Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Tribunalul Ialomița a dispus falimentul Chemgas Holding Corporation

Fostul Combinat Chimic din Slobozia, din nou în derivă

Tribunalul Ialomița a dispus falimentul Chemgas Holding Corporation

bonus: Punct de vedere al Tribunalului Ialomița

Judecătorii Tribunalului Ialomița au dispus declararea falimentului și dizolvarea Chemgas Holding Corporation, societate care administrează fostul Combinat de îngrășăminte chimice din Slobozia. Potrivit soluției pe scurt a instanței, această decizie a fost luată întrucât firma nu a respectat măsurile de redresare economică pe care și le-a asumat în planul de reorganizare. Estimativ, valoarea datoriilor pe care Chemgas Holding Corporation le are către creditori este de 334,2 milioane de lei. Statul, prin ANAF, are de recuperat 12 milioane de lei, la care se adaugă și plata penalităților. Sentința dată la Slobozia nu este definitivă și a fost atacată la Curtea de Apel București.

Colos industrial blocat în datorii... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2020, 12:50 (6261 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

Bazele sportive din Ialomița, verificate de auditorii Curții de Conturi a României

Bazele sportive din Ialomița, verificate de auditorii Curții de Conturi a României

Curtea de Conturi a României a dat publicității un raport privind modul în care sunt administrate bazele sportive pe care Ministerul Tineretului și Sportului le deține în întreaga țară. Ialomița se numără printre județele unde au fost descoperite deficiențe. Soluția recomandată de auditori a vizat determinarea instituțiilor aflate în subordinea MTS să se concentreze pe atragerea fondurilor europene, astfel încât bazele sportive să fie renovate și puse în valoare.

Condiții improprii în bazele sportive Conform raportului oficial, auditorii Curții de Conturi a României au vrut să descopere... [citește_tot_articolul]

29 Aprilie 2020, 11:15 (8502 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița a primit 87 mii de lei la repartizarea bugetară

Ultimul loc din țară

Ialomița a primit 87 mii de lei la repartizarea bugetară

Consiliul Județean Ialomița se va reuni în ședință ordinară la sfârșitul acestei luni pentru a aproba rectificarea bugetară bugetului județului. Conform estimărilor, în urma aprobării acestui proiect de hotărâre bugetele locale vor fi reduse în medie cu 3%. Potrivit OUG 50/17 aprilie 2020, Ialomița are cea mai mică repartiție bugetară din țară. Valoarea sumelor alocate prin această Ordonanță este de 87 mii de lei.

Deocamdată doar 3%... Consiliul Județean Ialomița se va reuni joi, 30 aprilie 2020, în cadrul unei noi ședințe ordinare. Consilierii județeni vor aproba, printre altele, și... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2020, 15:50 (4973 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a respins solicitarea privind carantinarea localității Bărbulești

Direcția de Sănătate Publică Ialomița a respins solicitarea privind carantinarea localității Bărbulești

UPDATE Spitalul Municipal Urziceni, propunere de spital suport COVID-19

La sfârșitul săptămânii precedente, propunerea primarului Constantin Sava din Urziceni de a carantina localitatea Bărbulești a creat un adevărat val de reacții în spațiul public. Oficialii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Ialomița au transmis printr-un comunicat de presă faptul că această solicitare nu poate fi dusă la îndeplinire. Conform anchetelor epidemiologice efectuate de Direcția de Sănătate Publică Ialomița, la Bărbulești nu se impune măsura carantinării așa cum s-a întâmplat la Țăndărei.

Restricții de circulație la Bărbulești Primarul municipiului Urziceni, ... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2020, 14:50 (6187 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

După o lună de așteptare, Ialomița are izoletă nouă

După o lună de așteptare, Ialomița are izoletă nouă

Ialomița are o nouă izoletă «cu presiune negativă pentru transportul pe targă». Acest echipament medical este considerat vital pentru succesul luptei împotriva COVID-19. Izoleta a fost recepționată săptămâna trecută de reprezentanții Consiliului Județean Ialomița. Noul echipament medical va fi repartizat Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița.
Avem cu ce! Ialomița face un prim pas îm lupta împotriva COVID-19. Săptămâna trecută, «izoleta cu presiune negativă pentru transportul pe targă» comandată în luna martie a fost recepționată. În cadrul ședinței ordinare... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2020, 13:10 (3626 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Bătrână amendată pe nedrept de polițiștii locali pentru că s-a odihnit pe o bancă!

S-a întâmplat la Fetești

Bătrână amendată pe nedrept de polițiștii locali pentru că s-a odihnit pe o bancă!

Situație revoltătoare la Fetești. O bătrână care a ieșit din casă pentru a merge la medic și la cumpărături a fost amendată de polițiștii locali din oraș, deși avea asupra sa declarația pe proprie răspundere completată corespunzător. Bolnavă fiind, femeia s-a așezat pe o bancă pentru a se odihni preț de câteva minute. A fost observată de agenții vigilenți ai Poliției Locale Fetești, care i-au reproșat faptul că s-a deplasat prea departe casă și că nu are voie să se așeze pe bancă. În textul Ordonanțelor Militare nu sunt prevăzute astfel de precizări cu privire la distanța pe care persoanele care ies din casă au voie să o parcurgă sau faptul că nu pot să folosească mobilierul stradal...
... [citește_tot_articolul]

28 Aprilie 2020, 11:20 (7920 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a tratat 35 de cazuri de COVID-19

Bilanț după prima lună de pandemie

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a tratat 35 de cazuri de COVID-19

La o lună și jumătate de la izbucnirea pandemiei de COVID-19 în țara noastră, Spitalul Județean de Urgență Slobozia face un prim bilanț al activității desfășurate în scopul prevenirii răspândirii virusului pe raza județului Ialomița. Deși nu a fost desemnat spital suport, spitalul din Slobozia a tratat printre cele mai grave cazuri de infecții respiratorii provocate de noul Coronavirus. Toate acesta în condițiile în care unitatea medicală nu are medic infecționist sau epidemiolog. Estimativ, 35 dintre cazurile de COVID-19 din Ialomița au primit îngrijiri medicale la cel mai mare spital din județ.

Spitalul Slobozia, la raport... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2020, 17:05 (11647 vizualizări - 20 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean Ialomița plătește contribuții de 680 mii de lei anual!

Pentru a fi membru în diferite organisme județene și naționale

Consiliul Județean Ialomița plătește contribuții de 680 mii de lei anual!

Plenul Consiliului Județean Ialomița a aprobat miercuri, 22 aprilie 2020, plata unor contribuții de 680 mii de lei anual pentru a-și păstra calitatea de membru în cadrul unor «organisme interne», județene și naționale. Oficialii Consiliului Județean nu au explicat utilitatea acestor contribuții. În unele cazuri, plățile sunt inutile, fapt confirmat de practica administrativă a ultimilor ani.

Domnia și... calitatea de membru se plătesc
De-a lungul ultimilor 20 de ani, administrația județeana a manifestat o apetență insațiabilă de a se înscrie în diferite organisme, comitete și... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2020, 15:40 (4012 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Investiție de 50 milioane de lei pentru autobuzele ecologice inexistente

Slobozia pune carul înaintea boilor. Ne scuzați, depoul înaintea autobuzelor!

Investiție de 50 milioane de lei pentru autobuzele ecologice inexistente

Administrația Mocioniu a anunțat joi, 23 aprilie 2020, semnarea unui contact de 36 milioane de lei pentru «Modernizarea transportului public din Municipiul Slobozia». Banii vor fi utilizați pentru construirea unei baze auto pentru cele 13 autobuze ecologice pe care Primăria Slobozia le promite orașului de 2 ani... Autobuzele însă lipsesc, iar șansele ca ele să fie achiziționate rămân infime!

Administrația  locală e consecventă
Primarul Adrian Mocioniu continuă, cu consecvență, seria investițiilor mai mult sau mai puțin utile Sloboziei. După investiția de 28 milioane de lei... [citește_tot_articolul]

27 Aprilie 2020, 11:05 (5890 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița poate transforma gunoiul de grajd în compost la Ciochina și Giurgeni

Ialomița poate transforma gunoiul de grajd în compost la Ciochina și Giurgeni

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor a finalizat a doua investiție din Ialomița destinată transformării gunoiului de grajd în compost. Platforma de la Ciochina a fost finalizată pe 13 aprilie 2020 și se adaugă uneia similare realizată anterior la Giurgeni. Autoritățile locale au obligația de a valorifica compostul pentru acoperirea costurilor de exploatare.

Investițiile bune sunt rare Crescătorii de animale din comuna Ciochina, județul Ialomița, vor putea beneficia de avantajele existenței unei platforme comunale pentru depozitarea bălegarului în comuna lor. Platforma este dotată... [citește_tot_articolul]

26 Aprilie 2020, 11:50 (9525 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Este de datoria noastră să îi protejăm pe cei care luptă în linia I»

Deputatul PSD Ștefan Mușoiu

«Este de datoria noastră să îi protejăm pe cei care luptă în linia I»

Camera Deputaților a adoptat joi, 23 aprilie 2020, proiectul de lege pentru recunoașterea meritelor personalului medical participant la acțiuni împotriva COVID-19. Ulterior votului, deputatul PSD Ștefan Mușoiu a declarat: «Este de datoria noastră să îi protejăm pe cei care luptă în linia I! Ei sunt cei cărora toți trebuie să le fim recunoscători...».

O lege necesară pentru toți Plenul Camerei Deputaților a adoptat, joi, 23 aprilie a.c., cu 312 voturi «pentru» și 4 abțineri un proiect de lege pentru recunoașterea meritelor personalului medical participant la acțiuni împotriva... [citește_tot_articolul]

25 Aprilie 2020, 13:40 (7474 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul din Urziceni cere carantinarea localității Bărbulești

Primarul din Urziceni cere carantinarea localității Bărbulești

Comuna Bărbulești este din nou în centrul unui scandal public. De această dată este vorba despre propunerea pe care Constantin Sava, primarul municipiului Urziceni, a înaintat-o către Ministerul Afacerilor Interne și Prefectura Ialomița cu privire la instituirea carantinei în localitatea Bărbulești. Edilul își argumentează solicitarea pe baza numărului de infecții COVID-19 înregistrate la Bărbulești. Oficialii Comitetului Județean pentru Situații de Urgență au precizat însă faptul că, cel puțin pentru moment, o astfel de măsură nu se impune.

Demersuri edilitare
Solicitările pe... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2020, 23:30 (5317 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un fost ofițer a recunoscut în fața procurorilor șpăgile pe care le-a primit

Scandal de corupție la Serviciul Regim Permise și Înmatriculări Ialomița

Un fost ofițer a recunoscut în fața procurorilor șpăgile pe care le-a primit

Direcția Națională Anticorupție a sesizat instanța de judecată cu acordul de recunoaștere a vinovăției lui Sandu Palantin, fost ofițer angajat al Serviciului Regim Permise și Înmatriculări Ialomița. Acesta a recunoscut în fața procurorilor faptul că a luat mită de la mai mulți posesori de mașini, astfel încât aceștia să nu mai fie nevoiți să aștepte perioade lungi de timp pentru a-și înmatricula autovehiculele.

2 ani și 6 luni cu suspendare Surse judiciare au precizat faptul că în perioada 2017-2019, Sandu Palantin, în calitate de ofițer angajat al Serviciului Regim Permise și Înmatriculări... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2020, 13:40 (47108 vizualizări - 56 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fetești, primul oraș din Ialomița unde purtarea materialelor de protecție devine obligatorie în spațiul public

Fetești, primul oraș din Ialomița unde purtarea materialelor de protecție devine obligatorie în spațiul public

Acoperirea nasului și a gurii devine obligatorie și la Fetești. Reprezentanții Comitetului Local pentru Situații de Urgență al Primăriei Fetești au decis vineri, 24 aprilie 2020, ca accesul în instituțiile publice și în mijloacele de transport în comun să se facă doar dacă persoanele au fața acoperită, de preferat, cu o mască. De mai bine de o lună, municipalitatea oferă materiale de protecție tuturor angajaților din primărie.

Măsuri anti-pandemie Municipiul Fetești devine prima localitate din județul Ialomița unde utilizarea materialelor de protecție este obligatorie. O decizie în... [citește_tot_articolul]

24 Aprilie 2020, 13:05 (5684 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ialomițean de 53 de ani, mort din cauza noului Coronavirus

Ialomițean de 53 de ani, mort din cauza noului Coronavirus

Joi, 22 aprilie 2020, la nivelul județului Ialomița a fost înregistrat al 14-lea deces provocat de infecția cu COVID-19. Este vorba despre un bărbat de 53 de ani care suferea de o boală cardiovasculară.

A murit la spitalul din Fetești Potrivit informațiilor oferite de Grupul de Comunicare Strategică, bărbatul a fost internat la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» Fetești la data de 16 aprilie 2020. O zi mai târziu i-au fost recoltate probe pentru depistarea infecției cu noul Coronavirus. Marți, 21 aprilie a.c., rezultatele de laborator au confirmat faptul că bărbatul a fost infectat... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2020, 22:25 (3727 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Orașul Țăndărei are cele mai multe cazuri de COVID-19 din Ialomița

După 3 săptămâni de carantină

Orașul Țăndărei are cele mai multe cazuri de COVID-19 din Ialomița

La 3 săptămâni de la instituirea carantinei, orașul Țăndărei rămâne punctul fierbinte al pandemiei de COVID-19 în Ialomița. Potrivit informațiilor oficiale oferite de reprezentanții Grupului de Comunicare Strategică, jumătate din cazurile de îmbolnăvire înregistrate la nivelul județului sunt la Țăndărei. Reprezentanții Ministerului Sănătății au precizat faptul că, pentru a stinge acest focar, este importantă menținerea măsurilor de carantinare.

Ministerul Sănătății recomandă testarea personalului medical Ultimele cifre ale Grupului  de Comunicare Strategică referitoare la situația... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2020, 17:10 (11428 vizualizări - 30 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița are 1832 de angajați în șomaj tehnic

Sistemul încă rezistă

Ialomița are 1832 de angajați în șomaj tehnic

În Ialomița, 371 de firme au solicitat Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița subvenționarea șomajului tehnic pentru angajați. Conform datelor oficiale, la acest moment beneficiază de acest sprijin financiar 1832 de persoane. Georgian Mocănescu, șeful AJOFM Ialomița, apreciază că în zilele următoare numărul angajaților care vor beneficia de acest tip de sprijin s-ar putea dubla...

1,1 milioane de lei înainte de Paște Firmele din Ialomița sunt direct afectate de efectele pandemiei de COVID-19. Conform datelor oficiale, 371 de agenți economici locali au solicitat sprijin din partea AJOFM Ialomița, conform Ordonanței de Urgență 30/2020, care reglementează subvenționarea șomajului tehnic pentru angajații din firmele afectate de situația economică provocată de pandemia noului Coronavirus. Vârful de sarcină a fost atins înainte de Paște, când instituția a onorat fondurile solicitate de 365 de firme. Valoarea totală a acestor alocări bugetare a fost de 1,12 milioane de lei. «A fost un volum de muncă mare, dar am reușit să onorăm aceste plați înainte de Paște... Ne-am gândit că atât firmele, cât și angajații au nevoie de acest sprijin pentru a reuși să funcționeze. Sperăm că ajutorul oferit a fost binevenit, în condițiile date...» a declarat Georgian Mocănescu, directorul AJOFM Ialomița.... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2020, 13:20 (4123 vizualizări - 2 comentarii)

SPORT

Federația a decis reluarea Campionatului în iunie

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Federația a decis reluarea Campionatului în iunie

Românul e neclintit ca o stâncă în fața furtunii, oricât de mulți viruși ar aduce aceasta. Românul e mai puternic decât neamțul, danezul,francezul, iar despre ungur... ce să mai vorbim!? Acesta este, în esență, mesajul care a răzbătut după ședința Consiliului de Administrație al FRH din 22 aprilie 2020.

Decizie controversată Consilierii prezidentului Dedu au decis reluarea competițiilor masculine și feminine în luna iunie. N-a contat că 80% dintre federațiile europene (Germania, Danemarca, Franța, Ungaria) au pus punct actualelor sezoane. N-a contat că peste 70% dintre cluburile angrenate... [citește_tot_articolul]

23 Aprilie 2020, 11:40 (4044 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Ialomițean de 51 de ani, mort din cauza COVID-19

Ialomițean de 51 de ani, mort din cauza COVID-19

Miercuri, 22 aprilie 2020, la nivelul județului Ialomița a fost înregistrat al 13-lea deces provocat de infecția cu noul Coronavirus. Este vorba despre un bărbat de 51 de ani care suferea de diabet zaharat și hipertensiune arterială.

A murit la Spitalul Slobozia
Potrivit informațiilor oferite de Grupul de Comunicare Strategică, bărbatul a fost internat la Spitalul Orășenesc Țăndărei la data de 2 aprilie 2020. O zi mai târziu i-au fost recoltate probe pentru depistarea infecției COVID-19, iar pe 4 aprilie a.c. a fost transferat la Spitalul Municipal «Anghel Saligny» din Fetești... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2020, 23:10 (4277 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Armășești: Crimă învăluită în mister

Armășești: Crimă învăluită în mister

Un cioban din comuna Arămești a fost omorât cu sânge rece, în Joia Mare/16 aprilie 2020, în timp ce se afla cu oile la păscut, pe islazul de la marginea localității. Cu o zi înainte de Paște, pe data de 18 aprilie 2020, procurorii și polițiștii au reușit să ia în custodie un posibil autor al oribilei crime. Tragerea la răspundere penală a suspectului este însă îngreunată deoarece acesta și-ar fi construit un alibi ca la carte. Bărbatul este însă recidivist, fiind eliberat în 2013. Acesta a executat o pedeapsă privativă de libertate pentru «înșelăciune» și «șantaj».

A ajuns la spital cu capul zdrobit... [citește_tot_articolul]

22 Aprilie 2020, 16:55 (5208 vizualizări - 4 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
288 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ISU Ialomița: Intervenție pe Autostrada Soarelui

Echipajul de descarcerare și paramedicii SMURD din Fetești au intervenit duminică, 15 aprilie 2018, pe Autostrada Soarelui pentru a acorda primul ajutor victimei unui accident de circulație. Este vorba ...[citește_toată_știrea]

17 Aprilie 2018, 17:15
(4566 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Cercetat penal pentru «dare de mită»

Un tânăr din Ialomița s-a ales cu un dosar penal după ce a încercat să mituiască un polițist de la Circulație. La sfârșitul lunii martie a acestui an, suspectul a fost oprit în trafic, în urmă verificărilor ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 18:10
(5068 vizualizări - 0 comentarii)


Scânteia: Incendiu într-o gospodărie

2 tone de lemne de foc și alte 2 tone de furaje au fost cuprinse de flăcări într-o gospodărie din comuna Scânteia. Focul a fost stins de pompierii Gărzii de Intervenție Țăndărei. De asemenea, flăcările ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 15:10
(5321 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 ani cu executare pentru fapte de corupție

Trimis în judecată după ce procurorii au dovedit că a mituit un polițist cu 500 de euro, inculpatul Gabriel Marian Nicolau a fost condamnat definitiv de Curtea de Apel București la 3 ani ...[citește_toată_știrea]

13 Aprilie 2018, 12:35
(6654 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa Generală a Locurilor de Muncă

Persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă sunt așteptate vineri, 20 aprilie 2018, să participe la Bursa Generală a Locurilor de Muncă, eveniment organizat la Slobozia, în incinta Centrului Cultural ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 20:20
(9467 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Vehicule neînmatriculate

Un bărbat de 60 de ani, din Fetești, a fost identificat pe o șosea din zona localității Stelnica, la volanul unui tractor agricol, fără ca vehiculul să fie înmatriculat. De asemenea, un localnic de 49 de ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 19:25
(5003 vizualizări - 1 comentariu)


IJJ Ialomița: Vindea pește ilegal

Un bărbat de 43 de ani din comuna ialomițeană Bucu a fost identificat de jandarmi pe raza orașului Amara în timp ce comercializa fără drept 11 kilograme de caras. Marfa a fost confiscată, iar cazul a fost ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 18:40
(5860 vizualizări - 1 comentariu)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă pentru șomeri

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția persoanelor aflate în șomaj peste 500 de locuri de muncă în această săptămână. Persoanele interesate pot obține mai multe detalii ...[citește_toată_știrea]

11 Aprilie 2018, 18:05
(6553 vizualizări - 2 comentarii)


Peste 200 de polițiști ialomițeni, în stradă de Paște

Polițiștii din cadrul IPJ Ialomița vor fi la datorie pentru ca întreaga comunitate să se bucure în liniște și siguranță de Sfintele Sărbători de Paște. Astfel, peste 200 de polițiști vor fi în stradă și ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 17:20
(6972 vizualizări - 0 comentarii)


Taina încondeierii ouălor, împărtășită la Catedrala din Urziceni

Taina încondeierii ouălor, împărtășită la Catedrala din Urziceni

Miercuri, 4 aprilie 2018, în Săptămâna Patimilor, copiii de la Grupul de Cateheză parohial «Vlăstare Ortodoxe» au avut parte de o experiență cu totul deosebită. Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 13:10
(6635 vizualizări - 0 comentarii)


Programul magazinelor Kaufland de Paște

Cu prilejul Sărbătorilor de Paște, magazinele Kaufland vor avea un program de funcționare special. Astfel, sâmbătă, 07.04.2018, ora deschiderii va fi 7,00, iar ora închiderii va varia în funcție de magazin ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 12:20
(10201 vizualizări - 0 comentarii)


Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Secu, la Slobozia

Episcopia Sloboziei și Călărașilor: Icoana Făcătoare de Minuni a Maicii Domnului de la Mânăstirea Secu, la Slobozia

În perioada 11-16 aprilie 2018, cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului «Izvorul ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 11:45
(10354 vizualizări - 0 comentarii)


Programul Punctelor Enel în perioada Sărbătorilor Pascale

Punctele Enel din județele Constanța, Ialomița, Călărași și Tulcea vor fi închise în zilele de 6 și 9 aprilie 2018,  zile libere legale. În celelalte zile, Punctele Enel vor funcționa după ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 11:25
(8857 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Controale ale Serviciului de Investigare a Criminalității Economice

Polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au aplicat  sancțiuni contravenționale în valoare de 50000 de lei în urma unor acțiuni derulate pe raza județului Ialomița. Astfel, marți, 3 aprilie ...[citește_toată_știrea]

5 Aprilie 2018, 11:05
(8717 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Prima livrare de purcei din rasa Mangalița

Luni, 2 aprilie 2018, s-a efectuat prima livrare de purcei din rasa Mangalița în cadrul schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de porci din rasele Bazna și ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2018, 19:15
(8525 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Evaluare a efectivelor de lupi și pisici sălbatice

În baza atribuțiilor ce îi revin conform legislației în vigoare, autoritatea publică centrală pentru protecția mediului realizează studiile de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor ...[citește_toată_știrea]

3 Aprilie 2018, 16:40
(5673 vizualizări - 0 comentarii)


anunț

DJST Ialomița
organizează
în perioada 02.04-05.11.2018,
«Concursul local de proiecte
de tineret 2018»

Detalii suplimentare referitoare
la concurs, inclusiv metodologia,
se pot obține de pe site-ul
Ministerului Tineretului și Sportului
www.mts.ro,
site-ul DJST Ialomița www.dsjil.ro
sau de la adresa de e-mail
[email protected]
Anunțul a fost publicat și
în Monitorul Oficial, Partea a VI-a

3 Aprilie 2018, 12:40


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

La sfârșitul de săptămână trecut, 30 martie-1 aprilie a.c., polițiștii rutieri au fost prezenți pe principalele drumuri naționale și județene, pentru asigurarea fluenței traficului, combaterea excesului ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 20:45
(5068 vizualizări - 0 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni. Amenzi de peste 76000 de lei!

În perioada 26-30 martie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență, pentru prevenirea și combaterea braconajului piscicol, precum și a faptelor ilegale de transport, prelucrare și comercializare ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 20:20
(7279 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

Programul național privind cultivarea tomatelor în spații protejate îi atrage pe cultivatorii de legume din județul Ialomița. Potrivit unei statistici oferită de Direcția pentru Agricultură Județeană, în ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 20:05
(6751 vizualizări - 0 comentarii)


Controale preventive ale DSVSA Ialomița

În scopul prevenirii apariției toxiinfecțiilor alimentare în perioada Sărbătorilor Pascale când, în mod tradițional, consumul de alimente de origine animală si nonanimală crește, Direcția Sanitară Veterinară ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 19:10
(4020 vizualizări - 0 comentarii)


Centrul Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița așteaptă donatori

Centrul Județean de Transfuzie Sanguină Ialomița anunță locuitorii județului că începând cu data de luni, 16 aprilie 2018, se va extinde programul de donare de sânge la sediul Centrului, în fiecare zi de ...[citește_toată_știrea]

2 Aprilie 2018, 18:30
(4785 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tentativă la omor» și «ultraj»

Procurorii din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de Orășanu Vasile pentru săvârșirea infracțiunilor de «tentativă la ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2018, 19:40
(5758 vizualizări - 0 comentarii)


Munteni Buzău: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Un tânăr de 30 de ani din comuna Munteni Buzău a fost arestat preventiv pentru 30 de zile la Slobozia, sub acuzația de «tâlhărie calificată». Cazul a fost anchetat de procurorii Parchetului de pe lângă ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2018, 16:40
(4831 vizualizări - 2 comentarii)


Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 28 martie a.c, polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru prevenirea si combaterea faptelor de braconaj piscicol, îndreptate împotriva habitatelor piscicole, a colectării, ...[citește_toată_știrea]

30 Martie 2018, 11:10
(5120 vizualizări - 1 comentariu)


Percheziții în Ialomița într-un dosar de evaziune fiscală cu materiale reciclabile

Potrivit Agerpres, Polițiștii Serviciului de Investigare a Criminalității Economice din cadrul IPJ Gorj efectuează, miercuri dimineața, 28.03.2018, 30 de percheziții în mai multe județe și în București ...[citește_toată_știrea]

28 Martie 2018, 13:10
(7016 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: A murit sub roțile unei mașini

O bătrână de 83 de ani a fost ucisă în urma unui accident rutier. Tragedia s-a petrecut luni, 26 martie 2018, la Căzănești, când femeia a fost lovită de mașina condusă de un bărbat, de 47 de ani, din București ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:55
(6122 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Doi șoferi, de 39 și 52 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost depistați în trafic sub influența buturilor alcoolice. Aceștia aveau concentrații de alcool în aerul expirat de 0,59 și, respectiv ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:40
(5733 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Perieți, arestat pentru «conducere fără permis»

Polițiștii ialomițeni au reușit să identifice și să predea în custodia Penitenciarului Slobozia un bărbat, de 48 de ani, din Perieți, care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Acesta ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:35
(5402 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Perieți arestare


IPJ Ialomița: Campanie împotriva violenței domestice

Polițiștii ialomițeni au lansat marți, 27 martie 2018, o campanie de prevenire împotriva violenței domestice. Acțiunea se intitulează «NU violenței domestice» și are ca scop protejarea victimelor acestui ...[citește_toată_știrea]

27 Martie 2018, 20:20
(5570 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...