Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

Iau startul la Reșița

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Iau startul la Reșița

S-a tras la sorți țintarul Ligii a II-a, iar Unirea Slobozia începe campionatul, pentru a treia oară conse­cutiv, în compania unei nou-promovate. În 2021 a fost Unirea Dej, iar ialomițenii au învins cu 2-0, prin dubla lui Robert Mustacă. În 2022 a fost Minaur Baia Mare, iar Unirea a învins cu 3-0 prin golurile sembate de Rus, Afalna și Coadă. Acum, în 2023, Unirea joacă în deplasare cu CSM Reșița, revenită, după 2 ani, în eșalonul secund. Meciul va fi sâmbătă, 5 august 2023, cel mai probabil, la orele 11,00 (este greu de crezut că va fi televizat). Nu va fi un meci ușor, bănățenii întărindu-și substanțial lotul în această vară. Însă, cu siguranță, echipa antrenată de Adrian Mihalcea vrea să revină... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2023, 18:50 (5119 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Clean Tech face legea la Ciulnița

Clean Tech face legea la Ciulnița

Războiul dintre Clean Tech Ciul­nița și locuitorii din proximitate e mai vechi de 10 ani... Și în 10 ani s-au schimbat multe! Proprietarii fabricii, numărul de combatanți, valoarea investițiilor, minciunile... Un singur lucru a rămas la fel. Mirosul! La 40 de grade, în plină caniculă, mirosul care vine de la Clean Tech e inconfun­dabil. Miroase a hoit, a pene arse și a putred. Totul chimizat cu un soi de parfum care te face să icnești instantaneu. După 10 minute de respirat aerul ăsta, creierul intră în alertă și îți comandă să fugi. După un sfert de oră îți lăcrimează ochii. După o oră, respirația îți miroase și ea a hoit, iar gura ți se usucă. Pare ireal, dar se întâmplă la doi pași de Slobozia... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2023, 17:55 (13707 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângere în primul amical

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Înfrângere în primul amical

Recolta Gheorghe Doja a dat startul meciurilor de pregătire în vederea celui de-al cincilea sezon consecutiv de Liga a III-a. Ialomițenii s-au duelat sâmbătă, 22 iulie 2023, cu Dunărea Călărași, pe terenul acesteia. La Călărași se vorbește din nou despre performanță, despre lupta pentru promovare, iar acest lucru se vede în campania de transferuri pe care dunărenii au demarat-o în această vară. Călărașiul a luat o opțiune serioasă pentru victorie încă din prima repriză, având la pauză 2-0. Recolta, echipă antrenată de călărășeanul Mirel Condei, a echilibrat jocul în partea secundă, când Andrei Comșa a marcat o dublă pentru ialomițeni. Condei a început meciul în formula Oprică-Barabaș, Lungu, ... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2023, 14:20 (10538 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Cristina Drugă, Campioană Mondială «U23»

Canotaj

Cristina Drugă, Campioană Mondială «U23»

Povestea tinerei canotoare ialomițene Cristina Drugă, plecată spre marea performanță din comuna Săveni, a atins noi culmi în aceste zile. În urmă cu un an, Cristina devenea, în Belgia, Campioană Europeană la Tineret. Aminteam atunci de visul ei de a fi Campioană Mondială, împlinit, în parte, cu câteva zile în urmă. Orașul bulgar Plovdiv găzduiește în această pe­rioadă Campionatul Mondial de Canotaj adresat sportivilor sub 23 de ani. Prima medalie de aur pentru România a fost adusă de echipajul feminin de 4 vâsle. Din acest echipaj a făcut parte Cristina Drugă care, ală­turi de coechipierele sale, Emanuela Ciotău, Patricia Cireș și Alexandra Ungureanu, au făcut o cursă extraordinară, terminată... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2023, 13:40 (3559 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Fetești, finalista fazei regionale

Fotbal, Cupa României

CSM Fetești, finalista fazei regionale

Evoluția bună din meciul cu CSL Ștefănești a continuat pentru CSM Fetești și în confruntarea, de pe propriul teten, cu prahovenii de la CSO Boldești Scăeni. După un început de meci mai nesigur, în care inspirația portarului Călugăru a blocat drumul spre gol al echipei adverse, ialomițenii punctează prin talentatul Daniel Grigore și înving cu 1-0. Feteștiul câștigă grupa și merge în finala fazei regionale unde se duelează, tot pe propriul teren, cu Viitorul Ileana, revelație a fotbalului călărășean. Meciul s-a jucat sâmbătă, 22 iulie 2023, iar după o primă repriză echilibrată, terminată fără gol, oaspeții pun stăpânire pe joc și câștigă cu 3-1. Golul de onoare al Feteștiului a fost marcat de Ureche... [citește_tot_articolul]

25 Iulie 2023, 12:05 (3602 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Compania Națională de Investiții va realiza proiectul noului sediu al Primăriei Fetești

Compania Națională de Investiții va realiza proiectul noului sediu al Primăriei Fetești

După 11 ani de așteptare, administrația locală din Fetești a reușit să convingă Compania Națională de Investiții să preia proiectul privind construirea noului sediu al Primăriei din localitate. În perioada următoare, oficialii CNI vor realiza caietul de sarcini și vor scoate la licitație proiectul tehnic și exe­cuția acestei investiții. Cel mai probabil, noul sediu va deveni funcțional după anul 2026.

Proiect predat către CNI În anul 2012, din cauza stării precare în care se afla fostul sediu al Primăriei muni­cipiului Fetești, fiind singura clădire din județul Ialomița cu risc ridicat... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2023, 15:10 (5502 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Ialomița se pregătește de «Festivalul Manelelor»

Ialomița se pregătește de «Festivalul Manelelor»

Febra festivalurilor face rava­gii în administrația ialomițeană. Încurajați de modelul «FreeLand», fiecare administrație, de la Urziceni la Fetești și de la Consiliul Județean la comune cu 1000 de locuitori visează să transforme sărbătorile locale de peste an în festivaluri. Ultima inițiativă de gen aparține Asociației «Partida Romilor»-filiala Ialomița. Dornică să își reconfirme prezența în spațiul public, Asociația va organiza în perioada 11-13 august 2023, un Festival dedicat romilor. Evenimentul va avea loc la Slobozia, cu sprijinul administrației locale. «Romii vor să fie respectați ca să poată respecta! Suntem bucuroși să fim par­teneri în acest proiect care își propune să pună în valoare... [citește_tot_articolul]

24 Iulie 2023, 11:10 (24182 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: S-a dublat cantitatea colectată de deșeuri reciclabile

Ialomița: S-a dublat cantitatea colectată de deșeuri reciclabile

La un an de la preluarea serviciilor de salubritate din județ, operatorul ADI ECOO 2009 SRL a reușit să dubleze cantitatea de deșeuri reciclate la nivelul județului Ialomița. Ținta declarată a societății este colectarea selectivă a 10% din cantitatea de deșeuri reciclabile pe care o colectează. În acest moment, ADI ECOO 2009 SRL deservește 61 de administrații locale.

Colectarea selectivă reduce costurile Eforturile operatorului ADI ECOO 2009 SRL de a colecta selectiv deșeurile reciclabile generează primele rezultate palpabile. La un an de la demararea acestui proces, cantitatea colectată... [citește_tot_articolul]

23 Iulie 2023, 13:05 (12659 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Podul rutier peste râul Ialomița din Țăndărei așteaptă reabilitarea

Podul rutier peste râul Ialomița din Țăndărei așteaptă reabilitarea

Consiliul Județean Ialomița caută surse de finanțare pentru un obiectiv de investiții foarte important pentru infrastructura rutieră a județului nostru. Este vorba despre podul rutier peste râul Ialomița din orașul Țăndărei, care face legătura cu municipiul Fetești și, mai departe, cu Autostrada Soarelui. Obiectivul a intrat în atenția autorităților în urma unei analize privind starea podurilor construite în perioada 1960-1970, potrivit căreia acesta are nevoie urgentă de reparații. Într-o situație similară se află alte 4 poduri din județ.

Se caută o sursă de finanțare Anul acesta,... [citește_tot_articolul]

22 Iulie 2023, 12:20 (10507 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița, pe ultimele locuri la nivel național în ceea ce privește vânzarea imobilelor

Ialomița, pe ultimele locuri la nivel național în ceea ce privește vânzarea imobilelor

Potrivit unui comunicat de presă al Agenției Naționale de Cadastru și Publicitate Imobiliară, Ialomița se află pe ultimele locuri la nivel național în ceea ce privește vânzarea imobilelor. Oficialii ANCPI arată faptul că în iunie 2023, prin comparație cu iunie 2022, numărul imobilelor tranzacționate la nivelul județului nostru s-a redus la jumătate.

Tranzacții reduse Potrivit datelor statistice publicate de ANCPI, în luna iunie 2022, la nivelul județului Ialomița s-au vândut peste 506 imobile (terenuri, case și apartamente), în tot județul. În iunie 2023, în Ialomița s-au vândut 25... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2023, 14:55 (12947 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război în instanță între Agenția Națională de Integritate și Primăria Cocora

Război în instanță între Agenția Națională de Integritate și Primăria Cocora

Agenția Națională de Integritate a dat în judecată Primăria Cocora și Consiliul Local Cocora după ce a demonstrat starea de incompatibilitate a unui consilier local care, în prezent, nu mai exercită această funcție. ANI cere desființarea unui act administrativ folosit ca probă pentru a demonstra incidentul de integritate ce l-a vizat pe alesul local. Este vorba despre o hotărâre a Consiliului Local prin care fostul consilier și-a închiriat o pajiște aflată în domeniul privat al localității. Reprezentanții Primăriei Cocora nu au dorit să ofere un punct de vedere oficial cu privire la această situație.

Definitiv incompatibil... [citește_tot_articolul]

21 Iulie 2023, 11:05 (20497 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: A început campania arheologică 2023

Ialomița: A început campania arheologică 2023

Reprezentanții Muzeului Județean Ialomița au dat startul campaniei arheologice 2023, ce se va desfășura până în luna octombrie. Activitatea de cercetare arheologică sistematică se desfășoară pe un număr de 5 șantiere de pe arealul județului Ialomița.

Trecutul, scos la lumină de arheologi Cele 5 situri arheologice pe care se vor realiza săpături în campania arheologică de anul acesta sunt: tell-ul preistoric Bordușani-Popină, așezarea preistorică Săveni-La Movile, dava geto-dacică de la Piscu Crăsani, așezarea medieval-timpurie de la Vlădeni-Popina Blagodeasca și situl urban medieval... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2023, 14:45 (10121 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Centru rezidențial fără licență, descoperit la Slobozia Nouă

Centru rezidențial fără licență, descoperit la Slobozia Nouă

În urma amplelor controale desfă­șurate în urmă cu o săptămână, în județul Ialomița, privind activitatea centrelor rezidențiale, a fost descoperit un astfel de spațiu ce funcționa ilegal. Furnizorul de servicii sociale își desfășura activitatea la Slobozia Nouă și nu dispunea de licență de funcționare. Acesta a fost amendat cu suma de 20 mii de lei.

Beneficiari relocați Potrivit informațiilor oficiale, în incinta centrului se aflau 8 beneficiari, 4 adulți și 4 copii. În urma verificărilor s-a stabilit faptul că respectivul spațiu nu avea licență de funcționare, motiv pentru care s-a... [citește_tot_articolul]

20 Iulie 2023, 10:55 (18198 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Orășenesc Țăndărei, tot mai aproape de inaugurarea Ambulatoriului integrat

Spitalul Orășenesc Țăndărei, tot mai aproape de inaugurarea Ambulatoriului integrat

Proiectul de construcție al Am­bulatoriului din curtea Spitalului Oră­șenesc Țăndărei prinde contur. Admi­nistrația locală a ora­șului, principalul beneficiar, a dat asigurări că investiția se va încheia la termen, adică la sfârșitul acestui an. «Avem toate premisele să încheiem proiectul la termen, așa cum prevede contractul!» susține Cristian Roman, primarul orașului Țăndărei.

Investiție de 11 milioane de lei Scopul acestui proiect este acela de a degreva activitatea Spitalului Orășenesc Țăndărei de cazurile care nu reprezintă urgențe medicale și, totodată, de a diversifica serviciile... [citește_tot_articolul]

19 Iulie 2023, 13:40 (17462 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au stat peste 100 de ani în concedii medicale

Record în Sănătate

Ialomițenii au stat peste 100 de ani în concedii medicale

În primul semestru al anului în curs, ia­lomițenii au stat în concediu medical peste 100 de ani. Este statistica oficială a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița în ceea ce privește situația concediilor me­dicale raportate către ANAF, în perioada ianuarie-iunie 2023. Valoarea totală a in­demnizațiilor se ridică la 8,7 milioane de lei.

Sănătatea în cifre Statistica oficială a Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată faptul că, în perioada ianuarie-iunie 2023, numărul de concedii medicale raportate prin Declarația 112 depusă la ANAF de către angajatorii care își... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 21:05 (12388 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Continuă șirul victoriilor amicale

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Continuă șirul victoriilor amicale

Din 10 iulie 2023, Unirea Slobozia este în cantonament la Târlungeni. Echipa antrenată de Adrian Mihalcea a urcat la munte după 3 victorii în 3 meciuri amicale, iar faptul că în zona Brașovului se pregătesc, în această perioadă, multe formații, le-a permis ialomițenilor să parafeze încă 3 jocuri de pregătire. Două dintre acestea s-au disputat deja și s-au încheiat favorabil. Iar cum o vorbă din bătrânii fotbalului spune că victo­riile aduc victorii, putem spera la un nou campionat bun al Unirii. Și mai este un aspect demn de punctat încă din start: doi dintre tinerii transferați în această vară, Alex Melniciuc și Laurențiu Vlăsceanu, au marcat în meciurile de la Brașov.

Succese cu Zărnești și Metaloglobus... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 19:40 (5754 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Beneficiarii Urban SA Slobozia cer explicații privind calcularea facturilor

Beneficiarii Urban SA Slobozia cer explicații privind calcularea facturilor

bonus: Răspunsul Urban SA Slobozia la scrisoarea deschisă

În ultimele luni, schimbarea programului de facturare la nivelul Urban SA Slobozia a generat erori de facturare semnalate permanent de către beneficiari. Pentru unele dintre acestea, reprezentanții societății si-au cerut scuze public și au promis remedierea lor. Altele nu au fost niciodată explicate. Unul dintre cititorii ziarului nostru a solicitat redacției publicarea unei scrisori deschise către Urban SA Slobozia. Dat fiind faptul că scrisoarea reflectă, dincolo de problemele semnalate, o stare de spirit, am luat decizia de a publica integral aceste rânduri. Contactați telefo­nic pentru un punct de vedere, reprezentanții Urban SA Slobozia au dat asi­gurări că vor formula un răspuns public la... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 17:20 (36750 vizualizări - 17 comentarii)

SPORT

Jucătoarele CSM Unirea Slobozia încep pregătirile

Handbal, Divizia A

Jucătoarele CSM Unirea Slobozia încep pregătirile

Luni, 17 iulie 2023, lotul CSM Unirea Slobozia s-a reunit pentru pregătirea noului sezon de Divizia A, unul în care echipa își dorește promovarea în Liga Florilor. Antrenorul Gheorghe Covaciu a avut la dispoziție, încă din prima zi, majoritatea jucătoarelor, inclusiv trei din cele patru handbaliste transferate în această vară: Ana Caraman, Rebeca Gheorghe și Natalia Striukova. În câteva zile, se va alătura și macedo­neanca Sanja Dabevska, aceasta mai având de rezolvat câteva probleme legate de viză. Din lotul de senioare vor face parte, din această vară, două jucătoare din lotul de junioare al clubului. Este vorba de Aylin Akpinar și Sonia Chiojdoiu, jucătoare de 17 ani care activează în linia... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 15:05 (10336 vizualizări - 1 comentariu)

SPORT

CSM Fetești, debut curajos în Cupa României

Fotbal, Liga a IV-a

CSM Fetești, debut curajos în Cupa României

A început faza regională a Cupei României, în care deținătoarele trofeului județean sunt împărțite în grupe de câte 3, cu reguli inedite de punctaj. Deținătoarea trofeului din județul Ialomița, CSM Fetești, a fost repartizată în grupă cu reprezentanta jude­țului Ilfov-CSL Ștefănești și CSO Boldești-Scăeni, reprezentanta jude­țului Prahova. Primul meci al echipei ialomițene s-a disputat pe terenul celor de la Ștefănești. Feteștenii au făcut un meci foarte bun, nefiind timorați de faima pe care și-au construit-o echipele din Ilfov. Antrenorul Dumitru Vasilică a început meciul în următoarea formulă: Călugăru-Gene, Călin, Ureche, Gavrilă-A. Gogu, Cositoru-Gherasim, Marin, Tudor-Grigore. Au mai intrat... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 13:40 (5751 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Ștefania Gheorghe, Campioană Europeană Universitară

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Ștefania Gheorghe, Campioană Europeană Universitară

Capitala Muntenegrului, Podgorița, a găzduit, săptămâna trecută, Campionatul European Universitar de Handbal. La feminin, România a fost reprezentată de Universitatea Ovidius din Constanța, care a avut-o în lot și pe handbalista CSM Unirea Slobozia, Ștefania Claudia Gheorghe. Interul stânga al echipei noastre a arătat o formă de joc excelentă, fapt care nu poate decât să ne bucure în perspectiva viitoarei stagiuni. Universi­tatea din Constanța a obținut victorii pe linie, iar Ștefania Gheorghe a avut o contribuție esențială la acest traseu. Jucătoarea Sloboziei a fost golghetera reprezentantei României, cu 28 de goluri marcate și, firește, a fost printre remarcatele tur­neului. Româncele au răpus... [citește_tot_articolul]

18 Iulie 2023, 12:10 (6211 vizualizări - 0 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto în colaborare cu Biroul Rutier Urziceni au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:17
(9447 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Fetești: 30 cutii de petarde descoperite la un puști de 15 ani

O patrulă de siguranță publică formată, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Fetești, au depistat un tînăr de 15 ani, elev la o școală din localitate, ce avea ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:15
(12823 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești petardă


IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

«Conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița își exprimă regretul pentru tragica dispariție a celui care a fost un șef profesionist și un om deosebit: comisar șef de poliție Anghel PAPACIOC ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:56
(31254 vizualizări - 18 comentarii)


Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

Moș Crăciun a venit cu daruri de la PDL

«În fiecare iarnă, Moș Crăciun cutreieră prin case, cu sacul plin de daruri. Și anul acesta organizația județeană a PDL Ialomița i-a scris lui Moș Crăciun și l-a rugat să împlinească visele unor copii din ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:30
(10961 vizualizări - 4 comentarii)


Autoturism furat din Spania, identificat la Slobozia

Vineri, 17 decembrie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto au identificat pe raza municipiului Slobozia un autoturism ce figura ca sustras ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:25
(10958 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia furt


Fetești: «Șofer» de 63 de ani, la volan fără permis

Sîmbătă, 18 decembrie a.c. polițiștii din Fetești au identificat în trafic un bărbat, de 63 de ani, din județul Vaslui, ce se deplasa la volanul unui autoturism fără a poseda permis de conducere. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:24
(8808 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

«Crăciunul este o sărbătoare foarte importantă pentru noi toți. Este ocazia cînd toți membrii familiei se reunesc, părinți, copii, nepoți își fac daruri, se bucură de clipele petrecute împreună în jurul ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:23
(11495 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan

În perioada 17-19 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat patru șoferi beți la volan, trei dintre ei avînd o îmbibație alcoolică de peste 0,80 mg/l alcool pur în sînge.
Unul dintre conducători ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:22
(10912 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Sfințirea unei noi biserici

Urziceni: Sfințirea unei noi biserici

«Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, duminică, 19 decembrie 2010, s-a săvîrșit prima Sfîntă Liturghie în biserica nou-construită a parohiei Sf. Treime ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:20
(12119 vizualizări - 1 comentariu)


Gheorghe Lazăr: A furat un calculator din sediul școlii

Un tînăr din localitatea Gheorghe Lazăr a fost reținut pentru 24 de ore de polițiștii ialomițeni, fiind cercetat pentru furt calificat, fiind suspectat că în noaptea de 10/11 noiembrie a.c. a sustras un ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:18
(12350 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Copil de 13 ani, lovit de o mașină pe trecerea de pietoni!

Vineri, 17 decembrie a.c., în jurul orei 15.45, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că pe bulevardul Matei Basarab din Slobozia s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unui pieton ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:08
(8934 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Furt de energie electrică la Slobozia și Urziceni

Poliția municipiului Slobozia-Biroul de Ordine Publică pentru Mediul Rural împreună cu efective din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi și lucrători ai societății furnizoare de energie electrică ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:05
(12639 vizualizări - 0 comentarii)


Ziua Revoluției Române, sărbătorită la Slobozia

Ziua Revoluției Române, sărbătorită la Slobozia

Cu prilejul Zilei Revoluției Române din Decembrie 1989, Instituția Prefectului Ialomița, împreună cu Garnizoana Slobozia și Consiliul Local Slobozia vor organiza miercuri, 22 decembrie 2010, o serie de ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 13:59
(9698 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Comunicat de presă

Beneficiarii plăților naționale directe complementare în sectorul zootehnic, la specia ovine/caprine, aferente anului 2010, care vor să acceseze credite de la băncile cu care Agenția de Plăți și Intervenție ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 13:55
(10533 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Finanțele raportează depășirea planului la încasări de impozite și taxe

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează că, în luna noiembrie 2010, a fost încasată la bugetul general consolidat aproximativ 46 milioane de lei, în procent de 100,24% față de plan, procentul ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 14:04
(18907 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trei incendii în trei zile

Trei incendii la locuințe sînt evenimentele la care au intervenit pompierii ialomițeni în ultimele 3 zile.
Astfel, în urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, adăpostul de animale al unui ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:53
(10016 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Braconaj pe fondul de vânătoare Cegani

Ialomița: Braconaj pe fondul de vînătoare Cegani

Nouă bărbați au fost depistați de polițiști în timp ce transportau, cu mai multe autoturisme de teren, animale vînate fără autorizație de vînătoare. Patru arme de vînătoare, peste 400 de cartușe de vînătoare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:44
(17448 vizualizări - 1 comentariu)


i40, noul etalon Hyundai la nivel european

i40, noul etalon Hyundai la nivel european

Hyundai a anunțat numele noului său model de clasă CD pentru Europa: i40. Dezvoltat sub numele de cod «VF», modelul marchează o nouă fază în evoluția Hyundai la nivel de marcă și produs ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:33
(11749 vizualizări - 0 comentarii)


Sportivii reprezentativi, premiați

Marți, 21 decembrie, de la orele 14.00, la sala de spectacole a Clubului Elevilor din Slobozia se desfășoară festivitatea de decernare a premiilor Direcției Județene pentru Sport și Tineret Ialomița pe ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 13:22
(12190 vizualizări - 1 comentariu)


Agronomul Ștefan Poienaru, erou de roman

Agronomul Ștefan Poienaru, erou de roman

Sîmbăta trecută, 11 decembrie, la Fetești a fost lansată cartea «Ștefan», roman scris de către Gheorghe Preda ce prezintă viața omului de afaceri Ștefan Poienaru, administratorul Agrofam Holding Fetești ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2010, 09:22
(17260 vizualizări - 2 comentarii)


Locuri de muncă vacante în Danemarca

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița anunță persoanele în căutarea unui loc de muncă că, la acest moment, sînt disponibile 50 de locuri de muncă în Danemarca. Cele 50 de posturi sînt ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:16
(11777 vizualizări - 1 comentariu)


Și-a incendiat casa din neatenție

Un bătrîn de 60 de ani din localitatea Luciu a fost la un pas de moarte după ce aproape că și-a incendiat locuința singur. Incidentul s-a petrecut joi, 16 decembrie, cînd, băut fiind, bărbatul a lăsat ușa ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:15
(13371 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu incendiu


Fiscul cere birurile

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că 27 decembrie 2010, inclusiv, este ultima zi în care se mai pot depune declarațiile aferente lunii noiembrie, respectiv declarația ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:14
(11949 vizualizări - 0 comentarii)


Teculescu recomandă evitarea deplasărilor cu mașina

Prefectul județului, Mădălin Teculescu recomandă cetățenilor să evite deplasările cu autovehiculele pe drumurile publice. Evident, recomandarea vine ca urmare a valabilității avertizării de «Cod Galben ...[citește_toată_știrea]

18 Decembrie 2010, 10:13
(10450 vizualizări - 2 comentarii)


Cod Galben în Ialomița

Cod Galben în Ialomița

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, pentru intervalul 16 decembrie, orele 20,00-17 decembrie, orele 18,00, s-a emis o avertizare Cod Galben pentru mai multe județe din sud-estul țării, printre ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:27
(12818 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Agricol în Ialomița

Recensămîntul Agricol în Ialomița

Din informațiile operative centralizate de Institutul Național de Statistică asupra ritmului de colectare a datelor statistice în teren la Recensămîntul General Agricol, în perioada 2-15 decembrie 2010 ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:18
(12687 vizualizări - 0 comentarii)


A dispărut de acasă!

A dispărut de acasă!

Miercuri, 15 decembrie, o femeie de 21 de ani a reclamat polițiștilor faptul că soțul său Vladimir Beleuță, de 27 de ani, a dispărut de la domiciliu. Tînăra a povestit polițiștilor că bărbatul ar fi plecat ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:06
(11593 vizualizări - 1 comentariu)


Sinești: Accident în lanț soldat cu decesul unei persoane

Sinești: Accident în lanț soldat cu decesul unei persoane

Un bătrîn de 63 de ani a sfîrșit tragic într-un accident rutier petrecut în apropiere de localitatea Sinești, miercuri, 15 decembrie. Accidentul, produs în condiții deocamdată necunoscute, s-a produs după ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 18:03
(11190 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Salariul minim, modificat începînd cu 1 ianuarie 2011

Începînd cu 1 ianuarie 2011, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată este de 670 lei lunar, reprezentînd 3,94 lei/oră pentru un program complet de lucru de 170 de ore în medie pe lună, se ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 17:58
(10034 vizualizări - 2 comentarii)


«Foc de artificii», acțiune anti-petarde

Înaintea Sărbătorilor de Iarnă, polițiștii ialomițeni avertizează amatorii «pirotehniști» cu privire la faptul că folosirea de artificii este strict interzisă. IPJ Ialomița se înscrie astfel în rîndul județelor ...[citește_toată_știrea]

16 Decembrie 2010, 17:57
(11676 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...