Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni

Machetele de 400 milioane de euro, susținerea lui Victor Ponta și umbra controversată a «strategului» din Republica Moldova

Proiectul-fantomă al Aeroportului de la Alexeni

Pe hârtie și în discursurile politice, fostul aerodrom militar de la Alexeni construit în 1954 este prezentat ca un viitor mega-hub aviatic, o investiție privată istorică în Ialomița de 400 milioane de euro. În realitate, în august 2026, peisajul de la fața locului este complet neschimbat: bălării, clădiri în ruină, piste abandonate, nicio urmă de utilaj și un proiect blocat în faza de machete digitale. Deși Consiliul Județean Ialomița a semnat contractul de concesiune pe 49 de ani în primăvara anului 2024, realitatea din teren arată că planurile spectaculoase ascund nu doar lipsa totală de exe­cuție, ci și un cerc de interese politice și controverse transfrontaliere.

 

O ceremonie cu greutate politică prin prezența fostului premier Victor Ponta Pentru ca iluzia noului hub aviatic să fie perfectă în fața presei, evenimentul oficial de semnare a contractului din martie 2024 s-a bucurat de un sprijin politic de cel mai înalt nivel. Alături de oficialii Consiliului Județean Ialomița și de reprezentanții firmelor declarate câștigătoare, la masa tratativelor a stat la loc de cinste fostul premier Victor Ponta, în calitate de consilier onorific al premierului Marcel Ciolacu la acea vreme. Prezența sa a fost folosită drept «gir» de încredere guvernamentală menit să demonstreze importanța strategică a proiectului. Cu toate acestea, sprijinul politic de la nivel înalt și fotografiile de la eveniment nu au ajutat cu nimic la aducerea primelor utilaje la Alexeni.

 

Conexiunea Alexeni-Republica Moldova În spatele firmei românești Avant Airports SRL, cea care a primit concesiunea celor peste 300 de hectare ale fostei baze militare, se află un personaj-cheie din spațiul ex-sovietic: Valentin Vizant, fondator, acționar și cel autointitulat «creatorul conceptului aeroportuar de la Alexeni». Vizant are o biografie legată strâns de jocurile de culise politice de la Chișinău. Fost înalt demnitar, a condus în trecut Administrația de Stat a Aviației Civile din Republica Moldova, Întreprin­derea de Stat «Poșta Moldovei» și a fost secretar al Comisiei Electorale Centrale. Mai mult, a derulat afaceri suspecte și, firesc, a fost subiectul unor investigații de presă. Numele său a apărut frecvent în investigații jurnalistice privind structuri de afaceri opace înregistrate în străinătate, presa asociindu-l în trecut cu rețeaua oligarhului fugar Vladimir Plahotniuc, acuzații pe care Vizant le-a respins. De asemenea, au apărut și ceva probleme diplomatice în ceea ce îl privește. În aprilie 2025, Vizant a pierdut definitiv în primă instanță un litigiu cu Ministerul de Externe de la Chișinău, după ce autori­tățile moldovenești i-au retras oficial titlul de «consul onorific». Revenind, alături de Valentin Vizant, din structura de acționariat al Avant Airports SRL mai face parte și inventatorul Mircea Tudor, cunoscut pentru scanerele de avioane din vămi, însă expertiza cumulată a «asociaților» s-a oprit strict la nivelul Master Planului finalizat în 2025.

 

Iluzia din comunicate versus paragina din teren Consorțiul format din Avant Airports și partenerul ucrainean Automagistral-Pivden a inundat spațiul public cu promisiuni imposibil de realizat: terminale de pasageri capabile să proceseze 6,5 milioane de călători pe an, piste modernizate, terminale cargo gigantice și independență energetică printr-un parc fotovoltaic de 40 MW. Calendarul asumat inițial indica începerea lucrărilor în toamna anului 2024 și definitivarea acestora la finele lui 2028, «cu primii pasageri care vor zbura de pe Alexeni către diferite destinații în 2027...». Termenele au expirat rând pe rând, iar cele peste 300 de hectare ale fostei baze militare din Alexeni au rămas neatinse. Pentru ialomițeni, promisiunea sutelor de locuri de muncă și a dezvoltării economice regionale s-a transformat într-o certitudine a neputinței administrative.

 

Proiectul, la același stadiu de machetă Scepticismul din ce în ce mai pronunțat al specialiștilor cu privire la Aeroportul de la Alexeni este alimentat și fundamentat de realități economice și logistice. Spre exemplu, un hub cargo funcțional necesită infrastructură rutieră și feroviară, promisiunea unei conexiuni feroviare de 45 de minute până la Gara de Nord rămânând la stadiul de promisiune, rețeaua feroviară din zonă fiind complet învechită și neaflată pe lista de investiții a CFR. De asemenea, obținerea certificărilor internaționale de la Autoritatea Aeronautică Civilă Română pentru transformarea unui spațiu militar abandonat de un sfert de secol într-un aeroport civil internațional durează ani de zile, dosarul tehnic al proiectului fiind departe de a fi finalizat. Mai mult, compania ucraineană din consorțiu este absorbită de proiectele de reconstrucție de infrastructură din propria țară, ceea ce ridică mari semne de întrebare privind disponibilitatea reală de a disloca resurse financiare masive în județul Ialomița.

 

Mit imobiliar folosit politic Drept concluzie care se conturează fără echivoc, Aeroportul Alexeni rămâne doar o investiție la stadiu de machetă, un aeroport-fantomă. Este un studiu de caz clasic despre cum un proiect cu machete digitale, susținut la semnare de figuri politice precum Victor Ponta și orchestrat de oameni de afaceri controversați, poate fi folosit ca material de propagandă locală, în timp ce pe teren domnește aceeași paragină. Foarte dubios este cum același proiect-fantomă a fost «girat» ostentativ și promovat obsesiv-compulsiv de Ilie Sima, unul dintre consilierii județeni cu care Partidul Social Democrat s-a «pricopsit» după revenirea Partidului PRO România la «matca» social-democrată.

17 August 2026, 09:25 (3828 vizualizări - 7 comentarii)

Citiți și:
Aeroport comercial privat în comuna Alexeni
Nu există investitori pentru Aeroportul Alexeni
Concesionarea aeroportului Alexeni rămâne «în aer»

Comentariile cititorilor:


#ilie:
(19 August 2026, 12:07)
Pai dacă i s a promis funcția "chairman of The board"... De asta e agresiv și il preaslaveste pe pinochio
Viorel :
(19 August 2026, 07:29)
Nu plecați dupa fentă!Aici nu e vorba decât de exploatarea celor 300 de ha,teren agricol. Restul e can-can!
AlexDan:
(18 August 2026, 19:55)
A fost rezerva Otopeniului, strategic are pozitie buna pt.Bucuresti.Poate fi o unitate de aero-mentenanta avioane-elicoptere si pregatire tehnicieni.Este pacat ca nu se valorifica pozitia/ce a mai ramas din constructii si terenurile!
Gigel:
(17 August 2026, 23:56)
Poate nu v-ati prins: nu e vorba de aeroport, ci de tocarea unor bani in scopul unui aeroport - functional sau nu. Bucuresti nu este Paris sa aiba nevoie de un aeroport secundar aflat la o ora si jumatate cu masina de centru - asta e o fantezie. Bucuresti are deja un aeroport secundar (cu limite orare si de tonaj): aeroportul Baneasa, care este legat deja de oras cu mijloacele de transport in comun. Deci fantezia cu aeroportul de pasageri Alexeni este din pacate o vrajeala. Insa la Alexeni ar putea fi facut cu succes un aeroport dedicat pentru marfuri, precum si pentru mentenanta aeronavelor. Daca s-ar dori, bineinteles.
anonim:
(17 August 2026, 23:10)
si potor a "promis" continuarea lucrarilor la aeroport, nu in campanie, dar confidential
Anonim:
(17 August 2026, 21:27)
Avem în țara noastră numai hoți de la președintele României, parlamentari, consili județene, polițiști, consilieri locali, primari sunt toți hoți și corupți, mai ales puturosi.
Gogu:
(17 August 2026, 15:35)
Pana la urma singura varianta ar fi sa se faca un aeroport de pasageri mic cum e ala de la paris pentru low-cost. Adica o pista, o parcare si o hala pe post de terminal. Sa fie alternativa low-cost pentru Otopeni sau Baneasa

Lasă un comentariu:

Mesaj
(maximum 2000 caractere):
Vineri 28 Aug 2026
358 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița: Concurs «Cu viața mea apăr viața»

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Ialomița: Concurs «Cu viața mea apăr viața»

Copiii de la Școala «Nana» și de la Liceul Teoretic «Mihai Eminescu» din Călărași sînt cîștigătorii concursului «Cu viața mea apăr viața». În urma etapei regionale a competiției desfășurată la Satul de ...[citește_toată_știrea]

15 Iunie 2011, 10:35
(11149 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 20:25
(5664 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Motociclist de 21 ani, mort după ce s-a izbit violent de un copac

Duminică, 12 iunie, polițiștii din Urziceni au fost sesizați de un tînăr cu privire la faptul că o persoană a căzut de pe o motocicletă. Deplasați la locul accidentului, polițiștii au concluzionat că, în ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 19:03
(11376 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Peste 400 amenzi în trafic

Traficul rutier ialomițean a fost supravegheat în perioada 10-13 iunie de polițiștii ialomițeni. Potrivit raportului final, în cele cîteva zile șoferii au încasat 402 sancțiuni contravenționale și au rămas ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:43
(7418 vizualizări - 0 comentarii)


Penitenciarul Slobozia: Deținuții îl comemorează pe Eminescu

Miercuri, 15 iunie, Penitenciarul Slobozia va organiza evenimentul «Comemorarea a 122 ani de la trecerea în neființă a poetului național Mihai Eminescu». Activitatea este parte a programului «Biblioteca ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:38
(8073 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Proiectil găsit pe cîmp

Echipajul pirotehnic al ISU Ialomița a fost solicitat să intervină duminică, 12 iunie, în jurul orei 11.30, în cazul unui proiectil exploziv de calibru 122 mm, extrem de periculos, descoperit de un cetățean ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:36
(8557 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți proiectil


Balaciu: Incendiu de la un scurtcircuit

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, locuința unui cetățean din localitatea Balaciu a fost cuprinsă de flăcări. Evenimentul s-a produs în după-amiaza zilei de duminică, 12 iunie a.c ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 18:34
(8715 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Balaciu incendiu


«Rusaliile», păzite de polițiști

În perioada 10-13 iunie, la nivelul întregii țări, peste 11300 de polițiști au asigurat dispozitivul pentru menținerea ordinii și liniștii publice. «Pe parcursul celor patru zile, prin prezența activă în ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:45
(9099 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Polonia, găsită în trafic la Urziceni

Mașină furată din Polonia, găsită în trafic la Urziceni

Duminică, 12 iunie, polițiștii din Urziceni au oprit în trafic un autoturism cu plăcuțe de înmatriculare poloneze ce era condus de un bărbat, de 66 ani, din Ciocîrlia. O succintă verificare în bazele de ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:41
(7295 vizualizări - 1 comentariu)


Gîrbovi: Patru minori, hoți de fier vechi

Un apel de urgență la 112 alerta polițiștii din Gîrbovi despre faptul că mai multe persoane furaseră o carcasă auto din fier pe care o transportau cu o căruță. Apelul fusese inițiat de un bărbat din localitate ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:38
(10796 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Adolescent de 16 ani, hoț din locuințe

Un bucureștean de 39 ani a reclamat polițiștilor din Maia, sîmbătă, 11 iunie, că în perioada 19 mai-11 iunie din locuința aflată pe raza comunei i-au dispărut o bicicletă și mai mulți colaci de cablu electric ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:36
(8153 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia furt


Ialomița: Forțe sporite de polițiști, în acțiune

Sîmbătă, 11 iunie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o serie de acțiuni pentru creșterea siguranței rutiere, în mai multe locații de pe raza județului.
În acest sens, sîmbătă, în intervalul orar 0 ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:35
(6522 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoț prins cu bunurile furate în mașină

În noaptea de vineri spre sîmbătă, respectiv 10 spre 11 iunie, polițiștii ialomițeni și agenții Postului de Poliție Amara au prins în trafic, pe raza localității, autorul unui furt de cablu electric. Bărbatul ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 14:28
(9836 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt


Alexeni: I-a furat bunurile din locuința în construcție

Un tînăr de 20 ani din localitatea Alexeni a fost identificat ca fiind autorul unui furt din locuința unui cetățean. Furtul a fost reclamat polițiștilor din Alexeni de către un bărbat, de 42 ani, din localitate ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2011, 08:40
(9886 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni furt


Slobozia: Copil de 3 zile, preluat de elicopterul SMURD

Slobozia: Copil de 3 zile, preluat de elicopterul SMURD

Luni, 13 iunie, în jurul orei 11.00, un elicopter SMURD a aterizat pe Stadionul Municipal. Echipajul a fost solicitat de către medicii Spitalului Județean de Urgență Slobozia în încercarea disperată de ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 11:21
(8115 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Sediile secundare se înregistrează fiscal

Potrivit unor noi reglementări în materie administrativă s-a stabilit competența pentru înregistrarea fiscală a sediilor secundare ale contribuabililor mari și mijlocii. Astfel, competența pentru înregistrarea ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 08:54
(6024 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Rata șomajului, în scădere

Potrivit ultimelor date statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, la nivelul județului rata șomajului este în scădere. Astfel, la finele lunii mai 2011, în evidențele instituției ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 08:44
(8873 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Accident în lanț

Joi, 9 iunie, în apropierea localității Movilița s-a produs un accident de circulație. O șoferiță de 39 ani se deplasa către Urziceni, nu a păstrat distanța corespunzătoare față de autoturismul ce circula ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 08:37
(8006 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pompierii voluntari, întrecere în probe de aptitudini

Sîmbătă, 11 iunie, la Stadionul Municipal din Slobozia s-a desfășurat faza județeană a concursurilor profesionale ale serviciilor voluntare înființate la nivelul localităților județului și serviciilor private ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 08:35
(9022 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Prins cu fier vechi fără documente

Polițiștii din Căzănești au oprit în trafic joi, 9 iunie, o mașină condusă de un bărbat, de 46 ani, din Manasia. Mașina era plină de materiale feroase pentru care șoferul nu avea documente de proveniență ...[citește_toată_știrea]

13 Iunie 2011, 08:30
(7495 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Cod Galben de vijeii și grindină

Ialomița: Cod Galben de vijeii și grindină

Ialomița, alături de alte 26 de județe, are parte în intervalul 9 iunie, ora 12.00-11 iunie, ora 6.00, de o atenționare Cod Galben de vijelii și grindină. Potrivit Administrației ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2011, 20:30
(9343 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Copiii au furat panourile metalice pentru a le vinde la fier vechi!

Un angajat al Primăriei Urziceni a sesizat polițiștii din localitate, miercuri, 8 iunie, că hoții au furat mai multe panouri metalice de la gardul situat în apropierea Gării. Cercetările ulterioare ale ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2011, 18:33
(7899 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătrînă accidentată ușor

O bătrînă de 75 ani din Slobozia a fost accidentată, miercuri, 8 iunie, de o mașină. Femeia se angajase în traversarea străzii prin loc nepermis și fără să se asigure fiind acroșată ușor de o mașină al ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2011, 18:31
(7560 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Bunurile Unirii Urziceni au fost vîndute

Marți, 7 iunie 2011, în urma unei licitații special organizate, bunurile Unirii Urziceni au fost vîndute. Valoarea de cumpărare a bunurilor sechestrate a fost de aproximativ 340 mii lei, cu tot cu TVA. ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2011, 18:29
(12854 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Au săpat un șanț de 17 metri pentru a fura o conductă metalică

Trei bărbați din Fetești au fost prinși în flagrant de polițiști în timp ce săpau un șanț pentru a scoate o conductă metalică din spatele fostului Spital Municipal. Hoții decopertaseră solul pe o lungime ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2011, 18:28
(7665 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Cerfiticatul digital, o necesitate obligatorie

«Direcția Genarală a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că persoanele juridice și fizice care au calitatea de angajatori sau entități asimilate angajatorului mai pot depune la administrațiile ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2011, 18:27
(7193 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Ghica: Șofer de scuter, acroșat de o mașină

Miercuri, 8 iunie, la Ion Ghica s-a produs un accident de circulație. Pe scurt, în timp ce un bărbat de 61 ani, din Slobozia, conducea o mașină pe direcția Ciulnița-Albești, nu s-a asigurat corespunzător ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2011, 18:25
(6491 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Razie în localitate

În dimineața de miercuri, 8 iunie, polițiștii din Țăndărei au desfășurat o acțiune de amploare pe raza localității. Scopul principal al polițiștilor a fost creșterea climatului de siguranță publică și diminuarea ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2011, 18:22
(9237 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


Urziceni: Copii acuzați de furt calificat

Doi minori de 13, respectiv 14 ani sînt cercetați pentru furt calificat. Cei doi au intrat marți, 7 iunie, în curtea locuinței unui cetățean din Urziceni de unde au furat o pompă de apă, două motoare electrice ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2011, 12:32
(9328 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni copil furt


Acțiune a Poliției la Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței

Marți, 7 iunie, polițiștii din Țăndărei au desfășurat o acțiune de amploare în comunele Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței. Potrivit unei informări, în cele cinci zone de acțiune, polițiștii au legitimat ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2011, 12:31
(6776 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Național în Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, condus de preotul Ion Marian  cetatean în Ialomița riscă să piardă aproape 40% din proiectele PNRR Lenta în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean guess who în Serviciile de «ride-sharing», populare și la Slobozia guess who în 27,9 milioane de lei pentru electrificarea liniei Slobozia-Țăndărei, închisă circulației trenurilor de călători spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 26 august 2026 Lemnaru Mihaita în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean cristina în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Ion în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Coleg de breaslă în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Cezar în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean cumcamcom în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Ilie în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Celentano în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean noaptea ca hoții ! în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean @Nae în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Mari în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Simo în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Viorica în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean Toma credinciosul în Inspectori școlari, înlocuiți din funcție la propunerea șefului Învățământului ialomițean

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...