Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Crește numărul copiilor cu Cerințe Educative Speciale integrați în școlile ialomițene

De la un an la altul

Crește numărul copiilor cu Cerințe Educative Speciale integrați în școlile ialomițene

Școlile ialomițene înregistrează tot mai multe cazuri de copii cu Cerințe Educative Speciale (CES) sau autism. Potrivit Centrului Județean de Resurse și Asis­tență Educațională Ialomița, în perioada 2019-2022, anual, au fost diagnosticați cu astfel de probleme peste 400 de copii. Numărul acestora ar fi însă mult mai mare decât cel prezentat în statisticile oficiale, dar de teamă de a nu fi discriminați, părinții refuză să ceară ajutorul specialiștilor. Deși este un demers dificil, unitățile de învățământ în care acești copii au fost integrați fac eforturi și caută permanent soluții pentru a le asigura condiții de studiu similare cu cele ale celorlalți elevi.

Stastistică îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 16:20 (7998 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Ion Neacșu a pus punct carierei de antrenor

Atletism

Ion Neacșu a pus punct carierei de antrenor

Săptămâna trecută, cei peste 150 de sportivi care compun CSM Unirea Slobozia au fost aplaudați pentru performanțele pe care le regăsiți și în paginile ziarului nostru, și au primit din partea conducerii cadouri de Crăciun. Întâlnirea festivă a CSM a cuprins și un moment extrem de emoționant. Glumind, spuneam cu ceva vreme în urmă că nu te poți numi slobozean dacă nu ai trecut prin măcar o ședință de antrenament de-a lui Ion Neacșu. Vorbind la modul serios, n-am întâlnit om de atletism din România (și am cunoscut câțiva!) care să nu vorbească în termenii cei mai frumoși despre Ion Neacșu. Ei bine, cariera de antrenor a profesorului Neacșu a ajuns la final miercuri, 14 decembrie 2022. În fața sutelor... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 14:05 (11102 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Recolta Gheorghe Doja nu vrea multe noutăți

Fotbal, Liga a III-a

Recolta Gheorghe Doja nu vrea multe noutăți

Echipa antrenată de Adrian Cristea a traversat un sezon de toamnă mai bun ca oricând, chiar dacă a pornit la drum cu un lot restrâns numeric. După 15 etape, Recolta se găsește pe locul 5, dar rămâne foarte aproape de play-off, obiectiv care la începutul campionatului părea greu de realizat. Ialo­mițenii mai au de jucat, din sezonul regulat, 3 meciuri, cu adversari care la ora actuală par facili. Dojenii vor juca acasă cu Dunărea Călărași și Farul 2 Constanța și în deplasare cu CS Amara. Practic, sunt posibile 9 puncte din 9, situație oarecum similară cu a Unirii Slobozia în primăvara anului trecut. Recolta s-a dovedit, în această toamnă, o echipă pe cât de spectaculoasă, pe atât de imprevizibilă... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 12:55 (4287 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

CSM Unirea Slobozia, victorie la pas, la Oradea

Handbal, Cupa României

CSM Unirea Slobozia, victorie la pas, la Oradea

După un tur de campionat terminat cu 8 victorii, 1 egal și 1 înfrângere, CSM Unirea Slobozia a trebuit să treacă, înainte de minivacanța de iarnă, de turul preliminar al Cupei României. Sorții n-au fost deloc darnici cu bugetul echipei și ne-au trimis tocmai la Oradea, pentru confruntarea cu CSU, locul 4 în seria C a Diviziei A. Elevele lui Constantin Frâncu au făcut călătoria spre capitala Bihorului cu trenul, dar resursele de energie ale fetelor nu au avut de suferit. Meciul, disputat luni, 19 decembrie 2022, a fost tratat matur de ialomițence, care au stricat definitiv echilibrul după doar 10 minute. Între minutele 11 și 15, handbalistele Sloboziei au punctat de 4 ori consecutiv, iar Oana ... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 11:40 (2606 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Ciulnița și Rovine, campioanele celor două serii

Fotbal, Liga a IV-a

Ciulnița și Rovine, campioanele celor două serii

AJF Ialomița a structurat ediția actuală a Ligii a IV-a pe două serii a câte 10 echipe, continuate de play-off/play-out. A fost o măsură menită să înles­nească eforturile financiare și să sporească gradul de atractivitate a competiției. Și, cel puțin în competiția pe serii, a fost frumos, bătălia pentru ultimele locuri de play-off ducând suspansul până în ultima etapă. S-a întâmplat în seria Est, unde Victoria Țăndărei avea doar varianta succesului în fața celor de la Iazu pentru a pătrunde în play-off. Au câștigat cu 5-3 și i-au trimis pe «spartanii» celebrului Bobonete în play-out. Așa cum ne așteptam, Bărăganul Ciulnița și FC Rovine au fost campioanele celor... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 10:35 (10502 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Let’s Make Amara Great Again!»

Băiatul lu’ tata candidează la Primărie

«Let’s Make Amara Great Again!»

Valentin Moraru, fiul ilustrului său tată, prinț moștenitor al administrației, și-a anunțat candidatura pentru funcția de primar al orașului Amara. «Amara poate și merită mai mult!» a declarat acesta pe pagina sa de socializare.

Dinastia administrativă Moraru În vreme ce tatăl «călărește» Secretariatul General al Guvernului României, învârtind cu lopata banii din PNRR, fiul se pregătește de Alegerile din 2024. Noul proiect politic continuă o mai veche dorință dinastică a ex-președintelui Moraru, care a încercat la alegerile trecute să-și cocoațe actualul cumnat în funcția de primar... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2022, 14:05 (9727 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țeapă de «manual» cu terenurile agricole pe care un bătrân le deține la Albești

Țeapă de «manual» cu terenurile agricole pe care un bătrân le deține la Albești

Caz revoltător în comuna ialomițeană Albești. Un bătrân de 82 de ani, pe numele său Ilie Nedelcu, reclamă faptul că ar fi fost înșelat de soții Silvia și Aurel Săftoiu. Cei doi s-au arătat interesați să cumpere suprafața de 10 hectare pe care omul o deține și pe care o arendase unei societăți comerciale. În momentul în care au mers la notar pentru legalizarea tranzacției, bătrânul a fost obligat să semneze o serie de documente care, în realitate, nu erau acte de vânzare-cumpărare, ci contracte de rentă viageră. Mai mult decât atât, valoarea rentei viagere stabilită prin respectivele contracte era egală cu cea a arendei pe care o încasa. La toate acestea se adaugă și faptul că bătrânului nu i-a... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2022, 09:50 (11507 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Vestigiile infoturistice ale eternei și fascinantei Slobozii

La 7 ani distanță de la inaugurare

Vestigiile infoturistice ale eternei și fascinantei Slobozii

În 2015, România inaugura cu bani europeni sute de infochioșcuri turistice al căror unic scop era mediatizarea eternei și fascinantei Românii. Ialomița a beneficiat la rându-i de două astfel de investiții, la Amara și la Slobozia. La 7 ani distanță, cel de la Amara e închis până la reabilitarea plajei, iar cel de la Slobozia a fost transformat în sediu administrativ pentru Serviciul Public de Transport Slobozia.

O timpuri, o moravuri Toată lumea știe cum arată infochioș­curile Elenei Udrea. Și nimeni nu poate uita campania «Eterna și fascinanta Românie» care ar fi trebuit să... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2022, 15:20 (9516 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 declanșează curățenia de iarnă în apartamente

ADI ECOO 2009 declanșează curățenia de iarnă în apartamente

Operatorul regional de salubritate, ADI ECOO 2009 SRL a declanșat prima acțiune publică de colectare selectivă a deșeurilor de mari dimensiuni. Campania este derulată în colaborare cu Vivani Salubritate SA, Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița. Cele două containere destinate special colectării deșeurilor de mari dimensiuni au fost amplasate pe platforma din Bazarul Municipal al Sloboziei. «Venim, astfel, în întîmpinarea solicitărilor locuitorilor orașului interesați să respecte noile reguli de colectare selectivă a deșeurilor. În cazul în care campania va avea succesul scontat, va fi reluată în primăvara anului viitor!» a declarat Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009 SRL. Locuitorii... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2022, 11:20 (5405 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Uniunea Europeană acordă 16 milioane de lei pentru reabilitarea unităților de învățământ

Fetești: Uniunea Europeană acordă 16 milioane de lei pentru reabilitarea unităților de învățământ

La un an de la semnarea contractului de finanțare și la 5 luni distanță de la începerea efectivă a lucrărilor, reabi­litarea Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» Fetești a intrat în grafic. Lucrările sunt realizate în baza unui proiect finanțat de Uniunea Europeană, prin Programul Operațional Regional. Valoarea investiției se ridică la 16 milioane de lei. Mai mult, administrația locală a primit undă verde pentru finanțare a altor două proiecte ce vizează modernizarea instituțiilor de învățământ din oraș, banii fiind alocați prin intermediul Planului Național de Redresare și Reziliență. «Investim în Educația din Fetești bani europeni!» a declarat Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2022, 12:20 (5740 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

594,64 mii de lei pentru primăriile din Ialomița

Noi firimituri bugetare pentru administrațiile locale

594,64 mii de lei pentru primăriile din Ialomița

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 15 decembrie 2022, repartizarea sumei de 594,64 mii de lei, încasată suplimentar în luna decembrie 2022 din cota de 6% din impozitul pe venit estimat a se încasa la bugetul de stat în anul 2022. Reamintim că valoarea totală a sumelor repartizate anul acesta de către Consiliul Județean Ialomița din impozitul pe venit este de 32,99 milioane de lei, reprezentând fonduri bugetare la dispoziția Consiliului Județean. Printre localitățile care beneficiază de rectificările bugetare care vor fi aprobate joi, 15 decembrie a.c., se numără comunele Adâncata, Armășești, Buești, Colelia, Gheorghe Lazăr, Ion Roată, Moldoveni, Scânteia și Sfântu Gheorghe, cu câte 50... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2022, 13:55 (3410 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 1,3 milioane de lei în utilaje mecanizate pentru măturatul stradal

La Slobozia, epoca măturoiului a apus

Investiții de 1,3 milioane de lei în utilaje mecanizate pentru măturatul stradal

Administrația locală din Slobozia a investit 1,3 milioane de lei pentru utilaje mecanizate de măturat stradal. «Începând cu această săptămână, orașul nu va mai fi curățat cu mătura. Utilajele achiziționate înseamnă eficiență și confort pentru locuitori!» declară Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia.

Promisiuni scumpe Administrația locală a alocat 1,3 mili­oane de lei pentru achiziționarea a două utilaje de măturat stradal de capacitate medie, un utilaj multifuncțional, 4 aspiratoare mecanizate cu pubele și o autospecială de compactat deșeuri stradale. Investiția, susține directorul... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2022, 10:10 (7292 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Țăndărei solicită fonduri guvernamentale pentru o nouă casă de cultură

Primăria Țăndărei solicită fonduri guvernamentale pentru o nouă casă de cultură

În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local al orașului Țăndărei, au fost aprobați indicatorii tehnico economici pentru construcția unei noi case de cultură. Potrivit do­cumentelor care au stat la baza acestui proiect, obiectivul de investiții are o valoare de 16 milioane de lei și se dorește a fi reali­zat cu ajutorul fondurilor guvernamentale oferite de Compania Națională de Investiții.

Proiect în analiză Ideea construirii unei noi case de cultură la Țăndărei nu este nouă, aceasta fiind promovată de actuala administrație locală de mai multe ori. În acest sens, oficialii Primăriei... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2022, 14:10 (6574 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița cere 1 milion de lei/an pentru concesionarea fostului aeroport Alexeni

Ciorbă reîncălzită

Consiliul Județean Ialomița cere 1 milion de lei/an pentru concesionarea fostului aeroport Alexeni

Administrația județeană intenționează să reia procedurile legale pentru concesionarea fostului aeroport Alexeni. Conform anunțului de intenție publicat, valoarea concesiunii este puțin peste 1 milion de lei anual. Până la acest moment și-au anunțat intenția de a participa la licitație două institute și 6 firme private.

Din nou la licitație Un anunț de intenție publicat de Consiliul Județean Ialomița confirmă intenția autorităților județene de a scoate din nou la licitație infrastructura aferentă fostului aeroport de la Alexeni. Conform anunțului, administrația județeană intenționează... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2022, 09:55 (8592 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

OCPI Ialomița a cheltuit 7,9 milioane de lei pentru lucrările de cadastrare sistematică

În 5 ani

OCPI Ialomița a cheltuit 7,9 milioane de lei pentru lucrările de cadastrare sistematică

În 5 ani, Ialomița a reușit să cadastreze sistematic 60% din terenurile extravilane. Lucrările au fost realizate în cadrul Programului Național de Cadastru și Carte Funciară, gestionat la nivelul județului nostru prin intermediul Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița (OCPI). Datele arată că, în momentul de față, Ialomița se află pe locul 8 la nivel național în ceea ce privește cadastrarea sistematică. Mai mult decât atât, valoarea fondurilor alocate pentru aceste lucrări se ridică la 7,9 milioane de lei.

Lucrări de cadastrare în Ialomița Programul Național de Cadastru... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2022, 13:20 (6560 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bulevardul Chimiei din Slobozia nu are fundație

E nevoie de un nou studiu geotehnic

Bulevardul Chimiei din Slobozia nu are fundație

La începutul lunii decembrie 2022, lucrările de reabilitare ale infrastructurii rutiere de pe bulevardul Chimiei din Slobozia au fost sistate. Conform informațiilor oficiale, sub stratul de asfalt decopertat nu există... fundație. «Am demarat procedurile pentru realizarea unui studiu geotehnic. Sperăm ca în câteva săptămâni să putem asfalta tronsonul decopertat, iar circulația să revină la normal...» susține primarul Dragoș Soare.

Socoteala de-acasă... În iunie 2022, administrația locală a semnat ordinul de începe a lucrărilor de reabilitare a infrastructurii rutiere pe bulevardele... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 17:25 (10298 vizualizări - 9 comentarii)

POLITICĂ

«Susțin public boicotul împotriva firmelor austriece!»

Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu

«Susțin public boicotul împotriva firmelor austriece!»

Votul Austriei din 8 decembrie 2022 ge­nerează reacții publice din partea politicienilor care reprezintă Ialomița în Parla­mentul României. Deputatul AUR Silviu-Titus Păunescu propune un boicot public împo­triva firmelor austriece din România. «Nu este doar o reacție emoțională... Cred că ro­mânii trebuie să sancționeze public derapajele politicii europene!» declară deputatul.

Îndemn la boicot național Deputatul Silviu-Titus Păunescu susține public poziția Alianței pentru Unirea Românilor privind boicotarea firmelor austriece prezente în România. Poziția AUR este o reacție la votul... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 16:40 (7181 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița, județul în care există mai mulți pensionari decât angajați

Ialomița, județul în care există mai mulți pensionari decât angajați

Piața forței de muncă la nivelul județului Ialomița este în declin, iar statisticile vin să confirme această stare de fapt. Într-un raport oficial al Casei Județene de Pensii Ialomița se arată faptul că numărul pensionarilor l-a depășit pe cel al ialomițenilor care dețin un loc de muncă. Oficialii instituției explică faptul că, anual, în medie, la nivelul județului Ialomița se pensionează aproximativ 3600 de persoane. «Cele mai multe dosare vizează pensionările la limită de vârstă!» susțin oficialii Casei Județene de Pensii Ialomița.

Statistică îngrijorătoare Potrivit raportului Casei... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 15:20 (10183 vizualizări - 4 comentarii)

SPORT

Aylin Akpinar, la lotul național de junioare

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Aylin Akpinar, la lotul național de junioare

Scopul primordial al centrelor de juniori nu îl reprezintă rezultatele, ci creșterea tine­rilor cu potențial și propulsarea acestora către echipele de seniori sau către loturile reprezentative. Așa se întâmplă și la CSM Unirea Slobozia unde, cu meciuri bune sau rele, junioarele echipei de handbal au început să atragă atenția diriguitorilor loturilor naționale. Astfel, după ce Andreea Ciochinaru a parti­cipat la un stagiu de pregătire al lotului național de cadete, săptămâna trecută handbalul ialomi­țean a mai primit o veste bună. Interul Aylin Akpinar, 16 ani, a fost convocată la lotul național de junioare (2006-2007). Stagiul de pregătire al lotului național de junioare se desfășoară, în perioada... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 14:25 (4692 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Se reunesc pe 12 ianuarie 2023

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia

Se reunesc pe 12 ianuarie 2023

Unirea Slobozia a parcurs cel mai bun sezon de toamnă de când Liga a II-a are actualul format. Echipa pregătită de Costel Enache intră în vacanță pe locul 4, cu 29 de puncte, dar are 3 etape de foc, rămase din sezonul regulat. Unirea va juca acasă cu Steaua și FC Brașov și în deplasare cu Gloria Buzău, echipă pregătită de fostul tehnician al Unirii, Adrian Mihalcea. Cu siguranță, mișcări de trupe vor fi în această iarnă, dar conduce­rea Unirii nu dă detalii. Ce știm sigur este că echipa se va fortifica în privința regulii «under». Și, ce știm mult mai sigur, este că echipa se va reuni pe 12 ianuarie 2023. În perioada 30 ianuarie-12 februarie 2023, Unirea va efectua un cantonament în locația obișnuită... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 13:45 (11827 vizualizări - 2 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Fetești: Mașină cuprinsă de flăcări

Fetești: Mașină cuprinsă de flăcări

Sâmbătă, 9 aprilie a.c., la dispeceratul ISU Ialomița a fost anunțată izbucnirea unui incendiu la un autoturism în Fetești. La fața locului s-a deplasat o autospecială de lucru cu apă și spumă din cadrul ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2022, 20:00
(11626 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 2 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 9 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27054, fiind înregistrate 2 noi cazuri față de ziua de vineri, 8 aprilie ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2022, 16:40
(3698 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: S-a răsturnat cu mașina în șanț

Jilavele: S-a răsturnat cu mașina în șanț

În seara zilei de vineri, 8 aprilie a.c., pompierii din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o autospecială pentru descarcerare și o ambulanță SMURD la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

9 Aprilie 2022, 00:45
(18026 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Instituția Prefectului Județului Ialomița: Eveniment religios de  Ziua Internațională a Romilor

Instituția Prefectului Județului Ialomița: Eveniment religios de Ziua Internațională a Romilor

Vineri, 8 aprilie 2022, prefectul județului Ialomița a participat la un eveniment religios, organizat cu ocazia Zilei Internaționale a Romilor. «Anual pe data de 8 aprilie sărbătorim Ziua Internațională a Romilor. Militez pentru recunoașterea culturii, istoriei și drepturilor românilor de etnie romă, dar și pentru toleranță și bună conviețuire în comunitate. Mă preocupă activitățile de integrare socială prin cultură și educație ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2022, 16:50
(5072 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 8 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27052, fiind înregistrate 3 noi cazuri față de ziua de joi, 7 aprilie ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2022, 16:15
(3454 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 11 incendii de vegetație uscată în ultimele 7 zile

ISU Ialomița: 11 incendii de vegetație uscată în ultimele 7 zile

În ultima săptămână, pompierii au intervenit pentru limitarea și lichidarea unui număr de 11 incendii, produse în mai multe localități de pe raza județului Ialomița, în care flăcările s-au întins cu repeziciune ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2022, 14:00
(16873 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 11 aprilie 2022, termen limită pentru depunerea a 4 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor Persoane impozabile, înregistrate în scopuri de TVA, care nu au depășit plafonul de scutire și care doresc să fie scoase ...[citește_toată_știrea]

8 Aprilie 2022, 12:00
(11564 vizualizări - 0 comentarii)


Absolvenți ai Școlilor Militare Fălticeni și Drăgășani, angajați în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița

Absolvenți ai Școlilor Militare Fălticeni și Drăgășani, angajați în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița

Trei tineri, proaspăt absolvenți ai Școlilor Militare de Subofițeri «Petru Rareș» Fălticeni și «Grigore Al. Ghica» Drăgășani au fost angajați în cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița. Aceștia ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2022, 17:00
(24360 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Joi, 7 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27049, fiind înregistrate 8 noi cazuri față de ziua de miercuri, 6 aprilie ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2022, 16:15
(1790 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Remember to resist. Memoria genocidului romilor din România»

Luni, 11 aprilie 2022, începând cu orele 13,00, în cadrul Casei Municipală de Cultură «Nicolae Rotaru» din Slobozia, se va desfășura vernisajul expoziției fotodocumentare «Remember to resist. Memoria genocidului ...[citește_toată_știrea]

7 Aprilie 2022, 12:30
(8639 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușelu: A murit ars de viu în propria casă

Bordușelu: A murit ars de viu în propria casă

În seara zilei de miercuri, 6 aprilie a.c., pompierii din Slobozia au intervenit în cazul unui incendiu izbucnit la o locuință din localitatea Borduleșu. Din nefericire, în interiorul casei a fost găsită ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 23:15
(12800 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Dridu

Incendiu la o casă din Dridu

Marți, 5 aprilie a.c., Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din comuna Dridu. Pompierii s-au deplasat la locul intervenției cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 17:55
(10895 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


«Jandarmul de Onoare al Anului» este un subofițer ialomițean

«Jandarmul de Onoare al Anului» este un subofițer ialomițean

Cu ocazia Zilei Jandarmeriei Române, la sediul Inspectoratului General al Jandarmeriei Române a avut loc luni, 4 aprilie a.c., ceremonialul de premiere a jandarmilor care s-au remarcat pe plan profesional ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 17:20
(11463 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 12 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 6 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27041, fiind înregistrate 12 noi cazuri față de ziua de marți, 5 aprilie ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 16:15
(2050 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 110,39 milioane de euro, plăți privind bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a autorizat la plată beneficiarii Măsurii 14-Plăți privind bunăstarea animalelor- pachet a) porcine și pachet b) păsări din Campania ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 15:40
(7057 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Racordări ilegale la rețeaua de energie electrică

Marți, 5 aprilie a.c., polițiștii din Urziceni, Coșereni și Jilavele, cu sprijinul jandarmailor ialomițeni și al reprezentanților ENEL au desfășurat o acțiune privind identificarea consumurilor ilegale ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 15:10
(10342 vizualizări - 0 comentarii)


Recensământul Populației și Locuințelor 2021: Slobozia, cel mai mare număr de chestionare completate

În intervalul 14.03-04.04.2022 al perioadei de autorecenzare și autorecenzare asistată pentru Recensământul Populației și Locuințelor 2021 au fost completate 26715 chestionare la nivelul județului Ialomița ...[citește_toată_știrea]

6 Aprilie 2022, 14:20
(17025 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Dezbatere pe tema «Recensământul Populației și Locuințelor 2021»

Marți, 5 aprilie a.c., Instituția Prefectului Județul Ialomița a fost gazda unei întâlniri lucrative cu tematica «Recensământul Populației și Locuințelor 2021» La întrunire au participat secretarul general ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2022, 18:30
(14899 vizualizări - 0 comentarii)


Sudiți: Locuință cuprinsă de flăcări

Luni 4 aprilie a.c., pompierii din cadrul Gărzii de Intervenție Țăndărei au intervenit pentru localizarea și lichidarea unui incendiu, produs la locuința unui cetățean din Sudiți. Pompierii au fost sprijiniți ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2022, 16:30
(7681 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sudiți incendiu


Ialomița: 10 noi cazuri de COVID-19

Marți, 5 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27029, fiind înregistrate 10 noi cazuri față de ziua de luni, 4 aprilie ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2022, 16:15
(2069 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «TEZAUR» continuă și în luna aprilie 2022

Ministerul Finanțelor a emis, începând de luni, 4 aprilie 2022, noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «TEZAUR» , cu maturități de 1 și 3 ani și dobânzi de 4,8% și 5,8%. Titlurile de stat ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2022, 12:30
(9837 vizualizări - 0 comentarii)


Drogat și beat la volan, pe străzile din Urziceni

Sâmbătă, 2 aprilie a.c., în jurul orelor 18,00, polițiștii din Urziceni au depistat în flagrant delict un bărbat, în vârstă de 36 de ani, din Manasia, în timp ce conducea un autoturism pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2022, 19:05
(11257 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Luni, 4 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27019, fiind înregistrate 8 noi cazuri față de ziua de duminică, 3 aprilie ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2022, 16:25
(1310 vizualizări - 0 comentarii)


Expoziție de pictură și ceramică la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia

Marți, 5 aprilie 2022, de la orele 16,00, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» va fi vernisată expoziția de pictură și ceramică «Imperceptibil». Evenimentul va fi organizat la Sala «Atelier», cu lucrări ale ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2022, 15:50
(12857 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Simularea Examenului de Evaluare Națională 2022

Luni, 4 aprilie a.c., a debutat Simularea Examenului de Evaluare Națională 2022 cu proba scrisă la Limba și Literatura Română. Calendarul desfășurării Simulării este cuprins în perioada 4-14 aprilie 20 ...[citește_toată_știrea]

4 Aprilie 2022, 15:10
(10189 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 3 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 27011, fiind înregistrate 14 noi cazuri față de ziua de sâmbătă, ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2022, 16:20
(1471 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 2 aprilie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26997, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de vineri, 1 aprilie ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2022, 16:25
(1695 vizualizări - 0 comentarii)


Razie la Slobozia

Joi, 31 martie a.c., 86 de polițiști ialomițeni, cu sprijinul a peste 20 de jandarmi, precum și 8 polițiști locali au desfășurat o acțiune de menținere a climatului de ordine publică pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 18:20
(12660 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia razie


Urziceni: Campanie de prevenire a înșelăciunilor

În perioada 31 martie-30 aprilie a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița derulează, la nivelul municipiului Urziceni, campania de prevenire «Poți Preveni Înșelăciunile». În cadrul campaniei ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 18:00
(16245 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Dețineau ilegal arme albe

În urma unei acțiuni a polițiștilor desfășurată joi, 31 martie a.c., la Slobozia, au fost constatate 2 infracțiuni în flagrant, de port fără drept de obiecte periculoase. Astfel, în incinta unei case de ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2022, 17:30
(10337 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...