Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Apă infestată cu substanțe chimice și materii fecale

Pericolul nevăzut de la robinete

Apă infestată cu substanțe chimice și materii fecale

Apa furnizată în rețelele publice pune în pericol sănătatea ialomițenilor. Situația este confirmată de Direcția de Sănătate Publică Ialomița, ai cărei specialiști au întocmit un Raport privind calitatea apei potabile la nivelul județului. Datele prezentate în documentul oficial au la bază analizele efectuate în cursul anului 2019, în urma prelevării probelor de apă de la stațiile existente în județul Ialomița. Analizele au scos la iveală prezența în apă a unor substanțe chimice periculoase, dar și materii fecale...

Dezastrul de la robinete În anul 2019, conform datelor Direcției de... [citește_tot_articolul]

17 Februarie 2020, 10:40 (8782 vizualizări - 13 comentarii)

REPORTAJ

În vizită pe «moșia Elenei Neagu» din centrul Sloboziei

Ruinele Casei de Cultură a Sindicatelor

În vizită pe «moșia Elenei Neagu» din centrul Sloboziei

E acolo de pe vremea co­muniștilor. E așa de mai bine de 10 ani... Acum 2 ani, zidurile dinspre «groapa lui Stoica» s-au desprins din rosturi. Și trotuarele. În sală plouă dinainte de «Colectiv»... Și, oricum, nu are aviz ISU. În acte, aparține Sindicatelor. Dar e cunoscută drept «moșia Elenei Neagu»...

Ce s-a ales din moștenirea comuniștilor?
În Casa de Cultură a Sindicatelor e frig ca-n stradă. La intrarea pe care am ales-o noi funcționează un magazin de pantofi, un xerox și un birou de firmă, cu toate aruncate de-a valma. E și un bar, cu mese de ping-pong, dar peste iarnă e... [citește_tot_articolul]

16 Februarie 2020, 12:10 (10885 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consiliul Județean va cheltui 399 milioane de lei în 2020

Bugetul Ialomiței a fost bătut în cuie

Consiliul Județean va cheltui 399 milioane de lei în 2020

Consiliul Județean Ialomița a făcut publică varianta finală a bugetului pentru anul în curs. Potrivit datelo oficiale, instituția va cheltui 130,6 mili­oane de lei pentru funcționare și 262,4 milioane de lei pentru dezvoltare. Deși bugetul anului 2020 este cu 25 mi­lioane de lei mai mic decât în 2019, oficialii instituției apreciază că acesta este «cel mai echilibrat buget din ultimii ani».

O dezbatere publică formală Luni, 10 februarie a.c., la Sala «Europa» oficialii Consiliului Județean Ialomița au organizat o dezbatere publică în care au prezentat varianta finală a bugetului instituției... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2020, 16:20 (4780 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

«Împreună pentru Educație» la Perieți

Proiect unic în mediul rural

«Împreună pentru Educație» la Perieți

Autoritățile locale din Perieți au realizat un proiect inedit prin care susțin Educația la nivelul comunității. «Împreună pentru Educație» este numele inițiativei prin care ad­ministrația locală încearcă să-i aducă pe elevi mult mai aproape de școală și profesori. Activi­tățile au început încă din toamna trecută și se vor derula pe întreg parcursul anului școlar, până la vacanța mare. «Ne dorim ca elevii noștri să fie mult mai implicați în ceea ce privește activitățile care se desfășoară la școală. Tocmai de aceea am decis să le fim alături!» susține Adrian Merlea, primarul lo­calității Perieți. Proiectul derulat la Perieți este unic la nivelul localităților rurale din județul Ialomița.
... [citește_tot_articolul]

15 Februarie 2020, 11:40 (10741 vizualizări - 38 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Spargeri date în magazinele cu haine din Helsinky comise de un ialomițean din Amara

Spargeri date în magazinele cu haine din Helsinky comise de un ialomițean din Amara

Un bărbat de 37 de ani din Amara este principalul suspect al unui dosar de «furt calificat», deschis pe numele său de autoritățile judiciare din Finlanda. Acesta era în vizorul polițiștilor după ce a dat mai multe spargeri în magazinele cu haine de lux din Helsinky.

Mod de operare inedit Cazul bărbatului din Amara a intrat în atenția polițiștilor din Helsinky încă de acum 3 ani. Modul de operare al infractorului era foarte bine pus la punct. Din actele de urmărire penală înaintate organelor judiciare din România a reieșit faptul că hoțul intra în ma­gazinele cu haine de lux, apoi așeza... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2020, 17:15 (8579 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia: Iubire pe pereți de «Ziua Îndrăgostiților»

Slobozia: Iubire pe pereți de «Ziua Îndrăgostiților»

Cea mai romantică zi din an a surprins cuplurile de îndrăgostiți din Slobozia exprimându-și iubirea. Sărbătoarea cu iz american de pe 14 Februarie a fost întâmpinată de tinerii slobozeni cu încercări, mai mult sau mai puțin inedite, de a impresiona persoanele iubite. De la flori și ciocolată și până la declarații de dragoste realizate cu graffiti pe zidurile blocurilor sau instituțiilor publice... Potrivit unor studii realizate la nivel național, aproape jumătate dintre români consideră această zi ca fiind o ocazie bună de a-și arăta dragostea față de partener, o treime nefiind preocupată prea mult cu ziua de 14 Februarie, în timp ce restul alege să nu o serbeze chiar deloc.

... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2020, 13:20 (2207 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

ANCHETĂ

Fondurile europene din containerele de la Traian

Metode inedite de implementare

Fondurile europene din containerele de la Traian

bonus: Magazinul de pompe funebre are concurență

În urmă cu 3 ani, comuna Traian a accesat 5 milioane de euro prin Fondul Social European-Programul Operațional Capital Uman 2014-2020. La momentul respectiv, pro­iectul era declarat «cel mai complex de acest gen din România», dat fiind caracterul lui integrat și impactul asupra comunităților marginalizate. La 3 ani distanță, cele 22 de afaceri anunțate atunci au fost sigilate în niște containere, în spatele Primăriei. Primarul Fănel Năstase susține că «niciun ban european nu a fost cheltuit inutil!», însă nu are nicio explicație pentru ceea ce se întâmplă în realitate. Și asta e doar partea văzută a proiectului...

Un proiect de 5 milioane de euro... [citește_tot_articolul]

14 Februarie 2020, 10:10 (11348 vizualizări - 3 comentarii)

REPORTAJ

«Alexandra, cetățean român și american. Sunt interesată să lucrez în Slobozia!»

«Alexandra, cetățean român și american. Sunt interesată să lucrez în Slobozia!»

În luna ianuarie 2020, Alexandra Cernat s-a prezentat la AJOFM Ialomița. Alexandra are dublă cetățenie, română și americană, și se întoarce acasă după 12 ani de muncă în Statele Unite ale Americii. Pare neverosimil, dar e adevărat! Și, tocmai de aceea, este o istorioară numai bună de povestit în ziar...

Un CV american la AJOFM Alexandra Cernat are 34 de ani și este expert în contabilitate și audit. A plecat din Slobozia în urmă cu 12 ani, iar la 1 ianuarie 2020 s-a întors acasă. Primul ei contact oficial cu România a fost Agenția Județeană pentru Ocupa­rea Forței de Muncă Ialomița.... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2020, 15:50 (11265 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Certificat de urbanism pentru prima fabrică de ars cauciucuri

Bomba ecologică de la Iazu

Certificat de urbanism pentru prima fabrică de ars cauciucuri

Firma Adora TECH a demarat procedurile legale pentru construirea primei instalații de piroliză a cauciucului din Ialomița. Conside­rată de experți drept «bombă ecologică», investiția a fost mascată în «două corturi me­talice» în curtea fostului CAP din Iazu, în imediata vecinătate a caselor. Certificatul de urbanism a fost deja eliberat de către autori­tățile locale din Scânteia, iar acum se așteaptă avizul de la Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița. «Este o investiție complexă pentru care e nevoie de autorizație integrată de mediu...» a precizat Laurențiu Ghiauru, directorul Agenției.

Noi afaceri cu deșeuri... [citește_tot_articolul]

13 Februarie 2020, 12:10 (10291 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Liviu Patrichi, director la Spitalul Fetești

Are din nou slujbă la stat!

Liviu Patrichi, director la Spitalul Fetești

Un zvon vag, venit dinspre PSD a căpătat contur. Liviu Patrichi, investitorul de 3 milioane de euro al Sloboziei, a ajuns director la Spitalul «Anghel Saligny» Fetești. Da, da, vorbim de ex-consilierul local PSD și directorul adjunct vreme de aproximativ o lună al AFIR al cărui singur merit real a fost că e vecin de gard cu cine trebuie din PSD. Domnia sa ocupă funcția de director începând de vineri, 7 februarie 2020, după ce și-a lăsat sacoșa la coada pentru numit directori în funcție încă din vara anului trecut. Salutăm și noi această performanță a PSD în plină dictatură PNL și așteptăm cu încredere ziua în care și ceilalți vecini de gard ai noului lider PSD Slobozia vor primi sinecuri calde... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2020, 19:20 (17945 vizualizări - 41 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Abateri financiare descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Abateri financiare descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Curtea de Conturi a României a dat publicității Raportul de activitate privind controalele efectuate în cursul anului trecut. Verifi­cările auditorilor ialomițeni au scos la iveală abateri financiare de 15,5 mili­oane de lei. La fel ca în anii precedenți, cele mai multe probleme constatate au vizat neîncasarea corespunzătoare a ta­xelor și impozitelor locale, plata lucră­rilor de utilitate publică fără ca acestea să fie, în fapt, realizate sau acordarea nejustificată de sporuri salariale. Va­loarea prejudiciilor financiare s-ar putea diminua dacă administrațiile publice ar acorda mai multă atenție mecanismelor interne de verificare și dacă și-ar concentra activitatea pe gestionarea eficientă a... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2020, 09:55 (7511 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Alexandru Stoica, candidatul PI pentru Slobozia

Alexandru Stoica, candidatul PI pentru Slobozia

Îl mai țineți minte pe ex-primarul Alexandru Stoica? Da, da! Ăla de declara public că și un balot de paie câștigă alegerile dacă e pus pe listele PSD. Ei, bine, după ce a rămas fără sprijinul pesedeilor locali, ctitorul gropii din mijlocul Sloboziei care îi poartă numele a trecut la Partidul Ialomițenilor. Cu arme, bagaje și jumătate din Organizația PSD, spun gurile rele. Iar PI, de bucurie că a făcut o așa achiziție, l-a cocoțat moț în fruntea listei pentru Alegerile Locale de la Slobozia, declarându-l candidatul ideal pentru un nou mandat de primar. Și uite-așa se închide aria cercului (n.red.: PiR pătrat pentru susținătorii Vioricăi Dăncilă), unde Pi rămâne la valoarea... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2020, 14:40 (16779 vizualizări - 22 comentarii)

Click aici

SPORT

Remiză cu Progresul Spartac

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Remiză cu Progresul Spartac

Unirea Slobozia se află în cantonament la Izvorani unde, pe lângă antrenamente, mai ciupește timp și pentru câte un meci amical. S-a întâmplat sâmbătă 8 februarie a.c., când Unirea a întâlnit pe Progresul Spartac București. Băieții lui Enache Costea au fost colegi de serie în sezonul trecut cu progresiștii și ambele echipe au ratat promovarea în fa­voarea Rapidului. Acum este fie­care cu seria ei și ambele sunt în poziția de lider: Unirea în Seria a II-a, iar Progresul în Seria a III-a. Cu alte cuvinte, un meci amical care ar putea fi reeditat în toamnă în Liga a II-a. Partida de sâmbătă a fost așa cum ne așteptam, una echilibrată, fiecare echipă câștigând câte o repriză. În prima parte, echipa... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2020, 13:20 (4391 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camioanele care aprovizionează supermarketul «ilegal» blochează domeniul public

La Slobozia

Camioanele care aprovizionează supermarketul «ilegal» blochează domeniul public

Scandalul dintre administrația locală a Sloboziei și locatarii blocului din oraș la parterul căruia funcționează un supermarket deschis ilegal este departe de a se termina. Chemați în instanță, reprezentanții Primăriei Slobozia susțin cu documente că accesul mașinilor de mare tonaj care aprovizionează cu marfă magazinul în apropierea imobilului este interzis. În realitate, situația este cu totul alta. Camioanele încărcate cu marfă pătrund pe spațiul verde din spatele blocului și blochează toate parcările din zonă. În tot acest timp, Primăria Slobozia a ignorat situația și nu a sancționat reprezen­tanții magazinului deși are toate pârghiile legale pentru a aplica amenzi.

Indiferență administrativă... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2020, 12:50 (35153 vizualizări - 102 comentarii)

Click aici

SPORT

Varză á la Slobozia

Handbal, Liga Națională, Universitatea Cluj Napoca-HCM Slobozia 27-22 (12-7)

Varză á la Slobozia

Rebeca Necula are 16 ani, este coordonator și în meciul contra Sloboziei a marcat 10 goluri. Interul stânga Patricia Moraru are 19 ani și, la rândul ei, se poate mândri cu 6 reușite în poarta echipei noastre. Și ele sunt debutante în Ligă la fel ca Vacariu, Ilie, Moldoveanu sau Naumenco... Totodată, ele nu au nici pe departe experiența lui Ivan, Georgescu sau Toma, dar asta nu a părut să le de­ranjeze. Alin Bondar, antrenorul Clujului, le-a aruncat în luptă într-un meci atât de important și ele au știut să profite de încrederea lui. Cu cele două jucătoare în prim plan, Clujul a bătut lejer Slobozia, care a făcut un joc slab atât în apărare, cât și în atac. Astfel, Bondar este la a treia victorie... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2020, 10:20 (8087 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«MMA politic» între primarul Mocioniu și fostul șef DADP, Valeriu Roșca

Conflict deschis în administrația locală

«MMA politic» între primarul Mocioniu și fostul șef DADP, Valeriu Roșca

bonus: Radu Paros taie bilete la greva «spontană» a DADP

Puseul de viscol din 6 februarie 2020 a făcut prima victimă politică. Primarul Slo­boziei, Adrian Mocioniu, l-a demis în fața camerelor de filmat pe Va­leriu Roșca, directorul DADP Slobozia. În replică, acesta l-a acuzat de lașitate, în cadrul unei conferințe de presă. Surse administrative confirmă că funcția de director al DADP va fi ocupată de către consilierul primarului Adrian Mocioniu, Radu Paros. Acesta a negat oficial ca va accepta nominalizarea pe post.

O demisie cusută cu ață de împrumut Primarul Adrian Mocioniu l-a demis în fața camerelor de filmat pe directorul DADP Slobozia... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2020, 19:40 (15437 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Avioane (de) pe hârtie la aeroportul de la Alexeni

Noi promisiuni administrative

Avioane (de) pe hârtie la aeroportul de la Alexeni

Consiliul Județean Ialomița continuă să caute investitori pentru reabilitarea aeroportului de la Alexeni. Conform infor­mațiilor susținute public în cadrul ședinței Con­siliului Județean Ialomița de miercuri, 29 ianuarie 2020, instituția ar fi primit o scrisoare de intenție «de la un fond de investiții care are la dispoziție 52 mi­liarde de euro...».

Aeroport de măritat. Căutăm investitori!
În urmă cu 2 ani, la preluarea aeroportului de la Alexeni, autoritățile județene au promis public investiții masive pentru reabilitarea obiectivului și a zonei. De-a lungul anilor, printre... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2020, 14:40 (4257 vizualizări - 1 comentariu)

ANCHETĂ

Grădiniță de 1,89 milioane de lei pentru 24 de copii

Unde se duc banii publici când se duc?

Grădiniță de 1,89 milioane de lei pentru 24 de copii

Comun Colelia a accesat prin PNDL2 1,89 milioane de lei pentru reabilitarea grădiniței din sat. Între timp, copiii nu au mai avut răbdare, au crescut și s-au dus la școală. Acum grădinița e aproape gata. Directoarea școlii, Elena Neagoe spune că va transforma grădinița într-o școală mixtă. Primarul Niță Nichita spune că în sălile de clasă goale se vor amenaja «spații de joacă moderne». Adevărul, numai Dumnezeu și Experience Com, firma care lucrează la toate investițiile din comună, îl știu...

După 16 ani de făcut nimic Niță Nichita e primar la Colelia de la facerea comunelor. Adică... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2020, 09:50 (12384 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Sănătatea din Ialomița primește bani prin acte adiționale

La început de an

Sănătatea din Ialomița primește bani prin acte adiționale

În așteptarea Contrac­tului Cadru de finanțare, furnizorii de servicii medicale din Ialomița primesc fonduri pentru funcționare în baza actelor adiționale. Repre­zentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița susțin că fondurile destinate spitalelor, farma­ciilor, medicilor de familie sau laboratoarelor medicale se ridică la aproximativ 20 mi­lioane de lei. «Nu vor fi probleme în asigurarea fondurilor pentru serviciile medicale din Ialomița!» a precizat Mihai Geantă, președintele CJAS Ialomița.

Fonduri pentru Sănătatea ialomițeană
În cadrul unei conferințe de presă... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2020, 11:05 (5921 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Crește numărul elevilor bolnavi de gripă

În Ialomița

Crește numărul elevilor bolnavi de gripă

Statistică îngrijorătoare în ceea ce privește evoluția cazurilor de gripă sezonieră înregistrate în școlile din Ialomița. Autoritățile susțin faptul că numărul îmbolnăvirilor a crescut semnificativ prin comparație cu săptămâna trecută. 134 de elevi din județ sunt diagnosticați cu gripă în momentul de față. Secția Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a devenit neîncăpătoare din cauza copiilor care suferă de afecțiuni respiratorii specifice sezonului rece.

Școlile rămân deschise Dacă în urmă cu o săptămână 64 de elevi din județ sufereau de gripă, săptămâna aceasta rapor... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2020, 12:40 (4142 vizualizări - 2 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
295 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Cercetările în dosarul «Art» s-au finalizat. Primarul Alexandru Stoica și trei subordonați au fost trimiși în judecată!

Procurorii Parchetului de pe lîngă Judecătoria Slobozia au finalizat cercetările în dosarul «Art» și au dispus trimiterea cazului spre judecare. Inculpații acestei anchete sînt Alexandru Stoica, primarul ...[citește_toată_știrea]

27 Mai 2015, 12:40
(8446 vizualizări - 3 comentarii)


Munteni Buzău: Doi tineri bănuiți de proxenetism, reținuți de polițiști

Polițiștii specializați în Investigarea Criminalității, împreună cu luptători din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale din cadrul IPJ Ialomița, au efectuat percheziții domicilare la locuințele a două ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2015, 14:40
(6416 vizualizări - 3 comentarii)


Ialomița: Fără permise sau beți la volan

Polițiștii rutieri au depistat pe șoselele județului doi bărbați de 27, respectiv 56 de ani, care conduceau autovehicule pe drumurile publice deși anterior consumaseră băuturi alcoolice. Cei în cauză au ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2015, 12:20
(6374 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Peste 100 de șoferi vitezomani, sancționați

La acest sfîrșit de săptămînă, 22-24 mai a.c., polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

26 Mai 2015, 11:10
(3418 vizualizări - 1 comentariu)


anunț angajare

SC AMZ SRL Slobozia
angajează șoferi profesioniști
condiții
-posesori permis categ. C+E
-cel puțin 1 an experiență
-deținători atestat de marfă
-fișă medicală și
aviz psihologic valabile
Constituie avantaj cunoștințe
de mecanică și întreținere camioane

Se oferă un loc de muncă stabil
și salariu atractiv

Pentru detalii sunați la
tel. 0724/000.595
adresa e-mail [email protected]

22 Mai 2015, 19:45


25 mai, Ziua Jandarmilor Ialomițeni

Luni, 25 mai, Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița îmbracă strai de sărbătoare, trăind efervescența festivităților dedicate Zilei Unității. «A 120-a aniversare a drumului nostru de continuitate în ...[citește_toată_știrea]

22 Mai 2015, 17:50
(5918 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmii ialomițeni păzesc «Ziua localității»

Peste 140 de jandarmi vor asigura, în perioada 21-24 mai 2015, măsurile de ordine și siguranță publică necesare bunei desfășurări a activităților prilejuite de «Ziua Municipiului Slobozia» și «Ziua Municipiului ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 16:10
(5657 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Conferința Națională a Agricultorilor-2015

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România, federație reprezentativă legală a producătorilor agricoli români, organizează Conferința Națională a Agricultorilor-2015, cu tema «Agricultura Romaniei ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 15:20
(4488 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Rezultatele concursurilor «Prietenii Pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

Vineri, 15 mai 2015, la concursul «Prietenii Pompierilor», ce s-a adresat elevilor din clasele V-VIII, băieți și fete, s-au înscris 4 echipe (băieți și mixt) și 2 echipe (fete), reprezentante ale școlilor ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 13:25
(5943 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți Tîrg: Incendiu la o hală

O hală ce aparține unei societăți comerciale din localitatea Fierbinți Tîrg a fost cuprinsă de flăcări. Cel mai probabil, incendiul a fost generat de suprasolicitarea unui tablou electric sau de o defecțiune ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 12:05
(7752 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Termen limită pentru depunerea Declarațiilor 200 și 230

Administrația Județeana a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că data de 25.05.2015 este termenul limită pentru  depunerea Declarației 200-«Declarație privind ...[citește_toată_știrea]

20 Mai 2015, 11:20
(5638 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: O șoferiță a ajuns cu mașina într-o curte

Slobozia: O șoferiță a ajuns cu mașina într-o curte

Accident rutier la Slobozia, în dimineața zilei de sîmbătă, 16 mai 2015. Se pare că din cauza unui alt conducător auto, o șoferiță a pierdut controlul mașinii și a intrat în gardul care împrejmuia o gospodărie ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2015, 17:05
(9606 vizualizări - 5 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


APIA Ialomița: Ajutor de minimis pentru agricultura ecologică

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că s-a publicat, în Monitorul Oficial, Hotărîrea de Guvern nr. 219 din 29.04.2015, privind modificarea și completarea Hotărîrii de Guvern nr ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 20:25
(6031 vizualizări - 0 comentarii)


Marș al motocicliștilor la Slobozia

În cadrul campaniei derulată de Ministerul Afacerilor Interne prin Poliția Română «Motocicliștii există în trafic», la Slobozia va fi organizat un marș al motocicliștilor. Evenimentul se va produce după ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 18:10
(5452 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: «Lanțul de lectură»

Sîmbătă, 16 mai 2015, simultan în 16 orașe din România se va derula flashmob-ul de promovare a lecturii «Lanțul de lectură». La acest proiect participă și localitatea Vlădeni, devoratorii de cărți fiind ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 16:55
(4643 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: A murit într-un accident rutier

Coșereni: A murit într-un accident rutier

Un bărbat de 57 de ani a murit într-un grav accident rutier petrecut în zona localității Coșereni. Din cauza evenimentului, traficul a fost întrerupt mai bine de o oră. Din primele informații, bărbatul ...[citește_toată_știrea]

14 Mai 2015, 14:15
(11387 vizualizări - 2 comentarii)


Lilieci: Un mort și cinci răniți, într-un accident rutier

Grav accident de circulație în zona localității Lilieci, în dimineața zilei de 13 mai 2015. O persoană a murit și alte cinci au fost rănite în urma nefericitului eveniment. Supraviețuitorii au fost transportați ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2015, 15:10
(9306 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: Lilieci accident


DSVSA Ialomița: Campanie de vaccinare antirabică la vulpi

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a anunțat că, în perioada 18.05-10.06.2015, în județul Ialomița se va desfășura campania de vaccinare antirabică de primăvara a vulpilor ...[citește_toată_știrea]

13 Mai 2015, 13:20
(8502 vizualizări - 0 comentarii)


Jandarmeria Ialomița are un nou inspector șef!

În conformitate cu ordinul Inspectorului General al Jandarmeriei Române, cu data de 10 mai 2015, colonelul Ionel Mihailuc, inspector șef la Inspectoratul de Jandarmi Județean Vrancea, se ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 20:15
(6925 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Trimiși în judecată pentru infracțiuni economice

Procurori din cadrul Parchetului de pe lîngă Tribunalul Ialomița au dispus punerea în mișcare a acțiunii penale față de inculpații:
SPIREA MARINEL, pentru săvîrșirea infracțiunilor ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 19:10
(9307 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Simulare a unei ședințe de consiliu local cu tineri

Proiectul «Inițiativă pentru comunitatea mea!» continuă în județul Ialomița cu ultimele două activități: simularea unei ședințe de consiliu local și formarea unui grup de inițiativă locală la Slobozia. ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 17:05
(10007 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Concursurile «Prietenii pompierilor» și «Cu viața mea apăr viața»

Inspecția de Prevenire din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița organizează, cu sprijinul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița, competițiile școlare ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 16:15
(9520 vizualizări - 0 comentarii)


Biciclist acroșat de un autoturism la Dridu

Sîmbătă, 9 mai 2015, Poliția a fost sesizată cu privire la faptul că pe DJ101, în comuna Dridu, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. În urma verificărilor efectuate s-a stabilit ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 15:35
(5394 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu accident


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de peste 600000 de lei!

La acest sfîrșit de săptămînă, 8-10 mai 2015, polițiștii Serviciului Rutier au continuat acțiunile desfășurate pentru prevenirea evenimentelor rutiere, precum și pentru conștientizarea conducătorilor auto ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 15:10
(5787 vizualizări - 1 comentariu)


DSVSA Ialomița: Peste 1130 tone de produse, conficate

În ultima perioadă de timp, inspectorii DSVSA Ialomița au urmărit modul în care operatorii economici respectă prevederile legale în ceea ce privește asigurarea condițiilor de igienă, a condițiilor de temperatură ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 14:15
(6388 vizualizări - 0 comentarii)


Săveni: Festivalul județean de folclor «Zărzărică, zărzărea» și-a desemnat cîștigătorii

Festivalul-concurs județean de folclor «Zărzărică, zărzărea», organizat de Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Ialomița și-a încheiat vineri, 8 mai 2015, cea de-a XX ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 13:40
(6622 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A luat foc o autoutilitară

Un scurtcircuit produs la instalația electrică a fost cauza probabilă care a dus la izbucnirea unui incendiu la o autoutilitară ce se deplasa duminică după-amiază, 10 mai 2015, pe strada Călărași, din ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 12:40
(7131 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești incendiu


Elemente de muniție, descoperite într-o curte din Sudiți

Două proiectile explozive de calibru 100 mm au fost descoperite în după-amiaza zilei de sîmbătă, 9 mai 2015, de un cetățean din localitatea Sudiți, în timpul unor lucrări agricole în gospodărie. Echipajul ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 12:15
(9706 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul PSD Marian Neacșu, secretar general al Consiliului Național PSD

Joi, 7 mai 2015, cu prilejul reuniunii Comitetului Executiv Național al PSD, deputatul PSD Marian Neacșu a fost ales secretar general al Consiliului Național al Partidului Social-Democrat. De reținut că ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 11:20
(8433 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Precizări privind contribuțiile de asigurări sociale de sănătate

În vederea aplicării unitare a prevederilor Titlul IX2 «Contribuții sociale obligatorii» din Legea nr.571/2003 privind Codul Fiscal, cu modificările și completările ulterioare, referitoare la stabilirea ...[citește_toată_știrea]

12 Mai 2015, 10:25
(7767 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...