Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Război în instanță pentru neplata testelor privind calitatea apei potabile

La Valea Ciorii

Război în instanță pentru neplata testelor privind calitatea apei potabile

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a acționat în instanță Primăria Valea Ciorii întrucât administrația locală nu a plătit instituției publice testele de calitate a apei potabile, efectuate în urmă cu un an și jumătate. Procesul a fost înregistrat pe rolul Judecătoriei Fetești și, cel mai probabil, va fi strămutat la Slobozia, la Tribunalul Ialomița.

Se așteaptă decizia instanței Contractul pentru efectuarea analizelor privind calitatea apei potabile furnizată în rețeaua publică a fost încheiat între Primăria Valea Ciorii și Direcția de Sănătate Publică Ialomița în februarie 2022... [citește_tot_articolul]

10 August 2023, 15:05 (10447 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

CNAIR, obligată să plătească despăgubiri morale din cauza unei gropi din asfalt

Sentință a Tribunalului Ialomița

CNAIR, obligată să plătească despăgubiri morale din cauza unei gropi din asfalt

După 2 ani și jumătate, un bărbat din Făcăeni a reușit să demonstreze în instanță faptul că un accident rutier în urma căruia era să-și piardă viața ar fi  fost provocat din cauza indiferenței Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere de a repara drumurile pe care le are în grijă. Tribunalul Ialomița a obligat instituția să-i plătească daune morale și materiale de aproximativ 25 mii de euro, dar și banii pe care i-a cheltuit cu spitalizarea. Evenimentul rutier s-a petrecut în anul 2020, pe DN3B Fetești-Chirana.

S-a răsturnat cu mașina într-un șanț Accidentul... [citește_tot_articolul]

10 August 2023, 10:50 (10909 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RAJA Constanța adoptă soluții sustenabile pentru un viitor verde RAJA Constanța adoptă soluții sustenabile pentru un viitor verde

RAJA Constanța adoptă soluții sustenabile pentru un viitor verde

• Construirea a 8 parcuri fotovoltaice cu fonduri europene va reduce dependența locală de sursele energetice naționale

RAJA Constanța operează în domeniul alimentării cu apă și al preluării și tratării apei uzate menajere în 170 de localități din 7 județe-Constanța, Ialomița, Ilfov, Călărași, Dâmbovița, Brașov și  Bacău. Apa furnizată populației este extrasă din 125 de surse de adâncime, cu 480 de puțuri, și din 3 surse de suprafață. Acestea, împreună cu cele 306 stații de pompare (apă potabilă și apă uzată), 9 stații de tratare a apei, peste 6.500 Km de conducte de apă și canalizare, 21 de stații de epurare etc. sunt mari consumatoare de energie.
În condițiile scumpirii semnificative a curentului electric, pentru a reduce costurile de exploatare și pentru menținerea tarifelor, deși există operatori... [citește_tot_articolul]

9 August 2023, 16:55 (10259 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Țăndărei așteaptă finanțarea CNI pentru construcția unei noi Case de Cultură

Primăria Țăndărei așteaptă finanțarea CNI pentru construcția unei noi Case de Cultură

Un proiect de aproape 1,6 mili­oane de euro, depus de Primăria Țăndărei la Compania Națională de Investiții, așteaptă de aproape 2 ani și jumătate să primească finanțare. Este vorba despre o investiție ce vizează construcția unei noi Case de Cultură, în aceeași zonă a orașului unde a funcționat vechea Casă de Cultură, imobil în prezent demolat. «Este un proiect pe care dorim să-l vedem realizat!» susține Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

Inițiativa, pe lista de așteptare Din cauza gradului ridicat de uzură a clădirii fostei Case de Cultură a orașului Țăndărei, administrația... [citește_tot_articolul]

9 August 2023, 15:10 (3594 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Producții sub așteptări și prețuri nesatisfăcătoare pentru produsele agricole

Anul agricol 2023 în Ialomița

Producții sub așteptări și prețuri nesatisfăcătoare pentru produsele agricole

Anul 2023 este unul extrem de dificil pentru agricultorii ialomițeni. Cu producții mai mici decât anul trecut, aceștia nu au parte nici de prețuri bune pentru a-și vinde produsele recoltate. În medie, pentru fiecare cultură principală fermierii au cules de pe câmp cu aproximativ o tonă/ha mai puțin decât anul trecut, în timp ce prețurile de valorificare ale produselor agricole s-au redus chiar și cu 50% față de 2022. Mai mult decât atât, seceta pedologică înregistrată în ultimele luni a afectat puternic dezvoltarea culturilor de primăvară, în special pe cele de porumb. Astfel, Instituția Prefectului Ialomița a emis un Ordin pentru înființarea Comisiilor județene pentru constatarea și evaluarea... [citește_tot_articolul]

9 August 2023, 11:05 (12239 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Vulnerabilitățile sistemului de alimentare cu apă din Slobozia

Vulnerabilitățile sistemului de alimentare cu apă din Slobozia

Sistemul de alimentare cu apă din Slobozia are 3 vulnerabilități majore. Informația este precizată într-un Raport prezentat de către Urban SA Primăriei Slobozia. Soluția, susține Adrian Stoicescu, directorul Urban SA, o reprezintă investițiile.

Un sistem îmbătrânit Cele 100 milioane de lei investite de-a lungul ultimilor 15 ani în sistemul de alimentare cu apă din Slobozia nu rezolvă decât parțial problemele de fond ale Urban SA. Conform unui Raport pu­blic remis Primăriei Slobozia, la nivelul orașului există 3 vulnerabilități majore pentru care se caută soluții. Acestea vizează stația... [citește_tot_articolul]

8 August 2023, 13:25 (16393 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, paradisul «păcănelelor»

Ialomița, paradisul «păcănelelor»

bonus: Aleșii noștri, cartoforii noștri

O statistică oficială a Oficiului Național al Registrului Co­merțului arată faptul că ju­dețul Ialomița a devenit un adevărat paradis pentru «păcănele». Firmele care administrează sălile de jocuri de noroc de tip «slot machine» sau case de pariuri au deschis pe raza județului nostru aproape 1000 de puncte de lucru. Fără să mai surprindă pe nimeni, cele mai multe dintre acestea funcționează la Slobozia. Pofta de a juca la «păcănele» este greu de potolit și-i cuprinde chiar și pe parlamentarii ialomițeni. Într-un interviu acordat presei centrale senatorul AUR Adrian Costea a povestit despre cum dependența de jocuri de noroc i-a adus un jackpot de 77 mii de lei. Acum, parlamentarul cere Guvernului... [citește_tot_articolul]

7 August 2023, 10:55 (8846 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Adolescente din Bărbulești, «angajate» ale unei fundații-fantomă, în vizorul polițiștilor

Adolescente din Bărbulești, «angajate» ale unei fundații-fantomă, în vizorul polițiștilor

Două adolescente din comuna ialomițeană Bărbulești, în vârstă de 16 și, respectiv, 18 ani, sunt principalele suspecte într-un dosar de «înșelăciune», deschis de polițiștii din Brașov. Fetele sunt acuzate că cereau oamenilor bani în calitate de angajate ale unei fundații ce militează pentru drepturile persoanelor cu dizabilități care, în realitate, nu există. Cercetările în acest caz sunt în curs.

Sume de bani descoperite de polițiști Potrivit informațiilor oficiale, Fundația pe care cele două adolescente din Bărbu­lești o reprezentau se numește «Asociația Regională pentru Surzi», iar... [citește_tot_articolul]

6 August 2023, 13:15 (9057 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Un nou debut cu dreptul

Fotbal, Liga a II-a, CSM Reșița-Unirea Slobozia 0-1

Un nou debut cu dreptul

Unirea Slobozia a pornit în al patrulea sezon consecutiv de Liga a II-a, și, ca de fiecare dată, a obținut victoria în etapa inaugurală. După Turis Turnu Măgurele (2020), Unirea Dej (2021) și Minaur Baia Mare (2022), a venit rândul celor de la CSM Reșița să se recunoască învinși, chiar la ei acasă. Meciul s-a disputat pe Stadionul «Mircea Chivu», în fața unei asistențe destul de numeroase, care a salutat cu entuziasm revenirea bănățenilor în al doilea eșalon. Antrenorul Adrian Mihalcea s-a bazat pe următorii jucători: Rusu-Aioanei (Dorobanțu '90), Dinu, Pospelov, Toma-Coadă, Pacionel (Ekollo '46)-Cojocari (Ibrian '68), Vlăsceanu, Atanase (Zukanovic '46)-Afalna (Bârnoi '81). Entuziasmul din tribune... [citește_tot_articolul]

5 August 2023, 20:20 (3804 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Prietenii Sfântului Matei

Prietenii Sfântului Matei

Biserica din Bazar organizează pentru al treilea an o școală de vară pentru elevii Parohiei. Vestea a trecut însă dincolo de granițele cartierului, iar copiii vin aici cu zecile. Își fac prie­teni noi, fac excursii, se bat cu apă, se plimbă cu bicicletele prin oraș... Dar mai ales învață că Biserica înseamnă, înainte de toate, libertatea de a fi tu însuți. «Noi le-am oferit libertatea de a fi ei înșiși, în Biserică... Iar pe cei care n-au știut să fie cuminți, i-am mustrat cu duh de dragoste, nu cu duh de răutate. Și ei au înțeles și s-au schimbat singuri!» ne explică părintele Marius Micșă, în câteva cuvinte, crezul acestui demers educativ din cadrul Bisericii.

Cei mai cuminți copii din lume... [citește_tot_articolul]

5 August 2023, 12:10 (4911 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Amara i-a stricat debutul lui Condei

Fotbal, Cupa României, CS Amara-Recolta Gheorghe Doja 2-1

Amara i-a stricat debutul lui Condei

În primul tur preliminar al Cupei României, la Amara, am văzut un meci viu disputat, care ne-a ținut cu sufletul la gură până la final. CS Amara a căutat să demonstreze că, în ciuda unei retrogradări cât se poate de clare, ar mai fi putut face față unui sezon în Liga a III-a. Recolta Gheorghe Doja, cu antrenorul Mirel Condei la debut, a făcut un joc sub așteptări, dar a și ratat ocazii uriașe prin Răduca sau Popescu. Marius Pletea, antrenorul Amarei, a început meciul cu Bucur-D. Andrei, Croitoru, Câlțea, Nohai-Stan, Coman, Negoiu, Gheorghe, Nistor-Zaharia. A mai intrat Dogaru. De partea cealaltă, Mirel Condei i-a folosit pe Oprea-Barabaș, Ene, Chebac, Negustoru-Ivan, Comșa-Năstase, Drăgan, Radu... [citește_tot_articolul]

4 August 2023, 22:45 (12823 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Cred că faptele sunt mult mai relevante decât vorbele, mai ales în cazul politicienilor!»

Bilanțul activității deputatului PSD Ștefan Mușoiu din ultimul an

«Cred că faptele sunt mult mai relevante decât vorbele, mai ales în cazul politicienilor!»

Deputatul social-democrat Ștefan Mușoiu face bilanțul celor două sesiuni ale anului parlamentar încheiat. «Este obligația oricărui parlamentar de bună-credință să le explice cetățenilor ceea ce face pentru ei la Parlament, motiv pentru care îi țin la curent pe ialomițeni, pe rețelele de socializare, cu toată activitatea mea, dar și a echipei PSD Ialomița!» declară public parlamentarul PSD Ștefan Mușoiu.

39 de întrebări pentru miniștri în funcție În perioada 2020-2023, Ștefan Mușoiu a contabilizat, în calitate de parlamentar ialomi­țean, 93 de intervenții publice la problemele semnalate... [citește_tot_articolul]

4 August 2023, 16:20 (8025 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Toalete ecologice pentru polițiștii ialomițeni din mediul rural în valoare de peste 60 mii de lei

Singura investiție reală în ultimii 2 ani

Toalete ecologice pentru polițiștii ialomițeni din mediul rural în valoare de peste 60 mii de lei

Posturile de Poliție din mediul rural al județului Ialomița au nevoie de cadre specializate, dar și de lucrări de renovare. Deși oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița susțin că intervin de fiecare dată când si­tuația o impune, singura investiție reală de care au beneficiat aceste entități rămân cele 28 de toalete ecologice, achiziționate de Inspectoratul General al Poliției Române în urmă cu 2 ani. Pentru acestea s-au plătit peste 60 mii de lei.

Este nevoie de fonduri... În mediul rural, activitatea polițiștilor ialomițeni de desfășoară în cadrul celor 7 Secții... [citește_tot_articolul]

4 August 2023, 11:10 (3670 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Primarul Urziceniului, Constantin Sava, exclus din PNL

Primarul Urziceniului, Constantin Sava, exclus din PNL

Joi, 3 august a.c., Biroul Județean Permanent al PNL Ialomița l-a exclus cu unanimitate de voturi din rândurile partidului pe primarul Urziceniului, Constantin Sava. La ședință au fost prezenți 18 din cei 33 de membri ai BPJ. Printre ei s-a numărat și deputatul PNL Luminița Barcari, dar și vicepreședintele PNL al Consiliului Județean Ialomița, Alexandru Dinu.

«Este o decizie justificată și legitimă!»
Președintele PNL Ialomița, Dragoș Soare, a declarat imediat după ședință: «Este o decizie justificată și legitimă! Conform statului, primarul Constantin Sava va fi notificat cu privire... [citește_tot_articolul]

3 August 2023, 17:30 (9870 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consorțiul școlar de 21 milioane de euro va fi finanțat

Slobozia este pe listă

Consorțiul școlar de 21 milioane de euro va fi finanțat

Administrația locală din Slobozia a anunțat că Slobozia a câștigat concursul de proiecte pentru realizarea unui consorțiu școlar pentru învățământul dual la nivelul orașului. «Este prima dată când școala, administrația și mediul privat conlucrează la acest nivel pentru atragerea fondurilor europene!» declară primarul Dragoș Soare. Valoarea maximă a acestei finanțări este de 21 milioane de euro, iar pe listă figurează 29 de locații în întreaga țară. Consorții similare vor fi construite și în proximitatea Sloboziei, la Constanța, Buzău, Galați sau București.

Pe drumul cel bun Intenția... [citește_tot_articolul]

3 August 2023, 15:05 (4381 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

 Asistentele medicale ale Camerei de Primiri Urgențe Urziceni nu au chemat medicii să consulte mama!

Raport al Direcției de Sănătate Publică Ialomița despre cazul tinerei care a născut pe trotuar

Asistentele medicale ale Camerei de Primiri Urgențe Urziceni nu au chemat medicii să consulte mama!

Ies la iveală noi detalii cu privire la incidentul petrecut luni, 31 iulie a.c., când o tânără de 24 de ani a născut pe trotuar, în fața Spitalului Municipal Urziceni, fără a fi ajutată de cadrele medicale ale unității. Raportul de control al Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată faptul că asistentele care se aflau de gardă în dimineața în care mama s-a prezentat la Camera de Primiri Urgențe au parafat fișa de prezentare, fără însă a chema medicul să o consulte pe tânără. Surprinzător, conform graficului de gărzi al Spitalului Municipal Urziceni, la data respectivă, ar fi trebuit să asigure linia de gardă doi medici specialiști.

Se așteaptă concluziile Ministerului Sănătății... [citește_tot_articolul]

3 August 2023, 14:30 (19298 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița rămâne fără medici de familie

Ialomița rămâne fără medici de familie

Deși important pentru comunitățile locale, sistemul medicinei de familie din județul Ialomița se confruntă cu mari probleme în ceea ce privește resursa umană. Puținii specialiști care mai profesează astăzi apropie vârsta pensionării sau au ieșit de ani buni la pensie, iar șansele ca aceștia să fie înlocuiți sunt extrem de reduse. Astfel, zeci de mii de oameni, în special din zona de Vest a județului, trebuie să străbată kilometri întregi pentru a beneficia de consultații. «Este din ce în ce mai rău!» avertizează medicul Andreia Radu, președintele Asociației Medicilor de Familie Ialomița.

Ialomița rămâne fără medici de familie... [citește_tot_articolul]

3 August 2023, 10:55 (4866 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița secretizează costurile de implementare a proiectelor europene

La vremuri noi, politici noi

Consiliul Județean Ialomița secretizează costurile de implementare a proiectelor europene

Angajații Consiliului Județean Ialomița (și șefii acestei instituții!) sunt retribuiți pentru implementarea proiectelor de investiții cu finanțare europeană pe parcursul întregii perioade de implementare. Un calcul neoficial estimează valoarea acestori «prime de implementare» la 3 milioane de lei pentru perioada 2018-2023. Începând cu anul 2022, valoarea acestor prime a fost secretizată. Oficialii Consiliului Județean nu au putut fi contactați pentru a oferi o explicație oficială pentru această decizie.

Rațiunea investițiilor publice pe bani europeni Începând cu anul 2018, Consiliul... [citește_tot_articolul]

2 August 2023, 13:40 (15684 vizualizări - 7 comentarii)

POLITICĂ

PNL Ialomița dezaprobă practicile medicale și administrative de la Urziceni

Implicații politice în scandalul femeii care a născut în stradă

PNL Ialomița dezaprobă practicile medicale și administrative de la Urziceni

UPDATE Managerul Spitalului Municipal Urziceni a fost suspendat din funcție!

Marți, 1 august 2023, PNL Ialomița a remis publicității un comunicat de presă în care «dezaprobă cu fermitate și se delimitează de comportamentele degradante» privind gestionarea situației femeii care a născut pe stradă, în fața Spitalului Municipal Urziceni. Președintele PNL Ialomița, Dragoș Soare, reclamă o culpă comună, a conducerii spitalului și a administrației. «PNL l-a suspendat pe primarul Constantin Sava din funcția de președinte al Organizației Locale PNL Urziceni din februarie anul trecut... Sigur, nu e de ajuns! Dar am fost conștienți, încă de la acel moment, că deciziile sale administrative se pot răsfrânge negativ asupra comunității... Din păcate pentru Urziceni și pentru noi toți, acest lucru s-a întâmplat!»... [citește_tot_articolul]

1 August 2023, 21:10 (6266 vizualizări - 3 comentarii)

ANCHETĂ

Patronul Romoffice SRL Slobozia, acuzat de trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice

Ialomița, pe harta fraudelor cu bazele de date ale AFM

Patronul Romoffice SRL Slobozia, acuzat de trafic cu bazele de date ale Programului Casa Verde Fotovoltaice

bonus: Fața nevăzută a scandalului/Ionuț Popescu, angajat al ANIF și «prinț» al afacerilor cu fotovoltaice

În urmă cu două săptămâni, Ministerul Mediului a confirmat «o posibilă scurgere de informații» în cazul Programului Casa Verde Fotovoltaice. Printre firmele acuzate că folosește ilegal bazele de date ale instituției se numără și o firmă din Ilfov cu adânci rădăcini ialomițene. Patronul firmei, Ștefan Bălan, nu se află la primul scandal public legat de activitatea firmelor sale. «Este o sesizare a unei firme concurente... Nu am fraudat și nu am folosit niciodată bazele de date ale Ministerului! Este o înscenare făcută de o firmă concurentă. Am dovezi în sensul ăsta!» se apără Ștefan Bălan, patronul Romoffice SRL.

Un scandal cât toată România... [citește_tot_articolul]

1 August 2023, 17:20 (47762 vizualizări - 20 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
300 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

AJOFM Ialomița: 4,54%-rata șomajului

La sfârșitul lunii februarie 2020, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4243 șomeri (din care 1851 femei), rata șomajului fiind de 4,54%, cu 1,02% sub ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2020, 13:05
(2348 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

RISO SCOTTI DANUBIO SRL angajează
-ambalator manual-3 persoane
-electromecanic -1 persoana

Cerință specială: să locuiască în Slobozia
Persoana de contact: Mihai Nedelcu,
tel. 0729/167.293

8 Aprilie 2020, 16:50


Grupul de Comunicare Strategică: Numărul infecțiilor COVID-19 în Ialomița a ajuns la 79

În ultimele 24 de ore, conform Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița au fost depistate 7 noi cazuri de infecție COVID-19. Astfel, numărul persoanelor bolnave a ajuns la 79. Totodată ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2020, 16:25
(4509 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Percheziții la locuințele unor hoți

Polițiștii din Urziceni au efectuat marți, 7 aprilie 2020, două percheziții domiciliare pe raza orașului. Oamenii legii au descins la locuințele a doi bărbați, suspecți de spargerea sediului unei firme ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2020, 16:20
(4269 vizualizări - 1 comentariu)


Movilița: S-a urcat beat la volan și a provocat un accident rutier

Un bărbat de 52 de ani din București este cercetat penal pentru «conducere în stare de ebrietate» și «vătămare corporală din culpă». În seara zilei de 7 aprilie 2020, în timp ce venea de la București către ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2020, 16:15
(4493 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Amenzi de 57 mii de lei aplicate de polițiști

Polițiștii din Slobozia au organizat marți, 7 aprilie 2020, o acțiune de verificare a modului în care se respectă măsurile legale impuse pe perioada stării de urgență. Cu această ocazie au fost aplicate ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2020, 16:10
(2699 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Foreței de Muncă Ialomița oferă 147 de noi locuri de muncă persoanelor aflate în căutarea unui serviciu. Cele mai multe dintre oferte sunt destinate șomerilor calificați ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2020, 16:05
(3294 vizualizări - 0 comentarii)


Prefectura Ialomița, Coronavirus: 73 persoane, confirmate cu COVID-19

Potrivit Instituției Prefectului Ialomița, la data de 7 aprilie 2020, conform raportului operativ al Direcției de Sănătate Publică Ialomița, 428  persoane se află în carantină. De asemenea, alte 1 ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2020, 19:40
(4835 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Reținut pentru că și-a amenințat soția

Un bărbat de 50 de ani din localitatea Axintele a fost reținut luni, 6 aprilie 2020, după ce a mers la locuința concubinei sale și a amenințat-o. Femeia în vârstă de 49 de ani a sunat la 112 și a cerut ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2020, 18:45
(1829 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Numărul cazurilor de COVID-19, în creștere în județul Ialomița

Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, la nivelul județului Ialomița se constată o creștere semnificativă a cazurilor de COVID-19. Astfel, dacă luni, 6 aplie 2020, erau înregistrate 63 de cazuri, marți ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2020, 16:05
(5142 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA SA Constanța răspunde provocărilor COVID-19

A trecut aproape o lună de când societatea noastră a impus primele măsuri de prevenire și de limitare a diseminării virusului SARS-CoV-2, atât pentru angajații RAJA SA Constanța cât și pentru comunitate ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2020, 15:55
(3242 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: În Ialomița există 63 de cazuri de infecție COVID-19

Numărul cazurilor de infecție COVID-19 este în creștere la nivelul județului Ialomița. Potrivit estimărilor oficiale ale Grupului de Comunicare Strategică, în Ialomița există 63 de cazuri confirmate pozitiv ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 16:15
(3456 vizualizări - 0 comentarii)


Proiectil neexplodat, descoperit la Armășești

Lucrările agricole de primăvară scot la iveală elemente de muniție neexplodată. Astfel, un cetățean din comuna Armășești ce executa în cursul dimineții de luni, 6 aprilie a.c., săpături pe un teren de pe ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 16:10
(3091 vizualizări - 0 comentarii)


Roșiori: Bătrân de 88 de ani, carbonizat în propria casă

În cursul nopții de duminică spre luni, 5/6 aprilie a.c., un incendiu a curmat viața unui bărbat de 88 de ani, din Roșiori. Alarma s-a dat în jurul orelor 21,30, când casa bătrânului a fost cuprinsă de ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 16:05
(5607 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Roșiori incendiu


Firmă din Fetești, controlată de polițiști după ce ar fi vândut măști neconforme

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au sancționat cu amendă în valoare de 5000 de lei un operator economic din Fetești care comercializa măști de protecție și mănuși ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 15:35
(5789 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție provizorii emise de polițiști la Slobozia și Axintele

Sâmbătă, 4 aprilie a.c., Poliția Municipiului Slobozia a fost sesizată cu privire la faptul că o femeie, de 45 de ani, din Slobozia, ar fi fost agresată de concubinul său, un bărbat de 46 de ani. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 15:30
(3147 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Vineri, 3 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat, pe raza comunei Bărbulești, un tânăr de 22 de ani, în timp ce conducea un autoturism fără a poseda permis ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2020, 15:25
(2450 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: În Ialomița există 56 de cazuri de infecție COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității situația pe județe a cazurilor de infecție COVID-19. Potrivit estimărilor oficiale, la nivelul județului Ialomița există, în momentul de față, 56 de persoane ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2020, 16:10
(4893 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii au confiscat arme la Țăndărei

Polițiștii au confiscat arme la Țăndărei

În cadrul unor acțiuni de amploare desfășurate sâmbătă, 4 aprilie a.c., între orele 14,00-22,00, pe raza orașului Țăndărei și a municipiului Slobozia, au fost constituite 20 de dispozitive de ordine și ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2020, 14:15
(7123 vizualizări - 1 comentariu)


Amara: Incendiu la o fermă de animale. Un bărbat a ars de viu!

Un incendiu puternic a curpins în seara zilei de sâmbătă, 4 aprilie 2020, o fermă de animale din localitatea Amara. Pompierii Detașamentului Slobozia s-au luptat mai bine de 3 ore să stingă flăcările. ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2020, 02:15
(8183 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: În Ialomița există 45 de cazuri de infecție COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității situația pe județe a cazurilor de infecție COVID-19. Potrivit estimărilor oficiale, la nivelul județului Ialomița există, în momentul de față, 45 de persoane ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2020, 16:10
(4327 vizualizări - 3 comentarii)


Intervenții ale pompierilor ialomițeni

Intervenții ale pompierilor ialomițeni

La nivelul județului, pompierii militari ialomițeni au acționat pentru gestionarea a 13 intervenții destinate protecției comunității, din care 8 misiuni de acordare a asistenței medicale de urgență. Astfel ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2020, 14:05
(3584 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Detalii despre șomajul tehnic

Pentru a facilita accesul în ceea ce privește depunerea documentelor de către agenții economici care vor beneficia de prevederile art. XI din OUG nr. 30/2020, pentru modificarea și completarea unor acte ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2020, 13:40
(3546 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: În Ialomița există 37 de cazuri de infecție COVID-19

Grupul de Comunicare Strategică a dat publicității situația pe județe a cazurilor de infecție COVID-19. Potrivit estimărilor oficiale, la nivelul județului Ialomița există, în momentul de față, 37 de persoane ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2020, 16:10
(5820 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Ordin de protecție emis pe numele unui bărbat care și-ar fi lovit concubina

Polițiștii ialomițeni au emis miercuri, 1 aprilie .a.c., un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat, de 34 de ani, din comuna Ograda, care și-ar fi lovit concubina. Poliția Municipiului Slobozia ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2020, 16:05
(7399 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan fără permis și amendați pentru nerespectarea Ordonanțelor Militare

Joi, 2 aprilie a.c., polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au oprit în trafic, pentru control, un autoturism condus de bărbat de 48 de ani din orașul Amara. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2020, 15:40
(5202 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Drăgoești și Răsimnicea

Incendii la Drăgoești și Răsimnicea

Miercuri, 1 aprilie, a.c., în jurul orelor 13,10, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu produs la o anexă gospodărească a unui cetățean din localitatea Drăgoești. ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2020, 13:20
(2699 vizualizări - 0 comentarii)


Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu: «Vârful tensiunilor generate de criza COVID-19 în domeniul monetar, bancar și financiar a fost depășit!»

Guvernatorul BNR, Mugur Isărescu: «Vârful tensiunilor generate de criza COVID-19 în domeniul monetar, bancar și financiar a fost depășit!»

Vârful tensiunilor generate de criza COVID-19 în domeniul monetar, bancar și financiar a fost depășit. Dacă în perioada 11-20 martie 2020 retragerile de numerar, de la BNR, ale instituțiilor de credit, ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2020, 16:40
(5046 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sancțiuni aplicate de peste 414000 de lei

Marți, 31 martie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la 65 de evenimente, majoritatea sesizate prin 112, au constatat 14 infracțiuni și au aplicat peste 250 de sancțiuni contravenționale. Valoarea ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2020, 16:35
(2441 vizualizări - 1 comentariu)


Roșiori: Fără permis și beat la volan

Marți, 31 martie a.c., polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție Rurală Coșereni au oprit pentru control, pe DJ02, pe raza comunei Roșiori, un autoturism condus de un bărbat de 43 de ani, din comuna Drăgoești ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2020, 16:30
(2209 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...