Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

O legendă vie la Salonul Anual de Carte

Maia Morgenstern la Slobozia

O legendă vie la Salonul Anual de Carte

Luna octombrie este, prin tradiție, luna Salonului Anual de Carte organizat de către Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu». Printre zecile de autori care au onorat Salonul anul acesta s-a numărat și Maia Morgenstern, celebritate incontestabilă a scenei teatrale naționale. Ea a prezentat la Slobozia cartea sa «Eu sunt Maia», un roman autobiografic care a atras deja atenția publicului.

O legendă vie Maia Morgenstern e populară, mo­destă și ușor teatrală. Nici n-ar putea fi altfel după 40 de ani de scenă... Numai că darul ei e altul. Are puterea de a-i înnobila pe cei din jur... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2022, 16:40 (11282 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Șefa DAJ Ialomița caută musafiri pentru petrecerile ministrului Petre Daea

Șefa DAJ Ialomița caută musafiri pentru petrecerile ministrului Petre Daea

Directorul executiv al Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița, Elena Gabriela Ciobanu, a reușit să stârnească nemulțumiri în rândul fermierilor ialomițeni după ce le-a transmis o invitație la o manifestare organizată de Asociația Forța Fermierilor, cu sprijinul Ministerului Agriculturii. În realitate, a fost vorba despre un eveniment privat, susținut și promovat de Petre Daea. Documentul semnat de Elena Gabriela Ciobanu i-a revoltat pe fermierii ialomițeni care au reclamat atitudinea Ministe­rului Agriculturii și, implicit, a Direcției pentru Agricultură Județeană Ialomița, de a se transforma în agenție de organizare de evenimente...

Dacă-i ordin cu plăcere... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2022, 11:20 (7403 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Un ziarist trăitor în lumea Ialomiței

Un ziarist trăitor în lumea Ialomiței

Prietenii îi spun «Tic». Cunoscuții «domnul Tache», iar județul «Tache ziaristul»... E toate trei și, începând cu anul ăsta, mai mult decât atât. Pentru că în septembrie 2022, după 25 de ani de efort și așteptare răbdătoare, a reușit să publice monografia «Un sat trăitor în lume-File din Monografia Gimbășanilor». Pentru Nicolae Tache, cartea reprezintă trecerea de la calitatea de ziarist la cea de monograf. Pentru noi, ceilalți, istoria unui ziarist a cărui viață se confundă cu cea a județului în care trăim...

25 de ani pentru o monografie Istoria satului Gimbășani începe oficial în... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2022, 13:10 (6739 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Ajutoare de urgență în valoare de 80 mii de lei

Ialomița: Ajutoare de urgență în valoare de 80 mii de lei

Ministerul Muncii, prin Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, a plătit de la începutul anului și până în prezent, ajutoare sociale de urgență în valoare de 80 mii de lei. În toate cazurile, potrivit oficialilor AJPIS Ialomița, de acești bani au beneficiat persoa­nele din familii nevoiașe care aveau nevoie de sprijin pentru acces la terapii și tratamente medicale.

Fonduri pentru tratamente medicale Potrivit statisticii realizată de Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Ialomița, de la începutul anului și până în prezent, de ajutoarele de urgență... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2022, 15:10 (5093 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Administrațiile locale derulează proiecte edilitare în valoare de 1,9 miliarde de lei

Ialomița: Administrațiile locale derulează proiecte edilitare în valoare de 1,9 miliarde de lei

O analiză privind gradul de absorbție al banilor utilizați pentru derularea proiectelor edilitare arată faptul că în județul Ialomița valoarea totală a fondurilor accesate de primării este de 1,9 mi­liarde de lei. Fondurile au ca sursă fie bugetul Uniunii Europene, fie pe cel al Guvernului României sau cel constituit la nivel local, din taxele și impozitele plătite de comunitățile pe care le reprezintă. Termenul de finalizare al acestor investiții este sfârșitul anului viitor. Primarii ialomițeni susțin că drumul de la inițierea proiectelor și până la finalizarea acestora se încurcă, de cele mai multe ori, în hățișurile birocrației.

Ialomița investițională, la raport... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2022, 11:05 (5680 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Verificarea service-urilor auto neautorizate, la un pas de eșec

Ialomița: Verificarea service-urilor auto neautorizate, la un pas de eșec

Un control tematic demarat la nivel național de către Garda de Mediu pentru identificarea service-urilor auto neautorizate riscă să se transforme într-un eșec. Comisarii Gărzii de Mediu Ialomița au amendat deja două service-uri autorizate, aplicând amenzi de 9500 de lei. La acest moment nu există informații publice privind închiderea service-urilor auto neautorizate. Controlul este în plină desfășurare.

O idee bună, aplicată prost La începutul lunii octombrie, Garda de Mediu Ialomița a demarat, ca parte a unui control tematic derulat la nivel național, o acțiune de verificare a acti... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2022, 15:10 (9586 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: 8 milioane de lei pentru reamenajarea zonei «Casa Armatei»

Slobozia: 8 milioane de lei pentru reamenajarea zonei «Casa Armatei»

Tratată cu indiferență în ceea ce privește reamenajarea de peste 20 de ani, zona «Casei Armatei» din Slobozia a intrat oficial în reabili­tare. Administrația locală a început primele lucrări în cadrul acestui proiect de investiții a cărui valoare este de 8 milioane de lei. Fondurile sunt alocate de către Uniunea Europeană, obiectivul având drept scop «creșterea Mobilității Urbane».

Bani europeni pentru «Mobilitate Urbană» Proiectele cu finanțare europeană pe care administrația Soare le-a moștenit de la fosta administrație Mocioniu vizează creșterea gradului de siguranță pe străzile... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2022, 10:55 (6267 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Suspectele din dosarul «CAR Învățământ Slobozia» sunt libere

După un prejudiciu de 49 milioane de lei

Suspectele din dosarul «CAR Învățământ Slobozia» sunt libere

Cel mai vechi CAR din județul Ialomița, CAR Învățământ Slobozia, este implicat într-un imens scandal pu­blic după ce trei angajate ale instituției au creat o schemă de înșelă­ciune piramidală, de tip «Caritas». Este vorba despre directorul econo­mic Margareta Dicieanu, contabila Mădălina Nicoleta Akdeniz și casiera Marinela Tinca. Acestea ar fi creat în contabilitate un circuit fictiv de încasări și plăți lăsându-i pe deponenți să creadă că vor beneficia, pentru sumele depuse, de dobânzi mult mai mari decât cele oferite de instituțiile bancare. Estimativ, prejudiciul se ridică la 49 milioane de lei. Cele trei femei au fost reținute pentru 24 de ore, dar apoi au fost lăsate în libertate, fără ca... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2022, 13:20 (25938 vizualizări - 34 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Marian Pavel, reales prin vot deschis în funcția de președinte al PSD Ialomița

Marian Pavel, reales prin vot deschis în funcția de președinte al PSD Ialomița

Vineri, 21 octombrie 2022, PSD Ialomița și-a reales președintele. Conferința de Alegeri a organizației PSD Ialomița s-a desfășurat în Sala «Europa» a Con­siliului Județean. Marian Pavel a fost reales prin vot deschis, fiind unicul candidat la funcția de președinte, de către cei peste 300 de delegați prezenți în sală. Pe scenă, alături de liderii locali, s-au aflat președintele PSD, Marcel Ciolacu și secretarul general al PSD, Paul Stănescu. Remarcabil în context a fost schimbul de replici între președintele PSD Slobozia, Ștefan Țintă și președintele PNL Ialomița, Dragoș Soare, pre­zent la Conferință în calitate de invitat. Și, cu voia dumneavoastră, ce am putut înțelege noi, cu modestele noastre... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2022, 19:20 (7792 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Contra-bun, iar restul-zero

Fotbal, Liga a II-a, Unirea Slobozia-Poli Timișoara 0-0

Contra-bun, iar restul-zero

Cu o zi înaintea meciului, ne-am nimerit în hotelul la care se cazaseră timișorenii. Tocmai terminaseră analiza video. A fost făcută ca la carte, zicem noi, pentru că Unirea Slobozia nu a surprins cu absolut nimic echipa bănățeană. Antre­norul Costel Enache a mizat pe următorii jucători: Contra-Dorobanțu (Ibrian ’46), Dinu, Perju, Toma-Coadă, Ekollo (Boțogan ’46)-Silaghi (Bolohan ’71), Afalna, Cruceru (Prejmerean ’64)-Rus (Golda ’64). Debutul meciului a marcat și singurul semn de întrebare vizând arbitrii. Italianul din defensiva Timișoarei, Germino, atinge mingea cu mâna în propriul careu, dar arbitrul nu vede și nu acordă penalty. În ciuda acestui fapt, arbitrajul este ultima problemă în meciul... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2022, 17:20 (2822 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Depozitul ilegal de pepeni de la Slobozia Nouă, demolat pe banii contribuabililor

Depozitul ilegal de pepeni de la Slobozia Nouă, demolat pe banii contribuabililor

În urmă cu un an, ziarul nostru aducea în atenția opiniei publice situația paradoxală a unui depozit de pepeni de la Slobozia Nouă ridicat ilegal. Între timp, firma Dinu Invest SRL a dat faliment, iar Cristi Dinu, deținătorul afacerii, a fost înștiințat de către administrația locală că are obligația legală de a demola construcția. Pentru a bloca acest demers, afa­ceristul local a acționat în instanță Primăria Slobozia. La ședința Judecătoriei Slobozia din 29 septembrie 2022 «cauza a fost amânată pentru a se lua cunoștință de înscrisurile depuse la dosar».

În disprețul legii... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2022, 16:20 (14848 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Ultima etapă a turului, prima întâlnire cu succesul

Fotbal, Liga a III-a, CS Amara-Gloria Băneasa 2-1

Ultima etapă a turului, prima întâlnire cu succesul

Știam că va veni acest moment, iar primul semn a fost etapa trecută, când CS Amara a ținut 88 de minute în șah Recolta Gheorghe Doja. Sâmbătă, 22 octombrie 2022, în ultima etapă a turului, la Amara a venit Gloria Băneasa, la rându-i promovată în acest sezon din Liga a IV-a Constanța. Publicul amărean se pare că a fost mult mai interesat de concertul Irinei Loghin și al lui Fuego, organizat la mică distanță, în Grădina de Vară. Astfel, la prima impresie, spectatorii veniți de la Băneasa păreau mai mulți. Localnicii s-au făcut auziți în repriza secundă. Au avut și motive.

Coman, transferul surpriză... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2022, 13:35 (2657 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Aproape de surpriză

Handbal, Divizia A, CSM Unirea Slobozia-CS Activ Prahova Ploiești 26-26 (16-13)

Aproape de surpriză

Activ Ploiești s-a primenit serios în vară cu jucătoare experimentate gen Vizitiu, Tamaș, Diaconu și cu specialiste ale diviziei secunde ca Gabriela Moldoveanu sau a noastră Cătălina Sava. În fine, o campanie de achiziții mai sonoră, girată de un buget mai mare și obiectiv clar: promovarea. Noi «o scăldăm» fără obiectiv clar, cu buget de austeritate, dar reușim să producem surprize plăcute, așa cum s-a întâmplat sezonul trecut, în dubla cu Brașovul. Elementul comun este Constantin Frîncu, antrenorul spectaculos pe care Slobozia se bazează de peste un an. Omul a făcut, ca de obicei, o analiză excelentă adversarului, a transmis elevelor sale indicațiile necesare și a fost foarte aproape de o nouă... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2022, 12:10 (1976 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Școala ialomițeană se bazează pe profesorii pensionari

Școala ialomițeană se bazează pe profesorii pensionari

Pentru că interesul tinerilor absolvenți de a deveni profesori este tot mai scăzut, cele mai multe școli din Ialomița apelează la profesorii pensionari. În total, la începutul anului școlar, au fost trimiși din nou la catedră aproximativ 200 de dascăli pensionari. «Credem în experiența dumnealor și în experiența profesio­nală pe care au acumulat-o!» susțin oficialii Inspectoratului Școlar Județean Ialomița.

Retrași din activitate, reveniți la catedră Politicile haotice adoptate de Ministerul Educației, precum și salariile tot mai mici îi determină pe tinerii absolvenți de studii superioare... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2022, 14:55 (11428 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Copil salvat de la moarte de un polițist local din Slobozia

Copil salvat de la moarte de un polițist local din Slobozia

O  fetiță de 2 ani, lăsată nesupra­vegheată de părinți, a fost salvată de la moarte de un polițist local din oraș. Micuța a căzut în fântâna arteziană din Parcul «Ialomița» și a fost scoasă din apă de către agentul principal Florin Augustin Toma, aflat la plimbare în același parc alături de copii. «Am acționat imediat... Părinții ar trebui să fie mai responsabili cu cei mici!» susține polițistul local.

Incident cu final fericit Incidentul s-a petrecut în urmă cu o săptămână, în ziua de joi, 13 octombrie 2022. Polițistul local Florin Augustin Toma se afla în Parcul «Ialomița», alături... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2022, 11:05 (9080 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DGASPC Ialomița caută asistenți maternali

DGASPC Ialomița caută asistenți maternali

Din dorința de a oferi copiilor instituționalizați căldura unei familii, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița implementează un proiect cu finanțare europeană prin intermediul căruia recrutează asistenți maternali.

Sprijin pentru copiii instituționalizați Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița derulează, în partene­riat cu Autoritatea Națională pentru Protecția Drepturilor Copilului și Adopție, Proiectul «Team-UP: Progres în calitatea îngrijirii alternative a copiilor». Scopul proiectului este acela de a identifica persoane... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2022, 13:20 (5744 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Școlarii familiei Costache

Școlarii familiei Costache

Andrei are 2 ani și jumătate, Daniel are 5 ani, Ana-Maria are 9 ani și doar «FB» la școală, Teodora face 11 ani săptămâna asta, iar Daniela are 17 ani și într-o bună zi va fi cel mai bun patiser din Slo­bozia. Toți cinci sunt copiii familiei Costache și toți cinci vor la școală sau la grădiniță. Au învă­țat că numai așa au o șansă la viitorul mai bun despre care le vorbesc părinții. Și, pentru că sunt copii, cred fără rezerve în acest viitor.

O familie unde școala e pe primul loc Nicoleta Costache luptă de o viață întreagă pentru copiii ei. Pentru copii și pentru casă! Nu spune că e... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2022, 12:55 (4983 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Slobozia: Copil de 13 ani, obligat de tată să vândă droguri

Slobozia: Copil de 13 ani, obligat de tată să vândă droguri

Un bărbat de 31 de ani a fost arestat la Slobozia într-o anchetă de mare amploare a Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism. Procurorii DIICOT îl cercetează pentru «trafic de droguri». Surse apropiate anchete susțin faptul că acesta ar fi vândut, la Slobozia, susbstanțele interzise prin intermediul fiului său, în vârstă de doar 13 ani.

Tatăl, arestat preventiv pentru 30 de zile
Procurorii DIICOT au efectuat o amplă acțiune pe linia prevenirii traficului de droguri. Anchetatorii din Ialomița au reușit să rețină un bărbat de 31 de ani, pe... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2022, 15:15 (16391 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Reparații la Sala de Spectacole a Casei Municipale de Cultură Slobozia

Reparații la Sala de Spectacole a Casei Municipale de Cultură Slobozia

Sala de Spectacole a Casei Municipale de Cultură «Nicolae Rotaru», aflată în administrarea Primăriei Slobozia, a intrat în reabi­litare. Timp de două luni, vor fi schimbate scaunele și mocheta și se vor căuta soluții tehnice astfel încât, atunci când este nevoie de spațiu suplimentar, scena să-și poată mări dimensiunea. Valoarea lucrărilor este de aproximativ 100 mii de euro.

Confort în timpul vizionării spectacolelor Ideea înlocurii scaunelor și mochetei din in­cinta Sălii de Spectacole a Casei Municipale de Cultură «Nicolae Rotaru» din Slobozia a apărut în urma unor chestionare pe... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2022, 15:10 (11535 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia a deschis blocul ANL pentru medici

Primăria Slobozia a deschis blocul ANL pentru medici

După 3 ani de așteptare, blocul ANL destinat medicilor care profesează la Slobozia s-a deschis oficial. Administrația locală a încheiat deja contracte de închiriere cu 8 cadre medicale care au înaintat solicitări pentru a beneficia de o locuință în incinta acestui imobil. În bloc mai sunt disponibile 4 apartamente.

Sprijin pentru cadrele medicale Proiectul privind construirea unui bloc ANL destinat medicilor, la Slobozia, a început în anul 2017 și ar fi trebuit să se încheie în 2019. Agenția Națională pentru Locuințe are un program dedicat pentru ridicarea de imobile destinate închirierii... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2022, 10:55 (5907 vizualizări - 7 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
298 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Fetești: Fierul vechi, ținta hoților

Polițiștii feteșteni în colaborare cu agenții Posturilor de Poliție arondate au organizat marți, 11 ianuarie, o acțiune preventivă. În cadrul activităților polițiștii au legitimat 124 de persoane, au verificat ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 17:09
(9922 vizualizări - 1 comentariu)


Urziceni: Acțiuni intense în trafic

Marți, 11 ianuarie, polițiștii din Urziceni au desfășurat timp de trei ore o acțiune pe linie rutieră în localitățile Coșereni, Bărbulești și Borănești. În timpul activităților au fost controlate peste ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 17:07
(11071 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 14 sesizări penale pentru firme întocmite de Finanțe

Potrivit unei informări, în ultima lună a anului precedent, reprezentanții Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat 341 de verificări ale bazei de impozitare, ale legalității declarațiilor ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 17:03
(11127 vizualizări - 0 comentarii)


Mită în arestul IPJ Ialomița

Un agent al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a fost arestat după ce a luat mită 250 de euro. Polițistul a introdus în arestul poliției un telefon mobil pentru a înlesni convorbiri ale unui ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 16:28
(12371 vizualizări - 5 comentarii)


Fetești: I s-a făcut rău în sala de judecată

Unui bărbat din Fetești i s-a făcut rău în sala de ședințe a Tribunalului Fetești. S-a întîmplat marți, 11 ianuarie, Octavian S., bărbatul de 62 de ani solicitînd ajutor medical de urgență. Echipajul S ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 13:19
(16246 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Au spart un magazin

În cursul nopții de marți spre miercuri, 11 spre 12 ianuarie, agenți din cadrul Poliției Comunitare Slobozia, pe fondul unei informații obținute de unul dintre sectoriști, au depistat în jurul orei 3.3 ...[citește_toată_știrea]

12 Ianuarie 2011, 09:55
(14090 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:54
(6785 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:44
(7147 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Infractori prinși și arestați

La începutul săptămînii, luni, 10 ianuarie, polițiștii din Urziceni și cei din Borănești au reușit prinderea unui tînăr de 24 de ani, din localitate, pe numele căruia exista un mandat de arestare. Tînărul ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:24
(8783 vizualizări - 0 comentarii)


Grindu: Au încercat să fure porumbul unui consătean

Trei bărbați din localitatea Grindu au fost prinși de polițiștii din localitate în timp ce încercau să fure mai mulți saci de cereale din gospodăria unui consătean în vîrstă de 76 ani. Pe scurt, cei trei ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:23
(10469 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grind furt


Produsele accizabile, în atenția polițiștilor

Luni, 10 ianuarie, polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare al cărei scop principal l-a constituit prevenirea faptelor de natură penală, dar și verificarea legalităților în domeniul transporturilor ...[citește_toată_știrea]

11 Ianuarie 2011, 18:22
(11892 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Franța, într-o curte din Bărbulești

Mașină furată din Franța, într-o curte din Bărbulești

La sfîrșitul săptămînii precedente, vineri, 7 ianuarie a.c., polițiști din Urziceni în colaborare cu agenții Postului de Poliție Bărbulești au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 20:04
(12626 vizualizări - 5 comentarii)


Ialomița: Incendii și oameni căzuți în stradă

Echipajul SMURD de la Fetești a fost alertat vineri, 7 ianuarie 2011, pentru a acorda ajutor unui cetățean, de 49 de ani, care, după ce a consumat băuturi alcoolice, căzuse în stradă. După ce i-a fost acordat ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 20:01
(9852 vizualizări - 0 comentarii)


Oferte de muncă în Germania pentru studenți

Agenția Municipală pentru Ocuparea Forței de Muncă București anunță organizarea selecției pentru studenții care doresc să muncească în vacanța de vară în Germania. Selecția se va desfășura în perioada ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:59
(10990 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Hoți prinși și arestați

După ce vineri, 7 ianuarie, la Amara au fost furate mai multe bunuri de peste 30000 lei, polițiștii au reușit să prindă hoții, doi bărbați, de 32 de ani și 22 de ani, ambii din comuna Grivița. Mai mult ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:58
(12711 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara hoți


Ialomița: Rata șomajului, în creștere

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru ocuparea Forței de Muncă, în ultima lună a anului precedent rata șomajului a fost în creștere. «La sfîrșitul lunii decembrie 2010, în evidențele ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:56
(10890 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Băuți și fără permis la volan

Un bărbat de 39 de ani a fost prins de polițiști în timp ce se deplasa cu mașina deși băuse. Individul a fost identificat pe raza localității Jilavele, vineri, 7 ianuarie a.c., și pentru faptul că a condus ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:50
(11587 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Noi reglementări fiscale

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit că au posibilitatea de a opta pentru plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor ...[citește_toată_știrea]

10 Ianuarie 2011, 19:48
(9114 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Subvenții pentru crescătorii de animale

Potrivit unui comunicat de presă, «Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură Ialomița informează că a fost demarată a treia etapă de depunere a cererilor de plată, cu termen limită 21 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2011, 17:05
(13041 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cursuri gratuite pentru electricieni la Camera de Comerț

Camera de Comerț, Industrie și Agricultură Ialomița anunță implementarea proiectului european «Formare profesională în vederea obținerii calificărilor de electrician în construcții și electrician de întreținere ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2011, 17:04
(10803 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Pompierii, prezenți la Bobotează

Pentru a preveni eventualele incendii, pompierii ialomițeni au supravegheat buna desfășurare a slujbelor bisericești în ziua de Bobotează. Potrivit reprezentanților Inspectoratului pentru Situații de Urgență ...[citește_toată_știrea]

7 Ianuarie 2011, 17:03
(10676 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: «Șoferi» fără permise, depistați în trafic

Miercuri, 5 ianuarie a.c., în jurul orei 16.00, polițiștii slobozeni, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu, au oprit pentru control pe strada Viitor, un autoturism condus de un bărbat ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:19
(12523 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Siguranța în școli, în atenția Poliției

În cursul zilei de miercuri, 5 ianuarie a.c., polițiști din cadrul Biroului de Ordine Publică pentru Mediul Urban au desfășurat activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:18
(13882 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prinși la scurt timp după ce au furat mai multe bunuri

În după-amiaza zilei de miercuri, 5 ianuarie a.c., în timp ce se afla în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Fetești, o echipă mixtă de patrulare a depistat doi localnici, în vîrstă ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:17
(11058 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești hoț


DGFP Ialomița: Se poate reveni la statutul de neplătitor de TVA!

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că prin modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal și reglementarea unor măsuri financiar-fiscale, va fi ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:08
(16665 vizualizări - 0 comentarii)


Piețele din Fetești, la control

Polițiștii feteșteni, împreună cu trei elevi ai Școlii de Agenți de Poliție «Vasile Lascăr»-Cîmpina, aflați în practică, au organizat și executat, începînd cu orele 10.00, timp de două ore, acțiuni punctuale ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 17:01
(10664 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Fetiță de 9 ani, lovită în plin de o mașină

O fetiță de 9 de ani, din Coșereni, a fost transportată de urgență la spitalul din Urziceni după ce a fost rănită în urma unui accident rutier produs joi, 6 ianuarie a.c., în jurul orei 11.45, în centrul ...[citește_toată_știrea]

6 Ianuarie 2011, 14:08
(10964 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai ix20 prezintă cea mai mare valoare reziduală a segmentului

Hyundai ix20 prezintă cea mai mare valoare reziduală a segmentului

Noul Hyundai ix20 este liderul segmentului său în ceea ce privește eficiența, siguranța... și acum, valoarea reziduală. Conform analizei desfășurate pe principalele piețe europene, cel ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2011, 17:23
(11180 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: 4 infracțiuni la doar 18 ani

Un tînăr de numai 18 ani din comuna Traian este cercetat pentru comiterea infracțiunilor de violare de domiciliu, amenințare, viol și furt. Potrivit declarațiilor victimelor, în noaptea de 2 spre 3 ianuarie ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2011, 17:09
(10792 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: 1 la mie alcool pur în aerul expirat

Țăndărei: 1 la mie alcool pur în aerul expirat

Marți, 4 ianuarie, un bărbat din orașul Țăndărei a fost surprins de polițiști conducînd sub influența alcoolului. Bărbatul a fost oprit de în urma unui control de rutină la intersecția străzilor Avalanșei ...[citește_toată_știrea]

5 Ianuarie 2011, 17:08
(11354 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...