Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

«Inculpat» și «victimă», în două anchete deschise în urma aceluiași eveniment

Cazul «Lucian Caloianu» de la Slobozia

«Inculpat» și «victimă», în două anchete deschise în urma aceluiași eveniment

Cazul polițistului Lucian Caloianu, care i-ar fi lovit pe bărbații încătu­șați de mascați ce, inițial, l-ar fi agresat pentru că le-a cerut să pună în mișcare mașina pe care o opriseră ilegal, este investigat în două dosare. Ambele s-au constituit în jurul aceluiași eveniment, însă calitatea omului legii este diferită. Într-unul este «victimă», în celălalt «inculpat».

«Victimă» și «inculpat» în același timp La începutul lunii decembrie 2022, în timp ce efectua o acțiune de patrulare în Slobozia, agentul Lucian Caloianu ar fi observat în centrul orașului o mașină care staționa neregulamentar... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2023, 15:35 (43512 vizualizări - 42 comentarii)

SPORT

Victorie amicală, în așteptarea Stelei

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Victorie amicală, în așteptarea Stelei

Gata! După aproape 3 luni de aș­teptare, pregătire și meciuri de verificare, Liga a II-a se trezește la viață. Echipa cu una dintre cele mai sărace campanii de achiziții, Unirea Slobozia, va avea un examen greu contra liderului CSA Steaua. Meciul se va juca vineri, 24 februarie 2023, orele 16,00 (în direct pe Digi, Orange și Prima Sport). Firește, pe Stadionul «1 Mai», nume care, credem noi, ar trebui schimbat. Dar, în fine, asta-i altă poveste. Ne întoarcem în prezent și spunem că semnele, cu o săptămână înaintea celei de-a doua «reprize» a campionatului, sunt bune. Unirea a învins, în ultimul amical al iernii, CS Tunari, liderul seriei a 4-a a Ligii a III-a. Meciul contra ilfovenilor s-a jucat... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2023, 14:20 (5239 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Înfrângerea care nu schimbă nimic

Handbal, Divizia A, CS Activ Prahova Ploiești-CSM Unirea Slobozia 31-29 (16-15)

Înfrângerea care nu schimbă nimic

CSM Unirea Slobozia a pierdut meciul de la Ploiești, ultimul cu adevărat dificil din sezonul regulat. În ciuda înfrângerii, echipa a jucat bine și a oferit momente frumoase pentru propriii suporteri. Cu puțină atenție, ne puteam întoarce din Prahova cu punct sau puncte. Slobozia a arătat potențial de creștere, iar asta e o veste foarte bună pentru barajul de promovare la care sigur va participa. Iar dacă nu ați putut fi alături de inimoasa noastră galerie, în Sala «Olimpia» din Ploiești, mai aveți o șansă de a vedea cele două echipe una în fața alteia. Și atunci va fi bai mare, pentru că, aproape sigur, se vor reîntâlni în primul tur al barajului.

Primă repriză aproape perfectă... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2023, 13:05 (11624 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Dublu eșec, cu echipe buzoiene

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Dublu eșec, cu echipe buzoiene

În perioada 13-19 februarie 2023, Recolta Gheorghe Doja a efectuat un stagiu de pregătire centralizată la Ciuta/Buzău. S-a lăsat și cu două meciuri amicale, ambele cu echipe din județul Buzău, angrenate în lupta pentru promovare. Primul meci amical s-a derulat contra Metalului Buzău, locul 2 în seria a 2-a a Ligii a III-a. Buzoienii ex-feteșteanului Mircea Ștefan au trecut cu 2-1 de ialomițeni, golul Recoltei fiind marcat de Adrian Răduca. Antrenorul Adrian Cristea a început meciul cu: Răducanu-Petre, Lungu, Chebac, Andrei-Alexe, Barabaș-Tănase, Răduca, Drăgan-Năstase. Au mai jucat: Oprea, Comșa, Toma, Ene, Anton, Popescu, Țicu, Stere. A urmat amicalul cu CSM Râmnicu Sărat, liderul aceleeași serii... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2023, 12:10 (4256 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Andreea Ciochinaru, convocată la lotul național de cadete

Handbal, Junioare

Andreea Ciochinaru, convocată la lotul național de cadete

După ce a participat la stagiul de pre­gătire de la Râmnicu Vâlcea, unde a lăsat o impresie foarte bună, Andreea Ciochinaru a fost re­chemată la lotul național de cadete. De data aceasta, pentru o acțiune de nivel superior. Pivotul CSM Unirea Slobozia, în vârstă de 14 ani, va participa, alături de cadetele reprezentativei României (jucătoare născute în perioada 2008-2009), la un stagiu de 3 zile, la Izvorani (23-26 februarie 2023), iar apoi la Jocurile Mediteraneene, competiție ce se va derula, în perioada 26 februarie-5 martie 2023, în Nafplio, Grecia. «Sunt extrem de emoțio­nată și bucu­roasă că voi avea prilejul să îmi reprezint orașul și țara, iar aceasta mă ambiționează să realizez lucruri... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2023, 11:20 (13341 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război în instanță între bisericile din Ialomița și primării pentru revendicarea cimitirelor

Război în instanță între bisericile din Ialomița și primării pentru revendicarea cimitirelor

De o lună și jumătate, 24 de parohii din județul Ialomița au dat în judecată tot atâtea administrații locale solicitând preluarea cimitirelor. Deși parohiile susțin faptul că prin această acțiune vor «să apere tradițiile creștine», miza acestor procese ar putea fi banii pe care bisericile i-ar putea obține în urma procesiunilor de înhumare. În multe cazuri, primăriile oferă locurile de veci din aceste cimitire cu titlu gratuit.

Acte anulate după 20 de ani Începând din ianuarie 2023 și până în prezent, Tribunalul Ialomița a fost învestit să judece 24 de acțiuni inițiate de tot atâtea... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2023, 14:20 (43462 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Retail Park Slobozia», cel mai nou complex comercial care se va deschide în oraș

Investiție în valoare de 4,3 milioane de lei

«Retail Park Slobozia», cel mai nou complex comercial care se va deschide în oraș

bonus: Cinematograf privat, în centrul orașului

În mai puțin de un an și jumătate, pe varianta Sloboziei, în apropierea «Value Center», se va construi un nou complex comercial. Investitorul este PK Arsenic SRL, din București, iar în cadrul noului Centru va funcționa și un restaurant KFC. Valoarea investiției, potrivit documentelor oficiale, se ridică la 4,3 mi­lioane de lei.

Construcție în curs Potrivit datelor oficiale, investitorul bucureștean PK Arsenic SRL a obținut autorizația de construire în decembrie 2022. Potrivit memoriului depus la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, în vederea eliberării autorizației integrate... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2023, 09:55 (59478 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Un bărbat judecat pentru «tâlhărie calificată», condamnat la 13 ani de închisoare cu executare

Sentință dură a Judecătoriei Slobozia

Un bărbat judecat pentru «tâlhărie calificată», condamnat la 13 ani de închisoare cu executare

Judecătoria Slobozia s-a pronunțat recent într-un dosar de «tâlhărie calificată», trimis în judecată de Parchetul Slobozia. În urma deliberărilor, magistrații l-au condamnat pe inculpat la 13 ani cu executare pentru fapta pe care a comis-o. Victima a avut nevoie de 6 zile de îngrijiri medicale din cauza leziunilor suferite.

Sentința nu este definitivă Fapta anchetată de procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia s-a petrecut în luna august a anului trecut. Potrivit Rechizitoriului cauzei, «inculpatul a pătruns prin violare de domiciliu în curtea locuinței și apoi într-un... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2023, 12:15 (13384 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sancțiuni în valoare de 10,8 milioane de lei aplicate șoferilor certați cu legea

În 2022, de la Poliția Rutieră Ialomița

Sancțiuni în valoare de 10,8 milioane de lei aplicate șoferilor certați cu legea

În urmă cu o săptămână, în cadrul unei conferințe de presă, reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au prezentat bilanțul activității pe care au desfășurat-o în 2022. Anul trecut polițiștii au aplicat peste 41 mii de amenzi, valoarea acestora fiind de 10,8 milioane de lei.

Amendați din cauza nerespectării limitelor de viteză Potrivit raportului oficial al reprezen­tanților Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița, «șoferii au fost sancționați îndeosebi pentru depășirea limitei legale de viteză, urmate de nepurtarea centurii de siguranță, neacordarea priorității... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2023, 11:10 (6397 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Alianța pentru Unirea Românilor reprezintă alternativa politică de care România are nevoie!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«Alianța pentru Unirea Românilor reprezintă alternativa politică de care România are nevoie!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu crede că sondajul CURS din ianuarie 2023 confirmă capacitatea Alianței pentru Unirea Românilor de a oferi o alternativă politică viabilă la guvernare în 2024. Deputatul AUR susține că «procentele confirmă efortul parlamentarilor AUR de a stopa abuzurile politice ale actualei guvernări!». Rea­mintim că, în perioada 2020-2022, deputatul Silviu-Titus Păunescu a inițiat 100 de propuneri le­gislative, două dintre acestea devenind reglementări legale.

De la vorbe la fapte Sondajul CURS dat publici­tății la sfârșitul lunii ianuarie 2023 plasează AUR pe locul... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2023, 15:20 (11350 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

35 milioane de euro pentru «spitalul» din curtea Spitalului Slobozia

Consiliul Județean Ialomița anunță public proiectele următorului mandat

35 milioane de euro pentru «spitalul» din curtea Spitalului Slobozia

Administrația Pavel anunță un nou proiect investițional în curtea Spitalului Județean Slobozia. Conform informațiilor disponibile la acest moment, clădirea P+8 va concentra secții medicale care nu sunt disponibile la acest moment și va costa aproximativ 35 de mili­oane de euro. «Este un proiect pentru următorul mandat, însă, dacă vrem să se concretizeze, primele demersuri trebuie făcute acum!» a declarat Alexandru Potor, administratorul public al județului Ialomița.

O clădire nou-nouță Ideea construirii unui nou corp de clădire în curtea Spitalului Slobozia revine pe agenda autorităților... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2023, 10:05 (13804 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Agentul care a invitat o elevă «la plimbare» va supraveghea în continuare școlile și liceele din oraș

Retrogradat din funcție

Agentul care a invitat o elevă «la plimbare» va supraveghea în continuare școlile și liceele din oraș

Comisia de Disciplină a Poliției Locale Slobozia a finalizat cercetările în cazul agentului care, înainte de vacanța de iarnă, a invitat «la plimbare» o elevă a Liceului «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia, pentru a nu-i aplica o sancțiune. În urma deliberărilor, bărbatul a fost retro­gradat din funcție și i se va diminua salariul pe o perioadă de un an. Sancțiunea nu rezolvă însă problema de fond a cauzei, având în vedere că agentul va continua să efectueze misiuni ce implică și supravegherea școlilor și liceelor din oraș.

Comportament scandalos În decembrie 2022, cu câteva săptă­mâni înainte... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2023, 14:20 (35201 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 400 de amenzi pentru un slobozean!

Peste 400 de amenzi pentru un slobozean!

Un bărbat din Slobozia are de achitat bugetului local al orașului aproximativ 180 mii de lei. Suma reprezintă valoarea celor peste 400 de sancțiuni pe care le-a primit în ultimii 11 ani. Pentru că nu are venituri, acesta va fi dat în judecată pentru ca sancțiunile să fie transformate în muncă în folosul comunității.

Urmează sesizarea instanței Cele peste 400 de sancțiuni au ca obiect nerespectarea regulilor de circulație pe drumurile publice sau transportul de animale fără documente legale. Cea mai veche sancțiune pe care bărbatul a încasat-o a fost înregistrată în evidențele Primăriei... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2023, 10:05 (17300 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 4 milioane de euro pentru renovarea energetică a instituțiilor publice

Administrația Soare a semnat

Investiții de 4 milioane de euro pentru renovarea energetică a instituțiilor publice

Joi, 9 februarie 2023, primarul Dragoș Soare a semnat, la sediul Minis­terului Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, 3 dintre contractele de finanțare din cadrul PNRR, Componenta 5-«Valul Renovării». Valoarea in­vestițiilor se ridică la 4 milioane de euro.

Cu un pas mai aproape Administrația Soare a semnat joi, 9 februarie 2023, contractele de finanțare pentru «renovarea energe­tică moderată» a 3 instituții pu­blice din oraș. Investițiile, anunțate încă din ianuarie, au o valoare cumulată de 4 milioane de euro. Ulterior semnării proiectului, primarul Dragoș Soare a anunțat... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2023, 14:10 (10886 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Impactul mediatic al prostiei bâlbâite

Impactul mediatic al prostiei bâlbâite

Vă mai amintiți vorba aia a lui Creangă? «Știu că sunt prost, dar când mă uit în jur parcă prind curaj!». Așa și noi de-o săptămână încoace, de când am citit, în exclusivitate, într-o fițuică locală cu pretenții de regional pe 3 județe, un articol despre Valery Kuzmin, ambasadorul Federației Ruse în România. Nu insistăm că nu e cazul, evenimentul e consumat, iar g4media.ro a dat mai multă importanță acestui regretabil derapaj pseudo-mediatic decât era cazul. Ceea ce merită însă consemnat e impactul pe prostie în formă continuată. Pentru că, da, nimeni nu e fără de păcat și nimeni nu poate să ridice primul piatra... Și nici nu credem că există instituție... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2023, 09:55 (5102 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

ECO-Carnaval la «Dumbrava Minunată»

ECO-Carnaval la «Dumbrava Minunată»

bonus: Reporteri pentru mediul înconjurător la Liceul de Arte «Ionel Perlea» Slobozia

Preșcolarii Grădiniței «Dumbrava Minunată» din Slobozia au organizat vineri, 10 februarie 2022, un ECO-Carnaval al costumelor realizate din materiale reciclabile. De la costume de cosmonaut din staniol la roboți din carton și rochii din ziare, totul a fost încercat și totul a fost posibil. Carnavalul costumelor ECO face parte din Proiectul mondial «ECO ȘCOALA», proiect deru­lat de Grădinița «Dumbrava Minunată» încă din anul 2016.

3 săptămâni de pregătiri Vineri la 10,00, în sala de festivități a Grădiniției «Dumbrava Minunată» nu prea aveai loc să arunci un ac. Toată su­flarea Grădiniței... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2023, 18:20 (15293 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Victorie amicală, cu Dinamo

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Victorie amicală, cu Dinamo

Am bătut din nou Dinamo și am făcut-o, iar, într-un meci amical. Veneam după un eșec, 0-2, cu Metaloglobus. Dragonii lui Costel Enache se pregăteau să părăsească frustranta perioadă a cantonamentului. Numai bine a picat meciul cu Dinamo. Băieții noștri au reușit să regleze paritatea victorii/înfrângeri, ca să nu aibă nimeni ceva de obiectat. Firește, «câinii roșii» au dat-o pe faptul că antrenorul Ovidiu Burcă a testat o serie de jucători mai puțin utilizați. Nu-i treaba noastră, Dinamo București e un brand care nici în amicale nu are voie să caute astfel de scuze... Meciul s-a jucat pe terenul sintetic al Bazei Sportive «Ion Țiriac» din București, fiind capul de afiș al zilei pe tabloul meciurilor... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2023, 17:15 (2892 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Lupta civică împotriva Clean Tech Ciulnița devine legală

AER Muntenia SUD preia ștafeta

Lupta civică împotriva Clean Tech Ciulnița devine legală

La începutul săptămânii în curs, Judecătoria Slobozia a eliberat actul de înființare a Asociației Ecologice Regionale AER Muntenia SUD. Asociația, înființată la inițativa protestatarilor din Slobozia și Ciulnița, își propune să continue într-o formă legală lupta împotriva poluării rezultate ca urmare a activității firmei Clean Tech Ciulnița. «Am obosit să fim arătați cu degetul drept nebuni... Asociația are rolul de a prelua lupta noastră. Și pentru că problemele de mediu nu se opresc la Ciulnița, așteptăm ca alături de noi să vină toți cetățenii care nu se consideră protejați și corect reprezentați în conflictele cu firmele care poluează mediul!» susține Dorina Milea, președintele Asociației... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2023, 16:20 (12910 vizualizări - 15 comentarii)

SPORT

3 puncte muncite

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-CSM II București 33-30 (17-15)

3 puncte muncite

Partida cu echipa secundă a vicecampi­oanei CSM București a fost mai complicată decât preconizam. Oaspetele au venit și cu ceva «artilerie grea», din lot făcând parte extrema dreaptă Mihaela Mihai și pivotul Andreea Ailincăi, jucătoare care sunt în anturajul primei echipe. Nu de la ele ne-au venit greu­tățile, ci de la alte tinere, ca Maxim și Mohamed, de care, cu siguranță, vom mai auzi. Concret, am avut un adversar bătăios, nu a fost ușor, dar meciul s-a terminat așa cum ne doream.

S-au desprins în partea secundă Slobozia începe în forță, își înghesuie adversara și o obligă să comită... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2023, 12:55 (11881 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Cantonament de 7 zile, la Ciuta

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja

Cantonament de 7 zile, la Ciuta

Vitregiile meteorologice, dar mai ales ale fotbalului românesc, au dat peste cap programul de pregătire al multor echipe. Nu putea face excepție Recolta Gheorghe Doja, care trebuia să dispute sâmbătă, 11 februarie 2023, un meci amical cu Dacia Unirea Brăila. Problemele de organizare ale brăilenilor au anulat această partidă. Elevii lui Adrian Cristea au trecut peste această sincopă, iar din 13 februarie 2023 se află, pentru 7 zile, în cantonament, la Ciuta, județul Buzău, locație pe care au ales-o și în campionatul precedent. Pe lângă pregătirea fizică și ședințele tehnico-tactice, jucătorii lui Adrian Cristea vor disputa pe 17 februarie 2023 un joc amical cu un adversar puternic pentru acest... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2023, 11:10 (13547 vizualizări - 0 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
278 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Joi, 24 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26904, fiind înregistrate 16 de noi cazuri față de ziua de miercuri, 2 ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 15:15
(2977 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Movilița

Incendiu la o casă din Movilița

Miercuri, 23 martie, în jurul orelor 22,45, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din comuna Movilița. Pompierii s-au deplasat la locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 11:55
(8111 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Este interzisă arderea miriștilor și a resturilor vegetale pe terenul arabil!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează fermierii cu privire la obligația de a respecta normele de ecocondiționalitate. Ecocondiționalitatea este o componentă a Politicii Agricole ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 11:40
(13738 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Razie de amploare a polițiștilor

Țăndărei: Razie de amploare a polițiștilor

Peste 130 de autoturisme au fost controlate, 28 de sancțiuni contravenționale aplicate și 2 proprietari de imobile, racordate ilegal la rețeaua de energie electrică, au fost depistați în flagrant. Este ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 17:30
(5592 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


ISU Ialomița: 3 incendii produse în gospodăriile unor cetățeni

ISU Ialomița: 3 incendii produse în gospodăriile unor cetățeni

Marți, 22 martie a.c., pompierii ialomițeni au intervenit în cazul a 3 incendii produse în incinta a 3 gospodării de pe raza localităților ialomițene Valea Ciorii, Fetești și Movilița. În cazul incendiului ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:50
(3023 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Peste 1600 fermieri ialomițeni au depus Cereri Unice de Plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) se află în plină Campanie de primire a cererilor unice de plată pentru anul 2022. Astfel, în perioada 1-22 martie 2022, în județul Ialomița au fost ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:40
(2234 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 30 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 23 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26888, fiind înregistrate 30 de noi cazuri față de ziua de marți, ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:15
(1329 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de control ale DSVSA Ialomița

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la faptul că, în intervalul 23.03.2022-01.05.2022, vor fi dispuse măsuri specifice, precum intensificarea controalelor ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:00
(10166 vizualizări - 0 comentarii)


Exercițiu de simulare a unui cutremur la Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Exercițiu de simulare a unui cutremur la Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Joi, 24 martie a.c., în cadrul Liceului Teoretic Paul Georgescu» Țăndărei se va desfășura un exercițiu tactic de simulare a unui cutremur. Exercițiile de acest tip sunt absolut necesare și urmăresc modul ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 12:30
(22641 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 43500 de lei

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 77 de evenimente, dintre care 73 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112 și au constatat 19 infracțiuni. Din totalul acestora, ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 15:50
(8968 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 18 noi cazuri de COVID-19

Marți, 22 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26858, fiind înregistrate 18 noi cazuri față de ziua de luni, 21 martie ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 15:35
(3523 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 15:10
(10424 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: TVA rambursată de peste 7,44 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în primele două luni ale anului 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de 7,44 milioane ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 11:25
(2293 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi aplicate la stațiile de distribuție carburanți

În perioada 10-16 martie 2022, inspectorii ITM Ialomița au desfășurat ample acțiuni de control la stațiile de distribuție carburanți. Aceștia au verificat modul în care sunt respectate cerințele minime ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 17:15
(16496 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Luni, 21 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26840, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de duminică, 20 martie ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 15:15
(4037 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Locuință cuprinsă de flăcări

Duminică, 20 martie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Dridu. Trei echipaje de pompieri cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 13:00
(8693 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


Incendii de vegetație uscată la Moldoveni, Movila, Roșiori, Țăndărei și Dridu

Incendii de vegetație uscată la Moldoveni, Movila, Roșiori, Țăndărei și Dridu

Duminică, 20 martie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină în cazul a 6 incendii de vegetație uscată, produse pe raza localităților Moldoveni, Movila, Roșiori, Țăndărei și Dridu. În ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 12:40
(10051 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 25 de noi cazuri de COVID-19

Duminică, 20 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26836, fiind înregistrate 25 de noi cazuri față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2022, 16:05
(2124 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 18 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 19 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26811, fiind înregistrate 18 noi cazuri față de ziua de vineri, 18 ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2022, 15:50
(1565 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Criza refugiaților ucraineni, în atenția autorităților

Vineri, 18 martie a.c., Instituția Prefectului Ialomița a convocat Comitetul Județean pentru Situații de Urgență. În cadrul întâlnirii oficiale au fost discutate aspecte legate de triajul refugiaților ucraineni ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 16:40
(20288 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Haine contrafăcute, confiscate de polițiști

Joi, 17 martie a.c., polițiștii din Fetești, în timp ce desfășurau acțiuni specifice pe raza de competență, au surprins o persoană în timp ce oferea spre vânzare trecătorilor mai multe articole de îmbrăcăminte ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 15:50
(2133 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Femeie bătută de concubin

În ziua de joi, 17 martie a.c., polițiștii ialomițeni au emis un ordin de protecție provizoriu, după ce o femeie de 49 de ani, domiciliată în comuna Traian, a sesizat faptul că a fost agresată de concubin ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 15:45
(4362 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 30 martie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că miercuri, 30 martie 2022, este termenul limită de depunere a Formularului 394. Perioada de raportare este cea declarată ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 15:30
(11087 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 21 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 18 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26793 , fiind înregistrate 21 de noi cazuri față de ziua de joi, 17 ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 15:10
(1738 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția șomerilor din județ 442 de noi locuri de muncă. Cele mai multe dintre acestea se sunt destinate persoanelor calificate într ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 12:40
(4135 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 200 milioane de euro pentru Ajutoarele Naționale Tranzitorii, în 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) aduce la cunoștința beneficiarilor că până la data curentă a autorizat la plată Ajutoare Naționale Tranzitorii (ANT) în sectoarele vegetal și zootehnic ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 10:30
(9199 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în școlile din județ

În ultimele 24 de ore, peste 800 de elevi din Fetești și comunele arondate Secției nr. 1 Poliție Rurală Slobozia au participat la acțiunile desfășurate de polițiști, în scopul prevenirii victimizării acestora ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2022, 17:15
(2616 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 21 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 17 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26772, fiind înregistrate 21 de noi cazuri față de ziua de miercuri, 1 ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2022, 15:16
(1203 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune de amploare a polițiștilor

Acțiune de amploare pe raza municipiului Fetești pentru pentru menținerea climatului de ordine și siguranță publică și reducerea riscului rutier. Au fost aplicate 93 de sancțiuni contravenționale și constatate ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2022, 17:10
(6734 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Focar de Pestă Porcină Africană la Bărbătescu

Potrivit Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor, miercuri, 16 martie 2022, pe raza județului Ialomița se înregistrează un focar de pestă porcină în localitatea Bărbătescu, declarat ...[citește_toată_știrea]

16 Martie 2022, 15:40
(2351 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...