Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Un nou inspector șef pentru Poliția ialomițeană

Un nou inspector șef pentru Poliția ialomițeană

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița are un nou inspector șef. Desemnat de Inspectoratul General al Poliției Române să asigure comanda Poliției ialomițene a fost comisarul șef de poliție Daniel Alexandru Radu. Înainte de a ajunge în Ialomița, acesta a fost împuternicit director al Institutului de Cercetare și Prevenire a Criminalității, din cadrul IGPR. Totodată, a deținut și funcția de șef al Direcției pentru Protecția Animalelor din cadrul aceleiași instituții. În Ialomița, comisarul șef Daniel Alexandru Radu va asigura comanda pe o perioadă de 6 luni.

 

Șefi trimiși de la Centru în județul Ialomița O dată cu plecarea definitivă a fostului comandat al Poliției ialomițene, comisarul șef de poliție Viorel Ștefu, Inspectoratul General al Poliției Române a încercat în repetate rânduri să numească în fruntea structurii teritoriale din județul nostru, pe care o are în subordine, un inspector șef cu aceleași performanțe profesionale. În cei 7 ani trecuți de la momentul în care comisarul șef Viorel Ștefu a părăsit oficial instituția, IGPR a schimbat opt inspectori șefi. Patru dintre aceștia și-au desfășurat activitatea în diferite structuri ale Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, în timp ce alți patru au fost aduși din alte județe sau din Direcțiile Poliției Române. Din cei patru șefi locali pe care Poliția ialomi­țeană i-a avut, doar unul singur mai profesează, ceilalți trei fiind în prezent pensionari. Este vorba despre comisarul șef Sebastian Savu, în prezent adjunct al IPJ Ialomița. Seria șefilor aduși din alte județe a fost deschisă de comisarul șef Valentin Condruz, ajuns la Slobozia din județul Brăila. În prezent, acesta este adjunct în cadrul IPJ Brăila. Condruz a fost urmat de comisarul șef Mircea Ioan Rus, detașat din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Cluj la comanda IPJ Ialomița. În prezent, fostul șef al IPJ Ialomița este urmărit penal într-o anchetă a DNA Cluj, privind fapte de «abuz în serviciu». IGPR l-a numit la comanda IPJ Ialomița și pe comisarul șef Mihai Adrian Aldea, cel care a deținut funcția de ofițer în cadrul Direcției Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din cadrul Poliției Române. După ce a părăsit funcția de conducere din cadrul Poliției ialomițene, în primăvara acestui an, comisarul șef Mihai Adrian Aldea s-a pensionat. Cea mai nouă numire făcută de IGPR la comanda Poliției ialomițene este comi­sarul șef Daniel Alexandru Radu. Acesta și-a început activitatea în cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Prahova, în calitate de purtător de cuvânt, fiind apoi detașat în cadrul Serviciului de Analiză al aceleiași instituții. S-a făcut remarcat în cadrul acestei structuri, lucrând la instrumentarea dosarului «Haiducul Onorel», anchetă care a vizat prinderea unui bărbat evadat din Penitenciarul Prahova. Ulterior a fost numit la conducerea Direcției pentru Protecția Animalelor din cadrul IGPR, iar apoi a fost împuternicit la comanda Institutului de Cercetare și Prevenire a Criminalității.

5 Iunie 2024, 15:25 (16495 vizualizări - 11 comentarii)

Citiți și:
Poliția ialomițeană a rămas din nou fără conducere. Comisarul șef Daniel Alexandru Radu s-a întors la IGPR!

Comentariile cititorilor:


Corcodel de la Dumitresti:
(8 Iunie 2024, 08:51)
Exact la sursa.  ASA CUM A ZIS ILIESCU, SUNTEM ANIMALE, ASA CA AVEAM NEVOIE DE UN INSPECTOR SEF CU EXPERIENTA LA PROTECTIA ANIMALELOR. AZI SUNTEM ANIMALE, MAINE VOTANTI, DUPA CARE SUNTEM RETRIMISI LA ANIMALE. CATE ZGARDE AI DOMNULE IMPUTERNICIT?
Doru:
(7 Iunie 2024, 13:39)
Hai duceti-va dracului, bisnitari cu ifose de oameni de afaceri, gainari spagari, betivani, curvari cu probleme psihice grave, aia care mergeau si negociau contractele personale imbracati in uniforma statului, aia care-i opreau pe camionagii si le rechizitionaucauciucurile de la semiremorci pentru interesul propriu... Mai adaug?
#gigel:
(7 Iunie 2024, 08:58)
Nu stiu daca ai fost in sistem, dar el (...) pe care tu il slavesti in sedintele multe pe care le prezida ne povestea cum a prims el singurul hot din activitatea lui, pt cunoscatori faza cu geamul. Asa ca nu il mai slavi ca are si foto in galeria de la parterul sediului IPJ
& gigel:
(6 Iunie 2024, 21:16)

Acel (...) despre care vorbești a făcut numai nenorociri la Ialomița la fel că și pe unde a mai fost. Pe el nu la mai verificat nimeni cate afaceri a făcut în timpul cât a fost milițian.

Bita:
(6 Iunie 2024, 11:21)
In mod firesc, se naste o intrebare: oare de ce nu este numit un comandant din cadrul IPJ Ialomița? Sau atunci când este numit, de ce nu rezistă pe funcție? Oare din cauza incompetenței? Oare din cauza corupției? Oare de ce?
Marian:
(6 Iunie 2024, 09:46)
Aveți în vedere că noul șef face naveta zilnic Slobozia - Ploiesti cu mașina de serviciu. Un calcul mic ne arată că se arde cca 500 - 600 litri combustibil, din fondurile IPJ Ialomița.  Concluziile despre cum a venit puteți să le trageți singuri .
Gigel:
(5 Iunie 2024, 23:35)

Ca de obicei, la IPJ se numește un om prin decizie reînnoibilă la 6 luni de maximum 3 ori. În acest timp, chiar dacă dorește să își arate mușchii, inspectorul șef este legat și de mâini și de picioare - orice mișcare "greșită" va face să piardă imediat postul călduț. Este mâna politicienilor locali, care nu își doresc un inspector șef capabil și pe termen lung. Cred că am fost foarte norocoși cu domnul (...) - a avut curajul să îl aresteze pe (...), a făcut curățenie printre polițiștii care erau pătați, a destructurat clanuri interlope (fostul inspector șef fusese surprins dansând pe mese cu interlopii - care l-au și filmat de altfel). De asemenea, mergea prin oraș (pe jos sau cu bicicleta) și testa vigilența polițiștilor. Nu cred că vom mai unul ca dl (...) prea curând.

Giani:
(5 Iunie 2024, 22:26)
Mare ghinion pe judetu' asta, numa traseisti și nonname. Unu care n a prins un hot în viata lui vine șef peste cei de la care se,pretinde asta. Ăsta semnează hârtiile ca primaru și făcându-și cruce sa nu se ducă la pușcărie.
Cunoscator d ale militiei:
(5 Iunie 2024, 18:41)
Il recomanda ,,vocea si talentul" de purtator de cuvant... (nu are 1 zi de munca in operativ si aici ma refer la adevarata politie). Nu va avea niciun rol semnificativ acest om. IPJ IL a devenit rampa de lansare la pensie cu beneficii pt resturile de ofiteri din IGPR. (Dc erau buni, nu plecau de acolo intr-un judet amarat). Hai sanatate si il asteptam pe urmatorul (dupa alegeri, desigur....) sa vedem ce adeziune o sa aiba. Nu ne chinuim sa le retinem numele degeaba.
Cetățean :
(5 Iunie 2024, 17:19)
Ca de obicei , numit pentru 6 luni, sa beneficieze de toate sporurile funcției și apoi pensionare pe caz de boală! 
cetatean:
(5 Iunie 2024, 12:28)
A fost numit acesta considerind in opinia unora ca it este un judet de animale rusine mare .

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Sâmbătă 29 Aug 2026
276 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 108 infecții COVID-19 în județul Ialomița

Numărul infecțiilor COVID-19 la nivelul județului Ialomița este în creștere. Marți, 14 aprilie 2020, Grupul de Comunicare Strategică a confirmat faptul că în Ialomița există 108 cazuri de infecții respiratorii ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2020, 16:05
(2628 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru nerespectarea Ordonațelor Militare la Slobozia și Țăndărei

Amenzi pentru nerespectarea Ordonațelor Militare la Slobozia și Țăndărei

Polițiștii ialomițeni au acționat luni, 13 aprilie a.c., cu efective mărite, pentru siguranța comunității și impunerea respectării Ordonanțelor Militare, în cadrul unor acțiuni de prevenire în municipiul ...[citește_toată_știrea]

14 Aprilie 2020, 15:55
(4100 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Rețeaua de recrutare EURES nu are disponibile locuri de muncă

Reprezentanții Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița informează faptul că, în urma apelurilor primite din partea persoanelor care caută locuri de muncă în străinătate, prin rețeaua ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2020, 19:00
(2239 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Anchetat de polițiști pentru că și-a bătut mama

Polițiștii din Stelnica au emis în data de 11 aprilie 2020 un ordin de protecție pe numele unui tânăr de 22 de ani, din localitate. Acesta a intrat în vizorul oamenuilor legii pentru că și-a lovit mama ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2020, 18:50
(3450 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Accident rutier provocat de un șofer băut

Polițiștii ialomițeni au intervenit duminică, 12 aprilie 2020, la un accident rutier, petrecut pe DN2A, între Urziceni și București. Un tânăr de 32 de ani a pierdut controlul mașinii și s-a răsturnat în ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2020, 18:40
(2416 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La plimbare cu mașina, fără a avea permis

Un tânăr de 38 de ani din Slobozia s-a ales cu un dosar penal după ce a fost prins în trafic fără a avea permis de conducere. El a fost tras pe dreapta în data de 11 aprilie 2020, în zona Cartierului Bora ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2020, 18:30
(2828 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: La volan, în stare de ebrietate

Un bărbat de 49 de ani din Țăndărei a fost identificat sâmbătă, 11 aprilie 2020, circulând pe drumurile publice în stare de ebrietate. Acesta avea o alcoolemie de 0,61 miligrame alcool pur în aerul expirat ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2020, 17:20
(2999 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 102 infecții COVID-19 în județul Ialomița

Numărul infecțiilor COVID-19 la nivelul județului Ialomița este în creștere. Luni, 13 aprilie 2020, Grupul de Comunicare Strategică a confirmat faptul că în Ialomița există 102 cazuri de infecții respiratorii ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2020, 16:05
(3006 vizualizări - 0 comentarii)


Crăsanii de Jos: A murit carbonizat în propria casă

Un bătrân de 92 de ani a ars de viu în propria locuință. Tragedia s-a petrecut duminică, 12 aprilie 2020, în satul Crăsanii de Jos, comuna Balaciu. Gospodăria bătrânului a fost cuprinsă de flăcări după ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2020, 20:10
(4006 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Numărul infecțiilor COVID-19 în Ialomița a ajuns la 100

Duminică, 12 aprilie 2020, conform informațiilor oferite de Grupul de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost raportate 100 de cazuri de infecție COVID-19. Astfel, în ultimele 24 de ...[citește_toată_știrea]

12 Aprilie 2020, 15:40
(5239 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Numărul infecțiilor COVID-19 în Ialomița a ajuns la 89

Sâmbătă, 11 aprilie 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost depistate alte 4 noi cazuri de infecție COVID-19. Astfel, numărul persoanelor bolnave a ajuns la ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2020, 15:50
(3061 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Măsuri preventive pentru a evita infectarea cu noul Coronavirus

Printr-un comunicat de presă remis publicității, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița le reamintesc cetățenilor măsurile pe care sunt obligați să le respecte pentru a evita infectarea ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2020, 15:00
(2704 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 13 - 16 apriliee, în anumite zone din localitățile Săcioara, Rași și Amara ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2020, 14:50
(4222 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Târg: Incendiu la o anexă gospodărească

Fierbinți Târg: Incendiu la o anexă gospodărească

Pompierii din Urziceni au intervenit vineri, 10 aprilie 2020, pentru stingerea unui incediu care a cuprins anexa unei gospodării din orașul Fierbinți Târg. În urma incendiului au ars 6 tone de porumb , ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2020, 17:40
(3815 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Numărul infecțiilor COVID-19 în Ialomița a ajuns la 85

Vineri, 10 aprilie 2020, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost depistate 4 noi cazuri de infecție COVID-19. Astfel, numărul persoanelor bolnave a ajuns la 85. ...[citește_toată_știrea]

10 Aprilie 2020, 16:05
(3902 vizualizări - 0 comentarii)


Cocora: Conducea în stare de ebrietate și fără permis

Polițiștii Secției Rurale Grivița au depistat în data de 8 aprilie a.c. un bărbat de 56 de ani care conducea pe raza localității Cocora, în stare de ebrietate. Acesta avea o concentrație de 0,90 mg/l alcool ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2020, 17:00
(3030 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Numărul infecțiilor COVID-19 în Ialomița a ajuns la 81

În ultimele 24 de ore, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost depistate 7 noi cazuri de infecție COVID-19. Astfel, numărul persoanelor bolnave a ajuns la 81. Totodată ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2020, 16:50
(3807 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,54%-rata șomajului

La sfârșitul lunii februarie 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4243 șomeri (din care 1851 femei), rata șomajului fiind de 4,54%, cu 1,02% sub ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2020, 13:05
(2434 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

RISO SCOTTI DANUBIO SRL angajează
-ambalator manual-3 persoane
-electromecanic -1 persoana

Cerință specială: să locuiască în Slobozia
Persoana de contact: Mihai Nedelcu,
tel. 0729/167.293

8 Aprilie 2020, 16:50


Grupul de Comunicare Strategică: Numărul infecțiilor COVID-19 în Ialomița a ajuns la 79

În ultimele 24 de ore, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost depistate 7 noi cazuri de infecție COVID-19. Astfel, numărul persoanelor bolnave a ajuns la 79. Totodată ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2020, 16:25
(4655 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Percheziții la locuințele unor hoți

Polițiștii din Urziceni au efectuat marți, 7 aprilie 2020, două percheziții domiciliare pe raza orașului. Oamenii legii au descins la locuințele a doi bărbați, suspecți de spargerea sediului unei firme ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2020, 16:20
(4906 vizualizări - 1 comentariu)


Movilița: S-a urcat beat la volan și a provocat un accident rutier

Un bărbat de 52 de ani din București este cercetat penal pentru «conducere în stare de ebrietate» și «vătămare corporală din culpă». În seara zilei de 7 aprilie 2020, în timp ce venea de la București către ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2020, 16:15
(4756 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de 57 mii de lei aplicate de polițiști

Polițiștii din Slobozia au organizat marți, 7 aprilie 2020, o acțiune de verificare a modului în care se respectă măsurile legale impuse pe perioada stării de urgență. Cu această ocazie au fost aplicate ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2020, 16:10
(2753 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Foreței de Muncă Ialomița oferă 147 de noi locuri de muncă persoanelor aflate în căutarea unui serviciu. Cele mai multe dintre oferte sunt destinate șomerilor calificați ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2020, 16:05
(3424 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 73 persoane, confirmate cu COVID-19

Potrivit Instituției Prefectului Ialomița, la data de 7 aprilie 2020, conform raportului operativ al Direcției de Sănătate Publică Ialomița, 428  persoane se află în carantină. De asemenea, alte 1 ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2020, 19:40
(4965 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Reținut pentru că și-a amenințat soția

Un bărbat de 50 de ani din localitatea Axintele a fost reținut luni, 6 aprilie 2020, după ce a mers la locuința concubinei sale și a amenințat-o. Femeia în vârstă de 49 de ani a sunat la 112 și a cerut ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2020, 18:45
(2063 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Numărul cazurilor de COVID-19, în creștere în județul Ialomița

Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița se constată o creștere semnificativă a cazurilor de COVID-19. Astfel, dacă luni, 6 aplie 2020, erau înregistrate 63 de cazuri, marți ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2020, 16:05
(5275 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA SA Constanța răspunde provocărilor COVID-19

A trecut aproape o lună de când societatea noastră a impus primele măsuri de prevenire și de limitare a diseminării virusului SARS-CoV-2, atât pentru angajații RAJA SA Constanța cât și pentru comunitate ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2020, 15:55
(3794 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: În Ialomița există 63 de cazuri de infecție COVID-19

Numărul cazurilor de infecție COVID-19 este în creștere la nivelul județului Ialomița. Potrivit estimărilor oficiale ale Grupului de Comunicare Strategică, în Ialomița există 63 de cazuri confirmate pozitiv ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 16:15
(3557 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil neexplodat, descoperit la Armășești

Lucrările agricole de primăvară scot la iveală elemente de muniție neexplodată. Astfel, un cetățean din comuna Armășești ce executa în cursul dimineții de luni, 6 aprilie a.c., săpături pe un teren de pe ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 16:10
(3274 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Romtelecom în Depozit necontrolat de deșeuri în curtea din spatele fostului sediu al Romtelecom din Slobozia Alin în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Ion Ion în Ministrul Mediului, Diana Buzoianu, vizită oficială la Slobozia Cernea în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Vasile în Ialomița riscă să piardă aproape 40% din proiectele PNRR Stelu în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Nimeni Altu în Ialomița riscă să piardă aproape 40% din proiectele PNRR Național în Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, condus de preotul Ion Marian  cetatean în Ialomița riscă să piardă aproape 40% din proiectele PNRR Lenta în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean guess who în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia guess who în 27,9 milioane de lei pentru electrificarea liniei Slobozia-Țăndărei, închisă circulației trenurilor de călători spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 26 august 2026 Lemnaru Mihaita în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean cristina în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Ion în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Coleg de breaslă în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Cezar în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean cumcamcom în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Ilie în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...