Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Bully-Trotinetă vrea președinte al Tineretului Social-Democrat

Bully-Trotinetă vrea președinte al Tineretului Social-Democrat

Planul A: Parlamentarul ialomițean PSD Andrei Pop, devenit celebru pentru o lege care nu poate fi apli­cată, are ambiții politice noi. El ar vrea să devină pre­ședinte al tineretului social-democrat din România, funcție ocupată de aproape 3 ani de Gabriel Petrea. Pentru că nu are pedigree de ministru ca Petrea și nu este susținut nici măcar de propria Organizație (nu fiți supărat, domnu’ Pop, nimeni nu e profet în țara lui!), cel mai tânăr al doilea parlamentar al țării a decis să adopte o strategie de campanie surprinzătoare. El i-a luat locul deputatului PNL Gheorghe Tinel (PNL) și apare la toate emisiunile politice și talk-show-urile de noapte... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2020, 14:10 (5393 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Medic agresat de părinții unui copil la Spitalul Municipal Urziceni

Medic agresat de părinții unui copil la Spitalul Municipal Urziceni

Incident la Spitalul Municipal din Urziceni, petrecut în urmă cu o săptămână. Un medic pediatru al unității medicale a fost agresat, în timpul serviciului, de părinții unuia dintre copiii internați. Oamenii s-au revoltat pentru că medicul i-a rugat să aștepte câteva minute pe hol pentru a verifica starea de sănătate a copilului. Repre­zen­tanții Spitalului Municipal Urziceni susțin faptul că au depus o plângere și reclamă faptul că se confruntă des cu astfel de situații. Mai grav este faptul că din cauza scandalurilor provocate de pacienți sau rudele acestora, medicii refuză să mai profezeze în cadrul unității medicale. În prezent, Spitalul Municipal Urziceni are nevoie de 7 medici specialiști... [citește_tot_articolul]

24 Februarie 2020, 09:55 (6660 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Freelancing, trendul tinerilor ialomițeni

Freelancing, trendul tinerilor ialomițeni

Potrivit celor mai recente statistici date de Eurostat, România ocupă locul 4 în Europa, cu 17% români din populația activă profesional care se ocupă cu freelancing. Conform raportărilor Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă, în Ialomița 400 de tineri caută lunar un loc de muncă. Potrivit logicii Eurostat, 300 dintre aceștia și-ar dori să devină liber profesioniști și să își urmeze propriile pasiuni...

Despre freelancing Freelancing este cel mai nou termen utilizat pentru a defini conceptul de liber profesionist. Pentru a vă face mai clar acest... [citește_tot_articolul]

23 Februarie 2020, 10:50 (4270 vizualizări - 0 comentarii)

REPORTAJ

Avocat la 13 ani

Avocat la 13 ani

Se numește Cristian Gabriel Moraru și este elev al Școlii Gimnaziale «Barbu Catargiu» din comuna Maia, județul Ialomița. Și este singurul elev din școală care a cerut ore opționale de Educație Juridică. «Vreau să îi apăr pe cei care spun adevărul până la capăt!» ne spune. Și îl credem!

La marginea lumii Școala din Maia e la marginea lumii, pe o stradă lăturalnică și desfundată. N-o găsești dacă nu întrebi și n-o bagi de seamă dacă nu o cauți... Dar e școala lui Cristian și pentru el e cea mai frumoasă de pe pământ. Pentru că aici a găsit profesori care îi cultivă pasiunile și îl încurajează... [citește_tot_articolul]

22 Februarie 2020, 12:40 (6401 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Afaceri administrative de 5 milioane de euro în «eurocomuna» Valea Ciorii

Afaceri administrative de 5 milioane de euro în «eurocomuna» Valea Ciorii

bonus: Afacerile care trag să moară

În urmă cu 3 ani, comuna Valea Ciorii accesa un proiect european în valoare de 5 milioane de euro pentru «dezvoltare comunitară prin măsuri integrate». În anul de grație 2020, din cele 5 milioane de euro au rămas în urmă 17 containere cu «afaceri locale», 14 locuri de muncă și zeci de dosare care confirmă finalizarea cu succes a proiectului. Realitatea, ca de obicei, este ceva mai nuanțată...

Sărăcie de 5 milioane de euro Proiectul «Eurocomuna-Dezvoltare comunitară prin măsuri integrate în comuna Valea Ciorii, județul Ialomița» a fost unul din cele 5 proiecte finanțate din FSE prin... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2020, 15:40 (13021 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Fantezii edilitare cu gaze naturale, marcă înregistrată Consiliul Județean

Ultimatum administrativ

Fantezii edilitare cu gaze naturale, marcă înregistrată Consiliul Județean

Consiliul Județean Ialomița intenționează să înființeze o Asociație de Dezvoltare Intercomunitară care să gestioneze exclusiv «procedurile de înființare și extindere a rețelei de distribuție de gaze naturale». Miza acestei inițiative o re­prezintă controlul asupra administrațiilor locale și asupra fondurilor pentru elaborarea studiilor de fezabilitate.

Un șlagăr administrativ Consiliul Județean Ialomița a lansat în urmă cu câteva zile un ultimatum către ad­ministrațiile publice locale interesate de investiții în extinderea rețelelor de gaze naturale. Conform documentului, instituția... [citește_tot_articolul]

21 Februarie 2020, 11:10 (4641 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primarul Mocioniu a semnat pentru o investiție de 28 milioane de lei

Un nou proiect megalomanic la Slobozia

Primarul Mocioniu a semnat pentru o investiție de 28 milioane de lei

Marți, 18 februarie 2020, primarul Adrian Mocioniu a semnat contractul de finanțare pentru «reabilitarea căilor de rulare ale transportului public» din Slobozia. Proiectul are o valoare de 28 milioane de lei și ar urma sa fie finalizat până în anul 2023...

Bani europeni pentru Slobozia
Pentru că parcarea subterană nu a fost de ajuns pentru slobozeni, administrația locală a decis că Slobozia are nevoie și de «reabilitarea căilor de rulare ale transportului public». Proiectul, demarat în urmă cu 3 ani, a ajuns în faza procedurilor de semnare a contractului de finanțare... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2020, 17:20 (12792 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Local a aprobat bugetul Sloboziei pentru 2020

Pe repede înainte

Consiliul Local a aprobat bugetul Sloboziei pentru 2020

Luni, 17 februarie 2020, Consiliul local Slobozia s-a reunit în cadrul unei șe­dințe extraordinare. Cel mai important proiect de pe ordinea de zi a fost cel privind aprobarea bugetului Sloboziei pentru anul 2020. Primăria Slobozia nu a respectat procedura legală de a supune bugetul dezbaterii publice.

Buget votat la limită Bugetul Sloboziei pentru anul 2020 a fost votat la limită, de 12 din cei 14 consi­lieri locali prezenți în sală. Cele două abțineri aparțin grupului PNL. Conform proiectului de hotărâre, bugetul Sloboziei pentru anul 2020 este de 103,2 milioane de lei. Bugetul Sloboziei... [citește_tot_articolul]

20 Februarie 2020, 10:10 (5111 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Slobozia nu e groapa de gunoi a nimănui!»

Dragoș Soare, candidat PNL la Primăria Slobozia

«Slobozia nu e groapa de gunoi a nimănui!»

Dragoș Soare, primul politician care și-a anunțat candidatura la Primăria Slobozia, a susținut marți, 18 februarie 2020, o conferință de presă. El a acuzat public administrația locală de incompetență, corupție și abuz. Conferința de presă a fost susținută alături de deputatul PNL Gheorghe Tinel, la sediul Organizației.

Începe campania pentru locale
Dragoș Soare, candidatul PNL la Primăria Slobozia, a lansat primele atacuri publice împotriva actualei guvernări locale. Dragoș Soare a susținut public că primarul Adrian Mocioniu este «lipsit de respect față de concetățenii săi care îi plătesc salariul»... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2020, 15:05 (15856 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Nicolae Sitaru, cronica unei demisii anunțate

adio PLUS, adio Cioloș

Nicolae Sitaru, cronica unei demisii anunțate

bonus: N-a fost un consilier județean rău

Săptămâna trecută, Nicolae Sitaru a anunțat că se retrage din politică. Lasă în urmă două mandate de consilier județean, două partide pe care le-a girat și un hambar de promisiuni electorale neonorate. O dată cu el dispare și ultima fărâmă de încredere a naivilor care și-au închipuit că politica se poate face și cu oameni integri...

Adio, PLUS Nicolae Sitaru a anunțat săptămâna trecută printr-un comunicat de presă că renunță la calitatea de membru de partid în PLUS Ialomița, filială care l-a curtat îndelung pentru a se bucura de notorietatea sa politică. «Având în vedere că în Adunarea generală a Asociației Producătorilor de Porumb din România am fost ales președinte al Asociației sunt obligat, conform deontologiei funcției pe care o ocup, să nu aparțin niciunui partid politic!»... [citește_tot_articolul]

19 Februarie 2020, 11:20 (6595 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procurorii DIICOT din Slobozia și polițiștii spanioli, pe urmele unei rețele infracționale specializată în furturi

Descinderi la palatele romilor din Țăndărei

Procurorii DIICOT din Slobozia și polițiștii spanioli, pe urmele unei rețele infracționale specializată în furturi

Organele judiciare au revenit la palatele romilor din Țăndărei. Marți, 18 februarie 2020, procurorii DIICOT din Slobozia, împreună cu polițiști din Spania, au desfășurat 7 percheziții domiciliare pe raza orașului. Vizați au fost mai mulți suspecți, membri ai unei rețele infracționale, specializată în furturi de bijuterii din magazinele de lux spaniole. Pe numele a două persoane ar fi fost emise mandate europene de arestare de către autoritățile din Spania.

Sechestre puse pe bunurile suspecților Din primele informații, ancheta a început în Spania, acolo unde romii din Țăndărei ar fi... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2020, 19:15 (33376 vizualizări - 35 comentarii)

Click aici

SPORT

«La Cluj, jucătoarele au evoluat execrabil!»

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia, președintele Nicolae Goidea este tranșant

«La Cluj, jucătoarele au evoluat execrabil!»

Viața handbalistică merge mai departe. Fetele de la HCM Slobozia au meci în Cupă la Baia Mare, iar peste 10 zile reiau jocurile din campionat, deplasându-se la Craiova. Totuși, înfrângerea rușinoasă de la Cluj continuă să doară, iar președintelui Nicolae Goidea îi este greu să treacă peste aceasta. Întrebat despre cauzele usturătorului eșec, acesta a făcut o analiză tran­șantă: «Evoluție execrabilă a jucătoarelor care au crezut că victoria se poate obține doar prin simpla lor prezență pe teren... Au avut în față handbaliste de 16, 17, 18 ani, care au dat o lecție de handbal de manual mai experimentatelor sportive ale echipei noastre în frunte cu Ivan, Toma și Georgescu. La Cluj s-a jucat pe valoare... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2020, 16:05 (6279 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

SPORT

3 amicale până la startul returului

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

3 amicale până la startul returului

Fotbaliștii Unirii Slobozia au pus punct celei mai grele perioade din pauza competițională, cantonamentul de 10 zile de la Izvorani. Elevii lui Enache Costea au disputat săptămâna trecută și un joc amical cu o altă reprezentantă a Ligii a III-a, CS Balotești. Meciul contra ilfovenilor a adus cea mai bună prestație din această iarnă pentru Toma și compania. Unirea Slobozia s-a impus cu 6-0, prin go­lurile reușite de Ibrian, Unguru și Dinu plus tripa realizată de nou ve­nitul Alexandru Muscă. Galben al­baștrii au beneficiat de un week-end liber, urmând ca până la startul returului să mai dispute 3 jocuri amicale. Următorul meci de pre­gătire îl vor juca împotriva celor de la CSM Focșani. Partida... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2020, 14:55 (3420 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Rezultate excelente la Reghin

Lupte libere, CS Amara

Rezultate excelente la Reghin

În perioada 14-15 februarie a.c., orașul Reghin a găzduit Turneul Internațional de Lupte «Memorial Voicu Ștefănescu și Benedek Levente». La această competiție au participat peste 230 de sportivi, printre aceștia aflându-se și o delegație a celor de la CS Amara. Copiii antrenați de Marian Moraru s-au întors, așa cum ne-au obișnuit, cu o serie de rezultate foarte bune. Au terminat pe cea mai înaltă treaptă a podiumului Oana Dumitru (cat. 34 kg) și Alexandru Minea (cat. 32 kg). Medalia de argint a fost cucerită de Răzvan Jeaca (cat. 60 kg). Amara a obținut și două medalii de bronz, prin Robert Gresianu (cat. 35 kg) și Cristian Toader (cat. 62 kg). Pe lângă luptătorii români, la competiție au mai... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2020, 13:40 (3471 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița nu mai are sediu

Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița nu mai are sediu

Proiectele de modernizare a Spitalului Județean de Urgență Slobozia lasă Serviciul Județean de Ambulanță Ialomița fără sediu. În ultimii 2 ani, instituția a primit 3 notificări din partea Consiliului Județean Ialomița cu privire la eliberarea spațiilor pe care le utili­zează în prezent, în cadrul Spitalului Slobozia. Oficialii Serviciului Județean de Ambulanță Ialomița au făcut la rândul lor demersuri pe lângă Primăria Slobozia pentru obținerea unui nou sediu, însă până acum nu au primit niciun răspuns. «Avem o corespondență purtată cu Primăria Slobozia, dar nu am primit niciodată răspuns din partea dânșilor!» a ex­plicat situația Olimpia Popescu, directorul Serviciului Județean de Ambulanță ... [citește_tot_articolul]

18 Februarie 2020, 10:05 (5693 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Scandal sexual în Olanda cu tinere din Ialomița

Scandal sexual în Olanda cu tinere din Ialomița

Procurorii olandezi au pus în mișcare urmărirea penală pe numele unui tânăr de 30 de ani din zona Fetești. Acesta este acuzat că ar fi obligat cinci tinere să practice prostituția pe străzile capitalei Amsterdam. În prezent, proxenetul se află în custodia autorităților judiciare olandeze și urmează să fie judecat. Anchetatorii cer acum date autorităților române cu privire la alte fapte de natură penală pe care acesta le-ar fi comis în trecut.

50 de euro pentru o partidă de sex Surse judiciare au explicat faptul că tinerele au fost racolate și duse în Olanda prin deja cunoscuta metodă... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2020, 14:50 (7059 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Apă infestată cu substanțe chimice și materii fecale

Pericolul nevăzut de la robinete

Apă infestată cu substanțe chimice și materii fecale

Apa furnizată în rețelele publice pune în pericol sănătatea ialomițenilor. Situația este confirmată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița, ai cărei specialiști au întocmit un Raport privind calitatea apei potabile la nivelul județului. Datele prezentate în documentul oficial au la bază analizele efectuate în cursul anului 2019, în urma prelevării probelor de apă de la stațiile existente în județul Ialomița. Analizele au scos la iveală prezența în apă a unor substanțe chimice periculoase, dar și materii fecale...

Dezastrul de la robinete În anul 2019, conform datelor Direcției de... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2020, 10:40 (8782 vizualizări - 13 comentarii)

REPORTAJ

În vizită pe «moșia Elenei Neagu» din centrul Sloboziei

Ruinele Casei de Cultură a Sindicatelor

În vizită pe «moșia Elenei Neagu» din centrul Sloboziei

E acolo de pe vremea co­muniștilor. E așa de mai bine de 10 ani... Acum 2 ani, zidurile dinspre «groapa lui Stoica» s-au desprins din rosturi. Și trotuarele. În sală plouă dinainte de «Colectiv»... Și, oricum, nu are aviz ISU. În acte, aparține Sindicatelor. Dar e cunoscută drept «moșia Elenei Neagu»...

Ce s-a ales din moștenirea comuniștilor?
În Casa de Cultură a Sindicatelor e frig ca-n stradă. La intrarea pe care am ales-o noi funcționează un magazin de pantofi, un xerox și un birou de firmă, cu toate aruncate de-a valma. E și un bar, cu mese de ping-pong, dar peste iarnă e... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2020, 12:10 (10884 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Consiliul Județean va cheltui 399 milioane de lei în 2020

Bugetul Ialomiței a fost bătut în cuie

Consiliul Județean va cheltui 399 milioane de lei în 2020

Consiliul Județean Ialomița a făcut publică varianta finală a bugetului pentru anul în curs. Potrivit datelo oficiale, instituția va cheltui 130,6 mili­oane de lei pentru funcționare și 262,4 milioane de lei pentru dezvoltare. Deși bugetul anului 2020 este cu 25 mi­lioane de lei mai mic decât în 2019, oficialii instituției apreciază că acesta este «cel mai echilibrat buget din ultimii ani».

O dezbatere publică formală Luni, 10 februarie a.c., la Sala «Europa» oficialii Consiliului Județean Ialomița au organizat o dezbatere publică în care au prezentat varianta finală a bugetului instituției... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2020, 16:20 (4780 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

«Împreună pentru Educație» la Perieți

Proiect unic în mediul rural

«Împreună pentru Educație» la Perieți

Autoritățile locale din Perieți au realizat un proiect inedit prin care susțin Educația la nivelul comunității. «Împreună pentru Educație» este numele inițiativei prin care ad­ministrația locală încearcă să-i aducă pe elevi mult mai aproape de școală și profesori. Activi­tățile au început încă din toamna trecută și se vor derula pe întreg parcursul anului școlar, până la vacanța mare. «Ne dorim ca elevii noștri să fie mult mai implicați în ceea ce privește activitățile care se desfășoară la școală. Tocmai de aceea am decis să le fim alături!» susține Adrian Merlea, primarul lo­calității Perieți. Proiectul derulat la Perieți este unic la nivelul localităților rurale din județul Ialomița.
... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2020, 11:40 (10734 vizualizări - 38 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
319 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Jilavele: Depistat la volanul unei mașini neînmatriculate

Joi, 8 iulie a.c., polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au oprit în trafic, pe raza localității Jilavele, pentru control, un autoturism condus de un bărbat, de 36 de ani, din Urziceni. În urma verificărilor ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 18:20
(3278 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: Lemne confiscate

Joi, 8 august a.c., polițiștii Secției 5 Poliție Rurală Jilavele au depistat, pe raza localității Maia,  doi bărbați, de 42 de ani, din județul Prahova, în timp ce descărcau material lemnos în dreptul ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 18:15
(5027 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Expoziție de pictură «Naționali-Internaționali»

Centrul Național de Cultură a Romilor-Romano Kher anunță susținerea unei noi expoziții de pictură, «Naționali-Internaționali», semnată de Eugen Raportoru. Vernisajul expoziției va avea loc marți, 13 august ...[citește_toată_știrea]

9 August 2019, 18:10
(3389 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Incendiu de vegetație în apropiere de A2

Miercuri, 7 august a.c., în jurul orelor 14,00, un incendiu de vegetație a izbucnit pe terenul aflat în imediata vecinătatea a Autostrăzii A2, pe terasamentul căii ferate, respectiv la km 156 în direcția ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 18:40
(3368 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Urziceni: Razie de amploare a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune de amploare pe raza municipiului Urziceni, pentru depistarea și sancționarea faptelor antisociale. În cadrul activităților au fost ...[citește_toată_știrea]

8 August 2019, 13:50
(4321 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

IPJ Ialomița: Acțiune de prevenire a furturilor din autoturisme

Miercuri, 7 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, în colaborare cu polițiștii de Proximitate din cadrul Poliției Municipiului Slobozia, au desfășurat ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 21:08
(5024 vizualizări - 0 comentarii)


Moldoveni: Surprinși în flagrant la furat

În noaptea de miercuri spre joi, 7/8 august a.c., în jurul orei 1,00, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 5 Jilavele au depistat în flagrant o femeie, de 30 de ani, și un minor de 13 ani ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 19:15
(3746 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Moldoveni furt


Ialomița: Lemne confiscate

Marți, 6 august a.c., polițiștii de Ordine Publică, împreună cu specialiștii silvici au desfășurat mai multe controale pe drumurile publice și la punctele de lucru de pe raza județului pentru combaterea ...[citește_toată_știrea]

7 August 2019, 19:10
(3928 vizualizări - 0 comentarii)


Accident mortal între Stelnica și Fetești

În noaptea de 5/6 august a.c., pe DN3B, între localitățile Stelnica și Fetești s-a produs un accident de circulație soldat cu decesul unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat, de 45 de ani, din Fetești ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 21:10
(4338 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Activități de informare la Tabăra Amara

Marți, 6 august a.c., polițiștii din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității din cadrul IPJ Ialomița au desfășurat activități de informare a elevilor aflați în Tabăra Amara. În ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 21:05
(4071 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La volan cu un permis fals

Luni, 5 august a.c., polițiștii feteșteni au surprins în flagrant un bărbat, de 37 de ani, din Fetești, în timp ce conducea pe raza localității de domiciliu fără a deține permis de conducere. Șoferul a ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:55
(3384 vizualizări - 0 comentarii)


Ordine de protecție emise de polițiștii ialomițeni

Marți, 6 august a.c., polițiștii alobozeni au emis două ordine de protecție provizorii pe numele a doi bărbați, de 29 și 30 de ani. În primul caz, polițiștii au întocmit un dosar penal pe numele bărbatului ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:50
(3587 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiune pentru depistarea transportatorilor neautorizați de persoane

În perioada 1-4 august a.c., polițiștii din cadrul IPJ Ialomița au controlat 21291 autovehicule și 13 societăți comerciale în cadrul acțiunii pentru depistarea celor care efectuează transport neautorizat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:45
(6402 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

În perioada 2-4 august a.c., trei bărbați, cu vârste cuprinse între 40 și 66 de ani, au fost depistați de polițiștii ialomițeni în timp ce conduceau autoturisme pe drumurile publice deși anterior consumaseră ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:40
(3586 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Dosar penal pentru un fals taximetrist


Sâmbătă, 3 august a.c., polițiștii rutieri au depistat pe raza municipiului Fetești un bărbat, de 54 de ani, în timp ce conducea un autoturism în regim «taxi» pe raza localității de domiciliu. La ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:35
(3535 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Ordin de protecție provizoriu

Sâmbătă, 3 august a.c., în jurul orelor 22,00, polițiștii slobozeni au întocmit un dosar penal pe numele unui bărbat din Slobozia sub aspectul săvârșirii infracțiunii de «violență în familie». În urma cercetărilor ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:30
(3837 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Movilița

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 16,30, pe raza localității Movilița s-a produs o coliziune între un autoturism și o autoutilitară. Pentru salvarea celor trei victime, un minor de 7 ani, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:25
(3318 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier pe DN2

Duminică, 4 august a.c., în jurul orelor 11,30, o coliziune s-a produs pe DN2 între un autoturism și un camion. Salvatorii de la Detașamentul Urziceni au intervenit pentru salvarea celor două victime, acestora ...[citește_toată_știrea]

6 August 2019, 20:20
(2498 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: DN2 accident


4,83%, rata șomajului în Ialomița

La sfârșitul lunii iunie 2019, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4570  șomeri (din care 2064 femei), rata șomajului fiind de 4,83%, cu 0,69 ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 20:25
(3043 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de o mașină în apropiere de Platonești

Joi, 1 august a.c., în apropiere de localitatea Platonești, s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. Din verificările efectuate de polițiștii ajunși la locul accidentului, s ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 20:10
(2730 vizualizări - 0 comentarii)


Alexeni: Percheziții la persoane bănuite de «furt»

Joi, 1 august a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au efectuat două percheziții domiciliare pe raza localității Alexeni, la persoane bănuite de comiterea infracțiunii de furt din ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 20:05
(3449 vizualizări - 0 comentarii)


Rădulești: Confiscare de lemne

Polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Jilavele au depistat joi, 1 august a.c., pe raza localității Rădulești, un bărbat de 40 de ani, din județul Argeș, în timp ce transporta, cu o autoutilitară ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 19:55
(2461 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 5-9 august a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparații la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

2 August 2019, 19:50
(5736 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Arestat pentru «contrabandă calificată»

Marți, 30 iulie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza de competență pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2019, 19:15
(3284 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Accident rutier soldat cu cinci victime

Ialomița: Accident rutier soldat cu cinci victime

Marți, 30 iulie, a.c.,în jurul orelor 10,30, un autoturism care se deplasa pe ruta Grivița-Amara a părăsit partea carosabilă. În urma evenimentului, cinci persoane au fost rănite, doi minori și trei adulți ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2019, 18:20
(4239 vizualizări - 0 comentarii)


Bomba cu ceas de la Vivani ticăie: Groapa de gunoi a Sloboziei a luat foc!

În noaptea de duminică spre luni, 28/29 iulie 2019, un incendiu a izbucnit la groapa de gunoi aparținând Vivani. Pompierii de la Detașamentul Slobozia au acționat timp de 4 ore pentru lichidarea focului ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2019, 20:05
(6960 vizualizări - 0 comentarii)


Tovărășia: A intrat cu căruța într-o bătrână de 81 de ani

Luni, 29 iulie a.c., în timp ce un bărbat, de 32 de ani, din localitatea Tovărășia se deplasa cu o căruță pe raza localității de domiciliu, ar fi pierdut controlul vehiculului și a acroșat un pieton, o ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2019, 19:20
(3663 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 6 focare de Pestă Porcină Africană

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează că, la data de 29.07.2019, pe raza județului Ialomița, sunt declarate 6 focare de Pestă Porcină Africană. Acestea au fost ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2019, 18:15
(2731 vizualizări - 0 comentarii)


Firmă din Vlădeni, amendată de Poliția Economică

Marți, 23 iulie a.c., polițiștii de Investigare a Criminalității Economice au desfășurat o serie de activități de verificare a unor unități economice de pe raza județului Ialomița, privind comercializarea ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 18:30
(3452 vizualizări - 2 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea «Truck&Bus»

În primele 4 zile ale acțiunii «Truck&Bus», polițiștii rutieri din cadrul IPJ Ialomița au oprit peste 180 de autovehicule pentru control și au aplicat 65 sancțiuni contravenționale pentru abaterile ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2019, 18:25
(4901 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...