturile fraierilor? Să nu uitați că voi sunteți angajații noștri.Veti da socoteală hoților.

abc:
(25 Aprilie 2024, 11:08)
O primarie care ar avea habar de ce se intampla in oras cu subsolurile pline de apa si dejectii la zeci de blocuri(comuniste...) ar lua masuri de golire si igienizare a acestora cu fonduri europene si locale(din impozite si taxe platite de slobozeni). In 2024 sa ai subsoluri cu apa si tantari in capitala judetului... La fel si anveloparea blocurilor. Ar putea fi o tema electorala serioasa printre altele... Dar trebuie programe, proiecte pe care nu stim sigur daca primaria este capabila, poate si vrea sa le faca.