Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

POLITICĂ

Guvernul Orban a epurat incomplet ministerele

Secretarii de stat PSD se întorc acasă?

Guvernul Orban a epurat incomplet ministerele

În urmă cu două săptămâni, Guvernul Orban a demarat epurarea ministerelor. Într-o primă etapă, au fost demiși 32 de secretari de stat, 3 subsecretari și 3 consilieri de stat. Între timp, lista a ajuns la aproape 100... Printre ei s-au numărat, firesc, și ialomițenii trimiși acolo de PSD. Paradoxal însă, nu toți se regăsesc pe lista de acum două săptămâni. Așa că vom face apelul bocancilor.

Ultimul servit, primul plecat Ultimul ialomițean ajuns la București a fost Liviu Patrichi, director adjunct al AFIR, pe locul încălzit cândva de Daniel Crunțeanu, și el ialomițean verde, nutrit cu... [citește_tot_articolul]

22 Noiembrie 2019, 18:05 (8500 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Scandalagiii din Vlașca-Fetești sunt încă în libertate!

Poliția se face că lucrează

Scandalagiii din Vlașca-Fetești sunt încă în libertate!

18 indivizi din Fetești, considerați principalii autori ai scandalului petrecut în Cartierul Vlașca în după amiaza zilei de marți, 19 noiembrie 2019, sunt încă în libertate. Nici polițiștii și nici procurorii locali nu au reușit încă să stabilească cine este vinovat de revolta provocată pe stradă. Informațiile cu privire la acest incident au apărut în spațiul public abia după ce pe rețelele de socializare a fost postat un filmuleț din timpul scandalului. Oficialii Inspectoratului de Poliție al Județului Ialomița au refuzat să dezvăluie informația cu privire la bătaia dintre cele două familii de romi, confirmând-o în urma apariției pe internet a respectivelor imagini...

Cercetările continuă... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2019, 19:10 (5060 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița investește 2,1 milioane de lei în viitorii șomeri cu diplomă

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița investește 2,1 milioane de lei în viitorii șomeri cu diplomă

Inspectoratul Școlar Județean Ialomița cheltuie 2,1 milioane de lei, din bugetul Uniunii Europene, cu scopul de a le facilita elevilor din liceele tehnologice accesul către piața muncii. În realitate, prin acest proiect sunt plătiți experți care să le asigure elevilor mai multe ore de practică, fără a fi învățați ce trebuie să facă pentru a obține un loc de muncă.

Fonduri pentru plata experților
Proiectul Inspectoratului Școlar Județean Ialomița se nu­mește «TehniCOOL-Îmbunătă­țirea accesului la activități de învățare în mediul de muncă real pentru elevii învățământului profesional... [citește_tot_articolul]

21 Noiembrie 2019, 12:15 (6889 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Moraru-omul și opera (IV)

Moraru-omul și opera (IV)

Așa cum vă promiteam acum două săptămâni, rememorăm astăzi traseul administrativ al președintelui Moraru din perspectiva administratorului public Larisa Mihai, o femeie care, prin sacrificiul ei pu­blic, a adus liniște sufletească președintelui și prosperitate potențială fiecăruia dintre ialomițeni. Îndrăznim chiar să apreciem că fără aportul admi­nistrativ, viața publică și privată a județului ar fi fost mai săracă, iar președintele Victor Moraru nu s-ar fi putut concentra deplin asupra problemelor europene ale județului. Prin urmare, să nu mai pierdem timpul și să dăm Cezarei ce e al ei...

Unul este președintele, una este Larisa... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2019, 16:40 (6417 vizualizări - 13 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Localnici terorizați de maidanezii ținuți într-un adăpost fără autorizație

La Sinești

Localnici terorizați de maidanezii ținuți într-un adăpost fără autorizație

Gestul unui cetățean italian de a oferi adăpost și sprijin câinilor fără stăpân s-a transformat într-un coșmar pentru localnicii din Sinești. Oamenii au reclamat în repetate rândul mirosul greu provenit de la animale, dar și zgomotul produs de patrupede. Autoritățile locale susțin că au rămas fără soluții, deși l-au sancționat pe cetățeanul italian de mai multe ori. Edilii dau vina pe faptul că legislația este ambiguă și în afară de sancțiunile contravenționale nu pot face alte demersuri în astfel de situații. Mai mult, aceleași autorități susțin faptul că respectivul bărbat ar trafica animalele în străinătate, găsind persoanele interesate pe internet...

Amendat în repetate rânduri... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2019, 12:50 (6701 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Infrastructură Drumuri și Poduri SA e în moarte clinică

De-ale Consiliului Județean Ialomița

Infrastructură Drumuri și Poduri SA e în moarte clinică

Consiliul Județean Ialomița continuă să întrețină artificial activitatea economică a Infrastructură Drumuri și Poduri SA. Nivelul cheltuielilor susținute de la buget a atins «pragul maxim de finanțare». Veniturile firmei după primele 9 luni ale anului în curs au atins un nivel de 28,59% din valoarea estimată pentru anul 2019.

O piatră de moară SC Infrastructură Drumuri și Poduri SA supra­viețuiește exclusiv din finanțările asigurate de către Consiliul Județean Ialomița. În pofida declarațiilor oficialilor județeni, situația economică a firmei este dezastruoasă. Un raport public... [citește_tot_articolul]

20 Noiembrie 2019, 09:55 (5967 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Luptăm pentru o Românie normală!»

Gheorghe Tinel, deputat PNL

«Luptăm pentru o Românie normală!»

bonus: PSD Ialomița nu renunță

PNL Ialomița se va implica total în susținerea candidaturii președintelui Klaus Iohannis în Turul 2 al Alegerilor Pre­zidențiale. Deputatul PNL Gheor­ghe Tinel a reiterat acest obiectiv al Or­ganizației și a susținut public că va face orice pentru a convinge ialomi­țe­nii că actualul președinte reprezintă singura soluție viabilă pentru România.

PNL a obținut un rezultat istoric Rezultatele obținute de liberali după Primul Tur de scrutin al Alegerilor Prezindențiale îndreptățesc PNL Ialomița să spere la un rezultat similar duminică, 24 noiembrie 2019. În cadrul unei conferințe de presă... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2019, 19:50 (4784 vizualizări - 9 comentarii)

SPORT

Toma contra Toma

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Recolta Gheorghe Doja 4-1

Toma contra Toma

O confruntare între două echipe ialomițene desfășurată într-o Ligă Națională nu a mai avut loc din 2013. Tocmai de aceea duelul dintre Unirea Slobozia și Recolta Gheorghe Doja disputat sâmbătă, 16 noiembrie a.c., pe Stadionul «1 Mai», a avut conotații speciale. Oaspeții au venit cu un lot format în proporții considerabile din jucători crescuți sau consacrați la Unirea. Atracția principală a reprezentat-o confrun­tarea dintre frații Toma, căpitani ai Unirii în epoci diferite. Cel care părea că a pus ghetele în cui, mai ales că în ultimii ani s-a dedicat pregătirii copiilor, a continuat în paralel să activeze ca jucător la Gheorghe Doja. Și iată-l, la 38 ani, revenit în Liga a III-a, alături de... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2019, 16:40 (3902 vizualizări - 12 comentarii)

Click aici

SPORT

Iernăm pe locul 12

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia

Iernăm pe locul 12

După 11 etape, Liga Florilor ia mai bine de o lună de pauză, făcând loc Campionatului Mondial din Japonia. În epilogul etapei a XI-a, «U» Cluj a trecut de Rapid cu 23-21, ajutând astfel HCM Slobozia să încheie această parte a sezonului pe locul 12, care asigură prezența la baraj. Drumul este însă lung și va fi pregătit de trupa lui Gheorghe Covaciu prin mai multe acțiuni. În perioada 23-30 noiembrie a.c., echipa noastră își va încărca bateriile într-un cantonament la Vatra Dornei. În decembrie 2019 sunt conturate mai multe jocuri amicale, contra unor echipe ca Știința București, SCM Gloria Buzău sau Danubius Galați. În perioada 28-29 de­cembrie a.c., HCM Slobozia ar urma să participe la un turneu... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2019, 15:15 (3292 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Grupa 2010 a câștigat «Winter Kids-Coup»

Fotbal, Unirea Slobozia, Juniori

Grupa 2010 a câștigat «Winter Kids-Coup»

bonus: Denis Dragomir, la Naționala U15

La finele săptămânii trecute, la Ploiești și Plopeni s-a organizat «Winter Kids-Coup», turneu de fotbal juvenil la care Unirea Slobozia a înscris Grupele 2010-2011 și 2012. Performera galben-albaștrilor a fost Grupa 2010, pregătită de Adrian Cristea. După ce au defilat în grupă, micii fotbaliști ai Unirii au trecut în Semifinală cu 1-0 de Petrosport Ploiești. Finala a fost una aprig disputată dar, în cele din urmă, ialomițenii au pus mâna pe trofeul câștigătorilor după ce au învins cu 3-2 pe Tâmpa Brașov. Grupa 2010 a Unirii a cucerit și trofeul pentru cel mai bun jucător atribuit talentatului Luca Mocanu.

Bronz pentru Grupa 2011... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2019, 14:20 (3000 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Primăria Slobozia gestionează o afacere de 260 mii de lei

Slobozenii reclamă Comisia de atribuire a locurilor de parcare

Primăria Slobozia gestionează o afacere de 260 mii de lei

În urmă cu 8 ani, Slobozia s-a aliniat trendului național oferind slobozenilor locuri de parcare cu plată. De-a lungul anilor, licitațiile pentru obținerea acestor locuri de parcare au fost reclamate în repetate rânduri, slobozenii acuzând comisiile de atribuire că blochează liberul acces la aceste licitații. În Slobozia sunt amenajate 3000 de locuri de parcare cu plată, iar numărul autoturismelor a depășit 20000.

O afacere «moșită» de ex-primarul Stoica
Decizia privind înființarea locurilor de parcare cu plată la Slobozia a apărut în 2011, iar «nașul» acestei afaceri administrative... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2019, 13:40 (5786 vizualizări - 10 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Taxele și impozitele locale neachitate «valorează» peste 185,5 milioane de lei

La nivelul Ialomiței

Taxele și impozitele locale neachitate «valorează» peste 185,5 milioane de lei

Colectarea taxelor și impozitelor locale reprezintă marea provocare pentru cei mai mulți primari ialomițeni. O situație privind sumele pe care aceștia au reușit să le încaseze în perioada ianuarie-septembrie 2019 evidențiază faptul că toate bugetele locale se confruntă cu o scădere a sumelor colectate. Potrivit Direcției de Trezorerie și Datorie Publică Ialomița, cele 66 de primării din județ mai au de încasat peste 185,5 mili­oane de lei. În timp ce unii edili caută soluții pentru a crește gradul încasărilor, alții ridică din umeri resemnați și așteaptă ca cetățenii să devină mult mai responsabili în ceea ce privește plata taxelor și impozitelor locale. Și unii și ceilalți susțin însă că din... [citește_tot_articolul]

19 Noiembrie 2019, 10:05 (4310 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

REPORTAJ

Somelier de Slobozia

Somelier de Slobozia

La începutul lunii noiembrie 2019, o sticlă de grasă de Cotnari din 1960 a fost vedeta Salonului de degustare a vinului «Le Grande Degustation de Montreal 2019» din Canada. Sticla face parte dintr-un lot deținut de o firmă din Slobozia, patronată de Ion Radu. La Montreal, sticla de vin a fost promovată de celebrul boxeur Lucian Bute. «Acum sunt și eu în Champions League pentru vinuri. E drept, la juniori, dar toate au un început...» spune Ion Radu.

Un vin medaliat, de la Slobozia Ion Radu are 54 de ani și recunoaște că nu l-a îmbătrânit calea bisericii. Dar acum toate sunt în urmă,... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2019, 16:25 (7378 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Slobozia are un Plan de Reducere a Zgomotului

Ce-i trebuie chelului?

Slobozia are un Plan de Reducere a Zgomotului

Orașul Slobozia va fi inclus într-un proiect investițional gestionat de Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR SA). Conform informațiilor publice fur­nizate de către instituție, administrația locală propune reabilitarea a 4 kilometri de drum afectați de polua­rea fonică. Soluția avansată constă în instalarea unui covor asfaltic fonoabsorbant pentru diminuarea zgomotului produs de traficul rutier.

Consultare publică pe site Primăria Slobozia a postat un anunț privind organizarea în perioada 23 octombrie-6 noiembrie 2019 a unei consultări publice în vederea... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2019, 12:40 (3340 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Campusurile școlare din Slobozia nu pot fi autorizate

Campusurile școlare din Slobozia nu pot fi autorizate

Elevii și profesorii din Slobozia așteaptă de 11 ani construcția celor două campusuri școlare promise de Ministerul Educației. Investițiile rămân în conservare pe termen nelimitat, din cauza unor erori de proiectare care fac imposibilă obținerea autorizațiilor emise de mai multe instituții publice. Respectivele do­cumente sunt necesare pentru redeschiderea șantierelor. Estimativ, Guvernul României a cheltuit pentru stadiul actual al campusurilor școlare din Slobozia 2,7 milioane de lei.

Planuri încurcate În 2005, Ministerul Educației a inițiat o strategie prin care a încercat să alinieze... [citește_tot_articolul]

18 Noiembrie 2019, 09:50 (7939 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un nou Centru pentru persoanele cu dizabilități

La Slobozia

Un nou Centru pentru persoanele cu dizabilități

Începând cu 30 octombrie 2019, în Cartierul Bora din Slobozia funcționează Centrul de abilitare și reabilitare pentru persoanele adulte cu di­zabilități «Kalina și Maria». Scopul Centrului este de a oferi persoanelor cu di­zabilități servicii de protecție și asistență socială. Costul mediu lunar pentru fiecare beneficiar este de peste 2000 de lei.

Căsuțe de tip familial la Bora Direcția Generală de Asistență și Protecția Copilului Ialomița are în administrare un nou Centru. Începând cu 30 octombrie 2019, în Cartierul Bora din Slobozia funcționează Centrul de abi­litare și reabilitare... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2019, 15:50 (6003 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Pâine scoasă la vânzare în condiții improprii

Control al DSVSA Ialomița

Pâine scoasă la vânzare în condiții improprii

Inspectorii Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița au încheiat recent un amplu control ce a vizat unitățile comerciale unde se produce și se vinde pâine sau alte produse de panificație. Valoarea sancțiunilor aplicate depășește 10 mii de lei. Cele mai multe nereguli au vizat depozitarea și comercializarea pâinii, în condiții precare de igienă.

Verificările vor continua Controalele au vizat aspecte privind calitatea spațiilor în care produsele alimentare de panificație sunt manipulate sau prelucrate. De asemenea, au fost supuse controalelor și spațiile... [citește_tot_articolul]

17 Noiembrie 2019, 12:10 (3983 vizualizări - 8 comentarii)

EVENIMENT

Terenuri multifuncționale de peste 700 mii de lei

Se întâmplă la Fierbinți-Târg

Terenuri multifuncționale de peste 700 mii de lei

Autoritățile locale din Fierbinți-Târg se pregătesc de inaugurarea unui nou proiect în oraș. Cu o finanțare de peste 300 mii de lei din partea ADI Ialomița, edilii localității urmează să le ofere atât copiilor, cât și pasionaților de fotbal, un teren multifuncțional de sport. Însă asta nu e tot... Cel de-al doilea teren multi­funcțional împreună cu un loc de joacă se construiește deja în Fierbinții de Sus.

Terenuri multifuncționale pentru pasionații de sport La sfârșitul acestui săptă­mâni, un nou proiect urmează a fi fina­lizat în orașul Fierbinți-Târg. Pro­iectul «teren multifuncțional... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2019, 15:10 (2695 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

între fals absolut și prostie întruchipată

Teoria răului cel mai mic e depășită. Poate a fost valabilă atunci când poporul a avut de ales între un comunist cu mâinile pătate de sângele nostru și un nebun care voia să ne mitralieze pe stadioane. Și apoi iar, între un comunist care deplângea blestemul căzut asupra poporului și alt co­mu­nist care avea să se împuște în prime-time. Acum însă nu mai putem vorbi de răul cel mic pentru că el nu există. Vom alege între un fals absolut care a clamat timp de 5 ani normalitatea fără să miște un deget și prostia întruchipată care ne înspăimântă visceral. Sigur, e vina noastră că am ajuns aici. Am fi putut alege schimbarea, am fi putut alege progresul, un om, un intelectual, un impostor. Acum e însă... [citește_tot_articolul]

16 Noiembrie 2019, 10:50 (2547 vizualizări - 3 comentarii)

EVENIMENT

Creatorul de teste educaționale

Creatorul de teste educaționale

Are 39 de ani si crede în educația individuală. În 2011 a realizat primul său site, invatasingur.ro De-atunci au mai apărut alte 3! Toate destinate elevilor și tine­rilor. Îl cheamă Nicolae Popa și susține că nu se va opri aici: «Viitorul este al celor care învață singuri... Eu pentru ei construiesc aceste site-uri. Și pentru copiii mei, sper!».

invatasingur.ro Nicolae Popa este IT-ist de meserie. O meserie pe care a învățat-o băbește, pe vremea când calculatoarele arătau precum râșnițele de cafea. Adică în anul 1997: «Eu învățam la Pedagogic, dar eram pasionat... [citește_tot_articolul]

15 Noiembrie 2019, 19:05 (5414 vizualizări - 6 comentarii)

Joi 25 Iun 2026
321 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Drive test Hyundai la Europa FM

Drive test Hyundai la Europa FM

Importatorul mărcii Hyundai în România și Europa FM au demarat o colaborare menită să aducă modelele auto marca Hyundai mai aproape de ascultătorii postului național de radio. Astfel, pe durata a șase săptămîni ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:40
(14742 vizualizări - 0 comentarii)


Tîlhar reținut de polițiști

Vineri, 5 noiembrie a.c., polițiștii urziceneni au identificat, pe raza localității Sinești, un tînăr de 19 ani, din localitate, pe numele căruia Judecătoria Sectorului nr. 4 București a emis mandat de ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:30
(13638 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Evaziune cu morcovi

În cursul zilei de sîmbătă, 6 noiembrie a.c., polițiști din Fetești au organizat și desfășurat pe raza municipiului o acțiune ce a vizat identificarea persoanelor ce efectuează activități de comerț ilicit ...[citește_toată_știrea]

8 Noiembrie 2010, 14:25
(12347 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: Tînăr acuzat de proxenetism în Spania, prins de polițiști

Încă un bărbat din Țăndărei a fost arestat de polițiști. Tînărul de 20 de ani a fost prins de polițiști miercuri, 4 noiembrie, pe numele său fiind emis un mandat de arestare european de către autoritățile ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:20
(15321 vizualizări - 0 comentarii)


Movilița: Braconier cercetat penal

Un tînăr de 22 de ani din Movilița este cercetat penal de polițiști după ce a fost prins pescuind într-o baltă privată. Bărbatul a fost descoperit joi, 4 noiembrie, cînd cu ajutorul unei plase monofilament ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:19
(13679 vizualizări - 0 comentarii)


Comerț ilegal cu legume-fructe

Joi, 4 noiembrie, polițiștii feteșteni au organizat o acțiune al cărei scop principal l-a constituit surprinderea și sancționarea faptelor de comerț ilegal. Astfel, în timpul verificărilor, polițiștii au ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 16:17
(16565 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Jandarmii vor asigura ordinea cu ocazia pelerinajului la moaștele Sf. Ioan Gură de Aur

Jandarmii vor asigura, în perioada 5-9 noiembrie 2010, măsurile de ordine ce se vor impune la evenimentul laic de mare importanță pentru creștinii ialomițeni și anume, aducerea la Mînăstirea «Sfinții Voievozi ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:23
(10136 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Exercițiu pentru gestionarea situațiilor de urgență la Fabrica de ulei-Expur

Luni, 8 noiembrie a.c., începînd cu ora 10.00, la sediul Fabricii de ulei Expur din Slobozia se va desfășura un exercițiu pentru gestionarea unor situații de urgență potențial produse la operatorul economic ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:15
(21833 vizualizări - 0 comentarii)


Incendii la Ivănești, Amara și Slobozia

Flăcările au cuprins joi, 4 noiembrie, în jurul orei 8.00, o baracă metalică pe care o femeie din Ivănești o folosea ca bucătărie și în care gătea la momentul izbucnirii incendiului. Din nefericire, aceasta ...[citește_toată_știrea]

5 Noiembrie 2010, 11:06
(15137 vizualizări - 0 comentarii)


1000 de pachete de țigări din Moldova, depistate în mașina unui slobozean

La primele ore ale dimineții de miercuri, 3 noiembrie, un slobozean a fost prins de polițiști cu 1000 de pachete de țigări de contrabandă. Bărbatul, de 46 de ani, a fost prins în trafic, în cartierul Bora ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:41
(19369 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: Armă deținută ilegal

Un feteștean de 34 de ani a fost prins de polițiști deținînd o armă ilegal. Bărbatul a fost depistat miercuri, 3 noiembrie, în cadrul unei acțiuni specifice a polițiștilor din cadrul Serviciului Arme, ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:40
(15817 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești armă


Țăndărei: Cu pește la vînzare

Un comerciant «ambulant» de pește a fost prins de polițiștii din Țăndărei în timp ce încerca să vîndă «marfa» localnicilor. Bărbatul ce se deplasa la volanul unei mașini înmatriculate în Călărași avea ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:39
(16427 vizualizări - 0 comentarii)


Lemne «fără documente» la Perieți și Adîncata, confiscate

Comerț cu lemne la drumul mare. Asta au constatat polițiștii ialomițeni miercuri, 3 noiembrie, în localitățile Perieți și Adîncata. Lemnele erau vîndute de doi bărbați, de 29 respectiv 36 de ani, ambii ...[citește_toată_știrea]

4 Noiembrie 2010, 17:37
(13561 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Moaște sfinte pentru sărbătorirea hramului Mînăstirii «Sfinții Voievozi»

«În perioada 5-8 noiembrie 2010, cu binecuvîntarea Preasfințitului Părinte Episcop Vincențiu, Episcopia Sloboziei și Călărașilor organizează o serie de manifestări cu ocazia sărbătoririi hramului Mînăstirii ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:46
(15533 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Pecheziții în cartierul Bora

Locuințele a nouă persoane din cartierul slobozean Bora au fost percheziționate, miercuri, 3 noiembrie. 9 bărbați și 7 femei erau suspecții principali în mai multe dosare de furt aflate în evidențele Poliției ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:35
(15485 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Au furat gardul cimitirului din Urziceni și au fost prinși... după doi ani!

60 de panouri de gard furate de la cimitirul municipal din Urziceni au fost găsite de polițiști. Gardul a fost descoperit la locuința unui bărbat, de 38 de ani, din Grindu. Bunurile fuseseră furate de alți ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:33
(8418 vizualizări - 0 comentarii)


TIR în flăcări pe autostradă

O țigare aprinsă aruncată la întîmplare a fost sursa aprindere a unei rezerve de furaje în localitatea Gimbășani. Flăcările s-au aprins marți, 2 noiembrie și amenințau casa unui cetățean din localitate ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:32
(13306 vizualizări - 0 comentarii)


Luciu: Copil de 4 ani, victima unui accident rutier

Un copil de doar 4 ani, din localitatea Luciu, a fost marți, 2 noiembrie, victima unui accident rutier. Incidentul s-a produs din cauza faptului că minorul, lăsat nesupravegheat, a încercat să traverseze ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:30
(13093 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Luciu accident


Slobozia: Tînăr prins la volan cu permisul suspendat

Deși avea permisul de conducere suspendat, asta nu l-a împiedicat să conducă mașina. Este vorba de un tînăr slobozean, de 24 de ani, prins de polițiști conducînd fără permis, în noaptea de 2 spre 3 noiembrie ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:28
(13089 vizualizări - 0 comentarii)


Gheorghe Lazăr: Lemn vîndut ilegal

Temperaturile scăzute scot la iveală tot mai multe infracțiuni la regimul silvic. Ultima dintre acestea s-a produs marți, 2 noiembrie, în comuna Gheorghe Lazăr, unde polițiștii din localitate au prins în ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 17:24
(14288 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Sport a fost actualizată!

Cele mai noi știri din sportul ialomițean. ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 03:20
(9568 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

3 Noiembrie 2010, 03:04
(8214 vizualizări - 0 comentarii)


Făcăeni: Armă din primul război mondial, deținută de un localnic

Descoperire inedită la Făcăeni: o armă folosită în primul război mondial a fost găsită de polițiști la un localnic. Arma a fost găsită în posesia unui bărbat, de 45 de ani, din localitate, care a povestit ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:47
(16447 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Făcăeni armă


Gheorghe Doja: Băut și fără permis, la volan

Din ce în ce mai des, pe șoselele ialomițene sînt înregistrate cazuri de consum de alcool la volan sau conducere fără permis. De această dată, la Gheorghe Doja, noaptea trecută, polițiștii au depistat în ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:47
(14488 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: A încercat să-și întoarcă mașina în șosea și a lovit un scuter

A vrut să-și întoarcă mașina în mijlocul străzii și a sfîrșit provocînd un accident rutier. Victima, un tînăr de 22 de ani, a fost dusă de urgență la Spital fiind rănită... Marți, 1 noiembrie, o șoferiță ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:46
(13651 vizualizări - 0 comentarii)


Miloșești: Tineri reținuți pentru furt

După ce au furat 500 de lei dintr-o societate comercială, doi tineri de 20 de ani au fost reținuți pe bază de ordonanță pentru 24 de ore de către polițiști. Capetele de acuzare pe numele celor doi indivizi ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:46
(16778 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Miloșești furt


Gârbovi: Condamnat la închisoare, încarcerat

Un bărbat de 38 de ani, condamnat de magistrații ialomițeni la închisoare, a fost prins de polițiștii din Urziceni. Bărbatul se sustrăgea executării pedepsei dar a fost prins luni, 1 octombrie, aflîndu ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:45
(17201 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Gârbovi arestare


Bordușani: Dosare penale pentru furt de cereale

Cinci bărbați și două femei din Bordușani sînt acuzați de furt de cereale. Asta după ce în cadrul unei acțiuni intercomunale polițiștii din Bordușani și Făcăeni i-au prins în flagrant la furat de cereale ...[citește_toată_știrea]

2 Noiembrie 2010, 17:43
(15585 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Căruță lovită de o mașină

La sfîrșitul săptămînii trecute, vineri, 29 octombrie, la Bordușani, o căruță a fost lovită din spate de o mașină. Atelajul hipo, condus de o femeie de 56 de ani nu era semnalizat, motiv pentru care nu ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:09
(14157 vizualizări - 0 comentarii)


Țăndărei: «Șofer» fără permis, la plimbare

Inconștiența și teribilismul tinerilor produc multiple evenimente în traficul ialomițean. Iar acestea nu sînt deloc rare. Ultimul dintre acestea vizează un tînăr de 28 de ani, din Țăndărei, ce a avut ghinionul ...[citește_toată_știrea]

1 Noiembrie 2010, 17:08
(16284 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 spațiu comercial Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 oRLandO în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! scrumbie Dunăre în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 PERICOL în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Peiu în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! mașină de cusut Singer în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren intravilan agricol Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 teren extravilan Țăndărei în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Chiparos în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei Lenuta în A început construirea «drumului de șantier» în zona podului peste râul Ialomița din Țăndărei George în Senatorul ex-SOS Adrian Peiu, șef peste liberalii ialomițeni! ahaaaaaa în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...