Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

BÎRFE

about cops :-)

• Din vremuri imemoriale, Inspectoratului nostru de Poliție i-a făcut o deosebită plăcere să fie în centrul atenției. Că a fost vorba de sechestrat minore prin Țăndărei sau de comandanți care dansau pe mese filmați de interlopi, Inspectoratul nostru a fost top. O perioadă, scurtă, au fost stopate genul ăsta de acțiuni, șefului Ștefu nefiindu-i pe plac ieșirile în decor. Revenind la vremurile actuale când, din nou, Inspectoratul a rămas fără șef, trebuie să aducem în discuție ceva comportamente deviante ale celor împuterniciți cu comanda. Nici nu s-a uscat bine cerneala pe hârtiile alea care deleagă competențe că ai noștri, doctori pe bune sau nu, cu grade mari sau fără, au fost zăriți pe mal de Iezer, târziu în noapte, chefuind. Acuma, noi credem că sărbătoreau nostalgici vremurile demult apuse și nici prin cap nu ne trece să ne gândim că au semnat adeziuni la Partidul-Stat. Sau că beau pentru pensionările anticipate numărându-și orele, zilele, lunile până când s-or alinia astrele. Noi doar am scris aici ca să se consemneze că știm și nu care cumva să se considere că astfel de informații sunt lipsite de substanță. Hai cu podul ăla mare de la Buești!


• Impresionați fiind de cele redate mai sus, considerăm firesc să sprijinim competența organelor. Astfel, am aflat cu destul de multă întârziere că cel mai iubit dintre polițiștii ăștia angajați din sursă externă, aka Lucică neorientatu’ dar cu țintă, ar fi susținut un examen la Călărași. Examenul era pentru cei care au făcut facultăți și, firesc, vizau ocuparea unei funcții de ofițer polițist. Doar că examenul ăla a fost întrerupt de niște băieți care au depistat la un candidat chiar subiecțelele. Lucică neorientatu’ dar cu țintă a fost lăsat să-și termine lucrarea, dar examenul a fost blocat. Acuma, știm că suntem subiectivi, dar vorbim în numele a mii de ialomițeni amendați de Lucică, fie ei pietoni sau șoferi. Lucică este cel mai competent polițist în viață și trebuie sprijinit să părăsească Ialomița, ca ofițer cu patalamale de Călărași. Poate ocupa chiar funcții de șăf, să zicem, la Dără­bani/Boto­șani sau, de ce nu?, Valea lui Mihai/Bihor. Să înțeleagă și oamenii ăia ce înseamnă respec­tarea legii, rigoarea acesteia când primești amendă că traversezi strada prin loc nepermis sau când îți lipsește triunghiul reflectorizant din portbagaj. Lucică, polițist, adjectiv.


• La final, readucem pe tapet marea problemă a lipsei de perso­nal din cadrul Inspectoratului nostru. Adicătelea, tragem un semnal de alarmă că, în curând și după noile preconizate pensionări, nu va mai avea cine să danseze pe mesele infractorilor căci, mai mult ca sigur, interlopii care filmează nu vor fi recunoscuți. De asemenea, mai spunem că, la fel de curând, vestitul Economic se va transforma în birou de copiat acte și, în cel mai fericit caz, materialele de urmărire penală vor fi redactate de Inteligența Artificială. Acestea fiind spuse consi­derăm că se impune, spre exemplu, aducerea lu’ Pompilică pe post de șef la Poliție, că deja s-a plictisit la APIA și tanti Mimipesede a zis că îl lasă și la Poliție să se joace cu lopățelele în nisip.

26 Aprilie 2024, 19:15 (4530 vizualizări - 3 comentarii)

Comentariile cititorilor:


Mihai:
(10 Mai 2024, 10:11)
Stimată redacție, vă mulțumim pentru implicarea în conștientizarea și ridicarea gradului de pregătire profesională a polițiștilor/polițiștilor locali din Slobozia. Urmare a publicării comentariului din data de 08.05.2024, refritor la acea rampă auto parcată ilegal pe partea carosabilă, în Bora, și pe lângă treceau nepăsători atâția funcționari cu atribuții în domeniul rutier, s-a produs minunea. Rampa auto a fost ridicată și a dispărut orice sursă de risc la adresa conducătorilor auto de bună credință. Pe această cale, mulțumim și șefilor IPJ Ialomița și Poliției Locale Slobozia că au timp să citească această rubrică și astfel să afle doleanțele contribuabilului slobozean. Mult succes, redacția Independent! PS: Surse neconfirmate susțin că stimabila doamnă polițist local (chiar șefă, zic unii) care face zilnic naveta cu autoturismul de serviciu al Poliției Locale Slobozia (o fi oare legal?) ar luat decizia mutării obstacolului rutier și amplasării în altă locație. Repet, surse neconfirmate!
Mihai:
(8 Mai 2024, 10:17)
Dacă tot vorbim de competența și implicarea polițiștilor din zonă, haideți să vă dau un exemplu concret de nepăsare și indiferență (am putea să-i spunem incompetență sau prostie, dar haideți să nu fim atât de duri). De aproximativ 5 zile, în Bora, vis-a-vis de atelierul auto Selena, cineva a parcat pe partea dreaptă a carosabilului (cum te deplasezi spre Cosâmbești) o platformă auto, platformă care intră pe jumătate pe partea de rulare, obturând-o și constituind un real pericol. Mai ales seara și noaptea, întrucât zona nu este bine luminată. Cu toate că zilnic trec prin zona respectivă echipaje de polițiști și polițiști locali, nu s-a sesizat nimeni cu privire la încălcarea normelor rutiere și riscurile create de respectiva rampă auto, nesemnalizată și neiluminată. Ce fac polițiștii care patrulează prin zonă? Este greu de spus! Cu siguranță că nu-și fac datoria! Cel mai interesant este că, zilnic, de cel puțin două ori pe zi, trece prin zona respectivă și o distinsă șefă a polițiștilor locali; oare nici respectabila doamnă nu conștientizează pericolul?
Lenuța:
(7 Mai 2024, 08:53)
IPJ Ialomița este probabil cea mai slab cotată unitate de poliție, în ultimii ani. Toate clasamentele întocmite la nivel de IGPR evidențiază dezastrul din acest inspectorat și lipsa de eficiență a polițiștilor ialomițeni. Și totuși această situație pare să convină politicienilor locali pentru că, astfel, toate dosarele care-i vizează se vor clasa de la sine, prin lipsă de probe (atenție la dosarele de la SICE Ialomița, unde s-a așternut praful, în mai multe straturi). Cred că această situație ar trebui să ne îngrijoreze!