Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primăria Slobozia NU respectă hotărârile Consiliului Local!

Administrație locală marca Alexandru Potor

Primăria Slobozia NU respectă hotărârile Consiliului Local!

Transpusă la nivel local, «guvernarea» respectă algoritmul central: parte legislativă (Parlamentul României sau Consiliul Județean/Local) și partea executivă (Guvernul sau Primăria). De principiu, partea legislativă «conduce» și partea executivă «face». Am ținut încă de la început să menționăm aceste aspecte deoarece există nenumărate situații în care nu se înțeleg prea bine prerogativele «guvernării», la nivel central sau local. Sau, chiar dacă se înțeleg, nu se aplică sau se modifică în funcție de anumite interese. Concret și factual vom discuta în cele ce urmează despre o astfel de situație, speța noastră vizând o Hotărâre a Consiliului Local Slobozia și nerespectarea acesteia de către Primăria condusă de Alexandru Potor.

 

Hotărârea cu pricina...

...poartă numărul 57 și a fost aprobată de plenul Consiliului Local Slobozia la data de 27 februarie 2025. Hotărârea în discuție făcea referire la «concesionarea prin licitație a unor bunuri imobile (terenuri cu destinație curți-construcții), proprietatea privată a Municipiului Slobozia». Cu un Studiu de Oportunitate în spate, Hotărârea 57 viza, așa cum intuiți, concesionarea unor bunuri imobile, de fapt terenuri cu destinația curți-construcții, aflate în proprietatea privată a municipiului reședință de județ. Relevantă în context este perioada concesiunii, de 49 de ani, procedura licitației publice fiind cea indicată pentru obținerea terenurilor în cauză. Aceeași Hotărâre invoca și Caietul de Sarcini necesar licitațiilor, criteriile de atribuire ale viitoarelor contracte de concesiune fiind detaliate în Documentația de atribuire. Știm că sunt detalii tehnice dar încercăm pe cât posibil să fim cât mai exacți în preluarea informațiilor tocmai pentru a demonstra că anumite aspecte ale procedurilor de licitație de după au fost încălcate sau nerespectate cu știință sau nu de Primăria Slobozia. De asemenea, același Consiliu Local Slobozia prin aceeași Hotărâre 57 îl desemnează pe vajnicul viceprimar 2 Gigi Manea pentru a semna contractele de concesiune cu persoanele desemnate câștigătoare în urma finalizării procedurii de licitație. La final, să completăm că, la finalul ședinței, s-a consumat un amplu episod de discuții, probabil plecând de la Hotărârea 57, în care primarul Potor a deplâns soarta unor tineri slobozeni cu loturi de teren concesionate ce nu mai îndeplineau criterii de atribuire, consilierii locali fiind aproape convinși că Hotărârea proaspăt aprobată urma să le permită (re)concesionarea...

 

Prefectura este vigilentă...

...în cazul Hotărârilor consiliilor locale sau ale Consiliului Județean, avizul de legalitate al instituției acordându-se pentru fiecare act în parte. Desigur, Instituția Prefectului emite acest aviz în condițiile în care autoritățile publice locale trimit respectivele documente pentru verificarea legalității, existând totuși ceva primării care nu se mai sinchisesc în a obține avize de legalitate. Dar aceasta este altă poveste și nu este cazul Primăriei Slobozia, Hotărârea 57 apucând calea legală a Prefecturii pentru a fi verificată. Așa cum spuneam, vigilentă cum o știm, Prefectura emite de îndată un răspuns Primăriei Slobozia, îndeosebi pentru Hotărârea 57/27.02.2025. Cităm pentru ca nu cumva să fim acuzați: «din dosarul de ședință lipsește Documentația de atribuire, nefiind respectate prevederile (...) privind Codul Administrativ, cu modificările și completările ulterioare, potrivit cărora „(3) Documentația de atribuire se întocmește de către concedent, după elaborarea caietului de sarcini, și se aprobă de către acesta prin ordin, hotărâre sau decizie, după caz“ (...)». Tot Prefectura insistă și cu alte aspecte ce privesc anumite nerespectări legislative, încercând să îndrume Primăria Slobozia spre o procedură legală de licitație pentru concesionarea terenurilor respective. Și, ca primarul Potor să înțeleagă ce și cum cu delegarea de atribuții, Prefectura rei­terează un aspect important al guvernării locale: «(...) primarul, în calitatea sa de autoritate publică executivă a administrației publice locale, reprezintă unitatea administrativ-teritorială în relații cu alte autorități publice, cu persoanele fizice sau juridice române și străine, acesta putând delega, prin dispoziție, atribuțiile ce îi sunt conferite de lege și alte acte normative viceprimarului». «Față de cele expuse mai sus, vă solicităm ca, în prima ședință a Consiliului Local de la primirea prezentei adrese să procedați la reanalizarea hotărârii anterior menționate și, pe cale de consecință să o modificați, cu informarea în maxim 30 de zile a prefectului asupra măsurii adoptate» mai arată aceeași adresă a Prefecturii Ialomița, purtând numărul 3401 din data de 12.03.2025.

 

Hotărârea 57 se modifică...

...printr-o nouă Hotărâre, datată 20.03.2025. Căci, scrupulos cum îl cunosc toți alegătorii, primarul Alexandru Potor respectă indicațiile Instituției Prefectului. Și, astfel, Hotărârea Consiliului Local Slobozia 57 se modifică și completează cu Hotărârea 78/20.03.2025. Așadar, apare public și Documentația de atribuire a licitației, drept Anexă 3 a Hotărârii. Mai mult, se aprobă și Caietul de Sarcini al licitației, ca Anexă 4 a Hotărârii. De asemenea, se completează un alt articol prin care Alexandru Dănuț Potor, primar al Sloboziei, se desemnează drept semnatar al contractelor de concesiune cu persoanele desemnate câștigătoare în urma finalizării procedurii de licitație. Foarte interesant este că la un punct din noua Hotărâre 78/20.03.2025, care modifică și completează HCL 57/27.02.2025, se menționează expres că «prezenta hotărâre se va aduce la cunoștința cetățenilor prin afișare la sediul Primăriei Municipiului Slobozia precum și pe site-ul propriu www.municipiulslobozia.ro». Noi vă spunem că am căutat-o febril dar, pe site cel puțin, se precizează că «informațiile cu privire la hotărârea/dispoziția curentă nu sunt publice, documentul având caracter individual». Transparență nu jucărie!

 

Pe post de concluzii...
...vă prezentăm în cele ce urmează detaliile unor licitații despre care puteți interpreta ce doriți. Căci social-democra­tul primar Alexandru Potor lasă posibilitatea fiecăruia să aleagă ce anume să creadă despre licitațiile cu terenuri de la Primăria Slobozia. Spre exemplu, noi credem că în momentul în care anunți că «începând cu data de 07.03.2025 poți obține relații privind licitația, documentația de atribuire, certificatul de urbanism», Primăria Slobozia a fost atât de nerăbdătoare pentru a derula licitațiile încât a uitat de Hotărârea Consiliului Local 57 din 27.02.2025 și de prevederile acesteia. Mai mult, adresa Prefecturii datată 12.03.2025, care solicita imperios Primăriei modificarea și completarea HCL 57/27.02.2025, nu a fost luată în serios atâta timp cât data-limită pentru solicitarea clarificărilor la licitațiile de concesionare pentru terenuri era 19.03.2025. Și mai mult, HCL 78/20.03.2025, care modifica HCL 57/27.02.2025, apărea la o zi distanță după expirarea termenului pentru soli­citarea clarificărilor în vederea parti­cipării la licitații! Căci da, desfășurarea licitațiilor s-a înregistrat joi, 27.03.2025, ședința NEFIIND publică, așa cum se anunțase! Revenind, participanților la licitațiile organizate de Primăria Slobozia le-au fost impuse două Documentații de atribuire, cu condiții schimbate în decursul a doar două zile! Aceeași Primărie a social-democratului Alexandru Potor a permis participarea, de-a valma, a persoanelor fizice și juridice, cu criterii interpretabile în cazurile entităților participante. Documentațiile de participare la licitație au fost achiziționate doar pe bază de chitanță, fiind eliminate plățile bancare, tocmai ca Primăria Slobozia să cunoască îndeaproape și transparent pe cei care ar fi îndrăznit să deranjeze licitațiile pentru anumite suprafețe. În aceeași linie, persoanele responsabile de licitații din Primăria Slobozia au transmis participanților că Documentațiile de atribuire au fost întocmite «eronat», în timpul procedurilor de licitație fiind solicitate alte documente și apărând chiar o nouă Documentație de atribuire! În aceste condiții s-au derulat licitațiile pentru cele 16 loturi de terenuri, transparența opacă a Primăriei Slobozia desăvârșindu-se prin blocarea prezenței fizice a participanților la ședința PUBLICĂ de licitație pentru concesionarea terenurilor. Acestea fiind spuse, suspiciunile asupra legalității desfășurării licitațiilor par rezonabile, interesele Primăriei Slobozia sub admi­nistrația Alexandru Potor nerespectând Hotărâri ale Consiliului Local.

7 Aprilie 2025, 07:55 (20880 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Proprietarii blocului J2 fac administrație pe cont propriu
S-a vândut blocul de nefamiliști al Combinatului Chimic Slobozia
O nouă licitație pentru «Groapa lui Stoica»

Comentariile cititorilor:


Andrei:
(7 Septembrie 2025, 05:57)
Bă,vouă nu vă miroase a hoit? Îți vine să borăști de miros și vouă vă arde de cu totul altceva!
alex:
(9 Aprilie 2025, 08:56)
loturile astea sunt pentru cineva "țintit". probabil ca d-aia a renuntat si la consortiu. era cumva pe un amplasament ravnit de deputatul nostru pioneza? asa ne trebuie, ca asa ati votat. de 30 ani
Parandărăt:
(9 Aprilie 2025, 06:42)
Urmează parandărăturile pentru decontarea alegerilor. Observ aceiași propagandă pe rețelele de socializare a actalului primar ales, ca in ani 2000 cu tineri si voluntari pe strazi să dea BINE. Iar se va pune batista pe țambal si stau la cutie sa trecă ani si să își achite datoriile făcute.
CETATEAN:
(8 Aprilie 2025, 10:19)
Si asta e doar inceputul! Ce ati ales asta aveti, dragi slobozeni!
Cei ce vor fi:
(7 Aprilie 2025, 18:48)

Ce lucru bun putea ieși din relația dintre cel mai prost primar (...) și un tânăr primar fără experiență care l-a ales ca mentor pe primul? Sincer, mă bucur din tot sufletul când văd că se întâmplă lucrurile acestea. Asta au vrut slobozenii, asta au primit... Pentru că la noi nu poate exista schimbare, atat sunt unii de proști... Dar, cei in cauză ce vina au, pe ei cine sa ii îndrume, sa ii ajute? Și este doar inceputul.

Coruptul lacom:
(7 Aprilie 2025, 18:21)
Corupție incompetența parazitism și grupuri clanuri infracționale infiltrati în toate structurile statului ăsta este guvernarea de sus până jos, ăsta neau dat psd pnl
Gigi M.:
(7 Aprilie 2025, 13:18)
Sper ca autoritatile abillitate sa rastoarne situatia si sa determine responsabilii din primarie sa reia procedura de atribuire cu respectarea legislatiei in vigoare. Interesant ar fi daca Ziarul independent a completa articolul si cu detalii despre participantii si respectiv castigatorii loturilor aferente licitatiei.

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Marți 25 Aug 2026
360 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: Stimulente pentru angajatori

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița le oferă angajatorilor din județ o serie de beneficii în baza Legii nr. 76/2002, privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:19
(11014 vizualizări - 2 comentarii)


Bucu: Vindea drujbe ilegal

Polițiștii din Bucu au depistat pe raza localității un tînăr de 22 ani, domiciliat în Bărbulești, care încerca să comercializeze ilegal trei drujbe. El nu deținea documente de proveniență pentru bunurile ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:14
(9315 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bucu drujba


DGFP Ialomița: Încasări cu 12,33% mai mari la buget

Inspectorii din cadrul Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au prezentat un raport referitor la încasările la bugetul de stat. Astfel, în primul trimestru al anului 2012 a fost încasată suma ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:14
(10063 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Sprijin pentru tinerii absolvenți

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița îi așteaptă pe toți tinerii absolvenți de liceu și facultate ai promoției 2012 pentru a beneficia de indemnizația de șomaj. Pentru a putea beneficia ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:13
(9486 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Nu-ți lăsa mașina la îndemîna hoților!»

«Nu-ți lăsa mașina la îndemîna hoților!» este mesajul pe care îl transmit polițiștii ialomițeni tuturor șoferilor în cadrul unei campanii naționale de prevenire a furturilor de și din autoturisme. Campania ...[citește_toată_știrea]

11 Iulie 2012, 17:09
(11056 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. Se pot introduce anunțuri on-line!

10 Iulie 2012, 18:05


A fost descoperit trupul tînărului din Bărcănești înecat în Ialomița!

Duminică, 8 iulie a.c., un tînăr de 18 ani, din Bărcănești, sfîrșea înecat în apele Ialomiței. Acesta plecase la scăldat alături de alți prieteni. Trupul său a fost decoperit abia marți, 10 iulie.  ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2012, 17:24
(11818 vizualizări - 0 comentarii)


Un feteștean a încercat să obțină un credit bancar cu acte false!

Luni, 9 iulie a.c., reprezentații unei bănci din Slobozia au sesizat Poliția după ce un funcționar a constatat că un cetățean, de 51 ani, din Fetești, care a solicitat un credit, prezentase documente falsificate ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2012, 17:15
(9668 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Patru copii, cercetați pentru furt

Patru minori, cu vîrste cuprinse între 12 și 15 ani, din Fetești și Vlădeni, sînt cercetați de polițiști după ce au furat mai multe bunuri. Doi dintre ei au furat din curtea unei femei, în timp ce alți ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2012, 17:08
(9391 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Amedați pentru că au folosit telefonul mobil la volan

Polițiștii Serviciului Rutier Ialomița au demarat luni, 9 iulie a.c., o acțiune pe șoselele județului, pentru depistare a șoferilor care conduc vorbind la telefonul mobil. 31 de persoane au fost surprinse ...[citește_toată_știrea]

10 Iulie 2012, 17:03
(9383 vizualizări - 3 comentarii)


Anunț angajare

SC TRACON SRL Slobozia angajează
inginer constructor
cu experiență în ofertare
Relații la telefon 0722/210.926

10 Iulie 2012, 14:07


Rîul Ialomița a mai luat o viață. Tînăr de 18 ani din Bărcănești, înecat!

Un tînăr de 18 ani, din localitatea Bărcănești, care a plecat la scăldat în rîul Ialomița în după-amiaza zilei de duminică, 8 iulie a.c., a sfîrșit înecat. Un echipaj de pompieri de la Secția Urziceni a ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 16:14
(14419 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Bărbulești

Duminică, 8 iulie a.c., în jurul orei 22,15, locuința unui cetățean din localitatea Bărbulești a fost cuprinsă de flăcări. Pompierii de la Secția Urziceni s-au deplasat la fața locului cu trei autospeciale ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 16:13
(8450 vizualizări - 1 comentariu)


Vlădeni: I-a luat foc Dacia

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, un autoturism Dacia a fost cuprins de flăcări pe raza localității Vlădeni. Evenimentul a fost sesizat prin 112 sîmbătă, 7 iulie a.c., în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 16:11
(10937 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Atenție! Din nou înșelăciuni la telefon!

În cursul zilei de vineri, 6 iulie a.c., o femeie de 42 ani, din Fetești, a sesizat Poliția despre faptul că a fost prejudiciată cu sume de bani după ce a dat curs solicitărilor unor persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 16:06
(10636 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: 129 de minori, cercetați de polițiști

În primele șase luni ale anului 2012, 129 de minori au fost cercetați de polițiștii ialomițeni pentru comiterea de infracțiuni. Îmbucurător este faptul că numărul acestora este în scădere față de aceeași ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:58
(7582 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Capacele de canalizare, căutate de hoți

Sîmbătă, 7 iulie a.c., în jurul orei 23,45, Poliția Fetești a fost sesizată prin 112 de către un localnic despre faptul că, pe strada Cimitirului, persoane necunoscute încercau să sustragă două capace de ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:46
(9027 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A făcut accident după ce fiica sa s-a speriat de o albină!

În dimineața zilei de vineri, 6 iulie a.c., în jurul orei 10,20, Poliția a fost sesizată prin 112 despre faptul că pe strada Călărași din municipiu s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:35
(11436 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Scînteia: A acroșat un biciclist beat

Un accident rutier s-a produs vineri, 6 iulie a.c., în jurul orei 22,00, în comuna Scînteia și s-a soldat cu rănirea unui biciclist. Din cercetări, polițiștii au stabilit că în timp ce un tînăr, de 23 ani ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:32
(16450 vizualizări - 11 comentarii)


Sinești: Beat la volan, s-a «înfipt» cu mașina în pom

Duminică, 8 iulie a.c., în jurul orei 7,00, pe DN 2, în afara localității Sinești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea ușoară a unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat de 46 ani, ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:29
(10830 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Poliția Rutieră Ialomița: 24 de șoferi au rămas «pietoni»

În perioada 6-9 iulie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:26
(8861 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Contribuții sociale de sănătate la veniturile din arendă

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele fizice care obțin venituri în regim de reținere la sursă a impozitului pe venit din activitățile agricole că datorează contribuții sociale ...[citește_toată_știrea]

9 Iulie 2012, 15:25
(18886 vizualizări - 1 comentariu)


ANUNȚ

Președintele Tribunalului Ialomița aduce la cunoștință publică că, în data de 08.07.2012, ora 2100, la sediul Tribunalului Ialomița, va avea loc tragerea la sorți în vederea stabilirii președintelui Biroului Electoral de Circumscripție Județeană nr. 23 Ialomița, ce va fi constituit pentru Referendumul Național din data de 29 iulie 2012 pentru demiterea Președintelui României. (Președintele Tribunalului Ialomița, judecător Traian Ionescu)

8 Iulie 2012, 14:18


Ialomița: 3 elevi, eliminați de la ultima probă scrisă a Bacalaureatului

Examenul de Bacalaureat s-a încheiat vineri, 6 iulie 2012, cu proba scrisă la alegere, dintre disciplinele Geografie, Biologie, Psihologie sau Filosofie. Pentru că au copiat, 3 elevi au fost dați afară ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 17:02
(12742 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Matematica-probă de foc. Elevii au încercat să copieze!

Elevii de clasa a XII-a au susținut miercuri, 4 iulie a.c., cea de-a doua probă scrisă a examenului de Bacalaureat, pentru disciplinele Matematică și Istorie. Nici această probă nu a fost ocolită de incidente ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 11:35
(10950 vizualizări - 3 comentarii)


Platonești: Luat la pumni după ce vacile au intrat în porumbul vecinului

Un tînăr de 23 ani, din Platonești, a ajuns în seara zilei de joi, 5 iulie a.c., la spitalul din Slobozia după ce a fost bătut de un vecin, în vîrstă de 37 ani. Scandalul s-a stins cînd la fața locului ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 11:28
(18756 vizualizări - 7 comentarii)


Ialomița: Suspect de furt dintr-o biserică, reținut

În cursul zilei de joi, 5 iulie a.c., polițiștii au reținut pe bază de ordonanță de reținere pentru 24 de ore, un tînăr de 17 ani, din comuna Dridu, suspectat de comiterea infracțiunii de furt calificat ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 11:01
(9938 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Autoturism fără drept de circulație, depistat în trafic

În dimineața zilei de joi, 5 iulie a.c., polițiștii rutieri au depistat pe strada Călărași din Fetești un autoturism condus de un călărășean, de 31 ani. În urma verificărilor efectuate în bazele de date ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 10:58
(7925 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 accidente, 6 victime

În cursul zilei de joi, 5 iulie a.c., pe raza județului s-au produs două accidente de circulație în urma cărora șase persoane au fost rănite.
Primul eveniment rutier a fost sesizat Poliției în jurul ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 10:54
(12638 vizualizări - 2 comentarii)


Ialomița: 13 intervenții SMURD în ultimele 24 de ore

Ehipajele SMURD ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență au fost solicitate să intervină în ultimele 24 de ore în cazul a 13 urgențe medicale. Dintre acestea, mai grave au fost cazurile a trei pacienți ...[citește_toată_știrea]

6 Iulie 2012, 10:51
(9893 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Mary în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Mary în 27,9 milioane de lei pentru electrificarea liniei Slobozia-Țăndărei, închisă circulației trenurilor de călători Anonim! în Avocatul Poporului sesizează încălcarea legii de către Primăria Gheorghe Lazăr Gigel în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Cetatean în 27,9 milioane de lei pentru electrificarea liniei Slobozia-Țăndărei, închisă circulației trenurilor de călători AlexDan în Avocatul Poporului sesizează încălcarea legii de către Primăria Gheorghe Lazăr Analize apa în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! Om al Cetății în Medalie de aur și premiul al II-lea pentru elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia în cadrul unui concurs școlar Stupid în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Raul în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia Alina în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia CV în Valentin Băcanu, noul candidat al Partidului Ialomițenilor la funcția de primar al Sloboziei Urbanistul în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! @Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Ionela în Medalie de aur și premiul al II-lea pentru elevii Liceului de Arte «Ionel Perlea» Slobozia în cadrul unui concurs școlar Viorel în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Metalurgie în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă sorinb în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia! casă Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 revolta în Decizia NU va afecta distribuirea, tratarea și epurarea apei de către Urban SA Slobozia!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...