Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Mașină distrusă de un stejar, declarat «monument al naturii». Autoritățile au așteptat vreme de 3 luni un acord pentru tăierea copacului!

Slobozia: Mașină distrusă de un stejar, declarat «monument al naturii». Autoritățile au așteptat vreme de 3 luni un acord pentru tăierea copacului!

Trecut pe lista «monumentelor naturii» din județul Ialomița, un stejar secular aflat în curtea Școlii Nr. 3 din Slobozia a căzut joi, 22 decembrie a.c., la primele ore ale dimineții, și a distrus o mașină parcată regulamentar, în apropierea unității de învățământ. Pentru a evita orice pericol, Direcția de Administrare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Slobozia a făcut mai multe demersuri pentru a tăia arborele, aflat într-o stare avansată de degradare. Autoritățile au fost obligate să aștepte 3 luni pentru a obține un acord astfel încât să intervină asupra acestui copac. Răspunsul a venit însă mult prea târziu...

Stejar secular, pericol public... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2022, 14:20 (9592 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Proiect al DGASPC Ialomița pentru sprijinul asociaților din sectorul social

Proiect al DGASPC Ialomița pentru sprijinul asociaților din sectorul social

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița în parteneriat cu Asociația «Centrul de Resurse și Informare pentru Profesiuni Sociale» din București implementează un proiect cu finanțare europeană destinat susținerii organizațiilor non-guvernamentale din sectorul serviciilor sociale. Valoarea totală a proiectului este de 424 mii de lei, fondurile fiind alocate prin Programul Operațional Capacitate Administrativă.

Bani europeni pentru asistența socială Scopul proiectului este creșterea capacității organizațiilor non-guvernamentale (ONG) active în sectorul social... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2022, 14:10 (12296 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

USR solicită 90 milioane de lei de la bugetul de stat pentru potabilizarea apei la Slobozia

Inițiativă politică inedită la nivel local

USR solicită 90 milioane de lei de la bugetul de stat pentru potabilizarea apei la Slobozia

USR Slobozia solicită Parlamentului alocarea a 90 milioane de lei pentru refacerea sistemului de alimentare și tratare a apei la Slobozia și localitățile alimentate de Urban SA. Propunerea a fost lansată de către președintele USR Slobozia, Alexandru Horhocea, alături de colegii de filială. Aceasta va fi sprijinită la nivelul Parlamentului de către deputatul USR Alin Apostol.

Argumente pertinente USR Slobozia susține public rea­lizarea de noi investiții în rețeaua de apă și apă uzată de la nivelul municipiului Slobozia. Conform declarațiilor oficialilor filialei, această investiție se... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2022, 10:05 (10027 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Educatoare angajată și demisă în aceeași zi

Scandal la Școala Gimnazială Sălcioara

Educatoare angajată și demisă în aceeași zi

Școala Gimnazială Sălcioara este în centrul unui scandal public după ce o educatoare reclamă faptul că a fost angajată și, apoi, obligată să demisioneze în aceeași zi. Femeia susține faptul că în spatele acestei decizii se află chiar directorul școlii, Nicoleta Dan. Revoltată de întreaga situație, educatoarea Ana Maria Chircu a acționat în instanță unitatea de învățământ, solicitând plata unor daune morale în valoare 20 mii de lei. În replică la acuzațiile aduse, directorul Nicoleta Dan a precizat că «vom rezolva întreaga situație cu ajutorul unui avocat...».

Lăsată șomeră fără explicații... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2022, 10:05 (8895 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bărbat din Cosâmbești, salvat de la moarte de o polițistă

Bărbat din Cosâmbești, salvat de la moarte de o polițistă

Un bărbat de 62 de ani a fost salvat de la moarte de o polițistă, angajată în cadrul Postului de Poliție Cosâmbești. Acesta se afla la volan și a făcut infarct, fiind observat de către agenta de poliție. Femeia a intervenit rapid și i-a aplicat manevrele de resuscitare. În semn de mulțumire pentru gestul său, bărbatul a transmis Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița o scrisoare de recunoștință.... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 20:10 (9125 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Crește numărul copiilor cu Cerințe Educative Speciale integrați în școlile ialomițene

De la un an la altul

Crește numărul copiilor cu Cerințe Educative Speciale integrați în școlile ialomițene

Școlile ialomițene înregistrează tot mai multe cazuri de copii cu Cerințe Educative Speciale (CES) sau autism. Potrivit Centrului Județean de Resurse și Asis­tență Educațională Ialomița, în perioada 2019-2022, anual, au fost diagnosticați cu astfel de probleme peste 400 de copii. Numărul acestora ar fi însă mult mai mare decât cel prezentat în statisticile oficiale, dar de teamă de a nu fi discriminați, părinții refuză să ceară ajutorul specialiștilor. Deși este un demers dificil, unitățile de învățământ în care acești copii au fost integrați fac eforturi și caută permanent soluții pentru a le asigura condiții de studiu similare cu cele ale celorlalți elevi.

Stastistică îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 16:20 (8002 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Ion Neacșu a pus punct carierei de antrenor

Atletism

Ion Neacșu a pus punct carierei de antrenor

Săptămâna trecută, cei peste 150 de sportivi care compun CSM Unirea Slobozia au fost aplaudați pentru performanțele pe care le regăsiți și în paginile ziarului nostru, și au primit din partea conducerii cadouri de Crăciun. Întâlnirea festivă a CSM a cuprins și un moment extrem de emoționant. Glumind, spuneam cu ceva vreme în urmă că nu te poți numi slobozean dacă nu ai trecut prin măcar o ședință de antrenament de-a lui Ion Neacșu. Vorbind la modul serios, n-am întâlnit om de atletism din România (și am cunoscut câțiva!) care să nu vorbească în termenii cei mai frumoși despre Ion Neacșu. Ei bine, cariera de antrenor a profesorului Neacșu a ajuns la final miercuri, 14 decembrie 2022. În fața sutelor... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 14:05 (11103 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Recolta Gheorghe Doja nu vrea multe noutăți

Fotbal, Liga a III-a

Recolta Gheorghe Doja nu vrea multe noutăți

Echipa antrenată de Adrian Cristea a traversat un sezon de toamnă mai bun ca oricând, chiar dacă a pornit la drum cu un lot restrâns numeric. După 15 etape, Recolta se găsește pe locul 5, dar rămâne foarte aproape de play-off, obiectiv care la începutul campionatului părea greu de realizat. Ialo­mițenii mai au de jucat, din sezonul regulat, 3 meciuri, cu adversari care la ora actuală par facili. Dojenii vor juca acasă cu Dunărea Călărași și Farul 2 Constanța și în deplasare cu CS Amara. Practic, sunt posibile 9 puncte din 9, situație oarecum similară cu a Unirii Slobozia în primăvara anului trecut. Recolta s-a dovedit, în această toamnă, o echipă pe cât de spectaculoasă, pe atât de imprevizibilă... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 12:55 (4287 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

CSM Unirea Slobozia, victorie la pas, la Oradea

Handbal, Cupa României

CSM Unirea Slobozia, victorie la pas, la Oradea

După un tur de campionat terminat cu 8 victorii, 1 egal și 1 înfrângere, CSM Unirea Slobozia a trebuit să treacă, înainte de minivacanța de iarnă, de turul preliminar al Cupei României. Sorții n-au fost deloc darnici cu bugetul echipei și ne-au trimis tocmai la Oradea, pentru confruntarea cu CSU, locul 4 în seria C a Diviziei A. Elevele lui Constantin Frâncu au făcut călătoria spre capitala Bihorului cu trenul, dar resursele de energie ale fetelor nu au avut de suferit. Meciul, disputat luni, 19 decembrie 2022, a fost tratat matur de ialomițence, care au stricat definitiv echilibrul după doar 10 minute. Între minutele 11 și 15, handbalistele Sloboziei au punctat de 4 ori consecutiv, iar Oana ... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 11:40 (2617 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Ciulnița și Rovine, campioanele celor două serii

Fotbal, Liga a IV-a

Ciulnița și Rovine, campioanele celor două serii

AJF Ialomița a structurat ediția actuală a Ligii a IV-a pe două serii a câte 10 echipe, continuate de play-off/play-out. A fost o măsură menită să înles­nească eforturile financiare și să sporească gradul de atractivitate a competiției. Și, cel puțin în competiția pe serii, a fost frumos, bătălia pentru ultimele locuri de play-off ducând suspansul până în ultima etapă. S-a întâmplat în seria Est, unde Victoria Țăndărei avea doar varianta succesului în fața celor de la Iazu pentru a pătrunde în play-off. Au câștigat cu 5-3 și i-au trimis pe «spartanii» celebrului Bobonete în play-out. Așa cum ne așteptam, Bărăganul Ciulnița și FC Rovine au fost campioanele celor... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 10:35 (10505 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Let’s Make Amara Great Again!»

Băiatul lu’ tata candidează la Primărie

«Let’s Make Amara Great Again!»

Valentin Moraru, fiul ilustrului său tată, prinț moștenitor al administrației, și-a anunțat candidatura pentru funcția de primar al orașului Amara. «Amara poate și merită mai mult!» a declarat acesta pe pagina sa de socializare.

Dinastia administrativă Moraru În vreme ce tatăl «călărește» Secretariatul General al Guvernului României, învârtind cu lopata banii din PNRR, fiul se pregătește de Alegerile din 2024. Noul proiect politic continuă o mai veche dorință dinastică a ex-președintelui Moraru, care a încercat la alegerile trecute să-și cocoațe actualul cumnat în funcția de primar... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2022, 14:05 (9728 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țeapă de «manual» cu terenurile agricole pe care un bătrân le deține la Albești

Țeapă de «manual» cu terenurile agricole pe care un bătrân le deține la Albești

Caz revoltător în comuna ialomițeană Albești. Un bătrân de 82 de ani, pe numele său Ilie Nedelcu, reclamă faptul că ar fi fost înșelat de soții Silvia și Aurel Săftoiu. Cei doi s-au arătat interesați să cumpere suprafața de 10 hectare pe care omul o deține și pe care o arendase unei societăți comerciale. În momentul în care au mers la notar pentru legalizarea tranzacției, bătrânul a fost obligat să semneze o serie de documente care, în realitate, nu erau acte de vânzare-cumpărare, ci contracte de rentă viageră. Mai mult decât atât, valoarea rentei viagere stabilită prin respectivele contracte era egală cu cea a arendei pe care o încasa. La toate acestea se adaugă și faptul că bătrânului nu i-a... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2022, 09:50 (11519 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Vestigiile infoturistice ale eternei și fascinantei Slobozii

La 7 ani distanță de la inaugurare

Vestigiile infoturistice ale eternei și fascinantei Slobozii

În 2015, România inaugura cu bani europeni sute de infochioșcuri turistice al căror unic scop era mediatizarea eternei și fascinantei Românii. Ialomița a beneficiat la rându-i de două astfel de investiții, la Amara și la Slobozia. La 7 ani distanță, cel de la Amara e închis până la reabilitarea plajei, iar cel de la Slobozia a fost transformat în sediu administrativ pentru Serviciul Public de Transport Slobozia.

O timpuri, o moravuri Toată lumea știe cum arată infochioș­curile Elenei Udrea. Și nimeni nu poate uita campania «Eterna și fascinanta Românie» care ar fi trebuit să... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2022, 15:20 (9521 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 declanșează curățenia de iarnă în apartamente

ADI ECOO 2009 declanșează curățenia de iarnă în apartamente

Operatorul regional de salubritate, ADI ECOO 2009 SRL a declanșat prima acțiune publică de colectare selectivă a deșeurilor de mari dimensiuni. Campania este derulată în colaborare cu Vivani Salubritate SA, Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița. Cele două containere destinate special colectării deșeurilor de mari dimensiuni au fost amplasate pe platforma din Bazarul Municipal al Sloboziei. «Venim, astfel, în întîmpinarea solicitărilor locuitorilor orașului interesați să respecte noile reguli de colectare selectivă a deșeurilor. În cazul în care campania va avea succesul scontat, va fi reluată în primăvara anului viitor!» a declarat Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009 SRL. Locuitorii... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2022, 11:20 (5408 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Uniunea Europeană acordă 16 milioane de lei pentru reabilitarea unităților de învățământ

Fetești: Uniunea Europeană acordă 16 milioane de lei pentru reabilitarea unităților de învățământ

La un an de la semnarea contractului de finanțare și la 5 luni distanță de la începerea efectivă a lucrărilor, reabi­litarea Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» Fetești a intrat în grafic. Lucrările sunt realizate în baza unui proiect finanțat de Uniunea Europeană, prin Programul Operațional Regional. Valoarea investiției se ridică la 16 milioane de lei. Mai mult, administrația locală a primit undă verde pentru finanțare a altor două proiecte ce vizează modernizarea instituțiilor de învățământ din oraș, banii fiind alocați prin intermediul Planului Național de Redresare și Reziliență. «Investim în Educația din Fetești bani europeni!» a declarat Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2022, 12:20 (5744 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

594,64 mii de lei pentru primăriile din Ialomița

Noi firimituri bugetare pentru administrațiile locale

594,64 mii de lei pentru primăriile din Ialomița

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 15 decembrie 2022, repartizarea sumei de 594,64 mii de lei, încasată suplimentar în luna decembrie 2022 din cota de 6% din impozitul pe venit estimat a se încasa la bugetul de stat în anul 2022. Reamintim că valoarea totală a sumelor repartizate anul acesta de către Consiliul Județean Ialomița din impozitul pe venit este de 32,99 milioane de lei, reprezentând fonduri bugetare la dispoziția Consiliului Județean. Printre localitățile care beneficiază de rectificările bugetare care vor fi aprobate joi, 15 decembrie a.c., se numără comunele Adâncata, Armășești, Buești, Colelia, Gheorghe Lazăr, Ion Roată, Moldoveni, Scânteia și Sfântu Gheorghe, cu câte 50... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2022, 13:55 (3410 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Investiții de 1,3 milioane de lei în utilaje mecanizate pentru măturatul stradal

La Slobozia, epoca măturoiului a apus

Investiții de 1,3 milioane de lei în utilaje mecanizate pentru măturatul stradal

Administrația locală din Slobozia a investit 1,3 milioane de lei pentru utilaje mecanizate de măturat stradal. «Începând cu această săptămână, orașul nu va mai fi curățat cu mătura. Utilajele achiziționate înseamnă eficiență și confort pentru locuitori!» declară Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia.

Promisiuni scumpe Administrația locală a alocat 1,3 mili­oane de lei pentru achiziționarea a două utilaje de măturat stradal de capacitate medie, un utilaj multifuncțional, 4 aspiratoare mecanizate cu pubele și o autospecială de compactat deșeuri stradale. Investiția, susține directorul... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2022, 10:10 (7298 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Țăndărei solicită fonduri guvernamentale pentru o nouă casă de cultură

Primăria Țăndărei solicită fonduri guvernamentale pentru o nouă casă de cultură

În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local al orașului Țăndărei, au fost aprobați indicatorii tehnico economici pentru construcția unei noi case de cultură. Potrivit do­cumentelor care au stat la baza acestui proiect, obiectivul de investiții are o valoare de 16 milioane de lei și se dorește a fi reali­zat cu ajutorul fondurilor guvernamentale oferite de Compania Națională de Investiții.

Proiect în analiză Ideea construirii unei noi case de cultură la Țăndărei nu este nouă, aceasta fiind promovată de actuala administrație locală de mai multe ori. În acest sens, oficialii Primăriei... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2022, 14:10 (6584 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița cere 1 milion de lei/an pentru concesionarea fostului aeroport Alexeni

Ciorbă reîncălzită

Consiliul Județean Ialomița cere 1 milion de lei/an pentru concesionarea fostului aeroport Alexeni

Administrația județeană intenționează să reia procedurile legale pentru concesionarea fostului aeroport Alexeni. Conform anunțului de intenție publicat, valoarea concesiunii este puțin peste 1 milion de lei anual. Până la acest moment și-au anunțat intenția de a participa la licitație două institute și 6 firme private.

Din nou la licitație Un anunț de intenție publicat de Consiliul Județean Ialomița confirmă intenția autorităților județene de a scoate din nou la licitație infrastructura aferentă fostului aeroport de la Alexeni. Conform anunțului, administrația județeană intenționează... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2022, 09:55 (8594 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

OCPI Ialomița a cheltuit 7,9 milioane de lei pentru lucrările de cadastrare sistematică

În 5 ani

OCPI Ialomița a cheltuit 7,9 milioane de lei pentru lucrările de cadastrare sistematică

În 5 ani, Ialomița a reușit să cadastreze sistematic 60% din terenurile extravilane. Lucrările au fost realizate în cadrul Programului Național de Cadastru și Carte Funciară, gestionat la nivelul județului nostru prin intermediul Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița (OCPI). Datele arată că, în momentul de față, Ialomița se află pe locul 8 la nivel național în ceea ce privește cadastrarea sistematică. Mai mult decât atât, valoarea fondurilor alocate pentru aceste lucrări se ridică la 7,9 milioane de lei.

Lucrări de cadastrare în Ialomița Programul Național de Cadastru... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2022, 13:20 (6564 vizualizări - 2 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
292 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Protopopiatul Slobozia: Pâinea vieții, împletită de tinerele generații

Protopopiatul Slobozia: Pâinea vieții, împletită de tinerele generații

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în ziua de 16 octombrie 2019, Protopopiatul Slobozia, în parteneriat cu Muzeul Național al Agriculturii, a desfășurat ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:30
(3205 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor ialomițeni în zona trecerilor la nivel cu cale ferată

Acțiune a polițiștilor ialomițeni în zona trecerilor la nivel cu cale ferată

În cursul zilei de joi, 17 octombrie a.c., polițiștii rutieri, cei de Ordine Publică și Transporturi au desfășurat, timp de mai multe ore, activități atât în zona trecerilor la nivel cu calea ferată semnalizate ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:25
(3352 vizualizări - 0 comentarii)


Albești: Arestat pentru «furt calificat»

MIercuri, 16 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:20
(2884 vizualizări - 1 comentariu)


Șoferi băuți la volan, depistați de polițiștii ialomițeni

Miercuri, 16 octombrie a.c, doi șoferi au fost depistați de polițiști conducând autoturisme pe drumurile publice sub influența băuturilor alcoolice. Astfel, pe raza localității Dridu, un conducător auto ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:15
(2885 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

Pe parcursul acestei săptămâni, polițiștii ialomițeni, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, acționează pentru prevenirea accidentelor de circulație produse ...[citește_toată_știrea]

17 Octombrie 2019, 19:10
(3704 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Și tu poți deveni polițist!»

Activitatea de selecționare a candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne continuă. Până la data de 15 noiembrie 2019 candidații pot depune ...[citește_toată_știrea]

16 Octombrie 2019, 20:10
(5114 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire a delincvenței juvenile și consumului de droguri în școlile din Fetești

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară permanent acțiuni informativ-preventive dedicate siguranței tinerilor. Luni, 14 octombrie a.c,  peste 300 de elevi din Fetești au participat ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 18:15
(6058 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Târgul de toamnă», în atenția polițiștilor

Fetești: «Târgul de toamnă», în atenția polițiștilor

În perioada desfășurării Târgului tradițional de toamnă din Fetești, polițiștii au acționat cu efective sporite pentru menținerea unui climat de ordine și siguranță publică, precum și pentru prevenirea ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 18:10
(2093 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Urmărit de polițiștii care au tras și focuri de avertisment, un tânăr s-a răsturnat cu mașina

Un tânăr de 20 de ani, din Hârșova, a fost reținut de polițiștii ialomițeni pentru cumul de infracțiuni la regimul circulației rutier. Va fi prezentat în fața magistraților, pentru dispunerea măsurilor ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 18:05
(4639 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

Autovehiculele pentru transportul persoanelor sau mărfurilor vor fi oprite pentru control, în această săptămână, de polițiștii rutieri. Activitățile sunt desfășurate simultan în toate statele membre ale ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 11:20
(3673 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Persoană dispărută!

Fetești: Persoană dispărută!

Polițiștii din Ialomița caută o femeie, de 21 de ani, care a plecat voluntar de la domiciliu și nu a mai revenit. Persoanele care pot oferi informații sunt rugate să sune la numărul unic de urgență 112 ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 11:15
(2553 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestați pentru «conducere pe drumurile publice a unui vehicul sub influența alcoolului» și «furt calificat»

La acest sfârșit de săptămână, polițiștii ialomițeni, în baza unor activități pe linia depistării persoanelor urmărite, au identificat, pe raza județului, mai multe persoane pe numele cărora instanțe de ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 11:10
(7516 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Surzii-creatori de frumos»

Asociația Națională a Surzilor din România aniversează 100 de ani de activitate pentru persoanele surde. Pentru promovarea și celebrarea istoriei și culturii comunității de surzi din România,  Asociația ...[citește_toată_știrea]

15 Octombrie 2019, 11:05
(2131 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni donează sânge

Jandarmii ialomițeni vor participa, în perioada 21-25 octombrie 2019, la o campanie de donare de sânge. Acțiunea este inițiată de Centrul de Transfuzii Sanguine Ialomița, cu scopul de a crește numărul donatorilor ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 19:45
(2550 vizualizări - 0 comentarii)


Misleanu: Locuință cuprinsă de flăcări

O locuință din localitatea Misleanu a fost cuprinsă de flăcări în după amiaza zilei de miercuri, 9 octombrie 2019. Focul a distrus o parte din acoperișul imobilului, dar și bunuri din incinta locuinței ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 19:40
(3057 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Misleanu incendiu


Fetești: «Târgul de toamnă», supravegheat de jandarmi

Efective de jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura ordinea și liniștea publică în cadrul «Târgului de toamnă», eveniment desfășurat la Fetești. Manifestarea a debutat ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2019, 19:35
(4553 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune de prevenire a delincvenței juvenile și consumului de droguri în școlile din Fetești

Marți, 8 octombrie 2019, polițiștii feteșteni au desfășurat o acțiune informativ-preventivă pe linia prevenirii faptelor cu violență, a delincvenței juvenile, victimizării minorilor în zona unităților de ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2019, 21:15
(7123 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 4,60%-rata șomajului în luna august 2019

La sfârșitul lunii august 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița au fost înregistrați 4348 șomeri (dintre care 2024 femei), rata șomajului fiind de 4,60%. Din totalul ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 18:35
(3009 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Urziceni, arestat pentru «infracțiuni la regimul rutier»

Vineri, 4 octombrie a.c., polițiștii de la Biroul de Investigații Criminale Urziceni au identificat pe raza municipiului Urziceni un bărbat, de 24 de ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Urziceni ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 18:25
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Verificarea stării tehnice a autovehiculului


Luni, 7 octombrie a.c., polițiștii Rutieri împreună cu reprezentanții Registrului Auto Român au desfășurat pe raza municipiului Slobozia o acțiune de control în trafic. Scopul acesteia a fost reducerea ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 18:20
(3426 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune pentru prevenirea și combaterea cerșetoriei la Fetești

Duminică, 6 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au acționat pentru depistarea cerșetorilor și minorilor lăsați fără supraveghere, predispuși la comiterea unor acte de vagabondaj. În urma activităților ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2019, 18:10
(3553 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În perioada 7-11 octombrie 2019, orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 18:55
(5474 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: 17 permise reținute, amenzi de peste 65 mii de lei

Joi, 3 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat la 52 evenimente sesizate prin numărul unic pentru apeluri de urgență 112 și au constatat 6 infracțiuni. Astfel, polițiștii au reținut 17 permise ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 18:50
(2532 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbat din Andrășești, beat la volan

Joi, 3 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Secției 1 Poliție Rurală Slobozia au depistat în trafic un bărbat, de 45 de ani, din Andrășești, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2019, 18:45
(2498 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la Tovărășia

Miercuri, 2 octombrie a.c., în jurul orelor 13,00, un incendiu a izbucnit la o anexă gospodărească din Tovărășia. La fața locului s-au deplasat 3 echipaje din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 19:25
(2514 vizualizări - 0 comentarii)


Filmul «Între Chin și Amin», premieră la Slobozia

Vineri, 4 octombrie a.c., începând cu orele 18,00, la Sala «Europa» a Consiliului Județean Ialomița va avea loc premiera filmului «Între Chin și Amin» . Filmul independent al lui Toma Enache este un omagiu ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 19:20
(3766 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: «Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice»

Cu ocazia «Zilei Internaționale a Persoanelor Vârstnice», Protopopiatul Slobozia în colaborare cu Asociația «Samarineni în comunitate» au organizat miercuri, 2 octombrie a.c., o activitate dedicată seniorilor ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 19:15
(5897 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune a polițiștilor feteșteni

Miercuri, 2 octombrie a.c., polițiștii feteșteni au desfășurat activități pe raza de competență pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale în domeniul silviculturii și pisciculturii. Astfel, în cadrul ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 19:10
(1927 vizualizări - 0 comentarii)


ACS Viitorul Urziceni este în primele 10 cluburi din țară la șah

ACS Viitorul Urziceni este în primele 10 cluburi din țară la șah

În perioada 20-30 Septembrie 2019, Hotelul Aurora din localitatea Mamaia a găzduit Divizia A de șah clasic pe echipe. Divizia A este eșalonul secund al Campionatului Național de șah clasic pe echipe, o ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2019, 18:35
(5936 vizualizări - 3 comentarii)


Armășești: Arestat pentru «furt calificat» și «violare de domiciliu»

Marți, 1 octombrie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit depistarea unui bărbat, de 25 de ani, din Armășești, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2019, 18:30
(3432 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...