Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Partidul Social Democrat anunță că susține reforma administrației DOAR împreună cu măsuri de relansare economică

Partidul Social Democrat anunță că susține reforma administrației DOAR împreună cu măsuri de relansare economică

Printr-un comunicat, Partidul Social Democrat anunță că susține în Parlament «pachetul guvernamental de reducere a cheltuielilor din administrație» doar dacă vine împreună cu măsurile pentru stimularea economiei. Astfel, social-democrații susțin clar că «PSD își afirmă decizia fermă de a susține în Parlament pachetul guvernamental privind reducerea cheltuielilor din administrație DOAR dacă va fi însoțit de măsurile PSD pentru stimularea economiei naționale» și că «cele două componente nu pot și nu trebuie separate». Comunicatul Partidului Social Democrat a apărut în contextul în care pachetul de... [citește_tot_articolul]

28 Ianuarie 2026, 08:20 (6944 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Morții din Bărbulești, datorii de aproape 1 milion de lei la primărie

Morții din Bărbulești, datorii de aproape 1 milion de lei la primărie

Aproximativ 150 de persoane decedate, cu domiciliul în comuna Bărbulești, datorează Primăriei din localitate aproape 1 milion de lei. Sumele reprezintă valoarea amenzilor pe care defuncții le-au primit în timpul vieții, dar pe care nu le-au plătit. Curtea de Conturi a României a descoperit situația în urma unei misiuni de audit întreprinsă anul trecut și a expus public situația. Administrația locală a fost somată să șteargă din evidențele contabile atât suma datorată, cât și numele datornicilor, având în vedere faptul că au murit. Pe de altă parte, auditorii atrag atenția cu privire la faptul că Primăria Bărbulești nu a făcut niciodată demersuri... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2026, 16:20 (50641 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Eșecul ca o victorie

Fotbal, SuperLiga, Universitatea Cluj-Unirea Slobozia 1-0

Eșecul ca o victorie

Partida de sâmbătă, 24 ianuarie 2026, din cadrul etapei 23 a SuperLigii, a consemnat pentru Unirea Slobozia un nou eșec, înfrângerea la limită în deplasarea de la Cluj înscriindu-se în linia obișnuită. Tandemul de tehnicieni Prepeliță-Vlădoiu rezistă, SuperLiga încă îngăduie echipa Sloboziei și Stadionul «1 Mai» cu al său gazon hibrid așteaptă nocturna. Probabil, Unirea va «lupta» din nou pentru supraviețuire, barajul de menținere în primul eșalon fotbalistic pentru echipa Sloboziei fiindu-i rezervat.

 

Cad încet și sigur... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2026, 13:10 (6324 vizualizări - 6 comentarii)

SPORT

Senioarele, în Turul 2 al Cupei României. Victorie a Junioarelor 1, înfrângere pentru Junioarele 3!

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Senioarele, în Turul 2 al Cupei României. Victorie a Junioarelor 1, înfrângere pentru Junioarele 3!

În Primul Tur al Cupei României la handbal feminin, handbalistele CSM Unirea Slobozia au disputat vineri, 23 ianuarie 2026, partida contra celor de la CSU Neptun Constanța. Meciul, desfă­șurat la Sala Sporturilor din Constanța, a debutat furtunos, elevele antrenorului Ion Ivan desprinzându-se chiar și la 4 goluri în debutul partidei. La pauză însă tabela a indicat doar 12-13 în favoarea CSM Unirea Slobozia, handbalistele slobozence impresionând în cea de-a doua repriză. Așadar, ce-a de a doua parte este dominată de senioarele Clubului Sportiv Municipal Unirea Slobozia, la final înre­gistrându-se un scor care reflectă realitatea... [citește_tot_articolul]

27 Ianuarie 2026, 09:50 (3399 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Virozele respiratorii și gripa îmbolnăvesc mii de ialomițeni

Virozele respiratorii și gripa îmbolnăvesc mii de ialomițeni

În plin sezon al virozelor respiratorii și al gripei, mii de ialomițeni au primit îngrijiri medicale din partea medicilor de familie sau au fost internați. Medicii recomandă vaccinarea ca metodă de prevenție, purtarea măștilor de protecție sanitară și evitarea zonelor aglomerate.

 

Statistică îngrijorătoare Direcția de Sănătate Publică Ialomița arată că, de la începutul lunii ianuarie 2026, la nivelul județului Ialomița s-au înregistrat peste 1200 de cazuri de viroze respiratorii. De asemenea, DSP Ialomița raportează și peste 200 de cazuri de gripă... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2026, 12:20 (6048 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

IPJ Ialomița riscă să piardă finanțarea pentru modernizarea clădirii Poliției Municipiului Slobozia

IPJ Ialomița riscă să piardă finanțarea pentru modernizarea clădirii Poliției Municipiului Slobozia

bonus: Jandarmeria ialomițeană are un sediu reabilitat cu bani europeni

Într-o conferință de presă organizată la finele anului precedent, Agenția de Dezvoltare Regională Sud-Muntenia preciza că Ialomița are peste 100 de proiecte cu finanțare europeană depuse în 2025. Printre acestea se număra și cel al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița ce avea drept obiectiv reabilitarea sediului în care își desfășoară activitatea Poliția Municipiului Slobozia. Lansat în 2020 și «apt» de finanțare la vremea respectivă, proiectul a fost etapizat cu aprobarea ADR Sud-Muntenia și propus pentru a fi inclus pe o nouă axă de finanțare. Dacă lucrările nu vor începe, IPJ Ialomița se află în riscul de a pierde banii europeni... [citește_tot_articolul]

26 Ianuarie 2026, 07:55 (5160 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Amara caută soluții pentru aprovizionarea cu nămol sapropelic a bazelor de tratament din stațiune

Primăria Amara caută soluții pentru aprovizionarea cu nămol sapropelic a bazelor de tratament din stațiune

Nămolul sapropelic, cea mai importantă resursă naturală a localității Amara, nu poate fi utilizat de către bazele de tratament din stațiunea Amara. Primăria Amara caută soluții la această situație și continuă demersurile pentru obținerea dreptului de exploatarea asupra nămolului sapropelic din lac. «Nu suntem indiferenți față de această situație. Căutăm soluții și le vom găsi!» ne-a declarat Valentin Moraru, primarul orașului Amara.

 

Situația de fapt De peste două decenii, Lacul Amara s-a aflat în administrarea Sistemului de Gospodărire a Apelor Ialomița... [citește_tot_articolul]

25 Ianuarie 2026, 10:05 (1496 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Peste 11 mii de elevi ialomițeni vor beneficia de Programul «Masă Sănătoasă»

În 2026

Peste 11 mii de elevi ialomițeni vor beneficia de Programul «Masă Sănătoasă»

În urmă cu o săptămână, Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a făcut publică lista unităților de învățământ care, în 2026, vor beneficia de fonduri în baza Programului «Masă Sănătoasă». Guvernul României a dat startul finanțării Progra­mului în ultima zi a anului 2025, iar listele au fost aprobate de Ministerul Educației în urmă cu o săptămână. Ialomița are înscrise în Programul «Masă Sănătoasă» 30 unități de învățământ. În aceste școli există peste 11 mii de elevi beneficiari ai Programului.

 

Sandvișuri în schimbul meselor calde... [citește_tot_articolul]

24 Ianuarie 2026, 10:10 (6548 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Senzaționalele inginerii financiare pe bani publici ale administrației Potor

Se întâmplă la Slobozia

Senzaționalele inginerii financiare pe bani publici ale administrației Potor

Că tot s-a (re)abonat Primă­ria condusă de Alexandru Potor la ChatGPT Business, slobozenii înțeleg altfel lucrurile emanate de instituție. Credem că rândurile următoare vor fi edificatoare pentru AI, căci la Slobozia administrația se face cu in­ternetul pornit și Inteligența Artifi­cială are neuronii deconectați. «Ingi­neria financiară cu bani publici se referă la utilizarea strategică și uneori complexă a instrumentelor și practicilor financiare pentru a optimiza gestionarea fondurilor de la stat, dar poate îmbrăca și forme de evaziune, fraudă sau optimizare fiscală agresivă, implicând adesea structuri societare sau tranzacții opace pentru a eluda reglementările și a obține avantaje necuvenite din bugetul de stat, fiind un domeniu de interes public și juridic»... [citește_tot_articolul]

23 Ianuarie 2026, 09:50 (20703 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Reducere semnificativă a numărului de Asociații de Proprietari

Slobozia: Reducere semnificativă a numărului de Asociații de Proprietari

Oraș cu peste 400 de Asociații de Proprietari în trecut, Slobozia a rămas în prezent cu puțin peste 200. Motivul este generat de faptul că președinții acestor entități nu au calificarea necesară pentru a ocupa funcțiile în care au fost numiți de locatarii blocurilor din oraș. Legea s-a schimbat de mai bine de 5 ani și îi obligă acum pe președinții Asociațiilor de Loca­tari să participe la cursuri și să obțină un atestat profesional. În lipsa acestei calificări, aceștia nu pot profesa. Cei din Slobozia, fără atestat, au renunțat de bună voie pentru a nu intra în ilegalitate.

 

Asociații fără președinți... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2026, 12:35 (12563 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Anchetă penală la Spitalul Județean de Urgență Slobozia în urma decesului unei paciente

Anchetă penală la Spitalul Județean de Urgență Slobozia în urma decesului unei paciente

Transferată de la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești la cel din Slobozia, o pacientă de aproximativ 70 de ani a murit la 48 de ore de la intervenția chirurgicală la care a fost supusă în cadrul celui mai mare spital din județ. Reprezentanții unității medicale au fost acuzați de rudele pacientei de lipsă de comunicare și au depus o plângere la Poliție. În prezent, decesul femeii este anchetat de organele judiciare. «Din punct de vedere medical, s-au făcut toate demersurile pentru asigurarea unei spita­lizări eficiente... Tratăm fiecare pacient internat cu responsabilitate!» au transmis reprezentanții Spitalului Județean de Urgență... [citește_tot_articolul]

22 Ianuarie 2026, 08:05 (33934 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

La Slobozia, impozitele și taxele locale au fost majorate cu până la 140%

La Slobozia, impozitele și taxele locale au fost majorate cu până la 140%

Începutul de an a venit cu scumpiri, dar și cu majorări ale taxelor și impozitelor locale datorate de cetățeni. La Slobozia, administrația locală a aprobat noile valori ale taxelor și impozitelor locale încă din decembrie 2025, printr-o hotărâre a Consiliului Local Slobozia ce a intrat în vigoare la 1 ianuarie 2026. Calculele arată că majorarea este cuprinsă între 80% și 140%. De asemenea, în afară de reducerea de 10% pentru plata ta­xelor și impozitelor locale până la 31 martie 2026, alte reduceri semnificative aplicate de administrația locală nu se mai aplică.

 

Impozite mai mari de anul acesta... [citește_tot_articolul]

21 Ianuarie 2026, 10:20 (20599 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parchetul Județean extinde cercetările în dosarul fraudării bugetului CJAS Ialomița

Parchetul Județean extinde cercetările în dosarul fraudării bugetului CJAS Ialomița

În decembrie 2025, ziarul nostru relata despre perchezițiile pe care Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița le-a efectuat la sediul unei clinici private din Slobozia, suspectată fiind de fraudarea bugetului Casei Județene de Asigurări de Sănătate. Surse judiciare ne-au confirmat faptul că anchetatorii au fost sesizați, în baza unei plângeri, cu privire la activitatea infracțională desfășurată de o altă clinică privată din oraș. «În acest nou caz urmează să analizăm toate datele reclamate în plângerea care ne-a fost înaintată!» susțin oficialii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița.

 

Fraudă cu bani publici în atenția procurorilor... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2026, 16:10 (13354 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

SPORT

Meci istoric, final tragic

Fotbal, SuperLiga, Unirea Slobozia-UTA Arad 1-3

Meci istoric, final tragic

Așadar, așteptarea a luat sfârșit pentru suporterii slobozeni, primul meci oficial din istorie în Superliga pe arena «1 Mai» din Slobozia desfășurându-se sâmbătă, 17 ianuarie 2026, îm­potriva arădenilor de la UTA. Partida, programată în cadrul etapei 22 a SuperLigii, s-a terminat cu înfrângerea Unirii, slobozenii pierzând cu 1-3 confruntarea cu Bătrâna Doamnă condusă de Mihalcea...

 

Considerații pe temă dată Meciul a fost așteptat cu înfrigurare, la propriu și figurat, de cei peste 3000 de microbiști... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2026, 13:05 (13127 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

SPORT

Au pierdut la un gol

Handbal, Divizia A, CNE Râmnicu Vâlcea-CSM Unirea Slobozia 29-28 (11-15)

Au pierdut la un gol

Duminică, 18 ianuarie 2026, au fost reluate partidele Diviziei A, competiția națională de handbal feminin programând meciul dintre CNE Râmnicu Vâlcea și CSM Unirea Slobozia. Partida a contat pentru etapa 10 a campionatului, me­ciul jucându-se la Sala «Energetic» din Râmnicu Vâlcea. În meciul tur, elevele antrenorilor Ion Ivan și Adina Cârligeanu s-au impus cu 31-24, slobozencele câș­tigând la pas acel meci. De această dată însă, în primul meci oficial din 2026, CSM Unirea Slobozia a pierdut partida, la o diferență de doar un gol. Meciul a fost dominat de slo­bozence, la pauză tabela înre­... [citește_tot_articolul]

20 Ianuarie 2026, 09:35 (6674 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DSP Ialomița a «uitat» de verificarea măsurilor dispuse pentru stoparea poluării olfactive din Slobozia

În 2025

DSP Ialomița a «uitat» de verificarea măsurilor dispuse pentru stoparea poluării olfactive din Slobozia

Anul 2025 a stat sub semnul scandalurilor iscate de problema mirosurilor neplăcute provenite de la Stația de epurare a muni­ci­piului Slobozia. Printre institu­țiile care au verificat obiectivul ad­ministrat de Urban SA s-a numărat și Direcția de Sănătate Publică Ialomița. Într-un răspuns oficial înaintat unei organizații neguvernamentale locale care militează pentru respectarea le­gislației în domeniul mediului înconjurător, DSP Ialomița sus­ține că a impus operatorului Urban SA o serie de măsuri, fără să precizeze dacă a verificat respectarea acestora.

 

Măsuri impuse, dar neverificate... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2026, 12:10 (6800 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Modificările Codului Fiscal anulează facilitățile acordate donatorilor de sânge

La Slobozia

Modificările Codului Fiscal anulează facilitățile acordate donatorilor de sânge

În noiembrie 2024, Consiliul Local Slobozia adopta un proiect de hotărâre potrivit căruia persoanele care donau sânge de trei ori într-un an calendaristic primeau, în anul următor, o reducere la plata impozitelor de 20%. La Slobozia, actul administrativ ar fi trebuit să producă efecte începând cu 1 ianuarie 2026, însă o serie de modificări aduse Codului Fiscal au determinat administrația locală să renunțe la această facilitate. Astfel, reducerea promisă donatorilor de sânge nu se mai aplică.

 

Facilități promise, dar anulate... [citește_tot_articolul]

19 Ianuarie 2026, 07:55 (11932 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Proiectele investiționale de la Fetești, monitorizate de primarul Laurențiu Șonchereche

Proiectele investiționale de la Fetești, monitorizate de primarul Laurențiu Șonchereche

La finalul anului 2025, Primăria Municipiului Fetești a pre­zentat situația proiectelor de investiții aflate în derulare și stadiul acestora. «Anul a fost marcat de un buget de austeritate, care a impus o gestionare atentă a resurselor și o prioritizare strictă a investițiilor. În prezent, Primăria Municipiului Fetești administrează un portofoliu amplu de proiecte finanțate din fonduri euro­pene nerambursabile, bugetul de stat și cofinanțări din bugetul local, aflate în stadii diferite de implementare, cu termene asumate și etape procedurale clare» a precizat primarul municipiului Fetești, Laurențiu Șonchereche.

Astfel, proiectul de reabilitarea și modernizarea a 12 străzi din Fetești... [citește_tot_articolul]

18 Ianuarie 2026, 10:20 (2622 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Noul sediu al Primăriei Săveni, inaugurat

Noul sediu al Primăriei Săveni, inaugurat

La sfârșitul lunii decembrie 2025, administrația locală a comunei Săveni a inaugurat noul sediul în care își desfășoară activitatea. Imobilul a fost construit în baza unui proiect finanțat de Compania Națională de Investiții.

 

Un nou sediu pentru Primăria Săveni Primele demersuri pe care administrația locală din Săveni le-a făcut pentru construcția noului sediu au fost inițiate în anul 2020, când a fost semnat contractul de finanțare și a fost realizat studiul de fezabilitate care a stat la baza realizării acestui proiect. La un an distanță... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2026, 14:50 (4110 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Proiect de 3 milioane de lei pentru iluminatul public din Țăndărei

Proiect de 3 milioane de lei pentru iluminatul public din Țăndărei

Printr-un comunicat, primarul orașului Țăndărei, Cristian Roman, anunță că administrația a parafat un nou contract privind iluminatul public din localitate. «La începutul anului am semnat cel de-al doilea contract de finanțare nerambursabilă cu Administrația Fondului pentru Mediu, în cadrul „Programului privind creșterea eficienței energetice a infrastructurii de iluminat public“» precizează primarul orașului Țăndărei, Cristian Roman. Proiectul «Creșterea eficienței energetice a infrastructurii de iluminat public în orașul Țăndărei, județul Ialomița» beneficiază de o finanțare de aproximativ 3 milioane de lei, «suma acoperind integral cheltuielile eligibile, fără a pune presiune pe bugetul local»... [citește_tot_articolul]

17 Ianuarie 2026, 09:40 (1428 vizualizări - 2 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
243 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

2340 de pachete cu țigări în portbagajul unei mașini

Marți, 20 aprilie în jurul orei 20,50, polițiștii din Slobozia au blocat și oprit în trafic, pe Strada Nicolae Bălcescu, din localitate, un autoturism înmatriculat în județul Galați cu privire la care existau ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(14207 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins de un țăndărean

Marți, 20 aprilie, în jurul orei 23,30, Poliția Orașului Țăndărei a fost sesizată prin 112 de un localnic cu privire la faptul că a observat un individ care, după ce a spart geamul unui autoturism, a încercat ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:10
(16795 vizualizări - 1 comentariu)


În primele trei luni, 235 de intervenții ale pompierilor

Pompierii ialomițeni au dat publicității, miercuri, 21 aprilie, sinteza raportului de activitate al instituției pentru primul trimestru al anului în curs. Pe scurt, pompierii au fost chemați să sprijine ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:09
(22408 vizualizări - 0 comentarii)


Siguranța în unitățile de învățămînt, în atenția polițiștilor ialomițeni

La începutul săptămînii, marți 20 aprilie, în municipiile Fetești și Urziceni, au fost desfășurate acțiuni preventive în incinta și în zona adiacentă unităților de învățămînt, avînd ca obiectiv prioritar ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 16:07
(17497 vizualizări - 0 comentarii)


APIA atenționează

«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură face apel către fermieri să respecte data la care au fost programați pentru depunerea cererii în cadrul Campaniei SAPS 2010, astfel încît să se evite ...[citește_toată_știrea]

21 Aprilie 2010, 15:56
(33045 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:36
(15390 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:20
(15577 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Un nou început»: SOS pentru un suflet de copil

În cadrul campaniei «Un nou început», campanie inițiată de Protoieria Urziceni, prin Biroul de Asistență Socială și în colaborare cu parohiile din Municipiul Urziceni, respectiv Catedrala Sfinții Împărați ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 18:01
(15611 vizualizări - 0 comentarii)


Pocora condamnă heirupismul guvernanților. Independent o învață CUM!

Într-unul dintre comunicatele de presă furibunde cu care ne-a obișnuit în ultimul an, deputatul PNL Cristina Ancuța Pocora tună și fulgeră împotriva guvernanților care, în opinia ei, se grăbesc să treacă ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:58
(10462 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton accidentat cu mopedul

Doi bărbați din comuna ialomițeană Platonești au fost transportați în cursul zilei de luni la Spitalul Orașului Țăndărei, după ce au fost implicați într-un accident rutier. Polițiștii au fost sesizați că ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:55
(23453 vizualizări - 0 comentarii)


Hoț prins și prejudiciu recuperat

Luni, 19 aprilie, un cetățean din orașul Amara a sesizat Poliția despre faptul că, în cursul nopții, persoane necunoscute, prin forțarea ușii de acces, au intrat într-o magazie a unei ferme de unde au furat ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(17935 vizualizări - 0 comentarii)


47 mii de lei, amenzi aplicate de polițiștii rutieri în două zile

În perioada 16-18 aprilie, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile pe șoselele din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto cu privire ...[citește_toată_știrea]

20 Aprilie 2010, 17:54
(20858 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: «Șofer» la 13 ani

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 13.30, Poliția Municipiului Fetești a fost sesizată de un bărbat, de 66 de ani, din localitate, despre faptul că pe strada Pelinului din municipiu se deplasează ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:12
(29871 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușelu: Pieton imprudent

Duminică, 18 aprilie a.c., în jurul orei 20.30, pe Drumul Județean 201 B, pe raza localității Bordușelu, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a unui pieton. Din primele verificări ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:11
(28652 vizualizări - 0 comentarii)


Fără permise, cu carnetele suspendate sau beți, la volan

• Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 12.45, polițiștii din Axintele au depistat, pe raza localității, un «șofer» fără permis. Autoturismul, la volanul căruia se afla un tînăr, de 23 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 13:08
(24130 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Furau din garaje

Sîmbătă, 17 aprilie a.c., în jurul orei 3.30, o patrulă din cadrul Detașamentului de Jandarmi Fetești a sesizat faptul că ușile unui garaj din zona blocurilor de pe strada Garofiței sînt deschise, din interiorul ...[citește_toată_știrea]

19 Aprilie 2010, 12:57
(30141 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Un bătrîn de 80 de ani a fost lovit de mașina care dădea cu spatele

În dimineața zilei de joi, 15 aprilie a.c., în jurul orei 09.20, Poliția Slobozia a fost sesizată despre faptul că în Piața Agroalimentară din localitate s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:47
(28524 vizualizări - 0 comentarii)


Inconștiență: La volan, beat și fără pemis

În noaptea de joi spre vineri, 15/16 aprilie a.c., în jurul orei 01.15, agenții Postului de Poliție Săveni, aflați în serviciul de patrulare pe raza comunei, au oprit pentru control un autoturism înmatriculat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:44
(19311 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au organizat și efectuat mai multe acțiuni pe raza județului, continuînd astfel activitățile specifice pentru creșterea gradului de siguranță al cetățenilor ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:41
(23684 vizualizări - 0 comentarii)


Două cisterne transportau ILEGAL reziduuri petroliere

Joi, 15 aprilie 2010, în intervalul orar 16.00-21.00, în baza unui plan de acțiune, polițiștii Serviciului de Investigare a Fraudelor, împreună cu comisari din cadrul Gărzii Financiare Ialomița au acționat ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 12:35
(29801 vizualizări - 1 comentariu)


Peste 174000 de fermieri au accesat IPA Online

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, pînă în prezent, peste 174000 de fermieri au accesat aplicația IPA Online și au completat electronic declarația pentru o suprafață ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 11:40
(19812 vizualizări - 0 comentarii)


Campania «Fetești, mai verde, mai curat!»

La inițiativa primarului municipiului Fetești, Gheorghe Catrinoiu, cu sprijinul Consiliului Local, în perioada 19-25 aprilie 2010, se va derula campania «Fetești, mai verde, mai curat!». Acțiunea va implica ...[citește_toată_știrea]

16 Aprilie 2010, 09:32
(28476 vizualizări - 0 comentarii)


Sprijin financiar pentru producătorii de tomate destinate procesării și producătorii de lapte

Producătorii de tomate destinate procesării vor primi sprijin financiar de 1516,6 euro pe hectar, potrivit unei Hotărîri adoptate în ședința de Guvern, care stabilește cadrul general de acordare a plăților ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:39
(19630 vizualizări - 0 comentarii)


Gabi Ionașcu, la forumul economic de la Silistra

Primarul municipiului Slobozia, Gabi Ionașcu a participat miercuri, 14 aprilie a.c., la un forum economic româno-bulgar organizat la Silistra. Din delegația Primăriei Slobozia au făcut parte și 12 reprezentanți ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 17:32
(33937 vizualizări - 0 comentarii)


Victimă a traversării prin loc nepermis

Miercuri, 14 aprilie, în comuna Sălcioara s-a produs un accident rutier soldat cu vătămarea unei persoane. Victima, o femeie de 39 de ani, din localitate, s-a angajat în traversarea drumului prin loc nepermis ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:53
(16223 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale polițiștilor ialomițeni

Polițiști din structurile de ordine publică și poliție rutieră ale Poliției Municipiului Slobozia, cu sprijinul unor echipe din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița și Serviciului Public ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(31530 vizualizări - 0 comentarii)


3 șoferi au rămas fără permise pentru că nu au acordat prioritate de trecere pietonilor

Miercuri, 14 aprilie, polițiștii Biroului Rutier Slobozia au desfășurat în municipiul reședință de județ o acțiune pentru reducerea numărului de accidente rutiere și a consecințelor acestora produse pe ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:52
(28706 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și deșeuri feroase-neferoase

Prevenirea și combaterea furturilor de cablu telefonic și respectarea prevederilor legale în domeniul achizițiilor deșeurilor feroase și neferoase au fost principalele obiective ale unei acțiuni desfășurate ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:51
(20753 vizualizări - 0 comentarii)


Amenzi pentru mașinile cu defecțiuni tehnice

Polițiști din cadrul Biroului Rutier Slobozia, în colaborare cu lucrătorii Registrului Auto Român Ialomița au organizat și desfășurat o acțiune comună, pe raza municipiului, în vederea verificării stării ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(32110 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Acțiuni pentru ordine și liniște publică

15 sancțiuni contravenționale aplicate și bunuri în valoare de 1200 de lei ridicate în vederea confiscării, acestea sînt, succint, rezultatele unei acțiuni preventive desfășurate miercuri, 14 aprilie, în ...[citește_toată_știrea]

15 Aprilie 2010, 13:50
(31367 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Gigel în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mdrag20 în Irigațiile pe 36000 de hectare în Ialomița, afectate de o decizie a CFR pentru protejarea unui pod feroviar în Brăila Gigi gunoierul în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...