Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

contraeditorial

martorii unei administrații sinucigașe

În fiecare seară, cât a fost vara de lungă, bulevardul Chimiei din Slobozia a fost plin ochi de tineri. Coborau din mașini, invariabil cu o sticlă de Cola în mână, își aprindeau o țigară și își omorau timpul până târziu în noapte. Poate unii erau fumați, poate alții erau băuți... Dar toți, fără excepție, erau acolo pentru că orașul nu le oferă nicio alternativă. La fel, dar la altă scară, se petrec lucrurile și în mediul rural. Sunt mulți și prea tineri pentru a se resemna. Nu au nevoie de noi pentru că au internetul. Nu au nevoie de administrație pentru că știu că nu le va oferi nimic. Nu cer, nu așteaptă, nu mai speră la nimic bun. Vor fi profesori, doctori poate... Vor fi liber profesioniști... [citește_tot_articolul]

2 Noiembrie 2019, 10:45 (2982 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

«Cărțile Vii» de la Penitenciarul Slobozia

«Salonul Anual de Carte 2019»

«Cărțile Vii» de la Penitenciarul Slobozia

Joi, 24 octombrie 2019, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» din Slobozia s-a desfășurat acțiunea «Biblioteca vie. Astăzi am ales să fiu o carte pentru tine. Citește-mă!». Patru deținuți, preoți, asistenți sociali, ofițeri de penitenciar, ofițeri-educatori și mulți oameni curioși au trecut pragul Galeriilor «Arcadia». «Biblioteca vie» funcționează ca o bibliotecă obișnuită la care oamenii vin, împrumută «cărți», iar apoi le re­turnează... Însă aceste «cărți» nu sunt la fel de obiș­nuite, ci oameni cu care cititorii intră în contact. Sunt oameni din spatele gratiilor, privați de libertate și marginalizați de unii cititori...

Cărțile care vorbesc... [citește_tot_articolul]

1 Noiembrie 2019, 17:55 (2586 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Un consilier local PSD a obținut interzicerea filmării ședințelor de Consiliu Local de către slobozeni!

Un consilier local PSD a obținut interzicerea filmării ședințelor de Consiliu Local de către slobozeni!

Vasile Caragioiu, consilier local PSD la Slobozia, a propus ca transmiterea în mediul on-line a ședințelor de Consiliu Local să fie permisă doar cu aprobarea plenului. Proiectul de hotărâre a fost aprobat de către toți consilierii PSD prezenți. Decizia este una fără precedent și reprezintă un abuz flagrant împotriva locuitorilor orașului, direct vizați de această decizie. Potrivit Legii 215, a administrației publice locale, ședințele de consiliu local sunt publice.

Abuz și lipsă de responsabilitate publică Propunerea consilierului local PSD Vasile Caragioiu a fost adoptată... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 18:10 (15193 vizualizări - 23 comentarii)

EVENIMENT

Scandal public în Consiliul Județean Ialomița: Mariana Iancu, trimisă din nou la școală!

Scandal public în Consiliul Județean Ialomița: Mariana Iancu, trimisă din nou la școală!

Miercuri, 30 octombrie 2019, în cadrul ședinței Consiliului Județean Ialomița, a avut loc un incident jenant. Consilierul județean PNL Dragoș Soare i-a oferit directorului Spitalului Județean, Mariana Iancu, două manuale de Management. Gestul s-a dorit a fi o reacție publică la politica managerială deficitară de care este acuzată Mariana Iancu. Aceasta a refuzat cărțile și a cerut permisiunea să părăsească sala de ședințe.

Acuzații fără precedent Ședința de miercuri, 30 octombrie 2019, a Consiliului Județean Ialomița a fost marcată de conflictul deschis dintre consilierul județean ... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 16:20 (10931 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Tratament preferențial pentru directorul adjunct al AFIR, Liviu Patrichi

Consilierii PSD din Slobozia nu au rușine

Tratament preferențial pentru directorul adjunct al AFIR, Liviu Patrichi

Directorul adjunct al Agenției pentru Finanțarea Investițiilor Rurale, Liviu Patrichi, a fost tratat preferențial în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia desfășurată miercuri, 30 octombrie 2019. El a fost scutit de majorarea impozitului pe clădire cu 500% sub pretextul că va construi un complex de locuințe în valoare de 3 milioane de euro. Artizanii acestui abuz grosolan sunt consilierii PSD și PMP, care și-au protejat fostul coleg de Consiliu...

Legea e doar pentru căței Miercuri, 30 octombrie a.c., în cadrul ședinței Consiliului Local Slobozia au fost supuse aprobării plenului... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 15:15 (4904 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Consilieri personali pentru vicepreședinții Consiliului Județean Ialomița

Consilieri personali pentru vicepreședinții Consiliului Județean Ialomița

Schema de personal a Consiliului Județean Ialomița s-ar putea încărca cu alți patru consilieri personali. În cadrul ședinței de miercuri, 30 octombrie 2019, consilierii județeni au aprobat majorarea schemei de personal cu două astfel de funcții, pentru fiecare dintre cei doi vicepreședinți.

În dulcele stil clasic
După un model patentat în ultimii ani, Consiliul Județean Ialomița a supus aprobării plenului majorarea schemei de personal cu patru funcții de consilieri. Aceștia vor fi alocați în mod egal fiecăruia dintre cei doi vicepreședinți ai instituției, respectiv Cătălin Grigore... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 14:20 (4576 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Diabetul îmbolnăvește în fiecare an 300 de ialomițeni

Diabetul îmbolnăvește în fiecare an 300 de ialomițeni

Numărul ialomi­țenilor care se îmbolnăvesc de diabet este într-o continuă creștere. Estimările arată că anual sunt diagnosticate  300 de noi cazuri. Toate acestea în condițiile în care, la nivelul județului, există doar trei medici specialiști care să trateze această afecțiune și un singur spital în care pacienții pot fi internați. Anual, statul cheltuie din bugetul destinat Sănătății 7 milioane de lei pentru medicamentele prescrise bolnavilor.

Statistici îngrijorătoare În ultimii 3 ani, cazurile de diabet diagnosticate la nivelul județului Ialomița au cu­noscut o creștere semnificativă... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 13:40 (4149 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Izvorul termal de la Giurgeni așteaptă să fie exploatat

De 50 de ani

Izvorul termal de la Giurgeni așteaptă să fie exploatat

Un izvor termal descoperit la Giurgeni, în apropierea sitului arheologic Orașul de Floci, cu aproape 50 de ani în urmă este tratat cu indiferență de autorități. Deși au promis în re­petate rânduri valorificarea apei cu puteri vindecătoare, reprezen­tanții administrației județene au abandonat fiecare proiect. Apa termală a respectivului izvor ar putea asigura șansa poziționării județului Ialomița pe harta turistică a României, dorință pe care oficialii Consiliului Județean Ialomița și-au exprimat-o în public de nenumărate ori.

Apă purificatoare la Giurgeni O serie de cercetări privind... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 09:55 (6735 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«Romani Orchestra» de Bărbulești

«Romani Orchestra» de Bărbulești

Proiectul «Romani Orchestra» este unul dintre cele mai cunoscute proiecte pentru copiii din Bărbulești. Coordonați de Florin Nasture, președintele Asociației «O Del Amenca», cei mici învață tainele muzicii. Scopul? Formarea uneia dintre cele mai renumite orchestre de copii de etnie romă din țară. Până la 20 de copii din Bărbulești (Ialomița), Cărpenișu (Giurgiu) și Ludești (Dâmbovița) vor să înființeze cea mai unită și cunoscută orchestră din România. Această acțiune se desfășoară în cadrul proiectului «Romani Orchestra», proiect derulat de Centrul Cultural al Romilor «O Del Amenca» finanțat prin programul «În stare de bine» susținut de Kaufland România și implementat de «Fundația pentru Dezvoltarea... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2019, 16:35 (2791 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi de 20 milioane de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

În cele 9 luni ale anului 2019

Amenzi de 20 milioane de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni s-au arătat neiertărori cu șoferii care au încălcat regulile de circulație. De la începutul anului și până la sfârșitul lunii septembrie 2019, oa­menii legii au aplicat peste 51 mii de sancțiuni contravenționale șoferilor care au încălcat Codul Rutier. Estimativ, va­loarea sancțiunilor este de 20 milioane de lei. Din păcate, gradul de colectare al sancțiunilor este scăzut, de cele mai multe ori conducătorii auto amendați reușind să scape de plată prin prescri­erea sancțiunilor.

Val de amenzi pe șoselele din Ialomița Potrivit informațiilor oferite de Biroul de ... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2019, 12:55 (3768 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița se consumă droguri «accidental»

În Ialomița se consumă droguri «accidental»

Fenomenul consumului și traficului de dro­guri este tot mai prezent în județul Ialomița. Cu toate acestea, instituțiile care ar trebui să-l stopeze au o cu totul altă părere. Reprezen­tanții Agenției Naționale Antidrog susțin faptul că Ialomița nu prezintă un risc din acest punct de vedere și că toate cazurile de consum au fost «accidentale». Între timp, zeci de tineri se află în vizorul polițiștilor din cauza consumului de substanțe interzise. În momentul de față, la Centrul de Prevenire Evaluare și Consiliere Antidrog Ialomița, doar un singur consumator se află sub monitorizare.

Eforturi zadarnice... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2019, 09:55 (5091 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Propunere de majorare a tarifelor pentru măturatul stradal

Ședință a Consiliului Local Slobozia

Propunere de majorare a tarifelor pentru măturatul stradal

Miercuri, 30, octombrie 2019, se va desfășura o nouă ședință ordinară a Consiliului Local Slobozia. Printre proiectele de hotărâre care vor fi supuse aprobării plenului se numără și cel privind majorarea tarifelor practicate de Polaris M Holding. Astfel, tariful pentru măturatul manual crește de la 15 lei pentru 1000 de mp la 19,53 lei, tariful pentru măturatul mecanizat de la 7,87 lei la 9,14 lei, iar colectarea deșeurilor stradale de la 124,54 lei la 150,08 lei. Pe lista tarifelor majorate fi­gurează și răzuitul manual al rigolelor stradale, stropitul manual și mecanizat sau întreținerea diurnă a curățeniei. Conform fișei de fundamentare prezentate de către Polaris M Holding creșterile de tarife... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 20:20 (5973 vizualizări - 16 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

110000 de dolari pentru a doua șansă la viață

110000 de dolari pentru a doua șansă la viață

În urmă cu 6 luni de zile, slobozenii își uneau eforturile pentru salvarea lui Carmen, diagnosticată cu «Limfom Hodgkin». Împreună, ei au reușit să doneze 38000 de dolari. Pentru Carmen însă, dreptul la a doua șansă de a trăi costă acum 110000 de dolari... Acum Carmen imploră din nou!

Orașul care a salvat-o pe Carmen Carmen Elena Enache este o tânără de doar 22 de ani, din Slobozia, tânără a cărei viață s-a schimbat din februarie 2018. Aceasta a fost depistată cu «Limfom Hodgkin», un cancer al sistemului limfatic care, pe măsură ce boala progresează, afectează capacitatea corpului de... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 13:40 (7301 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Două goluri, succes garantat!

Fotbal, Liga a III-a, Dacia Unirea Brăila–Unirea Slobozia 0-2

Două goluri, succes garantat!

bonus: Primul punct pentru Gheorghe Doja

Cu victoria de la Însurăței, Unirea Slobozia a ajuns la 7 succese stagionale. Inte­resant este că, de câte ori a dat două goluri (și au fost 4 astfel de situații!), echipa noastră a câștigat. Iar pentru că fotbalul este un rege capricios, în două jocuri galben-albaștrii au marcat 3, respectiv 4 goluri, și s-au ales doar cu un rezultat de egalitate.

Ofensivi până la capăt Deși venită din eșalonul secund, Dacia Unirea Brăila este una dintre echipele care suferă în subsolul clasamentului. Prin urmare, suporterii Unirii așteptau din deplasarea de la Însurăței victoria și multe goluri marcate... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 12:55 (2653 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Jucăm cu revelația campionatului

HCM Slobozia-SCM Gloria Buzău, vineri, 1 noiembrie 2019, orele 18,00

Jucăm cu revelația campionatului

După o pauză de două săptămâni, Competiția Ligii Florilor se reia în acest week-end cu meciurile etapei a IX-a. HCM Slobozia, ocupanta locului 11, primește vizita handbalistelor de la SCM Gloria Buzău. Promovată sezonul trecut în Liga Florilor, echipa buzoiană a reușit în această vară o campanie spectaculoasă de transferuri care, coroborată cu înscăunarea lui Ovidiu Mihăilă în postul de antrenor principal, o plasează în acest moment pe locul 3 în clasament. Putem spune astfel că adversara Sloboziei este, de departe, re­velația primului eșalon. La Gloria Buzău evoluează 4 foste componente ale echipei noastre: Alina Ilie, Alexandra Iovănescu, Andreea Mărginean și Maria Gavrilă. De la HCM Slobozia... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 12:10 (2471 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ultima pomană bugetară a Guvernului Dăncilă

Bani pentru 29 de localități din Ialomița

Ultima pomană bugetară a Guvernului Dăncilă

bonus: Studiu de caz la Sfântu Gheorghe

În urmă cu mai bine de o săptămână, pe 14 octom­brie a.c., Guvernul Dăncilă a aprobat prin Hotărâre de Guvern alocarea a 16,99 milioane de lei pentru 29 de localități din Ialomița. Majoritatea acestor localități au primit sume consistente comparativ cu rectificarea bugetară anterioară, însă «fondurile rămân unele de supraviețuire administrativă». Primarii ialomițeni care au primit bani susțin la unison că fondurile nu permit realizarea de investiții, acestea fiind amânate «sine die» pentru anul următor.

Ultima dată e la noroc La 4 zile de la moțiunea de cenzură, Guvernul Dăncilă... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 10:10 (3332 vizualizări - 3 comentarii)

SPORT

Alberto Nădrag a câștigat Cupa «Riposta»

Scrimă

Alberto Nădrag a câștigat Cupa «Riposta»

Sâmbătă și duminică, 26/27 octombrie 2019, la Buftea s-a desfășurat Cupa «Riposta», competiție internațională de sabie adresată copiilor. În concursul destinat sabrerilor sub 10 ani, școala de scrimă slobozeană a demonstrat din nou că dispune de potențial. Elevii lui Daniel Nădrag de la CSM Unirea Slobozia au izbutit 3 clasări pe podium și alte rezultate meritorii. Cel mai strălucitor rezultat a fost al lui Alberto Nădrag, care a cucerit «aurul» în competiția masculină după ce a trecut de 11 adversari din România, Bulgaria și Grecia. Pe locul 3 a încheiat colegul său de echipă, Rareș Negoiță. Tot cu «bronzul» s-a întors acasă după competiția feminină sportiva CSM Unirea, Diana Dragomir. De menționat... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 10:05 (7328 vizualizări - 0 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru-omul și opera (I)

A început numărătoarea inversă

Moraru-omul și opera (I)

Primul mandat al președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, a intrat în ultima linie dreaptă. De dragul acestor aproape 4 ani, dar și al celor 16 petrecuți în calitate de primar la Amara, reiterăm de-a lungul urmă­toarelor săptămâni principalele repere ale vieții sale publice, așa cum le-am surprins de-a lungul anilor în paginile ziarului nostru.

Omul care sfințește administrați Istoria modernă a existenței lui Victor Moraru a început cu prima sa dispoziție administrativă în calitate de președinte. Ea a constat în stabilirea corpului de literă (n. red.... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2019, 16:50 (5117 vizualizări - 4 comentarii)

EVENIMENT

Un asistent personal la zece ialomițeni cu dizabilități

Un asistent personal la zece ialomițeni cu dizabilități

La nivelul județului Ialomița există aproximativ 10 mii de persoane cu dizabilități. Dintre acestea, puțin peste 4 mii suferă de un handicap grav. Deși Legea 448/2006 susține că fiecare persoană încadrată în grad grav de handicap trebuie să aibă câte un asistent personal, în Ialomița numărul total al acestora este de doar 964.

Statistici îngrijorătoare La sfârșitul lunii septembrie a acestui an, potrivit datelor statistice oferite de către Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Co­pilului Ialomița, în județ erau înregistate 9751 persoane cu dizabilități. Dintre aceștia... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2019, 13:40 (4094 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Sancțiuni aplicate Primăriei Slobozia din cauza unui supermarket deschis ilegal

Sancțiuni aplicate Primăriei Slobozia din cauza unui supermarket deschis ilegal

bonus: Construcțiile ilegale au rămas neclintite

Locatarii unui bloc situat în zona Stadionului «1 Mai» din municipiul Slobozia cer în instanță anularea autorizației de construire pe care primăria orașului a emis-o pentru amenajarea unui supermarket la parterul imobilului. Situația scoate la iveală o serie de abateri cu privire la legalitatea procedurii de eliberare a documentului. Principala respon­sabilitate o poartă Primăria Slobozia, instituție care a fost sancționată cu 25000 de lei de către reprezentanții Inspectoratului Județean în Construcții Ialomița. Nu este prima dată când funcționarii Primăriei Slobozia încalcă legea în ceea ce privește autorizarea ilegală a imobilelor care se construiesc sau se amenajează în oraș. Unele cazuri au... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2019, 09:50 (20413 vizualizări - 59 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
289 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Manasia: I-au furat din curte

Agenții Postului de Poliție Manasia au fost sesizați luni, 1 august a.c., de către o femeie de 56 ani, din Urziceni, despre faptul că persoane necunoscute au pătruns în curtea proprietății pe care o deține ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 10:28
(6653 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Manasia furt


Amara: Concursuri sportive pe plajă

Amara: Concursuri sportive pe plajă

Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Ialomița, Asociația Județeană «Sportul pentru Toți» Ialomița, cu sprijinul Primăriei Amara, desfășoară, în perioada 31 iulie-3 august 2011, acțiunea sportiv-recreativă ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 10:26
(10158 vizualizări - 1 comentariu)


Țăndărei: «Șofer» fără permis

O patrulă de siguranță publică din cadrul Poliției Țăndărei a oprit pentru control în trafic pe raza localității un autoturism, condus de un tînăr localnic în vîrstă de 28 ani. Din verificările efectuate ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 08:24
(6728 vizualizări - 1 comentariu)


Fetești: Surprinși în flagrant la furat de fier

Un feteștean de 55 ani a alertat Poliția în momentul în care a surprins două persoane care sustrăgeau fier de pe terenul său, unde deține o fundație pentru casă. La fața locului s-a deplasat o patrulă de ...[citește_toată_știrea]

3 August 2011, 07:03
(4266 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești furt


Primarul Sloboziei îl felicită pe elevul Octav Drăgoi, medaliat cu aur la Olimpiada Internațională de Matematică

Printr-un comunicat de presă, primarul Sloboziei, Gabi Ionașcu, felicită remarcabila performanță a elevului slobozean Octav Drăgoi, care a obținut medalia de aur la Olimpiada Internațională de Matematică ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:22
(9439 vizualizări - 4 comentarii)


Munteni Buzău: S-au autoaprins furajele

În după-amiaza zilei de sîmbătă, 30 iulie, pompierii militari de la Garda Slobozia au fost solicitați să intervină pentru lichidarea unui incendiu izbucnit la depozitul de furaje al unui cetățean din localitatea ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:16
(8218 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Adeverințe pentru cultivatorii de tutun care accesează credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe către Beneficiarii schemei de plată națională directă complementară decuplată de producție, pentru suprafața cultivată cu tutun ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:11
(11762 vizualizări - 0 comentarii)


Fetești: A intrat într-o căruță nesemnalizată

Poliția Fetești a fost sesizată vineri, 29 iulie a.c., cu privire la faptul că pe DN3B s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea a două persoane. Astfel, în timp ce un bărbat, de 38 ani, din ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 12:09
(9209 vizualizări - 0 comentarii)


Poliția Rutieră Ialomița: Amenzi de aproape 90000 lei în două zile

În cadrul acțiunilor desfășurate la sfîrșit de săptămînă, polițiștii rutieri au aplicat 276 sancțiuni contravenționale, au reținut în vederea suspendării 14 permise de conducere și au retras 10 certificate ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:31
(8028 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Declarația 112, depusă doar on-line cu certificat digital

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița reamintește contribuabilor că «Declarația 112-privind plata contribuțiilor sociale, a impozitului pe venit și evidența angajaților asigurați» se va depune ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:28
(10736 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: O hoață din buzunare, identificată de polițiști

Un bărbat de 52 ani, din Pogoanele-Buzău a sesizat Poliția Urziceni, prin 112, cu privire la faptul că în timp ce se afla pe strada Poștei din localitate, persoane necunoscute i-au sustras din buzunar suma ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:27
(5762 vizualizări - 0 comentarii)


APIA: Plăți efectuate către fermieri

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că a plătit, în perioada 27.07.2011-28.07.2011, suma de 187,9 milioane euro pentru măsuri delegate din Programul Național de Dezvoltare Rurală ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:22
(10304 vizualizări - 0 comentarii)


Maia: A furat 16 capace de canalizare

Polițiștii cercetează un bărbat de 47 ani pentru săvîrșirea infracțiunii de furt. În urma investigațiilor desfășurate de către agenții Postului de Poliție Maia, privind furtul din data de 12 iulie a.c. ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:20
(7924 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: 148 locuri de muncă vacante

Potrivit datelor statistice ale Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Ialomița, la nivelul județului, marți, 2 august 2011, sînt disponibile 148 locuri de muncă vacante. Cele mai multe posturi ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 11:02
(7862 vizualizări - 1 comentariu)


Ialomița: Fără permise, la volan

Vineri seara, 29 iulie a.c., agenții Postului de Poliție Sălcioara au depistat în trafic, pe raza comunei, un localnic în vîrstă de 44 ani, care conducea un autoturism, deși figura în bazele de date ale ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 10:59
(5866 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Faza zonală a concursurilor serviciilor profesioniste pentru situații de urgență

În perioada 1-3 august 2011, Inspectoratul pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu» al județului Ialomița este gazda fazei zonale a concursurilor serviciilor profesioniste pentru situații de urgență ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 10:58
(8011 vizualizări - 0 comentarii)


Dridu: Beat la volan

Polițiștii au identificat în trafic un bărbat de 46 ani, din comuna Dridu, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității de domiciliu. Întrucît șoferul emana halenă alcoolică, a fost testat cu aparatul ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 10:43
(8630 vizualizări - 0 comentarii)


Reviga: Trei minori furau din curte!

Agenții Postului de Poliție Reviga au fost sesizați duminică 31 iulie a.c. despre faptul că trei persoane au pătruns în curtea unei locuințe de pe raza comunei și sustrag bunuri. Polițiștii s-au deplasat ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 10:41
(6094 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Reviga furt


Săveni: Tînăr de 17 ani, beat la volan s-a răsturnat cu mașina în șanț

Poliția Țăndărei a fost sesizată joi, 28 iulie a.c. despre faptul că pe strada Frățilești din comuna Săveni se află răsturnat un autoturism. Din cercetări s-a stabilit că autoturismul prezintă avarii multiple ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 09:03
(5033 vizualizări - 0 comentarii)


Bordușani: Hoți identificați de polițiști

Doi tineri de 18, respectiv 21 ani, sînt cercetați de polițiști pentru săvîrșirea infracțiunii de furt calificat. Agenții Postului de Poliție Bordușani au fost sesizați vineri, 29 iulie a.c., de către un ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 09:01
(8710 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Bordușani furt


Ialomița: Biciclist acroșat de un șofer de 80 ani

Joi, 28 iulie a.c., pe DN2, la km 38+500 m, în afara localității Movilița s-a produs un accident de circulație soldat cu rănirea unei persoane. În fapt, în timp ce un bărbat în vîrstă de 80 ani, din București ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 08:55
(6668 vizualizări - 0 comentarii)


Coșereni: Grav accident de circulație soldat cu doi adolescenți morți

Coșereni: Grav accident de circulație soldat cu doi adolescenți morți

Joi, 28 iulie a.c., în jurul orei 21.30, Poliția a fost sesizată că în afara localității Coșereni s-a produs un accident de circulație soldat cu cinci victime. În timp ce un tînăr, în vîrstă de 21 ani, ...[citește_toată_știrea]

2 August 2011, 08:20
(7656 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Instruire pentru obținerea certificatului digital

Reprezentanții Direcției Generale a Finanțelor Publice Ialomița vor organiza întîlniri cu mediul de afaceri local pentru instruirea cu privire la obținerea certificatului digital. Astfel, în zilele de ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:40
(8401 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Șoferi băuți și fără permise, la volan

Marți 26 iulie polițiștii slobozeni au oprit în trafic o mașină ce se deplasa pe șoseaua Brăilei cu viteză și sinuos. În urma verificărilor sumare, polițiștii au concluzionat că șoferul, un bărbat, de ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:37
(7411 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Armă deținută ilegal

Un bărbat de 57 ani din Urziceni este cercetat penal de polițiștii ialomițeni pentru deținere ilegală de armă. Individul a fost prins marți, 26 iulie, de efectivele Serviciului Arme, Explozivi și Substanțe ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:37
(10080 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Hoț de motorină, reținut de polițiști

Un tînăr de 24 ani a fost arestat de polițiști după ce s-a dovedit a fi principalul autor al mai multor furturi. «Marți, 26 iulie, polițiștii slobozeni au finalizat cercetările privind un tînăr de 24 ani ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:36
(6903 vizualizări - 0 comentarii)


ISUJ Ialomița: Numărul intervențiilor, în creștere

Potrivit datelor statistice ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență «Barbu Catargiu», referitoare la cel de-al doilea trimestru al anului în curs, pompierii ialomițeni au fost alertați în aproximativ ...[citește_toată_știrea]

27 Iulie 2011, 14:34
(7264 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 18:05
(4464 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Șantaj și violare de domiciliu

Polițiștii au reținut pe bază de ordonanță un bărbat în vîrstă de 44 ani și îl cercetează pentru săvîrșirea infracțiunilor de «șantaj», «loviri și alte violențe», «violare de domiciliu» și «ultraj contra ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 16:51
(8227 vizualizări - 2 comentarii)


Urziceni: Hoții au trecut de la mașini de lux la autoutilitare

Poliția Urziceni a fost sesizată în data de 23 iulie de către un tînăr, de 22 ani, din comuna Manasia, cu privire la faptul că persoane necunoscute i-au sustras autoutilitara parcată pe strada Aurora din ...[citește_toată_știrea]

26 Iulie 2011, 16:50
(6858 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Urziceni furt


Ultimele comentarii
Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Vasile în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» vilă complex Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 17 iunie 2026 Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...