Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Liviu Patrichi, director la Spitalul Fetești

Are din nou slujbă la stat!

Liviu Patrichi, director la Spitalul Fetești

Un zvon vag, venit dinspre PSD a căpătat contur. Liviu Patrichi, investitorul de 3 milioane de euro al Sloboziei, a ajuns director la Spitalul «Anghel Saligny» Fetești. Da, da, vorbim de ex-consilierul local PSD și directorul adjunct vreme de aproximativ o lună al AFIR al cărui singur merit real a fost că e vecin de gard cu cine trebuie din PSD. Domnia sa ocupă funcția de director începând de vineri, 7 februarie 2020, după ce și-a lăsat sacoșa la coada pentru numit directori în funcție încă din vara anului trecut. Salutăm și noi această performanță a PSD în plină dictatură PNL și așteptăm cu încredere ziua în care și ceilalți vecini de gard ai noului lider PSD Slobozia vor primi sinecuri calde... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2020, 19:20 (17911 vizualizări - 41 comentarii)

EVENIMENT

Abateri financiare descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Abateri financiare descoperite de auditorii Camerei de Conturi Ialomița

Curtea de Conturi a României a dat publicității Raportul de activitate privind controalele efectuate în cursul anului trecut. Verifi­cările auditorilor ialomițeni au scos la iveală abateri financiare de 15,5 mili­oane de lei. La fel ca în anii precedenți, cele mai multe probleme constatate au vizat neîncasarea corespunzătoare a ta­xelor și impozitelor locale, plata lucră­rilor de utilitate publică fără ca acestea să fie, în fapt, realizate sau acordarea nejustificată de sporuri salariale. Va­loarea prejudiciilor financiare s-ar putea diminua dacă administrațiile publice ar acorda mai multă atenție mecanismelor interne de verificare și dacă și-ar concentra activitatea pe gestionarea eficientă a... [citește_tot_articolul]

12 Februarie 2020, 09:55 (7502 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Alexandru Stoica, candidatul PI pentru Slobozia

Alexandru Stoica, candidatul PI pentru Slobozia

Îl mai țineți minte pe ex-primarul Alexandru Stoica? Da, da! Ăla de declara public că și un balot de paie câștigă alegerile dacă e pus pe listele PSD. Ei, bine, după ce a rămas fără sprijinul pesedeilor locali, ctitorul gropii din mijlocul Sloboziei care îi poartă numele a trecut la Partidul Ialomițenilor. Cu arme, bagaje și jumătate din Organizația PSD, spun gurile rele. Iar PI, de bucurie că a făcut o așa achiziție, l-a cocoțat moț în fruntea listei pentru Alegerile Locale de la Slobozia, declarându-l candidatul ideal pentru un nou mandat de primar. Și uite-așa se închide aria cercului (n.red.: PiR pătrat pentru susținătorii Vioricăi Dăncilă), unde Pi rămâne la valoarea... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2020, 14:40 (16737 vizualizări - 22 comentarii)

SPORT

Remiză cu Progresul Spartac

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Remiză cu Progresul Spartac

Unirea Slobozia se află în cantonament la Izvorani unde, pe lângă antrenamente, mai ciupește timp și pentru câte un meci amical. S-a întâmplat sâmbătă 8 februarie a.c., când Unirea a întâlnit pe Progresul Spartac București. Băieții lui Enache Costea au fost colegi de serie în sezonul trecut cu progresiștii și ambele echipe au ratat promovarea în fa­voarea Rapidului. Acum este fie­care cu seria ei și ambele sunt în poziția de lider: Unirea în Seria a II-a, iar Progresul în Seria a III-a. Cu alte cuvinte, un meci amical care ar putea fi reeditat în toamnă în Liga a II-a. Partida de sâmbătă a fost așa cum ne așteptam, una echilibrată, fiecare echipă câștigând câte o repriză. În prima parte, echipa... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2020, 13:20 (4391 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Camioanele care aprovizionează supermarketul «ilegal» blochează domeniul public

La Slobozia

Camioanele care aprovizionează supermarketul «ilegal» blochează domeniul public

Scandalul dintre administrația locală a Sloboziei și locatarii blocului din oraș la parterul căruia funcționează un supermarket deschis ilegal este departe de a se termina. Chemați în instanță, reprezentanții Primăriei Slobozia susțin cu documente că accesul mașinilor de mare tonaj care aprovizionează cu marfă magazinul în apropierea imobilului este interzis. În realitate, situația este cu totul alta. Camioanele încărcate cu marfă pătrund pe spațiul verde din spatele blocului și blochează toate parcările din zonă. În tot acest timp, Primăria Slobozia a ignorat situația și nu a sancționat reprezen­tanții magazinului deși are toate pârghiile legale pentru a aplica amenzi.

Indiferență administrativă... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2020, 12:50 (34955 vizualizări - 102 comentarii)

Click aici

SPORT

Varză á la Slobozia

Handbal, Liga Națională, Universitatea Cluj Napoca-HCM Slobozia 27-22 (12-7)

Varză á la Slobozia

Rebeca Necula are 16 ani, este coordonator și în meciul contra Sloboziei a marcat 10 goluri. Interul stânga Patricia Moraru are 19 ani și, la rândul ei, se poate mândri cu 6 reușite în poarta echipei noastre. Și ele sunt debutante în Ligă la fel ca Vacariu, Ilie, Moldoveanu sau Naumenco... Totodată, ele nu au nici pe departe experiența lui Ivan, Georgescu sau Toma, dar asta nu a părut să le de­ranjeze. Alin Bondar, antrenorul Clujului, le-a aruncat în luptă într-un meci atât de important și ele au știut să profite de încrederea lui. Cu cele două jucătoare în prim plan, Clujul a bătut lejer Slobozia, care a făcut un joc slab atât în apărare, cât și în atac. Astfel, Bondar este la a treia victorie... [citește_tot_articolul]

11 Februarie 2020, 10:20 (8074 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«MMA politic» între primarul Mocioniu și fostul șef DADP, Valeriu Roșca

Conflict deschis în administrația locală

«MMA politic» între primarul Mocioniu și fostul șef DADP, Valeriu Roșca

bonus: Radu Paros taie bilete la greva «spontană» a DADP

Puseul de viscol din 6 februarie 2020 a făcut prima victimă politică. Primarul Slo­boziei, Adrian Mocioniu, l-a demis în fața camerelor de filmat pe Va­leriu Roșca, directorul DADP Slobozia. În replică, acesta l-a acuzat de lașitate, în cadrul unei conferințe de presă. Surse administrative confirmă că funcția de director al DADP va fi ocupată de către consilierul primarului Adrian Mocioniu, Radu Paros. Acesta a negat oficial ca va accepta nominalizarea pe post.

O demisie cusută cu ață de împrumut Primarul Adrian Mocioniu l-a demis în fața camerelor de filmat pe directorul DADP Slobozia... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2020, 19:40 (15412 vizualizări - 17 comentarii)

EVENIMENT

Avioane (de) pe hârtie la aeroportul de la Alexeni

Noi promisiuni administrative

Avioane (de) pe hârtie la aeroportul de la Alexeni

Consiliul Județean Ialomița continuă să caute investitori pentru reabilitarea aeroportului de la Alexeni. Conform infor­mațiilor susținute public în cadrul ședinței Con­siliului Județean Ialomița de miercuri, 29 ianuarie 2020, instituția ar fi primit o scrisoare de intenție «de la un fond de investiții care are la dispoziție 52 mi­liarde de euro...».

Aeroport de măritat. Căutăm investitori!
În urmă cu 2 ani, la preluarea aeroportului de la Alexeni, autoritățile județene au promis public investiții masive pentru reabilitarea obiectivului și a zonei. De-a lungul anilor, printre... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2020, 14:40 (4254 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

ANCHETĂ

Grădiniță de 1,89 milioane de lei pentru 24 de copii

Unde se duc banii publici când se duc?

Grădiniță de 1,89 milioane de lei pentru 24 de copii

Comun Colelia a accesat prin PNDL2 1,89 milioane de lei pentru reabilitarea grădiniței din sat. Între timp, copiii nu au mai avut răbdare, au crescut și s-au dus la școală. Acum grădinița e aproape gata. Directoarea școlii, Elena Neagoe spune că va transforma grădinița într-o școală mixtă. Primarul Niță Nichita spune că în sălile de clasă goale se vor amenaja «spații de joacă moderne». Adevărul, numai Dumnezeu și Experience Com, firma care lucrează la toate investițiile din comună, îl știu...

După 16 ani de făcut nimic Niță Nichita e primar la Colelia de la facerea comunelor. Adică... [citește_tot_articolul]

10 Februarie 2020, 09:50 (12381 vizualizări - 7 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sănătatea din Ialomița primește bani prin acte adiționale

La început de an

Sănătatea din Ialomița primește bani prin acte adiționale

În așteptarea Contrac­tului Cadru de finanțare, furnizorii de servicii medicale din Ialomița primesc fonduri pentru funcționare în baza actelor adiționale. Repre­zentanții Casei Județene de Asigurări de Sănătate Ialomița susțin că fondurile destinate spitalelor, farma­ciilor, medicilor de familie sau laboratoarelor medicale se ridică la aproximativ 20 mi­lioane de lei. «Nu vor fi probleme în asigurarea fondurilor pentru serviciile medicale din Ialomița!» a precizat Mihai Geantă, președintele CJAS Ialomița.

Fonduri pentru Sănătatea ialomițeană
În cadrul unei conferințe de presă... [citește_tot_articolul]

9 Februarie 2020, 11:05 (5919 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Crește numărul elevilor bolnavi de gripă

În Ialomița

Crește numărul elevilor bolnavi de gripă

Statistică îngrijorătoare în ceea ce privește evoluția cazurilor de gripă sezonieră înregistrate în școlile din Ialomița. Autoritățile susțin faptul că numărul îmbolnăvirilor a crescut semnificativ prin comparație cu săptămâna trecută. 134 de elevi din județ sunt diagnosticați cu gripă în momentul de față. Secția Pediatrie a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a devenit neîncăpătoare din cauza copiilor care suferă de afecțiuni respiratorii specifice sezonului rece.

Școlile rămân deschise Dacă în urmă cu o săptămână 64 de elevi din județ sufereau de gripă, săptămâna aceasta rapor... [citește_tot_articolul]

8 Februarie 2020, 12:40 (4137 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Patru chinezi din Ialomița, în carantină la domiciliu după ce au călătorit în China

Alertă!

Patru chinezi din Ialomița, în carantină la domiciliu după ce au călătorit în China

Autoritățile sanitare din Ialomița au dispus în această săptămână izolarea la domiciliu a patru cetățeni de naționalitate chineză, recent reveniți în țară din China. Aceștia au drept de ședere în zona Sinești-Urziceni și au călătorit peste hotare pentru a sărbători alături de rudele din străinătate Anul Nou Chinezesc. Cei patru nu au călătorit în zona Wuhan, nu prezintă simptome ale infecției cu Coronavirus, iar măsura izolării este una preventivă.

14 zile de carantină
Potrivit informațiilor, cei patru cetățeni, toți bărbați cu vârste cuprinse între 40 și 50 de ani, sunt angajați... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2020, 16:25 (8132 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Directorul DADP Slobozia, Valeriu Roșca a fost DEMIS!

Prima «victimă» a viscolului la Slobozia

Directorul DADP Slobozia, Valeriu Roșca a fost DEMIS!

Vineri, 7 februarie 2020, în cadrul unei conferințe de presă, primarul Adrian Mocioniu a anunțat public că «directorul Direcției de Administrare a Domeniului Public Slobozia a fost demis!». «Am emis o dispoziție prin care am încetat contractul de management al domnului director Roșca...» a declarat acesta.

Demitere în prime-time
Primarul Adrian Mocioniu l-a demis în fața camerelor de filmat pe directorul DADP, Valeriu Roșca. Vineri, 7 februarie a.c., în cadrul unei conferințe de presă, primarul Adrian Mocioniu a declarat: «Datele furnizate de șeful DADP nu au fost conforme cu... [citește_tot_articolul]

7 Februarie 2020, 15:10 (27536 vizualizări - 57 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Nu sunt mulțumit de modul în care s-a gestionat situația!»

Primarul Sloboziei așteaptă explicații

«Nu sunt mulțumit de modul în care s-a gestionat situația!»

Slobozia a fost paralizată de puseul de viscol din noaptea de miercuri spre joi, 5/6 februarie 2020. Primarul Adrian Mocioniu susține că nu este mulțumit de modul în care s-a intervenit: «Graficul de lucrări stabilit nu a fost respectat! Aștept explicații de la directorul DADP!».

E rău, dar numai pentru o zi Noaptea de viscol de miercuri spre joi, 5/6 februarie 2020, a paralizat traficul din Slobozia. Deși utilajele DADP au intervenit încă din cursul nopții, unele dintre arterele de circulație din oraș au rămas blocate mai multe ore. Primarul Adrian Mocioniu susține că a verificat... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2020, 18:10 (10223 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viscolul a pus stăpânire pe Ialomița

40 persoane sunt blocate pe șoselele din județ

UPDATE 4 unități de învățământ rămân închise vineri, 7 februarie 2020

Vremea rea face ravagii în județul Ialomița. În momentul de față, 40 de persoane sunt blocate în nămeți, pe șoselele din județ. Cea mai grav afectată zonă de furia naturii este Iazu-Bărăganu. Mai multe persoane așteaptă aici încă de la miezul nopții ca autoritățile să intervină pentru a le scoate din troiene. Ialomița se află până la ora 12,00 sub avertizare meteo Cod Portocaliu.

46 de localități fără curent
Conform informațiilor oferite de Comandamentul Județean pentru Situații de Urgență Ialomița, 40 de persoane sunt blocate pe șoselele din județ din cauza viscolului puternic... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2020, 11:50 (6080 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Drumurile naționale și județene din Ialomița sunt închise!

Viscolul blochează circulația

Drumurile naționale și județene din Ialomița sunt închise!

Reprezentanții Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița informează cu privire la faptul că circulația pe drumurile naționale și județene din Ialomița este închisă, din cauza condițiilor meteo nefavorabile. Reamintim că Ialomița se află sub avertizare meteo Cod Roșu de viscol, valabilă până joi, 6 februarie a.c, la ora 8,00.

În Ialomița nu se circulă
Decizia cu privire la închiderea drumurilor a fost adoptată de către reprezentanții Comitetului Județean pentru Situații de Urgență. La această oră, pe niciunul dintre drumurile naționale și județene din Ialomița nu se circulă... [citește_tot_articolul]

6 Februarie 2020, 01:05 (11050 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Toate școlile din Ialomița vor fi închise

Din cauza viscolului

Toate școlile din Ialomița vor fi închise

17 localități sunt fără curent electric

Ca urmare a avertizărilor meteorologice de vreme rea, autoritățile din Ialomița au luat decizia de a suspenda cursurile în toate școlile din județ pentru ziua de joi, 6 februarie 2020. Potrivit informărilor Administrației Naționale de Meteorologie, începând de miercuri, 5 februarie 2020, de la orele 22,00, și până joi, 6 februarie 2020, la orele 08,00, Ialomița se află sub Cod Roșu de viscol.

Cursuri suspendate din cauza vremii
În cursul zilei de miercuri, 5 februarie a.c., la nivelul Prefecturii Ialomița s-a întrunit Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, în cadrul căruia... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2020, 17:47 (9304 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

Spitalele din Ialomița au cheltuit peste 300 mii de lei pentru a fi acreditate

În ultimii 5 ani

Spitalele din Ialomița au cheltuit peste 300 mii de lei pentru a fi acreditate

În spatele aparentei uitilități a procedurii de acreditare a spitalelor se ascunde, de fapt, o afacere cu multe zerouri. Reprezentanții Autorității Naționale de Management al Calității în Sănătate (ANMCS) recunosc deschis faptul că orice unitate sanitară trebuie să cotizeze cu fonduri publice la obținerea categoriei de acreditare. Sumele colectate nu ajung însă în bugetul statului, ci în buzunarele unor «evaluatori externi independenți» agreați de instituție. În ultimii 5 ani, cele 4 spitale din județul Ialomița, au plătit din bugetele proprii peste 300 mii de lei pentru obținerea acreditărilor.

Un procedeu stufos... [citește_tot_articolul]

5 Februarie 2020, 10:05 (6044 vizualizări - 0 comentarii)

POLITICĂ

Senzațional! Deputatul PSD Mușoiu a ajuns Vicelider!

Senzațional! Deputatul PSD Mușoiu a ajuns Vicelider!

Priviți, vă rugăm, fotografia alăturată. Câtă determinare! Ce ținută! Cum pulsează prin venele lui amintirea sângelui tânăr cu care-și înseninează nopțile de trudă în folosul comunității ialomițene. Dar ce spunem noi al comunității? Al țării întregi, de-acum, căci deputatul Ștefan Mușoiu a ajuns Vicelider al PSD în Camera Deputaților. Cum ar veni, e al doilea om al partidului în forul legislativ. Și poate mai mult, vă rugăm să ne credeți! Întâi pentru că are vârsta la care bărbații vor să demonstreze cu orice preț că încă mai pot. Apoi pentru că nu are încotro... Fiindcă, după cum știți deja, domnul Mușoiu nu e un parlamentar bogat. Are și el câte ceva, acolo, ca tot omul care a făcut politică... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2020, 19:05 (7296 vizualizări - 7 comentarii)

SPORT

Primul succes în amicale

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia

Primul succes în amicale

Unirea Slobozia a debutat în seria meciurilor amicale cu două înfrângeri: 0-2 cu Metaloglobus și 0-1 cu Gloria Buzău. Ambele meciuri s-au jucat în deplasare și ambele adversare sunt echipe de ligă secundă, nivel spre care tindem și noi să ajungem. Sâmbătă, 1 februarie a.c., a fost momentul primului succes pentru echipa noastră. Unirea a primit pe terenul de la Bucu vizita brăi­lenilor de la Victoria Traian, echipă care evo­luează în Liga a IV-a din județul vecin. Așa cum ne-a obișnuit în această iarnă, antrenorul Enache Costea a fo­losit garnituri distincte în cele două reprize. În prima parte au jucat: Gurău-Comșa, Lazăr, Dumbrăvean, Toma-Lemnaru, Unguru, Chebac-Năstase, Ene, Mihalache. În repriza... [citește_tot_articolul]

4 Februarie 2020, 16:20 (4300 vizualizări - 3 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
315 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

La volan, fără permis

În prima zi a anului 2011, polițiștii Postului de Poliție Gheorghe-Doja, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza localității, au oprit pentru control un autoturism condus de un ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2011, 15:47
(13903 vizualizări - 0 comentarii)


Aproape 30000 de lei, amenzi aplicate de Poliția Rutieră

În perioada 31 decembrie 2010-2 ianuarie 2011, efective din cadrul Serviciului Rutier au intensificat activitățile pe arterele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere ce se pot produce, precum ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2011, 15:43
(8840 vizualizări - 1 comentariu)


IPJ Ialomița: Evitați traseele lungi!

IPJ Ialomița: Evitați traseele lungi!

Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița informează că la această oră pe raza județului traficul rutier se desfășoară în condiții de iarnă, nefiind înregistrate evenimente rutiere.
Polițiștii recomandă ...[citește_toată_știrea]

3 Ianuarie 2011, 15:38
(12359 vizualizări - 0 comentarii)


La Mulți Ani 2011!

La Mulți Ani 2011!

Redacția Independent vă dorește un An Nou mai bun, plin de realizări. ...[citește_toată_știrea]

1 Ianuarie 2011, 00:01
(12202 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: «Te Deum» la Catedrală

În noaptea dintre ani, la Catedrala Episcopală «Înălțarea Domnului» din Slobozia, Preasfințitul Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor va oficia o slujbă de priveghere în cadrul
căreia ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2010, 13:43
(10676 vizualizări - 0 comentarii)


S-a găsit o agendă!

S-a găsit o agendă de culoare verde, în zona Spitalului Slobozia, pe strada Lacului. Agenda conține mai multe numere de telefon și adrese de mail. Cel ce a pierdut-o ne poate contacta la adresa de mail ...[citește_toată_știrea]

30 Decembrie 2010, 13:30
(8294 vizualizări - 0 comentarii)


Sărățeni: Acțiunea «Foc de Artificii»-aproape 1000 de petarde, confiscate

Sărățeni: Acțiunea «Foc de Artificii»-aproape 1000 de petarde, confiscate

În cursul zilei de ieri polițiștii au confiscat peste 900 de articole pirotehnice deținute ilegal. Astfel, în urma unui control efectuat la o societate comercială din localitatea Sărățeni, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:33
(12131 vizualizări - 1 comentariu)


APIA: Crescătorii de bovine pot accesa credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii plăților naționale directe complementare (PNDC) în sectorul zootehnic, la specia bovine, aferente anului în curs, că eliberează ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:15
(14179 vizualizări - 0 comentarii)


Bărcănești: «Șofer» fără permis, depistat la volan pe drumurile publice

Luni, 27 decembrie a.c., în jurul orei 15.45, polițiști din cadrul Postului de Poliție Bărcănești, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza localității, au identificat și oprit ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:09
(13253 vizualizări - 0 comentarii)


Bani pentru autoritățile locale

Guvernul a alocat suma de 177 milioane de lei autorităților locale pentru plata arieratelor și pentru acoperirea unor cheltuieli pentru primării care sînt, practic, în imposibilitatea de a mai funcționa ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:07
(10814 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Suspecți de furt, identificați de polițiști

În cursul nopții de luni spre marți, 27/28 decembrie a.c., în jurul orei 3.00, o patrulă de siguranță publică a observat pe raza municipiului Urziceni doi bărbați care transportau diferite obiecte. Întrucît ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 14:03
(9740 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


APIA: Cererea pentru subvenția la motorină, doar pînă la 31 decembrie 2010

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură reamintește producătorilor agricoli că mai pot depune cererea de acord prealabil pentru finanțarea prin rambursare, pentru motorina utilizată în agricultură ...[citește_toată_știrea]

29 Decembrie 2010, 13:59
(8581 vizualizări - 1 comentariu)


Angajatorii vor depune contractele de muncă și ștatele de plată pe suport electronic

Guvernul a adoptat o Ordonanță de urgență care modifică Legea 130/1999 privind unele masuri de protecție a persoanelor încadrate în muncă. Una dintre cele mai importante prevederi se referă la faptul că ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 15:08
(13524 vizualizări - 0 comentarii)


Ciulnița: Beat la volan a intrat în gardul unei case

Sîmbătă, 25 decembrie a.c., cu puțin înainte de miezul nopții, Poliția Slobozia a fost sesizată de către o femeie, de 35 de ani, din localitatea Ciulnița despre faptul că un autoturism i-a distrus o porțiune ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:31
(12859 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Accidente de circulație

Roșiori: Nu a acordat prioritate. Joi, 23 decembrie a.c., în jurul orei 15.00, Poliția Urziceni a fost sesizată despre producerea unui accident de circulație pe raza comunei Roșiori. Din ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:29
(10528 vizualizări - 0 comentarii)


Căzănești: Hoț încarcerat

La data de 24 decembrie a.c., polițiștii au depistat pe raza orașului Căzănești un bărbat în vîrstă de 44 de ani, domiciliat în județul Constanța, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:26
(11768 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Căzănești hoț


Amenzi de aproape 30000 de lei pentru șoferii indisciplinați

Amenzi de aproape 30000 de lei pentru șoferii indisciplinați

În perioada 24-26 decembrie a.c., peste 40 de polițiști din cadrul Serviciului Rutier au intensificat activitățile pe arterele județului pentru prevenirea evenimentelor rutiere ce se pot produce în această ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:25
(11975 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Crăciunul, sărbătorit în liniște de ialomițeni

«Prezența activă a polițiștilor pe străzile județului, activitățile preventive desfășurate în zilele ce au precedat această Sărbătoare, dar și spiritul civic de care au dat dovadă cetățenii județului au ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:21
(10996 vizualizări - 0 comentarii)


Malu: Grenadă găsită pe stradă

O grenadă defensivă reală armată, extrem de periculoasă, a fost descoperită în data de 25 decembrie, în jurul orei 21.00, pe o stradă de pe raza localității Malu. Alertată prin 112, echipa pirotehnică a ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:16
(10646 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Malu grenadă


Incendiu la o casă din Slobozia

După ce vineri, 24 decembrie, casa unui cetățean din localitatea Ciulnița a fost cuprinsă de flăcări, un alt incendiu avînd aceeași cauză probabilă de izbucnire, respectiv un cablu electric defect sau neizolat ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:15
(12334 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia incendiu


Fetești: Mercedes în flăcări

În urma unui scurtcircuit produs la instalația electrică, un autoturism marca Mercedes a luat foc. Evenimentul s-a produs în dimineața zilei de sîmbătă, 25 decembrie, în jurul orei 4.00, pe raza municipiului ...[citește_toată_știrea]

28 Decembrie 2010, 12:14
(10024 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești incendiu


Sărbători Fericite!

Sărbători Fericite!

Redacția Independent vă dorește un Crăciun Fericit alături de cei dragi! ...[citește_toată_știrea]

25 Decembrie 2010, 11:04
(6521 vizualizări - 0 comentarii)


LAPAR: Scrisoare deschisă adresată ministrului Agriculturii

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România a remis presei o scrisoare deschisă adesată ministrului Agriculturii, Valeriu Tabără. În mare, documentul aduce în discuție subiectul vînzării de terenuri ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2010, 14:33
(11866 vizualizări - 1 comentariu)


Incendiu la o casă din Ciulnița

Incendiu la o casă din Ciulnița

Pompierii militari de la Detașamentul Slobozia au intervenit vineri, 24 decembrie, în jurul orei 11.00, pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la locuința unui cetățean din localitatea Ciulnița. Cel mai ...[citește_toată_știrea]

24 Decembrie 2010, 14:17
(11766 vizualizări - 0 comentarii)


Hyundai finalizează dezvoltarea noului autovehicul electric cu celule de hidrogen ix35 FCEV

Hyundai finalizează dezvoltarea noului autovehicul electric cu celule de hidrogen ix35 FCEV

Hyundai Motor Company a finalizat dezvoltarea următoarei generații de autovehicule electrice cu celule de hidrogen: modelul electric ix35 FCEV. Testarea sa va începe anul următor, iar producția în serie ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:39
(11688 vizualizări - 0 comentarii)


Consiliul Județean Ialomița își rectifică bugetul pe 2010

Întrunit în ședință ordinară, Consiliul Județean Ialomița își va rectifica propriul buget pe 2010. Printre alte hotărîri aflate pe ordinea de zi amintim pe cea referitoare la aprobarea noilor indicatori ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:33
(8285 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Două accidente rutiere în două zile pe DN21

Luni, 20 decembrie a.c., în jurul orei 16.00, pe Drumul Național 21, în afara localității Iazu s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea gravă a două persoane.
Din primele cercetări efectuate de ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:24
(7824 vizualizări - 0 comentarii)


Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Mașină furată din Italia, găsită la Urziceni

Polițiști din cadrul Serviciului de Investigații Criminale-Compartimentul Trafic și Furturi Auto în colaborare cu Biroul Rutier Urziceni au organizat și executat o acțiune pentru depistarea autoturismelor ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:17
(9445 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


Fetești: 30 cutii de petarde descoperite la un puști de 15 ani

O patrulă de siguranță publică formată, în timp ce se aflau în executarea atribuțiilor de serviciu pe raza municipiului Fetești, au depistat un tînăr de 15 ani, elev la o școală din localitate, ce avea ...[citește_toată_știrea]

23 Decembrie 2010, 10:15
(12821 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești petardă


IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

IPJ Ialomița: Comisarul șef Anghel Papacioc a încetat din viață

«Conducerea Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița își exprimă regretul pentru tragica dispariție a celui care a fost un șef profesionist și un om deosebit: comisar șef de poliție Anghel PAPACIOC ...[citește_toată_știrea]

21 Decembrie 2010, 14:56
(31246 vizualizări - 18 comentarii)


Ultimele comentarii
Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...