Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

REPORTAJ

Învățătorul care păzește «Muzeul Viu» din Ghimpați

Învățătorul care păzește «Muzeul Viu» din Ghimpați

A  venit din Argeș în urmă cu 47 de ani. A înființat «Muzeul Viu» în 2005, grație accesării unor fonduri europene. În urmă cu 2 ani, administrația din Ciulnița l-a evacuat promițându-i un spațiu nou. Acum îl construiește singur, la Școala Primară Mixtă «Maria și Petrache Neagu»... Școala părăsită de la Ghimpați. Și trăiește cu speranța că cele 600 de obiecte strânse de-a lungul celor aproape 50 de ani de către elevi vor fi din nou readuse la viață.

Povestea unei comori vii Școala e în jumatea satului, printre case înșirate mărgea de-a lungul șoselei. Iar drumul până aici e ireal... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2019, 14:40 (9834 vizualizări - 10 comentarii)

EVENIMENT

Șase ialomițeni, dați în urmărire de Poliția Română

Șase ialomițeni, dați în urmărire de Poliția Română

Potrivit informațiilor publice oferite de Poliția Română, șase ialomițeni sunt căutați de autoritățile judiciare pentru a fi trași la răspundere penală ca urmare a infracțiunilor pe care le-au comis. În toate cazurile, aceștia au fost condamnați definitiv la pe­depse cu executare. Cel mai tânăr ialomițean dat în urmărire gene­rală de polițiști se numește Cosmin Badea, are 32 de ani și are do­miciliul în municipiul Urziceni. Acesta se sustrage executării unui mandat de arestare preventivă emis de Tribunalul Ilfov pe numele său în 2017, privind comiterea infracțiunii de «tentativă la omor». De asemenea, numele acestuia apare în alte două dosare penale privind comiterea infracțiunilor de... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2019, 13:05 (4641 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii care se reîntorc la școală

Viitorul începe azi

Elevii care se reîntorc la școală

bonus: opinii de dascăl

Se spune despre liceenii de azi că sunt dezinteresați, fără o țintă în viață și fără modele de urmat. Nimic mai fals! O demonstrează doi dintre elevii Liceului Tehnologic «Mihai Eminescu» din Slobozia care au acceptat să se lase intervievați de reporterii ziarului nostru... Ion Cristian Ionel continuă liceul după profesională, iar Geanin Marian Pantilie s-a întors la școală renunțând la anturajul său de adolescent rebel. Au fost de acord să vorbească în numele generației pe care o reprezintă și susțin că «școala este un rău necesar...».

Elevi care simt responsabilitatea vieții Ion ... [citește_tot_articolul]

4 Decembrie 2019, 09:50 (6452 vizualizări - 2 comentarii)

POLITICĂ

«De la 1 ianuarie 2020 va crește valoarea netă a salariului minim!»

Tinel Gheorghe, deputat PNL

«De la 1 ianuarie 2020 va crește valoarea netă a salariului minim!»

O parte dintre măsurile pe care Guvernul PNL le va adopta începând de anul viitor au fost prezentate public de deputatul Tinel Gheor­ghe, în cadrul unei conferințe de presă. În cadrul întâlnirii cu reprezentanții presei locale din Ialomița, desfășurată în urmă cu o săptămână, Tinel Gheorghe a vorbit despre modul în care Guvernul condus de Ludovic Orban va majora salariul minim pe economie, începând cu data de 1 ianuarie 2020. «Co­misia Europeană ne cere din 2015 să fundamentăm salariul minim, dar Guvernele anterioare au omis să ducă la îndeplinire acest demers!» a precizat deputatul PNL.

Măsuri ferme pentru majorarea salariului minim... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2019, 19:10 (6421 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

LIDERII TURULUI

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Mostiștea Ulmu 0-0

LIDERII TURULUI

Unirea Slobozia a realizat jumătate din obiectivul propus, prin urmare șampaniile trebuie să mai aștepte până ce vor fi deschise. Conducerea s-a felicitat, antrenorul s-a declarat mândru de băieții lui, iar noi cei din tribună ne bucurăm că, cel puțin până la primăvară, suntem în postura liderului. Mai sunt încă 15 etape de disputat, iar băieții trebuie să rămână, conectați la miza sezonului și să ne facă mândri de ei la finele campiona­tului. Până la reluarea competiției mai trebuie lucrat la relațiile de joc și la atitudine. Pornim de pe primul loc, avem prima șansă la promovare, dar pentru a o concretiza trebuie evitate sincope gen Tunari și Medgidia. Avem nevoie de concentrare maximă pentru... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2019, 16:35 (3975 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Victoria Țăndărei, campioană de toamnă

Fotbal, Liga a IV-a

Victoria Țăndărei, campioană de toamnă

După un început excelent de sezon, Înfrățirea Jilavele a bifat un final dezamăgitor, cu 3 înfrângeri în 5 meciuri. Ultimul eșec l-au suferit la Amara, sâmbătă, 30 noiembrie a.c., în ultima etapă din turul Ligii a IV-a ialomițene. CS Amara recuperează încet dar sigur punctele pierdute, dovedindu-se o echipă solidă, care va avea un cuvânt greu de spus în retur. Băieții din stațiunea balneară au trecut tinerește cu 3-2 de Jilavele și, chiar dacă nu și-au propus neapărat asta, au schimbat liderul. De înfrângerea Înfrățirii au profitat cei de la Victoria Țăndărei. Aceștia au avut la rândul lor un meci special contra celor de la CSM Fetești și nu le-a fost deloc ușor, feteștenii fiind cei care au deschis... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2019, 15:40 (3102 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Cămătar din Borănești, arestat preventiv pentru 30 de zile

Cămătar din Borănești, arestat preventiv pentru 30 de zile

Un tânăr de 30 de ani, domiciliat în comuna Borănești, a fost arestat preventiv pentru 30 de zile. Solicitarea a fost făcută de procurorii Parchetului de pe lângă Ju­de­cătoria Urziceni, inculpatul fiind acuzat de «cămătărie» și «șantaj». Victimele care au stat de vorbă cu anchetatorii au preci­zat faptul că au fost amenințate și chiar bătute pentru a înapoia dobânzile cerute de cel de la care au împrumutat sume de bani.

11 luni de verificări Potrivit actelor de urmărire penală ale procurorilor Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni, în perioada ianuarie-noiembrie 2019, inculpatul... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2019, 14:05 (6307 vizualizări - 2 comentarii)

ANCHETĂ

Patronul fostului Club «Beirut» din Constanța, consultat la Spitalul Județean Slobozia înainte de a fugi din țară

Patronul fostului Club «Beirut» din Constanța, consultat la Spitalul Județean Slobozia înainte de a fugi din țară

Ancheta privind fuga din țară a controversatului afacerist din Constanța, George Karam, i-a adus pe polițiștii care investighează cazul la Spitalul Județean de Urgență Slobozia. Potrivit unor acte medicale, patronul fostului club «Beirut» din Constanța, care a luat foc în aprilie 2014, a fost consultat în Policlinica unității medicale din Slobozia înainte de dispariție. Surse judiciare susțin faptul că omul de afaceri a încălcat prevederile controlului judiciar emis de instanță pe numele său, refuzând să anunțe polițiștii de la malul mării că va ajunge la Spitalul Slobozia. George Karam a fost condamnat la 8 ani și o lună de închisoare cu executare în dosarul privind incendiul produs la clubul... [citește_tot_articolul]

3 Decembrie 2019, 10:10 (11051 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru-omul și opera (VI)

-intermezzo-

Moraru-omul și opera (VI)

Preocuparea președintelui pentru imaginea sa pu­blică este una obsesivă. Primele pusee s-au ma­nifestat cu mult înainte de 2016, când își comanda din banii Primăriei ba pliante, ba ziare de campanie, ba apariții discrete în presa locală... Însă manifestarea plenară a acestei obsesii a fost posibilă abia după accederea sa în funcția de președinte al Consiliului Județean Ialomița. Și a atins apogeul recent, când domnia sa și-a comandat un interviu într-o revistă națională de administrație, la contrapartidă cu achiziția a 200 de exemplare în care apare pe prima pagină. Însă nu asupra acestui interviu presărat cu platitudini monumentale vrem să atragem atenția azi... Nu! Azi dedicăm rubrica de fapt... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2019, 16:50 (4670 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Compania Națională de Investiții are de finalizat obiective în valoare de 34,7 milioane de lei

În Ialomița

Compania Națională de Investiții are de finalizat obiective în valoare de 34,7 milioane de lei

Aflată în subordinea Ministerului Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației, Compania Națională de Investiții pare că a uitat de obiectivele pe care le finanțează în județul Ialomița. Cu o valoare de 34,7 milioane de lei, investițiile așteaptă de mai bine de 2 ani să primească fonduri din partea CNI pentru a fi încheiate. Primarii localităților pe raza cărora se află aceste obiective susțin că nu au primit înștiințări cu privire la modul în care vor fi gestionate aceste șantiere.

Proiecte abandonate Pe o listă făcută publică de Compania Națională de Investiții, în Ialomița există... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2019, 12:05 (4781 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozenii au primit sarmale de 1 Decembrie

Autoritățile locale din Slobozia au serbat Ziua Națională împărțind slobozenilor cel puțin 5000 de porții de sarmale, iar primarul Adrian Mocioniu i-a asigurat pe cei prezenți că «autoritățile locale se gândesc în fiecare zi cum să le facă viața mai frumoasă...»

Pomana electorală de 1 Decembrie La Slobozia, Ziua Națională a României a fost sărbătorită cu 5000 de porții de sarmale. Autoritățile locale au organizat evenimentul în Piața Revoluției, imediat după manifestările oficiale. La acestea au participat oficialii locali și județeni, dar și reprezentanții principalelor... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2019, 10:55 (8621 vizualizări - 20 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Elevii din Ialomița renunță la școală din cauza părinților

Elevii din Ialomița renunță la școală din cauza părinților

Tot mai prezent în școlile din Ialomița, fenomenul abandonului școlar este generat și de refuzul părinților de a-și lăsa copiii să meargă la școală. Situația este prezentă atât în unitățile din mediul rural, cât și în cele din mediul urban. Directorii școlilor și liceelor din Ialomița susțin că au făcut demersuri către autoritățile competente, însă sesizările lor au rămas și astăzi ne­soluționate.

Situație îngrijorătoare Fenomenul abandonului școlar are numeroase cauze, una dintre ele, despre care puțini profesori sau oficiali județeni refuză să vorbească, vizează refuzul părinților... [citește_tot_articolul]

2 Decembrie 2019, 09:55 (4112 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Ialomița: Procese pentru stabilirea gradului de handicap

Ialomița: Procese pentru stabilirea gradului de handicap

De la începutul anului și până în prezent, pe rolul Tribunalului Ialomița au fost înregistrate peste 30 de acțiuni privind încadrarea corespunzătoare într-un grad de handicap. Persoanele nemulțumite cu privire la modul în care Comisia Județeană de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap Ialomița a stabilit încadrarea într-un grad de handicap a solicitanților au deschis astfel de procese. Procedura privind atacarea deciziilor emise de Comisia Județeană de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap direct în instanță a fost modificată în urmă cu 2 ani. Până în 2017, raportul de expertiză putea fi contestat la Comisia Națională de Evaluare a Persoanelor Adulte cu Handicap, iar dacă gradul de handicap... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2019, 15:50 (4744 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia are un buget de 236 mii de lei pentru Sărbătorile de Iarnă

Slobozia are un buget de 236 mii de lei pentru Sărbătorile de Iarnă

Primăria Slobozia se pre­gătește intens pentru Săr­bătorile de Iarnă. Bugetul pentru evenimentele dedicate Cră­ciunului și Anului Nou este estimat la 236 mii de lei. Banii vor fi cheltuiți pentru achiziția de ghirlande luminoase, dar și pentru artiștii care vor concerta la Slobozia în cadrul tradiționalului eveniment denumit «Serbările Iernii».

Sărbătorile vin și la Slobozia
Febra pregătirilor pentru Sărbătorile de Iarnă i-a atins și pe aleșii locali ai municipiului Slobozia. Astfel, încă din prima jumătate a acestei luni, aceștia au luat decizia de a pregăti orașul pentru Crăciun... [citește_tot_articolul]

1 Decembrie 2019, 10:55 (5783 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Alexandru Păduraru, arhitectul care proiectează case cu stil

Alexandru Păduraru, arhitectul care proiectează case cu stil

Dacă îți dorești să locuiești într-o casă cu stil, îi poți cere cu încredere sfatul lui Alexandru Păduraru. Are 29 de ani și este cel mai tânăr arhitect al orașului. Deși și-a conturat un alt traseu profesional, a renunțat la toate planurile și a decis că este mai bine să-i ajute pe oameni să descopere casele care li se potrivesc.Văzută prin ochii unui arhitect, Slobozia ar putea deveni, la rândul său, un oraș mult mai bine sistematizat.

Din pasiune pentru construit
În ultimul an de liceu, Alexandru Păduraru era convins că vrea să devină farmacist. S-a pregătit intens pentru admiterea... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2019, 16:55 (5855 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

20000 mii de sarmale de Ziua Națională pentru slobozeni

20000 mii de sarmale de Ziua Națională pentru slobozeni

Primarul Mocioniu se leapădă de înaintașii săi! Sătul de fasolea cu ciolan promovată obsesiv încă de pe vremea lui Gabi Ionașcu, el a hotărât să ofere slobozenilor altceva. Așa se face că zilele astea angajații Primăriei se pregătesc de zor să sa­tisfacă porunca edilitară și să ofere slobozenilor de Ziua Națională a României sarmale. Câte 4, maxim 5, să ajungă măcar pentru 5000 de potențiali alegători. Potrivit unor informații din interiorul sistemului, pentru a nu perturba activitatea instituției, sarmalele nu vor fi reali­zate artizanal, ci vor fi rulate de dispozitive speciale care vor reduce timpul de lucru. Dar nu asta voiam să spunem. Date fiind aceste informații senzaționale, ne facem ... [citește_tot_articolul]

30 Noiembrie 2019, 12:10 (4835 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Viceprimar PSD schimbat cu viceprimar PNL!

Președintele Moraru, învins de Consiliul Local Amara

Viceprimar PSD schimbat cu viceprimar PNL!

Joi, 28 noiembrie 2019, viceprimarul Primăriei Amara a fost înlocuit din funcție. Potrivit votării, 10 din cei 14 consilieri locali prezenți au votat pentru înlocuirea lui Daniel-Ionuț Mihai (PSD) cu Nicolae Țintă (PNL). Reamintim că alegerea în funcție a lui Daniel-Ionuț Mihai s-a făcut la sfîrșitul lunii iulie 2019, după «presiunile» politice ale președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru.

Decizie fără precedent la Amara Consiliul Local Amara s-a întrunit joi, 28 noiembrie a.c., pentru a vota înlocuirea din funcție a viceprimarului Daniel-Ionuț Mihai (PSD). Conform... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2019, 18:10 (8506 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

Directorul Școlii Gimnaziale Andrășești, acuzat de «abuz de putere»

Directorul Școlii Gimnaziale Andrășești, acuzat de «abuz de putere»

Mai mulți părinți și profesori ai Școlii Gimnaziale «Ștefan Copoiu» din Andrășești reclamă, printr-un Memoriu, atitudinea iresponsabilă a directorului instituției de învățământ, Manole Diancof. În replică la acuzațiile aduse, atât reprezentanții autorităților locale, cât și cei ai Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precizează faptul că faptele sesizate nu se confirmă. «Avem o relație bună cu domnul director al școlii din localitatea noastră!» susține Adrian Vasile, edilul din Andrășești.

«Pentru el educația copiilor nu contează!» După aproximativ 8 ani în care Școala... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2019, 15:50 (5407 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Peste 140 de ialomițeni, diagnosticați cu Tuberculoză

Doar în 2019

Peste 140 de ialomițeni, diagnosticați cu Tuberculoză

Ialomița continuă să se situeze pe primele locuri la nivel național în ceea ce privește incidența cazurilor de Tuberculoză. În primele 9 luni ale anului în curs, în Ialomița au fost diagnosticate 144 de noi cazuri de TBC. Conform informațiilor furnizate de medicii specialiști, numărul bolnavilor este mai mare decât cel înregistrat în aceeași perioadă a anului trecut. Mulți dintre pacienți au contactat boala în străinătate, fiind trimiși în România pentru a beneficia de tratament, susțin medicii. Răs­pândirea Tuberculozei este generată și de indiferența cu care se tratează această afecțiune. Ialomița nu dispune de medici sau aparatură medicală necesară investigării în timp optim a cazurilor de... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2019, 10:05 (2590 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Prima de relocare», un beneficiu pentru șomeri

La Slobozia

«Prima de relocare», un beneficiu pentru șomeri

Persoanele aflate în șomaj își pot găsi mai ușor de muncă nu doar în localitatea de domiciliu, ci și în alte loca­lități prin intermediul primei de relocare. Con­form Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului numai anul acesta 10 persoane au utilizat această mo­dalitate de a-și găsi un loc de muncă, departe de casă. Una dintre acestea este Roxana Bîcîin.

Un nou loc de muncă Șomerii aflați în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița benefi­ciază de un nou stimulent. Pentru a-și găsi mai ușor un loc de muncă, șomerii... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2019, 17:15 (4727 vizualizări - 1 comentariu)

Miercuri 24 Iun 2026
315 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

DGFP Ialomița: Se poate opta pentru depunerea trimestrială a Declarației 112

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii mici (cu cel mult trei angajați și o cifră de afaceri de pînă la 100000 euro) că potrivit OG nr. 30/2011 pot opta pentru depunerea ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2011, 16:19
(7235 vizualizări - 0 comentarii)


Antepenultimul loc pentru pompierii ialomițeni

Antepenultimul loc pentru pompierii ialomițeni

Vineri, 2 septembrie a.c., s-a desfășurat ultima probă din cadrul Concursurilor Serviciilor Profesioniste pentru Situații de Urgență. În clasamentul general, podiumul a fost ocupat de lotul Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2011, 16:17
(9599 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Femeie la volan fără permis

Vineri, 2 septembrie a.c., polițiști din Slobozia au oprit pentru control un autoturism condus de o femeie, de 59 ani, domiciliată în județul Constanța. În urma verificărilor efectuate de polițiști în bazele ...[citește_toată_știrea]

5 Septembrie 2011, 16:15
(8727 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Termene la plata obligațiilor fiscale pentru persoane fizice

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomita avertizează că joi, 15 septembrie, este ultima zi pentru efectuarea plăților anticipate aferente trimestrului III 2011 de către contribuabilii persoane fizice ...[citește_toată_știrea]

3 Septembrie 2011, 11:14
(12534 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: BIBLIONET, la a III-a rundă

Biblioteca Județeană «Ștefan Bănulescu» Ialomița a participat și la Runda a III-a a programului BIBLIONET, program de implementare a serviciului de acces la internet în bibliotecile publice din Ialomița ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:42
(10592 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Arestat după ce a încercat să fure dintr-o locuință

O tînără de 25 ani din Slobozia a alertat polițiștii slobozeni cu privire la faptul că joi, 1 septembrie, în jurul orei 2,00, prietenul ei a surprins în locuință o persoană care încerca să fure bunuri. ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:39
(9333 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Fetiță de 11 ani, victimă a unui accident rutier

O fetiță de 11 ani din Slobozia a fost lovită de o mașină în timp ce încerca să traverseze strada prin loc nepermis și fără să se asigure. S-a întîmplat la Slobozia, joi, 1 septembrie. Copila a fost acroșată ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:38
(5802 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Ion Roată: Nu a acordat prioritate trenului

Joi, 1 septembrie, la Ion Roată s-a produs un accident rutier. Pe scurt, în timp ce o tînără de 20 ani, din Urziceni, conducea o mașină, la trecerea la nivel cu calea ferată simplă, semnalizată prin indicator ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:38
(7912 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Furturile de animale, în atenția polițiștilor

«În cadrul Programului de prevenire a infracțiunilor contra patrimoniului, în ziua de 1 septembrie, ofițerii specialiști din cadrul Compartimentului Analiza și Prevenirea Criminalității, împreună cu efectivele ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:36
(10581 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: Ceapă și cartofi, confiscate de polițiști

Comerțul ilegal cu țigări, legume și fructe a fost ținta polițiștilor din Țăndărei în cadrul unei acțiuni organizate, joi, 1 septembrie, pe raza localității. În cadrul verificărilor polițiștii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:35
(6354 vizualizări - 0 comentarii)


Fierbinți-Tîrg: Hoț arestat de polițiști

Un bărbat, în vîrstă de 44 ani, a fost prins de polițiști joi, 1 septembrie. Pe numele individului Judecătoria Urziceni a emis un mandat de arestare pentru furt. Bărbatul, docmiciliat în Fierbinți-Tîrg ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 17:34
(12652 vizualizări - 0 comentarii)


Sport: Cuplul Sorin Iordache (Slobozia)-Călin Manda (Pitești) a cîștigat trofeul «Instirig Cup»

Cuplul Sorin Iordache (Slobozia)-Călin Manda (Pitești) a cîștigat un nou trofeu la tenis de cîmp-dublu, «Instirig Cup», în cadrul turneului internațional U14 desfășurat la Balș. Astfel, după ce a trecut ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:32
(9889 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: 590 de fermieri, la teledetecție

590 de fermieri ialomițeni au fost selectați în acest an pentru controlul prin teledetecție. Cifra reprezintă un procent de 5,90% din numărul total de cereri SAPS, procent recomandat de Uniunea Europeană ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:10
(12483 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Tînăr de 25 ani, decedat în accident

Un tînăr de doar 25 ani și-a găsit sfîrșitul miercuri, 31 august, într-un accident rutier. Pe scurt, mașina era condusă de un tînăr feteștean de 23 ani care, din cauza neatenției, a pierdut controlul volanului ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:09
(8890 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Fetești accident


Țăndărei: Copil de 12 ani, hoțul unei biciclete

O femeie de 37 ani din Țăndărei a sesizat polițiștii din localitate cu privire la faptul că i-a dispărut bicicleta pe care o lăsase nesupravegheată pe stradă. Verificările ulterioare ale polițiștilor au ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:08
(7139 vizualizări - 0 comentarii)


Movila: Incendiatorul unei ferme, identificat de polițiști

Un bărbat de 42 ani din județul Iași este cercetat penal de polițiști pentru distrugerea prin incendiere a unui grajd și a unor furaje pentru animale situate în incinta unei ferme agrozootehnice din Movila ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:08
(6652 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: 46 de cereri la subvenție pentru vaci din zone defavorizate

A«Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură-Centrul Județean Ialomița informează producătorii de lapte din zona defavorizată că termenul de primire a cererilor pentru subvenția la bovinele din ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:07
(13681 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: Țigări de contrabandă, confiscate

Miercuri, 31 august, polițiștii au descins la domiciliul unui tînăr de 28 ani din Sălcioara, dat fiind faptul că existau suspiciuni că deține țigări de contrabandă. În cadrul acțiunii, în casa tînărului ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:06
(8887 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Băut la volan

Un tînăr de 22 ani a fost prins de polițiștii slobozeni în timp ce conducea un autoturism deși băuse. Tînărul a fost oprit în trafic de polițiști și, testat fiind cu aparatul Drager, valoarea rezultată ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:05
(7955 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Peste 130 de persoane legitimate de polițiști

Peste 130 de persoane au fost legitimate miercuri, 31 august, în cadrul unei acțiuni a polițiștilor din Urziceni. De asemenea, în cadrul acțiunii au fost controlate 5 societăți comerciale, fiind aplicate ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:05
(7004 vizualizări - 0 comentarii)


APIA Ialomița: Peste 93 mii de animale vor primi subvenție

Campania de primire a cererilor de acordare a plăților naționale directe complementare în sectorul zootehnic și a primei pe explotație pentru ovine, caprine și bovine s-a încheiat. Centrul Județean Ialomița ...[citește_toată_știrea]

2 Septembrie 2011, 09:04
(9503 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: La 11 ani a fost surprins la furat de proprietarul casei

Marți, 30 august a.c., în jurul orei 15.30, Poliția Fetești a fost sesizată de un localnic, de 63 ani, asupra faptului că a surprins în locuința sa un copil care încerca să-i sustragă bunuri. În fapt, feteșteanul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2011, 14:51
(6318 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Gîrbovi: Copil de 3 ani, accidentat în timp ce încerca să traverseze strada în fugă

Un copil de 3 ani a fost izbit de un vehicul în afara comunei Gîrbovi, micuțul încercînd să traverseze strada în fugă. Evenimentul s-a petrecut marți, 30 august a.c., în jurul orelor 15,00, șoferul brăilean ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2011, 14:45
(10488 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: I-a furat vecinului lemnele de foc

Poliția a fost sesizată marți, 30 august a.c., de către un feteștean de 60 ani despre faptul că vecinul său i-a furat lemne de foc dintr-o magazie. Potrivit verificărilor, polițiștii au stabilit că vecinul ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2011, 14:30
(13276 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt lemne


Ialomița: Băuți la volan

Doi bărbați de 40, respectiv 59 ani, domiciliați în localitățile Fetești și Gîrbovi, au fost depistați de polițiștii rutieri marți, 30 august a.c., în timp ce se deplasau la volanul unor autoturisme. Întrucît ...[citește_toată_știrea]

1 Septembrie 2011, 14:25
(10991 vizualizări - 0 comentarii)


Nuntă cu acord de la DSV

Vă mai amintiți nunțile de odinioară, petrecute cîte trei zile și trei nopți în căminele culturale de la țară sau prin te miri ce clădiri amenajate doar pentru evenimentul în sine? Ei bine, distracția s ...[citește_toată_știrea]

31 August 2011, 07:46
(9334 vizualizări - 2 comentarii)


Reviga: Copil de 9 ani, hoț din cutia milei

Un copil de doar 9 ani din Reviga a fost prins de polițiști după ce a furat din cutia milei a unei biserici din localitate. Cazul a fost sesizat polițiștilor duminică, 28 august, de personalul bisericesc ...[citește_toată_știrea]

30 August 2011, 18:39
(8566 vizualizări - 0 comentarii)


Scuter furat din Spania, găsit la Țăndărei

Scuter furat din Spania, găsit la Țăndărei

Un moped ce figura în bazele de date internaționale ca fiind urmărit a fost găsit luni, 29 august, la Țăndărei. Mopedul aparținea unui tînăr de 29 ani din Țăndărei. Potrivit polițiștilor, mopedul era furat ...[citește_toată_știrea]

30 August 2011, 18:38
(12022 vizualizări - 4 comentarii)


Țăndărei: Un șofer beat a intrat cu mașina în șanț

O tînără de 21 ani a fost rănită luni, 29 august, într-un accident rutier petrecut în apropierea orașului Țăndărei. Tînăra era pasageră într-un autoturism ce circula dinspre Platonești spre Țăndărei. Într ...[citește_toată_știrea]

30 August 2011, 18:37
(10039 vizualizări - 0 comentarii)


Vlădeni: 5 fete de 7-16 ani, prinse la furat de floarea-soarelui

Cinci minore, cu vîrste cuprinse între 7 și 16 ani, au fost prinse luni, 29 august, de polițiști în timp ce furau floarea-soarelui. De fapt, un bărbat, de 43 ani, din comuna Vlădeni, a sesizat polițiștilor ...[citește_toată_știrea]

30 August 2011, 18:36
(9638 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune»

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...