Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Ialomițenii au plătit pentru mediatizarea președintelui Victor Moraru 2 milioane de lei

Realitatea sfârșitului de mandat la Consiliul Județean

Ialomițenii au plătit pentru mediatizarea președintelui Victor Moraru 2 milioane de lei

Timp de 4 ani, președintele Victor Moraru a folosit banii publici pentru promovarea imaginii personale. Valoarea acestor cheltuieli se ridică la aproximativ 2 milioane de lei. Fondurile publice au fost utilizate pentru încheierea unor contracte de comunicare media și publicitate în presa scrisă, audio-video, dar și în mediul on-line sau pentru publicitatea out-door. La aceste contracte se adaugă costurile pentru tipărirea și difuzarea oficiosului instituției, «Ialomița Ta», precum și participă­rile la evenimente publice unde Victor Moraru a fost singurul oficial mediatizat.

Cultul personalității pe bani publici... [citește_tot_articolul]

10 August 2020, 10:55 (9377 vizualizări - 9 comentarii)

REPORTAJ

Salvați Conacul «Ioan Chiroiu»!

Salvați Conacul «Ioan Chiroiu»!

Departe de Slobozia, în satul Condeești, Conacul «Ioan Chiroiu» alcătuiește salba clădirilor de patrimoniu construite în zona de Vest a județului la începutul secolului XX. Clădirea are nevoie să fie pusă în valoare, însă proprietarii se luptă din răsputeri cu instituțiile statului pentru un crâmpei de ajutor. În lipsa sprijinului institu­țional, bijuteria arhitectonică riscă să se dărâme, iar o dată cu ea și întreaga istorie arhitectonică din acest colț de lume...

Istoria unui Conac Pierdut în negura timpului, Conacul din satul Condeești a fost botezat după numele proprietarului său... [citește_tot_articolul]

9 August 2020, 13:10 (4872 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

RAJA SA a schimbat viața locuitorilor din Fetești

RAJA SA a schimbat viața locuitorilor din Fetești

În mai puțin de 10 ani, grație unor investiții în valoare de 85 mili­oane de lei, orașul Fetești a reușit să moderni­zeze rețeaua de apă și canalizare la standar­dele legislative în vigoare. În următoarea pe­rioadă, RAJA SA Constanța intenționează să investească alte 68,2 mili­oane de lei în extinderea frontului de captare a apei și rea­bilitarea rețelei existente. Aceste eforturi in­vestiționale au fost posibile prin implicarea administrației locale și susți­nerea oferită de către edilii locali de-a lungul acestor ani. Fetești este una dintre cele 5 localități din Ialomița, alături de Dridu, Fierbinți Târg, Căzănești și Țăndărei, care a beneficiat de investiții majore în sistemul de alimentare... [citește_tot_articolul]

8 August 2020, 18:10 (6933 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moștenirea administrației Moraru

Moștenirea administrației Moraru

Pe ultima sută de metri a manda­tului său, președintele Consi­liului Județean Ialomița propune 3 aventuri investiționale de anvergură, care vor afecta dezvoltarea economică a Ialomiței în următorii 10 ani. Prima are o valoare estimată de 200 milioane de euro și presupune transformarea aeroportului de la Alexeni într-un nod comercial aerian. A doua, semnată joi, 3 august 2020, generează investiții de 16 milioane de lei la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Iar a treia, semnată pe 4 august 2020, reprezintă o investiție de 2 milioane de lei în restaura­rea Bisericii de Lemn «Sf. Nicolae» din Slobozia. În urmă, ca realizări concrete, rămân câteva zeci de kilometri de drumuri asfaltate în ultimele... [citește_tot_articolul]

6 August 2020, 20:10 (6223 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Galben-albaștrii, cu un picior în Liga a II-a

Fotbal, Mostiștea Ulmu-Unirea Slobozia 0-2

Galben-albaștrii, cu un picior în Liga a II-a

Pe o căldură toropitoare, Unirea Slobozia s-a duelat pe Stadionul «Ion Comșa» din Călărași cu Mostiștea Ulmu în meciul tur al barajului pentru promovarea în Liga a II-a. Prima jumătate de oră nu a adus prea multă culoare în joc, elevii lui Enache Costea părând însă mult mai proaspeți. Unirea a etalat o apărare sigură, un mijloc compact și un atac imprevizibil. În minutul 37, Răduca dădea pentru prima dată fiori călărășenilor, dar mingea expediată de el lovea bara. 7 minute mai târziu, Adrian Moldovan este faultat în careu, dar șutul expediat de Toma de la punctul cu var, deși plasat, este mult prea slab, permițând portarului să respingă. După pauză, tot Unirea e la cârma jocului, iar golgheterul... [citește_tot_articolul]

6 August 2020, 13:10 (5084 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

DSP Ialomița cere «autorizație COVID-19» pentru transportul morților

Anomalie administrativă

DSP Ialomița cere «autorizație COVID-19» pentru transportul morților

Concurența de pe piața serviciilor fune­rare generează abuzuri la nivelul Di­rec­ției de Sănătate Publică Ialomița. Radu Paros, administratorul firmei de pompe funebre Petracom SRL, îl acuză pe Dan Noel, directorul DSP Ialomița, că i-a solicitat «auto­ri­zație COVID-19» pentru a-și putea desfășura activita­tea, în condițiile în care legislația nu o impune. În replică la acuzațiile care i-au fost aduse, direc­torul Dan Noel explică faptul că: «Este nevoie de auto­rizarea societății, nu doar a transportului! Aceasta este legislația în vigoare la momentul actual...».

Unde-i lege nu-i tocmeală... [citește_tot_articolul]

5 August 2020, 20:10 (6141 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal pentru plata unei taxe de protecție între 4 familii de romi din Cartierul Vlașca

Intervenție a jandarmilor la Fetești

Scandal pentru plata unei taxe de protecție între 4 familii de romi din Cartierul Vlașca

Intervenție în forță a mascaților din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița în seara zilei de marți, 4 august 2020, în cartierul feteștean Vlașca. Aceștia au aplanat un conflict spontan provocat de 4 familii de romi. Miza scandalului l-ar reprezenta plata unei taxe de protecție. Surse judiciare susțin faptul că mai multe persoane vor fi audiate miercuri, 5 august a.c., la sediul Poliției Fetești.

Conflict spontan aplanat de jandarmi Din primele informații, se pare că scandalul a fost provocat de familia unui minor în vârstă de 10 ani, care s-a înecat zilele trecute... [citește_tot_articolul]

5 August 2020, 01:40 (23695 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Drumul spre Liga a II-a trece prin Călărași

Fotbal, Unirea Slobozia

Drumul spre Liga a II-a trece prin Călărași

Au trecut mai bine de 5 ani de la ultima prezență a Unirii Slobozia în divizia secundă. A fost o perioadă frumoasă în care echipe precum Rapid sau Iași au plecat de pe «1 Mai» cu coada între picioare. Acea perioadă se poate reedita din sezonul viitor. Se anunță un campionat extrem de disputat în Liga a II-a, la start urmând a fi echipe de tradiție ca Rapid, Petrolul, «U» Cluj, Poli Timișoara sau FC U Craiova. Pe lângă acestea vor mai fi alte 5-6 formații care vor ținti promovarea. Aceasta este însă o discuție pe care o vom trata pe larg la momentul potrivit.

Dublă cu Ulmu fără spectatori... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 17:45 (5161 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Trofeul Municipiului Slobozia, la a XX-a ediție

Tenis de câmp, «Memorialul Ioan Pinter»

Trofeul Municipiului Slobozia, la a XX-a ediție

Trofeul Municipiului Slobozia «Memorialul Ioan Pinter» a debutat sâmbătă, 1 august 2020, ajungând la a XX-a ediție. Ținând cont de actualele împrejurări, faptul că se desfășoară și în acest an reprezintă o adevărată performanță. Îți dai seama de acest aspect dacă parcurgi tabloul competițiilor FRT și vezi câte sunt anulate. Criza sanitară a făcut ca multe concursuri să se îngrămădească în această perioadă, printre acestea fiind campionatele naționale adresate grupelor de vârstă 12 și 18 ani. Trofeul Municipiului Slobozia este inclus în circuitul național FRT și anul acesta se adresează doar categoriei 14 ani. În jur de 50 de copii din toate zonele țării își probează măestria rachetelor pe Arena... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 16:20 (4382 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Bărăganul Ciulnița înfruntă Steaua

Fotbal, Liga a IV-a

Bărăganul Ciulnița înfruntă Steaua

Miercuri, 5 august 2020, de la orele 17,00, campioana județului Ialomița, Bărăganul Ciulnița, joacă primul meci în drumul către Liga a III-a. Va fi o competiție extrem de grea pentru trupa antrenată de Marius Milea și Cosmin Pană. Prima adversară va fi Steaua București, campioana Capitalei. Echipa antrenată de Daniel Oprița are în componență mulți jucători cu experiență în primele două divizii, exemple fiind Băjenaru, Zaharia sau Morariu. Proba superiorității roș-albaș­trilor a fost dată în primul meci din această grupă. Steaua a trecut cu 8-1 de campioana județu­lui Giurgiu, Ar­geșul Mihăilești. «În ciuda scorului, până la un punct a fost un meci destul de echilibrat. Giurgiuvenii au dat o replică... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 14:10 (3723 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

1 milion de lei pentru HCM Slobozia

Handbal

1 milion de lei pentru HCM Slobozia

După lupte seculare, ședința Consiliului Local Slobozia, din 30 iulie a.c., a adus și finanțarea pentru HCM Slobozia. Consilierii locali au votat în unanimitate sprijinirea financiară a echipei de handbal cu 1 milion de lei, bani care vor reprezenta bugetul pentru sezonul de ligă secundă 2020-2021. «Începând din această săptămână, am intrat în focuri pentru creionarea lotului de jucătoare. Suntem în discuții avansate cu multe handba­liste și eu cred că spre finele săptămânii vom concretiza primele transferuri...» a declarat președintele HCM Slobozia, Nicolae Goidea. Va fi un sezon handbalistic imprevizibil, mulți oameni din fenomen preconizând că acesta va începe undeva în luna octombrie... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 12:40 (2669 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițenii au restanțe la bănci în valoare de 154 milioane de lei

Ialomițenii au restanțe la bănci în valoare de 154 milioane de lei

Datorii imense la bănci ale ialomițenilor. Un Raport oficial al Băncii Naționale Române cu privire la situațiile credi­telor și depozitelor clienților nebancari arată faptul că ialomițenii au de plătit către entitățile bancare restanțe în va­loare de 154 milioane de lei. Totodată, în primul semestru al anului în curs, persoanele fizice din Ialomița au îm­prumutat de la bănci 7,4 miliarde de lei.

Au crescut restanțele la credite Potrivit datelor statistice raportate de Banca Națională a României, ialomițenii continuă să dea bătăi de cap băncilor. Conform unei situații statistice a instituției... [citește_tot_articolul]

4 August 2020, 10:50 (2630 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Afacerea «Autocarul» costă Ialomița 1,4 milioane de lei

Consiliul Județean cheltuie inutil banii publici

Afacerea «Autocarul» costă Ialomița 1,4 milioane de lei

Administrația Moraru a achiziționat în plină Stare de Urgență un autocar MAN în valoarea de 1,366 mi­lioane de lei! Autocarul a staționat timp de 3 luni în fața sediului, iar apoi a fost mutat în curtea firmei Polaris, fiindcă instituția nu dispune de o bază auto proprie. Oficial, autocarul a fost achiziționat «pentru deplasă­rile consilierilor județeni și salariaților la cursuri», însă, până la acest moment, autocarul nu a efectuat nicio cursă.

Uite, mamă, autocarul! În luna martie 2020, în plină Stare de Urgență, în fața Consiliului Județean Ialomița a apărut un autocar ... [citește_tot_articolul]

3 August 2020, 11:20 (4850 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Persoanele cu handicap își cer drepturile la Tribunalul Ialomița

Persoanele cu handicap își cer drepturile la Tribunalul Ialomița

Modificarea cadrului legal prin care o persoană cu handicap poate beneficia de dreptu­rile care i se cuvin îi aduce pe oamenii cu di­zabilități în fața instanțelor de judecată. Dacă în trecut aceștia puteau să solicite modificarea gradului de handicap în cadrul unei comisii speciale, în prezent aceștia trebuie să solicite acest drept doar prin calea instanței. Estimativ, pe rolul Tribunalului Ialomița, în ultimul an, s-au înregistrat 50 de astfel de acțiuni.

Erori legislative îndreptate de judecători
Ceea ce reclamanții solicită judecătorilor este schimbarea încadrării în gradul... [citește_tot_articolul]

2 August 2020, 15:50 (4293 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Porumbeii slobozenilor

Porumbeii slobozenilor

În urmă cu câteva săptămâni, o țiglă desprinsă din șarpanta unui bloc din Ansamblul PECO din Slobozia a căzut pe un trecător. Vinovații au fost găsiți porumbeii. Peste tot în oraș, podurile blocurilor sunt transformate în porumbare. Vinovați sunt porumbeii. În Piața Revoluției, zilnic, oamenii hrănesc până la sațiu stolul de porumbei aciuat în podul Centrului Cultural «Ionel Perlea» Vinovați sunt... ați ghicit, porumbeii!

Orașul porumbeilor de pripas
Acum câțiva ani aveau doar columbofilii, la marginea orașului. Erau frumoși, erau de rasă, câștigau concursuri de profil... De când... [citește_tot_articolul]

1 August 2020, 12:40 (4369 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean plătește pentru auditoriul președintelui Moraru

Consiliul Județean plătește pentru auditoriul președintelui Moraru

Apetența administrației Moraru pentru cheltuirea fondurilor publice nu are limite. Iată o mostră, așa cum rezultă din datele publice oferite de către Muzeul Județean Ialomița, instituție aflată în subordinea Consiliului Județean. Si, implicit, a președintelui Victor Moraru care e «...unul dintre căpitanii lui Mihai Viteazul... Dacă nu chiar Mihai Viteazul!».

Istoria nu te iartă niciodată Florin Vlad conduce Muzeul Județean Ialomița de peste 20 de ani. Și, suntem convinși, a făcut și lucruri bune pentru instituție. Din păcate, va rămâne în istoria locală pentru declarațiile... [citește_tot_articolul]

31 Iulie 2020, 15:25 (5766 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Edilul localității s-a infectat cu SARS-CoV-2

Focar de COVID-19 la Primăria Roșiori

Edilul localității s-a infectat cu SARS-CoV-2

Primăria Roșiori și-a suspendat activitatea după ce primarul localității și alți doi funcționari au fost depistați pozitiv la testul pentru COVID-19. Edilul primește îngrijiri medicale într-o unitate medicală. Alți 14 funcționari ai instituției sunt izolați la domiciliu.

Primăria Roșiori a intrat în carantină Primăria Roșiori este a treia instituție publică din Ialomița care își suspendă activitatea din cauza COVID-19, după Primăriile Balaciu și Sfântu Gheorghe. Reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență au confirmat faptul că edilul localității, Nicu Cristea, alături... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2020, 17:40 (6908 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Spitalul suport COVID-19 din Fetești nu mai poate face internări

Spitalul suport COVID-19 din Fetești nu mai poate face internări

UPDATE Este nevoie de epidemiologi

Creșterea alarmantă a cazurilor de COVID-19 în județul Ialomița a lăsat fără locuri libere Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești, unitate medicală devenită suport COVID-19. În lipsa locurilor, pacienții ar trebui transferați către Spitalul Municipal Urziceni, cea de-a doua unitate medicală pe care Ministerul Sănătății a desemnat-o să trateze pacienții cu probleme de sănătate provocate de noul Coronavirus. Din păcate, spitalul din Urziceni nu poate trata bolnavii de COVID-19 pentru că nu are medic specializat în Boli Infecțioase care să stabilească schemele de tratament.

Bolnavi fără speranță... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2020, 15:40 (7840 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Slobozia: Reabilitarea Pieței Revoluției se amână pentru 2022

Slobozia: Reabilitarea Pieței Revoluției se amână pentru 2022

Autoritățile locale din Slobozia sunt fără soluții în ceea ce privește finalizarea proiectului de reabilitare a zonei centrale a orașului. Potrivit unor documente oficiale, abia în februarie 2021 municipalitatea va face demersuri pentru a scoate la licitație lucrările de reabilitare a Pieței Revoluției. Până atunci, Primăria Slobozia va cheltui aproximativ 300 mii de lei de lei pentru a actualiza studiile de fezabilitate și a realiza alte proiecte tehnice care să permită deschiderea șantierului. Între timp Adrian Mocioniu, primarul încă în funcție, lansează declarații prin care scuză eșecul administrației sale în legătură cu acest proiect: «Se lucrează la reproiectarea Pieței Revoluției... Am cerut proiectantului soluții de spațiu verde mai mult pentru că nu mai suportam betoanele acelea peste betoane!»... [citește_tot_articolul]

30 Iulie 2020, 11:20 (6710 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Bazele de tratament din Amara au nevoie de turiști

Bazele de tratament din Amara au nevoie de turiști

Bazele de tratament din stațiunea Amara, singurele obiective cu potențial turistic din județul Ialomița, sunt puternic afectate de pandemia de COVID-19. Măsurile de protecție impuse de autorități cu scopul de a preveni răspândirea infecției cu noul Coronavirus dau peste cap planurile hotelierilor în ceea ce privește activitatea pe care o desfășoară. Unitățile de cazare din Amara funcționează la jumătate din capacitate și sunt nevoite să cheltuie mai mulți bani pentru a asigura protecția turiștilor împotriva infectării cu SARS-CoV-2. Cu toate acestea, raportările Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița arată că vara aceasta pentru tratamentele de recuperare, realizate în mare parte la... [citește_tot_articolul]

29 Iulie 2020, 15:50 (6092 vizualizări - 5 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
274 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Trupul bărbatului înecat în râul Ialomița, adus la mal de pompieri

Trupul bărbatului înecat în rîul Ialomița, adus la mal de pompieri

Trupul neînsuflețit al bărbatului care a plecat în seara zilei de duminică, 3 iulie 2016, să se scalde în apele rîului Ialomița, a fost văzut marți, 5 iulie 2016, de un trecător, plutind în zona Ciochina ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2016, 16:55
(5319 vizualizări - 0 comentarii)


Primăria Slobozia: Lucrări ale Direcției de Administrare a Domeniului Public

Primăria Slobozia, prin Direcția de Administrare a Domeniului Public-Secția Reparații și Întreținere Străzi va efectua miercuri, 6 iulie 2016, operațiuni de turnare mixtură asfaltică, întreținere străzi ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2016, 12:55
(7848 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Bacalureatul 2016, în siguranță!

Peste 40 de polițiști acționează suplimentar în județul Ialomița pentru desfășurarea în condiții de liniște și siguranță a Bacalaureatului 2016. Șeful Poliției Române, chestorul de poliție Bogdan Despescu ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2016, 11:10
(3762 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

Firmă de transport
cu acționariat german

angajează
șoferi profesioniști
categoria C+E
-posesor atestat profesional
și cartelă tahograf
-experiență minim 2 ani,
pentru Comunitate
-plata la zi
Relații la telefon 0729/272.272

1 Iulie 2016, 13:15


«Clubul de vacanță», proiect socio-educativ desfășurat în Protopopiatul Urziceni

Cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, Episcopul Sloboziei și Călărașilor, marți, 28 iunie 2016, în Sala de Festivități a Protopopiatului Urziceni, a început implementarea proiectului socio ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2016, 19:25
(36384 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Evaluarea Națională 2016, în siguranță!

Pentru desfășurarea în condiții de liniște și siguranță a examenelor, șeful Poliției Române, chestor de poliție Bogdan Despescu, a dispus suplimentarea dispozitivului curent care acționează în teren. Astfel ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2016, 16:25
(4219 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: 2 incendii în 24 de ore

Un foc deschis executat de persoane rămase neidentificate a dus la aprinderea unei miriști de grîu, pe raza localității Bordușani. Evenimentul a fost anunțat la 112 duminică, 26 iunie 2016, în jurul orei ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2016, 14:05
(4087 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Alexeni și Amara

Vineri, 24 iunie a.c., pe DN2A, pe raza comunei Alexeni, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de către polițiștii ajunși la fața locului s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2016, 13:20
(8252 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 92000 de lei, 23 permise reținute

La acest sfîrșit de săptămînă, 24-26 iunie a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor ...[citește_toată_știrea]

28 Iunie 2016, 12:15
(5141 vizualizări - 2 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere ușoară

La sfîrșitul lunii mai 2016, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 7739 șomeri, din care 1294 șomeri indemnizați, respectiv 6445 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2016, 18:05
(4000 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Peste 700 de amenzi, aplicate în minivacanța de Rusalii

Biroul de Presă al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița a făcut publică o situație statistică referitoare la acțiunile preventive demarate de oamenii legii pe toată perioada minivacanței de ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2016, 14:40
(4042 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Incendiu la o hală dezafectată

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izucnirea unui incendiu la o hală dezafectată a unei societăți comerciale, pe raza localității Sinești. Evenimentul s ...[citește_toată_știrea]

22 Iunie 2016, 12:10
(5753 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Sinești incendiu


DSVSA Ialomița: Suspiciune de dermatoză nodulară contagioasă la Ciochina

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor anunță crescătorii de bovine din județul Ialomița că în cursul zilei de duminică, 12.06.2016, a fost înregistrată prima suspiciune a bolii dermatoză ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2016, 18:25
(9430 vizualizări - 0 comentarii)


AFIR actualizează constant Baza de Date cu Prețuri de Referință

Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) actualizează în mod constant Baza de Date cu Prețuri de Referință pentru mașini, utilaje și echipamente specializate și o completează cu noi elemente ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2016, 17:55
(36340 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Doi minori, surprinși la furat de fier vechi cu căruța

Marți, 14 iunie 2016, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Căzănești au surprins în flagrant doi minori, de 15 și 17 ani, din localitate, respectiv din București, în timp ce transportau cu o căruță mai ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2016, 16:25
(7085 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Bătrînă de 67 de ani, acroșată de o mașină care dădea cu spatele

Marți, 14 aprilie 2016, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe raza municipiului Fetești s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce o tînără, de 23 de ani, conducea ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2016, 14:40
(5479 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești accident


Bărbat din Giurgeni, arestat pentru contrabandă

Polițiștii din cadrul Secției Rurale Platonești au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2016, 13:15
(5120 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Giurgeni arestare


Urmărit de polițiștii germani, prins în Ialomița

Un tînăr de 26 de ani, urmărit internațional de organele judiciare din Germania, a fost prins de polițiștii ialomițeni la Bărbulești. Pe numele acestuia, autoritățile germane au emis un mandat european ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 21:35
(6518 vizualizări - 0 comentarii)


Uniunea Europeană hrănește săracii Ialomiței

De la începutul acestei săptămîni, primăriile din Ialomița au demarat programul de distribuire a ajutoarelor alimentare oferite persoanelor defavorizate de Uniunea Europeană. La nivelul județului, peste ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 20:20
(5764 vizualizări - 1 comentariu)


Bucu: Contrabandă cu țigări

Peste 9500 de țigarete, fără documente de proveniență, dintre care 4520 netimbrate, restul avînd aplicate timbre emise de autoritățile Republicii Moldova, au fost ridicate în vederea confiscării de polițiștii ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 19:40
(6221 vizualizări - 1 comentariu)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 74000 de lei, 18 permise reținute

La sfîrșitul săptămînii precedente, în perioada 10/12 iunie 2016, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 18:15
(5920 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Ciochina

Duminică, 12 iunie 2016, pe DJ203B, pe raza comunei Ciochina, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În timp ce un bărbat, de 33 de ani, din județul Brăila, conducea un autoturism ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 16:40
(6617 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ciochina accident


Ialomița: Beți și fără permise la volan!

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului doi conducători auto de 46, respectiv 66 de ani, din comunele Săveni și Făcăeni, care conduceau autoturisme pe drumurile publice deși au consumat anterior ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 15:10
(4515 vizualizări - 0 comentarii)


«Zilele Culturii Slobozene»: Întîlnire cu scriitoarea Otilia Sîrbu

În cadrul manifestărilor ample intitulate generic «Zilele Culturii Slobozene», desfășurate în perioada 6-12 iunie 2016, Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița, partener cultural al Primăriei ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 13:55
(7423 vizualizări - 0 comentarii)


Concurs de desene religioase la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Concurs de desene religioase la Episcopia Sloboziei și Călărașilor

Peste 20 de copii din întreaga țară s-au întrecut în urmă cu o săptămînă într-un concurs de desene cu temă religioasă, organizat de Protopopiatul Slobozia, în cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor ...[citește_toată_știrea]

14 Iunie 2016, 11:25
(9832 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Părinți trimiși în judecată pentru că și-au ucis copilul

Caz șocant petrecut în Ialomița. În urmă cu o săptămînă, procurorii Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au trimis în judecată doi părinți, anchetați pentru că și-au ucis copilul. Actele de urmărire ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2016, 21:25
(5965 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Accident rutier soldat cu două victime

În cursul zilei de miercuri, 8 iunie 2016, o mașină s-a răsturnat și două persoane au fost rănite pe șoseaua care leagă Slobozia de localitatea Drajna. Din cercetările polițiștilor a reieșit faptul că accidentul ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2016, 20:10
(5827 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


IPJ Ialomița: Campanie națională împotriva furturilor din locuințe

Polițiștii din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița vor demara în perioada următoare ample activități de prevenire pe linia combaterii furturilor din locuințe. Acțiunea se desfășoară ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2016, 19:50
(5569 vizualizări - 2 comentarii)


Pompierii voluntari, premiați la Slobozia

Joi, 9 iunie 2016, pe Stadionul «1 Mai» din Slobozia s-a desfășurat faza județeană a concursurilor serviciilor voluntare și private pentru situații de urgență. La cele 3 probe ale concursului au participat ...[citește_toată_știrea]

9 Iunie 2016, 19:10
(4905 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Alegerile locale 2016 în Ialomița, fără incidente majore

Din punct de vedere al ordinii și siguranței publice, alegerile locale din acest an au fost cele mai sigure alegeri din ultimii ani. Prezența activă a polițiștilor a făcut ca, în ziua procesului electoral ...[citește_toată_știrea]

6 Iunie 2016, 21:05
(3746 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...