Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Se evacuează apa din subsolurile inundate

Au apărut soluții pentru Slobozia

Se evacuează apa din subsolurile inundate

Urban SA Slobozia a anunțat că oferă posibilitatea reparării subsolurilor inundate din Slobozia. Interven­țiile se pot face programat, iar costurile pot fi plătite în 12 rate. «Facilitatea vine în sprijinul cetățenilor și al Asociațiilor de Proprietari, prin utilizarea unor tarife care să acopere doar costu­rile cu perso­nalul implicat. De asemenea, materialele puse în operă vor fi refactu­rate către beneficiari aproape de prețul de aprovizionare. Compania nu va urmări să realizeze un profit comercial din aceste operațiuni!» declară Adrian Stoicescu, directorul Urban SA.

După 30 de ani... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2022, 09:55 (6724 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Caiete de licitație «cu dedicație» pentru proiectele de mediu care vizează lacurile Amara și Fundata

Caiete de licitație «cu dedicație» pentru proiectele de mediu care vizează lacurile Amara și Fundata

Administrații locale și instituții publice din Ialomița se confruntă din nou cu acuzații grave legate de modul de acordare a unor contracte de achiziții publice. Conform unei sesizări adresate Primăriei Amara și Consiliului Județean Ialomița, contractul privind «Managementul biodiversității prin realizarea planului de ma­nagement al ariei naturale protejate ROSPA0065 Lacurile Fundata-Amara» ar fi fost adjudecat fraudulos de o firmă controlată de Adi Croitoru, se­cretar de stat în cadrul Minis­terului Mediului și Pre­ședinte al Agenției Naționale privind Administrarea Ariilor Naturale Protejate în perioada adjudecării contractului.

Caz de manual... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2022, 14:20 (12715 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directorul medical al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» este incompatibil!

Decizie definivită a Curții Supreme

Directorul medical al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» este incompatibil!

Înalta Curte de Casație și Justiție a stabilit, printr-o hotărâre definitivă, starea de incompatibilitate a medicului chirurg Salem Zahra, directorul medical al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Acesta a fost declarat incompa­tibil de către Agenția Națio­nală de Integritate în anul 2019.

Proces ajuns la final Agenția Națională de Integritate anunța în 2019, printr-un comunicat de presă, starea de incompatibilitate a medicului Salem Zahra care, și la vremea respectivă, ocupa funcția de director medical al Spi­talului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Oficialii... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2022, 10:10 (7595 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

De ce trag clopotele, Vasilică?

De ce trag clopotele, Vasilică?

Ați auzit ce-a făcut Vasilică? Ei, cum nu, că vuiește și-acuma platforma lui Zuckerberg de la ideea creață pe care a avut-o. Iar dacă nu știți, vă povestim noi. Vinerea trecută, în timp ce posturile de televiziune naționale făceau rating difuzând orașele bombardate în Ucraina, Vasilică, primarul de Ciochina, a ordonat să sune sirenele de 6 ori câte 30 de secunde în cinstea ex-primarului Nicolae Zamfirescu, dus la cele sfinte. Mortul, Dumnezeu să-l ierte!, și pe noi când ne-o veni rândul, n-a avut nimic împotrivă. Și nici bețivii de la cârciuma domnului primar, că pe ei nu-i supără nimic atâta timp cât beau pe datorie și plătesc în ziua votului. Dar în sat nu sunt numai ei, Vasilică și Ni­coleta... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2022, 14:10 (5295 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița reciclează anual doar 6% din plasticul pe care îl produce

Ialomița reciclează anual doar 6% din plasticul pe care îl produce

Problemele de mediu sunt o realitate în județul Ialomița, iar reciclarea este o problemă care lipsește de pe agenda de lucru a instituțiilor publice. Asociația «Mai Mult Verde», ONG care militează pentru sustenabilitatea și protecția mediului înconjurător, alături de Federația Asociațiilor de Dezvoltare Intercomunitară atrag atenția cu privire la faptul că Ialomița reciclează prea puțin plastic, considerat unul dintre deșeurile cu impact negativ asupra me­diului înconjurător pe termen lung. Potrivit esti­mărilor oficiale, doar 6% din cantitatea de plastic colectată pe raza județului nostru ajunge, în cele din urmă, să fie reciclată corespunzător.

Reciclarea înseamnă mai mult verde... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2022, 09:55 (12401 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încep lucrările de modernizare la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Încep lucrările de modernizare la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Consiliul Județean Ialomița a semnat joi, 10 martie 2022, contractul privind execuția lucrărilor de reabilitare a clădirii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Proiectul are o valoare de 8,3 milioane de lei, este finanțat de Uniunea Europeană și are ca termen de execuție 19 luni.

Spitalul Slobozia și proiectele cu finanțare europeană
Reabilitarea clădirii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia este al patrulea proiect care vizează investiții la nivelul spitalului din municipiul reședință de județ. Reamintim că, la... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 16:55 (9973 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Buturuga n-a mai răsturnat nimic

Fotbal, Liga a II-a, FC Hermannstadt-Unirea Slobozia 2-0

Buturuga n-a mai răsturnat nimic

Să fi fost relaxarea inerentă calificării surprinzătoare în play-off? Să fi fost limitele pe care, în comparație cu echipa sibiană, le avem? Să fi contat atât de mult absența din defensivă a lui Ibrian, diagnosticat cu ruptură musculară? Oricare ar fi cauzele, trebuie să admitem că, la Mediaș, contra celor de la FC Hermannstadt, Unirea a făcut unul dintre cele mai slabe jocuri din acest sezon. Cu siguranță, următoarele meciuri nu vor mai arăta astfel, chiar dacă, la fel ca sibienii, și ceilalți adversari au loturile înțesate de jucători cu multe meciuri în primele două divizii. Ca o simplă curiozitate, la Unirea doar Răzvan Greu are meciuri în Liga I...

Au contat doar în prima repriză... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 15:05 (3350 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Neptun, eterna nucă tare

Handbal, Divizia A, CSU Neptun Constanța-CSM Unirea Slobozia 27-25 (12-11)

Neptun, eterna nucă tare

Meciurile de la Constanța au avut mereu, pentru Slobozia, un grad ridicat de dificultate. Și în urmă cu 3 ani, la ultima promovare în Ligă, singura înfrângere a survenit la Constanța. Și duminică, 20 martie 2022, Sala Sporturilor din Constanța a găzduit un joc aprig disputat. Constanța le-a avut drept principale arme pe experimentatele Mihaela Stănciulescu și Gabriela Moldoveanu, foste jucătoare ale Sloboziei. Grație lor, Neptunul are 7-4 în minutul 12. Urmează 8 minute excelente al Sloboziei, cu 5 goluri consecutive. Jocul se echilibrează, iar la pauză gazdele au un firav 12-11. Avem echilibru și în partea secundă și de două goluri speranță în minutul 46, când conducem cu 22-20. Din păcate, ratăm... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 13:40 (7274 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Când ocaziile se răzbună

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Înainte Modelu 1-1

Când ocaziile se răzbună

Optimismul plutea la liber peste arena din Gheorghe Doja la startul meciului cu Modelu. Călărășenii pierduseră mulți jucători, Recolta se întărise, iar peste toate acestea, în tur, la Modelu se impuseseră ialomițenii. Să-ți tot faci speranțe! Singurul inconvenient era absența lui Răduca, devenit în scurt timp foarte important pentru ofensivă. Dar antrenorul Adrian Cristea are de unde alege, așa că a început cu următoarea formă: Oprea-Petre, Bucurică, Chebac, Comșa-Bălan, Alexe-Radu, Cositoru, Chiriță-Năstase. La pauză este introdus Negoiu, iar pe parcursul reprizei secunde mai intră Neagu, Ene și Popescu. Prima repriză este neașteptat de echilibrată. Oaspeții împing jocul în terenul ialomițean... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 12:55 (5355 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Încă o surpriză plăcută

Fotbal, Liga a III-a, Agricola Borcea-CSM Fetești 1-2

Încă o surpriză plăcută

Feteștiul fotbalistic continuă să uimească. Echipa condusă de Mircea Ștefan s-a deplasat la Borcea unde Agricola mai avea nevoie de un singur punct pentru a fi sigură de play-off. Cu toate acestea, feteștenii au intrat cu îndrăzneală pe teren. După victoria cu Modelu, în vestiarul CSM s-a vorbit despre încă o victorie. Mircea Ștefan le-a încredințat misiunea de a o obține următorilor jucători: Călugăru-Călin, Babaua, Radicof, Dobre-Toader, Grigore, Enache, Dragu-Buzincu, Dincă. Au mai intrat A. Gogu, Matei, Pușcașu, Tudor, Gogan. Feteștenii au pornit ca din pușcă și, încă din minutul 4, și-au arătat intențiile. La o pasă în adâncime, Denis Dincă dejoacă ieșirea la offside a călărășenilor... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 12:20 (3491 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ploaie de medalii la Călărași

Lupte libere

Ploaie de medalii la Călărași

Sâmbătă, 19 martie a.c., la Călărași s-a desfășurat Cupa «Micul Luptător», competiție adresată categoriilor juvenile. Ca de fiecare dată, luptătorii ialomițeni, pregătiți de antrenorul Marian Moraru, au cucerit o bună parte din medalii.

Podium pentru CSM Unirea Un bilanț inedit au realizat luptătorii CSM Unirea Slobozia care au participat la competiția cadeților. Cei 3 sportivi s-au duelat la aceeași categorie de greutate-51kg, iar podiumul a fost, în exclusivitate, al lor. Astfel, Ștefan Stancu a urcat pe prima poziție a podiumului, Alexandru Minea a ocupat locul 2, iar Răzvan Andreiu... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 11:40 (2519 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autostrada Programului «ELENA» în Ialomița

Fonduri europene estimate la 16 milioane de euro

Autostrada Programului «ELENA» în Ialomița

Administrația județeană reia Programul «ELENA» destinat investițiilor în dome­niul eficienței energetice și al ener­giilor din surse regenerabile. Valoarea investițiilor care urmează a fi reali­zate la nivelul celor 23 de administra­ții locale implicate în acest Program se ridică la 16 milioane de euro. Con­tribuția locală în cadrul proiectului este de aproximativ 35000 de euro.

ELENA «reloaded» În vara anului 2021, Consiliul Județean Ialomița demara un proiect ambițios de investiții în domeniul eficienței energetice și al energiilor din surse regenerabile. După o primă etapă de identificare... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 10:20 (5378 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dr Anca Telehuz oferă consultații gratuite pentru bolnavii de diabet

Diabetul, boala care afectează cei mai mulți ialomițeni

Dr Anca Telehuz oferă consultații gratuite pentru bolnavii de diabet

În perioada 15 martie-15 aprilie 2022, dr Anca Telehuz oferă consultații gratuite pentru bolnavii de diabet din Slobozia și Ialomița. Cabinetul medical Diacare Center a fost deschis la începutul lunii martie în Slobozia și asigură consultații și scheme de tratament pentru bolnavii de diabet înregistrați în baza de date a Casei de Sănătate Ialomița. «În Ialomița sunt aproximativ 10000 de oameni care suferă de diferite afecțiuni diabetice. Serviciile noastre medicale vin în întâmpinarea nevoilor acestor oameni!» declară medicul Anca Telehuz.

După 10 ani de stagiu la Urgențe Dr Anca Telehuz... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2022, 14:10 (30843 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

A început bătălia pentru parcurile fotovoltaice din Ialomița

A început bătălia pentru parcurile fotovoltaice din Ialomița

bonus: Parcul Fotovoltaic de la Giurgeni a fost concesionat

Administrația județeană concesionează 638 hectare de teren arabil neproductiv în zona Vlădeni, în vederea realizării de parcuri fotovoltaice de mare capacitate. Procesul de concesionare a acestor terenuri este blocat de o serie de contestații inițiate de către concesionarii interesați de modificarea acestor investiții. Miza acestor investiții o reprezintă schemele de sprijin financiar care urmează a fi accesate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Conform angajamentelor europene, România are obligația de a-și majora puterea instalată în centrale de producție de energie regenerabilă eoliană și fotovoltaică cu 3000 MW până la jumătatea anului 2026.

Profeții despre trecutul județului... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2022, 09:55 (5715 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Park Plaza» Slobozia, în pragul inaugurării

«Park Plaza» Slobozia, în pragul inaugurării

Oyl Company Holding AG este cu un pas mai aproape de inaugurarea complexului comercial din Cartierul «Pepinieră». Complxeul se va numi «Park Plaza», iar primele firme interesate de închirierea spațiilor comerciale deja au început amenajările. Printre numele celor care vor deschide spații comerciale în zonă se numără Smart Cash&Carry, Penny Market XXL și Supeco.

După 14 ani La 14 ani de la concesionarea terenului pentru construirea unui Supermarket Cora, Slobozia se apropie de finalizarea investiției într-un nou complex comercial. Proiectul a fost deblocat în urmă cu un an, când firma... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2022, 12:45 (28626 vizualizări - 21 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Modernul poligon de tragere al Poliției Locale Slobozia

Modernul poligon de tragere al Poliției Locale Slobozia

Poliția Locală Slobozia administrează cel mai modern poligon de tragere din județul Ialomița. Clădirea se află la intrarea în oraș, în zona Pădurii Peri și, până la începutul acestui an, permitea accesul doar polițiștilor sau jandarmilor. Din ianuarie 2022, poligonul și-a deschis porțile și pentru civili po­sesori de arme de foc. O dată pe lună, aceștia pot veni aici să tragă cu armele pe care le dețin...

Acces pentru posesorii de arme Ideea de a permite accesul persoanelor care dețin arme de foc acasă a venit și datorită unei obligativități legale. Astfel, potrivit normelor în vigoare... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2022, 12:20 (10926 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

USR Ialomița susține refugiații ucraineni

«Colectăm pentru Ucraina»

USR Ialomița susține refugiații ucraineni

USR Ialomița a demarat o campanie de susți­nere a refugiaților ucraineni care trec granița prin punctul de frontieră de la Isaccea. Un prim transport de ajutoare a fost trimis joi, 10 martie 2022, la Isaccea. «Facem un apel public la sprijinirea acestor oameni!» a declarat Alexandru Horhocea, vicepreședintele USR Ialomița.

Sprijin pentru refugiați Campania de strângere de ajutoare a fost demarată de USR Ialomița la începutul lunii martie. În numai 10 zile, voluntarii USR au reușit să co­lecteze o primă tranșă de ajutoare constând în alimente și îmbrăcăminte. Aceste bunuri au ajuns la... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2022, 19:20 (9291 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Lipsa infrastructurii blochează racordarea la internet a școlilor ialomițene

Lipsa infrastructurii blochează racordarea la internet a școlilor ialomițene

După 2 ani în care elevii ialomițeni au fost obligați să învețe cu ajutorul dispozitivelor electronice conectate la internet, școlile din Ialomița continuă să aibă pro­bleme în ceea ce privește asi­gurarea acestui serviciu. O analiză privind starea județului Ialomița, realizată de Avocatul Poporului, arată că un sfert din cele 92 de școli cu personalitate juridică din Ialomița nu dispun de infrastructura necesară pentru a fi conectate la internet. Situația este generată de faptul că firmele care furnizează astfel de servicii nu au făcut demersuri pentru a-și dezvolta infrastructura și în localitățile unde există aceste unități de învățământ.

Școlile ialomițene, departe de modernizare... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2022, 14:10 (3638 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Spitalele ialomițene, pe ultimul loc din țară la numărul de paturi la mia de locuitori

Spitalele ialomițene, pe ultimul loc din țară la numărul de paturi la mia de locuitori

Ialomița are nevoie de mai multe paturi pentru spitale. Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației (MDLPA) scoate în evidență gradul scăzut în ceea ce privește accesul la servicii medicale al ialomițenilor din această perspectivă. Într-o cercetare realizată de specialiștii din cadrul instituției, denumită «Disparități teritoriale în România», se evidențiază faptul că județul nostru se află pe ultimul loc la nivel național în ceea ce privește numărul de paturi din spitale la mia de locuitori. Raportarea oficială a MDLPA este completată de Curtea de Conturi a României care prezintă situația în ceea ce privește numărul de medici existent la nivelul județului nostru. Pe lângă paturi... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2022, 09:50 (18222 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Fiscul are de recuperat 369,5 milioane de lei de la cei mai mari datornici ai județului

În Ialomița

Fiscul are de recuperat 369,5 milioane de lei de la cei mai mari datornici ai județului

Aflate în insolvență sau faliment, 25 de societăți comerciale din Ialomița figurează pe lista celor mai mari datornici către bugetul consolidat al județului. Conform unei analize realizată de către Agenția Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, toți acești de­bitori trebuie să înapoieze suma de 369,5 mili­oane de lei. Fiscul a demarat deja o serie de proceduri privind recuperarea sumelor însă acțiunile sunt îngreu­nate din cauza dispo­zițiilor legale greu de pus în practică.

Un demers greu de ralizat Pe lista celor 25 de mari datornici ai ju­dețului Ialomița se numără societăți aflate... [citește_tot_articolul]

17 Martie 2022, 13:55 (18575 vizualizări - 3 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
321 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Întreruperi programate ale energiei electrice

E-Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în mai multe zone din ...[citește_toată_știrea]

10 August 2018, 17:30
(5526 vizualizări - 0 comentarii)


Scrimă: Scrimerii ialomițeni, în Arena Internațională

Desfășurată în cadrul Programului «Scrimeri în Arena Internațională» și cu sprijinul financiar al Consiliului Județean Ialomița, competiția internațională de scrimă sabie «Sarvar Horotan Coup» a reprezentat ...[citește_toată_știrea]

10 August 2018, 13:20
(3923 vizualizări - 0 comentarii)


Surprinși în flagrant în timp ce încercau să fure de la un hotel din Amara

Doi bărbați de 30 și 31 de ani, ambii din județul Călărași , au fost surprinși de către polițiști în timp ce încercau să sustragă mai multe bunuri dintr-o unitate hotelieră din localitatea Amara. Astfel ...[citește_toată_știrea]

9 August 2018, 19:10
(8530 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara flagrant hoți


Primăria Slobozia organizează «Ziua Câinelui»

Primăria Municipiului Slobozia anunță organizarea concursului de frumusețe canină «Câinele, cel mai bun prieten», ediția a III-a. Competiția va fi desfășurată în data de 27 august 2018, la Stadionul Municipal ...[citește_toată_știrea]

9 August 2018, 12:20
(4506 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 3 accidente rutiere într-o singură zi

Zi neagră pe șoselele din Ialomița, luni, 6 august 2018. Potrivit polițiștilor, pe raza județului s-au produs 3 accidente rutiere, soldate cu decesul unei persoane și rănirea altor trei. Persoana decedată ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 14:40
(4047 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Începe a 12-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu»

Pe data de 9 și 10 august 2018, Grădina de Vară din stațiunea Amara va găzdui cea de a 12-a ediție a Festivalului Național de Folclor «Ion Albeșteanu». Prețul unui bilet este de 10 lei, tichetele putând ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 13:10
(6263 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Peste 100 de kg de carne de porc au fost confiscate

În urma unui control tematic ce a vizat modul în care se respectă normele de comercializare a cărnii de porc și de pasăre de către supermarketuri, inspectorii DSVSA Ialomița au descoperit mai multe nereguli ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 12:25
(8234 vizualizări - 0 comentarii)


CJAS Ialomița: S-a prelungit termenul de valabilitate pentru cardurile de sănătate

Reprezentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița precizează faptul că perioada de valabilitate a cardurilor de sănătate emise până la 31 iulie 2018 s-a prelungit de la 5 la 7 ani. Decizia ...[citește_toată_știrea]

8 August 2018, 11:40
(8834 vizualizări - 0 comentarii)


Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Bătrân căzut în fântână, salvat de pompierii din Urziceni

Un bărbat în vârstă de 69 de ani, din comuna Glodeanu Siliștea-județul Buzău, a căzut miercuri, 1 august a.c., în jurul orelor 20,30, într-o fântână adâncă de 7 metri de pe raza comunei. Pentru salvarea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 13:15
(6420 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Un bărbat, de 41 de ani, din județul Constanța, a fost depistat de către polițiștii rutieri în timp ce conducea un autovehicul pe raza localității Bordușani deși a consumat anterior băuturi alcoolice. ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 11:10
(4869 vizualizări - 0 comentarii)


Accident în apropiere de Movila

Marți, 31 iulie a.c., Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ212, în apropiere de localitatea Movila, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea a trei persoane. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

2 August 2018, 11:05
(5285 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Movila accident


Ialomița: Două accidente, patru persoane rănite

În cursul zilei de luni, 30 iulie a.c, pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente rutiere soldate cu rănirea a patru persoane. Primul eveniment rutier s-a produs în apropiere de municipiul Slobozia ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2018, 18:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Două persoane au murit într-un grav accident rutier

Urziceni: Două persoane au murit într-un grav accident rutier

Un grav accident rutier s-a petrecut duminică, 29 iulie 2018, pe DN2 (E85), la ieșirea din municipiul Urziceni către Buzău. În urma impactului dintre o autotuilitară și un autoturism, șase persoane au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2018, 19:50
(8980 vizualizări - 0 comentarii)


Accidentele de muncă, în atenția ITM Ialomița

În primele 6 luni ale anului 2018, Compartimentul Securitate și Sănătate în Muncă a cercetat 27 evenimente, pentru care au fost întocmite dosare de cercetare și în care au fost implicați 28 de lucrători ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2018, 17:10
(8322 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Pesta Porcină a anulat sărbătorirea «Zilei Imnului»

«Având în vedere multiplele activități aflate în desfășurare la nivel județean în vederea limitării răspândirii virusului de pestă porcină africană, vă informăm că manifestările dedicate „Zilei Imnului ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2018, 13:55
(8805 vizualizări - 2 comentarii)


Bărbat din Fetești, victimă a unei «tentative de înșelăciune»

Un bărbat din Fetești a sesizat Poliția că a fost victima unei infracțiuni de «tentativă de înșelăciune». Victima a fost abordată de un bărbat, care ar fi încercat să îi vândă o bijuterie. Fapta a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:30
(7555 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Fără permise, la volan

Polițiștii rutieri au depistat marți, 24 iulie a.c., doi ialomițeni de 25 și 36 de ani, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice fără a poseda permis de conucere pentru vreo categorie de autovehicule ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:25
(6725 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

societate cu profil agricol
angajează
lucrători în agricultură
-producție/fermă de legume
cu contract de muncă sau zilieri
se oferă 2000-2500 lei/lună
se asigură transport

Relații la telefon 0722/642.137

25 Iulie 2018, 17:20


Urmărită internațional pentru «complicitate la trafic de persoane», depistată în Ialomița

Polițiștii de Investigații Criminale din Ialomița au depistat o femeie care era urmărită internațional pentru săvârșirea infracțiunii de «complicitate la trafic de persoane», faptă comisă în Olanda. Astfel ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:15
(8127 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Analiza de risc la securitate fizică

Începând cu data de 1 iulie 2018, toate unitățile sunt obligate să aibă analiza de risc la securitatea fizică. Începând cu data de 1 iulie 2018, și-a încetat efectele amânarea termenului până la care unitățile ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2018, 17:10
(7901 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

CDI Transport Persoane București
angajează șoferi
cu categoria D și card tahograf
din Ialomița sau împrejurimi
Pe lângă salariu, oferim cazare și masă
Relații la telefon 0730/333.453

25 Iulie 2018, 17:05


Focar de Pestă Porcină Africană, confirmat de autorități în satul Luciu

Autoritățile din Ialomița au confirmat prezența unui nou focar de Pestă Porcină Africană pe raza județului. Acesta a fost identificat într-o gospodărie de pe raza satului Luciu, comuna Gura Ialomiței. ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2018, 14:46
(7349 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Un bărbat a murit într-un accident rutier

Țăndărei: Un bărbat a murit într-un accident rutier

Grav accident la Țăndărei, în zona popasului Chirana, în această dimineață. Un bărbat a murit după ce mașina în care se afla s-a lovit de un tir încărcat cu cereale. Tirul a luat foc. Traficul a fost blocat ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2018, 10:55
(7952 vizualizări - 0 comentarii)


Axintele: Percheziții la domiciliile contrabandiștilor cu țigări

Percheziții în comuna Axintele. Polițiștii au descins la locuințele a trei localnici, cu vârste cuprinse între 30 și 56 de ani, suspectați că ar face contrabandă cu țigări. În locuințele acestora au fost ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 19:25
(7959 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Arme deținute ilegal

Un bărbat de 42 de ani s-a ales cu un dosar penal după ce în locuința sa au fost descoperite un pistol cu bile de cauciuc și o pușcă de vânătoare. Bărbatul avea permisul de port armă expirat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 19:10
(6099 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi de 36 mii de lei, aplicate de polițiștii ialomițeni

Acțiune de amploare a polițiștilor ialomițeni desfășurată pe șoselele județului. Peste 160 de mașini au fost verificate, fiind aplicate 112 sancțiuni contravenționale. Valoarea totală a amenzilor a depășit ...[citește_toată_știrea]

20 Iulie 2018, 18:45
(5600 vizualizări - 0 comentarii)


E-Distribuție Dobrogea: Atenție, se întrerupe curentul!

Din cauza lucrărilor de reparație și întreținere a rețelelor de electricitate, E-Distribuție Dobrogea anunță întreruperi programate ale curentului electric pe raza județului Ialomița. Astfel, în perioada ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:35
(9895 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă vacante

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița oferă șomerilor, în această săptămână, 377 de noi locuri de muncă. Domeniile vizate sunt serviciile sau administrația publică. ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:25
(6921 vizualizări - 0 comentarii)


Distrigaz Sud Rețele: Lucrări programate la rețeaua de gaze

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, la Slobozia ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 20:15
(8739 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: S-a prelungit termenul de depunere al Declarației Unice

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii cu privire la faptul că termenul de depunere al Declarației Unice s-a prelungit până la data de 31 iulie 2018. Decizia a fost ...[citește_toată_știrea]

19 Iulie 2018, 12:09
(9031 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...