Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Întru mulți ani, Stăpâne!»

«Întru mulți ani, Stăpâne!»

De la începutul rândurilor următoare, evlavioși peste măsură cum ne știți, am început să cântăm «Întru mulți ani, Stăpâne!», că doar așa se doinește când arhiereul intră în Sfânta Biserică. Și cum Dani al nostru a împlinit 32 de ani de arhierie, ne-am gândit să jubilăm alături de Prea Sfinția Sa și să marcăm momentul. Căci, profanilor care sunteți, să știți că nu-i deloc simplu să păstorești două județe cu grad de «mare preot» și să fii deosebit de atent/îngrijorat la cele lumești din jur. Așadar, rangul de «arhiereu» desemnează în Biserica Ortodoxă... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2026, 15:25 (6787 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia caută soluții pentru implementarea Proiectului «ELENA» în școli

Aflat în întârziere

Primăria Slobozia caută soluții pentru implementarea Proiectului «ELENA» în școli

bonus: S-a majorat indemnizația de hrană pentru nevoiașii din Slobozia

Debutul lucrărilor de eficien­tizare energetică a unităților de învățământ din Slobozia, prin Programul «ELENA», creează haos în comunitatea locală. Părinții susțin că s-ar fi propus revenirea la școala online pe tot parcursul implementării proiectului, iar această inițiativă a fost categoric respinsă. Reprezentanții Primăriei Slobozia, instituția care gestionează proiectul la nivel local, susțin însă că se caută soluții pentru ca impactul lucrărilor asupra activității școlare să fie unul cât mai mic. «Cu siguranță școala online nu este o soluție... Vom căuta alături de constructori cele mai bune alternative de lucru pentru ca activitatea școlară să nu fie dată peste cap!»... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2026, 10:15 (7239 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Măsurarea calității aerului, misiune imposibilă pentru autorități

În Ialomița

Măsurarea calității aerului, misiune imposibilă pentru autorități

Anual, Direcția Județeană de Mediu Ialomița, fosta Agenție pentru Protecția Mediului Ialomița, prezintă publicității un raport detaliat cu privire la starea factorilor de mediu din județ. Documentul cuprinde o secțiune special dedicată calității aerului, subiect de interes public având în vedere scandalurile provocate de poluările olfactive generate de activitatea industrială desfășurată mai ales în apropiere de Slobozia. DJM Ialomița susține însă că nu poate furniza informații relevante despre calitatea aerului respirat de ialomițeni pentru că aparatele utilizate pentru măsurat au înregistrat probleme tehnice.

 

Probleme tehnice în măsurarea calității aerului... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2026, 12:05 (5210 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Spitalul din Slobozia va beneficia de scări exterioare pentru evacuare în caz de incendiu

Ședința ordinară a Consiliului Județean Ialomița

Spitalul din Slobozia va beneficia de scări exterioare pentru evacuare în caz de incendiu

Prima ședință ordinară a Consiliului Județean Ialomița din 2026, desfășurată miercuri, 28 ianuarie a.c., a fost în sistem online, consilierii județeni având spre aprobare o serie de 4 proiecte de hotărâri. Ordinea de zi a fost suplimentată, la capitolul «diverse» fiind prezentat un raport al președintelui Consiliului Județean Ialomița privind situația gestionării bunurilor din domeniul public și privat al județului, precum și pomposul «Plan Strategic cu privire la prioritățile siguranței persoanei și ordinii publice al Autorității Teritoriale de Ordine Publică pentru anul 2026».

 

O ședință «tehnică»... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2026, 07:50 (5829 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

SPORT

Prepeliță și Vlădoiu, DEMIȘI! Claudiu Niculescu, noul antrenor al Unirii Slobozia!

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia

Prepeliță și Vlădoiu, DEMIȘI! Claudiu Niculescu, noul antrenor al Unirii Slobozia!

Conducerea Unirii Slobozia a anunțat public despărțirea de «cuplul» Andrei Prepeliță-Ion Jean Vlădoiu miercuri, 4 februarie 2026, după momente tensionate la nivelul Clubului. Reamintim că «tandemul» de tehnicieni, Andrei Prepeliță în rol de «principal» dar secund pe hârtie și Ion Jean Vlădoiu, principal în acte datorită licenței PRO deținute dar «secund» în practică au fost instalați la începutul lunii iunie 2025, după plecarea intempestivă a fostului tehnician Adrian Mihalcea la UTA Arad. Revenind, tot miercuri, 4 februarie 2026, a fost anunțată venirea ca antrenor principal a lui Claudiu Niculescu, ex-atacantul... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2026, 19:20 (6819 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Pachetul de Solidaritate rămâne o decizie obligatorie, nu un subiect de negociere!»

Deputatul PSD Ștefan Țintă

«Pachetul de Solidaritate rămâne o decizie obligatorie, nu un subiect de negociere!»

«După ședința Consiliului Politic Național poziția noastră este limpede. Echipa PSD merge înainte fără ezitare, iar Pachetul de Solidaritate rămâne o decizie obligatorie, nu un subiect de negociere!» precizează public deputatul social-democrat Ștefan Țintă. În continuare, același parlamentar mai arată că Partidul Social Democrat susține planul pre­zentat de ministrul Muncii, Petre Florin Manole, «prin care seniorii primesc ajutoare în două tranșe, de Paște și de Crăciun: 1000 lei pentru pensiile sub 1500 lei, 800 lei pentru pensiile între 1500 și 2000 lei și 600 lei pentru pensiile între 2000 și 3000 lei». «Vorbim despre 2,8 mili­oane de români sprijiniți direct, într-un moment în care PSD pregătește în regim de urgență un plan amplu de relansare economică. Este o datorie morală față de cei care au clădit această țară, oameni care merită res­pect, stabilitate, siguranță!»... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2026, 15:20 (3221 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Clasă pentru pregătirea instructorilor de Oină la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Clasă pentru pregătirea instructorilor de Oină la Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» Slobozia

Reprezentanții Inspecto­ratului Școlar Județean Ialomița au confirmat că, în planul de școlarizare pentru anul școlar 2026-2027, Liceul Tehnologic «Alexandru Ioan Cuza» a făcut demersurile necesare pentru înființarea unei clase destinată formării instructorilor de Oină. Sportul național al României se bucură de o mare popularitate în rândul elevilor din Ialomița, instituții de învățământ din mediul rural și urban având în componență echipe de Oină.

 

Prima clasă la nivel național Școli din localități precum ... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2026, 10:10 (4628 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

A patra dintr-o nouă serie de înfrângeri consecutive

Fotbal, SuperLiga, Petrolul Ploiești-Unirea Slobozia 1-0

A patra dintr-o nouă serie de înfrângeri consecutive

Etapa «intermediară» cu numărul 25 a SuperLigii de marți, 3 februarie a.c., a programat un meci în deplasare pentru Unirea Slobozia, contra Petrolului Ploiești. Și a fost a patra înfrângere consecutivă dintr-o nouă serie de eșecuri, Unirea Slobozia cedând în prelungirile partidei cu 0-1. Echipa încă pregătită de «tandemul» Prepeliță-Vlădoiu a disputat meciul în nota «obișnuită», cu un joc încâlcit, fără ocazii și profitând de norocul propriului portar, Rusu fiind în mare formă. Festivalul de ratări al ploieștenilor, derulat pe întreaga perioadă a partidei, s-a încheiat inevitabil... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2026, 19:40 (3525 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Urban SA Slobozia, cel mai mare operator de apă și canalizare din Ialomița

Urban SA Slobozia, cel mai mare operator de apă și canalizare din Ialomița

Început în anul 2016, procesul de extindere al ariei de operare a Urban SA Slo­bozia va continua până în 2028. Repre­zentanții societății susțin că până la data stabi­lită vor fi asigurate servicii de apă și canalizare în cel puțin 30 de localități din Ialomița. Astfel, Urban SA Slobozia își va consolida poziția de cel mai mare operator care oferă astfel de servicii în Ialomița. «Urban are capacitatea de a oferi servicii de calitate, continuare procesului de extindere fiind firesc!» a declarat Adrian Stoicescu, directorul general al Urban SA.

 

Aria de operare a Urban SA... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2026, 14:20 (10394 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

«Liga a doua, uită-te/Unirea se-ntoarce în B!»

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-Hermannstadt 2-3

«Liga a doua, uită-te/Unirea se-ntoarce în B!»

În partida etapei 24 a SuperLigii, de sâmbătă, 31 ianuarie 2026, Hermannstadt s-a impus pe te­renul Unirii, Slobozia bifând astfel și a doua înfrângere «acasă», pe recent reabilitatul Stadion «1 Mai». În fața celor puțin peste o mie de suporteri ialomițeni, Hermannstadt a câștigat cu 3-2, ex-uniristul Afalna, camerunezul ajuns la Sibiu după ceva dispute cu banca tehnică a Sloboziei, marcând două goluri, în timp ce țăndăreanul mijlocaș Aurelian Chițu a marcat o boabă întru completarea tabloului înfrângerii. Pentru Unirea a marcat, tot de două ori, atacantul peruan Re­nato Espinosa... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2026, 13:05 (2113 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Victorii și înfrângeri

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Victorii și înfrângeri

Joi, 29 ianuarie 2026, handbalistele senioare ale CSM Unirea Slobozia au disputat, în cadrul etapei 11 a Seriei A/Divizia A handbal feminin, partida contra handbalistelor CS Rapid București DivA. Meciul a fost la discreția slobo­zencelor, CS Rapid București DivA reușind doar în prima parte a primei reprize să țină piept iureșului CSM Unirea Slobozia. Elevele antrenorului Ion Ivan au controlat partida, tabela înregistrând la final 40-32 în favoarea handbalistelor senioare CSM Unirea Slobozia, după ce la pauză acestea conduceau cu 21-16. Pe de altă parte, în etapa 12 a Seriei A/Divizia A handbal feminin, duminică, 1 februarie 2026, a fost... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2026, 09:50 (5571 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Laboratorul anti-drog al Serviciului de Medicină Legală Ialomița se lasă așteptat

Laboratorul anti-drog al Serviciului de Medicină Legală Ialomița se lasă așteptat

Promis încă din anul 2024, laboratorul anti-drog al Serviciului de Medicină Legală Ialomița încă nu a fost realizat. În continuare, testele de confirmare pentru prezența substanțelor interzise în cazul șoferilor depistați pe șosele de polițiștii ialomițeni sub efectul drogurilor se efectuează la Institutul Național de Medicină Legală «Mina Minovici» din București.

 

Un demers nerealizat În anul 2024, reprezentanții Spita­lului Județean de Urgență Slobozia anunțau intenția achiziției unor echipamente medicale care să permită Serviciului... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2026, 12:10 (2729 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Compartiment de Pneumologie la Spitalul Orășenesc Țăndărei

Compartiment de Pneumologie la Spitalul Orășenesc Țăndărei

Reprezentanții Spitalului Orășenesc din Țăndărei au făcut demersuri în ve­derea înființării unui Comparti­ment de Pneumologie în cadrul unității medicale. Aceștia așteaptă să primească aprobarea Ministerului Sănătății în acest sens.

 

Sprijin pentru bolnavi Cu o istorie de peste un secol, Spitalul Orășenesc din Țăndărei este singura unitate medicală pavilionară din județul Ialomița. Având în vedere felul în care au fost construite clădirile din incinta sa, unitatea me­dicală poate susține activitatea unui Compartiment de Pneumologie... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2026, 07:50 (5644 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Rămășițe umane descoperite în zona stației CFR Slobozia Nouă

Slobozia: Rămășițe umane descoperite în zona stației CFR Slobozia Nouă

UPDATE: Cadavrul a fost identificat de polițiști. Este vorba despre o femeie 75 de ani!

Descoperire macabră la Slobozia. Mai multe părți ale unui cadavru au fost descoperite duminică, 1 februarie 2026, în extravilanul orașului, în apropiere de stația CFR Slobozia Nouă. Reamintim faptul că sâmbătă, 31 ianuarie 2026, printr-un apel la 112, o femeie a alertat autoritățile după ce a găsit părți ale unui picior pe strada pe care își plimba câinele, din Cartierul Tineretului al Sloboziei. 

 

O anchetă în curs «Duminică, 1 februarie 2026, au fost continuate verificările în teren, în extravilanul municipiului Slobozia... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2026, 13:20 (6650 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiecte educaționale de 3 milioane de euro inițiate de Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» Slobozia

Proiecte educaționale de 3 milioane de euro inițiate de Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» Slobozia

Liceul Tehnologic «Înălțarea Domnului» din Slobozia a reușit performanța de a be­neficia de 3 milioane de euro, din fonduri europene, prin intermediul proiectelor educaționale pe care le-a inițiat. O parte dintre acestea au fost deja realizate, altele sunt în curs de implementare sau de evaluare. «Ne dorim să transformăm acest liceu într-unul modern și incluziv. Proiectele noastre pun accent pe integrare și suport pentru elevii care au nevoie de sprijinul cadrelor didactice!» susține Iulia Nedeloiu, directorul Liceului Tehnologic «Înălțarea Domnului» din Slobozia.

 

Tehnologie pentru elevii de toate vârstele... [citește_tot_articolul]

1 Februarie 2026, 10:20 (20132 vizualizări - 38 comentarii)

Click aici

RETROSPECTIVĂ

Ialomița de acum 25 de ani... (I 2001)

Ialomița de acum 25 de ani... (I 2001)

Rubrica de față a împlinit un an în timpul nostru și evenimentele consumate la momentul respectiv, acum 25 de ani, au fost readuse în actualitate. Am ajuns astfel în ianuarie 2001, ziarul Independent consemnând conștiincios și informând ialomițenii corespunzător. Arti­colele Independent sintetizau realitatea Ialomiței și, la 25 de ani distanță, reprezintă repere pentru subiecte ale prezentului.

 

Așadar, într-un prim număr din ianuarie 2001, pe prima pagină din Independent se... [citește_tot_articolul]

31 Ianuarie 2026, 09:50 (8291 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

«Consultările» primarelui cu doamna SGG

«Consultările» primarelui cu doamna SGG

Din vremuri imemoriale, oamenii de la Secretariatul General al Guvernului se dau de ceasu’ morții cu avalanșă de acțiuni care mai de care să ridice nivelul de bunăstare al norodului năpăstuit și propășirea idealurilor de guvernare benefică. Încă din timpurile când SGG decidea angelic achiziție de presă locală până la vremurile prezente, se execută ședințe, cu teme diverse și persoane ce stau la poză cu fundal Guvernul României. Toate bune și frumoase până când am dat cu ochii de «consultările» de la Palatul Victoria de luni, 26 ianua­rie 2026. Și zău dacă le luam în seamă până la momentul când dintr-o fotografie... [citește_tot_articolul]

30 Ianuarie 2026, 10:20 (6076 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Spitalul din Slobozia încasează «taxa de horoscop»

Pentru că există solicitări

Spitalul din Slobozia încasează «taxa de horoscop»

Din cauza numărului tot mai mare de cereri venite din partea persoanelor care solicită eliberarea de informații pri­vind data și ora nașterii în vederea efectuării astrogramelor, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a impus la rândul său «taxa de horoscop». Valoarea taxei pe care cei care soli­cită astfel de informații trebuie să o plătească pentru eliberarea documen­telor este de 100 de lei, reprezentanții unității medicale luând în calcul majorarea acesteia. «Există astfel de solicitări, iar cei care le transmit spe­cifică în mod clar că este vorba despre astrograme!» recunoaște situația Liviu Patrichi... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2026, 12:15 (4753 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Ex-consilierul prezidențial Potinche, în sfârșit director general la DGASPC Ialomița. Pentru 7 zile!

Ex-consilierul prezidențial Potinche, în sfârșit director general la DGASPC Ialomița. Pentru 7 zile!

Așa cum ziarul nostru vă informa încă de prin noiembrie 2025, la Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița urmau să se organizeze concursuri de ocupare a funcțiilor de director general, respectiv director general adjunct. Malițioși cum ne știți, recunoaștem, am fost ferm convinși că «pohta ce-a pohtit-o» onor ex-șeful de cabinet prezidențial Alin Potinche a fost de director general al DGSPC Ialomița, surprinși fiind de decizia «caisei» de a se instala pe funcția de adjunct. Revenind, dosarele de înscriere au fost depuse la sediul DGASPC Ialomița până la data de 5 decembrie 2025 inclusiv, selecția acestora... [citește_tot_articolul]

29 Ianuarie 2026, 08:05 (10536 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

Deponenții CAR Învățământ Slobozia cer Tribunalului Ialomița urgentarea anchetei

Deponenții CAR Învățământ Slobozia cer Tribunalului Ialomița urgentarea anchetei

În timp ce ancheta în cazul CAR Învățământ Slobozia a fost trasă pe «linie moartă» de Parchetul de pe lângă Curtea de Apel București, o parte dintre clienții entității financiar-nebancare cer acum judecătorilor să someze anchetatorii în vederea urgentării cercetărilor. Mai multe procese ce au acest obiect au fost deschise pe rolul Tribunalului Ialomița.

 

Val de procese la Tribunalul Ialomița Conform art. 448 din Codul de Procedură Penală, orice parte a unui proces penal poate depune contestație privind durata procesului penal. Invoc... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2026, 10:20 (9186 vizualizări - 9 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
285 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

A intrat cu mașina în pom

În apropierea municipiului Slobozia s-a produs un accident rutier cu o victimă. Pe scurt, vineri, 26 februarie 2010, în timp ce o femeie de 43 de ani, domiciliată în București, conducea un autoturism din ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:07
(9476 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni preventive în mediul rural

Agenții Posturilor de Poliție Andrășești, Albești, Buești, Ciochina, Munteni Buzău, Reviga și Colelia, în colaborare cu o grupă de luptători ai Serviciului de Intervenție Rapidă au desfășurat acțiuni comune ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:07
(12675 vizualizări - 0 comentarii)


Încarcerat

Polițiști din cadrul structurilor Urziceni, Bărcănești și Axintele au acționat pe raza celor două comune, ocazie cu care, în satul Horia, au depistat un bărbat de 39 de ani, din localitate, pe numele căruia ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:05
(14725 vizualizări - 0 comentarii)


15000 de pachete de țigări, confiscate

Pe DN2, în parcarea aflată pe raza comunei Sinești, au fost depistați doi bărbați care transportau, fiecare cu cîte un autoturism, mai multe pachete de țigări fără documente legale de proveniență.
...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:04
(15857 vizualizări - 0 comentarii)


Pistoale deținute ilegal

În incinta unui local public situat pe DN 2 în municipiul Urziceni, punct de lucru aparținînd unei societăți comerciale din Capitală, au fost depistați trei bărbați, în vîrstă de 23, 26, respectiv 35 de ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 14:03
(14189 vizualizări - 0 comentarii)


Beți la volan

Pe strada Digului, din Țăndărei, a fost depistat un localnic, în vîrstă de 31 de ani, în timp ce conducea un autoturism înmatriculat în străinătate, aflîndu-se sub influența băuturilor alcoolice. La testarea ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:45
(13681 vizualizări - 0 comentarii)


Suspecți de furt, identificați

În ultimele 24 de ore au fost identificați doi bărbați, în vîrstă de 53, respectiv 29 de ani, ambii domiciliați în Amara, suspectați că în perioada noiembrie 2009-februarie 2010 au sustras dintr-o locuință ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:37
(16611 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA

Începînd de vineri, 26 februarie a.c., la nivel național a fost declanșată acțiunea «SIGURANȚA», ce are drept scop implicarea a cît mai multe forțe de ordine în zonele cu risc criminogen, prinderea în flagrant ...[citește_toată_știrea]

27 Februarie 2010, 13:32
(16336 vizualizări - 0 comentarii)


A plecat după ce a accidentat un pieton

În cursul zilei de joi, 25 februarie, în jurul orei 15.30, pe raza localității Buești s-a produs un accident de circulație din care a rezultat vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 37 de ani, din ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:24
(17912 vizualizări - 0 comentarii)


Lovită de mașină pe trecerea de pietoni

Joi, 25 februarie, o femeie de 49 de ani din comuna Movila a fost victima unui accident rutier. Pe scurt, în timp ce conducea un autoturism, un bărbat, de 38 de ani, din Fetești nu a acordat prioritate ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:23
(19296 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune comună polițiști-jandarmi

În data de 25 februarie, pe raza comunelor Mihail Kogălniceanu și Gura Ialomiței, în baza unui plan comun de acțiune, efective ale Poliției Orașului Țăndărei și Inspectoratului Județean de Jandarmi au acționat ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:21
(17407 vizualizări - 0 comentarii)


Școlile din Fetești și Urziceni, în atenția polițiștilor

Joi, 25 februarie, polițiștii au desfășurat activități preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar creșterea gradului de siguranță a elevilor. Acțiunile ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 13:20
(15151 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM organizează cursuri de formare

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă organizează în anul 2010 mai multe cursuri de formare profesională. Potrivit reprezentanților instituției, șomerii sau persoanele interesate se pot înscrie ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 08:42
(20470 vizualizări - 0 comentarii)


Fermierii pot depune cererile pentru sprijinul pe suprafață

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează luni, 1 martie 2010, campania de primire a cererilor de plată pentru schemele/măsurile de sprijin pe suprafață. Pentru a beneficia de sprijinul ...[citește_toată_știrea]

26 Februarie 2010, 07:16
(15335 vizualizări - 0 comentarii)


Sînge donat de jandarmi

Miercuri, 24 februarie a.c., Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița a primit un apel umanitar din partea Poliției Slobozia, pentru ajutorarea mamei unui agent care are nevoie urgentă de o transfuzie ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 18:32
(17120 vizualizări - 0 comentarii)


Restanțieri la eliberarea sau preschimbarea actelor de identitate

Direcția Județeană de Evidență a Persoanelor Ialomița face apel la ialomițeni în vederea verificării termenului de valabilitate al actului de identitate. În cazul în care se constată că termenul de valabilitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 17:30
(15870 vizualizări - 0 comentarii)


La volan cu permisul suspendat

În cursul zilei de miercuri, 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni l-au depistat pe un tînăr, de 19 ani, din Făcăeni, în timp ce conducea un autoturism, avînd dreptul de a conduce suspendat. Pe numele ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:49
(16170 vizualizări - 0 comentarii)


Radare, amenzi, permise suspendate

Polițiștii rutieri au acționat în ultimele 24 de ore pe arterele județului pentru creșterea gradului de siguranță în traficul rutier. Acțiunile polițiștilor au vizat atît depistarea și sancționarea cu fermitate ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:37
(13934 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți arestați

Miercuri, 24 februarie a.c., în jurul orei 10.00, agenții Postului de Poliție Gheorghe Lazăr au fost sesizați de un bărbat de 43 de ani, din Slobozia, despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:31
(15553 vizualizări - 0 comentarii)


4 persoane urmărite, din care una internațional, depistate de polițiști

În ultimele 24 de ore, în cadrul acțiunilor desfășurate de polițiștii din structurile de investigații criminale, au fost identificate și reținute 4 persoane urmărite.
Astfel, în baza unui mandat european ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 14:22
(11965 vizualizări - 0 comentarii)


Microbuzele școlare, în atenția autorităților

Folosirea microbuzelor școlare în alte scopuri decît în a transporta elevii a devenit o obișnuință. Adesea mașinile sînt folosite în campaniile electorale sau în interesul personal, după bunul plac al autorităților ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 08:42
(11395 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 31 mii de fermieri au accesat aplicația online IPA

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că 31 mii de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația de suprafață în vederea depunerii cererii de plată ...[citește_toată_știrea]

25 Februarie 2010, 07:12
(14307 vizualizări - 0 comentarii)


77 de ani de protecție civilă

77 de ani de protecție civilă

Ziua Protecției Civile a fost marcată miercuri, 24 februarie 2010, la sediul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu», în prezența elevilor de la diferite școli. Evenimentele au vizat ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 19:14
(14141 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Hoți din Constanța prinși la Slobozia

Polițiștii ialomițeni anchetează activitatea infracțională a doi constănțeni, de 21, respectiv 28 de ani, suspectați de comiterea mai multor infracțiuni pe raza județului Ialomița. Cei doi au fost depistați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:02
(15569 vizualizări - 0 comentarii)


Hoți prinși în flagrant

Marți, 23 februarie, un cetățean, martor la producerea unui furt dintr-o mașină, a sesizat faptul că trei persoane necunoscute au sustras un acumulator de la un autoturism, după care au fugit înspre cartierul ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 17:01
(11666 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

În cadrul activităților curente desfășurate în cursul nopții de marți spre miercuri, respectiv 23 spre 24 februarie a.c., polițiștii feteșteni au depistat, la volanul unui autoturism, o persoană ce se afla ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:55
(15944 vizualizări - 0 comentarii)


Accident cu o victimă

Miercuri, 24 februarie, în jurul orei 04,30, pe raza comunei Jilavele s-a produs un accident rutier soldat cu o victimă, un bărbat, în vîrstă de 35 de ani, din Rîșnov. Accidentul s-a produs ca urmare a ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14218 vizualizări - 0 comentarii)


Urmărit de polițiști

În cadrul unei acțiuni desfășurate marți, 23 februarie 2010, de către polițiștii din Orașul Fierbinți-Tîrg a fost depistat, la volanul unui autoturism înmatriculat în străinătate, un tînăr de 21 de ani ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:54
(14314 vizualizări - 0 comentarii)


Nereguli constatate în trafic, sancționate de polițiștii rutieri

Marți, 23 februarie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au acționat în mai multe filtre și au efectuat controale pe arterele principale ale județului. Peste 120 de șoferi au fost sancționați ...[citește_toată_știrea]

24 Februarie 2010, 16:41
(9234 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permis la volan

Un bărbat de 47 de ani din Fetești a fost depistat de polițiști luni, 22 februarie a.c., în jurul orelor 19,40, în timp ce se deplasa pe strada Călărași din localitate la volanul unui autoturism cu numere ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2010, 19:57
(18330 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...