Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

SPORT

3 medalii individuale pentru Ialomița

Lupte libere, Campionatul Balcanic

3 medalii individuale pentru Ialomița

Săptămâna trecută, la București s-a desfășurat Campionatul Balcanic de Lupte. În competițiile junio­rilor, România a fost reprezen­tată și de o serie de luptători aparținând CSM Unirea Slobozia și CS Amara. Tradiția a fost menținută, sportivii noștri întorcându-se cu o serioasă colecție de medalii. În competiția «U15», Alexandru Minea (44 kg), legitimat la CSM Unirea Slobozia, a cucerit titlul de campion balcanic, după ce a trecut în Finală de reprezentantul Macedoniei de Nord. În competiția pe echipe, România, cu Alexandru Minea printre luptători, s-a clasat pe locul 2. Tot la «U15», Oana Dumitru, de la CS Amara, a obținut medalia de argint la categoria 50 kg. Oana a bifat și locul 1 în proba... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2022, 10:20 (3465 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Investiție în protecția mediului, la Țăndărei

Investiție în protecția mediului, la Țăndărei

Administrația locală din Țăndărei face demersuri pentru a-și îmbunătăți infrastructura privind colectarea deșeurilor, la nivelul localității. Astfel, primarul localității, Cristian Roman a inițiat un proiect ce are ca obiectiv amenajarea unui centru de colectare voluntară a deșeurilor. Fondurile destinate acestei investiții vor fi asigurate prin intermediul Planului Național de Redresare și Reziliență, solicitantul fiind Asociația de Dezvoltare Intercomunitară ECOO 2009.

Demersuri pentru un oraș mai curat Proiectul de hotărâre inițiat de primarul Cristian Roman a fost dezbătut în cadrul... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2022, 14:20 (3150 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia va avea 13 autobuze electrice

De anul viitor

Slobozia va avea 13 autobuze electrice

Din 2023, pe străzile din Slobozia ar trebui să circule 13 autobuze electrice. Automobilele prie­tenoase cu mediul sunt achiziționate prin două proiecte, inițiate de Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației, și unul al Primăriei Slobozia. Atât autobuzele oferite de MDLPA, cât cele pe care le achiziționează municipalitatea vor ajunge în oraș în cursul anului viitor. Valoarea totală a ambelor proiecte este de aproximativ 30 milioane de lei.

Autobuze electrice pe străzile orașului În anul de grație 2019, Ministerul Dez­voltării, Lucrărilor Publice și Administrației... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2022, 10:10 (10356 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

O legendă vie la Salonul Anual de Carte

Maia Morgenstern la Slobozia

O legendă vie la Salonul Anual de Carte

Luna octombrie este, prin tradiție, luna Salonului Anual de Carte organizat de către Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu». Printre zecile de autori care au onorat Salonul anul acesta s-a numărat și Maia Morgenstern, celebritate incontestabilă a scenei teatrale naționale. Ea a prezentat la Slobozia cartea sa «Eu sunt Maia», un roman autobiografic care a atras deja atenția publicului.

O legendă vie Maia Morgenstern e populară, mo­destă și ușor teatrală. Nici n-ar putea fi altfel după 40 de ani de scenă... Numai că darul ei e altul. Are puterea de a-i înnobila pe cei din jur... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2022, 16:40 (11289 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șefa DAJ Ialomița caută musafiri pentru petrecerile ministrului Petre Daea

Șefa DAJ Ialomița caută musafiri pentru petrecerile ministrului Petre Daea

Directorul executiv al Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița, Elena Gabriela Ciobanu, a reușit să stârnească nemulțumiri în rândul fermierilor ialomițeni după ce le-a transmis o invitație la o manifestare organizată de Asociația Forța Fermierilor, cu sprijinul Ministerului Agriculturii. În realitate, a fost vorba despre un eveniment privat, susținut și promovat de Petre Daea. Documentul semnat de Elena Gabriela Ciobanu i-a revoltat pe fermierii ialomițeni care au reclamat atitudinea Ministe­rului Agriculturii și, implicit, a Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița, de a se transforma în agenție de organizare de evenimente...

Dacă-i ordin cu plăcere... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2022, 11:20 (7413 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Un ziarist trăitor în lumea Ialomiței

Un ziarist trăitor în lumea Ialomiței

Prietenii îi spun «Tic». Cunoscuții «domnul Tache», iar județul «Tache ziaristul»... E toate trei și, începând cu anul ăsta, mai mult decât atât. Pentru că în septembrie 2022, după 25 de ani de efort și așteptare răbdătoare, a reușit să publice monografia «Un sat trăitor în lume-File din Monografia Gimbășanilor». Pentru Nicolae Tache, cartea reprezintă trecerea de la calitatea de ziarist la cea de monograf. Pentru noi, ceilalți, istoria unui ziarist a cărui viață se confundă cu cea a județului în care trăim...

25 de ani pentru o monografie Istoria satului Gimbășani începe oficial în... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2022, 13:10 (6744 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Ajutoare de urgență în valoare de 80 mii de lei

Ialomița: Ajutoare de urgență în valoare de 80 mii de lei

Ministerul Muncii, prin Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, a plătit de la începutul anului și până în prezent, ajutoare sociale de urgență în valoare de 80 mii de lei. În toate cazurile, potrivit oficialilor AJPIS Ialomița, de acești bani au beneficiat persoa­nele din familii nevoiașe care aveau nevoie de sprijin pentru acces la terapii și tratamente medicale.

Fonduri pentru tratamente medicale Potrivit statisticii realizată de Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, de la începutul anului și până în prezent, de ajutoarele de urgență... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2022, 15:10 (5096 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița: Administrațiile locale derulează proiecte edilitare în valoare de 1,9 miliarde de lei

Ialomița: Administrațiile locale derulează proiecte edilitare în valoare de 1,9 miliarde de lei

O analiză privind gradul de absorbție al banilor utilizați pentru derularea proiectelor edilitare arată faptul că în județul Ialomița valoarea totală a fondurilor accesate de primării este de 1,9 mi­liarde de lei. Fondurile au ca sursă fie bugetul Uniunii Europene, fie pe cel al Guvernului României sau cel constituit la nivel local, din taxele și impozitele plătite de comunitățile pe care le reprezintă. Termenul de finalizare al acestor investiții este sfârșitul anului viitor. Primarii ialomițeni susțin că drumul de la inițierea proiectelor și până la finalizarea acestora se încurcă, de cele mai multe ori, în hățișurile birocrației.

Ialomița investițională, la raport... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2022, 11:05 (5682 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Verificarea service-urilor auto neautorizate, la un pas de eșec

Ialomița: Verificarea service-urilor auto neautorizate, la un pas de eșec

Un control tematic demarat la nivel național de către Garda de Mediu pentru identificarea service-urilor auto neautorizate riscă să se transforme într-un eșec. Comisarii Gărzii de Mediu Ialomița au amendat deja două service-uri autorizate, aplicând amenzi de 9500 de lei. La acest moment nu există informații publice privind închiderea service-urilor auto neautorizate. Controlul este în plină desfășurare.

O idee bună, aplicată prost La începutul lunii octombrie, Garda de Mediu Ialomița a demarat, ca parte a unui control tematic derulat la nivel național, o acțiune de verificare a acti... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2022, 15:10 (9589 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: 8 milioane de lei pentru reamenajarea zonei «Casa Armatei»

Slobozia: 8 milioane de lei pentru reamenajarea zonei «Casa Armatei»

Tratată cu indiferență în ceea ce privește reamenajarea de peste 20 de ani, zona «Casei Armatei» din Slobozia a intrat oficial în reabili­tare. Administrația locală a început primele lucrări în cadrul acestui proiect de investiții a cărui valoare este de 8 milioane de lei. Fondurile sunt alocate de către Uniunea Europeană, obiectivul având drept scop «creșterea Mobilității Urbane».

Bani europeni pentru «Mobilitate Urbană» Proiectele cu finanțare europeană pe care administrația Soare le-a moștenit de la fosta administrație Mocioniu vizează creșterea gradului de siguranță pe străzile... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2022, 10:55 (6267 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Suspectele din dosarul «CAR Învățământ Slobozia» sunt libere

După un prejudiciu de 49 milioane de lei

Suspectele din dosarul «CAR Învățământ Slobozia» sunt libere

Cel mai vechi CAR din județul Ialomița, CAR Învățământ Slobozia, este implicat într-un imens scandal pu­blic după ce trei angajate ale instituției au creat o schemă de înșelă­ciune piramidală, de tip «Caritas». Este vorba despre directorul econo­mic Margareta Dicieanu, contabila Mădălina Nicoleta Akdeniz și casiera Marinela Tinca. Acestea ar fi creat în contabilitate un circuit fictiv de încasări și plăți lăsându-i pe deponenți să creadă că vor beneficia, pentru sumele depuse, de dobânzi mult mai mari decât cele oferite de instituțiile bancare. Estimativ, prejudiciul se ridică la 49 milioane de lei. Cele trei femei au fost reținute pentru 24 de ore, dar apoi au fost lăsate în libertate, fără ca... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2022, 13:20 (25942 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Marian Pavel, reales prin vot deschis în funcția de președinte al PSD Ialomița

Marian Pavel, reales prin vot deschis în funcția de președinte al PSD Ialomița

Vineri, 21 octombrie 2022, PSD Ialomița și-a reales președintele. Conferința de Alegeri a organizației PSD Ialomița s-a desfășurat în Sala «Europa» a Con­siliului Județean. Marian Pavel a fost reales prin vot deschis, fiind unicul candidat la funcția de președinte, de către cei peste 300 de delegați prezenți în sală. Pe scenă, alături de liderii locali, s-au aflat președintele PSD, Marcel Ciolacu și secretarul general al PSD, Paul Stănescu. Remarcabil în context a fost schimbul de replici între președintele PSD Slobozia, Ștefan Țintă și președintele PNL Ialomița, Dragoș Soare, pre­zent la Conferință în calitate de invitat. Și, cu voia dumneavoastră, ce am putut înțelege noi, cu modestele noastre... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2022, 19:20 (7796 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Contra-bun, iar restul-zero

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Poli Timișoara 0-0

Contra-bun, iar restul-zero

Cu o zi înaintea meciului, ne-am nimerit în hotelul la care se cazaseră timișorenii. Tocmai terminaseră analiza video. A fost făcută ca la carte, zicem noi, pentru că Unirea Slobozia nu a surprins cu absolut nimic echipa bănățeană. Antre­norul Costel Enache a mizat pe următorii jucători: Contra-Dorobanțu (Ibrian ’46), Dinu, Perju, Toma-Coadă, Ekollo (Boțogan ’46)-Silaghi (Bolohan ’71), Afalna, Cruceru (Prejmerean ’64)-Rus (Golda ’64). Debutul meciului a marcat și singurul semn de întrebare vizând arbitrii. Italianul din defensiva Timișoarei, Germino, atinge mingea cu mâna în propriul careu, dar arbitrul nu vede și nu acordă penalty. În ciuda acestui fapt, arbitrajul este ultima problemă în meciul... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2022, 17:20 (2825 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Depozitul ilegal de pepeni de la Slobozia Nouă, demolat pe banii contribuabililor

Depozitul ilegal de pepeni de la Slobozia Nouă, demolat pe banii contribuabililor

În urmă cu un an, ziarul nostru aducea în atenția opiniei publice situația paradoxală a unui depozit de pepeni de la Slobozia Nouă ridicat ilegal. Între timp, firma Dinu Invest SRL a dat faliment, iar Cristi Dinu, deținătorul afacerii, a fost înștiințat de către administrația locală că are obligația legală de a demola construcția. Pentru a bloca acest demers, afa­ceristul local a acționat în instanță Primăria Slobozia. La ședința Judecătoriei Slobozia din 29 septembrie 2022 «cauza a fost amânată pentru a se lua cunoștință de înscrisurile depuse la dosar».

În disprețul legii... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2022, 16:20 (14855 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Ultima etapă a turului, prima întâlnire cu succesul

Fotbal, Liga a III-a, CS Amara-Gloria Băneasa 2-1

Ultima etapă a turului, prima întâlnire cu succesul

Știam că va veni acest moment, iar primul semn a fost etapa trecută, când CS Amara a ținut 88 de minute în șah Recolta Gheorghe Doja. Sâmbătă, 22 octombrie 2022, în ultima etapă a turului, la Amara a venit Gloria Băneasa, la rându-i promovată în acest sezon din Liga a IV-a Constanța. Publicul amărean se pare că a fost mult mai interesat de concertul Irinei Loghin și al lui Fuego, organizat la mică distanță, în Grădina de Vară. Astfel, la prima impresie, spectatorii veniți de la Băneasa păreau mai mulți. Localnicii s-au făcut auziți în repriza secundă. Au avut și motive.

Coman, transferul surpriză... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2022, 13:35 (2658 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Aproape de surpriză

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-CS Activ Prahova Ploiești 26-26 (16-13)

Aproape de surpriză

Activ Ploiești s-a primenit serios în vară cu jucătoare experimentate gen Vizitiu, Tamaș, Diaconu și cu specialiste ale diviziei secunde ca Gabriela Moldoveanu sau a noastră Cătălina Sava. În fine, o campanie de achiziții mai sonoră, girată de un buget mai mare și obiectiv clar: promovarea. Noi «o scăldăm» fără obiectiv clar, cu buget de austeritate, dar reușim să producem surprize plăcute, așa cum s-a întâmplat sezonul trecut, în dubla cu Brașovul. Elementul comun este Constantin Frîncu, antrenorul spectaculos pe care Slobozia se bazează de peste un an. Omul a făcut, ca de obicei, o analiză excelentă adversarului, a transmis elevelor sale indicațiile necesare și a fost foarte aproape de o nouă... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2022, 12:10 (1977 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Școala ialomițeană se bazează pe profesorii pensionari

Școala ialomițeană se bazează pe profesorii pensionari

Pentru că interesul tinerilor absolvenți de a deveni profesori este tot mai scăzut, cele mai multe școli din Ialomița apelează la profesorii pensionari. În total, la începutul anului școlar, au fost trimiși din nou la catedră aproximativ 200 de dascăli pensionari. «Credem în experiența dumnealor și în experiența profesio­nală pe care au acumulat-o!» susțin oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Retrași din activitate, reveniți la catedră Politicile haotice adoptate de Ministerul Educației, precum și salariile tot mai mici îi determină pe tinerii absolvenți de studii superioare... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2022, 14:55 (11437 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Copil salvat de la moarte de un polițist local din Slobozia

Copil salvat de la moarte de un polițist local din Slobozia

O  fetiță de 2 ani, lăsată nesupra­vegheată de părinți, a fost salvată de la moarte de un polițist local din oraș. Micuța a căzut în fântâna arteziană din Parcul «Ialomița» și a fost scoasă din apă de către agentul principal Florin Augustin Toma, aflat la plimbare în același parc alături de copii. «Am acționat imediat... Părinții ar trebui să fie mai responsabili cu cei mici!» susține polițistul local.

Incident cu final fericit Incidentul s-a petrecut în urmă cu o săptămână, în ziua de joi, 13 octombrie 2022. Polițistul local Florin Augustin Toma se afla în Parcul «Ialomița», alături... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2022, 11:05 (9092 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

DGASPC Ialomița caută asistenți maternali

DGASPC Ialomița caută asistenți maternali

Din dorința de a oferi copiilor instituționalizați căldura unei familii, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița implementează un proiect cu finanțare europeană prin intermediul căruia recrutează asistenți maternali.

Sprijin pentru copiii instituționalizați Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița derulează, în partene­riat cu Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție, Proiectul «Team-UP: Progres în calitatea îngrijirii alternative a copiilor». Scopul proiectului este acela de a identifica persoane... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2022, 13:20 (5754 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Școlarii familiei Costache

Școlarii familiei Costache

Andrei are 2 ani și jumătate, Daniel are 5 ani, Ana-Maria are 9 ani și doar «FB» la școală, Teodora face 11 ani săptămâna asta, iar Daniela are 17 ani și într-o bună zi va fi cel mai bun patiser din Slo­bozia. Toți cinci sunt copiii familiei Costache și toți cinci vor la școală sau la grădiniță. Au învă­țat că numai așa au o șansă la viitorul mai bun despre care le vorbesc părinții. Și, pentru că sunt copii, cred fără rezerve în acest viitor.

O familie unde școala e pe primul loc Nicoleta Costache luptă de o viață întreagă pentru copiii ei. Pentru copii și pentru casă! Nu spune că e... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2022, 12:55 (4983 vizualizări - 1 comentariu)

Sâmbătă 27 Iun 2026
240 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DGFP Ialomița: Scutire de la plata penalităților și a majorărilor de întîrziere

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că, în conformitate cu prevederile legale, organele fiscale competente vor transmite pînă vineri, 15 octombrie, scrisori către ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:32
(13366 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 54000 lei

În perioada 7-9 octombrie, polițiștii rutieri ialomițeni au acționat pe șoselele județene pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire la riscurile ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:31
(10799 vizualizări - 1 comentariu)


ISU Ialomița: Sfîrșit de săptămînă cu arderi necontrolate și urgențe medicale

Șapte arderi necontrolate și opt intervenții medicale, acesta este rezumatul activității pompierilor ialomițeni în ultimele 48 de ore. Potrivit unei comunicări, arderile de vegetație uscată au fost înregistrate ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:30
(15300 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestați pentru lipsire de libertate și tîlhărie

Trei bărbați, cu vîrste cuprinse între 20 și 40 ani, toți din Fetești, au fost arestați preventiv pentru lipsire de libertate și tîlhărie. Pe scurt, sîmbătă, 8 octombrie, cei trei bărbați au acostat pe ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:25
(11575 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O comandat un telefon și a primit o piatră

Un tînăr de 21 ani din Slobozia a sesizat polițiștii din localitate cu privire la faptul că a fost victima unei înșelătorii. Tînărul a povestit polițiștilor că, în urmă cu aproximativ două săptămîni, a ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:20
(8502 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Comerț ilegal cu legume

Vineri, 7 octombrie, polițiștii ialomițeni au acționat pentru prevenirea și combaterea faptelor ilegale de comerț cu legume-fructe în comuna Movilița. În cadrul activităților, polițiștii au legitimat 2 ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 15:10
(11156 vizualizări - 0 comentarii)


Adîncata: Cu permisul reținut și băut, la volan

Sîmbătă, 8 octombrie, la Adîncata, polițiștii au prins un bărbat de 30 ani în timp ce conducea o mașină deși se afla sub influența băuturilor alcoolice. Șoferul a fost oprit de polițiști și verificat în ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2011, 14:53
(11404 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Copil de 3 ani, accidentat mortal

Noaptea trecută, joi spre vineri, 6/7 octombrie, un copil de doar 3 ani, din Bărbulești, a fost victima unui accident rutier. Copilul a încercat să traverseze strada în fugă prin loc nepermis și fără să ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 17:03
(9558 vizualizări - 0 comentarii)


Atenție șoferi! Amenzi pentru lipsa cauciucurilor de iarnă!

Începînd cu data de 1 noiembrie, șoferii sînt obligați să-și monteze pe autoturisme anvelope de iarnă. Prevederea este stipulată în noua legislație rutieră, iar nerespectarea regulilor va aduce șoferilor ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 17:02
(11006 vizualizări - 3 comentarii)


Fetești: Acțiune preventivă pentru combaterea furturilor de lemne

Peste 100 de persoane au fost legitimate joi, 6 octombrie, în cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii feteșteni. Scopul activităților l-a constituit prevenirea și combaterea furturilor de material ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 17:01
(9776 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Actul administrativ fiscal se comunică prin poștă

Începînd cu data de 17 octombrie, actul administrativ fiscal se comunică cu prioritate prin poștă, printr-o scrisoare recomandată cu confirmare de primire. Potrivit Direcției Generale a Finanțelor Publice ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:40
(7950 vizualizări - 0 comentarii)


Bucu: 1000 de cartușe depistate într-un autoturism, confiscate

«Polițiști din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au acționat miercuri, 5 octombrie, pe fondul de vînătoare Bucu, pentru prevenirea și combaterea braconajului cinegetic, ocazie ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:19
(10293 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fără permis, la volan

Polițiștii slobozeni au identificat miercuri, 5 octombrie, pe bulevardul Matei Basarab, un autoturism condus de un bărbat de 31 ani. În urma verificărilor sumare, polițiștii au constat că bărbatul nu avea ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:18
(8277 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Infractor prins de polițiști

Miercuri, 5 octombrie, polițiștii slobozeni au prins un tînăr de 22 ani din localitate pe numele căruia exista un mandat de arestare. Individul a fost condamnat de Judecătoria Slobozia la 1 an și 8 luni ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 16:17
(9646 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Internațională a Persoanelor Vârstnice», sărbătorită de Protopopiatul Urziceni

«Ziua Internațională a Persoanelor Vîrstnice», sărbătorită de Protopopiatul Urziceni

Marți, 4 octombrie, Protopopiatul Urziceni, în colaborare cu Primăria Urziceni, au organizat la clubul pensionarilor din comunitate un eveniment dedicat «Zilei Internaționale a Persoanelor Vîrstnice». ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 13:05
(11616 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Un camion a luat foc

Un autocamion ce se deplasa pe autostrada București-Constanța a luat foc miercuri, 5 octombrie. Pompierii militari de la Garda Fetești au intervenit de urgență pentru stingerea flăcărilor, iar după aproximativ ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 13:03
(12712 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: Bătrân accidentat mortal

Jilavele: Bătrîn accidentat mortal

Un bătrîn de 87 ani a sfîrșit tragic marți, 4 octombrie, într-un accident rutier. Bărbatul se deplasa pe o bicicletă în comuna Jilavele și a virat brusc și fără să se asigure către stînga, fiind lovit mortal ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:58
(13200 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


APIA: Depunerea cererilor de plată pentru ajutorul de stat privind ameliorarea raselor de animale

Potrivit unei comunicări APIA, pînă la data de 14 octombrie 2011 inclusiv, se depun cererile de plată pentru ajutorul de stat privind ameliorarea raselor de animale, aferente lunii septembrie 2011. Conform ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:57
(14138 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Infractor arestat

Marți, 4 octombrie, polițiștii din Gheorghe Lazăr au prins un bărbat, de 37 ani, din localitate, pe numele căruia era emis un mandat de arestare. Bărbatul era consemnat de Judecătoria Fetești la 2 ani și ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:56
(10493 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Acțiune în traficul rutier

Polițiștii feteșteni au executat o acțiune pentru prevenirea și combaterea accidentelor de circulație și pentru conștientizarea participanților la trafic cu privire la pericolele la care se expun prin nerespectarea ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:55
(12419 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Peste plafonul de 35000 euro, plătitori de TVA

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita atenționează contribuabilii persoane juridice, care au depășit plafonul legal de scutire de TVA, precum și persoanele fizice autorizate aflate în aceeași ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2011, 12:50
(9860 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Subvenții pentru agricultura ecologică

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii că, pînă la data de 17 octombrie 2011 inclusiv, se pot depune cererile de solicitare a ajutorului specific acordat pentru îmbunătățirea ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:58
(14545 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Atenție! Inspectorii de muncă fac verificări în domeniul transporturilor!

În perioada 3-28 octombrie 2011, se va desfășura etapa a II-a a Campaniei Naționale inițiate de Inspecția Muncii în domeniul Transporturilor. Scopul principal al Campaniei îl constituie «Verificarea respectării ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:53
(9348 vizualizări - 0 comentarii)


Guvern: Subvenții pentru agricultură. Subvenția pe suprafață-172 euro pe hectar!

Executivul a aprobat o hotărîre de guvern care reglementează acordarea de ajutoare de stat producătorilor agricoli pentru perioada 2011-2012, în valoare totală de aproximativ 200 milioane de euro, circa ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:25
(8779 vizualizări - 2 comentarii)


ISU Ialomița: Joaca copiilor cu chibriturile produce incendii!

Șira de paie a unui localnic din Amara a luat foc luni, 3 octombrie, după ce un copil de doar 5 ani, lăsat nesupravegheat, s-a jucat cu chibriturile în apropiere paielor. Timp de mai bine de jumătate de ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:03
(14330 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se depun cererile pentru subvențiile la păsări și porcine

În perioada 1-15 octombrie 2011, se depun cererile inițiale anuale pentru ajutorul de stat privind realizarea angajamentelor asumate voluntar în favoarea bunăstării păsărilor, respectiv bunăstării și protecției ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2011, 08:01
(17301 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 17:55
(7189 vizualizări - 0 comentarii)


Patru ialomițeni, arestați

Luni, 3 octombrie, polițiștii ialomițeni au prins 4 persoane, cu vîrste cuprinse între 17 și 40 de ani, pe numele cărora existau mandate de executare a pedepsei privative de libertate. Astfel, în urma activităților ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 17:47
(11160 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Hoț de pantofi

Polițiștii feteșteni au fost sesizați, luni, 3 octombrie, cu privire la faptul că un bărbat a încercat să fure dintr-un magazin o pereche de pantofi sport, în valoare de 80 lei. În urma verificărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 17:46
(12602 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt pantof


Mercedes furat din Italia, găsit la Urziceni

Mercedes furat din Italia, găsit la Urziceni

O mașină furată din Italia a fost găsită de polițiștii din Urziceni. S-a întîmplat duminică, 2 octombrie, cînd polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale, Compartimentul Trafic și Furturi ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2011, 08:19
(15611 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Carmen în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...