Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomițenii au plătit pentru mediatizarea președintelui Victor Moraru 2 milioane de lei

Realitatea sfârșitului de mandat la Consiliul Județean

Ialomițenii au plătit pentru mediatizarea președintelui Victor Moraru 2 milioane de lei

Timp de 4 ani, președintele Victor Moraru a folosit banii publici pentru promovarea imaginii personale. Valoarea acestor cheltuieli se ridică la aproximativ 2 milioane de lei. Fondurile publice au fost utilizate pentru încheierea unor contracte de comunicare media și publicitate în presa scrisă, audio-video, dar și în mediul on-line sau pentru publicitatea out-door. La aceste contracte se adaugă costurile pentru tipărirea și difuzarea oficiosului instituției, «Ialomița Ta», precum și participă­rile la evenimente publice unde Victor Moraru a fost singurul oficial mediatizat.

Cultul personalității pe bani publici... [citește_tot_articolul]

10 August 2020, 10:55 (9377 vizualizări - 9 comentarii)

REPORTAJ

Salvați Conacul «Ioan Chiroiu»!

Salvați Conacul «Ioan Chiroiu»!

Departe de Slobozia, în satul Condeești, Conacul «Ioan Chiroiu» alcătuiește salba clădirilor de patrimoniu construite în zona de Vest a județului la începutul secolului XX. Clădirea are nevoie să fie pusă în valoare, însă proprietarii se luptă din răsputeri cu instituțiile statului pentru un crâmpei de ajutor. În lipsa sprijinului institu­țional, bijuteria arhitectonică riscă să se dărâme, iar o dată cu ea și întreaga istorie arhitectonică din acest colț de lume...

Istoria unui Conac Pierdut în negura timpului, Conacul din satul Condeești a fost botezat după numele proprietarului său... [citește_tot_articolul]

9 August 2020, 13:10 (4872 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RAJA SA a schimbat viața locuitorilor din Fetești

RAJA SA a schimbat viața locuitorilor din Fetești

În mai puțin de 10 ani, grație unor investiții în valoare de 85 mili­oane de lei, orașul Fetești a reușit să moderni­zeze rețeaua de apă și canalizare la standar­dele legislative în vigoare. În următoarea pe­rioadă, RAJA SA Constanța intenționează să investească alte 68,2 mili­oane de lei în extinderea frontului de captare a apei și rea­bilitarea rețelei existente. Aceste eforturi in­vestiționale au fost posibile prin implicarea administrației locale și susți­nerea oferită de către edilii locali de-a lungul acestor ani. Fetești este una dintre cele 5 localități din Ialomița, alături de Dridu, Fierbinți Târg, Căzănești și Țăndărei, care a beneficiat de investiții majore în sistemul de alimentare... [citește_tot_articolul]

8 August 2020, 18:10 (6933 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moștenirea administrației Moraru

Moștenirea administrației Moraru

Pe ultima sută de metri a manda­tului său, președintele Consi­liului Județean Ialomița propune 3 aventuri investiționale de anvergură, care vor afecta dezvoltarea economică a Ialomiței în următorii 10 ani. Prima are o valoare estimată de 200 milioane de euro și presupune transformarea aeroportului de la Alexeni într-un nod comercial aerian. A doua, semnată joi, 3 august 2020, generează investiții de 16 milioane de lei la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Iar a treia, semnată pe 4 august 2020, reprezintă o investiție de 2 milioane de lei în restaura­rea Bisericii de Lemn «Sf. Nicolae» din Slobozia. În urmă, ca realizări concrete, rămân câteva zeci de kilometri de drumuri asfaltate în ultimele... [citește_tot_articolul]

6 August 2020, 20:10 (6223 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Galben-albaștrii, cu un picior în Liga a II-a

Fotbal, Mostiștea Ulmu-Unirea Slobozia 0-2

Galben-albaștrii, cu un picior în Liga a II-a

Pe o căldură toropitoare, Unirea Slobozia s-a duelat pe Stadionul «Ion Comșa» din Călărași cu Mostiștea Ulmu în meciul tur al barajului pentru promovarea în Liga a II-a. Prima jumătate de oră nu a adus prea multă culoare în joc, elevii lui Enache Costea părând însă mult mai proaspeți. Unirea a etalat o apărare sigură, un mijloc compact și un atac imprevizibil. În minutul 37, Răduca dădea pentru prima dată fiori călărășenilor, dar mingea expediată de el lovea bara. 7 minute mai târziu, Adrian Moldovan este faultat în careu, dar șutul expediat de Toma de la punctul cu var, deși plasat, este mult prea slab, permițând portarului să respingă. După pauză, tot Unirea e la cârma jocului, iar golgheterul... [citește_tot_articolul]

6 August 2020, 13:10 (5084 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DSP Ialomița cere «autorizație COVID-19» pentru transportul morților

Anomalie administrativă

DSP Ialomița cere «autorizație COVID-19» pentru transportul morților

Concurența de pe piața serviciilor fune­rare generează abuzuri la nivelul Di­rec­ției de Sănătate Publică Ialomița. Radu Paros, administratorul firmei de pompe funebre Petracom SRL, îl acuză pe Dan Noel, directorul DSP Ialomița, că i-a solicitat «auto­ri­zație COVID-19» pentru a-și putea desfășura activita­tea, în condițiile în care legislația nu o impune. În replică la acuzațiile care i-au fost aduse, direc­torul Dan Noel explică faptul că: «Este nevoie de auto­rizarea societății, nu doar a transportului! Aceasta este legislația în vigoare la momentul actual...».

Unde-i lege nu-i tocmeală... [citește_tot_articolul]

5 August 2020, 20:10 (6141 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal pentru plata unei taxe de protecție între 4 familii de romi din Cartierul Vlașca

Intervenție a jandarmilor la Fetești

Scandal pentru plata unei taxe de protecție între 4 familii de romi din Cartierul Vlașca

Intervenție în forță a mascaților din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița în seara zilei de marți, 4 august 2020, în cartierul feteștean Vlașca. Aceștia au aplanat un conflict spontan provocat de 4 familii de romi. Miza scandalului l-ar reprezenta plata unei taxe de protecție. Surse judiciare susțin faptul că mai multe persoane vor fi audiate miercuri, 5 august a.c., la sediul Poliției Fetești.

Conflict spontan aplanat de jandarmi Din primele informații, se pare că scandalul a fost provocat de familia unui minor în vârstă de 10 ani, care s-a înecat zilele trecute... [citește_tot_articolul]

5 August 2020, 01:40 (23695 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Drumul spre Liga a II-a trece prin Călărași

Fotbal, Unirea Slobozia

Drumul spre Liga a II-a trece prin Călărași

Au trecut mai bine de 5 ani de la ultima prezență a Unirii Slobozia în divizia secundă. A fost o perioadă frumoasă în care echipe precum Rapid sau Iași au plecat de pe «1 Mai» cu coada între picioare. Acea perioadă se poate reedita din sezonul viitor. Se anunță un campionat extrem de disputat în Liga a II-a, la start urmând a fi echipe de tradiție ca Rapid, Petrolul, «U» Cluj, Poli Timișoara sau FC U Craiova. Pe lângă acestea vor mai fi alte 5-6 formații care vor ținti promovarea. Aceasta este însă o discuție pe care o vom trata pe larg la momentul potrivit.

Dublă cu Ulmu fără spectatori... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 17:45 (5161 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Trofeul Municipiului Slobozia, la a XX-a ediție

Tenis de câmp, «Memorialul Ioan Pinter»

Trofeul Municipiului Slobozia, la a XX-a ediție

Trofeul Municipiului Slobozia «Memorialul Ioan Pinter» a debutat sâmbătă, 1 august 2020, ajungând la a XX-a ediție. Ținând cont de actualele împrejurări, faptul că se desfășoară și în acest an reprezintă o adevărată performanță. Îți dai seama de acest aspect dacă parcurgi tabloul competițiilor FRT și vezi câte sunt anulate. Criza sanitară a făcut ca multe concursuri să se îngrămădească în această perioadă, printre acestea fiind campionatele naționale adresate grupelor de vârstă 12 și 18 ani. Trofeul Municipiului Slobozia este inclus în circuitul național FRT și anul acesta se adresează doar categoriei 14 ani. În jur de 50 de copii din toate zonele țării își probează măestria rachetelor pe Arena... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 16:20 (4382 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Bărăganul Ciulnița înfruntă Steaua

Fotbal, Liga a IV-a

Bărăganul Ciulnița înfruntă Steaua

Miercuri, 5 august 2020, de la orele 17,00, campioana județului Ialomița, Bărăganul Ciulnița, joacă primul meci în drumul către Liga a III-a. Va fi o competiție extrem de grea pentru trupa antrenată de Marius Milea și Cosmin Pană. Prima adversară va fi Steaua București, campioana Capitalei. Echipa antrenată de Daniel Oprița are în componență mulți jucători cu experiență în primele două divizii, exemple fiind Băjenaru, Zaharia sau Morariu. Proba superiorității roș-albaș­trilor a fost dată în primul meci din această grupă. Steaua a trecut cu 8-1 de campioana județu­lui Giurgiu, Ar­geșul Mihăilești. «În ciuda scorului, până la un punct a fost un meci destul de echilibrat. Giurgiuvenii au dat o replică... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 14:10 (3723 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

1 milion de lei pentru HCM Slobozia

Handbal

1 milion de lei pentru HCM Slobozia

După lupte seculare, ședința Consiliului Local Slobozia, din 30 iulie a.c., a adus și finanțarea pentru HCM Slobozia. Consilierii locali au votat în unanimitate sprijinirea financiară a echipei de handbal cu 1 milion de lei, bani care vor reprezenta bugetul pentru sezonul de ligă secundă 2020-2021. «Începând din această săptămână, am intrat în focuri pentru creionarea lotului de jucătoare. Suntem în discuții avansate cu multe handba­liste și eu cred că spre finele săptămânii vom concretiza primele transferuri...» a declarat președintele HCM Slobozia, Nicolae Goidea. Va fi un sezon handbalistic imprevizibil, mulți oameni din fenomen preconizând că acesta va începe undeva în luna octombrie... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 12:40 (2669 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au restanțe la bănci în valoare de 154 milioane de lei

Ialomițenii au restanțe la bănci în valoare de 154 milioane de lei

Datorii imense la bănci ale ialomițenilor. Un Raport oficial al Băncii Naționale Române cu privire la situațiile credi­telor și depozitelor clienților nebancari arată faptul că ialomițenii au de plătit către entitățile bancare restanțe în va­loare de 154 milioane de lei. Totodată, în primul semestru al anului în curs, persoanele fizice din Ialomița au îm­prumutat de la bănci 7,4 miliarde de lei.

Au crescut restanțele la credite Potrivit datelor statistice raportate de Banca Națională a României, ialomițenii continuă să dea bătăi de cap băncilor. Conform unei situații statistice a instituției... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 10:50 (2630 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afacerea «Autocarul» costă Ialomița 1,4 milioane de lei

Consiliul Județean cheltuie inutil banii publici

Afacerea «Autocarul» costă Ialomița 1,4 milioane de lei

Administrația Moraru a achiziționat în plină Stare de Urgență un autocar MAN în valoarea de 1,366 mi­lioane de lei! Autocarul a staționat timp de 3 luni în fața sediului, iar apoi a fost mutat în curtea firmei Polaris, fiindcă instituția nu dispune de o bază auto proprie. Oficial, autocarul a fost achiziționat «pentru deplasă­rile consilierilor județeni și salariaților la cursuri», însă, până la acest moment, autocarul nu a efectuat nicio cursă.

Uite, mamă, autocarul! În luna martie 2020, în plină Stare de Urgență, în fața Consiliului Județean Ialomița a apărut un autocar ... [citește_tot_articolul]

3 August 2020, 11:20 (4850 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Persoanele cu handicap își cer drepturile la Tribunalul Ialomița

Persoanele cu handicap își cer drepturile la Tribunalul Ialomița

Modificarea cadrului legal prin care o persoană cu handicap poate beneficia de dreptu­rile care i se cuvin îi aduce pe oamenii cu di­zabilități în fața instanțelor de judecată. Dacă în trecut aceștia puteau să solicite modificarea gradului de handicap în cadrul unei comisii speciale, în prezent aceștia trebuie să solicite acest drept doar prin calea instanței. Estimativ, pe rolul Tribunalului Ialomița, în ultimul an, s-au înregistrat 50 de astfel de acțiuni.

Erori legislative îndreptate de judecători
Ceea ce reclamanții solicită judecătorilor este schimbarea încadrării în gradul... [citește_tot_articolul]

2 August 2020, 15:50 (4293 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Porumbeii slobozenilor

Porumbeii slobozenilor

În urmă cu câteva săptămâni, o țiglă desprinsă din șarpanta unui bloc din Ansamblul PECO din Slobozia a căzut pe un trecător. Vinovații au fost găsiți porumbeii. Peste tot în oraș, podurile blocurilor sunt transformate în porumbare. Vinovați sunt porumbeii. În Piața Revoluției, zilnic, oamenii hrănesc până la sațiu stolul de porumbei aciuat în podul Centrului Cultural «Ionel Perlea» Vinovați sunt... ați ghicit, porumbeii!

Orașul porumbeilor de pripas
Acum câțiva ani aveau doar columbofilii, la marginea orașului. Erau frumoși, erau de rasă, câștigau concursuri de profil... De când... [citește_tot_articolul]

1 August 2020, 12:40 (4369 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean plătește pentru auditoriul președintelui Moraru

Consiliul Județean plătește pentru auditoriul președintelui Moraru

Apetența administrației Moraru pentru cheltuirea fondurilor publice nu are limite. Iată o mostră, așa cum rezultă din datele publice oferite de către Muzeul Județean Ialomița, instituție aflată în subordinea Consiliului Județean. Si, implicit, a președintelui Victor Moraru care e «...unul dintre căpitanii lui Mihai Viteazul... Dacă nu chiar Mihai Viteazul!».

Istoria nu te iartă niciodată Florin Vlad conduce Muzeul Județean Ialomița de peste 20 de ani. Și, suntem convinși, a făcut și lucruri bune pentru instituție. Din păcate, va rămâne în istoria locală pentru declarațiile... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2020, 15:25 (5766 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Edilul localității s-a infectat cu SARS-CoV-2

Focar de COVID-19 la Primăria Roșiori

Edilul localității s-a infectat cu SARS-CoV-2

Primăria Roșiori și-a suspendat activitatea după ce primarul localității și alți doi funcționari au fost depistați pozitiv la testul pentru COVID-19. Edilul primește îngrijiri medicale într-o unitate medicală. Alți 14 funcționari ai instituției sunt izolați la domiciliu.

Primăria Roșiori a intrat în carantină Primăria Roșiori este a treia instituție publică din Ialomița care își suspendă activitatea din cauza COVID-19, după Primăriile Balaciu și Sfântu Gheorghe. Reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență au confirmat faptul că edilul localității, Nicu Cristea, alături... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2020, 17:40 (6908 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Spitalul suport COVID-19 din Fetești nu mai poate face internări

Spitalul suport COVID-19 din Fetești nu mai poate face internări

UPDATE Este nevoie de epidemiologi

Creșterea alarmantă a cazurilor de COVID-19 în județul Ialomița a lăsat fără locuri libere Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, unitate medicală devenită suport COVID-19. În lipsa locurilor, pacienții ar trebui transferați către Spitalul Municipal Urziceni, cea de-a doua unitate medicală pe care Ministerul Sănătății a desemnat-o să trateze pacienții cu probleme de sănătate provocate de noul Coronavirus. Din păcate, spitalul din Urziceni nu poate trata bolnavii de COVID-19 pentru că nu are medic specializat în Boli Infecțioase care să stabilească schemele de tratament.

Bolnavi fără speranță... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2020, 15:40 (7840 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Reabilitarea Pieței Revoluției se amână pentru 2022

Slobozia: Reabilitarea Pieței Revoluției se amână pentru 2022

Autoritățile locale din Slobozia sunt fără soluții în ceea ce privește finalizarea proiectului de reabilitare a zonei centrale a orașului. Potrivit unor documente oficiale, abia în februarie 2021 municipalitatea va face demersuri pentru a scoate la licitație lucrările de reabilitare a Pieței Revoluției. Până atunci, Primăria Slobozia va cheltui aproximativ 300 mii de lei de lei pentru a actualiza studiile de fezabilitate și a realiza alte proiecte tehnice care să permită deschiderea șantierului. Între timp Adrian Mocioniu, primarul încă în funcție, lansează declarații prin care scuză eșecul administrației sale în legătură cu acest proiect: «Se lucrează la reproiectarea Pieței Revoluției... Am cerut proiectantului soluții de spațiu verde mai mult pentru că nu mai suportam betoanele acelea peste betoane!»... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2020, 11:20 (6710 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Bazele de tratament din Amara au nevoie de turiști

Bazele de tratament din Amara au nevoie de turiști

Bazele de tratament din stațiunea Amara, singurele obiective cu potențial turistic din județul Ialomița, sunt puternic afectate de pandemia de COVID-19. Măsurile de protecție impuse de autorități cu scopul de a preveni răspândirea infecției cu noul Coronavirus dau peste cap planurile hotelierilor în ceea ce privește activitatea pe care o desfășoară. Unitățile de cazare din Amara funcționează la jumătate din capacitate și sunt nevoite să cheltuie mai mulți bani pentru a asigura protecția turiștilor împotriva infectării cu SARS-CoV-2. Cu toate acestea, raportările Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că vara aceasta pentru tratamentele de recuperare, realizate în mare parte la... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2020, 15:50 (6092 vizualizări - 5 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
271 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
USR Ialomița: Cerem măsuri urgente și sancțiuni reale în cazul de la Centrul «Alexandra» din Slobozia

USR Ialomița: Cerem măsuri urgente și sancțiuni reale în cazul de la Centrul «Alexandra» din Slobozia

USR Ialomița solicită conducerii DGASPC Ialomița și Consiliului Județean să iasă rapid din pasivitate și să dispună măsurile care se impun în cazul revoltător al copiilor ținuți legați în ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2025, 17:10
(5952 vizualizări - 10 comentarii)


IJJ Ialomița: 700 misiuni de ordine publică în luna martie 2025

IJJ Ialomița: 700 misiuni de ordine publică în luna martie 2025

Creșterea gradului de siguranță al cetățenilor prin asigurarea măsurilor de ordine la manifestările cu public numeros și participarea la misiuni de menținere în sistem integrat au fost principalele ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2025, 12:35
(2369 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dosare penale în cazul adolescentei descoperită legată de pat la Căsuța de Tip Familial «Alexandra»

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează cu privire la măsurile pe care instituția le-a luat în cazul adolescentei descoperită legată de pat la Căsuța de Tip Familial «Alexandra ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2025, 12:00
(3539 vizualizări - 6 comentarii)


APIA: Stadiul depunerii Cererilor de Plată pentru anul 2025

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că, în perioada 3-31 martie a.c., în cadrul Campaniei de depunere a Cererilor de plată pentru anul 2025, au fost depuse ...[citește_toată_știrea]

1 Aprilie 2025, 11:25
(14912 vizualizări - 0 comentarii)


«Marșul pentru Viață» în Protopopiatele Slobozia și Urziceni

«Marșul pentru Viață» în Protopopiatele Slobozia și Urziceni

Sâmbătă, 29 martie 2025, s-a desfășurat la Slobozia evenimentul intitulat «Marșul pentru Viață». Anul acesta tema «Marșului pentru Viață» a fost «Fiecare om contează ...[citește_toată_știrea]

31 Martie 2025, 08:20
(10428 vizualizări - 2 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în orașul Țăndărei!

Luni, 31 martie 2025, echipele RAJA Constanța vor executa lucrări de mentenanță/întreținere și reparații la nivelul Stația de Apă Țăndărei, județul Ialomița. Astfel, în noaptea de luni spre ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2025, 11:20
(1505 vizualizări - 0 comentarii)


Primul copil născut în noua Secție Neonatologie a Spitalului Slobozia

Primul copil născut în noua Secție Neonatologie a Spitalului Slobozia

În această săptămână, în cadrul unui eveniment public, a fost inaugurată noua Secție Neonatologie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia. Cu această ocazie, oficialii unității medicale ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2025, 13:20
(5738 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Comerț ilegal cu pește

Fetești: Comerț ilegal cu pește

Joi, 27 martie 2025, în timp ce se aflau într-o misiune de patrulare la Fetești, jandarmii ialomițeni au observat o femeie, cu vârsta de 50 de ani, care comercializa aproximativ 28 ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2025, 12:20
(1573 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul Județean Anticorupție Ialomița: Agent de poliție trimis în judecată pentru «luare de mită»

Ofițerii de poliție judiciară din cadrul Direcției Generale Anticorupție-Serviciul Județean Anticorupție Ialomița au finalizat cercetările, iar procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lâ ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2025, 09:00
(4982 vizualizări - 2 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în municipiul Fetești!

Luni, 31 martie 2025, echipele RAJA Constanța vor executa lucrări de mentenanță/întreținere și reparații la nivelul Stației de Apă Fetești. Astfel, în noaptea de luni spre marți, 31 martie ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2025, 15:30
(979 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Bărbulești într-un dosar privind furturi de telefoane mobile din Bulgaria

Joi, 27 martie 2025, polițiștii de Investigații Criminale din Urziceni, în baza delegării procurorului de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, au efectuat două percheziții ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2025, 13:20
(1447 vizualizări - 0 comentarii)


Condeești: Armă neletală deținută ilegal

Condeești: Armă neletală deținută ilegal

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Ialomița au efectuat două percheziții domiciliare în localitatea Condeești într-un dosar penal ce vizează nerespectarea ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2025, 11:10
(1511 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Amenzi de peste 10 mii de lei aplicate de polițiști pentru încălcarea Codului Rutier

Slobozia: Amenzi de peste 10 mii de lei aplicate de polițiști pentru încălcarea Codului Rutier

Miercuri, 26 martie a.c., între orele 9,00-13,00, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Slobozia au acționat pentru creșterea gradului de siguranță rutieră și prevenirea accidentelor rutiere, ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2025, 11:00
(2469 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Precizări cu privire la depunerea Cererii de Plată în Campania 2025

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește fermierilor că se află în plină desfășurare a Campaniei de primire a Cererilor de Plată în anul 2025 și adresează rugămintea ...[citește_toată_știrea]

26 Martie 2025, 09:20
(2342 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Mandat pus în aplicare de polițiști. A fost identificat și arestat un violator!

Joi, 20 martie a.c., polițiștii au identificat un tânăr, de 21 de ani, pe numele căruia Judecătoria Gurahonț a emis mandat de executare a pedepsei de 4 ani și 8 luni de închisoare pentru ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2025, 16:40
(3867 vizualizări - 3 comentarii)


Traian: Reținut pentru «amenințări» aduse concubinei

Miercuri, 19 martie 2025, polițiștii au fost sesizați de o femeie, de 25 de ani, din Traian, cu privire la faptul că fostul său concubin, un bărbat, de 30 de ani, ar fi apelat-o telefonic și i-ar fi ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2025, 14:00
(2132 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: A fost demarată autorizarea la plată pentru ajutorul financiar «Bunăstarea Animalelor»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a demarat autorizarea la plată a beneficiarilor care au depus cereri de plată pentru intervenția DR-06-Bunăstarea animalelor Pachet a)-Plăți în favoarea bunăstării porcinelor ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2025, 13:10
(1882 vizualizări - 0 comentarii)


Descinderi la Țăndărei. Au fost descoperite arme letale!

Descinderi la Țăndărei. Au fost descoperite arme letale!

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase Ialomița au efectuat vineri, 21 martie 2025, două percheziții domiciliare, la Țăndărei, într-un dosar penal ce vizează ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2025, 12:40
(2032 vizualizări - 2 comentarii)


Alexeni: Reținut după ce și-a agresat soția și a încălcat ordinul de protecție

Un bărbat de 44 de ani, din Alexeni, a fost reținut, pe bază de ordonanță, pentru 24 de ore, după ce a încălcat ordinul de protecție emis de polițiști pe numele său ca urmare a faptului că și-ar ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2025, 12:30
(3258 vizualizări - 1 comentariu)


Bordușani: Percheziții la hoți din case

Polițiștii din Stelnica au efectuat 4 percheziții domiciliare la persoane bănuite că ar fi sustras bunuri dintr-o locuință. Două persoane au fost conduse la sediul Poliției, una dintre acestea fiind ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2025, 16:05
(1423 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi după depistarea de pesticide expirate

Polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase au desfășurat controale pe linia substanțelor și produselor pentru protecția plantelor la mai multe societăți comerciale, în baza ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2025, 16:20
(2620 vizualizări - 3 comentarii)


DSVSA Ialomița intensifică acțiunile de control în perioada Sărbătorilor Pascale

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează consumatorii de pe raza județului cu privire la faptul că, în scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2025, 14:30
(4066 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Joi, 20 martie 2025, echipele furnizorului de energie vor executa lucrări de întreținere și reparații la nivelul rețelelor din localitatea Dridu. Astfel, Stația de Pompare Dridu nu va putea funcționa ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2025, 13:05
(1171 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de plată pentru intervențiile aferente sectorului apicol 2025

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că, până la data de 31 iulie 2025 inclusiv, pot depune cererile de plată și documentele doveditoare ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2025, 12:50
(2248 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Deficiențe la aproape jumătate dintre vehiculele verificate de RAR

Registrul Auto Român a verificat în trafic, din punct de vedere tehnic, în anul 2024, 89520 de vehicule, la nivelul întregii țări. În urma controalelor, inspectorii RAR ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2025, 09:10
(2136 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Cereri de plată aferente anului 2025 pentru schema de ajutor de stat «Servicii de silvomediu, servicii climatice și conservarea pădurilor»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează potențialii beneficiari că până la data de 30 mai inclusiv, se depun Cereri de plată pentru anul 2025, aferente sesiunii 4/ ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2025, 16:05
(1896 vizualizări - 0 comentarii)


Direcția Generala Antifraudă Fiscală transmite «scrisori de informare/notificare-închiriere spații cazare regim hotelier»

În virtutea rolului activ al organului fiscal, Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că Direcția Generală Antifraudă Fiscală transmite, atât prin ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2025, 11:55
(2902 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 21 martie 2025, termen final de primire cereri pentru sectorul de creștere a ovinelor/caprinelor afectat de fenomene climatice nefavorabile

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) reamintește potențialilor beneficiari că, până la data de 21 martie 2025 inclusiv, se depun cererile de acordare a unui sprijin financiar ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2025, 11:20
(3046 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 3,70 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma controalelor în februarie 2025

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au finalizat, în luna februarie a.c., 30 inspecții fiscale (18 la contribuabili persoane juridice ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2025, 11:05
(5062 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Sistemul «E-Sigur», operațional

Începând cu luna martie 2025, Sistemul «E-Sigur» a devenit operațional și în județul Ialomița, având ca scop principal prevenirea și reducerea accidentelor de circulație ...[citește_toată_știrea]

14 Martie 2025, 12:00
(4569 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...