Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

USR Ialomița reclamă public modul în care judecătorii români i-au achitat pe traficanții de copii din Țăndărei

USR Ialomița reclamă public modul în care judecătorii români i-au achitat pe traficanții de copii din Țăndărei

La 6 luni de la achitarea definitivă a inculpaților din dosarul traficului de copii din Țăndărei, reprezentanții organizației județene a USR Ialomița atrag atenția cu privire la modul în care s-a desfășurat procesul. În opinia acestora, sentința dată de magistrații Tribunalului Harghita și menținută de cei ai Curții de Apel Târgu Mureș reprezintă o palmă dată întregului sistem de justiție din România.

«Avem judecători capabili de corectitudine?» Se întreabă retoric reprezentanții USR Ialomița într-o postare pe rețelele de socializare. Aceștia critică public modul în care s-a judecat... [citește_tot_articolul]

12 Mai 2020, 10:55 (6720 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Orașul Țăndărei iese oficial din carantină!

Orașul Țăndărei iese oficial din carantină!

Reprezentanții Departamentului pentru Situații de Urgență au aprobat luni, 11 mai 2020, propunerea Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița în ceea ce privește ridicarea carantinei instituită la Țăndărei. Anunțul a fost făcut public de către Marcel Vela, ministrul Afacerilor Interne.

La Țăndărei, carantina a fost ridicată
Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, a anunțat luni, 11 mai 2020, faptul că va fi ridicată carantina instituită la Țăndărei. Decizia se regăsește în Ordonanța Militară Nr. 11, emisă de instituția pe care o reprezintă. Încă de duminică, ... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2020, 23:00 (8847 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița cere intervenția Ministerului Agriculturii

«Atribuțiile echipelor de constatare a calamităților nu sunt clare pentru membri!»

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița cere intervenția Ministerului Agriculturii

Asociația Cultivatorilor de Cereale și Plante Tehnice Ialomița (ACCPT) reclamă public practicile arbitrare ale comisiilor de constatare și evaluare a despăgubirilor pentru culturile calamitate din Ialomița. Printr-o adresă oficială, ACCPT Ialomița reclamă probleme semnalate de agricultori și cere intervenția Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale.

Agricultorii invită la dialog ACCPT Ialomița a transmis Ministerului Agriculturii o adresă oficială în care reclamă problemele întâmpinate de agricultori în relația cu autoritățile locale. Cităm din conținutul adresei: «Echipele (în număr de 5 în Ialomița) sunt insuficiente și nu acoperă terenul în ritmul scontat, având în vedere că aproape o treime din suprafața județului face obiectul controlului. Atribuțiile în interiorul acestor echipe nu sunt clare pentru membri, existând situații în care reprezentantul APIA insistă să evalueze gradul de calamitare (prerogativa specialistului DAJ) în loc să se rezume la identificarea în spațiu a parcelelor. Nu în ultimul rând, există tendința de a diminua procentul de daună în urma ultimelor ploi (slabe cantitativ, de altfel) ignorând harta rezervelor de apă în sol la INMH, care arată clar că pe teritoriul județului Ialomița continuă efectul secetei pedologice severe și extreme»... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2020, 18:35 (4245 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Fermierii contestă metodologia de acordare a despăgubirilor pentru suprafețele calamitate

Dezastru si haos în agricultura ialomițeană

Fermierii contestă metodologia de acordare a despăgubirilor pentru suprafețele calamitate

bonus: Vlădeni-studiu de caz

Ialomița are 100000 de hectare de terenuri agricole calamitate de seceta pedologică severă. Până la acest moment, comisiile de constatare și evaluare au verificat mai puțin de 50% din suprafețele raportate. Metodologia de evaluare a pagubelor este neclară și generează aprecieri arbitrare. În unele dintre localitățile județului, primarii stabilesc din birou gradul de calamitare al suprafețelor agricole...

Secetă pedologică severă si haos legislativ
În noiembrie anul trecut, Daniel Alexandru, directorul Laboratorului de Agrometeorologie din cadrul Administrației Naționale de Meteorologie... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2020, 18:20 (6990 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Autoritățile locale din Fetești au dat startul lucrărilor de dezinsecție

Autoritățile locale din Fetești au dat startul lucrărilor de dezinsecție

Chiar dacă multe administrații locale sunt blocate din cauza pandemiei provocată de COVID-19, la Fetești reprezentanții Primăriei continuă lucrările de utilitate publică. Astfel, cele mai importante străzi din oraș vor fi reparate, iar din această săptămână se desfășoară prima campanie de dezinsecție din acest sezon cald.

Proiectele edilitare continuă Cu fonduri obținute prin Programul Național de Dezvoltare Locală (PNDL), administrația locală din Fetești va moderniza în perioada următoare străzile Tineretului, Ceahlăului, General Alexandru Averescu și Grâușor. Lucrările au fost sistate... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2020, 14:55 (3979 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Municipal Urziceni are nevoie de un medic infecționist

Pentru a deveni spital suport COVID-19

Spitalul Municipal Urziceni are nevoie de un medic infecționist

Pregătirile pentru a deveni al doilea spital suport pentru tratarea pacienților infectați cu noul Coronavirus din județul Ialomița sunt în plină desfășurare la Spitalul Municipal Urziceni. Unitatea medicală și-a modificat toate cirucuitele astfel încât să corespundă protocolului stabilit de Ministerul Sănătății cu privire la modul în care trebuie desfășurată activitatea într-o astfel de entitate sanitară. Cu toate acestea, spitalul din Urziceni are nevoie de un medic infecționist pentru a putea trata bolnavii. Tot Ministerul Sănătății a stabilit ca doar medicii specialiști în Boli Infecțioase să realizeze schemele de tratament specifice pacienților care suferă de COVID-19.

... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2020, 11:10 (4024 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a solicitat ridicarea carantinei la Țăndărei

În cadrul unei ședințe desfășurată duminică, 10 mai 2020, reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița au aprobat ridicarea carantinei impusă la Țăndărei. Totuși decizia are nevoie de aprobarea Departamentului pentru Situații de Urgență pentru a se concretiza.


Ridicarea carantinei după o lună Măsura carantinei la Țăndărei a fost impusă în baza Ordonanței Militare Nr. 7, din data de 4 aprilie 2020. Decizia a fost adoptată după solicitarea Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, ca urmare a creșterii incidenței cazurilor de COVID-19... [citește_tot_articolul]

11 Mai 2020, 10:50 (7830 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Două săptămâni de dezinsecție la Slobozia

A început sezonul țânțarilor

Două săptămâni de dezinsecție la Slobozia

Slobozia se pregătește pentru dezinsecția de primăvară. Conform informațiilor oficiale, prima etapă se va desfășura în perioada 12-13 mai 2020, când vor fi vizate parcurile orașului. Ulterior, în perioada 19-29 mai 2020, eforturile autorităților se vor extinde la nivelul întregii localități.

Sulfac Trio pentru parcuri DADP Slobozia a primit undă verde pentru dezinsecția parcurilor orașului. Conform informațiilor oficiale, în perioada 12-13 mai 2020 vor fi vizate toate parcurile din Slobozia. «Pentru că la acea dată interdicția de a vizita parcurile e în vigoare, dezinsecția se va face... [citește_tot_articolul]

10 Mai 2020, 12:20 (3369 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a înregistrat 450 de firme în șomaj tehnic

În luna aprilie 2020

Ialomița a înregistrat 450 de firme în șomaj tehnic

Numărul firmelor ialomițene care au depus documentația privind acordarea șomajului tehnic pentru luna aprilie a crescut la 450. Conform estimărilor oficiale, este de așteptat ca numărul solicitărilor să crească. «Deja avem 450 și apar cereri noi în fiecare zi...» declară Georgian Mocănescu, directorul AJOFM Ialomița.

Din ce în ce mai mulți După primele 7 zile ale lunii mai, oficialii AJOFM au constatat o creștere substanțială a numărului de firme care solicită subvenția pentru acordarea șomajului tehnic angajaților. Conform ultimelor date oficiale, numărul... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2020, 16:10 (3485 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Locuitorii din Țăndărei au dreptul să meargă la serviciu și să desfășoare activități agricole

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență a decis

Locuitorii din Țăndărei au dreptul să meargă la serviciu și să desfășoare activități agricole

Comitetul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița a adoptat vineri, 8 mai 2020, noi măsuri în ceea ce privește orașul Țăndărei, singura localitate aflată în carantină din județul Ialomița din cauza pandemiei provocată de noul Coronavirus. Potrivit noilor decizii, cetățenii orașului care au locurile de muncă în alte localități sau desfășoară activități în domeniul agriculturii au dreptul să părăsească orașul. Măsurile îi vizează și pe angajatorii acestor persoane, care sunt obligați să asigure condiții separate de muncă de restul personalului. Totodată, este premis și accesul rudelor din alte localități pentru îndeplinirea formalităților de înmormântare.

Noi măsuri impuse de autorități la Țăndărei... [citește_tot_articolul]

9 Mai 2020, 10:50 (10235 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorii din Urziceni au deschis un dosar penal pe numele afaceristului Viorel Cataramă

Procurorii din Urziceni au deschis un dosar penal pe numele afaceristului Viorel Cataramă

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni au deschis vineri, 8 mai 2020, un dosar penal pe numele lui Viorel Cataramă. Acesta este acuzat de «zădărnicirea combaterii bolilor», după ce joi, 7 mai 2020, omul de afaceri a mers la Bărbulești și a luat în brațe un bărbat bolnav de COVID-19.

Anchetă în curs În ultimele zile, milionarul Viorel Cataramă, printre altele și președinte al Partidului Dreapta Liberală, a făcut numeroase afirmații halucinante în spațiul public referitoare la faptul că virusul SARS-CoV-2 nu ar exista. Mai mult, acesta a explicat faptul că vrea... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2020, 20:30 (10490 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Orașul arde și Turcu’ se piaptănă!

Orașul arde și Turcu’ se piaptănă!

Cu sau fără vaccin pentru COVID-19, viața merge mai departe. Toți suntem de acord cu acest lucru, iar dacă nu suntem, curând nu vom avea încotro... La Urziceni însă, administrația locală a transformat optimismul în ridicol. Noua pagină de Facebook a administrației, plină ochi de realizări edilitare, anunță cu mândrie că spațiile verzi, sala de fitness, piscina orașului sunt pregătite pentru contribuabili. «S-a făcut curat și la sala de fitness, unde s-a văruit și s-a pus totul la punct», «Astăzi se taie iarba pe Calea București și în cartierul nou de peste calea ferată», «Operațiunea de curățare a piscinelor continuă» sunt numai câteva dintre postările motivaționale... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2020, 15:20 (4457 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Mocioniu nu se joacă

Slobozia: «Capcane» edilitare pentru cetățeni în Cartierul Gării Noi

Lucrările de asfaltare din Cartierul Gării Noi din Slobozia vor costa 6,7 milioane de lei. La prima strigare, că nici nu au început... Între timp, cetățenii din cartier se confruntă cu noi provocări din partea administrației. După «piscinele» cu noroaie deschise de 11 ani și stâlpii de iluminat în mijlocul trotuarelor au apărut și... capcanele tip «canalizare».

Drumul de la Facebook la realitate De când a început pandemia, administrația Mocioniu nu mai prididește să se laude cât e mediul on-line de lung și de lat cu realizările sale epocale. Ultima dată, primarul Mocioniu declara cu... [citește_tot_articolul]

8 Mai 2020, 11:05 (4178 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița sunt obligate să aștepte până la 5 zile rezultatele testelor pentru COVID-19

Spitalele din Ialomița sunt obligate să aștepte până la 5 zile rezultatele testelor pentru COVID-19

În lipsa unei posibilități de testare la nivelul județului, toate unitățile medicale din Ialomița sunt obligate să transporte probele suspecților de COVID-19 la București. Reprezentanții spitalelor ialomițene susțin faptul că rezultatele analizelor sunt transmise cu dificultate. Estimativ, durează între 3 și 5 zile pentru ca un spital să primească rezultatul unui test. Spitalul Județean de Urgență Slobozia dispune de aparatura necesară efecturării acestor analize specifice, însă așteaptă de aproximativ o lună kit-urile speciale care trebuie să sosească din Statele Unite ale Americii. Nimeni nu știe însă când aceste kit-uri vor ajunge și la Slobozia având în vedere că termenul a fost modificat... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2020, 16:50 (7239 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Doar 149 de ialomițeni din peste 8300 și-au plătit amenzile primite pentru nerespectarea Ordonanțelor Militare

Din 21 de milioane s-au încasat 139 mii de lei

Doar 149 de ialomițeni din peste 8300 și-au plătit amenzile primite pentru nerespectarea Ordonanțelor Militare

Potrivit informațiilor oficiale oferite de Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, de la momentul impunerii Stării de Urgență și până în prezent doar 149 de ialomițeni și-au plătit amenzile pe care le-au primit de la forțele de ordine pentru nerespectarea Ordonanțelor Militare. Estimativ, peste 8300 de ialomițeni au fost sancționați fie că nu au respectat măsurile de izolare la domiciliu, fie pentru că au ieșit din case fără a avea declarațiile pe proprie răspundere completate corespunzător. Cei care refuză să achite amenzile riscă să fie executați silit, spun oficialii Fiscului ialomițean.

Grad scăzut de încasare a amenzilor... [citește_tot_articolul]

7 Mai 2020, 11:10 (4839 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Dublu standard pentru COVID-19 în Ialomița!»

Senatorul PSD Marian Pavel acuză

«Dublu standard pentru COVID-19 în Ialomița!»

Senatorul PSD Marian Pavel susține că autoritățile județene folosesc un standard dublu în adoptarea deciziilor legate de pandemie. «Eu nu doresc carantinarea localității Bărbulești... Dar este inadmisibil să folosești un standard dublu atunci când ești responsabil de viața concetățenilor tăi!» a declarat senatorul Pavel.

La Țăndărei da, la Bărbulești ba Modul în care autoritățile județene au gestionat propunerea de carantinare a localității Bărbulești este contestat de către senatorul PSD Marian Pavel. Acesta declară că este inadmisibil să tratezi pericolul reprezentat de extinderea... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2020, 18:20 (10321 vizualizări - 19 comentarii)

EVENIMENT

Pompier din Urziceni, infectat cu noul Coronavirus

Pompier din Urziceni, infectat cu noul Coronavirus

Militarul ISU s-a îmbolnăvit în cadrul familiei

Pandemia provocată de noul Coronavirus face victime și în rândul personalului Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița. Un pompier, angajat al Detașamentului de Intervenție Urziceni, a fost depistat pozitiv la testul pentru COVID-19. Bărbatul are simptome ușoare și a fost transferat la un spital de boli infecțioase din București.

30 de militari ISU, în izolare la domiciliu
Potrivit informațiilor oficiale ale reprezentanților ISU Ialomița, bărbatul a fost testat în urmă cu aproximativ 3 zile, rezultatele fiind pozitive. De asemenea, întreg... [citește_tot_articolul]

6 Mai 2020, 12:30 (6630 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Pacienți în stare gravă din cauza noului Coronavirus, tratați cu succes la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Pacienți în stare gravă din cauza noului Coronavirus, tratați cu succes la Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Două cazuri grave de infecție COVID-19 au fost tratate cu succes la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Este vorba despre doi pacienți în vârstă diagnosticați și cu alte afecțiuni care, după o aproximativ o lună de îngrijiri medicale, urmează să fie externați și să se întoarcă acasă. De la debutul pandemiei și până în prezent, Spitalul Județean de Urgență Slobozia a tratat 51 de pacienți care au suferit de COVID-19.

Bolnavi testați la internare Cei doi pacienți, o femeie și un bărbat, s-au internat la Spitalul Județean de Urgență Slobozia în urmă cu aproximativ o lună. Cei doi au... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2020, 17:40 (14211 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

5000 de elevi din Ialomița nu au acces la internet!

Școala on-line doar în statistici

5000 de elevi din Ialomița nu au acces la internet!

Potrivit informațiilor Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, la nivelul județului există 5000 de elevi care nu pot participa la cursurile on-line. Chiar dacă, potrivit declarațiilor oficialilor instituției, Ialomița se situează pe un loc bun la nivel național în ceea ce privește accesul elevilor la internet, dezinteresul afișat de autoritățile locale în a-i ajuta pe cei care nu dispun de laptopuri, tablete sau telefoane inteligente este mare. Aflate în administrarea primăriilor, școlile sunt tratate cu indiferență chiar și pe timpul pandemiei provocată de noul Coronavirus.

Școala on-line în cifre... [citește_tot_articolul]

5 Mai 2020, 11:20 (6982 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

În orașul Țăndărei se mențin restricțiile de circulație și după 15 mai 2020

Din cauza carantinei

În orașul Țăndărei se mențin restricțiile de circulație și după 15 mai 2020

În cursul zilei de luni 4 mai 2020, președintele României, Klaus Iohannis, a făcut noi declarații de presă. Acesta a făcut publice noile măsuri de stopare a pademiei provocată de noul Coronavirus, începând cu data de 15 mai 2020, când starea de urgență va fi înlocuită cu starea de alertă. Deși președintele a vorbit despre unele măsuri de relaxare, mai ales în ceea ce privește restricțiile de circulație, acestea nu vor viza însă localitățile aflate în carantină. În Ialomița, în urmă cu o lună, s-a dispus măsura carantinării localității Țăndărei. La data respectivă, jumătate din cazurile de COVID-19 înregistrate la nivelul județului proveneau din orașul Țăndărei.

Carantina se menține... [citește_tot_articolul]

4 Mai 2020, 17:30 (31087 vizualizări - 26 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
297 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța: Alege factura electronică, protejează mediul înconjurător!

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este și ea o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel mai important ...[citește_toată_știrea]

5 Iulie 2025, 09:20
(10433 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: În perioada ianuarie-mai 2025, peste 1000 de șomeri au obținut un loc de muncă

În primele 5 luni ale anului 2025, urmare implementării Programului Național de Ocupare a Forței de Muncă, prin intermediul AJOFM Ialomița au fost încadrate în muncă 1280 persoane, ...[citește_toată_știrea]

4 Iulie 2025, 08:40
(9197 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Prelungire termen depunere Cereri de finanțare a schemei de ajutor de stat «Silvo-mediu și climă»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează beneficiarii care au depus cereri de finanțare pentru accesarea schemei de ajutor de stat «Silvo-mediu și climă», sesiunea ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2025, 13:40
(10313 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni, 4000 misiuni de ordine publică în primul semestru al anului 2025 

Creșterea gradului de siguranță al cetățenilor prin asigurarea măsurilor de ordine la manifestările cu public numeros și participarea la misiuni de menținere în sistem integrat au fost principalele ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2025, 11:50
(10091 vizualizări - 0 comentarii)


Protopopiatul Slobozia: Acțiune de donare de sânge

Protopopiatul Slobozia: Acțiune de donare de sânge

Luni, 30 iunie 2025, Protopopiatul Slobozia a organizat o nouă acțiune de donare de sânge în cadrul Campaniei «Donează sânge! Salvează o viață!». Astfel, la sediul Centrului ...[citește_toată_știrea]

2 Iulie 2025, 11:20
(6609 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Intervenție pe strada Venus din orașul Țăndărei!

În vederea executării lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la nivelul unui branșament de pe strada Venus din orașul Țăndărei, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei potabile ...[citește_toată_știrea]

30 Iunie 2025, 13:50
(8736 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Bătrână dispărută, descoperită pe câmp

Drăgoești: Bătrână dispărută, descoperită pe câmp

Marți, 24 iunie a.c, polițiștii au fost sesizați despre faptul că o bătrână de 75 de ani, din comuna Drăgoești, a plecat voluntar în cursul zilei de la domiciliul său, fără a se cunoaște ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2025, 08:20
(4480 vizualizări - 0 comentarii)


Serviciul Call Center, pus la dispoziție de RAJA Constanța

Serviciul Call Center, pus la dispoziție de RAJA Constanța

Serviciul de Call Center pus la dispoziția clienților de către RAJA Constanța vine în întâmpinarea tuturor abonaților, funcționând sub forma unui robot telefonic ...[citește_toată_știrea]

27 Iunie 2025, 07:50
(6403 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Avarie la intersecția străzilor Mare cu Mică la Fierbinții de Jos!

Echipele RAJA intervin joi, 26 iunie 2025, pentru remedierea unei avarii survenite la nivelul sistemului de alimentare cu apă de la intersecția străzilor Mare cu Mică din localitatea ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2025, 11:05
(8047 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Transporta lemne ilegal

Traian: Transporta lemne ilegal

Luni, 23 iunie 2025, polițiștii ialomițeni au depistat, pe raza localității Traian, un vehicul care transporta material lemnos. Întrucât au existat indicii privind nereguli referitoare la ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2025, 16:00
(1626 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: La volan sub influența alcoolului

Luni, 23 iunie 2025, polițiștii din Slobozia au tras pe dreapta un bărbat, de 48 de ani, pentru un control de rutină. În urma testării cu aparatul de etilotest, rezultatul a indicat o valoare de ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2025, 15:30
(1183 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Cercetat de polițiști pentru conducere fără permis

Polițiștii din Țăndărei efectuează verificări pe numele unui tânăr, de 23 de ani, depistat pe DN2A-E60 la volanul unui automobil fără a deține permis de conducere. Oamenii legii vor dispune măsurile ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2025, 15:00
(10005 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Mai aproape de clienți prin soluții de digitalizare  

RAJA Constanța: Mai aproape de clienți prin soluții de digitalizare  

Pe lângă misiunile principale de a aduce apă de calitate la robinetele tuturor utilizatorilor și de a asigura servicii de canalizare eficiente, o preocupare constantă a societății RAJA Constanța ...[citește_toată_știrea]

24 Iunie 2025, 08:05
(4317 vizualizări - 0 comentarii)


Restricții de circulație pe A2, în zona Fetești, pentru reparații asfaltice

Marți, 24.06.2025, în intervalul orar 08,00-18,00, se instituie restricții de circulație pe A2 la km 144+100, respectiv în zona AI Fetești pe Calea II (sensul Constanța-București), banda ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2025, 16:20
(6691 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Lipsă apă în Cartierul Coloniști din Fetești!

În vederea executării lucrărilor de remediere a unei avarii survenite pe conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 220 mm, din orașul Fetești, echipele RAJA Constanța sistează furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2025, 15:45
(3555 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Se oprește apa în orașul Fierbinți-Târg!

Marți, 24 iunie 2025, echipele RAJA Constanța vor sista furnizarea apei la nivelul Stației de Tratare și Pompare din orașul Fierbinți-Târg, pentru realizarea operațiunilor periodice ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2025, 09:20
(2851 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Două mașini au luat foc în urma unui accident

Luni, 22 iunie 2025, polițiștii ialomițeni au fost sesizați cu privire la producerea unui accident rutier pe Drumul Național 2, în afara localității Urziceni. Din primele cercetări, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

23 Iunie 2025, 08:30
(1981 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 25 iunie 2025, termen-limită pentru depunerea Formularului 177

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii persoane juridice că pot dispune de redirecționarea de până la 20% din impozitului pe profit sau a impozitului pe ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2025, 12:00
(1050 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Atenționare privind un site fals care imită identitatea ANAF

Agenția Națională de Administrare Fiscală atrage atenția contribuabililor asupra apariției unui site fraudulos, cu o interfață similară celei oficiale, care are ca scop colectarea ilegală de date personale ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2025, 13:00
(1680 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: 1,23 milioane de lei, sume stabilite suplimentar în urma inspecțiilor și a verificărilor efectuate în luna mai 2025

Inspectorii cu atribuțiuni de control din cadrul Administrației Județene a Finanțelor Publice Ialomița au efectuat, în luna mai a.c., 16 inspecții fiscale (11 la contribuabili persoane juridice ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2025, 12:20
(4216 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Factura electronică

RAJA Constanța: Factura electronică

RAJA Constanța încurajează clienții să aleagă soluțiile digitale pentru că sunt simple și ușor accesibile. Factura electronică este la rându-i o opțiune rapidă, sigură, eficientă, dar cel ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2025, 10:40
(5909 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Vineri, 20 iunie 2025, termen-limită pentru depunerea unor declarații fiscale

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că vineri, 20 iunie 2025, este termenul-limită de depunere al următoarelor declarații, în scopul notificării organului ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2025, 09:00
(1562 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 60 milioane de euro pentru fermieri prin plata Sprijinului Cuplat

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură a început miercuri, 18 iunie2025, transferul sumelor aferente Sprijinului Cuplat pentru Campania 2024. Peste 43500 de fermieri vor beneficia de ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2025, 08:30
(1157 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «Ziua Europeană de Prevenire a Furturilor din Locuințe»

În conformitate cu decizia adoptată de Consiliul Administrativ al Rețelei Europene de Prevenirea a Criminalității (EUCPN), în anul 2019 a fost lansat, la nivel european, conceptul  ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2025, 08:00
(7697 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Primă de inserție pentru absolvenți 

Pentru a încuraja încadrarea în muncă a tinerilor absolvenți, Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița vine în întâmpinarea acestora prin acordarea ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2025, 11:20
(1318 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Atenție, se oprește apa în localitatea Dridu!

Miercuri, 18 iunie 2025, în intervalul orar 09,00-16,00, RAJA Constanța va sista furnizarea apei în comuna Dridu, pentru realizarea operațiunilor de mentenanță a instalațiilor ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2025, 09:45
(1379 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Percheziții la hoții de cabluri electrice. Au fost reținuți doi bărbați!

Duminică, 15 iunie a.c., polițiștii din cadrul Postului de Politie Transporturi Feroviare Fetești au pus în executare un mandat de percheziție domiciliară, emis de Judecătoria Fetești, într ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2025, 16:20
(1838 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Finalizarea Campaniei de depunere a Cererilor de Plată pentru anul 2025

Agenția de Plăți si Intervenție pentru Agricultură (APIA) aduce la cunoștința opiniei publice că la data de 13 iunie a.c. s-a încheiat Campania de primire a Cererilor de Plată aferente anului ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2025, 11:20
(2021 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Rambursări TVA de peste 12,41 milioane de lei în mai 2025

Administrația Județeană Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în luna mai 2025, conform selecției naționale, TVA în valoare de 12,41 milioane ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2025, 10:20
(1448 vizualizări - 0 comentarii)


18 noi subofițeri la Jandarmeria Ialomița

Colectivul Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița s-a mărit cu 18 subofițeri jandarmi. Noii colegi sunt absolvenți ai Școlilor Militare de Subofițeri de Jandarmi de la Fălticeni și Drăgășani, ...[citește_toată_știrea]

16 Iunie 2025, 09:35
(1036 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...