EVENIMENT

140.000 de semnături pentru susținerea tinerei din Slobozia «violate» la Școala Politică AUR
Turul II al Alegerilor Prezidențiale de duminică, 18 mai 2025, disputat între candidatul AUR George Simion și independentul Nicușor Dan, readuce în atenția opiniei publice cazul «violului» produs în septembrie 2023 la Școala Politică a Alianței pentru Unirea Românilor. Mai mult, în prezent a fost inițiată chiar și o petiție on-line, «Vrem dreptate pentru tânăra abuzată la școala de vară AUR!», campania declic.ro înregistrând, până la apariția acestui articol, aproape 140.000 de semnături.
«Violul de la Școala Politică AUR»
Așadar, la mijlocul lunii septembrie 2023, în perioada 14-17 septembrie 2023 mai precis, se desfășura Școala Politică «Tineri pentru România», acțiune organizată de Alianța pentru Unirea Românilor AUR în stațiunea Neptun-Olimp. La eveniment au fost prezenți sute de tineri dornici de a înțelege politica AUR, liderul Alianței pentru Unirea Românilor și candidat al Alegerilor Prezidențiale, George Simion, fiind la rându-i prezent alături de alte figuri marcante ale AUR. Revenind, potrivit informațiilor oficiale ale IPJ Ialomița, «la data de 16 septembrie 2023, Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că o minoră, de 17 ani, din municipiul Slobozia, s-a prezentat la Secția de Primiri Urgențe a Spitalului Județean Slobozia, declarând că a fost victima unei infracțiuni de „viol“, comisă în județul Constanța. Din primele cercetări, polițiștii de Investigații Criminale au stabilit faptul că, în perioada 14-16 septembrie 2023, minora a participat la o tabără de vară, organizată în Stațiunea Neptun-Olimp. Minora a fost prezentată la Serviciul de Medicină Legală Ialomița, fiindu-i prelevate probe biologice. Cercetările sunt continuate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de „viol”». Astfel începea drama tinerei din Slobozia prezentă la evenimentul AUR, «violul de la Școala Politică AUR» fiind subiect dezbătut pe mai toate canalele media o lungă perioadă de timp. Cazul tinerei care a participat la Școala Politică «Tineri pentru România», organizată de Alianța pentru Unirea România, s-a transformat inițial într-un dosar al Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, ancheta fiind in rem. Mai mult, Poliția și Parchetul inițiau audierile în acest dosar, peste 10 persoane fiind citate drept martori în acest caz. De asemenea, George Simion, liderul partidului, anunța într-o conferință de presă susținută în Parlamentul României faptul că «întreg Biroul Județean al AUR filiala Ialomița a demisionat» în urma acuzațiilor lansate de tânăra din Slobozia. «Noi am făcut ancheta internă! Nu a fost implicat niciun membru AUR! Cei invitați acolo care au consumat alcool și au fost scoși în afara Școlii de Vară și trimiși de sâmbătă dimineața acasă, cei care i-au invitat acolo, și-au dat demisia din AUR Ialomița!» declara George Simion în Parlament, citat de presa centrală.
A trecut mai bine de un an și jumătate de la producerea faptelor
Regulat, ziarul Independent a revenit asupra cazului «violului de la Școala Politică AUR». Între timp, dosarul a fost preluat de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București, la final de februarie 2024 apărând într-un sfârșit și certificatul medico-legal în acest caz. «Analiza genetică a urmelor biologice pune în evidență un profil genetic mixt incomplet care provine din amestecul de material biologic de la minimum două persoane» se consemna în raportul medico-legal. Adolescenta acuza încă de la acel moment că «dosarul este blocat deliberat!». La aproape un an de la producerea faptelor, tânăra, devenită majoră, încerca să readucă în atenția autorităților dosarul, declarațiile sale fiind înregistrate și în paginile ziarului nostru. «S-a spus că nu sunt o victimă credibilă. (...) Eu lupt împotriva unui sistem care alege să nu îmi facă dreptate! Durerea nu vine doar din „violul“ suferit, ci și din trădarea sistemului care ar fi trebuit să mă protejeze! (...) Impresia mea e că influența, banii și conexiunile pot schimba soarta unui dosar. De ce cred asta și de ce este impresia mea? Fiecare demers legal al meu sau al avocaților mei a fost blocat la nesfârșit. Uneori, nu violatorii distrug definitiv o viață, ci un sistem care refuză să facă dreptate...» declara tânăra referitor la cazul său. În prezent, Claudia Postelnicescu, fosta avocată a tinerei care a reclamat «violul de la Școala Politică AUR», citată de presa centrală, declară răspicat că «victimei nu i se face dreptate pentru că partidul condus de George Simion este protejat de Sistem». «AUR este o coterie de violatori, impostori, misogini și ahtiați după sex cu minore, bani și putere!» mai acuză avocata Postelnicescu, fostul apărător al tinerei din Slobozia abuzată la Școala Politică AUR. Să adăugăm că avocata Claudia Postelnicescu este aproape convinsă că «tinerei abuzate nu i se va face dreptate», într-o postare publică pe una dintre rețelele de socializare înșirând considerentele pentru care a ajuns la această concluzie.
Petiție «Vrem dreptate pentru tânăra abuzată la școala de vară AUR!» În prezent, pe platforma declic.ro a fost inițiată campania «Vrem dreptate pentru tânăra abuzată la școala de vară AUR!». Până la apariția acestui articol, petiția beneficia de aproape 140.000 de semnături, cazul «violului de la Școala Politică AUR» suscitând interesul românilor. Petiția este în atenția Procurorului General al României și Procurorului Șef al Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București, «în cazuri atât de grave, autoritățile având datoria să acționeze rapid și corect!». «La mai bine de un an și jumătate de la acest act odios, victima încă așteaptă dreptatea! Cerem ferm respectarea legii și tragerea la răspundere a vinovaților!» se mai arată în petiția inițiată pe declic.ro
14 Mai 2025, 14:20 (7212 vizualizări - 22 comentarii)
«Violul» de la Școala Politică AUR a împlinit un an
Consecințele violului de la Școala Politică AUR
Slobozia: Au început audierile în dosarul tinerei care ar fi fost violată la Școala Politică AUR
Comentariile cititorilor:
(20 Mai 2025, 12:07)
Cum? Simion pe primul loc la Ialomița?grav ,foarte grav această mișcare este fascistă ,stimați prieteni ialomițeni!Este grav că a fost votat de 5 milioane și ceva de români,care nu au tangenta cu această mișcare.Cred că educația tinerilor trebuie accentuată și pe istorie.
(17 Mai 2025, 17:29)
Veți vedea adevărul, probabil ca nu a fost un viol și a fost altceva și fata ca să se scoată în fata părinților probabil agresivi, a băgat-o cu violul. Sigur nu a fost viol, siguranță sa dus singură și posibil ca tot singură si-a dat și budigaii jos. Nu cred ca a fost viol nu cred
(17 Mai 2025, 10:15)
Pana la urma ne meritam soarta! Ma uit la sustinatorii acestui huligan da galerie, inconjurat de interlopi, clanuri tiganesti, expirati ca garcea si tot felul de nostalgici dupa ceausescu, obraznici, tupeisti, dar fara nicio pregatire solida ca sa conduca tara inspre bine. Ba mai mult, huliganul, dupa ce a fost interzis in 2 tari, a mai jignit grosolan si Franta. Mergem inspre rau in mod clar cu suveranistu pluii. Dar ce asteptari sa avem? Aceeasi votanti de turma care au tinut pesedeul la putere de la revolutie si pana acum, "intorc armele" chipurile si sunt anti-sistem, punandu-l presedinte pe huligan. Si ce sa vezi? Va guverna tot cu pesedeii care au falimentat tara. Nu aveti deloc discernamant!
(16 Mai 2025, 23:53)
Boșilor!! Simion a ieșit pe primul loc în Ialomița. Și foarte detașat! Cred că a fost votat și de familia tinerei respective. Atât... Ialomița, no man`s land! Mergeți la vot!
(16 Mai 2025, 15:55)
"Ce are sulla cu prefectura"?!?!?! A fost Simion pe litoral cu victima?! Violuri au fost o grămadă și în grădina altora, dar la alții nu s-a făcut atâta "propagandă" electorală pe tema asta. Toate mizeriile astea împotriva lui Simion, aduc și mai mulți votanți în favoarea lui Simion.
(16 Mai 2025, 12:57)
Nu candideaza niciun violator!Nu mai dezinformati!Nu are vreo vină George Simion de betia și reactia unora.Doar nu statea la findul lor.Se putea intampla in orice tabara.Se intampla oriiunde.Violeaza oameni seriosi,insurati ....nu ai de unde să stii ce îi trece omului prin cap.
(15 Mai 2025, 09:11)
@Ginela, da, ceea ce spui este o problema, nu ar fi trebuit sa plece singura de acasa. Cu siguranta nu au sesizat pericolul nici parintii. Insa asta nu justifica sub nici o forma faptele facute de nenorocitii aia, care nu erau in nici un caz niste "baieti de la tara" (unul fiind fiu de candidat AUR la parlamentare - din fericire nu a intrat). Acum pana si Simion stie ca Slobozia nu este "la tara", doar nevasta-sa e de aici!
(15 Mai 2025, 08:58)
Cum drq se face ca tocmai sustinatorii de AUR nu stiu sa scrie corect si sa vorbeasca in limba materna? suveranista, cum ar veni. Dincolo de faptul ca aceasta adunatura politica a captat pe toti cei care nu si-au facut vreun rost in viata (pt ca se vede ca nu le-a placut scoala), inclin sa cred ca mare parte dintre ei sunt fostii sustinatori ai lui Vadim, Zavorancei (un fel de sosoaca mai slaba) si chiar ai lui iliescu. Culmea, acum condaamna sistemul pe care tot ei l-au mentinut la putere 35 de ani, votand cu burta pentru un mic si o bere, pentru o plasa de faina si ulei (dicton: "ia plasa cu FSNul!") si am luat plasa toti. Sa le fie rusine celor care au votat si voteaza asasini politici! Si sa le fie rusine si celor care condamna intotdeauna victimele si nu agresorul. Aveti o minte bolnava. Daca i s-ar intampla fetei voastre (sau baiatului vostru, pt ca hauristul sef se pare ca prefera si baieteii) tot asa ati gandi? Una e sa se duca cu un iubit, si alta e sa fie agresata de toata filiaha hAURita. Sper ca oamenii cu gandire rationala sa nu voteze aceste scursuri. Pe vremuri nu se numea Partida rromilor? acum ii zice haur!
(15 Mai 2025, 07:47)
APOLITIC,ai chiulit de la cursurile de Limba Romana,sau le-ai facut cu femeia de seviciu? Astia sunt votantii lui Georgica,astia ne hotarasc noua soarta. Mai cititi si voi,fratilor,nu va pierdeti timpul pe tiktok ca deveniti mai prosti decat sunteti.
(15 Mai 2025, 07:47)
APOLITIC,ai chiulit de la cursurile de Limba Romana,sau le-ai facut cu femeia de seviciu? Astia sunt votantii lui Georgica,astia ne hotarasc noua soarta. Mai cititi si voi,fratilor,nu va pierdeti timpul pe tiktok ca deveniti mai prosti decat sunteti.
(14 Mai 2025, 21:47)
Daca era fiica ta mai spuneai asa? O femeie are dreptul oricand sa spuna NU sau STOP, indiferent de ce s-aintamplat inainte! ORICAND!
(14 Mai 2025, 21:11)
Ieșiți la vot și taxați sistemul reprezentat de Simion! Nu trebuie sa avem un presedinte impostor, laș,oportunist, mincinos dovedit,dictator, misogin ! Trimiteți- l acasă!nu am văzut un membru AUR decent , toți oamenii cu bun simt , când au văzut ce se întâmplă acolo, au plecat de lângă Simion.
(14 Mai 2025, 19:41)
Duminica votati contra violatorilor!
(14 Mai 2025, 19:35)
Procurorii care au refuzat sa ancheteze acest caz ,sunt cel puțin la fel de vinovați ca cei 3 violatori . Se întâmplă lucruri ciudate cu partidul asta ,AUR,cineva puternic ii tine în brațe!
(14 Mai 2025, 18:02)
Da de Simion ce stiti cand era mai mic si ... in spatele blocurilor de la Dristor ? Nimic ? Nu ati auzit nimic pana acum de vreo intamplare , cum ca ar fi fost pe ,,invers'' ?