Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Apă infestată cu substanțe chimice și materii fecale

Pericolul nevăzut de la robinete

Apă infestată cu substanțe chimice și materii fecale

Apa furnizată în rețelele publice pune în pericol sănătatea ialomițenilor. Situația este confirmată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița, ai cărei specialiști au întocmit un Raport privind calitatea apei potabile la nivelul județului. Datele prezentate în documentul oficial au la bază analizele efectuate în cursul anului 2019, în urma prelevării probelor de apă de la stațiile existente în județul Ialomița. Analizele au scos la iveală prezența în apă a unor substanțe chimice periculoase, dar și materii fecale...

Dezastrul de la robinete În anul 2019, conform datelor Direcției de Sănătate Publică Ialomița, au fost efectuate peste 500 de analize ale probelor de apă prelevate de la cele mai mari stații amenajate la nivelul județului Ialomița. Toate anali­zele au fost efectuate de către experții DSP Ialomița în laboratorul de specialitate pe care aceștia îl dețin la Slobozia. Fără să mai surprindă pe nimeni, datele trecute în Raportul privind calitatea apei la nivelul județului sunt îngrijorătoare. Apa care ar trebui, în realitate, să fie potabilă are mai multe probleme. Prin analizele efectuate de specialiștii DSP au fost identificate în apa furnizată populației concentrații peste limita admisă a unor parametri precum nitriți, nitrați, enterococi, sulf, mangan, fier, bacterii coliforme sau materii fecale. De fiecare dată cauza care generează aceste depășiri o reprezintă lipsa procedurilor de tratare a apei distribuită în rețelele publice. Multe dintre stațiile care există la nivelul județului Ialomița nu dispun de echipamente sau proceduri eficiente în ceea ce privește tratarea apei. «Neconfor­mitățile înregistrate sunt generate de lipsa unor proceduri de tratare a apei, ineficiența procesului de tratare sau depășiri la sursă pentru unii parametri ce necesită aplicarea unor trepte suplimentare de tratare a apei...» sunt de părere specialiștii din cadrul Direcției de Sănătate Publică Ialomița, care au verificat calitatea apei potabile la nivelul județului.

Fonduri cheltuite în zadar
În aparență, administrațiile locale se arată preocupate de calitatea apei potabile pe care o distri­buie­ în rețelele publice. În ultimii 3 ani, administrațiile locale din Ialomița au solicitat Guvernului României, prin Programul Național de Dezvoltare Locală 1 și 2, peste 170 milioane de lei pentru reabilitarea și modernizarea rețelelor publice de apă și canalizare amenajate la nivelul localităților. Conform datelor Ministerului Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației, 21 de localități din Ialomița au inițiat astfel de proiecte de utilitate publică. În ciuda banilor cheltuiți, sistemele de apă amenajate în Ialomița nu pot fi puse în funcțiune din cauza faptului că nu pot fi auto­rizate din punct de vedere sanitar. În 2019, la nivelul județului Ialomița, potrivit Direcției de Sănătate Publică, 42 de sisteme de apă și canalizare nu dețineau autorizație sanitară de funcționare din cauza problemelor de potabilizare a apei. Mai mult, din cele 21 de loca­lități care au realizat proiecte de modernizare a sistemelor de apă și canalizare, doar două localități au făcut demersuri pentru ca Guvernul României să aloce fonduri pentru amenajarea unor stații de tratare a apei. Valoarea respectivelor proiecte se ridică la peste 20 mi­lioane de lei, iar stațiile urmează să fie puse în funcțiune în primăvara acestui an.

17 Februarie 2020, 08:40 (4524 vizualizări - 13 comentarii)

Citiți și:
Apa de la robinete, pericol real pentru sănătatea ialomițenilor

Comentariile cititorilor:


Trihalo Fecale cu Rugină :
(21 Februarie 2020, 07:03)
Apa este vitala.Procentele ridicate de apa din corp spun totul si administratia locala permite intoxicarea "a la cart" cu porcaria ce avem acum la robinete. (sigur cu vorbaraia ca vor fi investitii pentru corectare). De ce se permite asa ceva? Orasul este plin de PETuri de 5 si 10L si toata lumea e multumita,linistita.Fara ziaristii ce deranjeaza din cand in cand,nimeni nu sesizeaza nimic.
Vasile:
(19 Februarie 2020, 17:38)
Aha eu cred ca tu ai inteles mesajul , pana una alta vezi ca te murdaresti de gramatica la gura @#Vasile. Asa procedau securisti pe vremuri, diversiunea e cea mai buna forma de a devia de la subiect. Na ca asta e buna, hai noroc si pa , beti apa infestata ca va place, apa cu c.cat. 
@Vasile:
(19 Februarie 2020, 10:40)
Bai, nene, cum conjugi verbul a da? Eu da-u, tu da-i, el, ea d-a. Noi da-m, voi da-ti, ei da-u. Vorba ta, cap de cocean si mai vrei sa fii luat in serios..
Dă-i cu detergent ca iese:
(19 Februarie 2020, 07:00)
Fiecare capetenie de organizatie se ocupa de viata imbunatatita continuu a grupului pe care il conducea.Femeile sa dea nastere unor prunci sanatosi,barbatii sa fie puternici,buni de munca,totul pentru progres.In Ialomita,sefii politici parca vor sa vada in cosciuge/gropi comune intreaga populatie,ca la altceva nu ne gandim.Si cat de aserviti politic sa fie cei din DSP,Politie si chiar SRI ca sa asiste si participe pasiv la programul apa de canal pe conducte potabile.Cetatenii orasului trebuie sa fie reprezentati /aparati de institutii ce au atributii in acest sens pentru ca altfel vor aparea grupuri de luptatori(reziatenta),ce nu vor mai arunca bancomate in aer ci se vor razvrati sistemului.Sigur isi vor reveni si masculii cu glezne goale/epilati din lancezeala sa puna intrebari asupra dreptului constitutional de a nu fi otraviti.
Vasile:
(18 Februarie 2020, 23:08)
Bai cetateni cap de coceni, de ce nu da-ti in judecata primaria  ? V-ati uitat pe serviciile de furnizare a apei ? Ce scrie pe factura apa menajera cu pret de consum ? Nu cumva ar trebui toti cetatenii sa se grupeze si sa dea in judecata atat primaria cat si serviciul de distributie al apei pentru ca pun in pericol vietile cetatenilor ? 
Mary:
(18 Februarie 2020, 14:00)
  De acord!!! Publicați buletine de analize, atât din județ cât și din Slobozia!!! Să vadă proștii pe cine votează!!! 
 P.S. Să nu vă vină idei!!! Cine minte, măsa-i c--vă!!!
gigel:
(18 Februarie 2020, 08:28)
Avem ceea ce meritam, apa cu cac*t! Din 1795 de cititori doar 6 s-au incumetat sa lase un comentariu aici. Stam si induram ca boii. A fost intrebat vreodata vreun primar, pe strada, de treaba asta? Cand ii vedeti pe la zilele orasului, zilele recoltei, zilele bla-bla ii aplaudati ca oile in loc sa-i luati la intrebari. Capul plecat sabia nu-l taie. Neam de slugi fricoase, asta suntem. 
Potabila ionasciana:
(18 Februarie 2020, 06:57)
Sunt cele mai ieftine si de aceea se regasesc in apa potabila.S-a incercat achizitionarea de Cyclon B dar licitația este contestata.De asemenea,mercurcul sau alte metale grele sunt din ce in ce mai greu de gasit.Zicea presedintele moraru ca va avea buget mai mare in 2020, poate reuseste ceva prin Asia,gen antrax ori holera,ca se dau si astea pe liste,nu e usor.In ritm european ne vine randul abia peste 15 ani la ceva toxic,cu pret bun. - Asta este grija purtata de guvernanti,de alesii locali si clar de psd.Multumim si pentru trihalometani,ca nu e usor sa supravietuiesti cu doze "potabile" de chimicale din robinet.Suntem puternici! #vanguradenenorociti
Lor:
(18 Februarie 2020, 00:15)
Agentia pentru protectia consumatorului de ce nu se sesizeaza ?! DSP ar trebui sa transmita avertismente in continuu pentru popuatia orasului in urma analizelor rezultate!Institutiile care au investit din banii nostri,bani cu nemiluita pentru asazisa modernizare a sistemului public de alimentare cu apa " potabia" sa raspunda pentru aceste esecuri! Ce facem continuam asa fara sa ne pese, ce vina au copiii nostri? Chiar nu va ganditi nesimtitilor! Puneti osul la treaba zbateti-va pentru cetateni, pentru noi, pentru copiii nostri sunt atatea posibilitati!!
Cetatean:
(17 Februarie 2020, 23:33)
Cand te gândesti ca cu apa aia te speli pe mâini, pe fata,.... cu apa aia de la robinet se face cafeaua pe la toate aparatele si localurile din oras...cu apa asta împutita se gateste in toate restaurantele din oras , unde mănâncă toata lumea...apa asta se foloseste la fabricarea painii... ASTA ESTE GENOCID..... ESTE O CRIMA CU PREMEDITARE ASUPRA POPULATIEI ...SI A TUTUROR LOCUITORILOR DIN ORAS...CHIAR SI A CELOR CARE NU FAC NIMIC SA INDREPTE SITUATIA...Daca se va mai putea indrepta situatia.....
slobozean:
(17 Februarie 2020, 21:49)
Chiar nesimtiti! Va bateti joc de noi de atata timp si nu va pasă. Ăștia care sunteti cu PSD, va place ce apă aveti la robinet?
Apa potabilă:
(17 Februarie 2020, 20:11)
Să se restituie cetățenilor orașului Slobozia diferența de preț a apei pe care am platit o la preț de apă potabilă.
Lor:
(17 Februarie 2020, 17:31)
Suntem in anul 2020 si avem la robinet apa cu rahat. Niste nesimtiti! Isi urmaresc numai propriile interese si nu fac nimic pentru locuitorii orasului. Va rog sa ne spuneti cati bani s-au investit inutil in ultimii 20 de ani in statia de tratare si reteaua de apa. Cine raspunde pentru sanatatea noastra? De ce platim apa ca fiind apa potabila la robinet? Unde sunt cei care trebuie sa traga la raspundere pe cei vinovati?Ce masuri se vor lua cu aceasta situatie?