Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

S-a întâmplat la Slobozia: Angajați la Stat cu documente falsificate!

S-a întâmplat la Slobozia: Angajați la Stat cu documente falsificate!

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia au început urmărirea penală pe numele a patru suspecți din municipiul Constanța, care falsificau certificate de calificare profesională. Actele false au ajuns la Slobozia și au fost utilizate de mai multe persoane pentru a se angaja în instituții publice. Toți cei patru suspecți sunt cercetați, la acest moment, în stare de libertate.

 

Procurorii din Slobozia au descins la Constanța Joi, 30 mai 2024, procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, împreună cu polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice al IPJ Ialomița, au organizat patru percheziții domiciliare pe raza municipiului Constanța. Anchetatorii au mers la locuințele celor patru suspecți acuzați că ar fi falsificat certificatele de calificare profesională pe baza cărora mai multe persoane din Slobozia s-au angajat în instituții publice. «În acest moment, cercetările sunt în plină desfășurare. Au fost efectuate percheziții, dar nu au fost impuse măsuri preventive pe numele niciuneia dintre persoanele vizate de această anchetă!» au transmis reprezentanții Biroului de Presă al Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia. 

30 Mai 2024, 18:05 (17166 vizualizări - 9 comentarii)

Citiți și:
Slobozia: Percheziții într-un dosar de «înșelăciune» cu polițe de asigurare!
Slobozia: Percheziții la persoane bănuite de săvârșirea de infracțiuni economice
Descinderi ale mascaților în Slobozia, Amara și Babadag

Comentariile cititorilor:


Corcodel de la Dumitresti:
(15 Iunie 2024, 15:50)
BOSILOR DIN PROCURATURA CARE NU RASPUNDE LA TELEFOANE, DA MA NU RASPUNDE, CA IALOMITA ESTE ALTA  LUME. ZONA 19 G SA MOARA MASA, IERTAM TIGANII PE SUTE DE MI DE EURO, PROCURATUTURA APROPAPELUI. IA ZI PROCURORE SEF DE IALOMITA.  DACA VEZI DIN LIMUZINA TA DE SERVICI CA DOI CIOROI VIOLEAZA O BABA, MOARTA SCOASA DIN CIMITIR, TE AUTOSESISEZI SAU SPUI DUMNEZEU SA O IERTE!
Stoian:
(1 Iunie 2024, 20:21)
dar de smecherul ala de la anaf cu diploma falsa cumparata de pe net ce se mai aude? sper ca e bine mersi omul si nu a fost deranjat de nimeni pana la urma
Mary :
(31 Mai 2024, 20:05)
Șî cei care și-au cumpărat diplome iar astăzi sunt încadrați la stat cu studii superioare, cum sunt tolerați?! Desigur, nu are cine să-i înlăture, și șefii lor tot de acolo și-au cumpărat diplomele. De douăzeci de ani și mai bine am tot semnalat acest aspect care este furt din bugetul consolidat de stat. Să vă amintesc, că nimeni nu este mai presus de lege.    
Cetățeanul x:
(31 Mai 2024, 14:15)

Și la (...) șeful  de serviciul  deratizare tot cu diploma fabricata lafacultatea Gheorghe  Cristea cu banii  lui mămică cre și ea ocupă  o funcție  la evidenta  persoanei la ci 69 de ani cam longevivă  cade la stat și bani se iau stind de graba cred că  așa  oameni  nu au pic depuși e dar nici cei din conducere se fac că  nu văd nici nu  aud  o mina se spală  pe alta și amândouă spală  fața  .Gai la vot să  votam Ce nemernicia  care o întâlnim la tot pasul 

Cetățeanul x:
(31 Mai 2024, 13:55)
Da se știe  că  ocupată  funcție de director de11 ani cu diplomă  falsă  de masterat plătită unui domn așa  zis profesor universitar  din Constanța care le aduceau diplomele la nas pentru cite va sute de EUR și doamnei director  și la alte câteva  persoane din alte servicii  ale instituțiilor publice de ce nu se dau nume poate sunt chiar persoanele despre care am scris mai sus 
@Jack:
(31 Mai 2024, 13:14)
filierele sunt politice dnul Jack. Nu se angajeaza nici pe post de portar daca nu pupi inelul jupanului politic
@bobita:
(31 Mai 2024, 09:22)
Si daca stii asta cu ce te ajuta? nu poti sa dormi noaptea de grija altora? Poate chiar tu esti unul/una dintre ei/ele si faci aici talente de Buftea...
Jack:
(31 Mai 2024, 08:53)
Trebuiesc dați afară și pilele care i-au băgat. Sunt adevărate filiere de trafic de influenta în instituțiile publice.
Bobita:
(31 Mai 2024, 07:26)
CIne sunt persoanele care au folosist aceste diplome si in ce institutii publice s-a intamplat asta?