Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Învățătorul care păzește «Muzeul Viu» din Ghimpați

Învățătorul care păzește «Muzeul Viu» din Ghimpați

A  venit din Argeș în urmă cu 47 de ani. A înființat «Muzeul Viu» în 2005, grație accesării unor fonduri europene. În urmă cu 2 ani, administrația din Ciulnița l-a evacuat promițându-i un spațiu nou. Acum îl construiește singur, la Școala Primară Mixtă «Maria și Petrache Neagu»... Școala părăsită de la Ghimpați. Și trăiește cu speranța că cele 600 de obiecte strânse de-a lungul celor aproape 50 de ani de către elevi vor fi din nou readuse la viață.

Povestea unei comori vii Școala e în jumatea satului, printre case înșirate mărgea de-a lungul șoselei. Iar drumul până aici e ireal... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2019, 14:40 (9834 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Șase ialomițeni, dați în urmărire de Poliția Română

Șase ialomițeni, dați în urmărire de Poliția Română

Potrivit informațiilor publice oferite de Poliția Română, șase ialomițeni sunt căutați de autoritățile judiciare pentru a fi trași la răspundere penală ca urmare a infracțiunilor pe care le-au comis. În toate cazurile, aceștia au fost condamnați definitiv la pe­depse cu executare. Cel mai tânăr ialomițean dat în urmărire gene­rală de polițiști se numește Cosmin Badea, are 32 de ani și are do­miciliul în municipiul Urziceni. Acesta se sustrage executării unui mandat de arestare preventivă emis de Tribunalul Ilfov pe numele său în 2017, privind comiterea infracțiunii de «tentativă la omor». De asemenea, numele acestuia apare în alte două dosare penale privind comiterea infracțiunilor de... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2019, 13:05 (4641 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii care se reîntorc la școală

Viitorul începe azi

Elevii care se reîntorc la școală

bonus: opinii de dascăl

Se spune despre liceenii de azi că sunt dezinteresați, fără o țintă în viață și fără modele de urmat. Nimic mai fals! O demonstrează doi dintre elevii Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia care au acceptat să se lase intervievați de reporterii ziarului nostru... Ion Cristian Ionel continuă liceul după profesională, iar Geanin Marian Pantilie s-a întors la școală renunțând la anturajul său de adolescent rebel. Au fost de acord să vorbească în numele generației pe care o reprezintă și susțin că «școala este un rău necesar...».

Elevi care simt responsabilitatea vieții Ion ... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2019, 09:50 (6452 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

«De la 1 ianuarie 2020 va crește valoarea netă a salariului minim!»

Tinel Gheorghe, deputat PNL

«De la 1 ianuarie 2020 va crește valoarea netă a salariului minim!»

O parte dintre măsurile pe care Guvernul PNL le va adopta începând de anul viitor au fost prezentate public de deputatul Tinel Gheor­ghe, în cadrul unei conferințe de presă. În cadrul întâlnirii cu reprezentanții presei locale din Ialomița, desfășurată în urmă cu o săptămână, Tinel Gheorghe a vorbit despre modul în care Guvernul condus de Ludovic Orban va majora salariul minim pe economie, începând cu data de 1 ianuarie 2020. «Co­misia Europeană ne cere din 2015 să fundamentăm salariul minim, dar Guvernele anterioare au omis să ducă la îndeplinire acest demers!» a precizat deputatul PNL.

Măsuri ferme pentru majorarea salariului minim... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2019, 19:10 (6420 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

LIDERII TURULUI

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Mostiștea Ulmu 0-0

LIDERII TURULUI

Unirea Slobozia a realizat jumătate din obiectivul propus, prin urmare șampaniile trebuie să mai aștepte până ce vor fi deschise. Conducerea s-a felicitat, antrenorul s-a declarat mândru de băieții lui, iar noi cei din tribună ne bucurăm că, cel puțin până la primăvară, suntem în postura liderului. Mai sunt încă 15 etape de disputat, iar băieții trebuie să rămână, conectați la miza sezonului și să ne facă mândri de ei la finele campiona­tului. Până la reluarea competiției mai trebuie lucrat la relațiile de joc și la atitudine. Pornim de pe primul loc, avem prima șansă la promovare, dar pentru a o concretiza trebuie evitate sincope gen Tunari și Medgidia. Avem nevoie de concentrare maximă pentru... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2019, 16:35 (3964 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Victoria Țăndărei, campioană de toamnă

Fotbal, Liga a IV-a

Victoria Țăndărei, campioană de toamnă

După un început excelent de sezon, Înfrățirea Jilavele a bifat un final dezamăgitor, cu 3 înfrângeri în 5 meciuri. Ultimul eșec l-au suferit la Amara, sâmbătă, 30 noiembrie a.c., în ultima etapă din turul Ligii a IV-a ialomițene. CS Amara recuperează încet dar sigur punctele pierdute, dovedindu-se o echipă solidă, care va avea un cuvânt greu de spus în retur. Băieții din stațiunea balneară au trecut tinerește cu 3-2 de Jilavele și, chiar dacă nu și-au propus neapărat asta, au schimbat liderul. De înfrângerea Înfrățirii au profitat cei de la Victoria Țăndărei. Aceștia au avut la rândul lor un meci special contra celor de la CSM Fetești și nu le-a fost deloc ușor, feteștenii fiind cei care au deschis... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2019, 15:40 (3102 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cămătar din Borănești, arestat preventiv pentru 30 de zile

Cămătar din Borănești, arestat preventiv pentru 30 de zile

Un tânăr de 30 de ani, domiciliat în comuna Borănești, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. Solicitarea a fost făcută de procurorii Parchetului de pe lângă Ju­de­cătoria Urziceni, inculpatul fiind acuzat de «cămătărie» și «șantaj». Victimele care au stat de vorbă cu anchetatorii au preci­zat faptul că au fost amenințate și chiar bătute pentru a înapoia dobânzile cerute de cel de la care au împrumutat sume de bani.

11 luni de verificări Potrivit actelor de urmărire penală ale procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, în perioada ianuarie-noiembrie 2019, inculpatul... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2019, 14:05 (6307 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

Patronul fostului Club «Beirut» din Constanța, consultat la Spitalul Județean Slobozia înainte de a fugi din țară

Patronul fostului Club «Beirut» din Constanța, consultat la Spitalul Județean Slobozia înainte de a fugi din țară

Ancheta privind fuga din țară a controversatului afacerist din Constanța, George Karam, i-a adus pe polițiștii care investighează cazul la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Potrivit unor acte medicale, patronul fostului club «Beirut» din Constanța, care a luat foc în aprilie 2014, a fost consultat în Policlinica unității medicale din Slobozia înainte de dispariție. Surse judiciare susțin faptul că omul de afaceri a încălcat prevederile controlului judiciar emis de instanță pe numele său, refuzând să anunțe polițiștii de la malul mării că va ajunge la Spitalul Slobozia. George Karam a fost condamnat la 8 ani și o lună de închisoare cu executare în dosarul privind incendiul produs la clubul... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2019, 10:10 (11051 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru-omul și opera (VI)

-intermezzo-

Moraru-omul și opera (VI)

Preocuparea președintelui pentru imaginea sa pu­blică este una obsesivă. Primele pusee s-au ma­nifestat cu mult înainte de 2016, când își comanda din banii Primăriei ba pliante, ba ziare de campanie, ba apariții discrete în presa locală... Însă manifestarea plenară a acestei obsesii a fost posibilă abia după accederea sa în funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița. Și a atins apogeul recent, când domnia sa și-a comandat un interviu într-o revistă națională de administrație, la contrapartidă cu achiziția a 200 de exemplare în care apare pe prima pagină. Însă nu asupra acestui interviu presărat cu platitudini monumentale vrem să atragem atenția azi... Nu! Azi dedicăm rubrica de fapt... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2019, 16:50 (4670 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Compania Națională de Investiții are de finalizat obiective în valoare de 34,7 milioane de lei

În Ialomița

Compania Națională de Investiții are de finalizat obiective în valoare de 34,7 milioane de lei

Aflată în subordinea Ministerului Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației, Compania Națională de Investiții pare că a uitat de obiectivele pe care le finanțează în județul Ialomița. Cu o valoare de 34,7 milioane de lei, investițiile așteaptă de mai bine de 2 ani să primească fonduri din partea CNI pentru a fi încheiate. Primarii localităților pe raza cărora se află aceste obiective susțin că nu au primit înștiințări cu privire la modul în care vor fi gestionate aceste șantiere.

Proiecte abandonate Pe o listă făcută publică de Compania Națională de Investiții, în Ialomița există... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2019, 12:05 (4780 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozenii au primit sarmale de 1 Decembrie

Autoritățile locale din Slobozia au serbat Ziua Națională împărțind slobozenilor cel puțin 5000 de porții de sarmale, iar primarul Adrian Mocioniu i-a asigurat pe cei prezenți că «autoritățile locale se gândesc în fiecare zi cum să le facă viața mai frumoasă...»

Pomana electorală de 1 Decembrie La Slobozia, Ziua Națională a României a fost sărbătorită cu 5000 de porții de sarmale. Autoritățile locale au organizat evenimentul în Piața Revoluției, imediat după manifestările oficiale. La acestea au participat oficialii locali și județeni, dar și reprezentanții principalelor... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2019, 10:55 (8621 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din Ialomița renunță la școală din cauza părinților

Elevii din Ialomița renunță la școală din cauza părinților

Tot mai prezent în școlile din Ialomița, fenomenul abandonului școlar este generat și de refuzul părinților de a-și lăsa copiii să meargă la școală. Situația este prezentă atât în unitățile din mediul rural, cât și în cele din mediul urban. Directorii școlilor și liceelor din Ialomița susțin că au făcut demersuri către autoritățile competente, însă sesizările lor au rămas și astăzi ne­soluționate.

Situație îngrijorătoare Fenomenul abandonului școlar are numeroase cauze, una dintre ele, despre care puțini profesori sau oficiali județeni refuză să vorbească, vizează refuzul părinților... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2019, 09:55 (4112 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Procese pentru stabilirea gradului de handicap

Ialomița: Procese pentru stabilirea gradului de handicap

De la începutul anului și până în prezent, pe rolul Tribunalului Ialomița au fost înregistrate peste 30 de acțiuni privind încadrarea corespunzătoare într-un grad de handicap. Persoanele nemulțumite cu privire la modul în care Comisia Județeană de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap Ialomița a stabilit încadrarea într-un grad de handicap a solicitanților au deschis astfel de procese. Procedura privind atacarea deciziilor emise de Comisia Județeană de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap direct în instanță a fost modificată în urmă cu 2 ani. Până în 2017, raportul de expertiză putea fi contestat la Comisia Națională de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap, iar dacă gradul de handicap... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2019, 15:50 (4740 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia are un buget de 236 mii de lei pentru Sărbătorile de Iarnă

Slobozia are un buget de 236 mii de lei pentru Sărbătorile de Iarnă

Primăria Slobozia se pre­gătește intens pentru Săr­bătorile de Iarnă. Bugetul pentru evenimentele dedicate Cră­ciunului și Anului Nou este estimat la 236 mii de lei. Banii vor fi cheltuiți pentru achiziția de ghirlande luminoase, dar și pentru artiștii care vor concerta la Slobozia în cadrul tradiționalului eveniment denumit «Serbările Iernii».

Sărbătorile vin și la Slobozia
Febra pregătirilor pentru Sărbătorile de Iarnă i-a atins și pe aleșii locali ai municipiului Slobozia. Astfel, încă din prima jumătate a acestei luni, aceștia au luat decizia de a pregăti orașul pentru Crăciun... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2019, 10:55 (5782 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alexandru Păduraru, arhitectul care proiectează case cu stil

Alexandru Păduraru, arhitectul care proiectează case cu stil

Dacă îți dorești să locuiești într-o casă cu stil, îi poți cere cu încredere sfatul lui Alexandru Păduraru. Are 29 de ani și este cel mai tânăr arhitect al orașului. Deși și-a conturat un alt traseu profesional, a renunțat la toate planurile și a decis că este mai bine să-i ajute pe oameni să descopere casele care li se potrivesc.Văzută prin ochii unui arhitect, Slobozia ar putea deveni, la rândul său, un oraș mult mai bine sistematizat.

Din pasiune pentru construit
În ultimul an de liceu, Alexandru Păduraru era convins că vrea să devină farmacist. S-a pregătit intens pentru admiterea... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2019, 16:55 (5855 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

20000 mii de sarmale de Ziua Națională pentru slobozeni

20000 mii de sarmale de Ziua Națională pentru slobozeni

Primarul Mocioniu se leapădă de înaintașii săi! Sătul de fasolea cu ciolan promovată obsesiv încă de pe vremea lui Gabi Ionașcu, el a hotărât să ofere slobozenilor altceva. Așa se face că zilele astea angajații Primăriei se pregătesc de zor să sa­tisfacă porunca edilitară și să ofere slobozenilor de Ziua Națională a României sarmale. Câte 4, maxim 5, să ajungă măcar pentru 5000 de potențiali alegători. Potrivit unor informații din interiorul sistemului, pentru a nu perturba activitatea instituției, sarmalele nu vor fi reali­zate artizanal, ci vor fi rulate de dispozitive speciale care vor reduce timpul de lucru. Dar nu asta voiam să spunem. Date fiind aceste informații senzaționale, ne facem ... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2019, 12:10 (4835 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Viceprimar PSD schimbat cu viceprimar PNL!

Președintele Moraru, învins de Consiliul Local Amara

Viceprimar PSD schimbat cu viceprimar PNL!

Joi, 28 noiembrie 2019, viceprimarul Primăriei Amara a fost înlocuit din funcție. Potrivit votării, 10 din cei 14 consilieri locali prezenți au votat pentru înlocuirea lui Daniel-Ionuț Mihai (PSD) cu Nicolae Țintă (PNL). Reamintim că alegerea în funcție a lui Daniel-Ionuț Mihai s-a făcut la sfîrșitul lunii iulie 2019, după «presiunile» politice ale președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru.

Decizie fără precedent la Amara Consiliul Local Amara s-a întrunit joi, 28 noiembrie a.c., pentru a vota înlocuirea din funcție a viceprimarului Daniel-Ionuț Mihai (PSD). Conform... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2019, 18:10 (8504 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

Directorul Școlii Gimnaziale Andrășești, acuzat de «abuz de putere»

Directorul Școlii Gimnaziale Andrășești, acuzat de «abuz de putere»

Mai mulți părinți și profesori ai Școlii Gimnaziale «Ștefan Copoiu» din Andrășești reclamă, printr-un Memoriu, atitudinea iresponsabilă a directorului instituției de învățământ, Manole Diancof. În replică la acuzațiile aduse, atât reprezentanții autorităților locale, cât și cei ai Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precizează faptul că faptele sesizate nu se confirmă. «Avem o relație bună cu domnul director al școlii din localitatea noastră!» susține Adrian Vasile, edilul din Andrășești.

«Pentru el educația copiilor nu contează!» După aproximativ 8 ani în care Școala... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2019, 15:50 (5407 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Peste 140 de ialomițeni, diagnosticați cu Tuberculoză

Doar în 2019

Peste 140 de ialomițeni, diagnosticați cu Tuberculoză

Ialomița continuă să se situeze pe primele locuri la nivel național în ceea ce privește incidența cazurilor de Tuberculoză. În primele 9 luni ale anului în curs, în Ialomița au fost diagnosticate 144 de noi cazuri de TBC. Conform informațiilor furnizate de medicii specialiști, numărul bolnavilor este mai mare decât cel înregistrat în aceeași perioadă a anului trecut. Mulți dintre pacienți au contactat boala în străinătate, fiind trimiși în România pentru a beneficia de tratament, susțin medicii. Răs­pândirea Tuberculozei este generată și de indiferența cu care se tratează această afecțiune. Ialomița nu dispune de medici sau aparatură medicală necesară investigării în timp optim a cazurilor de... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2019, 10:05 (2590 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Prima de relocare», un beneficiu pentru șomeri

La Slobozia

«Prima de relocare», un beneficiu pentru șomeri

Persoanele aflate în șomaj își pot găsi mai ușor de muncă nu doar în localitatea de domiciliu, ci și în alte loca­lități prin intermediul primei de relocare. Con­form Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului numai anul acesta 10 persoane au utilizat această mo­dalitate de a-și găsi un loc de muncă, departe de casă. Una dintre acestea este Roxana Bîcîin.

Un nou loc de muncă Șomerii aflați în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița benefi­ciază de un nou stimulent. Pentru a-și găsi mai ușor un loc de muncă, șomerii... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2019, 17:15 (4727 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
306 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Munteni Buzău: Beat la volan

Un bărbat de 57 de ani, din Munteni Buzău, a fost depistat de polițiștii ialomițeni în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu, deși anterior consumase băuturi alcoolice. Șoferul ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:25
(6321 vizualizări - 0 comentarii)


Pescuit ilegal pe malul brațului Borcea

Marți, 25 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat un bărbat, de 68 de ani, din Fetești, în timp ce pescuia pe malul brațului Borcea cu ajutorul unei unelte de pescuit tip halău. În cauză, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 18:20
(3284 vizualizări - 0 comentarii)


Lipsă apă la Dridu

Miercuri, 26 iunie 2019, în jurul orei 8,40, la Stația de pompare Dridu-Snagov a avut loc o cădere totală de tensiune, motiv pentru care stația nu mai poate funcționa. Imediat au fost anunțați reprezentanții ...[citește_toată_știrea]

26 Iunie 2019, 17:40
(3205 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Dridu apă


Fetești: Adolescent de 15 ani, înecat în Brațul Borcea

Luni, 24 iunie a.c., începând cu orele 15,30, pe raza municipiului Fetești, un echipaj de pompieri din cadrul Stației Fetești a intervenit cu o barcă pneumatică pentru căutarea unui adolescent de 15 ani ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 20:15
(3466 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești înecat


Platonești: A intrat cu mașina în copac

Luni, 24 iunie a.c., în jurul orelor 14,30, un bărbat de 50 de ani care se deplasa cu un aututurism pe direcția de mers Țăndărei-Platonești a derapat și a intrat într-un copac. Victimei i s-a acordat primul ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 20:10
(3716 vizualizări - 1 comentariu)


Armășești: Accident rutier soldat cu cinci victime

Luni, 24 iunie a.c., în jurul orei 13,30, s-a produs o coliziune între două autoturisme în localitatea Armășești. Echipele de intervenție și prim ajutor au intervenit în salvarea victimelor, patru adulți ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 20:05
(4095 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: Recuperare cadavru din Dunăre

Duminică, 23 iunie a.c., în jurul orelor 13,00, în zona localității Vlădeni, un echipaj de căutare-salvare din cadrul Stației de Pompieri Fetești a intervenit cu o barcă pneumatică pentru recuperarea unui ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:35
(4604 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Vlădeni înecat


Slobozia: Pompieri chemați pentru deblocări de uși

Sâmbătă, 22 iunie a.c., în jurul orelor 12,00, pompierii au fost solicitați să intervină cu mijloacele din dotare pentru deblocarea intrării în apartament a unei femei de 85 de ani. Bătrâna a fost găsită ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:30
(4761 vizualizări - 0 comentarii)


Borănești: Pieton acroșat de un autoturism

Sâmbătă, 22 iunie a.c., în jurul orelor 14,30, un pieton a fost acroșat de un autoturism pe raza localității Borănești. Victima, un bărbat de 25 de ani, a fost transportat în stare stabilă la spitalul din ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:25
(2995 vizualizări - 0 comentarii)


O magazie a luat foc la Valea Măcrișului

Sâmbătă, 22 iunie a.c., în jurul orelor 22,30, pompierii au acționat cu 2 autospeciale de stingere pentru lichidarea unui incendiu care se manifesta la o magazie de 70 mp. Incendiul a fost provocat de jarul ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:20
(3807 vizualizări - 0 comentarii)


Armășești: Arestat pentru «tentativă de omor»

Vineri, 21 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au reușit identificarea unui bărbat, de 25 de ani, din comuna Amășești, pe numele căruia Tribunalul Ialomița a emis un mandat de executare a pedepsei privative ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:15
(4012 vizualizări - 0 comentarii)


DSVSA Ialomița: 12 porci uciși

Vineri, 21 iunie a.c., Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița a fost sesizată de agenții Postului de Poliție Făcăeni despre prezența în localitate a unei autoutilitare care ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:10
(2745 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Beți la volan și fără permis

Duminică, 22 iunie a.c., din cauza alcoolemiei, un bărbat de 37 de ani, din Fetești, a pierdut controlul direcției de deplasare și a intrat în impact cu gardul unui imobil. Șoferul a fost testat alcoolscop ...[citește_toată_știrea]

25 Iunie 2019, 11:05
(2596 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Se întrerupe curentul electric

În intervalul 24-28 iunie a.c., orele 8,00-16,30, E-Distribuție Dobrogea SA anunță întreruperea alimentării cu energie electrică din cauza unor lucrări de reparație la rețelele electrice. Aceste lucrări ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 18:50
(5568 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Stimulente pentru angajarea elevilor și studenților

Angajatorii care încadrează elevi sau studenți pe perioada vacanței de vară beneficiază, pentru fiecare elev sau student, de un stimulent lunar în cuantum de 250 lei/lună. Perioada maximă de acordare a ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 18:20
(4307 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente la Fetești și Slobozia

Joi, 20 iunie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs două accidente de circulație soldate cu rănirea a două persoane. Primul dintre acestea s-a petrecut pe raza localității Fetești, unde un bărbat ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 18:10
(3478 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: 3 accidente, trei persoane rănite

Miercuri, 19 iunie a.c., pe raza județului Ialomița s-au produs 3 accidente de circulație soldate cu rănirea a trei persoane. Primul dintre acestea s-a produs în jurul orelor 15,30, la Slobozia, și s-a ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 15:15
(2993 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Arestat pentru «tentativă de furt calificat»

Miercuri, 19 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au reșit identificarea unui bărbat, de 47 de ani, din Fetești, pe numele căruia Judecătoria Fetești a emis un mandat de executare a pedepsei. Cel în cauză ...[citește_toată_știrea]

21 Iunie 2019, 15:10
(3063 vizualizări - 0 comentarii)


Stelnica: Americanii au intrat cu blindatele în culturile agricole

Zeci de hectare cultivate cu cereale în Balta Ialomiței au fost distruse de mașinile de luptă blindate ale soldaților americani. Incidentul s-a petrecut joi, 20 iunie 2019, în zona cuprinsă între localitățile ...[citește_toată_știrea]

20 Iunie 2019, 23:07
(4777 vizualizări - 1 comentariu)


Bărbați din Slobozia, cercetați pentru «șantaj»

Doi bărbați, de 27 și 46 de ani, din Slobozia, au fost identificați de polițiștii ialomițeni și arestați pentru infracțiuni de «șantaj». În fapt, în perioada februarie-martie 2019, cei în cauză au pretins ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2019, 18:45
(4348 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia șantaj


IPJ Ialomița: Campania «Păstrați surprizele doar pentru vacanță!»

Miercuri, 19 iunie a.c., Poliția Română în parteneriat cu EUCPN-Rețeaua Europeană de Prevenire a Criminalității a desfășurat, în cadrul campaniei «Păstrați surprizele doar pentru vacanță!», evenimentul ...[citește_toată_știrea]

19 Iunie 2019, 18:40
(5196 vizualizări - 0 comentarii)


Festivitatea de premiere a elevilor olimpici și Cerc Pastoral la Parohia «Sfântul Dumitru» Slobozia

Vineri, 14 iunie 2019, la Parohia «Sfântul Dumitru» din Slobozia, în prezența preoților parohiilor din municipiu în frunte cu părintele inspector de religie Dragoș Stanciu, părintele protopop Ionuț Butu ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 20:15
(5782 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Măsuri de siguranță pentru Examenele Naționale 2019

Marți, 18 iunie 2019, la nivel național, a început prima probă a Evaluării Naționale 2019, iar polițiștii ialomițeni acționează, până pe data de 29 iunie, pentru ca examenul,  susținut de absolvenții ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 20:05
(3832 vizualizări - 0 comentarii)


Trei slobozeni, reținuți pentru «tâlhărie»

Polițiștii ialomițeni au depistat 3 bărbați, cu vârste cuprinse între 24 și 33 de ani, după ce, la data de 10 iunie a.c., ar fi tâlhărit două persoane, pe raza municipiului Slobozia. Doi dintre aceștia ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 19:35
(4102 vizualizări - 0 comentarii)


Elevii din Ialomița susțin Evaluarea Națională

Marți, 18 iunie 2019, elevii de clasa a VIII-a  susțin prima probă a Evaluării Naționale la disciplina Limba și Literatura Română. Datale Inspectoratului Școlar Județean arată că la acest examen s ...[citește_toată_știrea]

18 Iunie 2019, 12:50
(3123 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Cinci persoane grav rănite într-un accident rutier

Manasia: Cinci persoane grav rănite într-un accident rutier

Intervenție a pompierilor din Urziceni în zona localității Manasia. Militarii ISU au acordat primul ajutor în cazul unui accident rutier. Două autovehicule s-au ciocnit frontal, iar în urma impactului cinci ...[citește_toată_știrea]

17 Iunie 2019, 23:25
(3801 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia accident


AJOFM Ialomița: În atenția absolvenților promoției 2019

Reamintim absolvenților instituțiilor de învățământ, faptul că, în termen de 60 de zile de la absolvire, sunt așteptați să se înregistreze în evidențele AJOFM Ialomița pentru a beneficia de servicii personalizate ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:30
(3580 vizualizări - 0 comentarii)


Motociclist autoaccidentat în apropiere de Urziceni

Marți, 11 iunie a.c., pe DN2, în apropiere de Urziceni, s-a produs un accident rutier soldat cu rănirea unei persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 25 de ani, conducea o motocicletă, nu a adaptat viteza ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:25
(5099 vizualizări - 0 comentarii)


Ion Roată: Depistat în trafic cu parfumuri contrafăcute

Marți, 11 iunie a.c., polițiștii ialomițeni au depistat pe raza comunei Ion Roată, în habitaclul unui autoturism condus de un bărbat de 43 de ani, parfumuri susceptibile de a fi contrafăcute. Astfel, parfumurile ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:20
(3948 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Braconajul piscicol, în atenția polițiștilor

Polițiștii feteșteni au depistat pe raza localității un bărbat, de 48 de ani, care avea asupra sa o unealtă de pescuit tip monofilament cu o lungime de 60 metri. Unealta a fost confiscată de polițiști, ...[citește_toată_știrea]

12 Iunie 2019, 20:15
(3638 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...