Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Administrațiile din Ialomița aderă la Strategia de Dezvoltare a serviciilor de salubrizare

Noi pași spre legalitate

Administrațiile din Ialomița aderă la Strategia de Dezvoltare a serviciilor de salubrizare

Cele 63 de administrații locale din Ialomița deservite de ADI ECOO 2009 SRL se pregătesc să adere la Strategia de Dezvoltare pe termen Mediu și Lung a serviciilor de salubrizare. Documentul urmează a fi votat de către reprezentanții unităților administrativ-teritoriale membre ale acestui organism județean. Adoptarea Strategiei va permite gestionarea unitară a serviciilor de salubritate și atingerea nivelului de 50% de deșeuri recupe­rate, conform angajamentelor asumate de către România în fața Uniunii Europene.

 

La un pas de legalitate Practicile neunitare privind colectarea deșeurilor la nivelul administrațiilor locale din Ialomița a determinat Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ADI ECOO 2009, organismul care tutelează activitatea operatorului regional de salubritate ADI ECOO 2009 SRL să promoveze aprobarea unei Strategii de Dezvoltare pe termen Mediu și Lung a serviciilor de salubrizare. În luna mai 2024, cele 63 de administrații locale din Ialomița deservite de ADI ECOO 2009 SRL și-au desemnat un reprezentant în organismul tutelar. În perioada imediat următoare, reprezentanții desemnați vor aproba această Strategie care stabilește în mod unitar direcțiile de dezvoltare a serviciilor de salubrizare, respectiv modul în care vor fi realizate activitățile de colectare, transport, sortare, depozitare și va­lorificare pentru deșeurile generate de populație. Implementarea unor practici unitare va permite Ialomiței să atingă în următorii 10 ani un nivel de recuperare a deșeurilor de 50%, conform angajamentelor asumate de către România în fața Uniunii Europene.

 

Ambiții administrative Cea mai ambițioasă dintre mă­su­rile stabilite în Strategie este im­ple­mentarea unui sistem unic de colec­tare, separat pe patru fracții, respectiv hârtie, plastic, sticlă și fracții rezidu­ale. Conform datelor oficiale, doar 24% din deșeurile colectate și sortate în Ialomița sunt transportate la reciclatori și numai 12% dintre acestea sunt valorificate energetic. Pentru a atinge procentul de recuperare de 50%, Strategia prevede, printre altele, construirea unor centre de colectare prin aport voluntar pentru preluarea deșeurilor colectate selectiv de la po­pulație. Aceste centre vor fi construite în loca­litățile Țăndărei, Fierbinți-Târg, Căzănești, Bărcănești, Miloșești, Andrășești Gura Ialomiței, Gheorghe Lazăr, Slobozia, Fetești, Scânteia, Ion Roată, Făcăeni și Săveni. Reamintim că, la acest moment, în Ialomița există o singură stație de colectare și selectare a deșeurilor, la Țăndărei. Stația este operată de ADI ECOO 2009 SRL și are o capacitate de 5000 de tone anual. Ținta stabilită prin Strategie, după realizarea inves­tițiilor prognozate, este de 40000 de tone de deșeuri colectate selectiv anual.

11 Iunie 2024, 11:55 (6015 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
ADI ECOO 2009 SRL a preluat serviciile de salubritate din 58 de localități ialomițene
Sacul de 7 lei pentru resturile vegetale
Ialomița: S-a dublat cantitatea colectată de deșeuri reciclabile

Comentariile cititorilor:


Mary :
(12 Iunie 2024, 22:52)
P.S. Am fost la Petrom să cumpăr benzină și după ce că era cald, mai mirosea groaznic a caca. Bonus! Așa, cum îi stă omului bine. Nu știu cum pot trăi oamenii din acea zonă. Defapt, dece mă întreb? Când pate vântul "prielnic" miroase în tot orașul. Cu toate asta nu cunosc niciun mare norocos la LOTO din oraș.
Mary :
(12 Iunie 2024, 22:29)
Idioții nu încetează să ne gazeze, seara când este răcoare și lumea iese din casă să se plimbe. Să-i oprească cineva!!  Treaba asta, ( chipurile că omoară țânțarii, aiurea! ) o pot face după 1:00 - 2:00 noaptea. 
Cetățeanul x :
(12 Iunie 2024, 10:13)
Asta  Va-ti  dorit la votare .Veniseră  un om care în 4 anii  a făcut cît  alți  în 10  dar ce să  vezi nu a fost bun că  de ne- am  învățat  cu pesedisti  care fură  ,distruge ce au făcut  alți  .Pățim  apa menajeră  la preț de apă  bună  domnului  director de la  Urban  îi  plăti. noi populația  acestui Oraș  amărât  chiriea la fastuoasa vila  în are  locuiește  ca de nu are cu ce să  își  cumpere  casă  că  este  salariul  cam mic  ,nu vrea să  se  bage  dator la băncii  precum copii  noștri  pe viață  Ăștia  sunt   care ne conduc  că nu-i  poți  numi  oamenii  .Indefeferent de culoarea  politică  gândiți-vă  și la binele Cetățeanul  că  pe bani  lor stați   dacă  mai aveți  un pic de  obraz                  Ce ne mai  miram avem ce neam  dorit circ pe                                                       ⁹
Vio:
(12 Iunie 2024, 08:24)
@Mary , 100% real ceea ce spui !
Bobita:
(12 Iunie 2024, 07:45)
Exista un CV public pentru acest director al unei companii de o asa importanta sustinuta cu fonduri publice?
Mary :
(12 Iunie 2024, 00:44)
Zile toride cu nopți tropicale au intrat deja în viața slobozenilor cu valori ce depășesc 40 de grade ziua la Soare fără nicio speranță de ploaie să mai răcorească orașul. Și cum toți am căutat umba în timpul zilei, care este mai săracă dar mai călduroasă ca altă dată, a venit și seara, vorbim de ora 22:30, chiar mai târziu când regimul  termic sub 26 de grade te îmbie la o plimbare, dar ce să vezi?! Apar fumegătorii! Cei care cu mașinile lor împrăștie un fum înecăcios, de care trebuie să te ferești și automat să intri în casă când îți este lumea mai dragă, în speranța că vor stârpi țânțarii. Aiurea! De ani de zile aceiași spectacol prost, cu actori dornici șă-și facă numărul pe fugă, să dea rasol la ce au de făcut și să fugă cu banii. Cam așa s-ar traduce acest tablou fără sfârșit la care asistăm ca tâmpiții fără să înțelegem nimic, dor ciupiți  la bani și de țânțari.
(...):
(11 Iunie 2024, 16:52)

Intindere mare se diluiaza activitatea va deveni un colos pt pilosi politici cu cheltuieli si costuri mari si lipsa de control .