Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Camera de Conturi Ialomița reclamă slaba pregătire a funcționarilor Primăriei Grindu

Camera de Conturi Ialomița reclamă slaba pregătire a funcționarilor Primăriei Grindu

Curtea de Conturi a României a dat publicității Raportul misiunii de audit ce a vizat modul în care au fost implementate proiectele de investiții derulate de Primăria Grindu în perioada 2021-2023. Este vorba despre 26 de obiective de investiții, cu o valoare de peste 6,1 milioane de lei. Neregulile descoperite de auditori în timpul misiunii au drept cauză slaba pregătire profesio­nală a funcționarilor publici care își desfășoară activitatea în cadrul Primăriei Grindu. Mai mult, edilul localității a fost implicat într-un scandal public, acesta reclamând la Poliție faptul că ar fi fost agresat de fosta secretară a comunei.

 

Prejudiciu estimat la aproximativ 60 mii de lei În perioada 2021-2023, arată Camera de Conturi Ialomița în Raportul întocmit după înche­ierea misiunii de audit la Primăria Grindu, administrația locală a beneficiat de fonduri locale, gu­vernamentale și europene, în va­loare de 6,1 milioane de lei, pentru implementarea a 26 de proiecte de investiții. Auditorii au descoperit mai multe nere­guli cu privire la modul în care s-au derulat aceste investiții, toate având drept cauză «îndeplinirea necorespunzătoare a sarcinilor de serviciu de către angajații cu atribuții în monitorizarea modului de executare a contractelor de lucrări încheiate de Primăria Grindu». Mai mult decât atât, din cauza manierei deficitare în care funcționarii Primăriei Grindu și-au desfășurat activitatea, instituția este acum în situația de a plăti din bugetul local suma de aproximativ 60 mii de lei, considerată de auditorii ialomițeni drept «prejudiciu». Concret, în urma verificării s-a descoperit faptul că respectiva sumă a fost acordată constructorului care a efectuat lucrările de modernizare a Căminului Cultural din Grindu în mod eronat. În raportul reali­zat după încheierea misiunii de audit, Camera de Conturi Ialomița a precizat faptul că «au fost efectuate plăți nelegale, rezultate din decontarea unor situații de lucrări în care au fost incluse articole de deviz în cantități mai mari decât cele executate». Pe cale de consecință, principala sarcină trasată de auditorii ialomițeni a fost aceea de recuperare a prejudiciului constatat. Terme­nul limită până la care adminis­trația locală din Grindu trebuie să recupereze suma de aproximativ 60 mii de lei este 31 iulie 2024. În caz con­trar, neîndepli­nirea dispozițiilor trasate de Camera de Conturi Ialomița, poate atrage răspunderea penală a funcționarilor publici din cauza cărora s-a produs prejudiciul.

 

Primar agresat de fosta secretară
Acesta nu este singurul scandal public în care administrația locală din Grindu este implicată. La finalul lunii martie 2024, primarul localității, Marian Trâmbițașu, reclama public faptul că ar fi fost agresat în sediul primăriei de fosta secretară a localității, Tudorița Ene. Deși acesta nu și-a putut explica gestul femeii, surse din cadrul Primăriei Grindu au precizat faptul că edilul ar fi fost cel care ar fi provocat acest scandal care a degenerat. Mai multe plângeri au fost depuse la Poliție, urmând a se dispune o soluție legală prin Parchet.

20 Mai 2024, 12:10 (3518 vizualizări - 8 comentarii)

Citiți și:
Camera de Conturi Ialomița a reclamat Penitenciarul Slobozia la Parchet
Abateri financiar-contabile în valoare de 13 milioane de lei, descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Comentariile cititorilor:


un cetățean:
(30 Mai 2024, 12:12)
dacă funcționarii sunt slab pregătiți de ce primarul nu-i trimte la cursuri de perfecționare? există prevedere legală dar în opinia primarului funcționarii publici nu trebuie să meargă la cursuri de perfecționare doar el poate să meargă care oricum nu înțelege nimic sau mai bine spus nu reține nimic
vasile:
(24 Mai 2024, 02:04)
vasile:nu functionarii sunt slab pregatiti ci primarul ii obliga sa incalce legislatia
vulpea acra:
(21 Mai 2024, 14:46)
@Radu Cezar:-> lasa ca nici cu actualul primar nu mi-e rusine! Vicele macar are o cariera didactica in spate! rusinicaaaaaa!!!
Radu Cezar:
(21 Mai 2024, 09:35)
sa vedeti viceprimarul de la cazanesti, nu stie sa citeasca si nici nu stie de ce este in functia aia are impresie ca daca e vice e dumnezeu. in afara de curatenie nu stie cu ce se mananca administrarea primariei, se plimba toata ziua degeaba prin cazanesti si isi flendura fesele printre alegatori ca sa iasa primar mai nou vrea sa fie in frunte da ea nici macar nu stie ce e aia primarie. o sa va mai semnalez poate veniti sa o vedeti in actiune
AlexDan:
(20 Mai 2024, 21:02)
Nu se poate vorbi despre performanta in conditiile in care Consilierii si primarul stabilesc salariile personalului in fiecare UAT ! In plus, pentru contabilitate nu se mai gasesc amatori la salariile din primarii, in privat acestea fiind mult mai mari si mai putina munca!
Izabela:
(20 Mai 2024, 15:03)
Sa vedeti la Facaeni,nemuri,slugi si lipitori de afise. Asa e cam peste tot.
Ion ion:
(20 Mai 2024, 14:49)
Fomica mare lui domn primar...ce vrei e la început.. nu personalul e slab pregatit...primarul e prea fomist...scandalul  cu secretarul de primarie nu e degeaba...
Jack:
(20 Mai 2024, 13:39)
Asa se întâmplă în toate Primăriile din jude ,primarii vor angajați slab pregătiți și slugarnici.