Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Contractul de achiziție pentru 64 de autogunoiere, semnat de Consiliul Județean Ialomița

Investiție pentru operatorul de salubritate ADI ECOO 2009

Contractul de achiziție pentru 64 de autogunoiere, semnat de Consiliul Județean Ialomița

Zilele trecute, Consiliul Județean Ialomița, prin președintele instituției, Marian Pavel, a parafat contractul de achiziție pentru lotul de autogunoiere destinate operatorului de salubritate ADI ECOO 2009 SA. «Am semnat contractul pentru achiziția celor 64 de autogunoiere-lot câștigat de Grupul Grădinariu prin licitație publică, în valoare de peste 10 milioane de euro, parte esențială a proiectului „Extindere colectare separată a deșeurilor municipale“» a precizat președintele Consiliului Județean Ialomița, Marian Pavel. Achiziția celor 64 de autogunoiere reprezintă o componentă din proiectul instituției județene, acesta prevăzând și achiziționarea... [citește_tot_articolul]

4 Aprilie 2026, 09:55 (4606 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Scări de bloc debranșate de la gaze, în Cartierul 500 al Sloboziei

Scări de bloc debranșate de la gaze, în Cartierul 500 al Sloboziei

Tratat cu indiferență de auto­ritățile locale, Cartierul 500 din Slobozia se confruntă în ultimele săptămâni cu situația debran­șărilor de la rețeaua de gaze de către Distrigaz. Măsura este aplicată în cazul scărilor de bloc pe care nu sunt montate detectoare de gaze, însă oamenii reclamă faptul că societatea care oprește gazele nu transmite notificări prealabile. Costurile instalării unor astfel de dispozitive depășesc 4000 de lei.

 

Gaze oprite, nicio notificare Începută încă din vara anului  2023, «campania» de deconectare... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2026, 12:15 (12068 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Abandonul școlar», fenomen încă prezent în școlile ialomițene

«Abandonul școlar», fenomen încă prezent în școlile ialomițene

Preț de 3 ani, 30 de școli ialomițene au beneficiat de fonduri în cadru Programului Național de Reducere a Abandonului Școlar (PNRAS) tocmai pentru a-i face pe elevi să nu mai renunțe la educație. La câteva luni distanță de la încheierea programului, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița arată într-un raport oficial faptul că problema «abandonului școlar» este departe de a fi rezolvată.

 

Un program sortit eșecului Între 2021 și 2025, 30 uni­tăți de învățământ au primit 45 milioane de lei de la Ministerul Educației pentru... [citește_tot_articolul]

3 Aprilie 2026, 07:50 (4570 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Afecțiunile cardiovasculare îmbolnăvesc anual zeci de mii de ialomițeni

Afecțiunile cardiovasculare îmbolnăvesc anual zeci de mii de ialomițeni

Anual, Direcția de Sănătate Publică Ialomița prezintă o situație a stării de sănătate a populației. Conform datelor oficiale, în ultimii 5 ani, cele mai multe afecțiuni care i-au îmbolnăvit pe ialomițeni au fost cele cardiovasculare. Doar în 2025, la nivelul jude­țului, peste 35 mii de persoane au fost diagnosticate cu o boală din sfera cardiacă. Tot statisticile ne arată că 10% dintre pacienții aflați în eviden­țele medicilor pierd lupta cu boala.

 

Bolile de inimă, pericol pentru sănătate Analiza datelor date publicității de Direcția de Sănătate... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2026, 12:20 (4691 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

NU se reduc posturi în structura Consiliului Județean Ialomița!

Au finalizat «reforma administrativă»

NU se reduc posturi în structura Consiliului Județean Ialomița!

Ședința Consiliului Județean Ialomița de joi, 26 martie a.c., a consfințit prin votul consilierilor aprobarea a «doar» 4 proiecte de hotărâri, deosebit de relevante în contextul socio-economic actual. În cele ce urmează, vom încerca să rezumăm ceea ce puțin au dezbătut dar cu emfază au votat aleșii județeni.

 

Hotărâri în proiecte Probabil cel mai important proiect de hotărâre de pe ordinea de zi a fost cel referitor la «concesionarea prin licitație publică a unei suprafețe totale de 1.930,9057 ha teren cu destinație agricolă, situată în extravilanul comunelor Vlădeni și Giurgeni»... [citește_tot_articolul]

2 Aprilie 2026, 08:05 (2948 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Terenuri concesionate, vândute la prețuri diminuate de administrația locală

Prin votul «majorității» din Consiliul Local Slobozia

Terenuri concesionate, vândute la prețuri diminuate de administrația locală

bonus: Primarul Potor, înfrânt de «Opoziție» în Consiliul Local Slobozia

Consilierii locali ai Sloboziei au aprobat tranzacționarea a două dintre terenurile concesionate aflate în patrimoniul administrației locale la prețuri diminuate față de cele prevăzute în rapoartele de eva­luare. Respectivele suprafețe se află în imediata apropiere a ieșirii din muni­cipiu către Brăila și Constanța sau în zona centrală a orașului. Eva­luatorul arată că prețul estimat al terenurilor este cuprins între 100 și 120 euro/mp, însă Consiliul Local Slobozia a aprobat vânzarea lor la prețul de 62 euro/mp. Deși s-au cerut lămuriri cu privire la această diferență semnificativă, inițiatorii proiectelor, viceprimarii Gabriel Mușat și... [citește_tot_articolul]

1 Aprilie 2026, 09:50 (4461 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Europarlamentarul Fănică a prins trenul

Europarlamentarul Fănică a prins trenul

Cu fiece postare cu care ne încântă privirea europarlamentarul Fănică înțelegem că Guru CG devine pigmeu cel puțin din punct de vedere filosofic. Căci europarlamentarul femeilor de pretutindeni face inimile să tresalte și pustiește gândurile. În paradigma gestionării timpului, a energiei, prezenței în social media și a corelării cu relațiile din juru-i, europarlamentarul Fănică se adâncește în propriul abis din puțul gândirii. Spre exemplu, metafora prin care tranșează subiectul stereotip de propagare a aprobării bugetului, căci Fănică e la Bruxelles pentru oameni și nevoile acestora. Vântul superior cu care se afișează Fănică mimează... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2026, 16:10 (6731 vizualizări - 8 comentarii)

SPORT

Dojenii încheie sezonul regulat detronând liderul

Fotbal, Liga 3, Înainte Modelu-Recolta Gheorghe Doja 2-3

Dojenii încheie sezonul regulat detronând liderul

Finalul sezonului regulat din Liga 3/Seria 3, etapa 22, a programat o partidă în deplasare pentru Recolta Gheorghe Doja, sâmbătă, 28 martie 2026, dojenii întâlnind Înainte Modelu. La finele unui meci încins, cu călă­rășenii deschizând scorul rapid, încă din minutul 4, Recolta Gheorghe Doja a bifat o victorie nesperată, detronând liderul seriei. Așadar, după deschiderea rapidă de scor, dojenii au revenit în meci și au reușit egalarea prin Ionel Alexe. Până la sfârșitul pri­mului mitan, Recolta Gheorghe Doja a reușit să mai înscrie o dată în poarta călărășenilor, prin Denis Milotin, ducând scorul... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2026, 15:40 (4109 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Junioarele CSM Unirea Slobozia, calificate în fazele superioare ale competițiilor

Junioarele CSM Unirea Slobozia, calificate în fazele superioare ale competițiilor

• Junioarele 1 CSM Unirea Slobozia, așa cum apreciam la finalul rundei precedente, indiferent de rezultatul ultimei etape, s-au clasat pe poziția secundă a clasamentului Seriei B, permițându-se astfel accederea în faza următoare a competiției. Așadar, în etapa 14 a Seriei B, ultima a campionatului, Junioarele 1 CSM Unirea Slobozia au pierdut confruntarea cu ACS Olympic RFH, slobozencele fiind învinse în deplasare cu 28-23, la pauză tabela înregistrând un scor egal: 14-14. Adversarele Junioarelor 1 CSM Unirea Slobozia s-au desprins pe finalul partidei, elevele antrenoarei... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2026, 13:20 (5756 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți, prima poziție la Olimpiada Națională a Sportului Școlar-faza județeană

Oină

Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți, prima poziție la Olimpiada Națională a Sportului Școlar-faza județeană

Vineri, 27 martie 2026, la Mărculești, faza județeană a Olimpiadei Națională a Sportului Școlar și-a decis câștigătorii în ceea ce privește sportul național românesc, respectiv «oina». Astfel, atât la fete, cât și la băieți, Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți și-a acontat prima poziție pe podium, elevii și elevele profesorului Nicolae Ilie reușind să surclaseze celelalte echipe înscrise în competiție. De reținut că atât echipa de fete, cât și cea de băieți de la Școala Gimnazială «Apostol D. Culea» Sudiți, grație rezultatelor înregistrate la faza județeană a Olimpiadei Națio­nală a ... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2026, 11:10 (6700 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

George Dragomir, component al Naționalei României, argint la Cupa Mondială-Memorialul «Gerevich-Kovacs-Karpati»

Scrimă

George Dragomir, component al Naționalei României, argint la Cupa Mondială-Memorialul «Gerevich-Kovacs-Karpati»

Duminică, 29 martie 2026, sa­brerul legitimat la Clubul Sportiv Municipal Unirea Slobozia, George Dragomir, a cucerit medalia de argint la Cupa Mondială-Memorialul «Gerevich-Kovacs-Karpati», eve­niment desfășurat la Budapesta/Ungaria. Component al echipei masculine de sabie a României, George Dragomir, alături de Vlad Covaliu, Radu Nițu și Răzvan Ursachi au trecut de echipa similară a Poloniei, scor 45-27, următorul meci de pe tablou fiind contra echi­pei Spaniei, scor 45-29. În Semi­finalele competiției, Naționala României a trecut de redutabila echipă a Statelor Unite ale Americii, scor 45-34. George Dragomir, alături de coechipierii Vlad Covaliu... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2026, 09:50 (6365 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Partidul Social Democrat, consultări cu organizațiile locale PSD privind guvernarea

Partidul Social Democrat, consultări cu organizațiile locale PSD privind guvernarea

Sâmbătă, 28 martie 2026, la Târgoviște, Partidul Social Democrat a demarat seria de întâlniri cu organizațiile social-democrate locale din Regiunea Sud-Muntenia, conducerea PSD, alături de unii dintre miniștri întâlnindu-se cu delegați jude­țeni și șefi de fi­lială. Partidul Social Democrat consultă astfel proprii membri asupra unor eventuale decizii privind guvernarea, în același timp «reconectând» legăturile dintre Centru și teritoriu.

 

PSD Ialomița la Târgoviște «Am participat alături de colegii din județ la o întâlnire im­portantă a organizațiilor PSD din Regiunea Sud Muntenia, un mo­ment de reconectare, analiză și solidaritate între organizațiile noastre județene...»... [citește_tot_articolul]

31 Martie 2026, 08:20 (3758 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Poliția Locală Slobozia, sesizată pentru «miros de balsam de rufe» și «bilete de amor lăsate în parbriz»

Poliția Locală Slobozia, sesizată pentru «miros de balsam de rufe» și «bilete de amor lăsate în parbriz»

Nu toate solicitările la care polițiștii locali din Slobozia sunt sesizați să intervină reprezintă probleme grave care se petrec în comunitate. Unele dintre acestea sunt cu adevă­rat hilare și, potrivit legii, nu intră în competența agenților. Printre ele se numără și cea referitoare la «mirosul pregnant de balsam de rufe de pe casa scării» sau «patul fierbinte din dormitor din cauza căldurii emanate de apartamentul vecin».

 

Reclamații uluitoare înaintate polițiștilor locali Misiunea Poliției Locale din Slobozia este de asigura ordinea... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2026, 12:20 (6335 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, pe «harta roșie» a cazurilor de Tuberculoză

Ialomița, pe «harta roșie» a cazurilor de Tuberculoză

Județul Ialomița continuă să se situeze pe primele locuri la nivel național în ceea ce pri­vește incidența tuberculozei. Institutul Național de Pneumoftiziologie «Marius Nasta» din București, instituție medicală care coordonează Pro­gramul Național de Prevenire, Supra­veghere și Control al Tuberculozei a plasat astfel Ialomița pe «harta roșie» a incidenței. Numărul cazurilor existente în județ, în 2025, a depășit media națională, arată specialiștii.

 

Statistică îngrijorătoare Media cazurilor de tuberculoză la nivel național... [citește_tot_articolul]

30 Martie 2026, 07:50 (2637 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, județul cu tot mai puțini locuitori

Ialomița, județul cu tot mai puțini locuitori

Direcția Județeană de Statistică Ialomița arată faptul că fenomenul scăderii populației se intensifică la nivelul jude­țului. În 2025, nu­mărul locuitorilor din județul Ialomița a fost cu aproape 2700 de persoane mai mic față de cel înregistrat în 2024. Cauza este gene­rată de sporul natural negativ.

 

Scădere a populației județului Ialomița Datele Direcției Județene de Statistică Ialomița arată că, în 2025, populația după domiciliu a județului Ialomița a fost de 272389 de persoane, din care 133617 de bărbați și 138772 de femei. Pe medii de rezidență... [citește_tot_articolul]

29 Martie 2026, 10:20 (2813 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Dosar penal după ce un minor de 14 ani și-a agresat prietenul de 13 ani

S-a întâmplat la Slobozia

Dosar penal după ce un minor de 14 ani și-a agresat prietenul de 13 ani

Polițiștii din Slobozia au în­tocmit un dosar penal în care principalul suspect este un minor de 14 ani. Acesta este acuzat de faptul că ar fi dorit ca prietenul său de joacă, în vârstă de 13 ani, să-i dea telefonul său mobil. Pentru că băiatul a refuzat, între cei doi a izbucnit un scandal, soldat cu rănirea copilului de 13 ani. Victima a fost transportată la Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru acordarea îngrijirilor medicale. Cazul a intrat și în atenția Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița.

 

Agresat din cauza telefonului mobil... [citește_tot_articolul]

28 Martie 2026, 09:50 (1565 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Purtare abuzivă» și «agresiuni sexuale», în școlile din Ialomița

«Purtare abuzivă» și «agresiuni sexuale», în școlile din Ialomița

O statistică a Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița arată faptul că «violența școlară», indiferent de forma în care se manifestă, este tot mai prezentă în unitățile de învățământ din Ialomița. Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița refuză să recunoască public faptul că situația este complet scăpată de sub control, iar inspectorii de specialitate dau publicității, prin intermediul canalelor de comunicare oficiale, detalii nesemnificative despre anumite campanii preventive pe care le-au desfășurat.

 

«Violența școlară», o problemă tot mai actuală... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2026, 10:15 (4873 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Urziceni: Centru pentru adulți cu dizabilități, în conservare din cauza lipsei de personal

Urziceni: Centru pentru adulți cu dizabilități, în conservare din cauza lipsei de personal

Fostul centru rezidențial pentru copii, administrat de Direcția Generală de Asis­tență Socială și Protecția Copilului Ialomița, a fost transformat în centru dedicat îngrijirii persoanelor adulte cu handicap. Reabi­litată cu bani acordați de Consiliul Județean Ialomița, unitatea este în prezent în conservare din cauza lipsei de personal care să aibă grijă de persoanele cu diza­bilități. Mai mult, DGASPC Ialomița a dispus suspendarea internării de noi cazuri de beneficiari adulți cu handicap.

 

Memorandum trimis Guvernului, niciun răspuns Comisia... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2026, 12:15 (4698 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

În primăriile din Ialomița trebuie să rămână 1634 de posturi

Prin decizia Guvernului României

În primăriile din Ialomița trebuie să rămână 1634 de posturi

Reducerea posturilor din administrația locală stabilită de Guvernul României, prin reforma administrativă, nu înseamnă concedierea colectivă a funcționarilor publici. Calculele efectuate de Prefectura Ialomița arată că în primăriile din județ și Consiliul Județean Ialomița trebuie să rămână 1634 de posturi, dintr-un total estimat la peste 2800 de posturi. Astfel, în baza unui calcul matematic, administrațiile locale trebuie să elimine 1256 de posturi. Prin aplicarea metodelor de calcul prevăzute de actele normative, doar aproximativ 150 de angajați din administrația locală a județului Ialomița vor fi concediați. O situație specială se întâmplă î... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2026, 07:55 (3780 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Poluarea olfactivă din Slobozia, o problemă greu de gestionat de către autorități

Amenzi și dosare penale, mirosul pestilențial persistă

Poluarea olfactivă din Slobozia, o problemă greu de gestionat de către autorități

De aproape o lună, problema poluării olfactive din Slobozia a reintrat în atenția autorităților județene din Ialomița. Verificările au scos la iveală deficiențe atât în modul în care funcționează stația de epurare a orașului, administrată de Urban SA, cât și existența unor cantități importante de deșeuri periculoase și nepericuloase, aduse la Slobozia de firma Clean Cyclo SRL. Considerate responsa­bile de întreaga situație «pestilențială», cele două societăți au fost sancționate de Garda de Mediu Ialomița și sunt vizate acum de o anchetă penală a IPJ Ialomița. Acțiunile autorităților nu au rezolvat însă problema de fond a poluării olfactive... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2026, 10:20 (3216 vizualizări - 5 comentarii)

28 Iun 2026
243 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ITM Ialomița: Controale la firmele care plasează forță de muncă în străinătate

Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița desfășoară în această perioadă, sub coordonarea Inspecției Muncii, o acțiune de informare și control cu privire la respectarea dispozițiilor legale de către agenții ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 18:40
(3022 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Miercuri, 17 martie a.c., 82 de polițiști și 22 de polițiști locali au acționat pentru verificarea respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, precum și  pentru prevenirea și limitarea ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 16:25
(2143 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune preventivă a polițiștilor la Sinești

Acțiune preventivă a polițiștilor la Sinești

În cursul zilei de miercuri, 17 martie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Siguranță Școlară și Biroului de Analiză și Prevenirea Criminalității au organizat și desfășurat o acțiune pentru prevenirea și ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 16:20
(2835 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 63 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 18 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8839, cu 63 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2021, 15:50
(3428 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Percheziții la samsarii de mașini

Miercuri, 17 martie 2021, polițiști din cadrul Direcției de Investigare a Criminalității Economice-IGPR, sub supravegherea procurorilor de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Curtea de Apel București ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2021, 16:05
(3841 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 60 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 17 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8776, cu 60 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2021, 15:40
(4720 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF: Ghidul contribuabililor care optează pentru redirecționarea unei sume reprezentând până la 3,5% din impozitul pe venit/câștigul net anual impozabil

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că Agenția Națională de Administrare fiscală a elaborat Ghidul contribuabililor care optează pentru redirecționarea unei sume reprezentând ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2021, 12:10
(5911 vizualizări - 0 comentarii)


Focar COVID-19: Carantină zonală la Ciochina

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a dispus carantinarea zonală a comunei Ciochina. Decizia va intra în vigoare de la miezul nopții de marți, 16 martie 2021, și va fi ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 20:05
(6320 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 40 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Marți, 16 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8716, cu 40 de cazuri mai mult față de ziua de luni ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 15:40
(4349 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Verificările desfășurate de polițiștii ialomițeni, în cadrul activităților de prevenire și limitare a infectării cu virusul SARS-CoV-2, au dus la identificarea și sancționarea a 54 de cetățeni care nu au ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 13:20
(2202 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Gheorghe Doja și Gimbășani

Incendii la Gheorghe Doja și Gimbășani

Marți, 16 martie a.c., în jurul orei 2,00, 3 echipaje de pompieri din cadrul Gărzii de pompieri Slobozia cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă precum și o ambulanță SMURD, au fost alertați pe ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2021, 11:50
(3259 vizualizări - 0 comentarii)


ANAF a publicat «Ghidul privind impozitul pe veniturile microîntreprinderilor»

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele juridice care au obligația de plată a impozitului pe veniturile microîntreprinderilor că pe site-ul ANAF a fost publicat «Ghidul ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 15:55
(10875 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 42 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Luni, 15 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8676, cu 42 de cazuri mai mult față de ziua de duminică ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 15:45
(3386 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

Prelungirea Stării de Alertă a adus și modificarea intervalului de limitare a deplasărilor doar din motive justificate în intervalul orar 22,00-05,00, aseară fiind organizată o acțiune la nivelul județului ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 13:50
(1593 vizualizări - 1 comentariu)


APIA eliberează adeverințe pentru beneficiarii Campaniei 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a încheiat convenții pentru finanțarea capitalului de lucru cu instituții bancare și nebancare și, începând de luni, 15.03.2021, eliberează ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 12:35
(4688 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Declarația 112 a fost modificată

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele fizice și juridice care au calitatea de angajatori sau sunt asimilate acestora, instituțiile prevăzute la art. 136 lit. d) - f ...[citește_toată_știrea]

15 Martie 2021, 11:10
(5303 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 42 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Duminică, 14 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8634, cu 42 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2021, 16:10
(4903 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 16 noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 13 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8592, cu 16 cazuri mai mult față de ziua de vineri ...[citește_toată_știrea]

13 Martie 2021, 15:35
(3371 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 37 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Vineri, 12 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8576, cu 37 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2021, 15:25
(4015 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Servicii fiscale electronice puse la dispoziția contribuabililor

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că înrolarea în «Spațiul Privat Virtual» (SPV) oferă, atât persoanelor fizice cât și persoanelor juridice, toate facilitățile ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2021, 14:10
(5766 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Obligație pentru pescari de a se obține autorizație de capturare/recoltare

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița informează asupra obligativității obținerii, de către pescarii comerciali, anual, a autorizației de capturare/recoltare conform Ordinului nr. 410 din 11 aprilie ...[citește_toată_știrea]

12 Martie 2021, 13:35
(8386 vizualizări - 0 comentarii)


DN2: Patru răniți în urma unui accident rutier

DN2: Patru răniți în urma unui accident rutier

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că în cursul zilei de joi, 11 martie a.c., pe DN2, între localitațile Misleanu și Andrășești, s-a produs un accident rutier. În urma impactului ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 18:50
(3899 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2 accident


APM Ialomița: Campania Națională «Vinerea Verde»-«STOP! Azi mașina stă pe loc!»

De la ce pornim? De la o realitate care schimbă viața Planetei: amprenta de carbon din traficul rutier. Deplasarea la birou, acasă sau în vacanță face parte din viața fiecăruia dintre noi ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 16:45
(3304 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 5,04%, rata șomajului în ianuarie 2021

La sfârșitul lunii ianuarie 2021, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4732  șomeri (din care 2111 femei), rata șomajului fiind de 5,04%, cu 0 ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 15:35
(3036 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 39 de noi cazuri COVID-19 în Ialomița

Joi, 11 martie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 8539, cu 39 de cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 15:25
(4224 vizualizări - 0 comentarii)


Bazinul de Înot Didactic din Slobozia, închis din cauza COVID-19

Bazinul de Înot Didactic din Slobozia, închis din cauza COVID-19

Reprezentanții Clubului Sportiv Municipal Slobozia au decis să suspende activitatea Bazinului de Înot Didactic din oraș din cauza unui caz de COVID-19. O asistentă medicală care își desfășura activitatea ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 12:25
(4420 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Urziceni

În cursul zilei de miercuri, 10 martie a.c., 65 de efective de Ordine Publică, Poliție Rutieră și Investigații Criminale, luptători ai Serviciului pentru Acțiuni Speciale Ialomița precum și jandarmi ialomițeni ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 12:20
(3263 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni razie


Incendiu la o casă din Maia

Incendiu la o casă din Maia

Miercuri, 10 martie, a.c., în jurul orelor 21,30, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni au fost solicitați să intervină în comuna Maia, pentru localizarea și lichidarea unui ...[citește_toată_știrea]

11 Martie 2021, 11:15
(2947 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia incendiu


Slobozia: Mașină a Poliției, implicată într-un accident

Slobozia: Mașină a Poliției, implicată într-un accident

O mașină a Poliției a fost implicată într-un accident la Slobozia. Evenimentul s-a produs în dimineața zilei de miercuri, 10 martie a.c., în intersecția semaforizată din apropierea sediului BRD. În accident ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2021, 17:20
(4911 vizualizări - 1 comentariu)


Cegani: Incendiu din cauza unui scurtcircuit

Miercuri, 10 martie a.c., în jurul orei 9,15, pompierii militari din cadrul Stației de Pompieri Fetești au fost solicitați să intervină în satul Cegani/comuna Bordușani, pentru localizarea și lichidarea ...[citește_toată_știrea]

10 Martie 2021, 17:10
(2856 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Cegani incendiu


Ultimele comentarii
Succesor în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...