Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Pacient neoperat din cauza unui conflict între medici

La Spitalul Județean de Urgențå Slobozia

Pacient neoperat din cauza unui conflict între medici

Un pacient internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia așteaptă de 10 zile să fie operat după ce și-a rupt piciorul în urma unei căzături. Bărbatului i s-a explicat faptul că nu poate beneficia de intervenție întrucât între medicul în evidențele căruia se află și un anestezist al unității medicale există un conflict deschis. Rudele pacientului au sesizat situația atât la Administrația Spitalului Județean de Urgență Slobozia, cât și la Consiliul Județean Ialomița. Conducerea unității medicale susține că va deschide o anchetă internă și că vă sesiza, la rândul său, Colegiul Medicilor Ialomița.

 

Așteaptă vindecarea pe patul de spital În urma unui accident casnic, bărbatul a căzut și și-a rupt un picior. Soția sa a sunat la 112 și a fost transportat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia, fiind internat. Încă de la început medicul care l-a examinat i-a comunicat femeii că va fi nevoie de o intervenție chirurgicală. Timpul a trecut, iar la 10 zile distanță de la incident, pacientul încă așteaptă în salon să beneficieze de operație. În momentul în care rudele au întrebat mediciir cu privire la motivele pentru care pacientul este nevoit să aștepte li s-a răspuns faptul că, din cauza unui conflict dintre medicul care îl are pe bărbat în evidență și medicul anestezist, operația nu se poate desfășura. «Doctorul a spus că anestezistul refuză să intre în sala de operație cu el! Am înțeles că medicul ortoped și medicul anestezist nu se înțeleg, au multe discuții în contradictoriu și din această cauză operația nu se poate desfășura. Pacienții nu au nicio vină într-o astfel de situație. Am depus plângeri și la conducerea spitalului și la Consiliul Județean Ialomița. Tot ce ni s-a spus să facem este să așteptăm!» susține revoltată Constantina State, soția pacientului care așteaptă să fie operat.

 

Discuții contradictorii Reprezentanții Spitalului Județean de Urgență Slobozia susțin faptul că întreaga responsabilitate este a medicului în evidențele căruia se află pacientul. Acesta ar fi trebuit să găsească o soluție astfel încât bărbatul să nu fie obligat să aștepte atâtea zile pentru o intervenție chirurgicală. Mai mult, conducerea unității medicale susține faptul că respectivul medic are o atitudine ne­potrivită față de întreg corpul medical. «Responsabi­litatea medicului era de a găsi o soluție pentru acest pa­cient. Fie îl transfera unui alt coleg, fie aproba transferul către o unitate medicală din Capitală. Este vorba despre orgolii, iar pacienții nu au nicio vină. Oamenii trebuie să primească îngrijiri medicale indi­ferent de disputele dintre medici!» susține Liviu Patrichi, managerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Oficialii unității medicale susțin faptul că vor deschide o anchetă internă și că vor sesiza Colegiul Medicilor Ialomița. «Soluția pentru acest caz este transferul către un alt medic din spital și s-au început demersurile în acest sens. Va fi sesizată Comisia de Disciplină și, im­plicit, vom sesiza și Colegiul Medicilor!» a mai spus Liviu Patrichi, ma­nagerul Spitalului Județean de Urgență Slobozia.

15 Mai 2024, 07:50 (6148 vizualizări - 15 comentarii)

Citiți și:
Un pacient internat la Spitalul Slobozia a vrut să «evadeze» din salon pe o schelă metalică
Fetiță de 5 ani, agresată de medicul care a consultat-o
Medicii Spitalului Slobozia reclamă neregulile din cadrul instituției

Comentariile cititorilor:


Giani:
(19 Mai 2024, 19:30)
Fraților medici, nu înțeleg de ce vă certați.  Mai bine zis știu dar nu îmi dau seama ce e în mintea voastră. Îmi permit să vă dau un sfat: la c...e dați-le bani, nu importantă și privilegii.  
Petru:
(19 Mai 2024, 11:25)
In spital la noi sa ajuns la o nesimțire fără limite! Începând de la serviciul de achiziții publice,manager,si tot! Nimic nu se mișcă fara șpagă!!!
@ionela:
(19 Mai 2024, 11:06)
Deducem ca pacientul este discriminat pe criteriu de medic curant. Te-a internat cutare, primesti anestezie, te-a internat nu stiu care, nu primesti si crapi ca prostul. Toate acestea se petreccintr-o institutie publica in care toti pacientiiar trebui sa fie egali , dar si toti salariatii...
Ionela:
(18 Mai 2024, 14:12)
Medicul ortoped care nu pretinde șpagă și are curajul sa ceara normalitatea este aspru amendat de medic.anestezist și manager.Exista documente prin care  ortopedul a adus la cunoștință situația din secție dar nu a făcut nimic ptr.rezolvarea ei.De ce insista ca ortopedul trebuia sa dea  pacientul-sa poată spune ca nu este capabil?
ion cantatul:
(18 Mai 2024, 11:09)
tot judetul stie ca domnul de la anestezie face ce vrea el in spital si este tinut in puf de actualul manager
Pisica :
(18 Mai 2024, 09:11)
Un anestezist șpăgar ,care îi alungă pe toți ceilalți anestezisti care vin,din păcate asta este realitatea.
@curiosul:
(17 Mai 2024, 20:59)
DA CURIOSULE! Ai punctat la tinta. Exista un singur anestezist. De fapt 1.5 anestezisti (unul are jumatate de norma).
jony:
(17 Mai 2024, 20:24)

Ïntrebare: este oare o legatura intre dl (...) si directorul spitalului? Raspuns: Da, Dl (...) vrea un alt mandat la presedintia CJ sa-l tina in continuare pe cel ce la pus la spitalul de urgenta

Margareta:
(16 Mai 2024, 19:33)
Și urmează și un concurs pentru ocuparea unor posturi! Deja miroase a fraudă!
curiosul:
(16 Mai 2024, 10:41)
Sa intelegem ca exista  doar un anestezist si doar un ortoped in tot spitalul de urgenta de milioane de coco ?
Patrik:
(15 Mai 2024, 20:08)
Condiții europene la standarde înalte ,nivel de Slobozia nivelul buzunarului gros , nu este un caz singular ,poți să mori ,da nu lunea că merge rău toată saptamana, asa manager așa bisnis, ,dl de mai devreme cu plângere ,cine plătește doctorul sau spitalul din banii fraierilor, cum sa stai cu piciorul rupt 10zile  in spitalul renovat care nu se mai termina ,zici că suntem în Siria , daca vezi că nu ai cu ce da mai departe la Buc -Ct, da asta este a fost 1 Mai ,5 Mai......draciu la pus să își rupă piciorul a crezut în reinviere
Marina:
(15 Mai 2024, 10:12)
Este extrem de simplu! Există argumente pentru formularea unei plângeri penale împotriva medicului respectiv. Codul penal, coroborat cu legislația în domeniul medical oferă variante de acțiune. Pe de altă parte, pasivitatea conducerii spitalului este condamnabilă. Nu poți ține un pacient un număr de 10 zile pentru a fi operat de un ortoped. 
Jack:
(15 Mai 2024, 10:00)
Sesizați Parchetul pentru abuz în serviciu.
belu:
(15 Mai 2024, 09:20)
La puscarie cu ei
HazdeNecaz: