Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Viceprimar PSD schimbat cu viceprimar PNL!

Președintele Moraru, învins de Consiliul Local Amara

Viceprimar PSD schimbat cu viceprimar PNL!

Joi, 28 noiembrie 2019, viceprimarul Primăriei Amara a fost înlocuit din funcție. Potrivit votării, 10 din cei 14 consilieri locali prezenți au votat pentru înlocuirea lui Daniel-Ionuț Mihai (PSD) cu Nicolae Țintă (PNL). Reamintim că alegerea în funcție a lui Daniel-Ionuț Mihai s-a făcut la sfîrșitul lunii iulie 2019, după «presiunile» politice ale președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru.

Decizie fără precedent la Amara Consiliul Local Amara s-a întrunit joi, 28 noiembrie a.c., pentru a vota înlocuirea din funcție a viceprimarului Daniel-Ionuț Mihai (PSD). Conform... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2019, 18:10 (8509 vizualizări - 27 comentarii)

EVENIMENT

Directorul Școlii Gimnaziale Andrășești, acuzat de «abuz de putere»

Directorul Școlii Gimnaziale Andrășești, acuzat de «abuz de putere»

Mai mulți părinți și profesori ai Școlii Gimnaziale «Ștefan Copoiu» din Andrășești reclamă, printr-un Memoriu, atitudinea iresponsabilă a directorului instituției de învățământ, Manole Diancof. În replică la acuzațiile aduse, atât reprezentanții autorităților locale, cât și cei ai Inspectoratului Școlar Județean Ialomița precizează faptul că faptele sesizate nu se confirmă. «Avem o relație bună cu domnul director al școlii din localitatea noastră!» susține Adrian Vasile, edilul din Andrășești.

«Pentru el educația copiilor nu contează!» După aproximativ 8 ani în care Școala... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2019, 15:50 (5415 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Peste 140 de ialomițeni, diagnosticați cu Tuberculoză

Doar în 2019

Peste 140 de ialomițeni, diagnosticați cu Tuberculoză

Ialomița continuă să se situeze pe primele locuri la nivel național în ceea ce privește incidența cazurilor de Tuberculoză. În primele 9 luni ale anului în curs, în Ialomița au fost diagnosticate 144 de noi cazuri de TBC. Conform informațiilor furnizate de medicii specialiști, numărul bolnavilor este mai mare decât cel înregistrat în aceeași perioadă a anului trecut. Mulți dintre pacienți au contactat boala în străinătate, fiind trimiși în România pentru a beneficia de tratament, susțin medicii. Răs­pândirea Tuberculozei este generată și de indiferența cu care se tratează această afecțiune. Ialomița nu dispune de medici sau aparatură medicală necesară investigării în timp optim a cazurilor de... [citește_tot_articolul]

29 Noiembrie 2019, 10:05 (2590 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

«Prima de relocare», un beneficiu pentru șomeri

La Slobozia

«Prima de relocare», un beneficiu pentru șomeri

Persoanele aflate în șomaj își pot găsi mai ușor de muncă nu doar în localitatea de domiciliu, ci și în alte loca­lități prin intermediul primei de relocare. Con­form Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului numai anul acesta 10 persoane au utilizat această mo­dalitate de a-și găsi un loc de muncă, departe de casă. Una dintre acestea este Roxana Bîcîin.

Un nou loc de muncă Șomerii aflați în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița benefi­ciază de un nou stimulent. Pentru a-și găsi mai ușor un loc de muncă, șomerii... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2019, 17:15 (4728 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

POLITICĂ

Prefectul Gigi Petre rămâne pe poziții

Deputatul PNL Gheorghe Tinel: «Nu poți guverna la Centru cu PNL și în Ialomița cu PSD!»

Prefectul Gigi Petre rămâne pe poziții

Schimbarea prefectului și subprefectului de Ialomița rămâne principala preocuparea a PNL Ialomița. Declarația îi aparține deputatului PNL Gheorghe Tinel. «Nu poți guverna la Centru cu PNL și în Ialomița cu PSD!» a mai declarat acesta.

Protocol cu ALDE Protocoalele încheiate de PNL cu PMP și ALDE sabotează decizia deputatului PNL Gheorghe Tinel de a schimba din funcții prefectul și subprefectul județului Ialomița. Potrivit acestor protocoale, PMP și-a adjudecat funcția de subprefect, propunându-l pe Emil Barbu, jurist în cadrul Primăriei Slobozia, iar ALDE pe cea de prefect, partidul... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2019, 13:40 (12514 vizualizări - 19 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Sistem de supraveghere video în orașul Țăndărei

Sistem de supraveghere video în orașul Țăndărei

Locuitorii orașului Țăndărei vor beneficia de un sistem modern de suprave­ghere video. Autoritățile lo­cale au beneficiat de finan­țare în cadrul unui proiect depus către Agenția de Dez­voltare Intercomunitară Ialomița. Valoarea proiectului se ridică la peste 300 mii de lei, termenul final de implementare fiind vara anului viitor.

Măsuri pentru siguranța cetățenilor Pricipalul scop al proiectului privind implementarea unui sistem de supraveghere video în orașul Țăndărei vizează asigurarea unui climat de ordine pe străzile orașului. Oficialii autorităților locale speră ca prin montarea... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2019, 13:25 (2504 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Firmele de construcții părăsesc șantierele PNDL2

Cel puțin la Vlădeni

Firmele de construcții părăsesc șantierele PNDL2

Începând cu luna octombrie 2019, Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației a decis să strângă robinetul în ceea ce privește finanțarea proiectelor PNDL2. Din această cauză, în Ialomița, unele șantiere au rămas în impas, după ce constructorii au decis să renunțe la lucrări pentru că nu au fost plătiți. Un astfel de caz a fost consemnat în zona de Est a județului, la Vlădeni.

Proiect întrerupt pe ultima sută de metri Comuna Vlădeni a convins Ministerul Lucrărilor Publice, Dezvoltării și Administrației să-i accepte pentru finanțare un proiect privind extinderea rețelei... [citește_tot_articolul]

28 Noiembrie 2019, 09:50 (3782 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Anchetă internă la Complexul de Servicii Sociale Urziceni

Anchetă internă la Complexul de Servicii Sociale Urziceni

Reprezentanții Direcției Generale de Asistență Socială și Protecția Copilului Ialomița (DGASPC) au demarat o anchetă internă la Complexul de Servicii Sociale pe care instituția îl administrează la Urziceni. Mai mulți supraveghetori sunt audiați după ce doi dintre adolescenții aflați în plasament în cadrul acestui Centru s-au luat la bătaie în sala de mese. O fată de 16 ani a ajuns de urgență la un spital din Capitală, suferind leziuni în zona capului. «În urma investigației pe care am demarat-o vom descoperi cum a fost posibil să se petreacă acest incident...» a declarat Nicolae Badea, purtătorul de cuvânt al DGASPC Ialomița.

Victimă transportată la spital... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2019, 14:50 (4173 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Între controlul asupra partidului și revenirea lui Marian Neacșu

Disoluția PSD Ialomița (II)

Între controlul asupra partidului și revenirea lui Marian Neacșu

Rezultatele finale ale Alegerilor Prezi­dențiale reconfi­gurează prioritățile politice ale liderilor social-democrați ialomițeni. Obligat să conserve o poziție electorală inferioară, președintele PSD Ialomița, senatorul Marian Pavel adoptă tactici defensive. Mai mult, la PSD Ialomița se așteaptă reveniri spectaculoase, Marian Neacșu dorindu-și reîntoarcerea «acasă». De asemenea, (re)candidatura lui Victor Moraru la șefia Consiliului Județean Ialomița sau chiar candidatura senatorului Marian Pavel la președinția Consiliului Județean reprezintă variante de lucru ale PSD Ialomița pentru Alegerile Locale din 2020... La fel cum nomina­lizările deputatului Ștefan Mușoiu sau ale fostului secretar de... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2019, 09:55 (7527 vizualizări - 8 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

procente înșelătoare

Trendul național de creștere al Partidului Național Liberal s-a manifestat, contrar așteptărilor, și în Ialomița. Dovadă în acest sens sunt procentele ob­ținute, victoria liberalilor din Turul II al Alegerilor Prezidențiale după 30 de ani de hegemonie «roșie» în Ialomița constituind un reper în istoria scrutinelor locale. Cu toate acestea, cel puțin la nivelul Ialomiței, social-democrația nu va repeta acest eșec la Alegerile Locale sau cele Parlamentare. Cine crede că trendul se va menține la viitoarele Alegeri se îmbată cu apă rece. Victoria de etapă a liberalilor și înfrângerea dintr-o luptă a PSD nu reprezintă argumente de câș­tigare a războiului Alegerilor din 2020. Social-demo­crații nu vor... [citește_tot_articolul]

27 Noiembrie 2019, 09:35 (3370 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un nou aspirant pentru funcția de subprefect în Ialomița: Va fi Emil Barbu?

Un nou aspirant pentru funcția de subprefect în Ialomița: Va fi Emil Barbu?

Deznodământul Alegerilor Prezidențiale readuce în atenția publică disputa politică pentru adjudecarea funcției de subprefect în Ialomița. Noul nume vehiculat este cel al lui Emil Barbu, jurist în cadrul Primăriei Slobozia.

Ionașcu s-a răzgândit Obsedat de adjudecarea funcției de subprefect al județului Ialomița pentru PMP, senatorul Gabi Ionașcu vine cu o nouă propunere. Domnia sa l-ar susține acum pe Emil Barbu, jurist în cadrul Primăriei slobozia. Emil Barbu este al doilea și ultimul funcționar public afiliat PMP care poate ocupa această funcție în condițiile legii. El a mai ocupat... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2019, 19:05 (8821 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

SPORT

Ibrian, vârf undercover

Fotbal, Liga a III-a, FCSB 2-Unirea Slobozia 1-3

Ibrian, vârf undercover

Pe o vreme extrem de rece, Unirea Slobozia a abordat o partitură dez­ghețată în deplasare contra celor de la FCSB 2. în ciuda numeroaselor absențe din lot, ialomițenii au dominat jocul, iar Enache Costea a găsit formula câștigătoare: Poiană-Ibrian, Lazăr, Dumbrăvean, Comșa (Stroe ’80)-Milotin, Chebac, Moldovan (Ene ’89)-Moise, Hertu (Dinu ’60), Toma. Unirea și-a etalat din start in­tențiile ofensive și, după un șut peste poartă din zona punctului cu var, Moise a centrat excelent de pe dreapta în minutul 10, iar Ibrian a reluat imparabil la colțul lung, din interiorul careului. Florinel Ibrian își continuă astfel forma bună demonstrată și în partida cu Recolta Gheorghe Doja. În jocul cu FCSB 2... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2019, 16:25 (2466 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Luptă încinsă la vârful clasamentului

Fotbal, Liga a IV-a

Luptă încinsă la vârful clasamentului

Liga a IV-a ialomițeană a ars deja 14 etape din acest sezon, iar acum, când mai este doar o rundă până la vacanță de iarnă, ierarhia la vârf este mai neclară ca oricând. Sincer, la începutul sezonului, ne-am fi așteptat la o dominare clară a echipei care a luptat și în campionatul trecut pentru supremație, dar în final a terminat abia pe locul 3. Lucrurile nu stau deloc așa, iar în acest moment avem 4 echipe care luptă cu șanse reale pentru titlul de campioană a județului Ialomița.

Jilavele, marea surpriză Trei echipe au început ca din pușcă acest sezon și după 8 etape aveau punctaj... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2019, 15:05 (5754 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

SPORT

Răzvan Stănescu, locul 5 la Teheran

Scrimă

Răzvan Stănescu, locul 5 la Teheran

La finele săptămânii precedente, capitala Iranului, Teheran, a găzduit o etapă de Cupă Mondială la Sabie, adresată juniorilor. Din delegația României a făcut parte și Răzvan Stănescu, sportiv pregătit la CSM Unirea Slobozia de Marin Cruțu. Din cei 5 sabreri tricolori, Răzvan a obținut în proba individuală cele mai bune rezultate. În primul tur Stănescu a trecut cu 15-6 de Humoud Alshamian din Kuweit. În turul secund sportivul nostru l-a depășit cu un scor similar pe Zhamat Nabyev din Kazakstan, iar în Optimi l-a eliminat cu 15-10 pe iranianul Shahryar Galzar. În Sferturi, Răzvan a pierdut cu 8 la 15 în fața italianului Pietro Tore, cel care avea să câștige în final competiția. În ie­rarhia finală... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2019, 14:20 (3616 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Teofil, vânătorul de valuri...

Teofil, vânătorul de valuri...

Pentru Teofil Androne marea nu mai are secrete. I-a străbătut adâncurile și s-a aventurat în zonele cu cele mai nărăvașe valuri, pe care a reușit să le îmblânzească. Toate aceste experiențe l-au ajutat să învețe o nouă formă de artă, prea puțin cunoscută în acest colț de lume. Iubește plajele însorite pentru că doar aici reușește să se simtă cu adevărat liber...

Mare, plaje și «surf art»
Lângă tablourile expuse pe simezele Galeriei de Arte «Arcadia» ale Centrului Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia și-a făcut loc și o placă de surf, din lemn pictată în diferite tonuri de albastru... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2019, 13:25 (4989 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia, obligată de instanță să plătească «Groapa lui Stoica»

Primăria Slobozia, obligată de instanță să plătească «Groapa lui Stoica»

Proiectul de reabiliare a Pieței Revoluției din Slobozia s-a mutat în instanță. Constructorul Antrepriză Construcții și Montaj Nr. 4 București (ACM 4) cere judecătorilor Tribunalului Ialomița să oblige Primăria Slobozia la plata facturilor neachitate pentru lucrările efectuate la obiectivul de investiții. Dacă va câștiga acest proces intentat admi­nistrației locale, constructorul din Capitală va obține peste 200 mii de lei, plus plata unor penalități de întârziere. În urma unei acțiuni si­milare întemeiată anul trecut și încheiată printr-o sentință definitivă în primăvara acestui an, firma din București, aflată în procedură de insolvență, a reușit să obțină plata unei facturi de 1,1 milioane de... [citește_tot_articolul]

26 Noiembrie 2019, 09:55 (7298 vizualizări - 15 comentarii)

EVENIMENT

Funcție vacantă de procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița

Funcție vacantă de procuror la Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița

Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița rămâne cu mai puțini procurori în schemă. Consiliul Superior al Magistraturii a decis în cadrul unei ședințe, desfășurată în urmă cu aproximativ o săptă­mână, să trimită spre aprobare cererea de pensionare a procu­rorului Cristina Mihaela Istrate.

Mai puțini procurori la Parchetul Județean Potrivit informațiilor publicate de Consiliul Superior al Magistraturii, în prezent, Parchetul de pe lângă Tribunalul Ialomița se confruntă cu un deficit în privința ocupării posturilor de procurori. Deși schema de personal cuprinde 11 astfel de posturi, doar... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2019, 16:25 (6058 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Învățământ cu demisiile pe masă

Ultimatum pentru inspectorii școlari din Ialomița

Învățământ cu demisiile pe masă

Întoarcerea inspectorului general Luminița Barcari dă fiori reci inspectorilor din cadrul Inspectoratului Școlar. Înainte ca ea să deschidă din nou ușa biroului, adjuncta instituției, Steluța Mitrea, le-ar fi cerut unora dintre subalterni demisiile. Deocamdată nimeni nu o ascultă, că «nu are de ce»...

Amenințări voalate Săptămâna trecută, inspectorul general Luminița Barcari s-a (re)întors în fruntea Inspec­toratului direct din Norvegia, de la o specializare profesională moșită de predecesoarea sa. Că de, nu e pentru cine se pregătește și nici noi nu insistăm, că nu face obiectul articolului... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2019, 13:20 (7628 vizualizări - 10 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Legea parlamentarului Bullyi-Pop

(de bine)

Legea parlamentarului Bullyi-Pop

Parlamentarul PSD Andrei Pop do­vedește, în sfârșit, că nu a făcut umbră fotoliului de parlamentar degeaba. Și ne informează cu deferență pe pagina sa de Facebook că «Pre­ședintele României a promulgat legea privind violența psihologică-bullyingul pe care am inițiat-o în primăvara anului 2018 și care a fost adoptată în iarna aceluiași an. Împreună cu Petre Florin Manole am considerat că demnitatea și integritatea copiilor noștri trebuie protejate de diferitele forme de agresiuni verbale sau fizice, care constituie violența psihologică-bullying, și cu care mulți copii se confruntă în ziua de astăzi». Pentru că, în principiu, demersul deputatului Andrei Pop este unul salutar, îl vom consemna... [citește_tot_articolul]

25 Noiembrie 2019, 11:20 (5110 vizualizări - 7 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

putreziciune

Sistemul este creat din oameni care, de-a lungul timpului, au contribuit la putrezirea lui. Căci fiecare dintre noi am încercat, cel puțin în ultimii 10 ani, să realizăm câte ceva ocolind sau fentând legi (de cele mai multe ori ambigue sau făcute pentru a fi încălcate), înșelând vigilența unor organe de control care îndrăzneau să ne tulbure activitățile de zi cu zi (de la banale opriri în trafic ale unor polițiști până la inopinate controale ale finanțiștilor) sau acordând diverse recompense unor alți oameni care au reușit să ne satisfacă orgolii sau suferințe (mici atenții pentru personalul medical sau funcționari însărcinați cu rezolvarea hârtiilor). Toate acestea au constituit la realizarea... [citește_tot_articolul]

24 Noiembrie 2019, 10:10 (3974 vizualizări - 6 comentarii)

Vineri 26 Iun 2026
277 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Poliția și Garda Financiară, razie la Fetești

Joi, 4 martie a.c., mai mulți polițiști ai Biroului de Investigare a Fraudelor, în cooperare cu comisari ai Gărzii Financiare Ialomița au organizat și executat o acțiune pe linia prevenirii și combaterii ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 23:06
(20952 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan, cu arma în mașină

În cursul nopții de joi spre vineri, 4/5 martie a.c., în jurul orei 1.00, polițiști din Căzănești, în timp ce se aflau în serviciul de patrulare, au depistat, pe strada Gavrilescu din localitate, un bărbat ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 23:01
(24170 vizualizări - 0 comentarii)


Furt de energie electrică

Vineri, 5 martie a.c., începînd cu ora 7.00, timp de două ore, polițiști din Țăndărei, în colaborare cu jandami și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat în cartierul Strachina ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:57
(22853 vizualizări - 1 comentariu)


Fără permis, la plimbare cu mașina

Joi, 4 martie a.c., în jurul orei 13.30, agenții din cadrul Poliției Orașului Fierbinți-Tîrg au identificat în trafic, pe DJ 101 C, un autoturism la volanul căruia se afla un tînăr, de 19 ani, din județul ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:54
(23450 vizualizări - 0 comentarii)


Prevenirea evenimentelor rutiere, în atenția polițiștilor

Polițiștii din cadrul Serviciului Rutier au continuat acțiunile de prevenire și combatere a cauzelor ce pot provoca accidente rutiere pe arterele din județ. Astfel, în ultimele 24 de ore, 78 de participanți ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:51
(18511 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhari încarcerați

Doi tineri, în vîrstă de 16, respectiv 17 ani, primul din comuna Maia, iar cel de-al doilea din Slobozia, au fost încarcerați în cursul zilei de joi, 4 martie a.c., în arestul Inspectoratului, după ce ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 22:48
(19385 vizualizări - 0 comentarii)


Mașinile furate, prioritate pentru polițiști

Mașinile furate, prioritate pentru polițiști

Polițiștii ialomițeni au desfășurat o acțiune pentru combaterea ilegalităților ce se comit în domeniul furturilor de autovehicule. În ultima perioadă de timp au fost organizate și executate acțiuni specifice ...[citește_toată_știrea]

5 Martie 2010, 16:59
(19101 vizualizări - 0 comentarii)


Filtre la Căzănești

Polițiștii din Căzănești au depistat mai mulți conducători auto care nu au respectat normele prevăzute în Codul Rutier. Astfel, polițiștii au întocmit două dosare penale pe numele a doi bărbați. Unul dintre ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:48
(15634 vizualizări - 0 comentarii)


Alcool la volan

Miercuri, 3 martie a.c., polițiștii au acționat în mai multe localități rurale. Astfel, în intervalul orar 8.00-16.00, polițiști din Slobozia au acționat pe raza localităților Albești, Ciulnița, Buești ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:48
(16905 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiuni comune polițiști-jandarmi în Țăndărei

Efective sporite de polițiști și jandarmi au acționat în sistem integrat în după-amiaza zilei de miercuri, 3 martie a.c., în orașul Țăndărei. Începînd cu ora 13.00, s-a acționat pe raza orașului urmărindu ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 18:39
(17387 vizualizări - 0 comentarii)


Necropsia bărbatului găsit în beciul unei case din Bucu va elucida misterul morții acestuia

Bărbatul găsit în stare de inconștiență într-un beci al unei case în construcție din localitatea Bucu a fost identificat. Potrivit primelor cercetări, se pare că bărbatul era domiciliat în localitatea ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 13:34
(19553 vizualizări - 0 comentarii)


Peste 300 de jandarmi la meciul Urziceni-Steaua

Inspectoratul de Jandarmi Județean Ialomița va asigura cu peste 150 de militari jandarmi măsurile de ordine la meciul de fotbal dintre echipele Unirea Urziceni și Steaua București. Alături de efectivele ...[citește_toată_știrea]

4 Martie 2010, 13:26
(18005 vizualizări - 0 comentarii)


Minori dispăruți, găsiți de polițiști

Polițiștii au reușit identificarea minorului Bucur Ștefănel, de 13 ani, plecat de la domiciliu, din orașul Fierbinți-Tîrg, în dimineața zilei de 1 martie 2010. În urma colaborării cu polițiștii Direcției ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 18:10
(14902 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni ale Poliției

Polițiștii slobozeni, în colaborare cu jandarmii ialomițeni și reprezentanți ai societății furnizoare de energie electrică au acționat în dimineața zilei de marți, 2 martie a.c., între orele 6,30-8,00, ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 18:09
(14256 vizualizări - 0 comentarii)


Copil de 4 luni, adus la spital mușcat de șobolani

La Spitalul de Urgență din Slobozia a fost adus un copil de 4 luni, cu mai multe răni pe corp, ce păreau a fi provocate de mușcăturile unui șobolan. Cazul copilului a fost semnalat polițiștilor sîmbătă ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 07:38
(15081 vizualizări - 0 comentarii)


A dispărut!

A dispărut!

Luni, 1 martie a.c., în jurul orei 19.00, polițiștii au fost sesizați cu privire la faptul că minorul Bucur Ștefănel, de 13 ani, a plecat de la domiciliul din orașul Fierbinți-Tîrg și nu a mai revenit. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 07:37
(15127 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 04:31
(15820 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Martie 2010, 03:14
(14930 vizualizări - 0 comentarii)


Evenimente culturale

Consiliul Județean Ialomița și Centrul Cultural UNESCO «Ionel Perlea» invită ialomițenii la inaugurarea Sălii STUDIO. Astfel, joi, 4 martie 2010, tinerii artiști ai Liceului de Artă din Slobozia vor susține ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:38
(13049 vizualizări - 0 comentarii)


Măsuri pentru stimularea creării de noi locuri de muncă

În Monitorul Oficial nr. 136, din 1 martie 2010, a fost publicată Ordonanța de Urgență nr. 13/23.02.2010, privind reglementarea unor măsuri în vederea stimulării creării de noi locuri de muncă și diminuării ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:29
(12426 vizualizări - 0 comentarii)


Informare APIA

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează beneficiarii măsurilor de reconversie/restructurare și defrișare a plantațiilor viticole că trebuie să completeze și să depună formularul de ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 15:13
(15122 vizualizări - 0 comentarii)


Informare privind deconturile negative de TVA

«Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii că a fost aprobată o nouă procedură pentru soluționarea deconturilor cu sume negative de taxă pe valoarea adaugată cu opțiune de ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 10:55
(17306 vizualizări - 0 comentarii)


Deșeurile, în atenția Prefecturii Ialomița

În perioada, 3-20 februarie a.c., polițiști din cadrul Serviciului de Investigare a Fraudelor, specialiști din cadrul Gărzii de Mediu și comisari ai Gărzii Financiare au desfășurat controale la nivelul ...[citește_toată_știrea]

2 Martie 2010, 10:12
(13354 vizualizări - 0 comentarii)


Capota s-a ridicat în mers, iar mașina s-a izbit de un tir

În cursul dimineții de luni, 1 martie a.c., în jurul orei 8.30, polițiștii rutieri au fost sesizați despre faptul că un tînăr de 20 de ani, din Slobozia, ce se deplasa la volanul unui autoturism din direcția ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2010, 16:16
(13426 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiuni de prevenire și combatere a infracționalității

Efective sporite de polițiști din cadrul IPJ Ialomița au participat în acest sfîrșit de săptămînă la mai multe acțiuni organizate pe raza județului, continuînd astfel acțiunile specifice pentru creșterea ...[citește_toată_știrea]

1 Martie 2010, 16:15
(13731 vizualizări - 0 comentarii)


Sancționat contravențional pentru ședere ilegală pe teritoriul României

Polițiștii au depistat în zona Popasului Sinești un cetățean moldovean, în vîrstă de 33 de ani, intrat în România la data de 16 august 2009, în baza unei vize de scurtă ședere în scop de vizită.
Străinul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 20:00
(13705 vizualizări - 0 comentarii)


Beat la volan

Pe Calea București din Urziceni a fost depistat un bărbat, în vîrstă de 32 de ani, din comuna Ion Roată, în timp ce conducea autoturismul proprietate aflîndu-se în stare de ebrietate. La testarea cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:58
(13502 vizualizări - 0 comentarii)


Dosar penal pentru nerespectarea drepturilor de autor

În cadrul unui control la o discotecă din comuna Coșereni, aparținînd unei societăți comerciale cu sediul social în București, polițiștii au constatat că era difuzată muzică ambientală prin intermediul ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:57
(11701 vizualizări - 0 comentarii)


Planul de acțiune SIGURANȚA (II)

În baza planului comun de acțiune SIGURANȚA, în noaptea de 27/28 februarie a.c., la nivelul județului s-au desfășurat mai multe acțiuni în sistem integrat la care au participat efective ale Inspectoratului ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 19:54
(13461 vizualizări - 0 comentarii)


A vrut să se spînzure

Un cetățean din comuna Perieți a sesizat vineri, 26 februarie a.c., că un bărbat de 33 de ani, din localitate, se află în podul casei sale intenționînd să se spînzure. Deplasîndu-se la fața locului, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

28 Februarie 2010, 11:09
(11887 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Corcodel de la DUMITRESTI în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia casă Slobozia Nouă în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 închiriere apartament 3 camere Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 om de rand în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! laurentiu în «Beach Party» săptămânal pe Plaja Zorilor Răduță Aurelian-Constantin în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia @ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final soluția e simplă în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Fa Marileno în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Maria în Sărăcie, mizerie și indiferență în blocul «SACO» din Slobozia Nelu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Vasile în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Ionut în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Mihai în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! Urbanistul în Urban SA Slobozia, sub monitorizarea Gărzii de Mediu Ialomița privind respectarea măsurilor de conformare Vasile în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...