Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Primarul Constantin Sava vrea investiții de 350 mii de euro în serviciul de salubritate

Cheltuieli megalomanice la Urziceni

Primarul Constantin Sava vrea investiții de 350 mii de euro în serviciul de salubritate

La o lună de la declararea «stării de alertă», orașul Urziceni continuă să se confrunte cu probleme grave legate de salubrizarea localității. Prețul pentru preluarea gunoiului menajer a fost majorat la 10,5 lei, Rosal Grup SA rămâne titular de contract pentru încă 8 luni de zile, iar primarul Constantin Sava nu renunță la intențiile sale de a înființa un serviciu de salubritate propriu...

Curat ilegal, iar locuitorii plătesc!
La sfârșitul lunii septembrie 2019, primarul Constantin Sava anunța public rezilierea contractului cu Rosal Grup SA și înființarea «în maxim două săptămâni... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2019, 13:20 (6221 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

8,6 milioane de lei pentru achiziția de aparatură medicală

Fonduri alocate spitalelor ialomițene

8,6 milioane de lei pentru achiziția de aparatură medicală

Ministerul Sănătății alocă spitalelor din județul Ialomița suma de 8,6 milioane de lei pentru achiziția de apa­ratură medicală. Oficialii unităților medicale susțin faptul că primele aparate au sosit deja, urmând să aștepte o serie de aprobări speciale pentru a le pune în funcțiune. Echipamentele nu acoperă însă lipsa de medici cu care toate spitalele ialomițene se confruntă de ani buni.

Fonduri pentru spitale Anual, Ministerul Sănătății solicită spitalelor să întocmească o listă cu aparatura medicală necesară asigurării unor servicii de calitate. Raportat la nivelul județului Ialomița... [citește_tot_articolul]

6 Noiembrie 2019, 11:55 (3143 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

Deputatul PNL Gheorghe Tinel cere public demisia de onoare a prefectului Gigi Petre

Deputatul PNL Gheorghe Tinel cere public demisia de onoare a prefectului Gigi Petre

În urmă cu câteva zile, europarlamentarul liberal Rareș Bogdan a susținut că «în 48 de ore de la instalarea noului Guvern vor fi înlocuiți din funcție toți prefecții și subprefecții!». La nici 2 de ore, deputatul ialomițean Gheorghe Tinel în cere lui Gigi Petre demisia de onoare.

Un pas în spate
De ani buni, deputatul liberal Gheorghe Tinel critică public activitatea prefectului Gigi Petre, acuzându-l de «incompetență» și «subordonare politică». Marți, 5 noiembrie 2019, la nici 24 de ore de la instalarea guvernului Ludovic Orban, parlamentarul ialomițean a reiterat acuzațiile... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2019, 19:50 (7728 vizualizări - 13 comentarii)

EVENIMENT

Concurs pentru «noră» la Direcția Agricolă Ialomița

Trăiască PCR (Pile, Cunoștințe, Relații)

Concurs pentru «noră» la Direcția Agricolă Ialomița

bonus: drept la replică

Șefa Direcției Agricole Ialomița este acuzată public că netezește drumul viitoarei nurori către o funcție de consilier în cadrul instituției pe care o conduce. Concursul va avea loc pe 18 noiembrie 2019 și, potrivit sesizării, directorul Constanța Bucur Diamandi a interzis contracandidaților înscrierea la concurs. Revoltat de situație, petentul a transmis în urmă cu două săptămâni sesizarea către Ministerul Agriculturii și a făcut o plângere la DNA. Constanța Bucur Diamandi a refuzat să răspundă acuzațiilor formulate susținând că este ocupată și nu poate vorbi cu reporterul ziarului nostru.

Slujbă pentru «noră» la Direcția Agricolă... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2019, 18:20 (5763 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

SPORT

Fotbal, Liga a III-a, Unirea Slobozia-Viitorul Ianca 4-1

Rămânem cu un pas în față

Unirea Slobozia a avut în Viitorul Ianca un adversar destul de incomod care, prin combativitate, ne-a ținut în șah un sfert de oră în partea secundă. Meciul jucat cu brăilenii sâmbătă, 2 noiembrie a.c., trebuia obligatoriu câștigat pentru ca echipa noastră să rămână în fruntea ierar­hiei. Pentru a-și atinge scopul, Enache Costea a gândit din nou o partitură ofensivă: Poiană-Ibrian, Lazăr, Dumbrăvean, Comșa-Lemnaru (Milotin ’83), Danciu (Gherasim ’83)-Moise (Hertu ’63), Moldovan, Toma (Dinu ’90)-Răduca.

Danciu dezmorțește tabela Primele 10 minute au fost destul de intense, cu oaspeții... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2019, 17:15 (2646 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

SPORT

Înfrângere nedreaptă

Handbal, Liga Națională, HCM Slobozia-Gloria Buzău 23-24 (11-14)

Înfrângere nedreaptă

HCM Slobozia a făcut cel mai bun joc din acest sezon în compania Gloriei Buzău. Elevele lui Gheorghe Covaciu au dovedit că pe teren propriu nu pot bate pe oricine, dar se pot lupta de la egal la egal cu orice adversar. Meciul a început sub nota de dominare a pleiadei de vedete antrenată de Ovidiu Mihăilă. Aceasta și-a impus din start ritmul și a ținut echipa noastră la o distanță apreciabilă pe toată durata primei reprize.

Ivan dă startul revenirii Scorul pauzei de 11-14 este stabilit de reușita spectaculoasă a Andreei Ivan, tăcută până atunci. Ivan marchează de două ori și în startul... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2019, 16:50 (2364 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Sabrerii ialomițeni, 8 medalii în Germania

Scrimă

Sabrerii ialomițeni, 8 medalii în Germania

În urmă cu câteva zile, orașul german Bielefeld a organizat competiția de scrimă «Sabel Intensiv Coup». La acest turneu, județul Ialomița a avut o delegație numeroasă, alcătuită din sabreri legitimați la CSM Unirea Slobozia și la CSS Slobozia. Deplasarea nu a fost în zadar, sportivii noștri întorcându-se cu 8 medalii. Astfel, pe prima treaptă a podiumului s-au clasat David Balc (U20), Eduard Dragomir (U17) și Cristian Gavrilă (U14). Medalia de argint a intrat în palmaresul Biancăi Chiru-U12, și a Biancăi Păun-U14. Pe a treia treaptă a podiumului s-au clasat Maria Cernica-U12, Antonia Pamblică-U14 și Andrei Popa-U17. Această acțiune face parte din proiectul «Scrimerii ialomițeni în arenele internaționale... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2019, 15:20 (2191 vizualizări - 0 comentarii)

SPORT

Nicoleta Băjan a câștigat Cupa României

Lupte, CS Amara

Nicoleta Băjan a câștigat Cupa României

În perioada 1-3 noiembrie 2019, la Pitești s-a des­fășurat Cupa României la Lupte Libere, competiție adresată cadeților. Ca de obicei, CS Amara a obținut re­zultate foarte bune, iar portdrapel a fost din nou Nicoleta Băjan. Aceasta a câștigat fără drept de apel trofeul la categoria 43 kg. Amara a cucerit și 3 medalii de bronz, prin Elena Morar-49 kg, Denisa Negoiță-53 kg și Marian Subțirică-65 kg. În urma acestor rezultate, CS Amara a ocupat locul 3 în clasamentul pe echipe. «Anul competițional este pe final, iar bilanțul nostru arată din nou foarte bine. Mă bucur că un club mic, precum cel din Amara, continuă să atragă pri­virile pe plan național...» ne-a declarat fericitul antrenor Marian Moraru... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2019, 14:20 (4809 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Statul plătește 433 mii de lei pe an pentru masa deținuților

La Slobozia

Statul plătește 433 mii de lei pe an pentru masa deținuților

Fără să mai surprindă pe nimeni, Statul cheltuie mai mulți bani pentru a asigura masa deținuților comparativ cu sumele plătite pentru achiziția alimentelor prin programul «Cornul și Laptele», destinat elevilor. Prețul alimentației persoanelor private de libertate crește în funcție de regimul de detenție. De exemplu, într-o zi, pentru a asigura masa unui singur deținut, Penitenciarul Slobozia cheltuie 3,5 lei. În schimb, la Centrul de Arest și Reținere al Inspectoratului de Poliție Județean Ialomița hrana unei persoane reținute costă 9,2 lei/zi. Pentru o singură cutie de lapte și un singur corn se cheltuie zilnic 1,92 lei...

Fonduri pentru masa deținuților... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2019, 13:40 (4163 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița, 40% dintre proiectele finanțate prin PNDL 1 așteaptă finalizarea

În Ialomița, 40% dintre proiectele finanțate prin PNDL 1 așteaptă finalizarea

Programul Național de Dez­voltare Locală (PNDL) este departe de a fi motorul de dezvoltare a României, așa cum l-a promovat în spațiul public fostul Guvernul Dăncilă. În momentul de față, la nivelul județului Ialomița, 40% dintre proiecte așteaptă finali­zarea. Astfel, administrațiile locale din județ mai trebuie să primească de la Guvernul României peste 56 mili­oane de lei pentru a-și putea încheia pro­iectele. Problemele care au gene­rat gradul scăzut de implementare a celor 64 de investiții finanțate prin PNDL 1 diferă de la o localitate la alta.

Mirajul PNDL Conceput în două etape... [citește_tot_articolul]

5 Noiembrie 2019, 10:05 (3792 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Catalogul electronic, al doilea an de implementare

Anul școlar 2019-2020, la Slobozia

Catalogul electronic, al doilea an de implementare

Pentru al doilea an consecutiv, Primăria Slobozia va finanța implementarea catalogului electronic în școli. Prin intermediul acestei platforme, părinții pot vedea notele copilului, cât și numărul de absențe pe care elevul le-a acumulat. La acest moment, încă două unități de învățământ doresc să adere la această plat­formă.

O idee europeană la Slobozia
În noiembrie 2018, Primăria Slobozia achiziționa de la firma Software Tehnologies Solution SRL cataloage electronice. În urma semnării unui contract de 1,3 milioane de lei încheiat cu Primăria Slobozia, 7 unități de învățământ din... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2019, 16:05 (3864 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Parcul Industrial IMM Slobozia nu și-a îndeplinit indicatorii de performanță

Parcul Industrial IMM Slobozia nu și-a îndeplinit indicatorii de performanță

La 5 ani de la inaugurare, în Parcul Industrial IMM Slobozia se lucrează. Numă­rul firmelor care construiesc a ajuns la 8, iar autoritățile susțin că și-au îndeplinit toți indicatorii de performanță asumați. În realitate însă, problemele economice cu care se confruntă acest obiectiv de 5 ani încoace rămân.

Din trei indicatori, unul realizat
Autoritățile locale susțin că au reușit să îndeplinească indicatorii de performanță care aveau termen scadent la sfârșitul lunii august 2019. Reamintim că, potrivit acestora, Parcul Industrial IMM trebuie să aibă un grad de ocupare de 100%... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2019, 12:40 (6968 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Pasajul de la Drajna va costa 100 milioane de lei

Soluții marca Ștefan Mușoiu

Pasajul de la Drajna va costa 100 milioane de lei

Vineri, 25 octombrie 2019, în cadrul unei conferințe de presă prezidată de vicepreședintele Senatului, Robert Cazanciuc, deputatul PSD Ștefan Mușoiu a făcut publică valoarea investiției în pasajul de la Drajna, obiectiv edilitar pentru care face un lobby intens. Potrivit primelor estimări, valoarea acestui obiectiv este de 100 milioane de lei, iar termenul de finalizare a lucrărilor ar fi anul 2022...

Aceleași promisiuni într-o altă prezentare
Primele declarații în spațiul public privind realizarea unui pasaj rutier la Drajna datează din anul 2011. De-a lungul acestei perioade... [citește_tot_articolul]

4 Noiembrie 2019, 09:50 (4266 vizualizări - 14 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Acțiunea «Faci sport, plantezi un copac!»

Se întâmplă în Ialomița

Acțiunea «Faci sport, plantezi un copac!»

În perioada octombrie-noiembrie 2019, sub organizarea directă a Agenției pentru Protecția Mediului Ialomița, copiii din Slobozia și Fetești, însoțiți de cadre didactice și părinți participă la acțiunea «Faci sport, plantezi un copac!». Acțiunea desfășurată vineri, 25 octombrie a.c., a adunat în Parcul de la Catedrală nu mai puțin de 300 de copii... În urma acestei acțiuni, participanții sunt premiați cu arbuști, trandafiri sau copăcei pe care, cu ajutorul părinților, îi vor planta.

Sport pentru copii Agenția pentru Protecția Mediului Ialomița, în parteneriat cu Asociația Județeană ... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2019, 17:05 (5318 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Angajatorii ialomițeni caută forță de muncă în străinătate

Angajatorii ialomițeni caută forță de muncă în străinătate

Peste 100 de cetățeni străini își desfășoară activitatea pe raza județului Ialomița. Potrivit Biroului pentru Imigrări al Județului Ialomița, selectarea angajaților de peste hotare a devenit un fenomen în continuă amploare la nivelul județului nostru. Angajatorii preferă forța de muncă din afara granițelor țării pentru că este mult mai ieftină.

Străinii muncesc în Ialomița Cei mai mulți dintre cetățenii străini care muncesc pe raza județului Ialomița provin din țări asiatice precum China, Vietnam, Nepal, Siria, sau Sri Lanka. Aceștia își desfășoară activitatea în domenii precum agricultura... [citește_tot_articolul]

3 Noiembrie 2019, 12:50 (3249 vizualizări - 5 comentarii)

Click aici

REPORTAJ

Focar de infecție pe scara unui bloc din Slobozia

Focar de infecție pe scara unui bloc din Slobozia

De mai bine de 10 ani, autoritățile sunt indife­rente la drama a zeci de familii din Blocul 1, situat în zona Magazinului Ialomița... Potrivit declarațiilor proprietarilor, Mariana Ghiță, suferind de schizofrenie, umple apartamentul în care locuiește cu munți de gunoaie. În apartamentul femeii, din balcon și până în baie colcăie viermii...

Drama unui întreg bloc La Blocul 1 situat pe Strada Avram Iancu din Slobozia, proprietarii celor 20 de apartamente de pe scară trăiesc o dramă. De mai bine de 10 ani, unul dintre vecini, Mariana Ghiță cară pungi pline cu gunoi în apartamentul său... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2019, 16:40 (8683 vizualizări - 12 comentarii)

EVENIMENT

Internet în două instituții școlare

Se întâmplă la Perieți

Internet în două instituții școlare

La începutul lunii octombrie 2019, Primăria comunei Perieți, alături de Școala Gimnazială din localitate implementau proiectul «Împreună pentru Educație!». Beneficiarii acestuia au fost, desi­gur, elevii școlilor din această comună... Ultima acțiune pe care conducerea Primăriei comunei Perieți a realizat-o a fost introdu­cerea internetului în două școli.

Proiectul «Împreună pentru Educație!» Începând cu luna octombrie 2019, Primăria Perieți, alături de Școala Gimnazială Perieți și Consiliul Local Perieți au demarat cel mai mare proiect realizat la nivelul localității. Proiectul «Împreună... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2019, 13:40 (4325 vizualizări - 24 comentarii)

EVENIMENT

contraeditorial

martorii unei administrații sinucigașe

În fiecare seară, cât a fost vara de lungă, bulevardul Chimiei din Slobozia a fost plin ochi de tineri. Coborau din mașini, invariabil cu o sticlă de Cola în mână, își aprindeau o țigară și își omorau timpul până târziu în noapte. Poate unii erau fumați, poate alții erau băuți... Dar toți, fără excepție, erau acolo pentru că orașul nu le oferă nicio alternativă. La fel, dar la altă scară, se petrec lucrurile și în mediul rural. Sunt mulți și prea tineri pentru a se resemna. Nu au nevoie de noi pentru că au internetul. Nu au nevoie de administrație pentru că știu că nu le va oferi nimic. Nu cer, nu așteaptă, nu mai speră la nimic bun. Vor fi profesori, doctori poate... Vor fi liber profesioniști... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2019, 10:45 (2982 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

«Cărțile Vii» de la Penitenciarul Slobozia

«Salonul Anual de Carte 2019»

«Cărțile Vii» de la Penitenciarul Slobozia

Joi, 24 octombrie 2019, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia s-a desfășurat acțiunea «Biblioteca vie. Astăzi am ales să fiu o carte pentru tine. Citește-mă!». Patru deținuți, preoți, asistenți sociali, ofițeri de penitenciar, ofițeri-educatori și mulți oameni curioși au trecut pragul Galeriilor «Arcadia». «Biblioteca vie» funcționează ca o bibliotecă obișnuită la care oamenii vin, împrumută «cărți», iar apoi le re­turnează... Însă aceste «cărți» nu sunt la fel de obiș­nuite, ci oameni cu care cititorii intră în contact. Sunt oameni din spatele gratiilor, privați de libertate și marginalizați de unii cititori...

Cărțile care vorbesc... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2019, 17:55 (2586 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Un consilier local PSD a obținut interzicerea filmării ședințelor de Consiliu Local de către slobozeni!

Un consilier local PSD a obținut interzicerea filmării ședințelor de Consiliu Local de către slobozeni!

Vasile Caragioiu, consilier local PSD la Slobozia, a propus ca transmiterea în mediul on-line a ședințelor de Consiliu Local să fie permisă doar cu aprobarea plenului. Proiectul de hotărâre a fost aprobat de către toți consilierii PSD prezenți. Decizia este una fără precedent și reprezintă un abuz flagrant împotriva locuitorilor orașului, direct vizați de această decizie. Potrivit Legii 215, a administrației publice locale, ședințele de consiliu local sunt publice.

Abuz și lipsă de responsabilitate publică Propunerea consilierului local PSD Vasile Caragioiu a fost adoptată... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 18:10 (15192 vizualizări - 23 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
298 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră
Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Protopopiatul Slobozia: Campania «Donează sânge! Salvează o viață!»

Marți, 4 februarie 2025, Protopopiatul Slobozia în parteneriat cu Centrul Județean de Transfuzie Ialomița a organizat o acțiune de donare de sânge la sediul Centrului multifuncțional al ...[citește_toată_știrea]

5 Februarie 2025, 10:15
(4510 vizualizări - 0 comentarii)


Adâncata: Percheziții la un braconier

Adâncata: Percheziții la un braconier

Luni, 3 februarie a.c., polițiștii Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase, sub coordonarea procurorului din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Slobozia, au pus în executare ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2025, 16:25
(4923 vizualizări - 0 comentarii)


Infractori în Franța, identificați și reținuți de polițiștii ialomițeni

Sâmbătă, 1 februarie a.c., polițiștii Serviciului de Investigații Criminale au pus în aplicare un mandat de arestare european privind un bărbat, de 60 de ani, din Țăndărei. Pe numele acestuia ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2025, 16:20
(8785 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Ilfovean surprins la volanul unei mașini neînmatriculate

Polițiștii din Fierbinți-Târg, duminică, 2 februarie a.c., în jurul orelor 11,00, au oprit în trafic un șofer în vârstă de 28 de ani, din județul Ilfov, în vederea ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2025, 16:15
(3574 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 6,03%, rata șomajului la sfârșitul lunii decembrie 2024

La sfârșitul lunii decembrie 2024, în evidențele Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița erau înregistrați 4720 șomeri (din care 2128 femei), rata șomajului fiind ...[citește_toată_știrea]

3 Februarie 2025, 12:05
(14602 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Modalitatea de angajare a persoanelor cu dizabilități

Potrivit prevederilor legale, entitățile publice și private care au cel puțin 50 de angajați sunt obligate să angajeze persoane cu dizabilități într-un procent de cel puțin 4% din numărul total ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2025, 11:30
(6060 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Peste 4500 de agenți economici pe lista contribuabililor bun-platnici

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița informează că ANAF a publicat lista contribuabililor persoane juridice care au declarat și au achitat la scadență obligațiile fiscale de plată și ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2025, 10:40
(10322 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Reținut pentru «înșelăciune»

În urma unei colaborări judiciare a polițiștilor din județele Ialomița și Galați, miercuri, 29 ianuarie 2025, au fost puse în aplicare două mandate de percheziție domiciliară, dintre care ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2025, 09:30
(5148 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: «30 ianuarie-Ziua Internațională a Nonviolenței în Școli»

Joi, 30 ianuarie 2025, polițiști din cadrul Biroului Siguranță Școlară și Compartimentul Analiza și Prevenirea Criminalității au desfășurat activități educative cu un număr de 55 de elevi din cadrul ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2025, 16:10
(10432 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Reținut 24 de ore pentru încălcarea Codului Rutier

Miercuri, 29 ianuarie 2025, în timp ce se aflau în exercitarea atribuțiilor de serviciu, polițiștii din cadrul Biroului de Ordine Publică au efectuat semnal de oprire pentru un autoturism ...[citește_toată_știrea]

30 Ianuarie 2025, 15:30
(5551 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Bătaie în trafic, pe trecerea de pietoni

Incident în zona Stadionului «1 Mai» din Slobozia în seara zilei de marți, 28 ianuarie 2025. În timp ce traversa regulamentar strada pe trecerea de pietoni, un bărbat era ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2025, 20:55
(4797 vizualizări - 0 comentarii)


Bilanțul activității Jandarmeriei ialomițene, în anul 2024

Bilanțul activității Jandarmeriei ialomițene, în anul 2024

Potrivit informațiilor oficiale transmise de Biroul de Presă al Inspectoratului de Jandarmi Județean Ialomița, în 2024, jandarmii ialomițeni au participat la peste 8800 de misiuni specifice. Pe ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2025, 13:00
(5504 vizualizări - 0 comentarii)


AJFP Ialomița: Joi, 30 ianuarie 2025, termen-limită pentru depunerea Formularului 394

Administrația Județeană a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabililor că joi, 30 ianuarie 2025, este termenul-limită de depunere a «Declarației informative privind livrările/prestările ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2025, 09:30
(23818 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Lansare de carte la Centrul Cultural «Ionel Perlea»

Centrul Cultural «Ionel Perlea» găzduiește joi, 30 ianuarie 2025, lansarea de carte a autorului Sebastian Crăciun. Intitulat «Policromii», volumul cuprinde 30 de interviuri cu ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2025, 09:00
(6704 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Polițiștii l-au depistat vânzând ilegal pește și i-au indisponibilizat mașina!

Polițiștii din Slobozia, vineri, 24 ianuarie a.c., au depistat un slobozean, de 50 de ani, în timp ce comercializa din portbagajul unui autoturism pește din specia crap. În urma verificării ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2025, 16:15
(10410 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Infracțiuni rutiere

În perioada 24-26 ianuarie 2025, polițiștii ialomițeni au intervenit la 229 de evenimente, din care 221 au fost sesizate prin intermediului apelului de urgență 112. În urma activităților ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2025, 16:05
(907 vizualizări - 0 comentarii)


Forumul APPR: Congresul Anual «De la fermieri la fermieri», a X-a ediție

Forumul APPR: Congresul Anual «De la fermieri la fermieri», a X-a ediție

Cea de a X-a ediție a Congresului Anual «De la fermieri la fermieri» va avea loc joi, 13 februarie 2025, la Grand Hotel Bucharest, începând cu orele 13,00. «Ediția din acest ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2025, 11:40
(7800 vizualizări - 0 comentarii)


166 de ani de la Unirea Principatelor Române. Hora Unirii, în centrul Sloboziei!

166 de ani de la Unirea Principatelor Române. Hora Unirii, în centrul Sloboziei!

Și la Slobozia au fost organizate evenimente publice vineri, 24 ianuarie 2025, cu ocazia împlinirii a 166 de ani de la Unirea Principatelor Române. În piața din fața sediului Instituției ...[citește_toată_știrea]

24 Ianuarie 2025, 10:40
(19730 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: 411,056 milioane de euro, plăți către fermieri

În perioada 2 decembrie 2024-23 ianuarie 2025, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) a autorizat la plată suma totală de 411,056 milioane de euro (2,045 miliarde de lei), reprezent ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2025, 16:25
(9457 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Dealer de droguri arestat preventiv

Miercuri, 22 ianuarie 2024, polițiștii ialomițeni, împreună cu procurorii DIICOT-Biroul Teritorial Ialomița, au efectuat două percheziții domiciliare, în Slobozia, vizat fiind un dealer de ...[citește_toată_știrea]

23 Ianuarie 2025, 11:00
(8153 vizualizări - 0 comentarii)


Muzeul Județean Ialomița: «24 Ianuarie 1859-Unirea Principatelor Române»

Instituțiile de cultură invită ialomițenii la o manifestare culturală de suflet joi, 23 ianuarie 2025, de la orele 11,00, la sediul din Slobozia al Muzeului Județean Ialomița. Astfel, «Unirea ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2025, 09:50
(8466 vizualizări - 1 comentariu)


Casieriile RAJA Constanța vor fi închise în ziua de 24 ianuarie 2025-«Ziua Unirii Principatelor Române»

Vineri, 24 ianuarie 2025, casieriile RAJA Constanța și compartimentele care desfășoară activități de lucru cu publicul vor fi închise. Abonații pot folosi soluțiile alternative pentru efectuarea ...[citește_toată_știrea]

22 Ianuarie 2025, 09:35
(19113 vizualizări - 0 comentarii)


Rețele Electrice România: Atenție, se întrerupe curentul electric în mai multe localități din Ialomița!

Rețele Electrice România a redus pe cât posibil întreruperile programate pentru a minimiza disconfortul clienților. Acestea au loc când sunt necesare lucrări de mentenanță sau ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2025, 15:55
(15090 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Sprijin financiar de peste 39,707 milioane de lei pentru crescătorii de animale

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA), prin intermediul Centrelor Județene, efectuează plata ajutorului de stat în sectorul creșterii animalelor (ameliorare rase), solicitat ...[citește_toată_știrea]

21 Ianuarie 2025, 10:15
(9377 vizualizări - 0 comentarii)


IPJ Ialomița: Amenzi de peste 290000 de lei, 16 permise reținute, 24 certificate de înmatriculare retrase

La sfârșitul de săptămână precedent, 18/19 ianuarie a.c., polițiștii ialomițeni au acționat, pe raza întregului județ, pentru descurajarea săvârșirii unor fapte antisociale și ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2025, 16:15
(5489 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Precizări cu privire la eco-schemele din sectorul zootehnic Campania 2024

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) informează că până la data de 31.01.2025 inclusiv, solicitanții eco-schemelor din sectorul zootehnic, care prin cererea de plată depusă ...[citește_toată_știrea]

20 Ianuarie 2025, 10:50
(14388 vizualizări - 0 comentarii)


Tânăr de 27 de ani, dispărut pe raza orașului Amara

Tânăr de 27 de ani, dispărut pe raza orașului Amara

Poliția Orașului Amara a fost sesizată joi, 16 ianuarie 2025, cu privire la dispariția tânărului Alexandru Daniel Ilie, în vârstă de 27 de ani. Cunoscut cu afecțiuni ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2025, 14:10
(3998 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara dispărut


Amara: Beat și fără permis la volan, s-a ales cu un dosar penal

Un bărbat de 50 de ani, domiciliat în comuna Ciulnița, s-a ales cu un dosar penal după ce a fost depistat la volanul unui autovehicul în stare de ebrietate. Mai mult, acesta nu deținea permis ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2025, 13:50
(5383 vizualizări - 0 comentarii)


Sălcioara: La volan în stare de ebrietate

Joi, 16 ianuarie 2025, pe raza localității Sălcioara, polițiștii ialomițeni au identificat un tânăr de 38 de ani, domiciliat pe raza comunei, în timp ce conducea un autoturism având ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2025, 13:20
(3493 vizualizări - 0 comentarii)


Mărculești: Tânăr rănit într-un accident rutier

Polițiștii din Slobozia au fost solicitați să intervină joi, 16 ianuarie 2025, în cazul unui accident rutier produs pe raza localității Mărculești. Din primele verificări efectuate, polițiștii ...[citește_toată_știrea]

17 Ianuarie 2025, 12:40
(2274 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...