Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Scandalagiii din Vlașca-Fetești sunt încă în libertate!

Poliția se face că lucrează

Scandalagiii din Vlașca-Fetești sunt încă în libertate!

18 indivizi din Fetești, considerați principalii autori ai scandalului petrecut în Cartierul Vlașca în după amiaza zilei de marți, 19 noiembrie 2019, sunt încă în libertate. Nici polițiștii și nici procurorii locali nu au reușit încă să stabilească cine este vinovat de revolta provocată pe stradă. Informațiile cu privire la acest incident au apărut în spațiul public abia după ce pe rețelele de socializare a fost postat un filmuleț din timpul scandalului. Oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au refuzat să dezvăluie informația cu privire la bătaia dintre cele două familii de romi, confirmând-o în urma apariției pe internet a respectivelor imagini...

Cercetările continuă... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2019, 19:10 (5060 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița investește 2,1 milioane de lei în viitorii șomeri cu diplomă

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița investește 2,1 milioane de lei în viitorii șomeri cu diplomă

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița cheltuie 2,1 milioane de lei, din bugetul Uniunii Europene, cu scopul de a le facilita elevilor din liceele tehnologice accesul către piața muncii. În realitate, prin acest proiect sunt plătiți experți care să le asigure elevilor mai multe ore de practică, fără a fi învățați ce trebuie să facă pentru a obține un loc de muncă.

Fonduri pentru plata experților
Proiectul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița se nu­mește «TehniCOOL-Îmbunătă­țirea accesului la activități de învățare în mediul de muncă real pentru elevii învățământului profesional... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2019, 12:15 (6889 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Moraru-omul și opera (IV)

Moraru-omul și opera (IV)

Așa cum vă promiteam acum două săptămâni, rememorăm astăzi traseul administrativ al președintelui Moraru din perspectiva administratorului public Larisa Mihai, o femeie care, prin sacrificiul ei pu­blic, a adus liniște sufletească președintelui și prosperitate potențială fiecăruia dintre ialomițeni. Îndrăznim chiar să apreciem că fără aportul admi­nistrativ, viața publică și privată a județului ar fi fost mai săracă, iar președintele Victor Moraru nu s-ar fi putut concentra deplin asupra problemelor europene ale județului. Prin urmare, să nu mai pierdem timpul și să dăm Cezarei ce e al ei...

Unul este președintele, una este Larisa... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2019, 16:40 (6416 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Localnici terorizați de maidanezii ținuți într-un adăpost fără autorizație

La Sinești

Localnici terorizați de maidanezii ținuți într-un adăpost fără autorizație

Gestul unui cetățean italian de a oferi adăpost și sprijin câinilor fără stăpân s-a transformat într-un coșmar pentru localnicii din Sinești. Oamenii au reclamat în repetate rândul mirosul greu provenit de la animale, dar și zgomotul produs de patrupede. Autoritățile locale susțin că au rămas fără soluții, deși l-au sancționat pe cetățeanul italian de mai multe ori. Edilii dau vina pe faptul că legislația este ambiguă și în afară de sancțiunile contravenționale nu pot face alte demersuri în astfel de situații. Mai mult, aceleași autorități susțin faptul că respectivul bărbat ar trafica animalele în străinătate, găsind persoanele interesate pe internet...

Amendat în repetate rânduri... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2019, 12:50 (6700 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Infrastructură Drumuri și Poduri SA e în moarte clinică

De-ale Consiliului Județean Ialomița

Infrastructură Drumuri și Poduri SA e în moarte clinică

Consiliul Județean Ialomița continuă să întrețină artificial activitatea economică a Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Nivelul cheltuielilor susținute de la buget a atins «pragul maxim de finanțare». Veniturile firmei după primele 9 luni ale anului în curs au atins un nivel de 28,59% din valoarea estimată pentru anul 2019.

O piatră de moară SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA supra­viețuiește exclusiv din finanțările asigurate de către Consiliul Județean Ialomița. În pofida declarațiilor oficialilor județeni, situația economică a firmei este dezastruoasă. Un raport public... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2019, 09:55 (5967 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Luptăm pentru o Românie normală!»

Gheorghe Tinel, deputat PNL

«Luptăm pentru o Românie normală!»

bonus: PSD Ialomița nu renunță

PNL Ialomița se va implica total în susținerea candidaturii președintelui Klaus Iohannis în Turul 2 al Alegerilor Pre­zidențiale. Deputatul PNL Gheor­ghe Tinel a reiterat acest obiectiv al Or­ganizației și a susținut public că va face orice pentru a convinge ialomi­țe­nii că actualul președinte reprezintă singura soluție viabilă pentru România.

PNL a obținut un rezultat istoric Rezultatele obținute de liberali după Primul Tur de scrutin al Alegerilor Prezindențiale îndreptățesc PNL Ialomița să spere la un rezultat similar duminică, 24 noiembrie 2019. În cadrul unei conferințe de presă... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2019, 19:50 (4784 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

SPORT

Toma contra Toma

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Recolta Gheorghe Doja 4-1

Toma contra Toma

O confruntare între două echipe ialomițene desfășurată într-o Ligă Națională nu a mai avut loc din 2013. Tocmai de aceea duelul dintre Unirea Slobozia și Recolta Gheorghe Doja disputat sâmbătă, 16 noiembrie a.c., pe Stadionul «1 Mai», a avut conotații speciale. Oaspeții au venit cu un lot format în proporții considerabile din jucători crescuți sau consacrați la Unirea. Atracția principală a reprezentat-o confrun­tarea dintre frații Toma, căpitani ai Unirii în epoci diferite. Cel care părea că a pus ghetele în cui, mai ales că în ultimii ani s-a dedicat pregătirii copiilor, a continuat în paralel să activeze ca jucător la Gheorghe Doja. Și iată-l, la 38 ani, revenit în Liga a III-a, alături de... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2019, 16:40 (3902 vizualizări - 12 comentarii)

SPORT

Iernăm pe locul 12

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Iernăm pe locul 12

După 11 etape, Liga Florilor ia mai bine de o lună de pauză, făcând loc Campionatului Mondial din Japonia. În epilogul etapei a XI-a, «U» Cluj a trecut de Rapid cu 23-21, ajutând astfel HCM Slobozia să încheie această parte a sezonului pe locul 12, care asigură prezența la baraj. Drumul este însă lung și va fi pregătit de trupa lui Gheorghe Covaciu prin mai multe acțiuni. În perioada 23-30 noiembrie a.c., echipa noastră își va încărca bateriile într-un cantonament la Vatra Dornei. În decembrie 2019 sunt conturate mai multe jocuri amicale, contra unor echipe ca Știința București, SCM Gloria Buzău sau Danubius Galați. În perioada 28-29 de­cembrie a.c., HCM Slobozia ar urma să participe la un turneu... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2019, 15:15 (3292 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Grupa 2010 a câștigat «Winter Kids-Coup»

Fotbal, Unirea Slobozia, Juniori

Grupa 2010 a câștigat «Winter Kids-Coup»

bonus: Denis Dragomir, la Naționala U15

La finele săptămânii trecute, la Ploiești și Plopeni s-a organizat «Winter Kids-Coup», turneu de fotbal juvenil la care Unirea Slobozia a înscris Grupele 2010-2011 și 2012. Performera galben-albaștrilor a fost Grupa 2010, pregătită de Adrian Cristea. După ce au defilat în grupă, micii fotbaliști ai Unirii au trecut în Semifinală cu 1-0 de Petrosport Ploiești. Finala a fost una aprig disputată dar, în cele din urmă, ialomițenii au pus mâna pe trofeul câștigătorilor după ce au învins cu 3-2 pe Tâmpa Brașov. Grupa 2010 a Unirii a cucerit și trofeul pentru cel mai bun jucător atribuit talentatului Luca Mocanu.

Bronz pentru Grupa 2011... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2019, 14:20 (3000 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia gestionează o afacere de 260 mii de lei

Slobozenii reclamă Comisia de atribuire a locurilor de parcare

Primăria Slobozia gestionează o afacere de 260 mii de lei

În urmă cu 8 ani, Slobozia s-a aliniat trendului național oferind slobozenilor locuri de parcare cu plată. De-a lungul anilor, licitațiile pentru obținerea acestor locuri de parcare au fost reclamate în repetate rânduri, slobozenii acuzând comisiile de atribuire că blochează liberul acces la aceste licitații. În Slobozia sunt amenajate 3000 de locuri de parcare cu plată, iar numărul autoturismelor a depășit 20000.

O afacere «moșită» de ex-primarul Stoica
Decizia privind înființarea locurilor de parcare cu plată la Slobozia a apărut în 2011, iar «nașul» acestei afaceri administrative... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2019, 13:40 (5782 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Taxele și impozitele locale neachitate «valorează» peste 185,5 milioane de lei

La nivelul Ialomiței

Taxele și impozitele locale neachitate «valorează» peste 185,5 milioane de lei

Colectarea taxelor și impozitelor locale reprezintă marea provocare pentru cei mai mulți primari ialomițeni. O situație privind sumele pe care aceștia au reușit să le încaseze în perioada ianuarie-septembrie 2019 evidențiază faptul că toate bugetele locale se confruntă cu o scădere a sumelor colectate. Potrivit Direcției de Trezorerie și Datorie Publică Ialomița, cele 66 de primării din județ mai au de încasat peste 185,5 mili­oane de lei. În timp ce unii edili caută soluții pentru a crește gradul încasărilor, alții ridică din umeri resemnați și așteaptă ca cetățenii să devină mult mai responsabili în ceea ce privește plata taxelor și impozitelor locale. Și unii și ceilalți susțin însă că din... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2019, 10:05 (4310 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Somelier de Slobozia

Somelier de Slobozia

La începutul lunii noiembrie 2019, o sticlă de grasă de Cotnari din 1960 a fost vedeta Salonului de degustare a vinului «Le Grande Degustation de Montreal 2019» din Canada. Sticla face parte dintr-un lot deținut de o firmă din Slobozia, patronată de Ion Radu. La Montreal, sticla de vin a fost promovată de celebrul boxeur Lucian Bute. «Acum sunt și eu în Champions League pentru vinuri. E drept, la juniori, dar toate au un început...» spune Ion Radu.

Un vin medaliat, de la Slobozia Ion Radu are 54 de ani și recunoaște că nu l-a îmbătrânit calea bisericii. Dar acum toate sunt în urmă,... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2019, 16:25 (7378 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia are un Plan de Reducere a Zgomotului

Ce-i trebuie chelului?

Slobozia are un Plan de Reducere a Zgomotului

Orașul Slobozia va fi inclus într-un proiect investițional gestionat de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR SA). Conform informațiilor publice fur­nizate de către instituție, administrația locală propune reabilitarea a 4 kilometri de drum afectați de polua­rea fonică. Soluția avansată constă în instalarea unui covor asfaltic fonoabsorbant pentru diminuarea zgomotului produs de traficul rutier.

Consultare publică pe site Primăria Slobozia a postat un anunț privind organizarea în perioada 23 octombrie-6 noiembrie 2019 a unei consultări publice în vederea... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2019, 12:40 (3340 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Campusurile școlare din Slobozia nu pot fi autorizate

Campusurile școlare din Slobozia nu pot fi autorizate

Elevii și profesorii din Slobozia așteaptă de 11 ani construcția celor două campusuri școlare promise de Ministerul Educației. Investițiile rămân în conservare pe termen nelimitat, din cauza unor erori de proiectare care fac imposibilă obținerea autorizațiilor emise de mai multe instituții publice. Respectivele do­cumente sunt necesare pentru redeschiderea șantierelor. Estimativ, Guvernul României a cheltuit pentru stadiul actual al campusurilor școlare din Slobozia 2,7 milioane de lei.

Planuri încurcate În 2005, Ministerul Educației a inițiat o strategie prin care a încercat să alinieze... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2019, 09:50 (7939 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un nou Centru pentru persoanele cu dizabilități

La Slobozia

Un nou Centru pentru persoanele cu dizabilități

Începând cu 30 octombrie 2019, în Cartierul Bora din Slobozia funcționează Centrul de abilitare și reabilitare pentru persoanele adulte cu di­zabilități «Kalina și Maria». Scopul Centrului este de a oferi persoanelor cu di­zabilități servicii de protecție și asistență socială. Costul mediu lunar pentru fiecare beneficiar este de peste 2000 de lei.

Căsuțe de tip familial la Bora Direcția Generală de Asistență și Protecția Copilului Ialomița are în administrare un nou Centru. Începând cu 30 octombrie 2019, în Cartierul Bora din Slobozia funcționează Centrul de abi­litare și reabilitare... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2019, 15:50 (6003 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pâine scoasă la vânzare în condiții improprii

Control al DSVSA Ialomița

Pâine scoasă la vânzare în condiții improprii

Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au încheiat recent un amplu control ce a vizat unitățile comerciale unde se produce și se vinde pâine sau alte produse de panificație. Valoarea sancțiunilor aplicate depășește 10 mii de lei. Cele mai multe nereguli au vizat depozitarea și comercializarea pâinii, în condiții precare de igienă.

Verificările vor continua Controalele au vizat aspecte privind calitatea spațiilor în care produsele alimentare de panificație sunt manipulate sau prelucrate. De asemenea, au fost supuse controalelor și spațiile... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2019, 12:10 (3983 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Terenuri multifuncționale de peste 700 mii de lei

Se întâmplă la Fierbinți-Târg

Terenuri multifuncționale de peste 700 mii de lei

Autoritățile locale din Fierbinți-Târg se pregătesc de inaugurarea unui nou proiect în oraș. Cu o finanțare de peste 300 mii de lei din partea ADI Ialomița, edilii localității urmează să le ofere atât copiilor, cât și pasionaților de fotbal, un teren multifuncțional de sport. Însă asta nu e tot... Cel de-al doilea teren multi­funcțional împreună cu un loc de joacă se construiește deja în Fierbinții de Sus.

Terenuri multifuncționale pentru pasionații de sport La sfârșitul acestui săptă­mâni, un nou proiect urmează a fi fina­lizat în orașul Fierbinți-Târg. Pro­iectul «teren multifuncțional... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2019, 15:10 (2695 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

între fals absolut și prostie întruchipată

Teoria răului cel mai mic e depășită. Poate a fost valabilă atunci când poporul a avut de ales între un comunist cu mâinile pătate de sângele nostru și un nebun care voia să ne mitralieze pe stadioane. Și apoi iar, între un comunist care deplângea blestemul căzut asupra poporului și alt co­mu­nist care avea să se împuște în prime-time. Acum însă nu mai putem vorbi de răul cel mic pentru că el nu există. Vom alege între un fals absolut care a clamat timp de 5 ani normalitatea fără să miște un deget și prostia întruchipată care ne înspăimântă visceral. Sigur, e vina noastră că am ajuns aici. Am fi putut alege schimbarea, am fi putut alege progresul, un om, un intelectual, un impostor. Acum e însă... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2019, 10:50 (2547 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Creatorul de teste educaționale

Creatorul de teste educaționale

Are 39 de ani si crede în educația individuală. În 2011 a realizat primul său site, invatasingur.ro De-atunci au mai apărut alte 3! Toate destinate elevilor și tine­rilor. Îl cheamă Nicolae Popa și susține că nu se va opri aici: «Viitorul este al celor care învață singuri... Eu pentru ei construiesc aceste site-uri. Și pentru copiii mei, sper!».

invatasingur.ro Nicolae Popa este IT-ist de meserie. O meserie pe care a învățat-o băbește, pe vremea când calculatoarele arătau precum râșnițele de cafea. Adică în anul 1997: «Eu învățam la Pedagogic, dar eram pasionat... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2019, 19:05 (5405 vizualizări - 6 comentarii)

EVENIMENT

Senatorul lui Dumnezeu și-a adjudecat funcția de subprefect!

Se schimbă mobila administrativă la Prefectura Ialomița

Senatorul lui Dumnezeu și-a adjudecat funcția de subprefect!

Protocolul dintre PNL și PMP generează primele schimbări administrative. Potrivit acestuia, PMP și-a adjudecat 2 funcții de prefect și 20 de funcții de subprefect la nivelul țării. În Ialomița, senatorul PMP Gabi Ionașcu a propus pentru funcția repartizată, cea de subprefect, pe juristul Sorin Drima. Acesta este proaspăt avocat, jurist cu normă întreagă la primăria Urziceni.

Senatorul lui Dumnezeu a propus Senatorul PMP Gabi Ionașcu a reușit performanța de a o schimba din funcție pe Silica Vali Tudor, subprefectul care trăiește pe post de mobilier de fundal de aproape 2 ani la Prefectura... [citește_tot_articolul]

14 Noiembrie 2019, 19:10 (19863 vizualizări - 45 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
298 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Proiecte edilitare, finanțate prin Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița

Luni, 2 august a.c., în foaierul Sălii «Europa» a Consiliului Județean Ialomița, au fost semnate contractele de finanțare pentru 6 proiecte de utilitate publică, desfășurate prin Planul Județean de Dezvoltare ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 14:40
(4436 vizualizări - 0 comentarii)


Acțiune comună a polițiștilor din Ialomița, Ilfov și Călărași pe linie rutieră

Luni, 2 august 2021, în intervalul orar 07,00-09,00, polițiștii cu atribuții pe linie rutieră din Ialomița, Ilfov și Călărași, sub coordonarea Direcției Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 14:10
(4890 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la locuințe din Fierbinți-Târg, Broșteni și Fetești. Incendii de vegetație uscată și miriști la Ograda, Borănești, Țăndărei și Jilavele!

Incendii la locuințe din Fierbinți-Târg, Broșteni și Fetești. Incendii de vegetație uscată și miriști la Ograda, Borănești, Țăndărei și Jilavele!

Vineri, 30 iulie a.c., pompierii din cadrul Detașamentului Urziceni au fost solicitati să intervină la un incendiu izbucnit la acoperișul unei case din Fierbinți Târg. 3 echipaje de pompieri cu două autospeciale ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 13:50
(3823 vizualizări - 0 comentarii)


I-a luat foc mașina în zona Popasului Chirana

I-a luat foc mașina în zona Popasului Chirana

Sâmbătă, 31 iulie a.c., pompierii din cadrul Gărzii de intervenție Țăndărei au fost solicitati să intervină la un incendiu produs la un autoturism pe DN 2A, zona Popas Chirana. Două echipaje de pompieri ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 13:35
(3074 vizualizări - 0 comentarii)


Accidente pe A2 și la Răsimnicea

Sâmbătă, 31 iulie a.c., două echipaje din cadrul Stației de pompieri Fetești au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs pe Autostrada ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 13:30
(3598 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Slobozia

Vineri, 30 iulie a.c., 3 echipaje din cadrul Gărzii de intervenție Slobozia au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare  și o ambulanță SMURD la un accident rutier produs ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 13:25
(1540 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Jilavele: Accident cu patru victime

Jilavele: Accident cu patru victime

Vineri, 30 iulie a.c., 3 echipaje din cadrul Detașemetului de Pompieri Urziceni au intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă, o descarcerare  și o ambulanță SMURD la un accident rutier ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 13:20
(2898 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Jilavele accident


Ialomița: Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic deosebit de accentuat

Ialomița: Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic deosebit de accentuat

Pentru luni, 2 august 2021, Administrația Națională de Meteorologie a emis o avertizare Cod Portocaliu de caniculă și disconfort termic deosebit de accentuat și pentru județul Ialomița ...[citește_toată_știrea]

2 August 2021, 13:05
(3818 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Duminică, 1 august a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

1 August 2021, 16:55
(3257 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Sâmbătă, 31 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

31 Iulie 2021, 16:25
(2742 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Programul «Tezaur» continuă și în luna august

Ministerul Finanțelor emite, începând cu 2 august 2021, 3 noi emisiuni de titluri de stat în cadrul Programului «Tezaur», cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi de 3,15%, 3,50% și 3,85%. Titlurile de ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2021, 16:50
(2631 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Vineri, 30 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2021, 16:35
(2296 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură trimestrul I/2021

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că a început să efectueze plățile aferente ajutorului de stat pentru motorina utilizată în agricultură, perioada ...[citește_toată_știrea]

30 Iulie 2021, 12:35
(4395 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 81000 de lei

În ultimele 24 de ore, polițiștii au intervenit la 75 evenimente, din care 66 sesizate pe numărul unic pentru apeluri de urgență 112, au constatat 14 infracțiuni și au aplicat 225 de sancțiuni contravenționale ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 18:45
(3443 vizualizări - 1 comentariu)


Prevenirea ilegalităților din domeniul pisciculturii, în atenția polițiștilor ialomițeni

Miercuri, 28 iulie a.c., polițiștii ialomițeni, alături de specialiștii Agenției Naționale pentru Pescuit și Acvacultură, au realizat o amplă acțiune cu scopul de a preveni ilegalitățile comise în domeniul ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 18:40
(5865 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Joi, 29 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 16:40
(2027 vizualizări - 0 comentarii)


Două trenuri s-au ciocnit în Depoul Gării Fetești. Cauza: unul dintre mecanicii de locomotivă ar fi fost băut!

Două trenuri s-au ciocnit în Depoul Gării Fetești. Cauza: unul dintre mecanicii de locomotivă ar fi fost băut!

În seara zilei de miercuri, 28 iulie a.c., două trenuri de marfă s-au ciocnit în zona Depoului Gării Fetești. Unul dintre trenuri transporta fier vechi, moment în care a fost lovit de o altă garnitură, ...[citește_toată_știrea]

29 Iulie 2021, 13:35
(11496 vizualizări - 2 comentarii)


Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Protopopiatul Urziceni: Campanie de donare de sânge

Pentru a veni în sprijinul semenilor noștri aflați în suferință, miercuri, 28 iulie 2021, în intervalul orar 8,00-12,30, Protopopiatul Urziceni din cadrul Episcopiei Sloboziei și Călărașilor a continuat ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2021, 17:40
(3485 vizualizări - 1 comentariu)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Miercuri, 28 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2021, 17:15
(3358 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin Centrele Județene, informează că efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor, solicitat prin cererile de plată aferente ...[citește_toată_știrea]

28 Iulie 2021, 12:35
(3044 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Mandate de executare a pedepsei, puse în aplicare de polițiști

În cadrul unei acțiuni desfășurată de polițiștii Serviciului de Investigații Criminale, oamenii legii au reușit identificarea a doi bărbați, de 28 și 43 de ani, domiciliați în Slobozia, ce se sustrăgeau ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2021, 19:10
(5055 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Marți, 27 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2021, 16:35
(4927 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți Renta Viageră Agricolă campania 2020

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că a efectuat plățile sumelor cuvenite sub formă de rentă viageră agricolă aferentă anului 2020. Astfel, marți, 27 iulie 2021, APIA a ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2021, 13:10
(2884 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Luni, 26 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față de ziua ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2021, 16:25
(1951 vizualizări - 0 comentarii)


APIA primește cereri de plată pentru Programul Național Apicol

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează beneficiarii că Cererile de plată pentru accesarea Programului Național Apicol (PNA) se pot depune până la data de 2 august 2021, inclusiv ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2021, 15:55
(4944 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o casă din Manasia

Incendiu la o casă din Manasia

În dimineața zilei de luni, 26 iulie a.c., pompierii Detașamentului Urziceni au fost solicitati, prin 112, să intervină la un incendiu izbucnit la acoperișul unei case din comuna Manasia. 3 echipaje de ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2021, 15:20
(4230 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia incendiu


Movila: Șase persoane rănite într-un accident rutier

Movila: Șase persoane rănite într-un accident rutier

În seara zilei de duminică, 25 iulie a.c., în zona localității Movila, s-a produs un accident de circulație soldat cu vătămarea corporală a șase persoane. Din verificările efectuate de polițiști a reieșit ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2021, 23:15
(5582 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: Movila accident


Orboești: A intrat cu mașina într-un copac

Orboești: A intrat cu mașina într-un copac

Duminică, 25 iulie a.c., în localitatea Orboești s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Din verificările efectuate de polițiști a reieșit că în evenimentul rutier a fost ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2021, 21:40
(5188 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: Niciun caz nou de COVID-19 în județul Ialomița!

Duminică, 25 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a rămas la 10802, nefiind înregistrat vreun caz nou față ...[citește_toată_știrea]

25 Iulie 2021, 17:10
(3317 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1 nou caz de COVID-19 în Ialomița

Sâmbătă, 24 iulie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 10802, fiind înregistrat 1 nou caz de îmbolnăvire ...[citește_toată_știrea]

24 Iulie 2021, 16:40
(2669 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...