Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Bully-Trotinetă vrea președinte al Tineretului Social-Democrat

Bully-Trotinetă vrea președinte al Tineretului Social-Democrat

Planul A: Parlamentarul ialomițean PSD Andrei Pop, devenit celebru pentru o lege care nu poate fi apli­cată, are ambiții politice noi. El ar vrea să devină pre­ședinte al tineretului social-democrat din România, funcție ocupată de aproape 3 ani de Gabriel Petrea. Pentru că nu are pedigree de ministru ca Petrea și nu este susținut nici măcar de propria Organizație (nu fiți supărat, domnu’ Pop, nimeni nu e profet în țara lui!), cel mai tânăr al doilea parlamentar al țării a decis să adopte o strategie de campanie surprinzătoare. El i-a luat locul deputatului PNL Gheorghe Tinel (PNL) și apare la toate emisiunile politice și talk-show-urile de noapte... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2020, 14:10 (5393 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Medic agresat de părinții unui copil la Spitalul Municipal Urziceni

Medic agresat de părinții unui copil la Spitalul Municipal Urziceni

Incident la Spitalul Municipal din Urziceni, petrecut în urmă cu o săptămână. Un medic pediatru al unității medicale a fost agresat, în timpul serviciului, de părinții unuia dintre copiii internați. Oamenii s-au revoltat pentru că medicul i-a rugat să aștepte câteva minute pe hol pentru a verifica starea de sănătate a copilului. Repre­zen­tanții Spitalului Municipal Urziceni susțin faptul că au depus o plângere și reclamă faptul că se confruntă des cu astfel de situații. Mai grav este faptul că din cauza scandalurilor provocate de pacienți sau rudele acestora, medicii refuză să mai profezeze în cadrul unității medicale. În prezent, Spitalul Municipal Urziceni are nevoie de 7 medici specialiști... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2020, 09:55 (6660 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Freelancing, trendul tinerilor ialomițeni

Freelancing, trendul tinerilor ialomițeni

Potrivit celor mai recente statistici date de Eurostat, România ocupă locul 4 în Europa, cu 17% români din populația activă profesional care se ocupă cu freelancing. Conform raportărilor Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița 400 de tineri caută lunar un loc de muncă. Potrivit logicii Eurostat, 300 dintre aceștia și-ar dori să devină liber profesioniști și să își urmeze propriile pasiuni...

Despre freelancing Freelancing este cel mai nou termen utilizat pentru a defini conceptul de liber profesionist. Pentru a vă face mai clar acest... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2020, 10:50 (4270 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Avocat la 13 ani

Avocat la 13 ani

Se numește Cristian Gabriel Moraru și este elev al Școlii Gimnaziale «Barbu Catargiu» din comuna Maia, județul Ialomița. Și este singurul elev din școală care a cerut ore opționale de Educație Juridică. «Vreau să îi apăr pe cei care spun adevărul până la capăt!» ne spune. Și îl credem!

La marginea lumii Școala din Maia e la marginea lumii, pe o stradă lăturalnică și desfundată. N-o găsești dacă nu întrebi și n-o bagi de seamă dacă nu o cauți... Dar e școala lui Cristian și pentru el e cea mai frumoasă de pe pământ. Pentru că aici a găsit profesori care îi cultivă pasiunile și îl încurajează... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2020, 12:40 (6401 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Afaceri administrative de 5 milioane de euro în «eurocomuna» Valea Ciorii

Afaceri administrative de 5 milioane de euro în «eurocomuna» Valea Ciorii

bonus: Afacerile care trag să moară

În urmă cu 3 ani, comuna Valea Ciorii accesa un proiect european în valoare de 5 milioane de euro pentru «dezvoltare comunitară prin măsuri integrate». În anul de grație 2020, din cele 5 milioane de euro au rămas în urmă 17 containere cu «afaceri locale», 14 locuri de muncă și zeci de dosare care confirmă finalizarea cu succes a proiectului. Realitatea, ca de obicei, este ceva mai nuanțată...

Sărăcie de 5 milioane de euro Proiectul «Eurocomuna-Dezvoltare comunitară prin măsuri integrate în comuna Valea Ciorii, județul Ialomița» a fost unul din cele 5 proiecte finanțate din FSE prin... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2020, 15:40 (13023 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fantezii edilitare cu gaze naturale, marcă înregistrată Consiliul Județean

Ultimatum administrativ

Fantezii edilitare cu gaze naturale, marcă înregistrată Consiliul Județean

Consiliul Județean Ialomița intenționează să înființeze o Asociație de Dezvoltare Intercomunitară care să gestioneze exclusiv «procedurile de înființare și extindere a rețelei de distribuție de gaze naturale». Miza acestei inițiative o re­prezintă controlul asupra administrațiilor locale și asupra fondurilor pentru elaborarea studiilor de fezabilitate.

Un șlagăr administrativ Consiliul Județean Ialomița a lansat în urmă cu câteva zile un ultimatum către ad­ministrațiile publice locale interesate de investiții în extinderea rețelelor de gaze naturale. Conform documentului, instituția... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2020, 11:10 (4641 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Mocioniu a semnat pentru o investiție de 28 milioane de lei

Un nou proiect megalomanic la Slobozia

Primarul Mocioniu a semnat pentru o investiție de 28 milioane de lei

Marți, 18 februarie 2020, primarul Adrian Mocioniu a semnat contractul de finanțare pentru «reabilitarea căilor de rulare ale transportului public» din Slobozia. Proiectul are o valoare de 28 milioane de lei și ar urma sa fie finalizat până în anul 2023...

Bani europeni pentru Slobozia
Pentru că parcarea subterană nu a fost de ajuns pentru slobozeni, administrația locală a decis că Slobozia are nevoie și de «reabilitarea căilor de rulare ale transportului public». Proiectul, demarat în urmă cu 3 ani, a ajuns în faza procedurilor de semnare a contractului de finanțare... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2020, 17:20 (12794 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local a aprobat bugetul Sloboziei pentru 2020

Pe repede înainte

Consiliul Local a aprobat bugetul Sloboziei pentru 2020

Luni, 17 februarie 2020, Consiliul local Slobozia s-a reunit în cadrul unei șe­dințe extraordinare. Cel mai important proiect de pe ordinea de zi a fost cel privind aprobarea bugetului Sloboziei pentru anul 2020. Primăria Slobozia nu a respectat procedura legală de a supune bugetul dezbaterii publice.

Buget votat la limită Bugetul Sloboziei pentru anul 2020 a fost votat la limită, de 12 din cei 14 consi­lieri locali prezenți în sală. Cele două abțineri aparțin grupului PNL. Conform proiectului de hotărâre, bugetul Sloboziei pentru anul 2020 este de 103,2 milioane de lei. Bugetul Sloboziei... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2020, 10:10 (5111 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Slobozia nu e groapa de gunoi a nimănui!»

Dragoș Soare, candidat PNL la Primăria Slobozia

«Slobozia nu e groapa de gunoi a nimănui!»

Dragoș Soare, primul politician care și-a anunțat candidatura la Primăria Slobozia, a susținut marți, 18 februarie 2020, o conferință de presă. El a acuzat public administrația locală de incompetență, corupție și abuz. Conferința de presă a fost susținută alături de deputatul PNL Gheorghe Tinel, la sediul Organizației.

Începe campania pentru locale
Dragoș Soare, candidatul PNL la Primăria Slobozia, a lansat primele atacuri publice împotriva actualei guvernări locale. Dragoș Soare a susținut public că primarul Adrian Mocioniu este «lipsit de respect față de concetățenii săi care îi plătesc salariul»... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2020, 15:05 (15857 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Nicolae Sitaru, cronica unei demisii anunțate

adio PLUS, adio Cioloș

Nicolae Sitaru, cronica unei demisii anunțate

bonus: N-a fost un consilier județean rău

Săptămâna trecută, Nicolae Sitaru a anunțat că se retrage din politică. Lasă în urmă două mandate de consilier județean, două partide pe care le-a girat și un hambar de promisiuni electorale neonorate. O dată cu el dispare și ultima fărâmă de încredere a naivilor care și-au închipuit că politica se poate face și cu oameni integri...

Adio, PLUS Nicolae Sitaru a anunțat săptămâna trecută printr-un comunicat de presă că renunță la calitatea de membru de partid în PLUS Ialomița, filială care l-a curtat îndelung pentru a se bucura de notorietatea sa politică. «Având în vedere că în Adunarea generală a Asociației Producătorilor de Porumb din România am fost ales președinte al Asociației sunt obligat, conform deontologiei funcției pe care o ocup, să nu aparțin niciunui partid politic!»... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2020, 11:20 (6595 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorii DIICOT din Slobozia și polițiștii spanioli, pe urmele unei rețele infracționale specializată în furturi

Descinderi la palatele romilor din Țăndărei

Procurorii DIICOT din Slobozia și polițiștii spanioli, pe urmele unei rețele infracționale specializată în furturi

Organele judiciare au revenit la palatele romilor din Țăndărei. Marți, 18 februarie 2020, procurorii DIICOT din Slobozia, împreună cu polițiști din Spania, au desfășurat 7 percheziții domiciliare pe raza orașului. Vizați au fost mai mulți suspecți, membri ai unei rețele infracționale, specializată în furturi de bijuterii din magazinele de lux spaniole. Pe numele a două persoane ar fi fost emise mandate europene de arestare de către autoritățile din Spania.

Sechestre puse pe bunurile suspecților Din primele informații, ancheta a început în Spania, acolo unde romii din Țăndărei ar fi... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2020, 19:15 (33381 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

SPORT

«La Cluj, jucătoarele au evoluat execrabil!»

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia, președintele Nicolae Goidea este tranșant

«La Cluj, jucătoarele au evoluat execrabil!»

Viața handbalistică merge mai departe. Fetele de la HCM Slobozia au meci în Cupă la Baia Mare, iar peste 10 zile reiau jocurile din campionat, deplasându-se la Craiova. Totuși, înfrângerea rușinoasă de la Cluj continuă să doară, iar președintelui Nicolae Goidea îi este greu să treacă peste aceasta. Întrebat despre cauzele usturătorului eșec, acesta a făcut o analiză tran­șantă: «Evoluție execrabilă a jucătoarelor care au crezut că victoria se poate obține doar prin simpla lor prezență pe teren... Au avut în față handbaliste de 16, 17, 18 ani, care au dat o lecție de handbal de manual mai experimentatelor sportive ale echipei noastre în frunte cu Ivan, Toma și Georgescu. La Cluj s-a jucat pe valoare... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2020, 16:05 (6279 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

3 amicale până la startul returului

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

3 amicale până la startul returului

Fotbaliștii Unirii Slobozia au pus punct celei mai grele perioade din pauza competițională, cantonamentul de 10 zile de la Izvorani. Elevii lui Enache Costea au disputat săptămâna trecută și un joc amical cu o altă reprezentantă a Ligii a III-a, CS Balotești. Meciul contra ilfovenilor a adus cea mai bună prestație din această iarnă pentru Toma și compania. Unirea Slobozia s-a impus cu 6-0, prin go­lurile reușite de Ibrian, Unguru și Dinu plus tripa realizată de nou ve­nitul Alexandru Muscă. Galben al­baștrii au beneficiat de un week-end liber, urmând ca până la startul returului să mai dispute 3 jocuri amicale. Următorul meci de pre­gătire îl vor juca împotriva celor de la CSM Focșani. Partida... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2020, 14:55 (3420 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Rezultate excelente la Reghin

Lupte libere, CS Amara

Rezultate excelente la Reghin

În perioada 14-15 februarie a.c., orașul Reghin a găzduit Turneul Internațional de Lupte «Memorial Voicu Ștefănescu și Benedek Levente». La această competiție au participat peste 230 de sportivi, printre aceștia aflându-se și o delegație a celor de la CS Amara. Copiii antrenați de Marian Moraru s-au întors, așa cum ne-au obișnuit, cu o serie de rezultate foarte bune. Au terminat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului Oana Dumitru (cat. 34 kg) și Alexandru Minea (cat. 32 kg). Medalia de argint a fost cucerită de Răzvan Jeaca (cat. 60 kg). Amara a obținut și două medalii de bronz, prin Robert Gresianu (cat. 35 kg) și Cristian Toader (cat. 62 kg). Pe lângă luptătorii români, la competiție au mai... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2020, 13:40 (3471 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița nu mai are sediu

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița nu mai are sediu

Proiectele de modernizare a Spitalului Județean de Urgență Slobozia lasă Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița fără sediu. În ultimii 2 ani, instituția a primit 3 notificări din partea Consiliului Județean Ialomița cu privire la eliberarea spațiilor pe care le utili­zează în prezent, în cadrul Spitalului Slobozia. Oficialii Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița au făcut la rândul lor demersuri pe lângă Primăria Slobozia pentru obținerea unui nou sediu, însă până acum nu au primit niciun răspuns. «Avem o corespondență purtată cu Primăria Slobozia, dar nu am primit niciodată răspuns din partea dânșilor!» a ex­plicat situația Olimpia Popescu, directorul Serviciului Județean de Ambulanță ... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2020, 10:05 (5693 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal sexual în Olanda cu tinere din Ialomița

Scandal sexual în Olanda cu tinere din Ialomița

Procurorii olandezi au pus în mișcare urmărirea penală pe numele unui tânăr de 30 de ani din zona Fetești. Acesta este acuzat că ar fi obligat cinci tinere să practice prostituția pe străzile capitalei Amsterdam. În prezent, proxenetul se află în custodia autorităților judiciare olandeze și urmează să fie judecat. Anchetatorii cer acum date autorităților române cu privire la alte fapte de natură penală pe care acesta le-ar fi comis în trecut.

50 de euro pentru o partidă de sex Surse judiciare au explicat faptul că tinerele au fost racolate și duse în Olanda prin deja cunoscuta metodă... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2020, 14:50 (7063 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Apă infestată cu substanțe chimice și materii fecale

Pericolul nevăzut de la robinete

Apă infestată cu substanțe chimice și materii fecale

Apa furnizată în rețelele publice pune în pericol sănătatea ialomițenilor. Situația este confirmată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița, ai cărei specialiști au întocmit un Raport privind calitatea apei potabile la nivelul județului. Datele prezentate în documentul oficial au la bază analizele efectuate în cursul anului 2019, în urma prelevării probelor de apă de la stațiile existente în județul Ialomița. Analizele au scos la iveală prezența în apă a unor substanțe chimice periculoase, dar și materii fecale...

Dezastrul de la robinete În anul 2019, conform datelor Direcției de... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2020, 10:40 (8782 vizualizări - 13 comentarii)

REPORTAJ

În vizită pe «moșia Elenei Neagu» din centrul Sloboziei

Ruinele Casei de Cultură a Sindicatelor

În vizită pe «moșia Elenei Neagu» din centrul Sloboziei

E acolo de pe vremea co­muniștilor. E așa de mai bine de 10 ani... Acum 2 ani, zidurile dinspre «groapa lui Stoica» s-au desprins din rosturi. Și trotuarele. În sală plouă dinainte de «Colectiv»... Și, oricum, nu are aviz ISU. În acte, aparține Sindicatelor. Dar e cunoscută drept «moșia Elenei Neagu»...

Ce s-a ales din moștenirea comuniștilor?
În Casa de Cultură a Sindicatelor e frig ca-n stradă. La intrarea pe care am ales-o noi funcționează un magazin de pantofi, un xerox și un birou de firmă, cu toate aruncate de-a valma. E și un bar, cu mese de ping-pong, dar peste iarnă e... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2020, 12:10 (10884 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean va cheltui 399 milioane de lei în 2020

Bugetul Ialomiței a fost bătut în cuie

Consiliul Județean va cheltui 399 milioane de lei în 2020

Consiliul Județean Ialomița a făcut publică varianta finală a bugetului pentru anul în curs. Potrivit datelo oficiale, instituția va cheltui 130,6 mili­oane de lei pentru funcționare și 262,4 milioane de lei pentru dezvoltare. Deși bugetul anului 2020 este cu 25 mi­lioane de lei mai mic decât în 2019, oficialii instituției apreciază că acesta este «cel mai echilibrat buget din ultimii ani».

O dezbatere publică formală Luni, 10 februarie a.c., la Sala «Europa» oficialii Consiliului Județean Ialomița au organizat o dezbatere publică în care au prezentat varianta finală a bugetului instituției... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2020, 16:20 (4780 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

«Împreună pentru Educație» la Perieți

Proiect unic în mediul rural

«Împreună pentru Educație» la Perieți

Autoritățile locale din Perieți au realizat un proiect inedit prin care susțin Educația la nivelul comunității. «Împreună pentru Educație» este numele inițiativei prin care ad­ministrația locală încearcă să-i aducă pe elevi mult mai aproape de școală și profesori. Activi­tățile au început încă din toamna trecută și se vor derula pe întreg parcursul anului școlar, până la vacanța mare. «Ne dorim ca elevii noștri să fie mult mai implicați în ceea ce privește activitățile care se desfășoară la școală. Tocmai de aceea am decis să le fim alături!» susține Adrian Merlea, primarul lo­calității Perieți. Proiectul derulat la Perieți este unic la nivelul localităților rurale din județul Ialomița.
... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2020, 11:40 (10736 vizualizări - 38 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
294 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
IJJ Ialomița: Evenimente dedicate «Zilei Jandarmeriei Române»

IJJ Ialomița: Evenimente dedicate «Zilei Jandarmeriei Române»

Pe data de 3 aprilie se împlinesc 172 de ani de la înființarea Jandarmeriei Române. Pentru a marca acest eveniment, Inspectoratul Județean de Jandarmi Ialomița organizează o serie de manifestări. Astfel ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 17:00
(1742 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut pentru «tâlhărie calificată»

Polițiștii de Investigații Criminale din cadrul Poliției Municipiului Slobozia au depistat miercuri, 23 martie a.c., un bărbat bănuit de comiterea unei infracțiuni de «tâlhărie calificată» asupra unei persoane ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 16:40
(3501 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 16 noi cazuri de COVID-19

Joi, 24 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26904, fiind înregistrate 16 de noi cazuri față de ziua de miercuri, 2 ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 15:15
(2977 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Movilița

Incendiu la o casă din Movilița

Miercuri, 23 martie, în jurul orelor 22,45, Detașamentul de Pompieri Urziceni a intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din comuna Movilița. Pompierii s-au deplasat la locul intervenției ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 11:55
(8111 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Este interzisă arderea miriștilor și a resturilor vegetale pe terenul arabil!

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează fermierii cu privire la obligația de a respecta normele de ecocondiționalitate. Ecocondiționalitatea este o componentă a Politicii Agricole ...[citește_toată_știrea]

24 Martie 2022, 11:40
(13738 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Razie de amploare a polițiștilor

Țăndărei: Razie de amploare a polițiștilor

Peste 130 de autoturisme au fost controlate, 28 de sancțiuni contravenționale aplicate și 2 proprietari de imobile, racordate ilegal la rețeaua de energie electrică, au fost depistați în flagrant. Este ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 17:30
(5592 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Țăndărei razie


ISU Ialomița: 3 incendii produse în gospodăriile unor cetățeni

ISU Ialomița: 3 incendii produse în gospodăriile unor cetățeni

Marți, 22 martie a.c., pompierii ialomițeni au intervenit în cazul a 3 incendii produse în incinta a 3 gospodării de pe raza localităților ialomițene Valea Ciorii, Fetești și Movilița. În cazul incendiului ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:50
(3023 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Peste 1600 fermieri ialomițeni au depus Cereri Unice de Plată

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) se află în plină Campanie de primire a cererilor unice de plată pentru anul 2022. Astfel, în perioada 1-22 martie 2022, în județul Ialomița au fost ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:40
(2234 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 30 de noi cazuri de COVID-19

Miercuri, 23 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26888, fiind înregistrate 30 de noi cazuri față de ziua de marți, ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:15
(1329 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de control ale DSVSA Ialomița

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează cu privire la faptul că, în intervalul 23.03.2022-01.05.2022, vor fi dispuse măsuri specifice, precum intensificarea controalelor ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 15:00
(10167 vizualizări - 0 comentarii)


Exercițiu de simulare a unui cutremur la Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Exercițiu de simulare a unui cutremur la Liceul Teoretic «Paul Georgescu» Țăndărei

Joi, 24 martie a.c., în cadrul Liceului Teoretic Paul Georgescu» Țăndărei se va desfășura un exercițiu tactic de simulare a unui cutremur. Exercițiile de acest tip sunt absolut necesare și urmăresc modul ...[citește_toată_știrea]

23 Martie 2022, 12:30
(22644 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 43500 de lei

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 77 de evenimente, dintre care 73 au fost sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112 și au constatat 19 infracțiuni. Din totalul acestora, ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 15:50
(8968 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 18 noi cazuri de COVID-19

Marți, 22 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26858, fiind înregistrate 18 noi cazuri față de ziua de luni, 21 martie ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 15:35
(3523 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Se efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 15:10
(10424 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: TVA rambursată de peste 7,44 milioane de lei

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița, prin structurile sale fiscal-teritoriale, a rambursat în primele două luni ale anului 2022, conform selecției naționale, TVA în valoare de 7,44 milioane ...[citește_toată_știrea]

22 Martie 2022, 11:25
(2296 vizualizări - 0 comentarii)


ITM Ialomița: Amenzi aplicate la stațiile de distribuție carburanți

În perioada 10-16 martie 2022, inspectorii ITM Ialomița au desfășurat ample acțiuni de control la stațiile de distribuție carburanți. Aceștia au verificat modul în care sunt respectate cerințele minime ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 17:15
(16496 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 4 noi cazuri de COVID-19

Luni, 21 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26840, fiind înregistrate 4 noi cazuri față de ziua de duminică, 20 martie ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 15:15
(4037 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Locuință cuprinsă de flăcări

Duminică, 20 martie a.c., pompierii din Urziceni au fost solicitați să intervină pentru stingerea unui incendiu produs la locuința unui cetățean din Dridu. Trei echipaje de pompieri cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 13:00
(8694 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu incendiu


Incendii de vegetație uscată la Moldoveni, Movila, Roșiori, Țăndărei și Dridu

Incendii de vegetație uscată la Moldoveni, Movila, Roșiori, Țăndărei și Dridu

Duminică, 20 martie a.c., pompierii ialomițeni au fost solicitați să intervină în cazul a 6 incendii de vegetație uscată, produse pe raza localităților Moldoveni, Movila, Roșiori, Țăndărei și Dridu. În ...[citește_toată_știrea]

21 Martie 2022, 12:40
(10053 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 25 de noi cazuri de COVID-19

Duminică, 20 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26836, fiind înregistrate 25 de noi cazuri față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

20 Martie 2022, 16:05
(2124 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 18 noi cazuri de COVID-19

Sâmbătă, 19 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26811, fiind înregistrate 18 noi cazuri față de ziua de vineri, 18 ...[citește_toată_știrea]

19 Martie 2022, 15:50
(1565 vizualizări - 0 comentarii)


Instituția Prefectului Ialomița: Criza refugiaților ucraineni, în atenția autorităților

Vineri, 18 martie a.c., Instituția Prefectului Ialomița a convocat Comitetul Județean pentru Situații de Urgență. În cadrul întâlnirii oficiale au fost discutate aspecte legate de triajul refugiaților ucraineni ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 16:40
(20289 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Haine contrafăcute, confiscate de polițiști

Joi, 17 martie a.c., polițiștii din Fetești, în timp ce desfășurau acțiuni specifice pe raza de competență, au surprins o persoană în timp ce oferea spre vânzare trecătorilor mai multe articole de îmbrăcăminte ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 15:50
(2133 vizualizări - 0 comentarii)


Traian: Femeie bătută de concubin

În ziua de joi, 17 martie a.c., polițiștii ialomițeni au emis un ordin de protecție provizoriu, după ce o femeie de 49 de ani, domiciliată în comuna Traian, a sesizat faptul că a fost agresată de concubin ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 15:45
(4363 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Miercuri, 30 martie 2022, termen limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că miercuri, 30 martie 2022, este termenul limită de depunere a Formularului 394. Perioada de raportare este cea declarată ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 15:30
(11087 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 21 de noi cazuri de COVID-19

Vineri, 18 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26793 , fiind înregistrate 21 de noi cazuri față de ziua de joi, 17 ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 15:10
(1738 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Bursa locurilor de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița pune la dispoziția șomerilor din județ 442 de noi locuri de muncă. Cele mai multe dintre acestea se sunt destinate persoanelor calificate într ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 12:40
(4136 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 200 milioane de euro pentru Ajutoarele Naționale Tranzitorii, în 2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) aduce la cunoștința beneficiarilor că până la data curentă a autorizat la plată Ajutoare Naționale Tranzitorii (ANT) în sectoarele vegetal și zootehnic ...[citește_toată_știrea]

18 Martie 2022, 10:30
(9202 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiuni preventive în școlile din județ

În ultimele 24 de ore, peste 800 de elevi din Fetești și comunele arondate Secției nr. 1 Poliție Rurală Slobozia au participat la acțiunile desfășurate de polițiști, în scopul prevenirii victimizării acestora ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2022, 17:15
(2616 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: 21 de noi cazuri de COVID-19

Joi, 17 martie 2022, la nivelul județului Ialomița, potrivit raportărilor, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 26772, fiind înregistrate 21 de noi cazuri față de ziua de miercuri, 1 ...[citește_toată_știrea]

17 Martie 2022, 15:16
(1203 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...