Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Proiect al DGASPC Ialomița pentru sprijinul asociaților din sectorul social

Proiect al DGASPC Ialomița pentru sprijinul asociaților din sectorul social

Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița în parteneriat cu Asociația «Centrul de Resurse și Informare pentru Profesiuni Sociale» din București implementează un proiect cu finanțare europeană destinat susținerii organizațiilor non-guvernamentale din sectorul serviciilor sociale. Valoarea totală a proiectului este de 424 mii de lei, fondurile fiind alocate prin Programul Operațional Capacitate Administrativă.

Bani europeni pentru asistența socială Scopul proiectului este creșterea capacității organizațiilor non-guvernamentale (ONG) active în sectorul social... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2022, 14:10 (12294 vizualizări - 1 comentariu)

POLITICĂ

USR solicită 90 milioane de lei de la bugetul de stat pentru potabilizarea apei la Slobozia

Inițiativă politică inedită la nivel local

USR solicită 90 milioane de lei de la bugetul de stat pentru potabilizarea apei la Slobozia

USR Slobozia solicită Parlamentului alocarea a 90 milioane de lei pentru refacerea sistemului de alimentare și tratare a apei la Slobozia și localitățile alimentate de Urban SA. Propunerea a fost lansată de către președintele USR Slobozia, Alexandru Horhocea, alături de colegii de filială. Aceasta va fi sprijinită la nivelul Parlamentului de către deputatul USR Alin Apostol.

Argumente pertinente USR Slobozia susține public rea­lizarea de noi investiții în rețeaua de apă și apă uzată de la nivelul municipiului Slobozia. Conform declarațiilor oficialilor filialei, această investiție se... [citește_tot_articolul]

22 Decembrie 2022, 10:05 (10025 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Educatoare angajată și demisă în aceeași zi

Scandal la Școala Gimnazială Sălcioara

Educatoare angajată și demisă în aceeași zi

Școala Gimnazială Sălcioara este în centrul unui scandal public după ce o educatoare reclamă faptul că a fost angajată și, apoi, obligată să demisioneze în aceeași zi. Femeia susține faptul că în spatele acestei decizii se află chiar directorul școlii, Nicoleta Dan. Revoltată de întreaga situație, educatoarea Ana Maria Chircu a acționat în instanță unitatea de învățământ, solicitând plata unor daune morale în valoare 20 mii de lei. În replică la acuzațiile aduse, directorul Nicoleta Dan a precizat că «vom rezolva întreaga situație cu ajutorul unui avocat...».

Lăsată șomeră fără explicații... [citește_tot_articolul]

21 Decembrie 2022, 10:05 (8895 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Bărbat din Cosâmbești, salvat de la moarte de o polițistă

Bărbat din Cosâmbești, salvat de la moarte de o polițistă

Un bărbat de 62 de ani a fost salvat de la moarte de o polițistă, angajată în cadrul Postului de Poliție Cosâmbești. Acesta se afla la volan și a făcut infarct, fiind observat de către agenta de poliție. Femeia a intervenit rapid și i-a aplicat manevrele de resuscitare. În semn de mulțumire pentru gestul său, bărbatul a transmis Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița o scrisoare de recunoștință.... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 20:10 (9124 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Crește numărul copiilor cu Cerințe Educative Speciale integrați în școlile ialomițene

De la un an la altul

Crește numărul copiilor cu Cerințe Educative Speciale integrați în școlile ialomițene

Școlile ialomițene înregistrează tot mai multe cazuri de copii cu Cerințe Educative Speciale (CES) sau autism. Potrivit Centrului Județean de Resurse și Asis­tență Educațională Ialomița, în perioada 2019-2022, anual, au fost diagnosticați cu astfel de probleme peste 400 de copii. Numărul acestora ar fi însă mult mai mare decât cel prezentat în statisticile oficiale, dar de teamă de a nu fi discriminați, părinții refuză să ceară ajutorul specialiștilor. Deși este un demers dificil, unitățile de învățământ în care acești copii au fost integrați fac eforturi și caută permanent soluții pentru a le asigura condiții de studiu similare cu cele ale celorlalți elevi.

Stastistică îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 16:20 (8002 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Ion Neacșu a pus punct carierei de antrenor

Atletism

Ion Neacșu a pus punct carierei de antrenor

Săptămâna trecută, cei peste 150 de sportivi care compun CSM Unirea Slobozia au fost aplaudați pentru performanțele pe care le regăsiți și în paginile ziarului nostru, și au primit din partea conducerii cadouri de Crăciun. Întâlnirea festivă a CSM a cuprins și un moment extrem de emoționant. Glumind, spuneam cu ceva vreme în urmă că nu te poți numi slobozean dacă nu ai trecut prin măcar o ședință de antrenament de-a lui Ion Neacșu. Vorbind la modul serios, n-am întâlnit om de atletism din România (și am cunoscut câțiva!) care să nu vorbească în termenii cei mai frumoși despre Ion Neacșu. Ei bine, cariera de antrenor a profesorului Neacșu a ajuns la final miercuri, 14 decembrie 2022. În fața sutelor... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 14:05 (11102 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Recolta Gheorghe Doja nu vrea multe noutăți

Fotbal, Liga a III-a

Recolta Gheorghe Doja nu vrea multe noutăți

Echipa antrenată de Adrian Cristea a traversat un sezon de toamnă mai bun ca oricând, chiar dacă a pornit la drum cu un lot restrâns numeric. După 15 etape, Recolta se găsește pe locul 5, dar rămâne foarte aproape de play-off, obiectiv care la începutul campionatului părea greu de realizat. Ialo­mițenii mai au de jucat, din sezonul regulat, 3 meciuri, cu adversari care la ora actuală par facili. Dojenii vor juca acasă cu Dunărea Călărași și Farul 2 Constanța și în deplasare cu CS Amara. Practic, sunt posibile 9 puncte din 9, situație oarecum similară cu a Unirii Slobozia în primăvara anului trecut. Recolta s-a dovedit, în această toamnă, o echipă pe cât de spectaculoasă, pe atât de imprevizibilă... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 12:55 (4287 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

CSM Unirea Slobozia, victorie la pas, la Oradea

Handbal, Cupa României

CSM Unirea Slobozia, victorie la pas, la Oradea

După un tur de campionat terminat cu 8 victorii, 1 egal și 1 înfrângere, CSM Unirea Slobozia a trebuit să treacă, înainte de minivacanța de iarnă, de turul preliminar al Cupei României. Sorții n-au fost deloc darnici cu bugetul echipei și ne-au trimis tocmai la Oradea, pentru confruntarea cu CSU, locul 4 în seria C a Diviziei A. Elevele lui Constantin Frâncu au făcut călătoria spre capitala Bihorului cu trenul, dar resursele de energie ale fetelor nu au avut de suferit. Meciul, disputat luni, 19 decembrie 2022, a fost tratat matur de ialomițence, care au stricat definitiv echilibrul după doar 10 minute. Între minutele 11 și 15, handbalistele Sloboziei au punctat de 4 ori consecutiv, iar Oana ... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 11:40 (2616 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Ciulnița și Rovine, campioanele celor două serii

Fotbal, Liga a IV-a

Ciulnița și Rovine, campioanele celor două serii

AJF Ialomița a structurat ediția actuală a Ligii a IV-a pe două serii a câte 10 echipe, continuate de play-off/play-out. A fost o măsură menită să înles­nească eforturile financiare și să sporească gradul de atractivitate a competiției. Și, cel puțin în competiția pe serii, a fost frumos, bătălia pentru ultimele locuri de play-off ducând suspansul până în ultima etapă. S-a întâmplat în seria Est, unde Victoria Țăndărei avea doar varianta succesului în fața celor de la Iazu pentru a pătrunde în play-off. Au câștigat cu 5-3 și i-au trimis pe «spartanii» celebrului Bobonete în play-out. Așa cum ne așteptam, Bărăganul Ciulnița și FC Rovine au fost campioanele celor... [citește_tot_articolul]

20 Decembrie 2022, 10:35 (10505 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Let’s Make Amara Great Again!»

Băiatul lu’ tata candidează la Primărie

«Let’s Make Amara Great Again!»

Valentin Moraru, fiul ilustrului său tată, prinț moștenitor al administrației, și-a anunțat candidatura pentru funcția de primar al orașului Amara. «Amara poate și merită mai mult!» a declarat acesta pe pagina sa de socializare.

Dinastia administrativă Moraru În vreme ce tatăl «călărește» Secretariatul General al Guvernului României, învârtind cu lopata banii din PNRR, fiul se pregătește de Alegerile din 2024. Noul proiect politic continuă o mai veche dorință dinastică a ex-președintelui Moraru, care a încercat la alegerile trecute să-și cocoațe actualul cumnat în funcția de primar... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2022, 14:05 (9728 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țeapă de «manual» cu terenurile agricole pe care un bătrân le deține la Albești

Țeapă de «manual» cu terenurile agricole pe care un bătrân le deține la Albești

Caz revoltător în comuna ialomițeană Albești. Un bătrân de 82 de ani, pe numele său Ilie Nedelcu, reclamă faptul că ar fi fost înșelat de soții Silvia și Aurel Săftoiu. Cei doi s-au arătat interesați să cumpere suprafața de 10 hectare pe care omul o deține și pe care o arendase unei societăți comerciale. În momentul în care au mers la notar pentru legalizarea tranzacției, bătrânul a fost obligat să semneze o serie de documente care, în realitate, nu erau acte de vânzare-cumpărare, ci contracte de rentă viageră. Mai mult decât atât, valoarea rentei viagere stabilită prin respectivele contracte era egală cu cea a arendei pe care o încasa. La toate acestea se adaugă și faptul că bătrânului nu i-a... [citește_tot_articolul]

19 Decembrie 2022, 09:50 (11518 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Vestigiile infoturistice ale eternei și fascinantei Slobozii

La 7 ani distanță de la inaugurare

Vestigiile infoturistice ale eternei și fascinantei Slobozii

În 2015, România inaugura cu bani europeni sute de infochioșcuri turistice al căror unic scop era mediatizarea eternei și fascinantei Românii. Ialomița a beneficiat la rându-i de două astfel de investiții, la Amara și la Slobozia. La 7 ani distanță, cel de la Amara e închis până la reabilitarea plajei, iar cel de la Slobozia a fost transformat în sediu administrativ pentru Serviciul Public de Transport Slobozia.

O timpuri, o moravuri Toată lumea știe cum arată infochioș­curile Elenei Udrea. Și nimeni nu poate uita campania «Eterna și fascinanta Românie» care ar fi trebuit să... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2022, 15:20 (9520 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

ADI ECOO 2009 declanșează curățenia de iarnă în apartamente

ADI ECOO 2009 declanșează curățenia de iarnă în apartamente

Operatorul regional de salubritate, ADI ECOO 2009 SRL a declanșat prima acțiune publică de colectare selectivă a deșeurilor de mari dimensiuni. Campania este derulată în colaborare cu Vivani Salubritate SA, Primăria Slobozia și Consiliul Județean Ialomița. Cele două containere destinate special colectării deșeurilor de mari dimensiuni au fost amplasate pe platforma din Bazarul Municipal al Sloboziei. «Venim, astfel, în întîmpinarea solicitărilor locuitorilor orașului interesați să respecte noile reguli de colectare selectivă a deșeurilor. În cazul în care campania va avea succesul scontat, va fi reluată în primăvara anului viitor!» a declarat Alina Ciobanu, directorul ADI ECOO 2009 SRL. Locuitorii... [citește_tot_articolul]

18 Decembrie 2022, 11:20 (5408 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești: Uniunea Europeană acordă 16 milioane de lei pentru reabilitarea unităților de învățământ

Fetești: Uniunea Europeană acordă 16 milioane de lei pentru reabilitarea unităților de învățământ

La un an de la semnarea contractului de finanțare și la 5 luni distanță de la începerea efectivă a lucrărilor, reabi­litarea Școlii Gimnaziale «Aurel Vlaicu» Fetești a intrat în grafic. Lucrările sunt realizate în baza unui proiect finanțat de Uniunea Europeană, prin Programul Operațional Regional. Valoarea investiției se ridică la 16 milioane de lei. Mai mult, administrația locală a primit undă verde pentru finanțare a altor două proiecte ce vizează modernizarea instituțiilor de învățământ din oraș, banii fiind alocați prin intermediul Planului Național de Redresare și Reziliență. «Investim în Educația din Fetești bani europeni!» a declarat Laurențiu Șonchereche, primarul municipiului Fetești... [citește_tot_articolul]

17 Decembrie 2022, 12:20 (5743 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

594,64 mii de lei pentru primăriile din Ialomița

Noi firimituri bugetare pentru administrațiile locale

594,64 mii de lei pentru primăriile din Ialomița

Consiliul Județean Ialomița a aprobat joi, 15 decembrie 2022, repartizarea sumei de 594,64 mii de lei, încasată suplimentar în luna decembrie 2022 din cota de 6% din impozitul pe venit estimat a se încasa la bugetul de stat în anul 2022. Reamintim că valoarea totală a sumelor repartizate anul acesta de către Consiliul Județean Ialomița din impozitul pe venit este de 32,99 milioane de lei, reprezentând fonduri bugetare la dispoziția Consiliului Județean. Printre localitățile care beneficiază de rectificările bugetare care vor fi aprobate joi, 15 decembrie a.c., se numără comunele Adâncata, Armășești, Buești, Colelia, Gheorghe Lazăr, Ion Roată, Moldoveni, Scânteia și Sfântu Gheorghe, cu câte 50... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2022, 13:55 (3410 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Investiții de 1,3 milioane de lei în utilaje mecanizate pentru măturatul stradal

La Slobozia, epoca măturoiului a apus

Investiții de 1,3 milioane de lei în utilaje mecanizate pentru măturatul stradal

Administrația locală din Slobozia a investit 1,3 milioane de lei pentru utilaje mecanizate de măturat stradal. «Începând cu această săptămână, orașul nu va mai fi curățat cu mătura. Utilajele achiziționate înseamnă eficiență și confort pentru locuitori!» declară Valeriu Roșca, directorul DADP Slobozia.

Promisiuni scumpe Administrația locală a alocat 1,3 mili­oane de lei pentru achiziționarea a două utilaje de măturat stradal de capacitate medie, un utilaj multifuncțional, 4 aspiratoare mecanizate cu pubele și o autospecială de compactat deșeuri stradale. Investiția, susține directorul... [citește_tot_articolul]

16 Decembrie 2022, 10:10 (7297 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Țăndărei solicită fonduri guvernamentale pentru o nouă casă de cultură

Primăria Țăndărei solicită fonduri guvernamentale pentru o nouă casă de cultură

În cadrul ultimei ședințe a Consiliului Local al orașului Țăndărei, au fost aprobați indicatorii tehnico economici pentru construcția unei noi case de cultură. Potrivit do­cumentelor care au stat la baza acestui proiect, obiectivul de investiții are o valoare de 16 milioane de lei și se dorește a fi reali­zat cu ajutorul fondurilor guvernamentale oferite de Compania Națională de Investiții.

Proiect în analiză Ideea construirii unei noi case de cultură la Țăndărei nu este nouă, aceasta fiind promovată de actuala administrație locală de mai multe ori. În acest sens, oficialii Primăriei... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2022, 14:10 (6583 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița cere 1 milion de lei/an pentru concesionarea fostului aeroport Alexeni

Ciorbă reîncălzită

Consiliul Județean Ialomița cere 1 milion de lei/an pentru concesionarea fostului aeroport Alexeni

Administrația județeană intenționează să reia procedurile legale pentru concesionarea fostului aeroport Alexeni. Conform anunțului de intenție publicat, valoarea concesiunii este puțin peste 1 milion de lei anual. Până la acest moment și-au anunțat intenția de a participa la licitație două institute și 6 firme private.

Din nou la licitație Un anunț de intenție publicat de Consiliul Județean Ialomița confirmă intenția autorităților județene de a scoate din nou la licitație infrastructura aferentă fostului aeroport de la Alexeni. Conform anunțului, administrația județeană intenționează... [citește_tot_articolul]

15 Decembrie 2022, 09:55 (8594 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

OCPI Ialomița a cheltuit 7,9 milioane de lei pentru lucrările de cadastrare sistematică

În 5 ani

OCPI Ialomița a cheltuit 7,9 milioane de lei pentru lucrările de cadastrare sistematică

În 5 ani, Ialomița a reușit să cadastreze sistematic 60% din terenurile extravilane. Lucrările au fost realizate în cadrul Programului Național de Cadastru și Carte Funciară, gestionat la nivelul județului nostru prin intermediul Oficiului de Cadastru și Publicitate Imobiliară Ialomița (OCPI). Datele arată că, în momentul de față, Ialomița se află pe locul 8 la nivel național în ceea ce privește cadastrarea sistematică. Mai mult decât atât, valoarea fondurilor alocate pentru aceste lucrări se ridică la 7,9 milioane de lei.

Lucrări de cadastrare în Ialomița Programul Național de Cadastru... [citește_tot_articolul]

14 Decembrie 2022, 13:20 (6564 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Bulevardul Chimiei din Slobozia nu are fundație

E nevoie de un nou studiu geotehnic

Bulevardul Chimiei din Slobozia nu are fundație

La începutul lunii decembrie 2022, lucrările de reabilitare ale infrastructurii rutiere de pe bulevardul Chimiei din Slobozia au fost sistate. Conform informațiilor oficiale, sub stratul de asfalt decopertat nu există... fundație. «Am demarat procedurile pentru realizarea unui studiu geotehnic. Sperăm ca în câteva săptămâni să putem asfalta tronsonul decopertat, iar circulația să revină la normal...» susține primarul Dragoș Soare.

Socoteala de-acasă... În iunie 2022, administrația locală a semnat ordinul de începe a lucrărilor de reabilitare a infrastructurii rutiere pe bulevardele... [citește_tot_articolul]

13 Decembrie 2022, 17:25 (10303 vizualizări - 9 comentarii)

Sâmbătă 27 Iun 2026
273 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Miercuri, 7 iunie 2017, preoții parohiilor din municipiul Slobozia, în frunte cu părintele Butu Ionuț, Protopop de Slobozia, au săvârșit Sfânta Taină a Maslului la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia, alături ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 15:20
(7152 vizualizări - 0 comentarii)


DADP execută lucrări de dezinsecție la Slobozia

În perioada 12-28 iunie 2017, între orele 7,30-16,30, Primăria Slobozia va executa lucrări de dezinsecție pe domeniul public, respectiv la parterul blocurilor, parterul blocurilor de locuit, realizându ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 20:25
(5416 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Simpozion «Școala și viața»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Casa Corpului Didactic Ialomița organizează miercuri, 14 iunie 2017, a XXXVIII-a ediție a simpozionului «Școala și viața». Evenimentul se desfășoară în cadrul ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 18:25
(5895 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dosare penale pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au deschis dosare penale pe numele a patru tineri, cu vârste cuprinse între 15 și 22 de ani, sub acuzația de «furt calificat». Aceștia au pătruns în sediul unei firme din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 17:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examene de Bacalaureat, în siguranță

Efective din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 6-30 iunie 2017, ordinea și siguranța publică la mai multe ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 23:27
(6186 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza interjudețeană a concursului «Cu viața mea apăr viața»

Joi, 8 iunie 2017, începând cu orele 10,00, se va desfășura faza interjudețeană a concursului de elevi «Cu viața mea apăr viața». Echipele clasate pe primele locuri la ciclurile gimnazial și liceal ale ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 21:20
(8034 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Primul tău loc de muncă EURES

«Your first EURES job» este o schemă de mobilitate a locurilor de muncă din Uniunea Europeană care își dorește să ajute tinerii din Europa să își găsească un loc de muncă sau oportunități de instruire la ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 19:25
(5575 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ANOFM EURES


Lapte stricat la școlile din Buești și Sălcioara!

Laptele distribuit prin programul «Cornul și Laptele» este un pericol pentru sănătatea elevilor din Ialomița. Școlile Gimnaziale Sălcioara și Buești au sesizat recent Direcția Sanitară Veterinară și pentru ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 22:40
(6849 vizualizări - 0 comentarii)


Spectacol pentru copii, organizat de Protoieria Urziceni

Protopopiatul Urziceni a marcat și anul acesta Ziua Internațională a Copilului prin desfășurarea evenimentului «Zâmbet de copil». Manifestarea se află la a IX-a ediție și a constat în prezentarea unui spectacol ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 21:20
(6050 vizualizări - 0 comentarii)


Opt feteșteni, la spital cu toxiinfecție alimentară după ce au consumat brânză din piață. Producătorul a fost amendat de DSVSA Ialomița!

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au confiscat 49,64 de kilograme de brânză telemea și au amendat cu 1000 de lei administratorul firmei care a produs ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:25
(10274 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat preventiv pentru că și-a agresat tatăl

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au solicitat miercuri, 31 mai 2017, arestarea preventivă a inculpatului Ioan Andreas Ferar. Acesta este acuzat de faptul că și-ar ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:05
(6353 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs interjudețean de Geografie, desfășurat la Slobozia

Slobozia a fost anul acesta gazda concursului interjudețean de Geografie «Terra, de la poveste la realitate». 62 de elevi din 10 județe ale țării, printre care Dolj, Brașov, Teleorman, Buzău, Ialomița, ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 17:10
(6621 vizualizări - 4 comentarii)


DSVSA Ialomița: Fără focare de gripă aviară

În urma analizei modelelor de evoluție a Influenței Aviare de Înaltă Patogenitate atât la nivel European, căt și pe teritoriul național, prin intermediul supravegherii active și pasive, s-a constatat lipsa ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 19:10
(6312 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Prin grija și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a primit o donație de la Sectorul ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:55
(6890 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural național»

Poliția Română și Fundația «Collegium XXI», în calitate de inițiator al proiectului, organizează și desfășoară, în parteneriat, proiectul educațional național «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:15
(6216 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Polițiștii ialomițeni organizează marți, 30 mai a.c., în intervalul 9,00-11,00, «Ziua Porților Deschise» pentru copiii care doresc să cunoască polițiștii și activitatea acestora. Astfel, cu ocazia «Zilei ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 18:40
(6220 vizualizări - 0 comentarii)


Punctele Enel, închise pe 1, 2 și 5 iunie 2017

Toate Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele 1, 2 iunie, precum și 5 iunie 2017. În celelalte zile, Punctele Enel vor funcționa după programul obișnuit ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 16:50
(5297 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ENEL


AJOFM Ialomița: Atestarea și certificarea întreprinderilor sociale/întreprinderilor sociale de inserție

În cadrul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița s-a înființat Compartimentul de Economie Socială ce are ca obiectiv consolidarea coeziunii economice și sociale, ocuparea forței de muncă ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 15:45
(6615 vizualizări - 0 comentarii)


30 mai-12 ani de la înființarea Direcției Generale Anticorupție

Direcția Generală Anticorupție a fost înființată în contextul procesului de aderare la Uniunea Europeană, ca structură specializată pentru prevenirea și combaterea corupției în rândul personalului Ministerului ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 14:35
(6756 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Voluntarii «Interact», acțiune de «Ziua Internațională a Copilului»

Voluntarii Clubului «Interact» Slobozia organizează pentru a doua oară consecutiv evenimentul «Tărâmul Copilăriei». Evenimentul va avea loc în jurul Ciupercuței din Parcul Tineretului de la Catedrală, desigur ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 12:15
(3940 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița, program normal pentru donatorii de sânge

Chiar dacă urmează minivacanța de Rusalii cu 5 zile libere pentru angajații din sistemul public, Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița anunță că programul de lucru cu donatorii de sânge se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 11:05
(7992 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: 5 mașini s-au ciocnit în trafic

Reprezentanții Centrului Infotrafic al Poliției Române informează că în dimineața zilei de sâmbătă, 27 mai 2017, în zona localitțății Coșereni s-a pertecut un accident rutier în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2017, 13:25
(6733 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal la Fetești și Slobozia

Joi, 25 mai a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat acțiuni pe linia verificării respectării regimului armelor și munițiilor. În cadrul activităților ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:10
(41667 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pietonii, amendați cu 13000 de lei

Joi, 25 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru prevenirea accidentelor de circulație, în special a celor produse pe fondul indisciplinei ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:05
(4882 vizualizări - 1 comentariu)


ANUNȚ

Subscrisul Partidul Ialomițenilor, în conformitate cu Legea nr. 334/2006 din 17 iulie 2006, privind finanțarea activității partidelor politice și a campaniilor electorale, a înregistrat la Autoritatea Electorală Permanentă-Filiala Ialomița, cei doi mandatari financiari pentru alegerile locale parțiale din data de 11 iunie 2017 astfel:
-Nechifor Maria-mandatar financiar coordonator inregistrat în data de 25.05.2017
-Croitoru Denca Luminița-mandatar financiar teritorial înregistrat în data de 26.05.2017

26 Mai 2017, 17:05


«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

Joi, 25 mai a.c., pe raza județului Ialomița s-au derulat manifestări publice dedicate Zilei Eroilor, polițiștii ialomițeani adoptând măsuri speciale pentru siguranța celor care au participat la aceste ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:10
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campania Națională în domeniul construcțiilor

În perioada 9-13 mai 2017 s-a desfășurat Campania Națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea modului de respectare a cerințelor minime de securitate și sănătate în muncă ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:05
(5718 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 174,80 milioane de lei la bugetul de stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în primele luni ale anului 2017 la bugetul general consolidat  suma de 174,80 milioane de lei, ceea ce reprezintă un ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 14:30
(5713 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița controlează centrele de prelucrare a laptelui

Având în vedere că în această perioadă se înregistrează o creștere a producției de lapte și a consumului de produse lactate, DSVSA Ialomița a intensificat acțiunile de control în centrele de prelucrare ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 12:55
(6662 vizualizări - 0 comentarii)


«Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», biografie semnată de preot Adrian Lucian Scărlătescu

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, a apărut volumul «Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», sub semnătura Părintelui Adrian Lucian Scărlătescu, care cuprinde biografia Părintelui ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 20:50
(8805 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...