EVENIMENT
Proces cu scandal la Tribunalul Ialomița
Drumuri și Poduri SA și Fiscul Ialomițean, război în instanță pentru declararea insolvenței
bonus: Firma Drumuri și Poduri SA, în vizorul DNA
Conform datelor oficiale, la începutul lunii decembrie 2025, Drumuri și Poduri SA, una dintre societățile Consiliului Județean Ialomița, și-a cerut insolvența la Tribunalul Ialomița. Firma are datorii de 3,4 milioane de lei și creanțe de peste 12,4 milioane de lei. Ceea ce ar fi părut o simplă procedură, s-a transformat însă într-un adevărat război juridic după ce Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița s-a opus intrării în insolvență. Fiscul ialomițean reclamă nerespectarea procedurilor legale impuse de un astfel de demers.
Insolvență acceptată de Tribunalul Ialomița Pe 5 decembrie 2025, Tribunalul Ialomița a fost notificat de către Drumuri și Poduri SA cu privire la intenția de a intra în insolvență. Firma Consiliului Județean Ialomița și-a motivat decizia precizând în solicitarea înaintată instanței faptul că «se află în cazul unei insolvențe vădite, întrucât nu a achitat în termen de 60 de zile, din cauza insuficienței fondurilor bănești disponibile, datoriile exigibile către creditorii săi chirografari». Valoarea datoriilor depășește 3,4 milioane de lei, iar cea a creanțelor 12,4 milioane de lei. Analizând solicitarea, Tribunalul Ialomița acceptă măsura intrării în insolvență a SC Drumuri și Poduri SA.
Fiscul s-a opus insolvenței Pe 22 decembrie 2025, Tribunalul Ialomița a fost notificat în procesul insolvenței Drumuri și Poduri SA de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița cu privire la opoziția față de intrarea în insolvență a debitoarei. Reprezentanții Fiscului ialomițean susțin faptul că nu au fost respectate procedurile legale privind intrarea în insolvență a SC Drumuri și Poduri SA. «Considerăm că nu erau întrunite condițiile legale pentru a se dispune deschiderea procedurii generale de insolvență a debitoarei (...) întrucât instanța de fond nu a verificat existența reală a stării de insolvență a debitoarei. La data pronunțării încheierii, debitoarea se afla sub verificare fiscală, nefiind emisă o decizie de impunere, astfel încât creanțele bugetare nu erau stabilite în mod cert, lichid și exigibil. Asupra bunurilor societății erau instituite măsuri asigurătorii, acestea fiind apte de valorificare prin executare silită, ceea ce exclude existența imposibilității vădite de plată. Deschiderea procedurii insolvenței a produs un prejudiciu direct creditorului bugetar, prin suspendarea executării silite și blocarea valorificării bunurilor sechestrate» au reclamat reprezentanții Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița.
Război în instanță Pornind de la cererea de opoziție a Fiscului, insolvența Drumuri și Poduri SA s-a transformat într-un adevărat război juridic, în care părțile implicate contestă reciproc legalitatea documentelor și procedurilor prezentate judecătorilor. Astfel, debitoarea a atacat sesizarea Fiscului ialomițean, Tribunalul Ialomița respingând ca «neîntemeiată» cererea de opoziție, însă a dat drept de apel AJFP Ialomița față de această decizie. Fiscul a făcut apel, iar în momentul de față urmează să fie stabilit un termen de judecată pentru această contestație. Totodată, AJFP Ialomița a făcut solicitare pentru continuarea inspecției fiscale ce vizează SC Drumuri și Poduri SA, instanța validând această solicitare. Debitoare a contestat însă decizia, fiind stabilit un nou proces în care contestația va fi judecată.
Firma Drumuri și Poduri SA, în vizorul DNA
Dincolo de problemele financiare pe care le întâmpină, Drumuri și Poduri SA a intrat și în vizorul Direcției Naționale Anticorupție. Redacția noastră a intrat în posesia unei corespondențe purtată de DNA-Structura Centrală și Drumuri și Poduri SA Ialomița, procurorii solicitând documente legate de activitatea firmei. Totul pentru a aduna probe într-un dosar penal ce vizează infracțiuni asimilate faptelor de corupție. Din documentele oficiale ce poartă antetul Direcției Naționale Anticorupție reiese faptul că ancheta ce vizează activitatea Drumuri și Poduri SA Ialomița a început în anul 2023, însă procurorii au început să facă verificări și să solicite documente abia în primăvara anului 2025. Obiectul dosarului penal pe care DNA-Structura Centrală îl investighează este «abuzul în serviciu dacă funcționarul public a obținut pentru sine sau altul un folos necuvenit», faptă asimilată infracțiunilor de corupție. Surse judiciare au declarat pentru ziarul nostru faptul că, în ultimele 4 luni, având în evidență acest dosar, DNA ar fi ridicat mai multe documente de la sediul Drumuri și Poduri SA Ialomița pentru a-și construi probatoriul în acest dosar. Aceleași surse susțin faptul că ancheta a plecat de la Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița-Serviciul de Investigație a Criminalității Economice, instituție care a fost sesizată prin 7 plângeri penale, transformate în tot atâtea dosare penale.
3 Martie 2026, 16:10 (4763 vizualizări - 2 comentarii)
Consiliul Județean Ialomița, din nou în proces cu Drumuri și Poduri SA
Proces de insolvență intentat SC Drumuri și Poduri SA Ialomița pentru o datorie de 300 mii lei
Drumuri și Poduri SA trebuie să achite un prejudiciu de 100 mii de lei













Comentariile cititorilor:
(6 Martie 2026, 14:18)
Chiar bine punctat de Ana ,de ce mașinile instituțiilor exp.spitalul județean stau acasă la manager?????
(5 Martie 2026, 11:03)
Ar trebui si in Ialomita sa se faca curățenie in instituțiile publice. Prea mult huzur pe banii noștri. Directorasi care își plimba nevestele si plozii cu mașinile instituției in timp ce limuzinele lor stau in fata blocului,salarii imense si angajați numai pe baza avizului venit de la partide.