Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Amara: Tâlhăriți cu sânge rece în propria locuință

Doi soți din orașul Amara au ajuns la spital după ce în cursul nopți de luni spre marți, 8/9 februarie 2021, au fost tâlhăriți în propria locuință. Polițiștii încă nu au reușit să dea de urma autorilor.

Verificările sunt în curs Cei doi soți, un bărbat de 57 de ani și soția acestuia, în vârstă de 60 de ani, au ajuns la Spitalul Județean de Urgență Slobozia prezentând mai multe plăgi în zona capului, pieptului și brațelor. Aceștia au fost ulterior la Spitalul Clinic Județean de Urgență din Constanța, fiind sub monitorizare pe Secția Neurochirurgie a unității medicale. Din informațiile... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2021, 17:15 (10411 vizualizări - 27 comentarii)

SPORT

Turneu la Râmnicu Vâlcea

Handbal, Divizia A, HCM Slobozia

Turneu la Râmnicu Vâlcea

Drumul în Liga Secundă al HCM Slobozia continuă în perioada 11-14 februarie 2021 cu al doilea turneu al Seriei C. Meciurile se vor juca în Sala Liceului Energetic din Râmnicu Vâlcea. Echipa condusă de Ghiță Irimescu va disputa în acest oraș 3 meciuri. Joi, 11 februarie 2021, orele 18,20, HCM va evolua împotriva Centrului Național de Excelență din Râmnicu Vâlcea, echipă care are în componență câteva jucătoare ce activează și la vicecampioana României. Sâmbătă, 13 februarie a.c., orele 16,20, fetele noastre se vor duela cu Neptun Constanța, echipă care are în componență două foste jucătoare ale Sloboziei, Gabriela Moldoveanu și Mihaela Stănciulescu. Duminică, 14 februarie a.c., orele 12,00, va fi... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2021, 16:20 (3128 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

După Diarra a venit Ozkara

Fotbal, Unirea Slobozia

După Diarra a venit Ozkara

Unirea Slobozia s-a întors din canto­namentul de 11 zile petrecut la Snagov. S-a pus accent pe pregătirea fizică, dar s-au jucat și 3 me­ciuri amicale, cu re­zultate contradictorii: 1-4 cu Progresul Spartac, 2-0 cu Dinamo 2 și 1-1 cu Concordia Chiajna. Antrenorul Adrian Mihalcea nu pune mare accent pe aceste rezultate, declarând în cadrul unei emisiuni televizate: «Suntem pe drumul pe care ni l-am dorit acum, cu două săptămâni, înainte de reluarea campionatului... Mai avem de făcut ceva reglaje tehnico-tactice și pot spune că suntem pregătiți pentru Liga a II-a! Această perioadă înseamnă solicitare fizică, psihică și sunt mulțumit de felul în care au răspuns jucătorii noștri. Este perioada în... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2021, 15:55 (4364 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

2-0 cu CS Amara

Fotbal, Recolta Gheorghe Doja

2-0 cu CS Amara

Sâmbătă, 6 februarie a.c., Recolta Gheorghe Doja a continuat seria me­ciurilor amicale la Amara, cu echipa din localitate. Elevii lui Marius Milea s-au impus cu 2-0 în fața reprezentantei Ligii a IV-a ialomițene. Golurile au venit de la Vlăduț Popescu, în urma unei acțiuni personale, și de la vetera­nul Valentin Toma, care a transformat o lovitură de pedeapsă. Milea a început meciul cu următoarea garnitură: Băluță-Petre, Manole, Bucurică, Andrei-G. Cositoru, Alexe, Ene, Popescu-Zahara, I. Cositoru. Au mai jucat Iamandi, Chi­țoiu, Toma, Alexandru și Miha­lașcu. Săptămâna trecută, Recolta Gheorghe Doja s-a despărțit de mijlocașii Grigorie și Milotin. Următorul amical al formației ialomițene va fi... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2021, 15:10 (2913 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița are 60 mii de bolnavi cronici

Județ cu sănătate șubredă

Ialomița are 60 mii de bolnavi cronici

O  analiză a fondurilor cheltuite în anul 2020 pentru servi­ciile de sănătate scoate în evidență o realitate care ne înspăimântă. În Ialomița trăiesc 60 mii de oameni care suferă de o boală cronică. Pentru medicamentele lor, s-au cheltuit anul trecut aproxmativ 6,2 mi­lioane de lei.

Statistică îngrijorătoare
Potrivit datelor oferite de Institutul Național de Statistică, Ialomița are o populație de aproximativ 250 mii de locuitori. Cei mai mulți dintre locuitorii județului sunt persoane în vârstă, iar din această cauză și numărul celor care suferă de diverse afecțiuni este... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2021, 14:10 (4835 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Lucrări de mântuială la rețeaua de apă a comunei Roșiori

Lucrări de mântuială la rețeaua de apă a comunei Roșiori

A  devenit deja o obișnuință ca lucrările edi­litare desfășurate de administrațiile locale din Ialomița să fie făcute fără de respon­sabilitate. În comuna Roșiori, de exemplu, din cauza unor erori apărute la proiectul tehnic, constructorul care lucrează la rețeaua de apă și canalizare, începută în urmă cu 8 ani, era la un pas să distrugă 200 de metri din trotuarul comunal și de a doborî 2 pomi pentru a finaliza lucrarea. Gândită românește, încercarea de a repara greșeala i-a adus aceluiași constructor o amendă din partea Inspectoratului de Stat în Construcții. De această dată, muncitorii au introdus țevile prin drumul județean care traversează localitatea Roșiori, aflat în reabilitare printr... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2021, 09:55 (4559 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Incendiile înregistrate în Ialomița au produs pagube de 4,8 milioane de lei

În 2020

Incendiile înregistrate în Ialomița au produs pagube de 4,8 milioane de lei

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al Județului Ialomița a făcut public bilanțul activității desfășurate în anul 2020. Datele arată că la nivelul județului s-au înregistrat mai multe incendii decât în anul 2019, pagubele produse de flăcări având valori de 4,8 milioane de lei.

ISU Ialomița, la raport Conform Raportului de Bilanț al ISU Ialomița, pompierii ialomițeni au participat în 2020 la 7860 de intervenții, cu o medie de 21 de acțiuni zilnic, din care 6705 au reprezentat intervenții SMURD și 1155 au fost intervenții pentru situații de urgență. Numărul incendiilor... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2021, 17:20 (2675 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Conflict de muncă rămas nesoluționat după 2 ani

La Slobozia

Conflict de muncă rămas nesoluționat după 2 ani

Angajata unei brutării din Slobozia susține că așteaptă de 2 ani să primească drepturile salariale restante. Între timp, Inspectoratul Teritorial de Muncă Ialomița a declinat cazul femeii la ITM Călărași, patronul i-a propus o compensație de 200 de lei, iar Poliția a deschis o anchetă penală care trenează la rându-i de un an... Paradoxal, concluzia tuturor celor implicați în rezolvarea acestui caz e că vina aparține angajatei!

O poveste din mii la fel În anul 2019, Mariana Barbu a plecat fără preaviz de la «brutăria de la Gară»: «Nu primeam niciodată salariul la timp... Ajunsesem să... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2021, 13:50 (7471 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Minor inculpat în 50 de dosare penale

Se întâmplă la Țăndărei

Minor inculpat în 50 de dosare penale

O practică des întâlnită în rândul infractorilor este aceea de a-i obliga pe minori să comită faptele în locul lor. Legea favorizează la rândul său astfel de practici, pentru că tragerea la răspundere penală a persoanelor sub 18 ani este greu de pus în practică. Mai mult, dacă autorul unei infracțiuni are sub 14 ani, acesta nu poate intra în atenția organelor judiciare. Sprijinit de lege, un minor din Țăndărei, care a împlinit recent 16 ani, a ajuns să aibă calitatea de inculpat în 50 de dosare penale! Acestea se află în diferite stadii procesuale pe rolul Judecă­toriei Fetești, însă până acum a scăpat de măsurile preventive solicitate de polițiști și procurori în cazul său. «Tragerea la răspundere... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2021, 10:05 (3820 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Război parlamentar la Foto Matache din Slobozia

Când senatorii au atitudini cetățenești

Război parlamentar la Foto Matache din Slobozia

Nicu Matache, patronul Foto Matache din Slobozia susține că senatorul AUR Rodica Boancă l-ar fi reclamat pentru că transformă zațul de cafea în îngrășământ natural. Senatorul AUR Rodica Boancă confirmă incidentul, dar declară că ceea ce a făcut repre­zintă doar «atitudine cetățenească». Întâmplător sau nu, mama Rodicăi Boancă locuiește la primul etaj al blocului în care funcționează centrul foto și în ultimii 10 ani a făcut zeci de reclamații legate de funcționarea acestuia.

Diavolul se ascunde în detalii În vreme ce mii de câini purtați în lesă udă și c..., vorba aceea, trotuarele... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2021, 13:10 (19083 vizualizări - 37 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Basmele administrative de la Ciochina

Basmele administrative de la Ciochina

A fost odată ca niciodată o comună pe DN2A care se numea Ciochina. Iar până în 2021, nimeni și nimic nu a tulburat liniștea patriarhală a edilului local care făcea cu banii publici ce dorea viceprimarul Nicoleta Fotache, mâna lui dreaptă de peste 20 de ani, pardon de expresie. În decembrie 2020 însă, pentru că alegătorii n-au votat ce le-a spus primarul Câmpulungeanu, viceprimar a ajuns Marian Țolea, un holtei care otrăvește mințile oamenilor cu sloganul politic «fără penali în funcții publice». Și de-atunci liniștea comunității s-a risipit, iar domnul Câmpulungeanu luptă din răsputeri să o confirme oficial pe doamna Fotache în funcția de administrator public al comunei. Joi, 28 ianuarie... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2021, 16:05 (6011 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Artizanii haosului campaniei de vaccinare, chemați de PSD să dea explicații

Artizanii haosului campaniei de vaccinare, chemați de PSD să dea explicații

Parlamentarii PSD în frunte cu profesorul Streinu Cercel vor să facă lumină în privința haosului generalizat din campania de vaccinare astfel încât în fața categoriilor de risc să nu mai fie băgate «pilele» numeroasei clientele politice de Dreapta. «Toți cei responsabili de campania de vaccinare trebuie să răspundă în fața tuturor românilor pentru haosul creat. PSD îi va chema la audieri, în Comisia de Sănătate din Senat, pe cei care trebuie să explice blocajele din campania de vaccinare și maniera criminală în care tot felul de indivizi s-au vaccinat peste rând, zădărnicind astfel șansa de imunizare și, implicit, de supraviețuire a unor persoane din categoriile foarte vulnerabile!» anunță deputatul... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2021, 11:05 (4396 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița refuză testarea pacienților suspecți de infecții cu bacteria Clostridium Difficile

Spitalele din Ialomița refuză testarea pacienților suspecți de infecții cu bacteria Clostridium Difficile

Răspândirea infecției cu bacteria Clostridium Difficile în spitalele din Ialomița este greu de controlat. În ultima lună, Direcției de Sănătate Publică Ialomița i-au fost raportate 6 ca­zuri de infecții asociate actului medical (IAAM) cu acest parazit, câte două în fiecare din Spitalele Fetești, Slo­bozia și Urziceni, unități în care sunt tratați pacienții al căror diagnostic principal este boala infec­țioasă COVID-19. În realitate, numărul ca­zurilor este mult mai mare, însă spitalele nu efectuează teste pentru a depista bacteria Clostridium Difficile. Tot în ultima lună, 4 persoane diagnosticate cu COVID-19 au murit în urma suprainfectării cu această bacterie pe care au contactat... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2021, 12:20 (6803 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consilierii locali vor stabili organigrama Primăriei Slobozia

Consens politic în cadrul Consiliului Local Slobozia

Consilierii locali vor stabili organigrama Primăriei Slobozia

Primarul Sloboziei, Dragoș Soare, a cerut public sprijin consilierilor locali pentru «eficientizarea acti­vității administrative din cadrul Primăriei Slobozia». Domnia sa a declarat că intențio­nează să propună o nouă organigramă a instituției, care să asi­gure «eficientizarea activității administrative». De asemenea, consilierii locali sunt invitați să propună direcțiile de dezvoltare a orașului pentru următorii 10 ani.

O ședință atipică Joi, 28 ianuarie 2021, Consiliul Local Slobozia s-a reunit în cadrul primei ședințe ordinare a acestui an. Consilierii locali prezenți au votat o... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2021, 19:20 (10413 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bâlbâiții care depun jurământul în Consiliul Județean Ialomița

Încă unul de la PNL

Bâlbâiții care depun jurământul în Consiliul Județean Ialomița

Forul legislativ al Consiliului Județean Ialomița este format din 31 de consilieri. La preluarea mandatului aceștia jură că vor apăra legile țării și interesele județului Ialomița. Gheorghe Constantin, ultimul consilier județean PNL care a depus jurământul, a transformat această ceremonie într-un spectacol jenant. Nu e primul și, pro­babil, nici ultimul...

Ultimul, dar nu cel din urmă
Gheorghe Constantin a fost validat joi, 28 ia­nuarie 2021, consilier județean în locul Luminiței Barcari, devenită deputat al Partidului Național Liberal. Acesta a fost obligat, conform procedurii... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2021, 14:40 (8988 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Poliția Orașului Țăndărei trebuie să identifice autorii în 1347 de cauze penale

Poliția Orașului Țăndărei trebuie să identifice autorii în 1347 de cauze penale

Mai puțină siguranță și încredere la Poliția Orașului Țăndărei! În timp ce fenomenul infracțional ia am­ploare, cetățenii orașului reclamă slaba colabo­rare pe care o au cu oamenii legii. De cealaltă parte, polițiștii dau vina pe procedurile judiciare greoaie și pe faptul că cele mai multe infracțiuni sunt comise de minori, pe care legea cu greu îi poate trage la răspundere. La toate acestea se adaugă și criza de personal prin care Poliția Orașului Țăndărei trece de o bună bucată de vreme. Dincolo de aceste paradoxuri, văzută în cifre, activitatea Poliției din Țăndărei este slabă. Dovada o fac cele 1347 de dosare cu autori necunoscuți pe care instituția le avea în evidență la finalul anului trecut... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2021, 10:10 (44653 vizualizări - 53 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița a sesizat Guvernul României cu privire la plata transportului elevilor

Consiliul Județean Ialomița a sesizat Guvernul României cu privire la plata transportului elevilor

Lăsat în grija administrațiilor locale, transportul elevilor nu dispune de acte normative care să reglementeze și modalitatea de plată a acestui serviciu. Un semnal de alarmă în acest sens a fost tras de oficialii Consiliului Județean Ialomița. Aceștia și-au asumat public susținerea în ve­derea achitării contravalorii transportului la școală a elevilor din județ, însă solicită Guver­nului României întocmirea unor documente oficiale prin care să fie prezentată și modalitatea de plată a serviciilor de transport destinate elevilor.

Dispoziții trasate fără acte normative
Reprezentanții... [citește_tot_articolul]

3 Februarie 2021, 13:40 (4945 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Visul de pe urmă al servilului Tănăsescu

Viitorul prefect de Ialomița?

Visul de pe urmă al servilului Tănăsescu

Gata, s-a decis. USR și-a adjudecat funcția de prefect al județului Ialomița. Babagianu își ia adio de la sporul de 30% pentru combaterea COVID-19 din spatele biroului, prefectul Tonița Manea se întoarce la prima dragoste, Casa de Pensii, iar subprefectul Barbu rămâne la birou, că cineva trebuie să dea viză de legalitate pe actele emise de instituție. Dar cine va fi prefectul? Aceasta-i întrebarea!

Un județ pe care nu-l vrea nimeni Funcția de prefect în Ialomița rămâne una de palmares. Cui îi pasă de un județ care abia are 120000 de votanți din care vin la vot nici jumătate? În aceste... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 20:05 (21848 vizualizări - 36 comentarii)

EVENIMENT

Șeful Cancelariei Prefecturii Ialomița, accident la Coșereni

Gheorghe Babagianu a rămas pieton

Șeful Cancelariei Prefecturii Ialomița, accident la Coșereni

La sfârșitul săptămânii precedente, reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență al Județului Ialomița au trimis un comunicat de presă în care au precizat faptul că au intervenit în cazul unui accident rutier, petrecut în comuna Coșereni. Nefericitul eveniment ar fi fost provocat de către Gheorghe Babagianu, șeful Cancelariei Prefecturii Ialomița, în timpul unei deplasări în interes de serviciu. Polițiștii prezenți la fața locului i-au ridicat acestuia permisul de conducere.

Cercetările sunt în curs Deși, potrivit legii, reprezentanții Prefecturii Ialomița ar fi trebuit... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 17:15 (7887 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Lucrări sistate la Grădina de Vară de la Amara

Ultimul «cadou administrativ» al primarului Ion Măiță

Lucrări sistate la Grădina de Vară de la Amara

Lucrările de reabilitare a Grădinii de Vară de la Amara au fost sistate anul trecut, înainte de Alegerile Locale. Informația a fost făcută pu­blică de către noul primar al orașului, Alin Sandu. «Con­form contractului, mai au la dispoziție 12 zile pentru a finaliza lucrările... Din păcate, nu știm când le vor relua, iar adiționalul semnat cu admi­nistrația precedentă nu îi obligă în niciun fel. Sperăm să nu apară pro­bleme...» a de­clarat public acesta. Lucrările de execuție a Grădinii de Vară din Amara sunt fina­lizate în proporție de 60%.

La Grădina lăudată În vara anului trecut, cu... [citește_tot_articolul]

2 Februarie 2021, 14:10 (5492 vizualizări - 6 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Miercuri, 7 iunie 2017, preoții parohiilor din municipiul Slobozia, în frunte cu părintele Butu Ionuț, Protopop de Slobozia, au săvârșit Sfânta Taină a Maslului la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia, alături ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2017, 15:20
(7151 vizualizări - 0 comentarii)


DADP execută lucrări de dezinsecție la Slobozia

În perioada 12-28 iunie 2017, între orele 7,30-16,30, Primăria Slobozia va executa lucrări de dezinsecție pe domeniul public, respectiv la parterul blocurilor, parterul blocurilor de locuit, realizându ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 20:25
(5415 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Simpozion «Școala și viața»

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița și Casa Corpului Didactic Ialomița organizează miercuri, 14 iunie 2017, a XXXVIII-a ediție a simpozionului «Școala și viața». Evenimentul se desfășoară în cadrul ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 18:25
(5895 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dosare penale pentru «furt calificat»

Polițiștii ialomițeni au deschis dosare penale pe numele a patru tineri, cu vârste cuprinse între 15 și 22 de ani, sub acuzația de «furt calificat». Aceștia au pătruns în sediul unei firme din Slobozia ...[citește_toată_știrea]

8 Iunie 2017, 17:20
(5768 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Examene de Bacalaureat, în siguranță

Efective din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița și Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița vor asigura, în perioada 6-30 iunie 2017, ordinea și siguranța publică la mai multe ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 23:27
(6185 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Faza interjudețeană a concursului «Cu viața mea apăr viața»

Joi, 8 iunie 2017, începând cu orele 10,00, se va desfășura faza interjudețeană a concursului de elevi «Cu viața mea apăr viața». Echipele clasate pe primele locuri la ciclurile gimnazial și liceal ale ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 21:20
(8033 vizualizări - 0 comentarii)


ANOFM: Primul tău loc de muncă EURES

«Your first EURES job» este o schemă de mobilitate a locurilor de muncă din Uniunea Europeană care își dorește să ajute tinerii din Europa să își găsească un loc de muncă sau oportunități de instruire la ...[citește_toată_știrea]

7 Iunie 2017, 19:25
(5575 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ANOFM EURES


Lapte stricat la școlile din Buești și Sălcioara!

Laptele distribuit prin programul «Cornul și Laptele» este un pericol pentru sănătatea elevilor din Ialomița. Școlile Gimnaziale Sălcioara și Buești au sesizat recent Direcția Sanitară Veterinară și pentru ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 22:40
(6848 vizualizări - 0 comentarii)


Spectacol pentru copii, organizat de Protoieria Urziceni

Protopopiatul Urziceni a marcat și anul acesta Ziua Internațională a Copilului prin desfășurarea evenimentului «Zâmbet de copil». Manifestarea se află la a IX-a ediție și a constat în prezentarea unui spectacol ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 21:20
(6050 vizualizări - 0 comentarii)


Opt feteșteni, la spital cu toxiinfecție alimentară după ce au consumat brânză din piață. Producătorul a fost amendat de DSVSA Ialomița!

Reprezentanții Direcției Sanitară Veterinară și Pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au confiscat 49,64 de kilograme de brânză telemea și au amendat cu 1000 de lei administratorul firmei care a produs ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:25
(10267 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat preventiv pentru că și-a agresat tatăl

Procurorii Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au solicitat miercuri, 31 mai 2017, arestarea preventivă a inculpatului Ioan Andreas Ferar. Acesta este acuzat de faptul că și-ar ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 20:05
(6352 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs interjudețean de Geografie, desfășurat la Slobozia

Slobozia a fost anul acesta gazda concursului interjudețean de Geografie «Terra, de la poveste la realitate». 62 de elevi din 10 județe ale țării, printre care Dolj, Brașov, Teleorman, Buzău, Ialomița, ...[citește_toată_știrea]

31 Mai 2017, 17:10
(6620 vizualizări - 4 comentarii)


DSVSA Ialomița: Fără focare de gripă aviară

În urma analizei modelelor de evoluție a Influenței Aviare de Înaltă Patogenitate atât la nivel European, căt și pe teritoriul național, prin intermediul supravegherii active și pasive, s-a constatat lipsa ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 19:10
(6311 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Protopopiatul Urziceni: «Dar din dar...»

Prin grija și cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, Biroul de Asistență Socială din cadrul Protopopiatului Urziceni a primit o donație de la Sectorul ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:55
(6890 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural național»

Poliția Română și Fundația «Collegium XXI», în calitate de inițiator al proiectului, organizează și desfășoară, în parteneriat, proiectul educațional național «Cunoaște și protejează patrimoniul cultural ...[citește_toată_știrea]

30 Mai 2017, 18:15
(6216 vizualizări - 0 comentarii)


«Ziua Porților Deschise» la IPJ Ialomița

Polițiștii ialomițeni organizează marți, 30 mai a.c., în intervalul 9,00-11,00, «Ziua Porților Deschise» pentru copiii care doresc să cunoască polițiștii și activitatea acestora. Astfel, cu ocazia «Zilei ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 18:40
(6220 vizualizări - 0 comentarii)


Punctele Enel, închise pe 1, 2 și 5 iunie 2017

Toate Punctele Enel din județele Constanța, Tulcea, Călărași și Ialomița vor fi închise în zilele 1, 2 iunie, precum și 5 iunie 2017. În celelalte zile, Punctele Enel vor funcționa după programul obișnuit ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 16:50
(5296 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ENEL


AJOFM Ialomița: Atestarea și certificarea întreprinderilor sociale/întreprinderilor sociale de inserție

În cadrul Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița s-a înființat Compartimentul de Economie Socială ce are ca obiectiv consolidarea coeziunii economice și sociale, ocuparea forței de muncă ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 15:45
(6614 vizualizări - 0 comentarii)


30 mai-12 ani de la înființarea Direcției Generale Anticorupție

Direcția Generală Anticorupție a fost înființată în contextul procesului de aderare la Uniunea Europeană, ca structură specializată pentru prevenirea și combaterea corupției în rândul personalului Ministerului ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 14:35
(6756 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Voluntarii «Interact», acțiune de «Ziua Internațională a Copilului»

Voluntarii Clubului «Interact» Slobozia organizează pentru a doua oară consecutiv evenimentul «Tărâmul Copilăriei». Evenimentul va avea loc în jurul Ciupercuței din Parcul Tineretului de la Catedrală, desigur ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 12:15
(3940 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița, program normal pentru donatorii de sânge

Chiar dacă urmează minivacanța de Rusalii cu 5 zile libere pentru angajații din sistemul public, Centrul de Transfuzie Sanguină Ialomița anunță că programul de lucru cu donatorii de sânge se va desfășura ...[citește_toată_știrea]

29 Mai 2017, 11:05
(7991 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: 5 mașini s-au ciocnit în trafic

Reprezentanții Centrului Infotrafic al Poliției Române informează că în dimineața zilei de sâmbătă, 27 mai 2017, în zona localitțății Coșereni s-a pertecut un accident rutier în care au fost implicate ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2017, 13:25
(6733 vizualizări - 0 comentarii)


Arme deținute ilegal la Fetești și Slobozia

Joi, 25 mai a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au organizat acțiuni pe linia verificării respectării regimului armelor și munițiilor. În cadrul activităților ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:10
(41664 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Pietonii, amendați cu 13000 de lei

Joi, 25 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au acționat pentru prevenirea accidentelor de circulație, în special a celor produse pe fondul indisciplinei ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2017, 19:05
(4882 vizualizări - 1 comentariu)


ANUNȚ

Subscrisul Partidul Ialomițenilor, în conformitate cu Legea nr. 334/2006 din 17 iulie 2006, privind finanțarea activității partidelor politice și a campaniilor electorale, a înregistrat la Autoritatea Electorală Permanentă-Filiala Ialomița, cei doi mandatari financiari pentru alegerile locale parțiale din data de 11 iunie 2017 astfel:
-Nechifor Maria-mandatar financiar coordonator inregistrat în data de 25.05.2017
-Croitoru Denca Luminița-mandatar financiar teritorial înregistrat în data de 26.05.2017

26 Mai 2017, 17:05


«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

«Ziua Eroilor», marcată de polițiștii ialomițeni

Joi, 25 mai a.c., pe raza județului Ialomița s-au derulat manifestări publice dedicate Zilei Eroilor, polițiștii ialomițeani adoptând măsuri speciale pentru siguranța celor care au participat la aceste ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:10
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Campania Națională în domeniul construcțiilor

În perioada 9-13 mai 2017 s-a desfășurat Campania Națională privind identificarea cazurilor de muncă nedeclarată și verificarea modului de respectare a cerințelor minime de securitate și sănătate în muncă ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 19:05
(5718 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Încasări de 174,80 milioane de lei la bugetul de stat

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița a încasat în primele luni ale anului 2017 la bugetul general consolidat  suma de 174,80 milioane de lei, ceea ce reprezintă un ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 14:30
(5713 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița controlează centrele de prelucrare a laptelui

Având în vedere că în această perioadă se înregistrează o creștere a producției de lapte și a consumului de produse lactate, DSVSA Ialomița a intensificat acțiunile de control în centrele de prelucrare ...[citește_toată_știrea]

25 Mai 2017, 12:55
(6662 vizualizări - 0 comentarii)


«Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», biografie semnată de preot Adrian Lucian Scărlătescu

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, a apărut volumul «Preoți ialomițeni în Războiul de Reîntregire», sub semnătura Părintelui Adrian Lucian Scărlătescu, care cuprinde biografia Părintelui ...[citește_toată_știrea]

24 Mai 2017, 20:50
(8805 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...