Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (XI 2000)

Ialomița de acum 25 de ani... (XI 2000)

Luna noiembrie a anului 2000 preconiza Ialomiței, din perspectiva Alegerilor Parlamentare și Primului Tur al Alegerilor Prezidențiale, ceea ce majoritatea intuia, hegemonia social-democrată urmând a se reinstaura la conducerea unui județ mult prea sărac pentru a ieși din limite. Un prim semnal de revenire a PDSR a fost dat, așa cum am consemnat, la Alegerile Locale din 4 iunie 2000, Alegerile Parlamentare din 26 noiembrie 2000 urmând să configu­reze un tabloul politic profund «roșu».


* * *
Revenind, la început de noiembrie 2000, Ialomița fierbea electoral. Ziarul Independent prezenta ofertele competitorilor, cele mai importante partide prezentându-și candidații la funcțiile parlamentare. Astfel, spre exemplu, listele PDSR la Camera Deputaților cuprindeau, în ordine, numele vicepreședintelui Consiliului Județean Ialomița de la acel moment, Marian Bălan, al «importatului» candidat al Partidului Umanist, Dorel Bahrin (n.red.: «alianța» PDSR+PUR a presupus introducerea pe listele social-democrate a unor candidați «umaniști» de la partidul lui Dan Voiculescu!), precum și cel al profesorului Silvian Vasile Ciupercă, proaspăt reales primar al Țăndăreiului la Alegerile din iunie 2000. Pentru Senat, listele Partidului Democrației Sociale din România erau deschise de Gheorghe Savu, președinte în funcție al Consiliului Județean Ialomița, și de Elena Sporea, pe-atunci președinta celui mai mare sindicat din domeniul agricol-«Agrostar». La Partidul Democrat, președintele formațiunii la nivel local, Cătălin Marinescu, era primul pe lista pentru Camera Deputaților, în timp ce pe prima poziție pentru Senat figura Maria Petre, cea care ocupase până la momentul Alegerilor Locale funcția de vicepreședinte al Consiliului Județean Ialomița. De asemenea, pe prima poziție a listei pentru Senat a formațiunii conduse de Teodor Meleșcanu, Alianța pentru România, figura directorul încă neprivatizatei Bănci Comerciale Române, Gheorghe Carniciu, în timp ce, la Camera Deputaților, ApR îl «importase» pe candidatul Aurel Novac, fost ministru al Transporturilor în Cabinetul Nicolae Văcăroiu. Tot de «import» era și candidatul CDR 2000, Dănuț Marcel Cornea, țărănist fără ștate și director general al Societății Naționale «Tutunul Românesc», primul pe listă pentru Camera Deputaților, în timp ce Partidul Național Liberal Ialomița mergea cu Marian Hoinaru, prima poziție la Camera Deputaților, și Stelian Caramitru, primul pe lista PNL pentru Senat. În mare, cam aceștia erau candidații cu care partidele se pregăteau să înfrunte electoratul ialomițean la Alegerile Parlamentare din 26 noiembrie 2000. Suplimentar, trebuie să adăugăm că la aceeași dată se desfășura și Primul Tur al Alegerilor Prezidențiale, Ion Iliescu candidând din partea PDSR, Theodor «a venit Președintele» Stolojan din partea PNL, Teodor Meleșcanu de la Alianța pentru România, Corneliu Vadim Tudor din partea Partidului România Mare, și, surprinzător, guvernatorul BNR Mugur Isărescu, venit din postura de Premier «solicitat» să preia funcția în decembrie 1999 și susținut de țărăniștii aflați la Putere.


* * *
Pe lângă subiectele electorale inerente perioadei, într-un prim număr din noiembrie 2000, Independent titra despre «Privatizarea de la Ceres SA Slobozia», procesul prin care fostul IAS era scos la vânzare fiind întârziat chiar de Ministerul Agriculturii. Un alt titlu care atrăgea atenția făcea referire la pubelele de gunoi, «folosite de unii slobozeni ca recipiente pentru murături». Independent cita primarul Sloboziei referitor la un subiect sensibil al acelor vremuri, Ioan Pinter precizând că «nu vor fi probleme cu agentul termic de Sărbători», municipiul reședință de județ beneficiind încă de încălzire centralizată. Alte titluri de primă pagină, respectiv «„Boboace“ pe băncile facultății/Mamă și fiică studente cot la cot», «Interviu cu un hingher» sau «Moulin Rouge în variantă autohtonă/Trupa de balet „Edelwais“ pe post de Crazy Horse» au suscitat interesul cititorilor Independent la acel moment.

 

* * *
Următorul număr din noiembrie 2000 al ziarului Independent abunda în subiecte, titlurile de primă pagină oglindind subiectele realității cotidiene: «Atenție infractori!/Doi jandarmi slobozeni au centura neagră la karate», «Un pompier slobozean se echipează în 30 de secunde», «„Madona“ este hoață/Un turc a fost jefuit de o „ghiaură“ și de proxenetul ei»... Mai mult, Independent reproducea și unele declarații picante ale politicienilor locali, liderul PDSR Gheorghe Savu rostind cu aplomb: «Nu o să vedeți berze iarna, fraților PNL-iști!». «Ofertă promo­țional-electorală într-o nouă prezentare/Gigi Mușchi, Nașu’, Grasu’, Falco, Bavarezu’ și Barosanu’-„stâlpi“ de bază ai județului» era un titlu al unui articol ce deconspira poreclele candidaților la Parlamentare, ziarul Independent atrăgând atenția că «Pe listele candidaților la Parlament figurează două partide ale albanezilor».


* * *
Într-o perioadă plină de știri electorale, ziarul Independent aborda și subiecte sociale, titlul de primă pagină «Un feteștean de 31 de ani și-a dat foc pentru că nu mai avea cu ce supraviețui/tânărul are arsuri de circa 35-40% din suprafața corporală» ilustrând tragedia reală a acelor vremuri. «Amenințată cu moartea de cei doi băieți/O femeie din Amara nu a intrat în propria casă de trei ani» a fost titlul unui alt articol ce reda o dramă pe care Independent o înfățișa opiniei publice. Sub titlul «Vrednici urmași ai cerșetorilor plecați în Anglia/Bobi și Santinela cerșesc pe străzile Sloboziei», Independent prezenta cazurile unor minori care cereau pomană, articolul în cauză atrăgând atenția autorităților asupra unui fenomen ce se amplifica. Ialomița anului 2000 contabiliza investiții în mediul privat, Independent titrând: «În trimestrul III/43,7 miliarde lei investiți în județul Ialomița».


* * *
Sfârșitul de an 2000 prefigura, în domeniul Sănătății, o investiție de 400 mii de mărci germane la nivelul Spitalului de Urgență din Slobozia. «Luna viitoare se va deschide primul Centru de Hemodializă din județ» era titlul articolului ce detalia investiția la care făceam referire, dr Tudor Panțuru, directorul spitalului din Slobozia în acea perioadă, apreciind că «bolnavii cu insuficiențe renale, care necesită hemodializă, nu vor mai fi nevoiți să apeleze la clinicile din București...». Independent aducea în discuție și un alt subiect privitor la persoanele private de libertate, sfârșitul de an 2000 constituind punctul de plecare al unui important proiect de alfabetizare pentru cei «închiși»: «Deținuții fără studii din Penitenciarul Slobozia vor putea urma școala primară într-un singur an». Printr-un amplu reportaj, Independent aducea în atenția opiniei publice un alt subiect deosebit de sensibil: «Pentru rromii căldărari din Căzănești tradițiile reprezintă TOTUL», articolul trecând în revistă numeroasele cutume ale etnicilor din localitatea menționată. De asemenea, un alt titlu de impact din Independent prezenta un lăcaș de cult special din Ialomița: «Epileptici și paralitici vin la Biserica din Iazu pentru a scăpa de suferințe».


* * *
Finalul lunii noiembrie 2000 a adus scorurile electorale, Independent consemnând rezultatele partidelor ialomițene la Alegerile din 26 noiembrie 2000. «PDSR și PRM fac legea în Ialomița» a titrat Independent, Partidul România Mare înregistrând surpriza Alegerilor prin poziția secundă ocupată în preferințele electoratului, Partidul Democrat clasându-se abia pe a treia treaptă în opțiunile de vot. «În urma redistribuirii, s-a ajuns ca PDSR să aibă un senator și doi deputați, PRM doi deputați și PD cel de-al doilea post de senator de Ialomița» men­ționa Independent în cadrul unui articol. De reținut că, din cele aproximativ 140000 de voturi valabil exprimate, PDSR a obți­nut aproape 50%, atât la Camera Deputaților, cât și la Senat, Partidul România Mare acontându-și aproximativ 20% din opțiu­nile de vot, în timp ce Partidul Democrat aproape de 10%. În Primul Tur al Alegerilor Prezidențiale, desfășurat în același timp cu Alegerile Parlamentare, Ion Iliescu (PDSR) obținea în Ialomița aproape 45% din voturi, Corneliu Vadim Tudor (PRM) reușind puțin peste 30%.


* * *
Alături de rezultatele Alegerilor Par­lamentare din Ialomița, șocant, Independent titra pe prima pagină: «Tragedia unei mame din Fierbinți/Dispărută în vară, din Alina nu au mai rămas decât hainele, craniul și câteva oase», cazul tinerei de 19 ani din Fierbinți fiind prezentat pe larg în paginile ziarului. Pe de altă parte, Independent atrăgea atenția asupra unui alt subiect sensibil, articolul cu titlul «În localitățile rurale/Calitatea apei este îndoielnică» prezentându-se pe larg o situație îngrijorătoare.

28 Noiembrie 2025, 14:35 (6437 vizualizări - 0 comentarii)

Citiți și:
Ialomița de acum 25 de ani... (VIII 2001)
Ialomița de acum 25 de ani... (VII 2001)
Ialomița de acum 25 de ani... (VI 2001)

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Miercuri 19 Aug 2026
382 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Mihail Kogălniceanu: A furat din locuința unui bătrîn

Un tînăr de 23 ani, din Mihail Kogălniceanu, a fost reținut luni, 16 ianuarie a.c. Individul era suspectul principal în cazul unui furt calificat. Concret, în urmă cu cîteva zile, mai exact pe 13 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:19
(11870 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Tînăr bucureștean, prins la volan fără permis

Un tînăr de 24 ani din București a fost oprit luni, 16 ianuarie a.c., în trafic, pentru un control de rutină. Tînărul conducea un autoturism pe raza comunei Borănești. În urma verificărilor sumare, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:18
(9237 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Trei hoți prinși de polițiști

Trei persoane cu vîrste cuprinse între 16 și 38 de ani, toți din Grindu, sînt cercetați de polițiști pentru comiterea infracțiunii de furt calificat, doi dintre aceștia fiind reținuți de polițiști. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:17
(17694 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Grindu furt hoți


ISU Ialomița: Trei intervenții de urgență ale SMURD

Trei persoane au solicitat ajutorul paramedicilor din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița în ultimele 24 de ore. Potrivit unei informări, primul caz a fost înregistrat luni, 16 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2012, 20:10
(15655 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: O adolescentă de 16 ani a murit pe loc după ce mașina în care se afla s-a izbit de un copac!

O tînără de 16 ani a sfîrșit tragic după ce mașina în care se afla s-a izbit frontal de un copac de pe marginea carosabilului. S-a întîmplat vineri, 13 ianuarie a.c., în afara localității Balaciu, cînd ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:44
(14486 vizualizări - 10 comentarii)

Taguri: Balaciu accident


Jilavele: Două femei, accidentate după ce un șofer nu a acordat prioritate

Duminică, 15 ianuarie a.c., în timp ce un bărbat de 36 ani, din Jilavele, conducea un autoturism pe DC30, la intersecția cu DN2 nu a respectat semnificația indicatorului «Stop» și s-a lovit cu un alt autoturism ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:43
(13915 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Fetești: Beat la volan

Un bărbat de 40 ani, din Fetești, este actual cercetat de polițiști după ce a fost prins conducînd sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost depistat duminică, 15 ianuarie a.c., în timp ce conducea ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:42
(13232 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Pieton accidentat

A vrut să traverseze strada prin loc nepermis, nu s-a asigurat și a fost lovit de o mașină. S-a întîmplat sîmbătă, 14 ianuarie, la Săveni, cînd un tînăr șofer, de 20 ani, din localitate, a accidentat un ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:40
(12244 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Săveni accident


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 53000 lei, 14 șoferi au rămas fără permise

Peste 260 de amenzi au fost împărțite șoferilor de către polițiștii rutieri în perioada 13-15 ianuarie a.c. Pe lîngă amenzile primite, 4 șoferi au rămas fără certificatele de înmatriculare, iar alți 14 ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 14:38
(9319 vizualizări - 0 comentarii)


Cotorca: A lovit mașina din fața sa

Un tînăr de 26 ani a fost rănit după ce mașina pe care o conducea a fost implicată într-un accident de circulație. Incidentul s-a produs vineri, 13 ianuarie, cînd tînărul conducea o mașină în afara localității ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:46
(14339 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cotorca accident


Malu: Trei tineri, prinși în flagrant în timp ce furau motorină din rezervorul unui TIR

Polițiștii au surprins în flagrant vineri, 13 ianuarie a.c., în jurul orei 4.00, în parcarea Malu, trei tineri cu vîrste cuprinse între 24 și 32 ani, toți din Urziceni, în timp ce încercau să sustragă motorină ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:45
(14235 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Patron cercetat penal

În urma unei sesizări a Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița, Poliția Fetești îl cercetează pe administratorul unei societăți comerciale din localitate pentru săvîrșirea infracțiunii de reținere ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:44
(13583 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: A derapat, a pierdut controlul volanului și s-a izbit de un vehicul de pe contrasens

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 13 ianuarie, un tînăr de 29 ani, din Giurgiu, a provocat un accident de circulație în apropiere de Urziceni. Pe scurt, în timp ce conducea o autoutilitară pe ...[citește_toată_știrea]

16 Ianuarie 2012, 10:42
(17436 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni accident


Slobozia: Taximetriștii, la control

Slobozia: Taximetriștii, la control

Joi, 12 ianuarie 2012, polițiștii Serviciului Rutier au organizat și desfășurat o acțiune ce a vizat verificarea legalității desfășurării transportului rutier în regim de taxi și disciplinizarea traficului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:59
(16647 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: A intrat cu TIR-ul pe cîmp

Vineri, 13 ianuarie a.c., un cetățean bulgar de 37 ani, șofer al unui TIR a produs un accident de circulație în apropierea Combinatului Chimic. De fapt, șoferul, ce conducea din direcția Drajna către Slobozia ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:51
(11994 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Poliția Locală, în alertă din cauza furturilor de capace ale canalizărilor

Deoarece în ultima perioadă s-au semnalat mai multe situații de sustragere de capace de canalizare și de grătare metalice de la gurile de scurgere a apelor pluviale, Poliția Locală a adoptat o serie de ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:48
(12267 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Verificări privind subvențiile la firmele grupului InterAgro

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că în urma știrilor de presă apărute, privind posibile nereguli în acordarea subvențiilor către firmele din cadrul grupului InterAgro, în baza ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:42
(15465 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Mașină fără drept de circulație în România depistată în trafic, «șofer» fără permis la volan

Un tînăr de 24 ani, din Movilița, a fost prins conducînd un autoturism deși mașina nu avea drept de circulație în România. Pentru aceasta, mașinii i-au fost luate plăcuțele de înmatriculare, iar șoferului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:41
(14097 vizualizări - 0 comentarii)


Guvernul României: 3750 milioane de lei pentru subvenția pe suprafață

Guvernul a decis, printr-o Hotărîre, alocarea temporară, sub formă de împrumut, de la Trezorerie, a sumei de 3750 milioane de lei Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale. Fondurile se alocă pentru ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 16:40
(8924 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Impozitul pe profit, plătit trimestrial

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează plătitorii de impozit pe profit că vor putea declara și plăti impozitul pe profit trimestrial, pentru trimestrele unu-trei, iar definitivarea impozitului ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 10:01
(10707 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un tînăr a reclamat dispariția din mașină a unei mari sume de bani. Polițiștii au descoperit că el o furase!

Gestionarul unei firme de pe raza municipiului Slobozia, un tînăr localnic în vîrstă de 24 ani, a sesizat Poliția cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras în ziua de 11 ianuarie a.c., din ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:49
(8883 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Au furat țevi metalice de la o fostă fabrică

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a oprit pentru control o căruță care se deplasa pe DN2A. Astfel, în căruță au fost văzute mai multe țevi metalice. Despre acestea polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:48
(12403 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din magazine

Trei tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 22 ani, toți domiciliați pe raza municipiului Fetești sînt cercetați sub aspectul comiterii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții au pătruns în seara ...[citește_toată_știrea]

13 Ianuarie 2012, 09:47
(11759 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Accident la Iazu: 3 mașini implicate, 2 morți și 2 răniți de la un copac căzut pe carosabil!

Miercuri seara, 11 ianuarie a.c., în jurul orelor 21,00, un tragic accident s-a produs la ieșirea din localitatea Iazu spre Brăila. Un autoturism, cu patru pasageri, a intrat frontal într-un copac aflat ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 22:16
(17597 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Iazu accident


Dridu: Cinci tineri au furat peste 150 de metri de cablu telefonic și au fost reținuți de polițiști

Cinci tineri, cu vîrste cuprinse între 21 și 26 ani, au fost reținuți de polițiști pe bază de ordonanță de reținere pentru o perioadă de 24 ore pentru comiterea infracțiunii de furt calificat.
În fapt ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 16:09
(15481 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri de TVA

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, începînd cu 1 ianuarie 2012, au fost aduse modificări la procedura de scoatere din evidență a persoanelor înregistrate în scopuri ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:35
(21631 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ziua Culturii Naționale-«Dor de Eminescu»

Luni, 16 ianuarie 2012, începînd cu orele 11,00, la Sala Studio a Centrului Cultural UNESCO «Ionel Perlea» Slobozia, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» va organiza acțiunea «Dor de Eminescu». Evenimentul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 12:13
(11991 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Salariul minim, 700 lei pe lună

«Începînd cu 1 ianuarie 2012, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este de 700 lei lunar, reprezentînd 4,13 lei/oră pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună» informează ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:49
(15194 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: I-au furat țevile din curte

Polițiștii cercetează doi bărbați, de 22 și 61 ani, din comuna Ion Roată, respectiv Manasia, sub aspectul săvîrșirii infracțiunii de furt calificat. În fapt, suspecții, în perioada octombrie 2011-ianuarie ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:37
(10813 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Cu mașina prin sat fără permis

Marți, 10 ianuarie a.c., polițiștii au depistat un tînăr, de 30 ani, din comuna Gheorghe Lazăr, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, fără a poseda permis de conducere. În ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2012, 11:35
(12276 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Caron în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! Wake up în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Fotograf în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului auto SH în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026 Urban în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! Gigi de la gaze în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Veverita în Primăria Slobozia reabilitează doar 4 din 7 unități de învățământ prin Programul «ELENA» Est în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Respect... în Proiect tehnic pentru consolidarea digului din zona Bentu, lipsă de fonduri pentru implementare Cetățean în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului blog sud-est în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului Alegator în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului locuitor în Autorizația de mediu a Urban SA Slobozia, SUSPENDATĂ. Propunere a Prefecturii Ialomița de declarare a «stării de alertă» în Slobozia și în alte 4 localități! Movila în Constructorii podului peste râul Ialomița din Țăndărei, responsabili de distrugerea digului de apărare din zonă Piața în Între promisiunile video ale primarului Potor și realitatea orașului #ilie în Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni Cetatean al orasului în Concurs pentru directorii și directorii adjuncți ai școlilor și grădinițelor din Ialomița cetatean în Cronica unui eșec anunțat pe final cetatean în Ialomița: Procent de promovare de 29,5% la sesiunea de toamnă a Bacalaureatului 2026 icre știucă Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 19 august 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...