Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

ANCHETĂ

Produse neconforme distribuite de Delta Lact Tulcea în centrele DGASPC Ialomița

Produse neconforme distribuite de Delta Lact Tulcea în centrele DGASPC Ialomița

În octombrie 2019, Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița reziliază contractul privind furnizarea de produse lactate pe care l-a în­cheiat cu societatea Delta Lact Tulcea privind furnizarea de produse lactate. Con­form documentelor oficiale, firma a furnizat produse neconforme. La nivelul județului Ialomița, firma Delta Lact Tulcea distribuie laptele oferit de Guvernul României tuturor elevilor prin programul «Cornul și Laptele». Societatea primește bani în cadrul acestui pro­gram prin asociere cu Meridian Buzău, valoarea contractului fiind de 2,1 milioane de lei.

Calitate îndoielnică... [citește_tot_articolul]

2 Martie 2020, 10:10 (8670 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Ialomița are nevoie de medici de familie

Ialomița are nevoie de medici de familie

Un raport al Federației Naționale a Patronatelor Medicilor de Familie (FNPMF) atrage atenția cu privire la lipsa medicilor de familie. În Ialomița, potrivit specialiștilor FNPMF, există 12 localități în care este nevoie de astfel specialiști. Reprezentanții Asociației Medicilor de Familie Ialomița susțin că acolo unde nu există cabinete au fost înființate puncte de lucru, doar că în aceste zone medicii ajung de cel mult două ori pe săptămână. La toată această situație se adaugă și lipsa dotărilor din cabinete, pe care reprezentanții administrațiilor locale le tratează cu indiferență...

Medicii preferă Occidentul... [citește_tot_articolul]

29 Februarie 2020, 17:20 (4169 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Oamenii sunt cea mai prețioasă resursă a bugetului Sloboziei în 2020!»

Octavian Săvoiu, președintele PLUS Ialomița

«Oamenii sunt cea mai prețioasă resursă a bugetului Sloboziei în 2020!»

În urmă cu câteva zile (luni, 17 februarie 2020) a fost votat bugetul Sloboziei pentru anul în curs. Și același buget va fi rectificat joi, 27 februarie 2020, pentru a majora bugetul de dezvoltare de la 5 la 20,7 milioane de lei. Cifrele confirmă însă o realitate dure­roasă, cu bani puțini la buget. Avem la dispoziție o sumă care depășește cu puțin 100 mili­oane de lei. Și dacă acest buget sărac nu era de ajuns, aflăm că din el aproximativ 83 milioane de lei re­pre­zintă cheltuieli de funcționare. Jumătate din aceste cheltuieli, adică apro­ximativ 40 milioane de lei sunt cheltuieli cu salariile din primărie și din instituțiile subordonate. Ce rămâne pentru investiții și dezvoltare reprezintă,... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2020, 18:05 (6777 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Lucrări întârziate pe șantierele deschise în cadrul școlilor din Ialomița

Lucrări întârziate pe șantierele deschise în cadrul școlilor din Ialomița

Primăriile din Ialomița au accesat peste 11 milioane de lei, prin Programele Naționale de Dezvoltare Locală 1 și 2, pentru reabilitarea școlilor și grădinițelor. În jumătate din cele 16 proiecte finanțate de Guvernul României lucrările sunt în plină desfășurare, deși șantierele ar fi trebuit închise la finalul anului trecut. Deși cea mai mare problemă care a ge­nerat întârzierile a fost reprezentată de faptul că banii au fost alocați cu dificultate, au existat însă și situații punctuale care au dat peste cap activitatea pe șantiere.

Lucrări în curs de execuție Programele Naționale de... [citește_tot_articolul]

28 Februarie 2020, 10:10 (3610 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Stoica e arma secretă PI

Politica de centură a Sloboziei

Stoica e arma secretă PI

A  început licitația pentru can­didați eligibili. PNL are, PSD caută, restul partidelor licitează. Printre licitatori se numără și Partidul Ialomițenilor, care la Alegerile Locale din 2016 a obținut un fotoliu de primar și consilieri cât numeri pe degetele mâinilor. Arma secretă a PI este ex-primarul Sloboziei, Alexandru Stoica, lăsat fără obiectul muncii de către PSD. Oficial, Alexandru Stoica, neagă, iar președintele PI, Ion Drăgușin, habar nu are. În spatele ușilor închise însă...

PI are același rețetar
Partidul Ialomițenilor este o structură moșită de fostul prefect ... [citește_tot_articolul]

27 Februarie 2020, 11:40 (13903 vizualizări - 28 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița vor exista 4 puncte de carantină

Măsuri preventive împotriva Coronavirusului

În Ialomița vor exista 4 puncte de carantină

Răspândirea Coro­navirului alertează și autoritățile din Ialomița. La începutul acestei săptămâni, la niveul Prefecturii Ialomița s-a întrunit Comitetul Județean pentru Situații de Urgență ai cărui reprezentanți au stabilit amplasarea punctelor de carantinare de pe raza județului. Mai mult, oficialii autorităților au decis să țină secretă amplasarea punctelor pentru a nu panica po­pulația. În ultimele săptămâni, la nivel național au fost organizate proteste în legătură cu modul în care s-a decis înființarea punctelor de carantinare în diferite localități din țară.

Suspecții, supravegheați permanent... [citește_tot_articolul]

26 Februarie 2020, 11:50 (5156 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

«Aș fi onorată să mi se propună să candidez pentru președinția Consiliului Județean!»

Luminița Barcari, secretar de stat în Ministerul Educației

«Aș fi onorată să mi se propună să candidez pentru președinția Consiliului Județean!»

Luminița Barcari, fost inspector general școlar în Ialomița, a participat la o conferință de presă organizată de deputatul PNL Gheorghe Tinel. În cadrul acesteia, Luminița Barcari a rezumat activitatea din cadrul Minis­terului Educației în decursul lunii trecute de la numirea în funcție și a con­firmat că reprezintă un potențial candidat al filialei PNL Ialomița pentru Consi­liul Județean. Ca de fiecare dată, deputatul liberal Gheorghe Tinel a refuzat să-și asume responsabilitatea unei candidaturi pe plan local.

Un secretar de stat ocupat
«Suntem o echipă și funcțio­năm ca atare... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 20:15 (9365 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Mariana Iancu a pus poalele Spitalului în capul Consiliului Județean

Circ ieftin pe bani publici

Mariana Iancu a pus poalele Spitalului în capul Consiliului Județean

Consiliul Județean Ialomița s-a reunit vineri, 21 februarie 2020, în cadrul unei ședințe ordinare. Principalul proiect pe ordinea de zi a ședinței a fost bugetul județului Ialomița pentru anul în curs. Ședința a fost deturnată de către managerul Spitalului Județean, Mariana Iancu. Susținută la scenă des­chisă de către o duzină dintre medicii instituției, managerul a afirmat că este supusă unei campanii concentrate de presă care are drept scop discreditarea unității medicale pe care o conduce. În opinia domniei sale, «autorul moral al acestei campanii» este consilierul județean PNL Dragoș Soare. Acesta a fost acuzat pu­blic că își face campanie electorală prin atacuri denigratoare îndreptate împotriva... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 19:05 (10530 vizualizări - 23 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Egal cu Brăila

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Egal cu Brăila

După setul de goluri administrat Baloteștiului, Unirea Slobozia nu a mai strălucit în următoarele amicale. La mijlocul săptămânii trecute, echipa antrenată de Enache Costea a pierdut meciul contra celor de la CSM Focșani cu 0-2. Sâmbătă, 22 februarie a.c., a urmat confruntarea cu Dacia Unirea Brăila, colega de serie antrenată de Florentin Petre. Brăilenii au făcut în această iarnă 15 transferuri, aducând și un grup consistent de jucători de la divizionara secundă Sportul Snagov, care s-a desființat. Este de așteptat ca Dacia Unirea să fie o cu totul altă echipă în retur. Amicalele dintre Slobozia și Brăila au devenit deja tradiție în pauza de iarnă și, în general, echipa noastră a ieșit victorioasă... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 18:20 (2468 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Proiect de 2 milioane de euro la Spitalul Orășenesc din Țăndărei

Proiect de 2 milioane de euro la Spitalul Orășenesc din Țăndărei

Reprezentanții Spitalului Orășenesc din Țăndărei, împreună cu cei ai ad­ministrației locale, au semnat marți, 25 februarie 2020, contractul de finanțare pentru proiectul ce vizează modernizarea, ex­tinderea și dotarea cu aparatură medicală a Ambulatoriului din cadrul unității medicale. În va­loare de 2 milioane de euro, acesta este cel mai ambițios proiect demarat la Spitalul Orășenesc din Țăndărei, după ce instituția a fost redeschisă în anul 2012. «Este un proiect foarte important pentru comunitatea noastră!» a declarat Nicoleta Toma, primarul orașului.

Investiție în Sănătate Spitalul... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 18:05 (8049 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

SPORT

Începe returul!

Fotbal, Liga a IV-a

Începe returul!

O nouă primăvară pasionantă se anunță în Liga a IV-a ialomițeană. 4 echipe despărțite de doar 5 puncte sunt în luptă pentru supremație. Victoria Țăndărei este campioana de toamnă, cu 35 de puncte. O urmează Bărăganu Ciulnița (34 p), Înfrățirea Jilavele (33 p) și CS Amara (33 p). Acestea sunt echipele care vor încerca să ajungă la barajul pentru promovarea în Liga a III-a. Victoria Țăndărei continuă să se bazeze pe lotul care a urcat-o pe primul loc, doar Ștefan Duncă și Iulian Ivan fiind achiziționați în iarnă. La Țăndărei există, de asemenea, o intensă preocupare pentru creșterea copiilor și junio­rilor. Meciul din prima etapă contra celor de la Recolta Gheorghe Lazăr pare facil pentru Rusen... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 14:50 (3896 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Încă o ploaie de medalii

Lupte libere, CS Amara

Încă o ploaie de medalii

Când Marian Moraru își duce elevii în competiții este imposibil ca aceștia să nu invadeze podiumurile de premiere. Nu au ezitat să o facă nici la finele săptămânii precedente, când s-au remarcat în două competiții. Unul dintre cei mai valoroși sportivi ai clubului, Marian Subțirică, a fost parte din delegația României la Memorialul «Tudor Judarcu», turneu internațional organizat la Chișinău. Marian a obținut la această competiție locul III, în cadrul categoriei 65 kg. Totodată, CS Amara a onorat invitația de a participa sâmbătă, 22 februarie 2020, la Cupa de Iarnă, competiție care s-a desfășurat la Călărași. Rezultatele au fost din nou foarte bune, iar unele dintre ele chiar inedite. Spre exemplu... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 14:20 (3381 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Colectarea selectivă a deșeurilor, misiunea imposibilă a primarilor din Ialomița

Colectarea selectivă a deșeurilor, misiunea imposibilă a primarilor din Ialomița

Administrațiile locale din Ialomița sunt departe de ceea ce înseamnă colectarea selectivă a deșeurilor așa cum o impun normele europene. În timp ce unele localități se află abia la început de drum în ceea ce privește înființarea unor servicii de salubrizare sustenabile, altele se confruntă cu indiferența cetățenilor atunci când vine vorba despre curățenia mediului înconjurător. La rândul lor, statisticile vin să confirme impasul în care Ialomița se află din punct de vedere al colectării selective. Ultimele cifre datează din 2018 și arată o diminuare semnificativă a cantităților de gunoaie strânse în sistem selectiv.

Mai puține deșeuri colectate... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 13:50 (9068 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lovită în sediul primăriei pentru o adeverință

S-a întâmplat la Fierbinți-Târg

Lovită în sediul primăriei pentru o adeverință

bonus: Jocuri de culise «Iusein Iuksel»

O  fostă angajată a Primăriei Fierbinți-Târg își caută dreptatea de 3 ani. Marieta Țurpac susține că, în toamna anului 2017, a fost agresată în sediul instituției de către Marius Alin Câmpeanu, actualul viceprimar al localității. Cazul a intrat în atenția procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni. Deși inițial i-au dat dreptate victimei, anchetatorii au revenit asupra deciziei și au clasat dosarul, invocând faptul că totul s-ar fi petrecut din cauza reclamantei. Potrivit actelor de urmărire penală, ancheta a fost coordonată de procurorul Ion Aurelian, fostul adjunct al Parchetului Județean Ialomița, sancționat în 2014 de Consiliul Superior al Magistraturii pentru comiterea... [citește_tot_articolul]

25 Februarie 2020, 10:05 (6059 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Bully-Trotinetă vrea președinte al Tineretului Social-Democrat

Bully-Trotinetă vrea președinte al Tineretului Social-Democrat

Planul A: Parlamentarul ialomițean PSD Andrei Pop, devenit celebru pentru o lege care nu poate fi apli­cată, are ambiții politice noi. El ar vrea să devină pre­ședinte al tineretului social-democrat din România, funcție ocupată de aproape 3 ani de Gabriel Petrea. Pentru că nu are pedigree de ministru ca Petrea și nu este susținut nici măcar de propria Organizație (nu fiți supărat, domnu’ Pop, nimeni nu e profet în țara lui!), cel mai tânăr al doilea parlamentar al țării a decis să adopte o strategie de campanie surprinzătoare. El i-a luat locul deputatului PNL Gheorghe Tinel (PNL) și apare la toate emisiunile politice și talk-show-urile de noapte... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2020, 14:10 (5393 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Medic agresat de părinții unui copil la Spitalul Municipal Urziceni

Medic agresat de părinții unui copil la Spitalul Municipal Urziceni

Incident la Spitalul Municipal din Urziceni, petrecut în urmă cu o săptămână. Un medic pediatru al unității medicale a fost agresat, în timpul serviciului, de părinții unuia dintre copiii internați. Oamenii s-au revoltat pentru că medicul i-a rugat să aștepte câteva minute pe hol pentru a verifica starea de sănătate a copilului. Repre­zen­tanții Spitalului Municipal Urziceni susțin faptul că au depus o plângere și reclamă faptul că se confruntă des cu astfel de situații. Mai grav este faptul că din cauza scandalurilor provocate de pacienți sau rudele acestora, medicii refuză să mai profezeze în cadrul unității medicale. În prezent, Spitalul Municipal Urziceni are nevoie de 7 medici specialiști... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2020, 09:55 (6660 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Freelancing, trendul tinerilor ialomițeni

Freelancing, trendul tinerilor ialomițeni

Potrivit celor mai recente statistici date de Eurostat, România ocupă locul 4 în Europa, cu 17% români din populația activă profesional care se ocupă cu freelancing. Conform raportărilor Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița 400 de tineri caută lunar un loc de muncă. Potrivit logicii Eurostat, 300 dintre aceștia și-ar dori să devină liber profesioniști și să își urmeze propriile pasiuni...

Despre freelancing Freelancing este cel mai nou termen utilizat pentru a defini conceptul de liber profesionist. Pentru a vă face mai clar acest... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2020, 10:50 (4270 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Avocat la 13 ani

Avocat la 13 ani

Se numește Cristian Gabriel Moraru și este elev al Școlii Gimnaziale «Barbu Catargiu» din comuna Maia, județul Ialomița. Și este singurul elev din școală care a cerut ore opționale de Educație Juridică. «Vreau să îi apăr pe cei care spun adevărul până la capăt!» ne spune. Și îl credem!

La marginea lumii Școala din Maia e la marginea lumii, pe o stradă lăturalnică și desfundată. N-o găsești dacă nu întrebi și n-o bagi de seamă dacă nu o cauți... Dar e școala lui Cristian și pentru el e cea mai frumoasă de pe pământ. Pentru că aici a găsit profesori care îi cultivă pasiunile și îl încurajează... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2020, 12:40 (6399 vizualizări - 6 comentarii)

ANCHETĂ

Afaceri administrative de 5 milioane de euro în «eurocomuna» Valea Ciorii

Afaceri administrative de 5 milioane de euro în «eurocomuna» Valea Ciorii

bonus: Afacerile care trag să moară

În urmă cu 3 ani, comuna Valea Ciorii accesa un proiect european în valoare de 5 milioane de euro pentru «dezvoltare comunitară prin măsuri integrate». În anul de grație 2020, din cele 5 milioane de euro au rămas în urmă 17 containere cu «afaceri locale», 14 locuri de muncă și zeci de dosare care confirmă finalizarea cu succes a proiectului. Realitatea, ca de obicei, este ceva mai nuanțată...

Sărăcie de 5 milioane de euro Proiectul «Eurocomuna-Dezvoltare comunitară prin măsuri integrate în comuna Valea Ciorii, județul Ialomița» a fost unul din cele 5 proiecte finanțate din FSE prin... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2020, 15:40 (13020 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Fantezii edilitare cu gaze naturale, marcă înregistrată Consiliul Județean

Ultimatum administrativ

Fantezii edilitare cu gaze naturale, marcă înregistrată Consiliul Județean

Consiliul Județean Ialomița intenționează să înființeze o Asociație de Dezvoltare Intercomunitară care să gestioneze exclusiv «procedurile de înființare și extindere a rețelei de distribuție de gaze naturale». Miza acestei inițiative o re­prezintă controlul asupra administrațiilor locale și asupra fondurilor pentru elaborarea studiilor de fezabilitate.

Un șlagăr administrativ Consiliul Județean Ialomița a lansat în urmă cu câteva zile un ultimatum către ad­ministrațiile publice locale interesate de investiții în extinderea rețelelor de gaze naturale. Conform documentului, instituția... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2020, 11:10 (4640 vizualizări - 2 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
263 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Ialomița: Întreruperi programate la rețeaua de energie electrică

Din cauza lucrărilor de reparații ale rețelelor de distribuție a energiei electrice, Enel Dobrogea anunță faptul că, în perioada 26 februarie-2 martie 2018, în localitățile Munteni Buzău, Săveni, Slobozia ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:20
(6777 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui tânăr, de 22 de ani, din comuna Axintele, care se sustrăgea executării unei pedepse privative de libertate. Acesta a fost condamnat la 3 ani de închisoare ...[citește_toată_știrea]

23 Februarie 2018, 20:05
(4973 vizualizări - 0 comentarii)


Metoda «Loverboy»: Proxenet din Bucu, reținut

Un proxenet care acționa prin metoda «loverboy» a fost reținut joi, 22 februarie 2018, de polițiștii din Slobozia. Tânărul, domiciliat în localitatea Bucu, ar fi convins trei tinere, niciuna mai mare de ...[citește_toată_știrea]

22 Februarie 2018, 18:55
(7449 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Și-a înjunghiat concubina cu un cuțit

Căzănești: Și-a înjunghiat concubina cu un cuțit

Conflict casnic într-o familie din localitatea ialomițeană Căzănești. O femeie de 50 de ani a ajuns la Spitalul Județean de Urgență din Slobozia după ce a fost înjunghiată în spate, cu un cuțit de bucătărie ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2018, 12:30
(7574 vizualizări - 0 comentarii)


Ioan Becali s-a predat la sediul IPJ Ialomița și va fi încarcerat la Penitenciarul Slobozia

Potrivit Mediafax, Ioan Becali, condamnat la 3 ani de închisoare cu executare în dosarul Transferurilor, s-a predat marți seara, 20 februarie 2018, la sediul IPJ Ialomița. El urmează ...[citește_toată_știrea]

21 Februarie 2018, 10:10
(7996 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Adolescent de 16 ani, reținut după ce a spart un magazin

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Ion Roată cercetează un tânăr, de 16 ani, pentru «furt calificat», cel în cauză fiind reținut pentru 24 de ore. Bănuitul a fost reținut pe bază de ordonanță de reținere ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 19:10
(7163 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare

depozit materiale de construcții
din București, Șos. Alexandriei
angajează
muncitori, vânzătoare magazin,
șofer cu categoria B, C, E
eventual și posesor atestat
de macaragiu, doar curse locale

Oferim cazare
Relații la telefon 0722/678.956

20 Februarie 2018, 18:20


Fetești: Se oprește gazul!

Din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor, Distrigaz Sud Rețele anunță întreruperea temporară a furnizării gazelor naturale, în data de miercuri, 21 februarie 2018, între orele 8,00-14,00, pe străzile ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 18:05
(4385 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Campanie de informare pentru depunerea Cererii Unice de Plată

Agenția pentru Plăți și Intervenție în Agricultură anunță public faptul că începând cu 1 martie 2018 fermierii pot depune Cererile Unice de Plată pentru acordarea subvențiilor pe suprafață ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 17:50
(12965 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 28 mii de lei, 5 permise de conducere reținute

Polițiștii au intervenit, în ultimele 24 de ore, la 8 evenimente, toate sesizate prin 112. Au aplicat peste 80 de sancțiuni contravenționale, iar în urma acțiunilor și intervențiilor, au constatat aproape ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 17:45
(7013 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Precizări privind aplicarea Legii Prevenirii de către polițiști

O dată cu intrarea în vigoare a Legii Prevenirii nr. 270/2017, atunci când polițiștii constată o faptă care intră sub incidența de reglementare a acesteia nu vor aplica amendă, ci vor acorda un termen de ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 11:10
(5417 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Arestat pentru șofat sub influența alcoolului

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul IPJ Ialomița au acționat, la acest sfârșit de săptămână, pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:35
(7402 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Cu cuțitul în magazin

Un bărbat de 45 de ani, din comuna Ion Roată, este cercetat de polițiști sub aspectul comiterii infracțiunii de «portul fără drept de obiecte periculoase», după ce a fost depistat în timp ce avea asupra ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:25
(5060 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Ion Roată cuțit


Ialomița: Beți și fără permise, la volan

Polițiștii au depistat doi bărbați de 30 și 49 de ani, din județul Călărași și localitatea Sfântu Gheporghe, în timp ce conduceau autovehicule pe drumurile publice deși aveau acest drept suspendat. De asemenea ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:20
(6131 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți pentru motorina subvenționată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că începând de marți, 20 februarie 2018, va efectua plata ajutorului de stat pentru reducerea accizei la motorină utilizată în agricultură, ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 10:05
(5913 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Incendii la Copuzu și Poiana, accident la Jilavele

Un grajd în care erau adăpostite 12 animale a fost cuprins de flăcări în seara zilei de sâmbătă, 17 februarie 2018. Proprietarii gospodăriei din satul Copuzu, comuna Balaciu, au alertat pompierii în jurul ...[citește_toată_știrea]

20 Februarie 2018, 09:40
(6305 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de aproape 50 mii de lei, 9 permise de conducere reținute

Miercuri și joi, 14 și 15 februarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. S-a intervenit la 23 de ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 19:05
(7313 vizualizări - 0 comentarii)


Gospodării inundate la Bărbulești

Gospodării inundate la Bărbulești

Pompierii Detașamentului Urziceni au intervenit în cursul zilei de joi, 15 februarie 2018, pentru scoaterea apei din curțile a 5 gospodării din comuna Bărbulești. Căderile semnificative de precipitații ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:40
(4276 vizualizări - 0 comentarii)


Lansare de carte regală la Slobozia

«Curtea Veche Publishing» și Librăria «Casa Cărților» din Slobozia invită iubitorii de carte din Slobozia, joi, 22 februarie 2018, începând cu orele 11,45, la o dublă lansare de carte regală: albumul « ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:30
(3895 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Întreruperi programate în alimentarea cu energie electrică

Enel Distribuție Dobrogea SA anunță că, urmare a lucrărilor planificate de revizii, reparații și modernizări în rețeaua de distribuție, alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă în zonele și în ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:15
(4998 vizualizări - 0 comentarii)


Sinești: Prins în flagrant în timp ce încerca să fure dintr-o mașină

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Urziceni au identificat un bărbat, în vârstă de 31 de ani, din localitatea Sinești, acesta fiind bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt», faptă ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:10
(7731 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Se oprește gazul!

Distrigaz Sud Rețele efectuează lucrări programate la rețeaua de distribuție a gazelor naturale pentru creșterea gradului de siguranță și continuitate în alimentarea cu gaze naturale. Astfel, Distrigaz ...[citește_toată_știrea]

16 Februarie 2018, 18:05
(4792 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Șomajul, în creștere

La sfârșitul lunii ianuarie 2018, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița se aflau înregistrați 6829 șomeri, din care 1519 șomeri indemnizați, respectiv 5310 șomeri neindemnizați ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 15:10
(4787 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Vaccinare la cabaline

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița anunță deținătorii de cabaline că, în perioada februarie-aprilie 2018, desfășoară prin medicii veterinari de liberă practică împuterniciți ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 15:05
(4220 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata subvențiilor pentru bunăstarea animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că miercuri, 14.02.2018, a demarat plata cererilor care au fost autorizate pentru Măsura 215 «Plăți privind Bunăstarea animalelor», Pachet ...[citește_toată_știrea]

15 Februarie 2018, 14:30
(6345 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbulești: Conducea o mașină fără permis

Tras pe dreapta de polițiști, un tânăr de 20 de ani din Bărbulești s-a ales cu un dosar penal după ce oamenii legii au constatat faptul că acesta nu deține permis de conducere. De asemenea, un bărbat de ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:50
(4889 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Beți la volan

Un ialomițean, în vârstă de 30 de ani, și un bărbat din Brăila, în vârstă de 40 de ani, s-au ales cu dosare penale după ce au fost surprinși la volan în stare de ebrietate. Aceștia aveau valori ale alcoolemiei ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:35
(3567 vizualizări - 0 comentarii)


Polițiștii ialomițeni au confiscat 230 kg de pește

Polițiștii ialomițeni au confiscat de la un bărbat, de 35 de ani, domiciliat în Constanța, cantitatea de 230 kilograme de pește. Bărbatul încerca să vândă pe raza județului nostru respectiva cantitate, ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:10
(3634 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Amendat pentru că vindea ilegal lemne

Administratorul unei firme din Urziceni a fost amendat cu 5000 de lei de polițiștii din comuna Ion Roată. Acesta a fost identificat pe raza localității în timp ce transporta o remorcă încărcată cu lemne ...[citește_toată_știrea]

13 Februarie 2018, 18:05
(3544 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Condeești, Bărbulești și Fetești

Trei incendii s-au produs în cursul zilei de joi, 8 februarie 2018, la locuințele unor cetățeni din comunele Bărcănești și Bărbulești, respectiv municipiul Fetești. Primul eveniment a alertat pompierii ...[citește_toată_știrea]

9 Februarie 2018, 20:25
(5622 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...