Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Acte de cruzime asupra animalelor, reclamate în satul Patru Frați

Acte de cruzime asupra animalelor, reclamate în satul Patru Frați

O sesizare înaintată redacției ziarului nostru arată cum câinii fără stăpân sunt legați cu sârmă de arborii dintr-o zonă părăsită din localitatea ialomițeană Patru Frați. Deși situația fost adusă și în atenția autorităților locale, reprezentanții Primăriei Adâncata, în administrarea căreia se află satul Patru Frați, susțin că nu au descoperit nimic neobișnuit în zona unde au fost găsite animalele legate cu sârmă de copaci. Persoanele care au transmis sesizarea ziarului nostru cer Poliției Animalelor să intervină.

 

Situație revoltătoare la Patru Frați... [citește_tot_articolul]

14 Martie 2026, 09:55 (4980 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Anchetă penală la Liceul Tehnologic Fierbinți-Târg

Anchetă penală la Liceul Tehnologic Fierbinți-Târg

Surse din cadrul IPJ Ialomița au confirmat faptul că ofițerii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice adună probe pentru a constitui un dosar penal ce are ca obiect presupuse fapte de «fals și uz de fals» și de «abuz în serviciu» ce ar viza slaba coordonare a activității de management din cadrul Liceului Tehnologic Fierbinți-Târg. Atât Inspectoratul Școlar Județean Ialomița, cât și Ministerul Educației au făcut misiuni de audit pentru a descoperi cum au fost cheltuite fondurile publice de care unitatea de învățământ a beneficiat.

 

Audit la Liceul Tehnologic Fierbinți-Târg... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2026, 12:15 (6180 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Lipsa de personal» și «supraaglomerarea», probleme greu de rezolvat la Penitenciarul Slobozia

În 2025

«Lipsa de personal» și «supraaglomerarea», probleme greu de rezolvat la Penitenciarul Slobozia

În 2025, cele mai mari vulnerabilități ale Penitenciarului Slo­bozia rămân «supraaglome­rarea din spațiile de detenție» și «lipsa de personal». Pe de altă parte, instituția a făcut demersuri pentru atragerea fondurilor europene. Astfel au fost derulate primele demersuri pentru implemen­tarea unui proiect prin care să se asigure energia electrică necesară funcționării și din surse proprii.

 

Energie din surse regenerabile la Penitenciarul Slobozia Pentru a reduce costurile pentru energia electrică, administrația Penitenciarului Slobozia... [citește_tot_articolul]

13 Martie 2026, 08:05 (5423 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Un nou Program dedicat bolilor rare, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Un nou Program dedicat bolilor rare, la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Cel mai mare spital din județul Ialomița face demersuri instituționale pentru includerea într-un nou Program Național dedicat bolilor rare. Este vorba despre obținerea de acces la tratamentul ce se administrează persoanelor diagnosticate cu «purpură trombocitopeică idiopatică». Unitatea medicală solicită sprijinul pentru a asigura continuitate în vederea accesării tratamentului de către pacienții pe care îi are în evidență. Lunar, pentru medicație spitalul Slobozia cheltuie 6000 de lei/pacient.

 

Sprijin instituțional pentru pacienți Programul... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2026, 12:40 (2860 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Condamnare cu executare a Judecătoriei Fetești în cazul unui medic agresat de pacient

Premieră în justiția din România

Condamnare cu executare a Judecătoriei Fetești în cazul unui medic agresat de pacient

Judecătoria Fetești s-a pronunțat, ca primă instanță, în dosarul medicului Ioana Emilia Costandache, agresată de un pacient la Camera de Gardă a Spitalului Municipal «Anghel Saligny» Fetești. Judecătorii din Fetești l-au condamnat pe agresor la o pedeapsă cu executare, fiind pentru prima dată când un caz de agresiune asupra unui cadru medical este sancționat printr-o astfel de sentință. Sentința nu este însă definitivă și poate fi atacată cu apel la Tribunalul Ialomița.

 

Agresată pentru că a vrut să-i salveze viața În vara anului 2022, î... [citește_tot_articolul]

12 Martie 2026, 07:50 (4984 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Profesorii din 20 de școli boicotează simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat

Se întâmplă în Ialomița

Profesorii din 20 de școli boicotează simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat

20 de unități de învățământ din Ialomița au decis să nu organizeze simulările pentru Evaluarea Națională și Bacalaureat, ca urmare a pro­testelor profesorilor. Cadrele didactice au decis să renunțe la organizarea acestor testări preliminarii, nemulțumite de măsurile de austeritate impuse de Guvernul României și care afectează buna desfășurare a activității educative.

 

Profesorii, din nou revoltați Ceea ce-i nemulțumește pe profesorii din Ialomița are legătură cu modificările aduse nor­melor didactice, dar și cu modalitatea de plată a orelor suplimentare... [citește_tot_articolul]

11 Martie 2026, 10:10 (30240 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sute de tone de deșeuri, depozitate ilegal în curtea unei firme din Slobozia

Sute de tone de deșeuri, depozitate ilegal în curtea unei firme din Slobozia

UPDATE Agenția Națională pentru Mediu și Arii Protejate ANMAP: Depășiri ale concentrației de hidrogen sulfurat în aer!

O cantitate impresionantă de deșeuri periculoase și nepericuloase, depozitate în containere de plastic, a fost descoperită de comisarii Gărzii de Mediu Ialomița în incinta unui agent economic din Slobozia. Firma ar fi depozitat o cantitate de deșeuri de 6 ori mai mare decât cea permisă de autorizația de mediu pe care o deține!

 

Miros puternic reclamat de cetățeni Firma în cauză ar fi intrat în atenția autorită­ților de mediu din Ialomița după ce mai mulți slobozeni au reclamat prezența unui miros greu de suportat. Comisarii Gărzii de Mediu Ialomița... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2026, 19:10 (6284 vizualizări - 11 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Oxiurii politici din Parlament și americanii

Oxiurii politici din Parlament și americanii

Să tot apari în spațiul public gavarisind prostii catastrofale de la tribuna Parlamentului pare deja desuet pentru cel căruia soarta i-a zâmbit după Alegerile Parlamentare din decembrie 2024. Grigore Adrian Peiu, oxiurul politic devenit senator din cauză că s-a jucat cineva «de-a redistribuirea», a fost martorul unui eveniment despre care oricum n-a prea înțeles mare lucru. Căci, «Institute for Legislative Analysis», centrul american de cercetare în politici publice și analiză legislativă, a anunțat zilele trecute lansarea primei sale structuri internaționale în România. Potrivit unui comunicat al... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2026, 15:10 (3210 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interesat de situația datoriilor companiilor de Stat

Deputatul PSD Ștefan Țintă, interesat de situația datoriilor companiilor de Stat

Printr-o interpelare adresată ministrului Economiei, Digitalizării, Antrepreno­riatului și Turismului, Ambrozie-Irineu Darău, deputatul social-democrat Ștefan Țintă vrea să afle care ar fi situația debitelor înregistrate de companiile cu capital majoritar sau integral de Stat. «Un principiu esențial pentru funcționarea unei economii de piață loiale statuează ca orice stat are responsabilitatea legală și constituțională să garanteze un tratament echitabil și condiții concurențiale egale pentru toți operatorii economici, indiferent dacă aceștia sunt privați sau de Stat. Însă, în ultimii ani, au existat situații care au afectat concurența loială și disciplina financiară, prin acumularea unor arierate semnificative de către companiile cu capital integral sau majoritar de stat, precum și prin utilizarea ineficientă sau netransparentă a subvențiilor acordate acestora»... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2026, 14:15 (3127 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

Din nou play-out cu emoții

Fotbal, SuperLiga, FC Argeș-Unirea Slobozia 0-0

Din nou play-out cu emoții

Si a fost și ultima etapă a sezo­nului regulat 2025-2026 din SuperLiga, cea cu numărul 30, Unirea Slobozia întâlnind în deplasare FC Argeș. Slobozia încheie acest sezon pe poziția 14, cu 25 de puncte acumulate (7 victorii, 4 egaluri, 19 înfrângeri, golaveraj 27-46). Prin comparație, sezonul regulat precedent, 2024-2025, Unirea l-a terminat pe poziția 15, cu o «zestre» de 26 puncte (7 victorii, 5 egaluri, 18 înfrângeri, golaveraj 28-47). Să remarcăm că Unirea a reușit la capătul acestui al doilea sezon de prezență în primul eșalon fotbalistic să urce o poziție în clasament, marcând și încasând cu un... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2026, 13:15 (2589 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Consiliul Politic Național al PSD, decizie asupra aprobării bugetului

Consiliul Politic Național al PSD, decizie asupra aprobării bugetului

«PSD este nemulțumit de proiectul bugetului pe 2026 și de faptul că una se stabilește în ședința Coaliției și altceva se aplică în actul guvernării. A venit momentul evaluărilor strategice. De aceea, subiectul bugetului va fi tranșat în cadrul Consiliului Politic Național al PSD!» a ținut să declare președintele Partidului Social Democrat, Sorin Grindeanu, în cadrul unei conferințe de presă. Așadar, în esență, PSD a decis ca votul cu privire la susținerea bugetului să fie dat într-o ședință în format extins a Consiliului Politic Național al PSD, ce se va desfășura în perioada imediat următoare. «Vom avea un Consiliu Politic ... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2026, 10:20 (2055 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorie la limită

Fotbal, Liga 3, Recolta Gheorghe Doja-Agricola Borcea 1-0

Victorie la limită

Pe teren propriu, Recolta Gheorghe Doja a evoluat, în cadrul etapei 19 din Liga 3/Seria 3, în compania călărășenilor de la Agricola Borcea. Dojenii au învins la limită, 1-0, după un gol înscris spre finalul reprizei secunde. Revenind la meci, partida a fost una echilibrată, disputată cu multă intensitate, ambele formații luptând pentru fiecare minge. Agricola Borcea a evoluat în inferioritate numerică încă din prima repriză, Recolta încercând să profite de acest avantaj și să controleze jocul. Așadar, în minutul 30 al primei reprize un jucător al oaspeților a fost eliminat, decizia fiind îndelung contestată de oficialii borceni... [citește_tot_articolul]

10 Martie 2026, 09:20 (1787 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va găzdui Olimpiada Națională de Arte Vizuale

În 2026

Slobozia va găzdui Olimpiada Națională de Arte Vizuale

Ministerul Educației a făcut publică lista orașelor din țară care vor organiza etapele naționale ale olimpiadelor și concursurilor școlare. Pe listă a fost trecut și municipiul Slobozia. Reșe­dința județului Ialomița va găzdui Olimpiada Națională de Arte Vizuale.

 

Olimpiadă Națională, la Slobozia A devenit deja o tradiție ca reședința județului Ialomița să fie inclusă pe lista orașelor din țară care organizează fazele naționale ale olimpiadelor școlare. Anul trecut, de exemplu, Slobozia a găzduit fazele naționale ale Olimpiadelor de Fizică, Pedagogie-Psihologie, Religie și... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2026, 12:25 (3685 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăriile din Ialomița cheltuie un sfert din bugete pentru «indemnizațiile de invaliditate»

Primăriile din Ialomița cheltuie un sfert din bugete pentru «indemnizațiile de invaliditate»

Organizația civică «Geek for Democracy» a reali­zat o analiză privind modul în care administrațiile locale din Ialomița cheltuie fondurile publice. Datele arată că, în majoritatea cazurilor, sumele sunt cheltuite pentru plata «indemnizațiilor de invaliditate». Anul trecut, la nivelul județului Ialomița, indemnizațiile plătite direct din bugetele administrațiilor locale au depășit 200 mi­lioane de lei.

 

Bani publici pentru Asistență Socială Analiza pe care reprezentanții platformei «Geek for Democracy» au... [citește_tot_articolul]

9 Martie 2026, 07:55 (3380 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parteneriat între Primăria Fetești și Consiliul Județean Ialomița pentru dezvoltarea unui proiect dedicat agriculturii ecologice

Parteneriat între Primăria Fetești și Consiliul Județean Ialomița pentru dezvoltarea unui proiect dedicat agriculturii ecologice

Primăria Municipiului Fetești a fost notificată de Consiliul Județean Ialomița în vede­rea încheierii unui parteneriat ce ar asigura fondurile necesare implementării unui proiect cu finanțare europeană dedicat agri­culturii ecologice. Acest proiect are capacitatea de a oferi fermierilor sprijin de dezvoltare și acces la mo­dele cooperative în acest domeniu.

 

Proiect conceput în Franța, implementat și în Ialomița Proiectul este inițiat de o comunitate urbană din Franța, în cadrul apelului «Horizon Europe-Farm2Fork», dedicat... [citește_tot_articolul]

8 Martie 2026, 09:55 (3633 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Complexul de Servicii Sociale Țăndărei, sprijin pentru vârstnicii din comunitate

Complexul de Servicii Sociale Țăndărei, sprijin pentru vârstnicii din comunitate

Aflat în subordinea Consiliului Local Țăndărei, Complexul de Servicii Sociale din oraș a făcut demersuri pe tot parcursul anului trecut pentru a veni în sprijinul vârstnicilor din comunitate. Cu o capacitate de 35 de locuri, Centrul a fost alături de toți beneficiarii săi.

 

Servicii sociale pentru persoanele în vârstă, la Țăndărei «Pe parcursul anului 2025, instituția de asistență socială, cu o capacitate de 35 (treizeci și cinci) locuri, a furnizat ser­vicii sociale specifice unui cămin pentru persoane vârstnice» susțin reprezentanții... [citește_tot_articolul]

7 Martie 2026, 10:25 (2875 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Dintr-un singur „subsol“ am scos 500 kg de deșeuri!»

Urban SA Slobozia atrage atenția asupra transformării «subsolurilor» în «gropi de gunoi»

«Dintr-un singur „subsol“ am scos 500 kg de deșeuri!»

Public, Urban SA Slobozia, cel mai mare operator de apă și canalizare din Ialomița, atrage atenția asupra «subsolurilor» de bloc, transformate de slobozeni în «gropi de gunoi». «În mod constant, echipele Urban găsesc în subsoluri ambalaje din sticlă și PET, capace de toaletă, găleți, mobilier, materiale textile, moloz și resturi din renovări. În instalațiile sanitare sunt aruncate șervețele umede, pampers, absorbante și bețișoare de urechi, iar lista cu obiecte care NU au voie să fie aruncate în grupurile sanitare poate continua!» se precizează într-un comunicat al Urban SA Slobozia. Mai mult, reprezentanții Urban SA Slobozia... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2026, 12:20 (2452 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Din ciclul «a înnebunit cultura». La Slobozia.

Din ciclul «a înnebunit cultura». La Slobozia.

Că tot vrea primarele Sloboziei să lumineze festiv reședința județului de «1 Martie» cu ornamentele de la Crăciun și abia marți, 24 februarie 2026, s-a strâns patinoarul, ne-a semnalizat un cititor avid de evenimente culturale asupra unei remarcabile întâmplări de la jumătatea lunii decembrie 2025. Căci, firesc, când cultura costă mulți bani, ni se atrage atenția. Cu atât mai mult cu cât, în continuare, prostimea plătește. Să revenim așadar la evenimentul «Așteptând Crăciunul», căci așa s-a numit spectacolul susținut de maestrul Grigore Leșe și poetul Mircea Dinescu la Sala «Europa» a Consiliului Județean... [citește_tot_articolul]

6 Martie 2026, 08:15 (4663 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Liceele tehnologice din Ialomița se bazează pe «învățământul cu frecvență redusă»

Liceele tehnologice din Ialomița se bazează pe «învățământul cu frecvență redusă»

Amenințate cu retrogradarea sau comasarea, liceele tehnologice din Ialomița fac eforturi pentru a-și menține personalitatea juridică. Astfel, unitățile de învățământ și-au îndreptat atenția către clasele destinate «învățământului cu frecvență redusă» sau «seral». Oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița susțin faptul că alegerea nu este deloc întâmplătoare în condițiile în care foarte mulți oameni aleg să revină la școală chiar și la 15 ani distanță de la momentul în care au ales să nu mai frecventeze.

 

«Învățământul cu frecvență redusă», o soluție de avarie... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2026, 12:15 (3445 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Parchetele din Ialomița, sufocate de dosare și fără procurori

Parchetele din Ialomița, sufocate de dosare și fără procurori

Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița a dat publicității Raportul activității desfășurată atât de instituție, cât și de cele trei unități subordonate, în anul 2025. Documentul arată încă o dată faptul că cele patru Parchete din Ialomița sunt încărcate de dosare, în timp ce numărul pro­curorilor care profesează în cadrul lor este tot mai redus. Fără o politică de resurse umane coerentă a Consiliului Superior al Magistraturii și Parchetului General, accesul la Justiție, din perspectiva răspunderii penale, va rămâne viciat pentru că, în lipsa magistraților, soluționarea anchetelor va fi amânată la nesfârșit.

... [citește_tot_articolul]

5 Martie 2026, 08:10 (2788 vizualizări - 4 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
279 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

IPJ Ialomița: Acțiune integrată de Crăciun

Prima și a doua zi de Crăciun, 25/26 decembrie a.c., polițiștii ialomițeni au intervenit la peste 100 de evenimente, majoritatea sesizări prin 112, constatând 42 de infracțiuni și aplicând aproape ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2017, 10:05
(3902 vizualizări - 0 comentarii)


Malu Roșu: Dispărut fără urmă în apele unui lac

Pompierii din Ialomița caută de 3 zile trupul unuia dintre pazinicii lacului Ratca, din zona localității Malu Roșu. În prima zi de Crăciun, împreună cu un coleg de serviciu, acesta a căzut dintr-o barcă ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2017, 13:01
(5808 vizualizări - 3 comentarii)


APIA: Aerofotografierea 2017, în termen

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură aduce la cunoștința publicului larg că, prin colaborarea dintre Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale și Ministerul Apărării Naționale, destinată ...[citește_toată_știrea]

27 Decembrie 2017, 10:55
(5121 vizualizări - 0 comentarii)


Trei răniți într-un accident rutier petrecut între Iazu și Slobozia Nouă

Trei persoane, victime ale unui accident rutier, au primit îngrijiri medicale din partea pompierilor din Slobozia, dar și a medicilor Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița. În eveniment au fost implicați ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 22:25
(8259 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 114 mii de lei, 13 permise de conducere reținute

Polițiștii au acționat în ultimele 48 de ore pentru prevenirea și combaterea oricăror evenimente care puteau afecta liniștea comunității. Pentru siguranța cetățenilor, 124 patrule, dintre care 6 mixte, ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 18:10
(7498 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «evaziune fiscală» și infracțiuni rutiere

Polițiștii Secției Rurale Slobozia au acționat pe raza de competență, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:55
(5991 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni, la datorie de Crăciun

Peste  250 de polițiști ialomițeni vor fi la datorie pentru ca sărbătoarea Crăciunului să fie petrecută în liniște și siguranță. Poliția Română este la datorie, în serviciul comunității, în perioada ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:40
(3612 vizualizări - 0 comentarii)


Autospeciale noi, în dotarea IPJ Ialomița

Vineri, 22 decembrie a.c., parcul auto al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița se reînnoiește cu 7 autospeciale, distribuite de conducerea Poliției Române, urmând a fi folosite pentru activitatea ...[citește_toată_știrea]

22 Decembrie 2017, 17:10
(4141 vizualizări - 0 comentarii)


Daruri de Crăciun în Protopopiatul Urziceni

Dacă misiunea Biroului de Asistență Socială din Protopopiatul Urziceni este tocmai aceea de a veni în întâmpinarea dificultăților resimțite de oameni și de a sprijini pe cât posibil beneficiarii săi, atunci ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 14:20
(4259 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Punctelor Enel în perioada Sărbătorilor de Iarnă

Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele de 25, 26 decembrie 2017, precum și în 1, 2 ianuarie 2018, declarate zile libere ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2017, 10:50
(6274 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Acțiune a Poliției Economice

Polițiștii ialomițeni au aplicat 6 sancțiuni contravenționale, în valoare de 30000 de lei, în urma unor acțiuni derulate de polițiștii de Investigare a Criminalității Economice. Polițiștii de Investigare ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 19:25
(4296 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Urmărit pentru «tâlhărie» în Italia, arestat

Marți, 19 decembrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:55
(5289 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia arestare


APIA: Subvenția la motorină pentru agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că începând de joi, 21.12.2017, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorina utilizată în agricultură, aferentă ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 18:40
(5819 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Accidentat pe trecerea de pietoni

Neacordarea de prioritate a fost cauza unui accident de circulație produs în cursul zilei de marți, 19 decembrie 2017, pe raza municipiului Fetești. Astfel, în jurul orelor 15,00, în timp ce un bărbat, ...[citește_toată_știrea]

20 Decembrie 2017, 17:35
(4090 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Pietoni accidentați la Ograda și Urziceni

Un bărbat de 56 de ani a murit după ce a fost victima unui accident rutier. Acesta circula în localitatea Ograda pe un drum neiluminat corespunzător și a fost lovit de mașina condusă de un tânăr de 19 ani ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 19:10
(5840 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte la Slobozia: «Prefecții județului Ialomița 1856-1949; 1992-2016»

Gigi Petre, prefectul județului Ialomița, a oferit o lecție de istorie despre evoluția administrației publică din Ialomița. Marți, 19 decembrie 2017, acesta a lansat cartea-document «Prefecții județului ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:40
(4941 vizualizări - 3 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «E vremea colindelor»

Protopopiatul Slobozia a fost și anul acesta organizatorul Festivalului «E vremea colindelor». Manifestare a ajuns deja la a 7-a ediție și reprezintă unul dintre cele mai importante evenimente de gen organizate ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:25
(5248 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Artificiile i-au adus un dosar penal

Un  minor de 16 ani, din Urziceni, a intrat în vizorul polițiștilor după ce asupra sa au fost descoperite artificii din categoria de produse  F2, fără ca acesta să aibă dreptul legal de a le folosi ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:15
(6409 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Se deschide «Căsuța lui Moș Crăciun»

Între 22 și 24 decembrie, în cadrul Târgului de Crăciun din centrul Sloboziei se deschide pentru prima dată «Căsuța lui Moș Crăciun». În perioada de timp amintită, între orele 17,00 și 20,00, copiii din ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 18:05
(3581 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 40 mii de lei aplicate de polițiști

În urma unor acțiuni cu caracter preventiv, polițiștii ialomițeni au aplicat 40 de sancțiuni contravenționale, în cuantum de 40 mii de lei. Sancțiunile au fost aplicate pentru infracțiuni la regimul rutier ...[citește_toată_știrea]

19 Decembrie 2017, 17:50
(3804 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni de prevenire a delincvenței juvenile și a victimizării minorilor

Prevenirea delincvenței juvenile și victimizarea minorilor, prevenirea infracțiunilor contra patrimoniului și siguranța cetățeanului reprezintă unele dintre prioritățile Poliției Române în anul 2017. Astfel ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 17:25
(6615 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: I-a furat banii din mașină

Polițiștii cercetează un bărbat de 35 ani, din Movilița, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Astfel, Poliția a fost sesizată de un bărbat, de 62 de ani, din județul Dâmbovița, cu privire ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:20
(6539 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune a polițiștilor

Polițiștii ialomițeni desfășoară permanent acțiuni pentru siguranța cetățenilor, prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și liniștii publice, precum și pentru siguranța traficului rutier. ...[citește_toată_știrea]

14 Decembrie 2017, 16:10
(4003 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Beat la volan și fără permis, a acroșat alte două mașini

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 18,30, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că în localitatea Amara s-a produs un eveniment rutier soldat cu pagube materiale. Polițiștii ajunși la fața locului ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 17:45
(5680 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: La volan, sub influența băuturilor alcoolice

Doi ialomițeni, de 40 și 45 de ani, au fost depistați de către polițiștii rutieri în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile pulice deși au consumat anterior băuturi alcoolice. Cei în cauză a fost testați ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 16:20
(8153 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal la Rași

Marți, 12 decembrie 2017, în jurul orei 12,00, pe DJ201B, în apropiere de localitatea Rași, s-a produs un eveniment rutier soldat cu decesul unei persoane. În urma verificărilor efectuate, polițiștii ajunși ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 15:40
(5509 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Borănești și Bărcănești

Luni, 11 decembrie 2017, polițiștii din cadrul Poliției Urziceni au organizat și desfășurat o acțiune de amploare pe raza localităților Borănești și Bărcănești, în cadrul căreia s-a urmărit asigurarea ordinii ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 13:10
(5737 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Suspect de «furt», identificat de polițiști

Polițiștii cercetează un tânăr de 14 ani, din Vlădeni, sub aspectul comiterii infracțiunii de «furt calificat». Polițiștii au identificat un minor de 14 ani, din localitatea Vlădeni, acesta fiind bănuit ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 12:40
(4801 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de control ale DSVSA Ialomița

În perioada 4-9 decembrie 2017, consilierii din cadrul Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au efectuat un număr de 116 controale în unități ce desfășoară activități de ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 11:20
(5161 vizualizări - 0 comentarii)


Combaterea delictelor silvice, o prioritate a polițiștilor ialomițeni

Luni, 11 decembrie 2017, polițiști din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale din silvicultură. Astfel, polițiștii din cadrul ...[citește_toată_știrea]

13 Decembrie 2017, 10:10
(4805 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...