Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

«Oamenii sunt cea mai prețioasă resursă a bugetului Sloboziei în 2020!»

Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița

«Oamenii sunt cea mai prețioasă resursă a bugetului Sloboziei în 2020!»

În urmă cu câteva zile (luni, 17 februarie 2020) a fost votat bugetul Sloboziei pentru anul în curs. Și același buget va fi rectificat joi, 27 februarie 2020, pentru a majora bugetul de dezvoltare de la 5 la 20,7 milioane de lei. Cifrele confirmă însă o realitate dure­roasă, cu bani puțini la buget. Avem la dispoziție o sumă care depășește cu puțin 100 mili­oane de lei. Și dacă acest buget sărac nu era de ajuns, aflăm că din el aproximativ 83 milioane de lei re­pre­zintă cheltuieli de funcționare. Jumătate din aceste cheltuieli, adică apro­ximativ 40 milioane de lei sunt cheltuieli cu salariile din primărie și din instituțiile subordonate. Ce rămâne pentru investiții și dezvoltare reprezintă,... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2020, 18:05 (6777 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Lucrări întârziate pe șantierele deschise în cadrul școlilor din Ialomița

Lucrări întârziate pe șantierele deschise în cadrul școlilor din Ialomița

Primăriile din Ialomița au accesat peste 11 milioane de lei, prin Programele Naționale de Dezvoltare Locală 1 și 2, pentru reabilitarea școlilor și grădinițelor. În jumătate din cele 16 proiecte finanțate de Guvernul României lucrările sunt în plină desfășurare, deși șantierele ar fi trebuit închise la finalul anului trecut. Deși cea mai mare problemă care a ge­nerat întârzierile a fost reprezentată de faptul că banii au fost alocați cu dificultate, au existat însă și situații punctuale care au dat peste cap activitatea pe șantiere.

Lucrări în curs de execuție Programele Naționale de... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2020, 10:10 (3609 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Stoica e arma secretă PI

Politica de centură a Sloboziei

Stoica e arma secretă PI

A  început licitația pentru can­didați eligibili. PNL are, PSD caută, restul partidelor licitează. Printre licitatori se numără și Partidul Ialomițenilor, care la Alegerile Locale din 2016 a obținut un fotoliu de primar și consilieri cât numeri pe degetele mâinilor. Arma secretă a PI este ex-primarul Sloboziei, Alexandru Stoica, lăsat fără obiectul muncii de către PSD. Oficial, Alexandru Stoica, neagă, iar președintele PI, Ion Drăgușin, habar nu are. În spatele ușilor închise însă...

PI are același rețetar
Partidul Ialomițenilor este o structură moșită de fostul prefect ... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2020, 11:40 (13902 vizualizări - 28 comentarii)

EVENIMENT

În Ialomița vor exista 4 puncte de carantină

Măsuri preventive împotriva Coronavirusului

În Ialomița vor exista 4 puncte de carantină

Răspândirea Coro­navirului alertează și autoritățile din Ialomița. La începutul acestei săptămâni, la niveul Prefecturii Ialomița s-a întrunit Comitetul Județean pentru Situații de Urgență ai cărui reprezentanți au stabilit amplasarea punctelor de carantinare de pe raza județului. Mai mult, oficialii autorităților au decis să țină secretă amplasarea punctelor pentru a nu panica po­pulația. În ultimele săptămâni, la nivel național au fost organizate proteste în legătură cu modul în care s-a decis înființarea punctelor de carantinare în diferite localități din țară.

Suspecții, supravegheați permanent... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2020, 11:50 (5156 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Aș fi onorată să mi se propună să candidez pentru președinția Consiliului Județean!»

Luminița Barcari, secretar de stat în Ministerul Educației

«Aș fi onorată să mi se propună să candidez pentru președinția Consiliului Județean!»

Luminița Barcari, fost inspector general școlar în Ialomița, a participat la o conferință de presă organizată de deputatul PNL Gheorghe Tinel. În cadrul acesteia, Luminița Barcari a rezumat activitatea din cadrul Minis­terului Educației în decursul lunii trecute de la numirea în funcție și a con­firmat că reprezintă un potențial candidat al filialei PNL Ialomița pentru Consi­liul Județean. Ca de fiecare dată, deputatul liberal Gheorghe Tinel a refuzat să-și asume responsabilitatea unei candidaturi pe plan local.

Un secretar de stat ocupat
«Suntem o echipă și funcțio­năm ca atare... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 20:15 (9364 vizualizări - 15 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Mariana Iancu a pus poalele Spitalului în capul Consiliului Județean

Circ ieftin pe bani publici

Mariana Iancu a pus poalele Spitalului în capul Consiliului Județean

Consiliul Județean Ialomița s-a reunit vineri, 21 februarie 2020, în cadrul unei ședințe ordinare. Principalul proiect pe ordinea de zi a ședinței a fost bugetul județului Ialomița pentru anul în curs. Ședința a fost deturnată de către managerul Spitalului Județean, Mariana Iancu. Susținută la scenă des­chisă de către o duzină dintre medicii instituției, managerul a afirmat că este supusă unei campanii concentrate de presă care are drept scop discreditarea unității medicale pe care o conduce. În opinia domniei sale, «autorul moral al acestei campanii» este consilierul județean PNL Dragoș Soare. Acesta a fost acuzat pu­blic că își face campanie electorală prin atacuri denigratoare îndreptate împotriva... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 19:05 (10525 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Egal cu Brăila

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Egal cu Brăila

După setul de goluri administrat Baloteștiului, Unirea Slobozia nu a mai strălucit în următoarele amicale. La mijlocul săptămânii trecute, echipa antrenată de Enache Costea a pierdut meciul contra celor de la CSM Focșani cu 0-2. Sâmbătă, 22 februarie a.c., a urmat confruntarea cu Dacia Unirea Brăila, colega de serie antrenată de Florentin Petre. Brăilenii au făcut în această iarnă 15 transferuri, aducând și un grup consistent de jucători de la divizionara secundă Sportul Snagov, care s-a desființat. Este de așteptat ca Dacia Unirea să fie o cu totul altă echipă în retur. Amicalele dintre Slobozia și Brăila au devenit deja tradiție în pauza de iarnă și, în general, echipa noastră a ieșit victorioasă... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 18:20 (2468 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Proiect de 2 milioane de euro la Spitalul Orășenesc din Țăndărei

Proiect de 2 milioane de euro la Spitalul Orășenesc din Țăndărei

Reprezentanții Spitalului Orășenesc din Țăndărei, împreună cu cei ai ad­ministrației locale, au semnat marți, 25 februarie 2020, contractul de finanțare pentru proiectul ce vizează modernizarea, ex­tinderea și dotarea cu aparatură medicală a Ambulatoriului din cadrul unității medicale. În va­loare de 2 milioane de euro, acesta este cel mai ambițios proiect demarat la Spitalul Orășenesc din Țăndărei, după ce instituția a fost redeschisă în anul 2012. «Este un proiect foarte important pentru comunitatea noastră!» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului.

Investiție în Sănătate Spitalul... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 18:05 (8047 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Începe returul!

Fotbal, Liga a IV-a

Începe returul!

O nouă primăvară pasionantă se anunță în Liga a IV-a ialomițeană. 4 echipe despărțite de doar 5 puncte sunt în luptă pentru supremație. Victoria Țăndărei este campioana de toamnă, cu 35 de puncte. O urmează Bărăganu Ciulnița (34 p), Înfrățirea Jilavele (33 p) și CS Amara (33 p). Acestea sunt echipele care vor încerca să ajungă la barajul pentru promovarea în Liga a III-a. Victoria Țăndărei continuă să se bazeze pe lotul care a urcat-o pe primul loc, doar Ștefan Duncă și Iulian Ivan fiind achiziționați în iarnă. La Țăndărei există, de asemenea, o intensă preocupare pentru creșterea copiilor și junio­rilor. Meciul din prima etapă contra celor de la Recolta Gheorghe Lazăr pare facil pentru Rusen... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 14:50 (3896 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Încă o ploaie de medalii

Lupte libere, CS Amara

Încă o ploaie de medalii

Când Marian Moraru își duce elevii în competiții este imposibil ca aceștia să nu invadeze podiumurile de premiere. Nu au ezitat să o facă nici la finele săptămânii precedente, când s-au remarcat în două competiții. Unul dintre cei mai valoroși sportivi ai clubului, Marian Subțirică, a fost parte din delegația României la Memorialul «Tudor Judarcu», turneu internațional organizat la Chișinău. Marian a obținut la această competiție locul III, în cadrul categoriei 65 kg. Totodată, CS Amara a onorat invitația de a participa sâmbătă, 22 februarie 2020, la Cupa de Iarnă, competiție care s-a desfășurat la Călărași. Rezultatele au fost din nou foarte bune, iar unele dintre ele chiar inedite. Spre exemplu... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 14:20 (3381 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colectarea selectivă a deșeurilor, misiunea imposibilă a primarilor din Ialomița

Colectarea selectivă a deșeurilor, misiunea imposibilă a primarilor din Ialomița

Administrațiile locale din Ialomița sunt departe de ceea ce înseamnă colectarea selectivă a deșeurilor așa cum o impun normele europene. În timp ce unele localități se află abia la început de drum în ceea ce privește înființarea unor servicii de salubrizare sustenabile, altele se confruntă cu indiferența cetățenilor atunci când vine vorba despre curățenia mediului înconjurător. La rândul lor, statisticile vin să confirme impasul în care Ialomița se află din punct de vedere al colectării selective. Ultimele cifre datează din 2018 și arată o diminuare semnificativă a cantităților de gunoaie strânse în sistem selectiv.

Mai puține deșeuri colectate... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 13:50 (9065 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lovită în sediul primăriei pentru o adeverință

S-a întâmplat la Fierbinți-Târg

Lovită în sediul primăriei pentru o adeverință

bonus: Jocuri de culise «Iusein Iuksel»

O  fostă angajată a Primăriei Fierbinți-Târg își caută dreptatea de 3 ani. Marieta Țurpac susține că, în toamna anului 2017, a fost agresată în sediul instituției de către Marius Alin Câmpeanu, actualul viceprimar al localității. Cazul a intrat în atenția procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni. Deși inițial i-au dat dreptate victimei, anchetatorii au revenit asupra deciziei și au clasat dosarul, invocând faptul că totul s-ar fi petrecut din cauza reclamantei. Potrivit actelor de urmărire penală, ancheta a fost coordonată de procurorul Ion Aurelian, fostul adjunct al Parchetului Județean Ialomița, sancționat în 2014 de Consiliul Superior al Magistraturii pentru comiterea... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 10:05 (6059 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Bully-Trotinetă vrea președinte al Tineretului Social-Democrat

Bully-Trotinetă vrea președinte al Tineretului Social-Democrat

Planul A: Parlamentarul ialomițean PSD Andrei Pop, devenit celebru pentru o lege care nu poate fi apli­cată, are ambiții politice noi. El ar vrea să devină pre­ședinte al tineretului social-democrat din România, funcție ocupată de aproape 3 ani de Gabriel Petrea. Pentru că nu are pedigree de ministru ca Petrea și nu este susținut nici măcar de propria Organizație (nu fiți supărat, domnu’ Pop, nimeni nu e profet în țara lui!), cel mai tânăr al doilea parlamentar al țării a decis să adopte o strategie de campanie surprinzătoare. El i-a luat locul deputatului PNL Gheorghe Tinel (PNL) și apare la toate emisiunile politice și talk-show-urile de noapte... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2020, 14:10 (5393 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medic agresat de părinții unui copil la Spitalul Municipal Urziceni

Medic agresat de părinții unui copil la Spitalul Municipal Urziceni

Incident la Spitalul Municipal din Urziceni, petrecut în urmă cu o săptămână. Un medic pediatru al unității medicale a fost agresat, în timpul serviciului, de părinții unuia dintre copiii internați. Oamenii s-au revoltat pentru că medicul i-a rugat să aștepte câteva minute pe hol pentru a verifica starea de sănătate a copilului. Repre­zen­tanții Spitalului Municipal Urziceni susțin faptul că au depus o plângere și reclamă faptul că se confruntă des cu astfel de situații. Mai grav este faptul că din cauza scandalurilor provocate de pacienți sau rudele acestora, medicii refuză să mai profezeze în cadrul unității medicale. În prezent, Spitalul Municipal Urziceni are nevoie de 7 medici specialiști... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2020, 09:55 (6660 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Freelancing, trendul tinerilor ialomițeni

Freelancing, trendul tinerilor ialomițeni

Potrivit celor mai recente statistici date de Eurostat, România ocupă locul 4 în Europa, cu 17% români din populația activă profesional care se ocupă cu freelancing. Conform raportărilor Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița 400 de tineri caută lunar un loc de muncă. Potrivit logicii Eurostat, 300 dintre aceștia și-ar dori să devină liber profesioniști și să își urmeze propriile pasiuni...

Despre freelancing Freelancing este cel mai nou termen utilizat pentru a defini conceptul de liber profesionist. Pentru a vă face mai clar acest... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2020, 10:50 (4270 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Avocat la 13 ani

Avocat la 13 ani

Se numește Cristian Gabriel Moraru și este elev al Școlii Gimnaziale «Barbu Catargiu» din comuna Maia, județul Ialomița. Și este singurul elev din școală care a cerut ore opționale de Educație Juridică. «Vreau să îi apăr pe cei care spun adevărul până la capăt!» ne spune. Și îl credem!

La marginea lumii Școala din Maia e la marginea lumii, pe o stradă lăturalnică și desfundată. N-o găsești dacă nu întrebi și n-o bagi de seamă dacă nu o cauți... Dar e școala lui Cristian și pentru el e cea mai frumoasă de pe pământ. Pentru că aici a găsit profesori care îi cultivă pasiunile și îl încurajează... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2020, 12:40 (6398 vizualizări - 6 comentarii)

ANCHETĂ

Afaceri administrative de 5 milioane de euro în «eurocomuna» Valea Ciorii

Afaceri administrative de 5 milioane de euro în «eurocomuna» Valea Ciorii

bonus: Afacerile care trag să moară

În urmă cu 3 ani, comuna Valea Ciorii accesa un proiect european în valoare de 5 milioane de euro pentru «dezvoltare comunitară prin măsuri integrate». În anul de grație 2020, din cele 5 milioane de euro au rămas în urmă 17 containere cu «afaceri locale», 14 locuri de muncă și zeci de dosare care confirmă finalizarea cu succes a proiectului. Realitatea, ca de obicei, este ceva mai nuanțată...

Sărăcie de 5 milioane de euro Proiectul «Eurocomuna-Dezvoltare comunitară prin măsuri integrate în comuna Valea Ciorii, județul Ialomița» a fost unul din cele 5 proiecte finanțate din FSE prin... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2020, 15:40 (13020 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Fantezii edilitare cu gaze naturale, marcă înregistrată Consiliul Județean

Ultimatum administrativ

Fantezii edilitare cu gaze naturale, marcă înregistrată Consiliul Județean

Consiliul Județean Ialomița intenționează să înființeze o Asociație de Dezvoltare Intercomunitară care să gestioneze exclusiv «procedurile de înființare și extindere a rețelei de distribuție de gaze naturale». Miza acestei inițiative o re­prezintă controlul asupra administrațiilor locale și asupra fondurilor pentru elaborarea studiilor de fezabilitate.

Un șlagăr administrativ Consiliul Județean Ialomița a lansat în urmă cu câteva zile un ultimatum către ad­ministrațiile publice locale interesate de investiții în extinderea rețelelor de gaze naturale. Conform documentului, instituția... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2020, 11:10 (4639 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Primarul Mocioniu a semnat pentru o investiție de 28 milioane de lei

Un nou proiect megalomanic la Slobozia

Primarul Mocioniu a semnat pentru o investiție de 28 milioane de lei

Marți, 18 februarie 2020, primarul Adrian Mocioniu a semnat contractul de finanțare pentru «reabilitarea căilor de rulare ale transportului public» din Slobozia. Proiectul are o valoare de 28 milioane de lei și ar urma sa fie finalizat până în anul 2023...

Bani europeni pentru Slobozia
Pentru că parcarea subterană nu a fost de ajuns pentru slobozeni, administrația locală a decis că Slobozia are nevoie și de «reabilitarea căilor de rulare ale transportului public». Proiectul, demarat în urmă cu 3 ani, a ajuns în faza procedurilor de semnare a contractului de finanțare... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2020, 17:20 (12777 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local a aprobat bugetul Sloboziei pentru 2020

Pe repede înainte

Consiliul Local a aprobat bugetul Sloboziei pentru 2020

Luni, 17 februarie 2020, Consiliul local Slobozia s-a reunit în cadrul unei șe­dințe extraordinare. Cel mai important proiect de pe ordinea de zi a fost cel privind aprobarea bugetului Sloboziei pentru anul 2020. Primăria Slobozia nu a respectat procedura legală de a supune bugetul dezbaterii publice.

Buget votat la limită Bugetul Sloboziei pentru anul 2020 a fost votat la limită, de 12 din cei 14 consi­lieri locali prezenți în sală. Cele două abțineri aparțin grupului PNL. Conform proiectului de hotărâre, bugetul Sloboziei pentru anul 2020 este de 103,2 milioane de lei. Bugetul Sloboziei... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2020, 10:10 (5111 vizualizări - 4 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
238 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Constănțean surprins băut la volan pe străzile Sloboziei

Duminică seara, 10 octombrie a.c., în jurul orelor 23,00, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier, în timp ce efectuau acțiuni de control al traficului pe raza municipiului Slobozia, au observat, pe bulevarul ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 17:25
(2824 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi pentru nerespectarea măsurilor de izolare/carantinare

La sfârșit de săptămână au continuat acțiunile desfășurate de polițiștii ialomițeni în contextul situației epidemiologice provocate de virusul SARS-CoV-2. Peste 700 de persoane au fost verificate dacă respectă ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 17:20
(8838 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 221 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Luni, 11 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13728, fiind înregistrate 221 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 17:05
(7560 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movila

Accident la Movila

Sâmbătă, 9 octombrie a.c., două echipaje de pompieri din Țăndărei au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în comuna Movila. În eveniment ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 12:50
(2097 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila accident


APIA efectuează plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură aferentă trimestrului II 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că a demarat plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură, aferentă cantităților de motorină ...[citește_toată_știrea]

11 Octombrie 2021, 12:25
(6478 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 139 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Duminică, 10 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13507, fiind înregistrate 139 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

10 Octombrie 2021, 17:05
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 148 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 9 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13368, fiind înregistrate 148 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

9 Octombrie 2021, 16:40
(3912 vizualizări - 2 comentarii)


Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: «Donează sânge, salvează o viață!»

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița: «Donează sânge, salvează o viață!»

Jandarmii ialomițeni s-au alăturat campaniei «Donează sânge, salvează o viață!», desfășurată la nivel național de către Jandarmeria Română. Astfel, vineri, 8 octombrie a.c., reprezentanții Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 19:45
(9000 vizualizări - 2 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 152 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Vineri, 8 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13220, fiind înregistrate 152 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 16:50
(7420 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Șoferi beți la volan

În noaptea de joi spre vineri, 7/8 octombrie 2021, în jurul orelor 22,00, polițiștii din cadrul Secției Nr. 6 Poliție Rurală Ion Roată, în timp ce acționau pe raza comunei Sărățeni în vederea reducerii ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 16:25
(1720 vizualizări - 1 comentariu)


Razie de prevenire la Slobozia

Razie de prevenire la Slobozia

Întrucât în municipiul Slobozia rata de incidență se ridică la o valoare de peste 9 la mia de locuitori, forțe de ordine cu efective mărite au acționat joi, 7 octombrie a.c., pentru prevenirea răspândirii ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 16:10
(4198 vizualizări - 2 comentarii)


Incendii la Fetești și Bordușelu

Joi, 7 octombrie a.c., pompierii din Fetești au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la o anexă gospodărească a unui feteștean. Două echipaje de pompieri cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 12:55
(4178 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Pisică salvată de pompieri

Joi, 7 octombrie a.c., pompierii din Fetești, cu mijloacele din dotare, au intervenit pentru salvarea unei pisici. Patrupedul căzuse într-o fosă septică, adâncă de aproximativ 2 metri. ...[citește_toată_știrea]

8 Octombrie 2021, 12:45
(3582 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Concursuri din sursă externă la Inspectoratul pentru Situații de Urgență și Inspectoratul de Jandarmi Județean

Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Ialomița și Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița organizează concursuri din sursă externă. În cadrul ISU Ialomița sunt disponibile 8 posturi ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 19:30
(19132 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 169 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Joi, 7 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 13068, fiind înregistrate 169 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 16:30
(2854 vizualizări - 0 comentarii)


Maltezi: Sancționată pentru că a încălcat măsura izolării

Polițiștii ialomițeni au aplicat o sancțiune pe numele unei tinere din localitatea Maltezi, care a încălcat măsura izolării, stabilită de Direcția de Sănătate Publică Ialomița. În ziua de miercuri, 6 octombrie ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 15:30
(3797 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi aplicate de polițiști pentru încălcarea regulilor de circulație

Miercuri, 6 octombrie, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au desfășurat acțiuni punctuale pentru creșterea gradului de disciplină rutieră, pentru prevenirea și combaterea încălcării normelor rutiere ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 15:15
(7859 vizualizări - 0 comentarii)


RAJA Constanța: Recomandări privind folosirea tehnologiei ca mijloc de protecție împotriva COVID-19

Creșterea îngrijorătoare a ratei de infectare și evoluția constantă a valorii incidenței cazurilor confirmate cu COVID-19 ne determină să lansăm un apel către toți cei interesați, în sensul limitării activității ...[citește_toată_știrea]

7 Octombrie 2021, 14:45
(9049 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsurile de protecție sanitară, verificate de polițiști

Polițiștii ialomițeni au continuat, în sistem integrat, acțiunile de verificare cu privire la respectarea măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, în scopul prevenirii răspândirii virusului COVI ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2021, 19:05
(6852 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 159 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Miercuri, 6 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 12899, fiind înregistrate 159 de noi cazuri ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2021, 16:30
(1884 vizualizări - 0 comentarii)


Condeești: Copil acroșat de un autoturism

Marți, 5 octombrie a.c., două echipaje de pompieri din Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs în satul Condeești, un autoturism ...[citește_toată_știrea]

6 Octombrie 2021, 12:35
(3167 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Conducea fără drept, cu permis susceptibil a fi fals

Luni, 4 octombrie a.c., în jurul orelor 17,00, polițiștii rutieri din Țăndărei au depistat, în flagrant, un bărbat din Mangalia, în timp ce conducea un autoturism cu permis susceptibil a fi fals. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 19:45
(2274 vizualizări - 0 comentarii)


Andrășești: Tânăr căzut într-o fântână

Pompierii din Slobozia au intervenit marți, 5 octombrie a.c., pentru salvarea unui bărbat, în vârstă de aproximativ 33 de ani, căzut într-o fântână în localitatea Andrășești. La locul intervenției a venit ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 19:30
(2163 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reglementări normative privind circulația trotinetelor electrice

Marți, 5 octombrie a.c., în ședința de Guvern a fost adoptată Hotărârea de Guvern pentru modificarea și completarea Regulamentului de aplicare a Ordonanței de Urgență a Guvernului nr. 195/2002, privind ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 18:40
(4566 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Respectarea măsurilor de protecție sanitară, verificată de polițiști

În ultimele 24 de ore, polițiștii ialomițeni au desfășurat noi acțiuni de verificare a respectării măsurilor impuse în contextul Stării de Alertă, în zone aglomerate, centre și societăți comerciale, piețe ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 18:20
(1669 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 131 de noi cazuri de COVID-19 în Ialomița

Marți, 5 octombrie 2021, la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 12740, fiind înregistrate 131 de noi cazuri față ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 16:45
(2336 vizualizări - 0 comentarii)


IJJ Ialomița: În misiune la «Ștafeta Veteranilor»

IJJ Ialomița: În misiune la «Ștafeta Veteranilor»

Jandarmii ialomițeni au participat luni, 4 octombrie a.c., la a 8-a ediție a «Ștafetei Veteranilor», acțiune organizată de Asociația Invictus România împreună cu MApN, care presupune purtarea în alergare ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 16:45
(1622 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna octombrie

Ministerul Finanțelor a emis, începând de luni, 04 octombrie 2021, noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi de 3,50%, 4,00% și 4,40%. Titlurile ...[citește_toată_știrea]

5 Octombrie 2021, 14:00
(5817 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozean reținut pentru «tentativă de omor»

Sâmbătă, 3 octombrie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au reținut un bărbat din Slobozia, bănuit de comiterea infracțiunii de «tentativă de omor». În urma cercetărilor efectuate ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2021, 19:15
(2548 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive pentru respectarea măsurilor de protecție sanitară

La sfârșit de săptămână, au continuat acțiunile desfășurate de polițiștii ialomițeni în contextul situației epidemiologice provocate de virusul SARS-CoV-2. Peste 400 de sancțiuni contravenționale au fost ...[citește_toată_știrea]

4 Octombrie 2021, 19:05
(2553 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...