Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Litigiu pentru stabilirea granițelor localităților Slobozia și Amara

Litigiu pentru stabilirea granițelor localităților Slobozia și Amara

De peste 15 ani, Primăriile Amara și Slobozia încearcă să găsească o soluție pentru a stabili granițele teritoriale ale celor două localități, în zona cunoscută de localnici drept «Drumul Fermei»/Motel Diamant. Deși în martie 2025, cele două autorități locale păreau că au ajuns la un nu­mitor comun, un litigiu în instanță aduce din nou în discuție această situație. Prefectura Ialomița cere din nou mediere pentru stabilirea granițelor teritoriale, iar Primăria Slobozia solicită Consiliului Local să adopte o decizie în acest sens.

 

O problemă fără rezolvare... [citește_tot_articolul]

24 Octombrie 2025, 09:50 (4058 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Anchetă penală pentru falsificarea site-urilor Consiliului Județean Ialomița și Primăriilor Amara și Fetești

Anchetă penală pentru falsificarea site-urilor Consiliului Județean Ialomița și Primăriilor Amara și Fetești

La jumătatea lunii septembrie 2025, Consiliul Județean Ialomița, Primăria Fetești și Primăria Amara sesizau public faptul că în spațiul virtual au apărut pagini de internet ce utilizează numele instituțiilor în mod ilegal. Oficialii Consiliului Județean Ialomița au reclamat situația la Poliție, urmare a plângerii depuse fiind constituit un dosar penal sub aspectul comiterii infracțiunii de «fals informatic».

 

Cercetări în curs Încă de la momentul apa­riției site-urilor care au folosit în mod ilegal numele și însem­nele... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2025, 12:20 (3952 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Lipsa banilor a lăsat școlile ialomițene de la sate fără triaj epidemiologic

La început de an școlar

Lipsa banilor a lăsat școlile ialomițene de la sate fără triaj epidemiologic

Controlul epidemiologic al elevilor la început de an școlar a lipsit cu desăvârșire în mai bine de jumătate dintre școlile ialomi­țene. Un raport al Direcției de Sănătate Publică Ialomița arată că verificarea stării de sănătate a elevilor nu a fost posibilă pentru că administrațiile locale nu au mai încheiat contracte cu medicii de familie pentru realizarea acestor controale medicale. Situația se regăsește în mediul rural, acolo unde unitățile de învățământ nu dispun de cabinete medicale școlare, motivul fiind generat de lipsa fondurilor.

 

Situație îngrijorătoare... [citește_tot_articolul]

23 Octombrie 2025, 07:50 (1877 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Primăria Slobozia investește în parcări 2,9 milioane de lei

Primăria Slobozia investește în parcări 2,9 milioane de lei

Primăria Slobozia investește în creșterea numărului de parcări publice. În această perioadă s-au finalizat lucrările la parcarea din zona Bazarului Municipal, urmând a se da startul și amenajării unor locuri de parcare în zona Răzoare din Slobozia. Costurile acestor investiții se ridică la 2,9 milioane de lei.

 

Parcări pentru cetățeni și mașinile abandonate Inițiate încă de pe vremea fostului edil Dragoș Soare, lucrările de amenajarea a parcării din zona Bazarului Municipal s-au finalizat în urmă cu aproximativ două săptămâni. Municipalitatea... [citește_tot_articolul]

22 Octombrie 2025, 10:10 (33788 vizualizări - 25 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Țăndărei, pe harta infracționalității din Europa

Țăndărei, pe harta infracționalității din Europa

Autoritățile judiciare din Spania, alături de cele din România, au reușit destructurarea unei rețele infracționale specializate în furturi prin «tehnica îmbrățișărilor». Principalii suspecți sunt din orașul Țăndărei, județul Ialomița. Cazul a fost prezentat pe larg de publicația spaniolă «El Mundo».

 

25 de percheziții și 12 arestări Potrivit presei din Spania, gruparea infracțională din Țăndărei practica metoda «îmbrățișărilor», profitând de vulnerabilitatea oamenilor în vârstă și de turiștii veniți... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2025, 17:25 (8522 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acoperire vaccinală scăzută în orașele din Ialomița

Acoperire vaccinală scăzută în orașele din Ialomița

În timp ce orașele din Ialomița încearcă să se dezvolte economic mai mult decât satele, în privința acceptării vaccinării copiilor situația este inversă. Un raport privind aco­perirea vaccinală în 2024 realizat de Direcția de Sănătate Publică Ialomița evidențiază această realitate. Specialiștii instituției arată faptul că, în cazul vaccinurilor administrate în special copiilor, ialomițenii care trăiesc în mediul rural s-au arătat mai receptivi în ceea ce privește acceptarea imunizărilor spre deo­sebire de cei care locuiesc la oraș.

 

Program de vaccinare, interes scăzut... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2025, 15:20 (3028 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Fuseră mai norocoși

Fotbal, SuperLiga, Universitatea Craiova-Unirea Slobozia 3-1

Fuseră mai norocoși

Scorul înregistrat pe tabelă la finalul partidei dintre Craiova și Slobozia nu a fost nicicum unul care să reflecte realitatea din teren. Acest 3-1 încasat de Unirea în cadrul etapei 13 a SuperLigii, meci disputat sâmbătă, 18 octombrie a.c., a lăsat un gust amar slobozenilor, cu atât mai mult cu cât venea după eșecul de «acasă», de la Clinceni, în partida de polo-fotbal contra dinamoviștilor... Dar, așa cum se știe, există momente când fotbalul devine perfid fără a ține cont de «bulanul» proverbial de conjunctură al unor echipe. Așadar, să consemnăm un al doilea eșec al Unirii sub comanda tandemului Prepeliță-Vlădoiului... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2025, 14:05 (2390 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Junioarele 2 au zdrobit «acasă», Junioarele 3 au învins «în deplasare»

Handbal, CSM Unirea Slobozia

Junioarele 2 au zdrobit «acasă», Junioarele 3 au învins «în deplasare»

Junioarele 2 CSM Unirea Slobozia au primit duminică, 19 octombrie 2025, vizita handba­listelor CSS Tulcea. Meciul a contat pentru etapa 4 în cadrul Seriei D, junioarele 2 CSM Unirea spulberând echipa tulcencelor. A fost o victorie zdrobitoare, elevele antrenoarei Mădălinei Predoi câștigând partida cu CSS Tulcea cu un categoric 61-26 (33-14). Duminică, 26 octombrie a.c., Junioarele 2 CSM Unirea Slobozia vor juca în deplasare, etapa 5 din cadrul Seriei D programând meciul contra handbalistelor CSS Călărași. În Seria D, Junioarele 2 CSM Unirea Slobozia ocupă locul 2, cu 6 puncte acumulate (3 victorii, 1 înfrângere, gola­veraj 189-1... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2025, 11:55 (2849 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Adrian Eduard Stan, canotorul de Aur din Sudiți

Adrian Eduard Stan, canotorul de Aur din Sudiți

România a încheiat «Campionatele Balcanice de Canotaj» de la Ioannina/Grecia cu 18 medalii, dintre care 6 de Aur, 4 de Argint și 8 de Bronz. Printre medaliile de aur s-a numărat și cea de la «8+1 masculin (JM8+)», echipajul fiind format din Ionuț David, Adrian Eduard Stan, Carol Logofătul, Sebastian Iulian Ciubotariu, Răzvan Marin, Ilie Stamboala, Bogdan Paraschiv, Andrei Mihai Bălan și Rucsandra Ioana Bucșa. Adrian Eduard Stan este un sportiv legitimat la CSM Călărași/Secția Canotaj, fiind elev al Liceului Pedagogic «Ștefan Bănulescu» Călărași/profil sportiv. De asemenea, trebuie menționat că Adrian Eduard Stan este născut la Sudiți/Ialomița... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2025, 10:15 (3198 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Instanțele din Ialomița amână, la nesfârșit, cauzele aflate pe rol

Instanțele din Ialomița amână, la nesfârșit, cauzele aflate pe rol

Activitatea instan­țelor din Ialomița este paralizată din cauza «grevei» magistraților. Judecătorii ialomițeni au luat decizia de a amâna soluți­onarea dosarelor aflate pe rol ca urmare a deciziei Guver­nului României de a reforma Legea «pensiilor speciale». Decizia de a protesta întârzie soluționarea cauzelor. Reprezentanții Baroului Ialomița arată faptul că există cauze în care termenele de judecată au fost fixate pentru următoarele 6 luni. În unele din aceste procese, obiectul este reprezentat de divorțuri...

 

Protest în instanțe, termene prelungite... [citește_tot_articolul]

21 Octombrie 2025, 08:20 (7493 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Comisarul de poliție Mihai Dobre este noul comandant al Poliției ialomițene

Venit de la Tulcea

Comisarul de poliție Mihai Dobre este noul comandant al Poliției ialomițene

Inspectoratul General al Poliției Române a decis să-i încheie mandatul în fruntea Poliției ialomițene comisarului Sebastian Savu, acesta revenind în funcția de adjunct al instituției. În locul său a fost împuternicit comisarul de poliție Mihai Dobre, adjunct al Inspectoratului de Poliție al Județului Tulcea, Mihai Dobre.

 

IPJ Ialomița are o nouă conducere Reprezentanții Poliției Române au decis luni, 20 octombrie 2025, să-l împuternicească în funcția inspector șef al Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița pe... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2025, 14:00 (34493 vizualizări - 32 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Șofer condamnat la 20 de ani închisoare și 1 milion de euro despăgubiri pentru accidentul provocat la Borănești

Decizie definitivă a Curții de Apel București

Șofer condamnat la 20 de ani închisoare și 1 milion de euro despăgubiri pentru accidentul provocat la Borănești

În urmă cu o săptămână, Curtea de Apel București s-a pronunțat definitiv în dosarul penal deschis pe numele șoferului care, în 2021, băut fiind, a provocat intenționat un accident rutier în localitatea Borănești. În urma tragediei, o fetiță de 1 an și 4 luni și tatăl său au murit, iar mama copilei și concubina condu­cătorului auto au suferit multiple traumatisme. Instanța l-a condamnat pe șofer la 20 de ani de închisoare cu executare și l-a obligat la plata unor despăgubiri de 1 milion de euro către femeile care au supraviețuit accidentului și rudele acestora. Bărbatul nu a ajuns însă în spatele gratiilor, pentru că este fugit din țară... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2025, 12:10 (9185 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Direcția de Sănătate Publică Ialomița controlează toate spitalele ialomițene

De teama infecțiilor nosocomiale

Direcția de Sănătate Publică Ialomița controlează toate spitalele ialomițene

După tragedia petrecută la sfârșitul lunii septembrie 2025 la Spitalul de Copii «Sfânta Maria» din Iași, unde șapte copii internați pe Secția ATI au murit din cauza infecțiilor nosocomiale, Direcția de Sănătate Publică Ialomița încearcă să prevină apariția unor astfel de tragedii și în spitalele ialomi­țene. Încă de săptămâna trecută, instituția a inițiat mai multe verificări pri­vind modul în care cele 4 unități medicale din Ialomița respectă legislația din punct de vedere al controlului infecțiilor asociate asistenței medicale. La finalul verificărilor, vor fi făcute publice și rezultatele acestor controale.

 

... [citește_tot_articolul]

20 Octombrie 2025, 07:50 (3474 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi de peste 1,1 milioane de lei aplicate de inspectorii ITM

Amenzi de peste 1,1 milioane de lei aplicate de inspectorii ITM

Un bilanț al activității Inspectoratului Teritorial de Muncă Ialomița arată că, în primul semestru al anului 2025, reprezentanții instituției au aplicat sancțiuni de 1,1 milioane de lei ca urmare a controalelor realizate. Verificările au vizat în special munca nedeclarată, fenomen încă prezent pe piața muncii din Ialomița.

 

Munca nedeclarată, problema nerezolvată a angajatorilor ialomițeni Potrivit Inspectoratului Teritorial Muncă Ialomița, în primul semestru al anului 2025, pe raza județului, au fost efectuate aproximativ 500 de controale, fiind sancționați... [citește_tot_articolul]

19 Octombrie 2025, 10:20 (2131 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

ISU Ialomița vrea subunitate de pompieri la Ciochina

ISU Ialomița vrea subunitate de pompieri la Ciochina

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al jude­țului Ialomița a inițiat o serie de proceduri legislative cu scopul preluării unui teren de 3000 mp, în localitatea Ciochina, cu scopul construirii unei substații de pompieri. Demersul este motivat de scăderea timpilor de răspuns în cazul intervențiilor.

 

Aprobare specială din partea Guvernului României Terenul respectiv trebuie trecut din patrimoniul public al comunei Ciochina în cel al Statului, respectiv al Ministerului Afacerilor Interne. Pentru acest demers a fost nevoie... [citește_tot_articolul]

18 Octombrie 2025, 09:45 (14468 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Marii poluatori din Slobozia, verificați de Corpul de Control al Agenției Naționale pentru Protecția Mediului

Marii poluatori din Slobozia, verificați de Corpul de Control al Agenției Naționale pentru Protecția Mediului

Scandalul mirosurilor neplăcute emanate de stația de epurare a Sloboziei a ajuns până la Agenția Națională pentru Pro­tecția Mediului. În urmă cu o săptămână, Corpul de Control al instituției a făcut verificări la cei 4 agenți economici care deversează ape industriale în stația de epurare, administrată de operatorul Urban SA. Potrivit Ralucăi Dumitrescu, președinta ANPM, controlul s-a realizat ca urmare a declarațiilor publice făcute de prima­rul Sloboziei, Alexandru Potor, cu privire la faptul că societățile comerciale nu respectă le­gislația în ceea ce privește preepurarea apelor in­dustriale înainte de a fi vărsate în stația de epurare... [citește_tot_articolul]

17 Octombrie 2025, 10:25 (9851 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Proiect multianual de consolidare a digurilor pe malurile râului Ialomița

Proiect multianual de consolidare a digurilor pe malurile râului Ialomița

2025 este al treilea an în care Sistemul de Gospodărire a Apelor Ialomița între­prinde ample lucrări de consolidare a digurilor de apărare împotriva inundațiilor de-a lungul râului Ialomița. În prezent, intervențiile vizează zona Cosâmbești-Mărculești. Toate aceste investiții se derulează însă cu încetinitorul din cauza bugetelor tot mai reduse.

 

Lucrări în funcție de buget Legea Siguranței Digurilor obligă instituțiile care le au în administrare să efectueze lucrări de întreținere a digurilor de protecție ... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2025, 12:15 (3645 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Medicii pensionari renunță la contractele de muncă

La Spitalul Județean de Urgență Slobozia

Medicii pensionari renunță la contractele de muncă

În sistemul medical, punerea în aplicare a Ordonanței de Urgență care interzice angajaților pensionari să-și continue activitatea a fost amânată pentru sfârșitul acestui an. Fără să mai aștepte luna decembrie 2025, cinci medici pensionari care își desfășurau activitatea la Spitalul Județean de Urgență Slobozia au anunțat deja că renunță la raporturile de muncă pe care le aveau în cadrul unității medicale. Aceștia profesau în cadrul unor secții oricum deficitare din punct de vedere al medicilor specialiști, precum Neonatologia sau ATI. Spitalul din Slobozia s-a confruntat în ultima perioadă și cu o serie de demisii ale unor medici specialiști tineri... [citește_tot_articolul]

16 Octombrie 2025, 07:55 (6186 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a comasat doar școlile din orașe

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița a comasat doar școlile din orașe

Două acte normative, aprobate în august 2025, au adus schimbări semnificative la nivelul rețelei șco­lare. Pentru a reduce cheltuielile bugetare, Ministerul Educației a decis comasarea prin absorbție a școlilor cu mai puțin de 500 de elevi. În Ialomița, unele unități de învățământ au fost desființate, în timp ce altele și-au pierdut persona­litatea juridică fiind arondate unor instituții mai mari. Procesul de co­masare prin absorbție a eliminat 40 de posturi din sistemul de învăță­mânt, însă respectivii profesori au fost redistribuiți în unitățile care aveau nevoie de dascăli calificați.

 

Comasarea în școlile ialomițene... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2025, 12:10 (3713 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Abateri financiare de peste 600 mii de lei imputate furnizorilor de servicii medicale din Ialomița

Controale ale CJAS Ialomița

Abateri financiare de peste 600 mii de lei imputate furnizorilor de servicii medicale din Ialomița

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a prezentat într-un raport public situația abaterilor financiare ale furnizorilor de servicii medicale din județ, în perioada ianuarie 2024-iunie 2025. Astfel, au fost imputate sume de peste 600 mii de lei, fiind recuperate până în prezent debite în valoare de 145 mii de lei, conform datelor oficiale.

 

Verificări ale CJAS Ialomița În perioada ianuarie 2024-iunie 2025, Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița a efectuat peste 100 de acțiuni de control, tematice sau inopinate. Sco­pul... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2025, 07:55 (3940 vizualizări - 0 comentarii)

Luni 22 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

«Atelierul de pictură pe linguri de lemn» la Muzeul Agriculturii din Slobozia

Joi, 16 mai a.c., la Muzeul Național al Agriculturii, elevii Liceului Tehnologic Special «Ion Teodorescu» Slobozia, în colaborare cu Protopopiatul Slobozia și Parohia «Sfântul Dumitru» au participat la ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 19:25
(3708 vizualizări - 0 comentarii)


Suspiciune de focar de Pestă Porcină Africană la Buești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează toți crescătorii de porcine că miercuri, 15 mai 2019, a fost emis un buletin de analize prin care se suspicionează Pesta ...[citește_toată_știrea]

17 Mai 2019, 11:05
(3691 vizualizări - 0 comentarii)


Raja Constanța: Atenție, se întrerupe apa în Fetești Oraș!

Pentru remedierea unei avarii survenită la conducta de alimentare cu apă, cu diametrul de 200 mm, de pe strada Călărași, din municipiul Fetești, RAJA SA a fost  nevoită să întrerupă furnizarea apei ...[citește_toată_știrea]

16 Mai 2019, 18:04
(3847 vizualizări - 0 comentarii)


Pieton acroșat la Movilița

Marți, în jurul orelor 10,30, pe raza localității Movilița a avut loc un accident rutier soldat cu rănirea unui pieton. Astfel, în timp ce un ilfovean, de 41 de ani, conducea un autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:20
(3821 vizualizări - 0 comentarii)


Alege o carieră în cadrul Administrației Naționale a Penitenciarelor

Administrația Națională a Penitenciarelor și unitățile subordonate vor demara începând cu miercuri, 15 mai 2019, campania de recrutare pentru anul școlar și universitar 2019-2020. Tinerii interesați de ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:15
(8156 vizualizări - 0 comentarii)


Ograda: Fără permis, la volan

Un tânăr, de 26 de ani, din Ograda, a fost depistat de polițiștii din cadrul Postului de Poliție Ograda marți, 14 mai a.c.,  în timp ce conducea un vehicul pe raza localității de domiciliu fără a poseda ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:10
(3194 vizualizări - 0 comentarii)


Pescuit ilegal pe Brațul Borcea

Marți, 14 mai a.c., polițiștii ialomițeni au depistat doi bărbați, de 24 și 68 ani, ambii din Fetești, în timp ce pescuiau pe Brațul Borcea cu ajutorul a două unelte de pescuit tip halău, fără a respecta ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 19:05
(3130 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: pescuit ilegal


«Școala Altfel»-lecție deschisă a polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 15 mai a.c., polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Slobozia s-au alăturat programului «Școala Altfel», susținând o lecție deschisă despre semnificația indicatoarelor rutiere și regulile ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 18:55
(3100 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Școala Altfel


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru crescători de ovine

Anul acesta, prin Direcția pentru Agricultură Ialomița s-au înscris 300 de posibili beneficiari ai schemei «Ajutor de minimis pentru aplicarea progranului de sustenanță a crescătorilor de ovine pentru comercializarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:45
(4171 vizualizări - 0 comentarii)


Balaciu: Bărbat căzut în fântână

Luni, 13 mai a.c., în jurul orelor 20,30, pompierii militari din cadrul Detașamentului de Pompieri Urziceni s-au deplasat în satul Crăsanii de Jos din comuna Balaciu. Un echipaj format din 6 subofițeri ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:40
(3384 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Primele livrări de porci din rasa Mangalița și Bazna

În cadrul programului «Ajutor de minimis pentru aplicarea programului de susținere a crescătorilor de porci din rasele Bazna și/sau Mangalița în vederea producerii cărnii de porc», în anul 2019 cei doi ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:35
(5014 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Tânără de 29 ani, victimă a unui accident rutier

Un accident rutier s-a produs în după-amiaza zilei de marți, 14 mai a.c., în jurul orelor 13,30, între localitățile Manasia și Alexeni, fiind implicate un autoturism și o autoutilitară. Din impact a rezultat ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:30
(2699 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Ajutor de minimis pentru usturoi

Potrivit datelor oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană Ialomița, până la această dată, un număr de 6 producători agricoli s-au înscris în programul de susținere a producției de usturoi. Valorificarea ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:15
(3454 vizualizări - 0 comentarii)


Drăgoești: Incendiu la o locuință

Incendiul a izbucnit la locuința a două femei, de 78 și 61 ani, luni, 13 mai a.c., în jurul orei 9,45 în localitatea Drăgoești. Flăcările au pornit de la o lampă cu combustibil lichid lăsată nesupravegheată ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 12:10
(3117 vizualizări - 0 comentarii)


DAJ Ialomița: Fonduri de la Guvern pentru cultivatorii de tomate

Programul național privind cultivarea tomatelor în sere sau solarii îi atrage pe cultivatorii de legume din județul Ialomița. Potrivit unei statistici oferite de Direcția pentru Agricultură Județeană, în ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:50
(3730 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Amenzi în urma anchetei epidemiologice privind Pesta Porcină Africană

În urma anchetei epidemiologice efectuată în cazul noului focar de Pestă Porcină Africană declarat în localitatea Andrășești la data de 9 mai a.c., inspectorii DSVSA Ialomița au identificat 6 exploatații ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:45
(3662 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de 190000 de lei, 22 permise reținute

În perioada 10-12 mai a.c., polițiștii ialomițeni au acționat pe raza județului pentru prevenirea faptelor antisociale și menținerea ordinii și siguranței publice. Astfel, s-a intervenit la 97 evenimente ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:30
(3956 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Acțiunea TRUCK&BUS

În perioada 13-19 mai a.c., Inspectoratul de Poliție al Județului Ialomița desfășoară o acțiune pentru reducerea accidentelor rutiere produse în special din cauza nerespectării normelor rutiere de către ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:25
(3771 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: Recrutare de viitori pompieri

Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» Ialomița a demarat recrutarea candidaților pentru concursurile de admitere în instituțiile de învățământ ale Ministerului Afacerilor Interne și ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:20
(2909 vizualizări - 0 comentarii)


anunț angajare mecanic agricol/tractorist

aptitudini/competențe
-Studii de profil mecanic
(școală profesională, cursuri)
sau de mecanic agricol
-Capacitatea de adaptare la
inovația tehnologică
a utilajelor cu care lucrează
(experiența de lucru cu utilaje moderne
constituie un avantaj)
-Capacitatea de a lucra eficient și
de gestionare a riscurilor
-Adaptabilitate și flexibilitate
-Responsabilitate
-Comunicare interactivă la
locul de muncă
-Muncă în echipă
-Planificarea activității proprii și
organizarea locului de muncă
-Realizarea lucrărilor agricole conform
sarcinilor de lucru
-Supravegherea și întreținerea tehnică
periodică a utilajelor
-Efectuarea reviziilor periodice tehnice
a mașinilor agricole
-Realizarea reparațiilor curente
a mașinilor agricole
-Permis categoria B + categoria Tr
Beneficii
-Pachet salarial atractiv
-Bonuri de masă
-Asigurare medicală
SC DROPIMEX SRL, societate agricolă
aflată într-o continuă expansiune,
își propune practicarea
unei agriculturi avansată tehnologic,
creșterea producțiilor și a profitabilității,
sporind fertilitatea solului prin folosirea
rațională a resurselor de sol,
urmărind refacerea și conservarea acestora

Mai multe informații pot fi obținute
la sediul nostru din Cosîmbești,
str. Șoseaua Slobozia-Țăndărei,
nr. 154, Ialomița,
precum și la telefon 0749/271.595

15 Mai 2019, 11:15


DAJ Ialomița: Primele roșii sunt vândute pe piață

În 2018, 99 de cultivatori de legume din Ialomița au ales să se înscrie în Programul național privind cultivarea tomatelor în sere și solarii. Mulțumiți de sprijinul financiar pe care Ministerul Agriculturii ...[citește_toată_știrea]

15 Mai 2019, 11:10
(3132 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: Nou focar de Pestă Procină Africană la Andrășești

Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița informează proprietarii/deținătorii de porcine, atât din exploatațiile comerciale cât și din gospodăriile populației, cu privire la ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:35
(3576 vizualizări - 1 comentariu)


Axintele: Hoț reținut de polițiști

Joi, 9 mai a.c., polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală Coșereni au reușit identificarea unui tânăr, de 17 ani, din Axintele, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». În fapt, în ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:25
(2932 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr din Slobozia, arestat pentru că a condus fără permis și beat la volan

Joi, 9 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 27 ani, din Slobozia, pe numele căruia Judecătoria Slobozia a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză a fost încarcerat ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:20
(4392 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia arestare


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 13-17 mai a.c., orele 8,00-16,00, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație a rețelelor electrice. Aceste lucrări se ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:15
(5455 vizualizări - 0 comentarii)


Jilavele: I-au furat ATV-ul din curte

Trei tineri din Borănești și Jilavele, cu vârste cuprinse între 17 și 19 ani, sunt cercetați de polițiștii ialomițeni pentru «furt calificat». În fapt, în noaptea de 29-30 aprilie a.c., cei în cauză ar ...[citește_toată_știrea]

10 Mai 2019, 20:10
(5406 vizualizări - 0 comentarii)


APM Ialomița: Examinarea climatului animalelor protejate

Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița va realiza, în perioada 6-11 mai 2019, studii de evaluare a stării resurselor biologice pentru stabilirea cotelor de recoltă privind speciile de animale strict ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:40
(2594 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Beat la volan

Un bărbat, de 27 ani, din Făcăeni, a fost depistat de polițiștii ialomițeni marți, 7 mai a.c., în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu deși anterior consumase băuturi alcoolice ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:35
(3951 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movilița, arestat pentru «furt calificat»

Marți, 7 mai a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 46 ani, din Movilița, pe numele căruia Judecătoria Urziceni a emis un mandat de executare a pedepsei privative de libertate ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:30
(3426 vizualizări - 0 comentarii)


Transport agabaritic pe ruta Constanța-Iernut

În perioada 8-12 mai a.c., Slobozia va fi traversată de un transport agabaritic. Vehiculul transportă piese metalice de la Constanța Poarta 7 la Iernut-Maramureș. Șoferii aflați în trafic la momentul respectiv ...[citește_toată_știrea]

8 Mai 2019, 21:25
(2686 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...