Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Slobozia: Comasarea Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza», contestată în instanță

Slobozia: Comasarea Liceelor Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza», contestată în instanță

Decizia municipa­lității din Slobozia de a comasa Liceele Tehnologice «Mihai Eminescu» și «Al.I. Cuza» din Slobozia a fost contestată în instanță de către profesorii Liceului Teh­nologic «Mihai Eminescu». Cadrele didactice din cadrul Asociației «A.P.P.E.L. pentru Viitorul L.T.M.E.» au deschis un proces prin care solicită instanței anularea Hotărârii Consiliului Local Slobozia prin care se reorganizează rețeaua școlară a reședinței județului.

Se așteaptă decizia judecătorilor În ianuarie 2022, Consiliul Local Slobozia aproba, prin Hotărâre de Consiliu Local, reorganizarea întregii rețele... [citește_tot_articolul]

27 Martie 2022, 13:20 (10194 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

APM Ialomița monitorizează superficial colectarea deșeurilor electronice

APM Ialomița monitorizează superficial colectarea deșeurilor electronice

Fără o evidență clară a Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița în ceea ce privește modalitatea de gestionare a deșeurilor provenind din echipamente electrice și electronice (DEEE) de către admi­nistrațiile locale și județene, instituțiile publice se descurcă așa cum pot pentru a-și îndeplini această obligație. Cele mai multe au încheiat contracte de colaborare cu firme specializate care, anual, vin și ridică de la sediile acestora aparatele vechi pe care nu le mai utilizează. Acțiunea este una complicată având în vedere faptul că instituțiile publice trebuie să facă de­mersuri către entitățile centrale cu privire la aprobarea unor rapoarte prin care se solicită casarea aparatelor pe care... [citește_tot_articolul]

26 Martie 2022, 12:20 (11703 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

CJAS Ialomița are restanțe de 8,7 milioane de lei la plata concediilor medicale

CJAS Ialomița are restanțe de 8,7 milioane de lei la plata concediilor medicale

bonus: Peste 50 mii de rețete eliberate

Pandemia de COVID-19 a făcut ca numărul solici­tărilor privind acordarea concediilor medicale să crească. Din această cauză, plata indemnizațiilor se face cu întârziere. Casa Județeană de Asigurări de Sănătate are de achitat sume restante în valoare de 8,7 mili­oane de lei, începând cu luna septembrie a anului trecut. «Se fac toate eforturile pentru ca fondurile să fie distribuite!» a dat asigurări Mihai Geantă, directorul general al Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița.

Fonduri acordate cu întârziere Potrivit informațiilor oficiale, în perioada 2020-2021, la nivelul județului... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2022, 15:20 (12975 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Se evacuează apa din subsolurile inundate

Au apărut soluții pentru Slobozia

Se evacuează apa din subsolurile inundate

Urban SA Slobozia a anunțat că oferă posibilitatea reparării subsolurilor inundate din Slobozia. Interven­țiile se pot face programat, iar costurile pot fi plătite în 12 rate. «Facilitatea vine în sprijinul cetățenilor și al Asociațiilor de Proprietari, prin utilizarea unor tarife care să acopere doar costu­rile cu perso­nalul implicat. De asemenea, materialele puse în operă vor fi refactu­rate către beneficiari aproape de prețul de aprovizionare. Compania nu va urmări să realizeze un profit comercial din aceste operațiuni!» declară Adrian Stoicescu, directorul Urban SA.

După 30 de ani... [citește_tot_articolul]

25 Martie 2022, 09:55 (6725 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Caiete de licitație «cu dedicație» pentru proiectele de mediu care vizează lacurile Amara și Fundata

Caiete de licitație «cu dedicație» pentru proiectele de mediu care vizează lacurile Amara și Fundata

Administrații locale și instituții publice din Ialomița se confruntă din nou cu acuzații grave legate de modul de acordare a unor contracte de achiziții publice. Conform unei sesizări adresate Primăriei Amara și Consiliului Județean Ialomița, contractul privind «Managementul biodiversității prin realizarea planului de ma­nagement al ariei naturale protejate ROSPA0065 Lacurile Fundata-Amara» ar fi fost adjudecat fraudulos de o firmă controlată de Adi Croitoru, se­cretar de stat în cadrul Minis­terului Mediului și Pre­ședinte al Agenției Naționale privind Administrarea Ariilor Naturale Protejate în perioada adjudecării contractului.

Caz de manual... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2022, 14:20 (12719 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directorul medical al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» este incompatibil!

Decizie definivită a Curții Supreme

Directorul medical al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» este incompatibil!

Înalta Curte de Casație și Justiție a stabilit, printr-o hotărâre definitivă, starea de incompatibilitate a medicului chirurg Salem Zahra, directorul medical al Spitalului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Acesta a fost declarat incompa­tibil de către Agenția Națio­nală de Integritate în anul 2019.

Proces ajuns la final Agenția Națională de Integritate anunța în 2019, printr-un comunicat de presă, starea de incompatibilitate a medicului Salem Zahra care, și la vremea respectivă, ocupa funcția de director medical al Spi­talului Municipal «Anghel Saligny» din Fetești. Oficialii... [citește_tot_articolul]

24 Martie 2022, 10:10 (7597 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

De ce trag clopotele, Vasilică?

De ce trag clopotele, Vasilică?

Ați auzit ce-a făcut Vasilică? Ei, cum nu, că vuiește și-acuma platforma lui Zuckerberg de la ideea creață pe care a avut-o. Iar dacă nu știți, vă povestim noi. Vinerea trecută, în timp ce posturile de televiziune naționale făceau rating difuzând orașele bombardate în Ucraina, Vasilică, primarul de Ciochina, a ordonat să sune sirenele de 6 ori câte 30 de secunde în cinstea ex-primarului Nicolae Zamfirescu, dus la cele sfinte. Mortul, Dumnezeu să-l ierte!, și pe noi când ne-o veni rândul, n-a avut nimic împotrivă. Și nici bețivii de la cârciuma domnului primar, că pe ei nu-i supără nimic atâta timp cât beau pe datorie și plătesc în ziua votului. Dar în sat nu sunt numai ei, Vasilică și Ni­coleta... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2022, 14:10 (5302 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița reciclează anual doar 6% din plasticul pe care îl produce

Ialomița reciclează anual doar 6% din plasticul pe care îl produce

Problemele de mediu sunt o realitate în județul Ialomița, iar reciclarea este o problemă care lipsește de pe agenda de lucru a instituțiilor publice. Asociația «Mai Mult Verde», ONG care militează pentru sustenabilitatea și protecția mediului înconjurător, alături de Federația Asociațiilor de Dezvoltare Intercomunitară atrag atenția cu privire la faptul că Ialomița reciclează prea puțin plastic, considerat unul dintre deșeurile cu impact negativ asupra me­diului înconjurător pe termen lung. Potrivit esti­mărilor oficiale, doar 6% din cantitatea de plastic colectată pe raza județului nostru ajunge, în cele din urmă, să fie reciclată corespunzător.

Reciclarea înseamnă mai mult verde... [citește_tot_articolul]

23 Martie 2022, 09:55 (12412 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Încep lucrările de modernizare la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Încep lucrările de modernizare la Unitatea de Primiri Urgențe Slobozia

Consiliul Județean Ialomița a semnat joi, 10 martie 2022, contractul privind execuția lucrărilor de reabilitare a clădirii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Proiectul are o valoare de 8,3 milioane de lei, este finanțat de Uniunea Europeană și are ca termen de execuție 19 luni.

Spitalul Slobozia și proiectele cu finanțare europeană
Reabilitarea clădirii Unității de Primiri Urgențe a Spitalului Județean de Urgență Slobozia este al patrulea proiect care vizează investiții la nivelul spitalului din municipiul reședință de județ. Reamintim că, la... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 16:55 (9976 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Buturuga n-a mai răsturnat nimic

Fotbal, Liga a II-a, FC Hermannstadt-Unirea Slobozia 2-0

Buturuga n-a mai răsturnat nimic

Să fi fost relaxarea inerentă calificării surprinzătoare în play-off? Să fi fost limitele pe care, în comparație cu echipa sibiană, le avem? Să fi contat atât de mult absența din defensivă a lui Ibrian, diagnosticat cu ruptură musculară? Oricare ar fi cauzele, trebuie să admitem că, la Mediaș, contra celor de la FC Hermannstadt, Unirea a făcut unul dintre cele mai slabe jocuri din acest sezon. Cu siguranță, următoarele meciuri nu vor mai arăta astfel, chiar dacă, la fel ca sibienii, și ceilalți adversari au loturile înțesate de jucători cu multe meciuri în primele două divizii. Ca o simplă curiozitate, la Unirea doar Răzvan Greu are meciuri în Liga I...

Au contat doar în prima repriză... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 15:05 (3350 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Neptun, eterna nucă tare

Handbal, Divizia A, CSU Neptun Constanța-CSM Unirea Slobozia 27-25 (12-11)

Neptun, eterna nucă tare

Meciurile de la Constanța au avut mereu, pentru Slobozia, un grad ridicat de dificultate. Și în urmă cu 3 ani, la ultima promovare în Ligă, singura înfrângere a survenit la Constanța. Și duminică, 20 martie 2022, Sala Sporturilor din Constanța a găzduit un joc aprig disputat. Constanța le-a avut drept principale arme pe experimentatele Mihaela Stănciulescu și Gabriela Moldoveanu, foste jucătoare ale Sloboziei. Grație lor, Neptunul are 7-4 în minutul 12. Urmează 8 minute excelente al Sloboziei, cu 5 goluri consecutive. Jocul se echilibrează, iar la pauză gazdele au un firav 12-11. Avem echilibru și în partea secundă și de două goluri speranță în minutul 46, când conducem cu 22-20. Din păcate, ratăm... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 13:40 (7275 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Când ocaziile se răzbună

Fotbal, Liga a III-a, Recolta Gheorghe Doja-Înainte Modelu 1-1

Când ocaziile se răzbună

Optimismul plutea la liber peste arena din Gheorghe Doja la startul meciului cu Modelu. Călărășenii pierduseră mulți jucători, Recolta se întărise, iar peste toate acestea, în tur, la Modelu se impuseseră ialomițenii. Să-ți tot faci speranțe! Singurul inconvenient era absența lui Răduca, devenit în scurt timp foarte important pentru ofensivă. Dar antrenorul Adrian Cristea are de unde alege, așa că a început cu următoarea formă: Oprea-Petre, Bucurică, Chebac, Comșa-Bălan, Alexe-Radu, Cositoru, Chiriță-Năstase. La pauză este introdus Negoiu, iar pe parcursul reprizei secunde mai intră Neagu, Ene și Popescu. Prima repriză este neașteptat de echilibrată. Oaspeții împing jocul în terenul ialomițean... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 12:55 (5355 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Încă o surpriză plăcută

Fotbal, Liga a III-a, Agricola Borcea-CSM Fetești 1-2

Încă o surpriză plăcută

Feteștiul fotbalistic continuă să uimească. Echipa condusă de Mircea Ștefan s-a deplasat la Borcea unde Agricola mai avea nevoie de un singur punct pentru a fi sigură de play-off. Cu toate acestea, feteștenii au intrat cu îndrăzneală pe teren. După victoria cu Modelu, în vestiarul CSM s-a vorbit despre încă o victorie. Mircea Ștefan le-a încredințat misiunea de a o obține următorilor jucători: Călugăru-Călin, Babaua, Radicof, Dobre-Toader, Grigore, Enache, Dragu-Buzincu, Dincă. Au mai intrat A. Gogu, Matei, Pușcașu, Tudor, Gogan. Feteștenii au pornit ca din pușcă și, încă din minutul 4, și-au arătat intențiile. La o pasă în adâncime, Denis Dincă dejoacă ieșirea la offside a călărășenilor... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 12:20 (3491 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Ploaie de medalii la Călărași

Lupte libere

Ploaie de medalii la Călărași

Sâmbătă, 19 martie a.c., la Călărași s-a desfășurat Cupa «Micul Luptător», competiție adresată categoriilor juvenile. Ca de fiecare dată, luptătorii ialomițeni, pregătiți de antrenorul Marian Moraru, au cucerit o bună parte din medalii.

Podium pentru CSM Unirea Un bilanț inedit au realizat luptătorii CSM Unirea Slobozia care au participat la competiția cadeților. Cei 3 sportivi s-au duelat la aceeași categorie de greutate-51kg, iar podiumul a fost, în exclusivitate, al lor. Astfel, Ștefan Stancu a urcat pe prima poziție a podiumului, Alexandru Minea a ocupat locul 2, iar Răzvan Andreiu... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 11:40 (2519 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Autostrada Programului «ELENA» în Ialomița

Fonduri europene estimate la 16 milioane de euro

Autostrada Programului «ELENA» în Ialomița

Administrația județeană reia Programul «ELENA» destinat investițiilor în dome­niul eficienței energetice și al ener­giilor din surse regenerabile. Valoarea investițiilor care urmează a fi reali­zate la nivelul celor 23 de administra­ții locale implicate în acest Program se ridică la 16 milioane de euro. Con­tribuția locală în cadrul proiectului este de aproximativ 35000 de euro.

ELENA «reloaded» În vara anului 2021, Consiliul Județean Ialomița demara un proiect ambițios de investiții în domeniul eficienței energetice și al energiilor din surse regenerabile. După o primă etapă de identificare... [citește_tot_articolul]

22 Martie 2022, 10:20 (5385 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Dr Anca Telehuz oferă consultații gratuite pentru bolnavii de diabet

Diabetul, boala care afectează cei mai mulți ialomițeni

Dr Anca Telehuz oferă consultații gratuite pentru bolnavii de diabet

În perioada 15 martie-15 aprilie 2022, dr Anca Telehuz oferă consultații gratuite pentru bolnavii de diabet din Slobozia și Ialomița. Cabinetul medical Diacare Center a fost deschis la începutul lunii martie în Slobozia și asigură consultații și scheme de tratament pentru bolnavii de diabet înregistrați în baza de date a Casei de Sănătate Ialomița. «În Ialomița sunt aproximativ 10000 de oameni care suferă de diferite afecțiuni diabetice. Serviciile noastre medicale vin în întâmpinarea nevoilor acestor oameni!» declară medicul Anca Telehuz.

După 10 ani de stagiu la Urgențe Dr Anca Telehuz... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2022, 14:10 (30867 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

A început bătălia pentru parcurile fotovoltaice din Ialomița

A început bătălia pentru parcurile fotovoltaice din Ialomița

bonus: Parcul Fotovoltaic de la Giurgeni a fost concesionat

Administrația județeană concesionează 638 hectare de teren arabil neproductiv în zona Vlădeni, în vederea realizării de parcuri fotovoltaice de mare capacitate. Procesul de concesionare a acestor terenuri este blocat de o serie de contestații inițiate de către concesionarii interesați de modificarea acestor investiții. Miza acestor investiții o reprezintă schemele de sprijin financiar care urmează a fi accesate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR). Conform angajamentelor europene, România are obligația de a-și majora puterea instalată în centrale de producție de energie regenerabilă eoliană și fotovoltaică cu 3000 MW până la jumătatea anului 2026.

Profeții despre trecutul județului... [citește_tot_articolul]

21 Martie 2022, 09:55 (5720 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

«Park Plaza» Slobozia, în pragul inaugurării

«Park Plaza» Slobozia, în pragul inaugurării

Oyl Company Holding AG este cu un pas mai aproape de inaugurarea complexului comercial din Cartierul «Pepinieră». Complxeul se va numi «Park Plaza», iar primele firme interesate de închirierea spațiilor comerciale deja au început amenajările. Printre numele celor care vor deschide spații comerciale în zonă se numără Smart Cash&Carry, Penny Market XXL și Supeco.

După 14 ani La 14 ani de la concesionarea terenului pentru construirea unui Supermarket Cora, Slobozia se apropie de finalizarea investiției într-un nou complex comercial. Proiectul a fost deblocat în urmă cu un an, când firma... [citește_tot_articolul]

20 Martie 2022, 12:45 (28634 vizualizări - 21 comentarii)

EVENIMENT

Modernul poligon de tragere al Poliției Locale Slobozia

Modernul poligon de tragere al Poliției Locale Slobozia

Poliția Locală Slobozia administrează cel mai modern poligon de tragere din județul Ialomița. Clădirea se află la intrarea în oraș, în zona Pădurii Peri și, până la începutul acestui an, permitea accesul doar polițiștilor sau jandarmilor. Din ianuarie 2022, poligonul și-a deschis porțile și pentru civili po­sesori de arme de foc. O dată pe lună, aceștia pot veni aici să tragă cu armele pe care le dețin...

Acces pentru posesorii de arme Ideea de a permite accesul persoanelor care dețin arme de foc acasă a venit și datorită unei obligativități legale. Astfel, potrivit normelor în vigoare... [citește_tot_articolul]

19 Martie 2022, 12:20 (10930 vizualizări - 6 comentarii)

POLITICĂ

USR Ialomița susține refugiații ucraineni

«Colectăm pentru Ucraina»

USR Ialomița susține refugiații ucraineni

USR Ialomița a demarat o campanie de susți­nere a refugiaților ucraineni care trec granița prin punctul de frontieră de la Isaccea. Un prim transport de ajutoare a fost trimis joi, 10 martie 2022, la Isaccea. «Facem un apel public la sprijinirea acestor oameni!» a declarat Alexandru Horhocea, vicepreședintele USR Ialomița.

Sprijin pentru refugiați Campania de strângere de ajutoare a fost demarată de USR Ialomița la începutul lunii martie. În numai 10 zile, voluntarii USR au reușit să co­lecteze o primă tranșă de ajutoare constând în alimente și îmbrăcăminte. Aceste bunuri au ajuns la... [citește_tot_articolul]

18 Martie 2022, 19:20 (9291 vizualizări - 1 comentariu)

Vineri 26 Iun 2026
272 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: 5 noi cazuri de COVID-19

Joi, 6 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29652 , fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de miercuri, 5 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2022, 16:10
(1722 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Luni, 10 octombrie 2022, termen limită pentru depunerea a 5 declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA, că luni, 10 octombrie 2022, este termenul limită de depunere a notificării ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2022, 14:00
(21096 vizualizări - 0 comentarii)


«Zilele Porților Deschise» la Biroul Teritorial Slobozia al Avocatului Poporului

În perioada 10-14 octombrie 2022, în intervalul orar 10,00-14,00, la sediul Biroului Teritorial Slobozia al instituției Avocatul Poporului se organizează «Zilele Porților Deschise». Evenimentul este dedicat ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2022, 12:45
(9848 vizualizări - 0 comentarii)


Ordin de protecție emis pe numele unui slobozean care și-ar fi bătut soția

Polițiștii ialomițeni au emis un ordin de protecție provizoriu pe numele unui bărbat, de 37 de ani. Astfel, marți, 4 octombrie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii slobozeni au fost sesizați cu privire ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2022, 19:15
(11567 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Depistați la volan deși aveau dreptul de a conduce suspendat

Polițiștii rutieri au depistat în trafic doi bărbați, de 44 și 66 de ani, care circulau pe drumurile publice deși aveau dreptul de a conduce suspendat. Au fost întocmite dosare penale și se efectuează cercetări ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2022, 19:05
(3164 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 5 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 5 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29647 , fiind înregistrate 5 cazuri noi față de ziua de marți, 4 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2022, 16:20
(1630 vizualizări - 0 comentarii)


Accident rutier în comuna Maia

Accident rutier în comuna Maia

Luni, 3 octombrie a.c., trei echipaje de intervenție din cadrul Detașamentului de pompieri Urziceni au intervenit la un accident rutier produs în comuna Maia, în care a fost implicat un autoturism și un ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2022, 18:05
(9746 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Maia accident


Ialomița: 19 noi cazuri de COVID-19

Marți, 4 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29642 , fiind înregistrate 19 cazuri noi față de ziua de luni, 3 octombrie a.c., când au fost ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2022, 16:15
(2299 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Înrolarea în PatrimVen a devenit obligatorie începând cu 01 martie 2022

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește autorităților publice, instituțiilor publice sau de interes public că, începând cu data de 1 martie 2022, a devenit obligatorie înrolarea ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2022, 15:00
(10468 vizualizări - 0 comentarii)


DN2A: Mașină implicată într-un accident, victimă rămasă încarcerată

Două echipaje operative din cadrul Detașamentului de Pompieri Slobozia au intervenit luni, 3 octombrie a.c., în cazul unui accident rutier produs pe DN2A, în care au fost implicate două autoturisme, în ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2022, 12:40
(3897 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2A accident


AJOFM Ialomița: S-a modificat calculul indemnizației de șomaj

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița precizează faptul că au fost aduse modificări importante asupra calculului indemnizației de șomaj, majorându-se baza de calcul a indemnizației ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2022, 12:10
(11635 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Fetești!

Pentru conectarea la sistemul centralizat a noilor conducte de alimentare cu apă din orașul Fetești, RAJA Constanța va sista furnizarea apei potabile de marți, 4 octombrie 2022, orele 23,00, până miercuri ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2022, 21:05
(2045 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: Vestigii istorice vechi de 2000 de ani la Piscul Crăsani

Muzeul Județean Ialomița: Vestigii istorice vechi de 2000 de ani la Piscul Crăsani

Descoperire deosebită a arheologilor Muzeului Județean Ialomița pe șantierul arheologic Piscul Crăsani, aflat pe arealul comunei Balaciu. În cadrul campaniei de cercetare arheologică sistematică din această ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2022, 17:50
(5963 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Logan în flăcări

Slobozia: Logan în flăcări

În municipiul Slobozia, în dimineața zilei de sâmbătă, 1 octombrie a.c., două echipaje de pompieri din Slobozia au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la un autoturism. Cauza probabilă de producere ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2022, 17:10
(2198 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 7 noi cazuri de COVID-19

Luni, 3 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29623, fiind înregistrate 7 cazuri noi față de ziua de duminică, 2 octombrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2022, 16:50
(1793 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Luciu, Urziceni și Slobozia

Accidente la Luciu, Urziceni și Slobozia

Vineri, 30 septembrie a.c., un echipaj de pompieri din Țăndărei a intervenit la un accident rutier produs în satul Luciu. În sprijin a acționat și un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2022, 14:25
(9079 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă

Administrația Județeană a Finanțelor Publicde Ialomița informează contribuabilii că începând de luni, 3 octombrie 2022, pot investi în Titlurile de Stat «Tezaur», cu maturități de 1 și 2 ani și dobânzi ...[citește_toată_știrea]

3 Octombrie 2022, 13:55
(3029 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 noi cazuri de COVID-19

Duminică, 2 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29616, fiind înregistrate 3 cazuri noi față de ziua de sâmbătă, 1 octombrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

2 Octombrie 2022, 16:35
(1849 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 8 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 1 octombrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29613, fiind înregistrate 8 cazuri noi față de ziua de vineri, 30 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

1 Octombrie 2022, 16:40
(1918 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 9 noi cazuri de COVID-19

Vineri, 30 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29605, fiind înregistrate 9 cazuri noi față de ziua de joi, 29 septembrie a.c., când au ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2022, 16:15
(1962 vizualizări - 0 comentarii)


Razie a polițiștilor la Fetești

Efective mărite din cadrul IPJ Ialomița au acționat joi, 29 septembrie a.c., sprijiniți de luptătorii Serviciului pentru Acțiuni Speciale și jandarmi ialomițeni, pentru prevenirea faptelor antisociale, ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2022, 15:30
(5696 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești razie


AJFP Ialomița: Comunicarea actelor administrative emise în formă electronică

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că au fost modificate prevederile art. 47, alin. (15) din Codul de Procedură Fiscală cu privire la comunicarea actelor administrative ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2022, 13:45
(6893 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Atenție la dioxidul de carbon!

Este culesul viilor, atenție la dioxidul de carbon acumulat în beciurile sau spațiile închise unde mustul este pus la fermentat! În fața butoaielor pline cu must pe cale să se transforme în vin, oamenii ...[citește_toată_știrea]

30 Septembrie 2022, 13:30
(3309 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar în valoare de peste 129,16 milioane de lei pentru sectoarele suin și avicol

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), efectuează plata ajutorului excepțional acordat producătorilor agricoli, crescători ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2022, 18:30
(10277 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Ajutoare financiare de peste 56,4 milioane lei pentru producătorii agricoli din sectorul vegetal

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), efectuează plata ajutorului excepțional acordat producătorilor agricoli din sectorul ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2022, 17:30
(10661 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 15 noi cazuri de COVID-19

Joi, 29 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29596, fiind înregistrate 15 cazuri noi față de ziua de miercuri, 28 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2022, 16:05
(1941 vizualizări - 0 comentarii)


Ședință a Colegiului Prefectural, convocată de prefectul județului Ialomița

Joi, 29 septembrie 2022, prefectul județului Ialomița a convocat Ședința Colegiului Prefectural. În cadrul întâlnirii oficiale au fost prezentate rapoartele de activitate ale Inspectoratului Teritorial ...[citește_toată_știrea]

29 Septembrie 2022, 15:30
(6797 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 3,54%, rata șomajului în luna august 2022

La sfârșitul lunii august 2022, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 3296 de șomeri (din care 1544 femei), rata șomajului fiind de 3,54%, cu 0,85% sub ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2022, 18:55
(10131 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat pe numele căruia era emis un mandat european de arestare, depistat în trafic de polițiștii din Țăndărei

Polițiștii din Țăndărei au oprit în trafic, în cadrul unui filtru rutier, un autoturism condus de un bărbat în vârstă de 41 de ani, din Țăndărei. În urma verificărilor efectuate în bazele de date, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2022, 18:45
(3823 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 19 noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 28 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 29581, fiind înregistrate 19 cazuri noi față de ziua de marți, 27 septembrie a.c., când ...[citește_toată_știrea]

28 Septembrie 2022, 16:25
(2850 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...