Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

Consilieri personali pentru vicepreședinții Consiliului Județean Ialomița

Consilieri personali pentru vicepreședinții Consiliului Județean Ialomița

Schema de personal a Consiliului Județean Ialomița s-ar putea încărca cu alți patru consilieri personali. În cadrul ședinței de miercuri, 30 octombrie 2019, consilierii județeni au aprobat majorarea schemei de personal cu două astfel de funcții, pentru fiecare dintre cei doi vicepreședinți.

În dulcele stil clasic
După un model patentat în ultimii ani, Consiliul Județean Ialomița a supus aprobării plenului majorarea schemei de personal cu patru funcții de consilieri. Aceștia vor fi alocați în mod egal fiecăruia dintre cei doi vicepreședinți ai instituției, respectiv Cătălin Grigore... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 14:20 (4576 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Diabetul îmbolnăvește în fiecare an 300 de ialomițeni

Diabetul îmbolnăvește în fiecare an 300 de ialomițeni

Numărul ialomi­țenilor care se îmbolnăvesc de diabet este într-o continuă creștere. Estimările arată că anual sunt diagnosticate  300 de noi cazuri. Toate acestea în condițiile în care, la nivelul județului, există doar trei medici specialiști care să trateze această afecțiune și un singur spital în care pacienții pot fi internați. Anual, statul cheltuie din bugetul destinat Sănătății 7 milioane de lei pentru medicamentele prescrise bolnavilor.

Statistici îngrijorătoare În ultimii 3 ani, cazurile de diabet diagnosticate la nivelul județului Ialomița au cu­noscut o creștere semnificativă... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 13:40 (4148 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Izvorul termal de la Giurgeni așteaptă să fie exploatat

De 50 de ani

Izvorul termal de la Giurgeni așteaptă să fie exploatat

Un izvor termal descoperit la Giurgeni, în apropierea sitului arheologic Orașul de Floci, cu aproape 50 de ani în urmă este tratat cu indiferență de autorități. Deși au promis în re­petate rânduri valorificarea apei cu puteri vindecătoare, reprezen­tanții administrației județene au abandonat fiecare proiect. Apa termală a respectivului izvor ar putea asigura șansa poziționării județului Ialomița pe harta turistică a României, dorință pe care oficialii Consiliului Județean Ialomița și-au exprimat-o în public de nenumărate ori.

Apă purificatoare la Giurgeni O serie de cercetări privind... [citește_tot_articolul]

31 Octombrie 2019, 09:55 (6735 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

«Romani Orchestra» de Bărbulești

«Romani Orchestra» de Bărbulești

Proiectul «Romani Orchestra» este unul dintre cele mai cunoscute proiecte pentru copiii din Bărbulești. Coordonați de Florin Nasture, președintele Asociației «O Del Amenca», cei mici învață tainele muzicii. Scopul? Formarea uneia dintre cele mai renumite orchestre de copii de etnie romă din țară. Până la 20 de copii din Bărbulești (Ialomița), Cărpenișu (Giurgiu) și Ludești (Dâmbovița) vor să înființeze cea mai unită și cunoscută orchestră din România. Această acțiune se desfășoară în cadrul proiectului «Romani Orchestra», proiect derulat de Centrul Cultural al Romilor «O Del Amenca» finanțat prin programul «În stare de bine» susținut de Kaufland România și implementat de «Fundația pentru Dezvoltarea... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2019, 16:35 (2791 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Amenzi de 20 milioane de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

În cele 9 luni ale anului 2019

Amenzi de 20 milioane de lei aplicate de polițiștii ialomițeni

Polițiștii ialomițeni s-au arătat neiertărori cu șoferii care au încălcat regulile de circulație. De la începutul anului și până la sfârșitul lunii septembrie 2019, oa­menii legii au aplicat peste 51 mii de sancțiuni contravenționale șoferilor care au încălcat Codul Rutier. Estimativ, va­loarea sancțiunilor este de 20 milioane de lei. Din păcate, gradul de colectare al sancțiunilor este scăzut, de cele mai multe ori conducătorii auto amendați reușind să scape de plată prin prescri­erea sancțiunilor.

Val de amenzi pe șoselele din Ialomița Potrivit informațiilor oferite de Biroul de ... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2019, 12:55 (3768 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

În Ialomița se consumă droguri «accidental»

În Ialomița se consumă droguri «accidental»

Fenomenul consumului și traficului de dro­guri este tot mai prezent în județul Ialomița. Cu toate acestea, instituțiile care ar trebui să-l stopeze au o cu totul altă părere. Reprezen­tanții Agenției Naționale Antidrog susțin faptul că Ialomița nu prezintă un risc din acest punct de vedere și că toate cazurile de consum au fost «accidentale». Între timp, zeci de tineri se află în vizorul polițiștilor din cauza consumului de substanțe interzise. În momentul de față, la Centrul de Prevenire Evaluare și Consiliere Antidrog Ialomița, doar un singur consumator se află sub monitorizare.

Eforturi zadarnice... [citește_tot_articolul]

30 Octombrie 2019, 09:55 (5091 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Propunere de majorare a tarifelor pentru măturatul stradal

Ședință a Consiliului Local Slobozia

Propunere de majorare a tarifelor pentru măturatul stradal

Miercuri, 30, octombrie 2019, se va desfășura o nouă ședință ordinară a Consiliului Local Slobozia. Printre proiectele de hotărâre care vor fi supuse aprobării plenului se numără și cel privind majorarea tarifelor practicate de Polaris M Holding. Astfel, tariful pentru măturatul manual crește de la 15 lei pentru 1000 de mp la 19,53 lei, tariful pentru măturatul mecanizat de la 7,87 lei la 9,14 lei, iar colectarea deșeurilor stradale de la 124,54 lei la 150,08 lei. Pe lista tarifelor majorate fi­gurează și răzuitul manual al rigolelor stradale, stropitul manual și mecanizat sau întreținerea diurnă a curățeniei. Conform fișei de fundamentare prezentate de către Polaris M Holding creșterile de tarife... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 20:20 (5972 vizualizări - 16 comentarii)

EVENIMENT

110000 de dolari pentru a doua șansă la viață

110000 de dolari pentru a doua șansă la viață

În urmă cu 6 luni de zile, slobozenii își uneau eforturile pentru salvarea lui Carmen, diagnosticată cu «Limfom Hodgkin». Împreună, ei au reușit să doneze 38000 de dolari. Pentru Carmen însă, dreptul la a doua șansă de a trăi costă acum 110000 de dolari... Acum Carmen imploră din nou!

Orașul care a salvat-o pe Carmen Carmen Elena Enache este o tânără de doar 22 de ani, din Slobozia, tânără a cărei viață s-a schimbat din februarie 2018. Aceasta a fost depistată cu «Limfom Hodgkin», un cancer al sistemului limfatic care, pe măsură ce boala progresează, afectează capacitatea corpului de... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 13:40 (7301 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Două goluri, succes garantat!

Fotbal, Liga a III-a, Dacia Unirea Brăila–Unirea Slobozia 0-2

Două goluri, succes garantat!

bonus: Primul punct pentru Gheorghe Doja

Cu victoria de la Însurăței, Unirea Slobozia a ajuns la 7 succese stagionale. Inte­resant este că, de câte ori a dat două goluri (și au fost 4 astfel de situații!), echipa noastră a câștigat. Iar pentru că fotbalul este un rege capricios, în două jocuri galben-albaștrii au marcat 3, respectiv 4 goluri, și s-au ales doar cu un rezultat de egalitate.

Ofensivi până la capăt Deși venită din eșalonul secund, Dacia Unirea Brăila este una dintre echipele care suferă în subsolul clasamentului. Prin urmare, suporterii Unirii așteptau din deplasarea de la Însurăței victoria și multe goluri marcate... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 12:55 (2653 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

SPORT

Jucăm cu revelația campionatului

HCM Slobozia-SCM Gloria Buzău, vineri, 1 noiembrie 2019, orele 18,00

Jucăm cu revelația campionatului

După o pauză de două săptămâni, Competiția Ligii Florilor se reia în acest week-end cu meciurile etapei a IX-a. HCM Slobozia, ocupanta locului 11, primește vizita handbalistelor de la SCM Gloria Buzău. Promovată sezonul trecut în Liga Florilor, echipa buzoiană a reușit în această vară o campanie spectaculoasă de transferuri care, coroborată cu înscăunarea lui Ovidiu Mihăilă în postul de antrenor principal, o plasează în acest moment pe locul 3 în clasament. Putem spune astfel că adversara Sloboziei este, de departe, re­velația primului eșalon. La Gloria Buzău evoluează 4 foste componente ale echipei noastre: Alina Ilie, Alexandra Iovănescu, Andreea Mărginean și Maria Gavrilă. De la HCM Slobozia... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 12:10 (2471 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Ultima pomană bugetară a Guvernului Dăncilă

Bani pentru 29 de localități din Ialomița

Ultima pomană bugetară a Guvernului Dăncilă

bonus: Studiu de caz la Sfântu Gheorghe

În urmă cu mai bine de o săptămână, pe 14 octom­brie a.c., Guvernul Dăncilă a aprobat prin Hotărâre de Guvern alocarea a 16,99 milioane de lei pentru 29 de localități din Ialomița. Majoritatea acestor localități au primit sume consistente comparativ cu rectificarea bugetară anterioară, însă «fondurile rămân unele de supraviețuire administrativă». Primarii ialomițeni care au primit bani susțin la unison că fondurile nu permit realizarea de investiții, acestea fiind amânate «sine die» pentru anul următor.

Ultima dată e la noroc La 4 zile de la moțiunea de cenzură, Guvernul Dăncilă... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 10:10 (3332 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

SPORT

Alberto Nădrag a câștigat Cupa «Riposta»

Scrimă

Alberto Nădrag a câștigat Cupa «Riposta»

Sâmbătă și duminică, 26/27 octombrie 2019, la Buftea s-a desfășurat Cupa «Riposta», competiție internațională de sabie adresată copiilor. În concursul destinat sabrerilor sub 10 ani, școala de scrimă slobozeană a demonstrat din nou că dispune de potențial. Elevii lui Daniel Nădrag de la CSM Unirea Slobozia au izbutit 3 clasări pe podium și alte rezultate meritorii. Cel mai strălucitor rezultat a fost al lui Alberto Nădrag, care a cucerit «aurul» în competiția masculină după ce a trecut de 11 adversari din România, Bulgaria și Grecia. Pe locul 3 a încheiat colegul său de echipă, Rareș Negoiță. Tot cu «bronzul» s-a întors acasă după competiția feminină sportiva CSM Unirea, Diana Dragomir. De menționat... [citește_tot_articolul]

29 Octombrie 2019, 10:05 (7328 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

Moraru-omul și opera (I)

A început numărătoarea inversă

Moraru-omul și opera (I)

Primul mandat al președintelui Consiliului Județean Ialomița, Victor Moraru, a intrat în ultima linie dreaptă. De dragul acestor aproape 4 ani, dar și al celor 16 petrecuți în calitate de primar la Amara, reiterăm de-a lungul urmă­toarelor săptămâni principalele repere ale vieții sale publice, așa cum le-am surprins de-a lungul anilor în paginile ziarului nostru.

Omul care sfințește administrați Istoria modernă a existenței lui Victor Moraru a început cu prima sa dispoziție administrativă în calitate de președinte. Ea a constat în stabilirea corpului de literă (n. red.... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2019, 16:50 (5117 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un asistent personal la zece ialomițeni cu dizabilități

Un asistent personal la zece ialomițeni cu dizabilități

La nivelul județului Ialomița există aproximativ 10 mii de persoane cu dizabilități. Dintre acestea, puțin peste 4 mii suferă de un handicap grav. Deși Legea 448/2006 susține că fiecare persoană încadrată în grad grav de handicap trebuie să aibă câte un asistent personal, în Ialomița numărul total al acestora este de doar 964.

Statistici îngrijorătoare La sfârșitul lunii septembrie a acestui an, potrivit datelor statistice oferite de către Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Co­pilului Ialomița, în județ erau înregistate 9751 persoane cu dizabilități. Dintre aceștia... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2019, 13:40 (4093 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Sancțiuni aplicate Primăriei Slobozia din cauza unui supermarket deschis ilegal

Sancțiuni aplicate Primăriei Slobozia din cauza unui supermarket deschis ilegal

bonus: Construcțiile ilegale au rămas neclintite

Locatarii unui bloc situat în zona Stadionului «1 Mai» din municipiul Slobozia cer în instanță anularea autorizației de construire pe care primăria orașului a emis-o pentru amenajarea unui supermarket la parterul imobilului. Situația scoate la iveală o serie de abateri cu privire la legalitatea procedurii de eliberare a documentului. Principala respon­sabilitate o poartă Primăria Slobozia, instituție care a fost sancționată cu 25000 de lei de către reprezentanții Inspectoratului Județean în Construcții Ialomița. Nu este prima dată când funcționarii Primăriei Slobozia încalcă legea în ceea ce privește autorizarea ilegală a imobilelor care se construiesc sau se amenajează în oraș. Unele cazuri au... [citește_tot_articolul]

28 Octombrie 2019, 09:50 (20406 vizualizări - 59 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

«30 ani de educație și formare»

Simpozionul Național «Școala și Viața»

«30 ani de educație și formare»

Vineri, 18 octombrie 2019, la sediul Inspectoratului Școlar Ju­dețean Ialomița s-a desfășurat cea de-a XXX-a ediție a Simpo­zionului Național «Școala și Viața». Ediția din acest an a cuprins prezentarea celor mai semnificative proiecte pe care cadrele didactice împreună cu elevii le-au desfășurat. Printre unită­țile de învățământ participante s-a numărat și Școala Profesională Specială «Ion Teodorescu» Slobozia...

Proiecte cu și pentru copii Directorul Casei Corpului Didactic, Gabriela Borodea, a deschis și în acest an Simpozionul Național «Școala și Viața». Ediția de anul acesta i... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2019, 16:05 (3371 vizualizări - 9 comentarii)

EVENIMENT

«Și eu vreau să muncesc!»

Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți

«Și eu vreau să muncesc!»

Vineri, 18 octombrie 2019, la Centrul Cultural «Ionel Perlea» Slobozia s-a desfășurat Bursa Locurilor de Muncă pentru Absolvenți. Anul acesta, nu doar tinerii și-au căutat un loc de muncă... Printre ei am găsit-o pe Mioara Stanciu, de 41 de ani, care își dorește să găsească un loc de muncă mai bun. Dar și pe Smaranda Ionescu, de 58 de ani, care, deși se apropie de pensie, se gândește să înceapă o carieră în domeniul sanitar...

Un nou început
Holurile Centrului Cultural «Ionel Perlea» Slobozia au fost pline. Vineri, 18 octombrie 2019, s-a desfășurat o nouă Bursă a Locurilor de... [citește_tot_articolul]

27 Octombrie 2019, 10:35 (3907 vizualizări - 11 comentarii)

EVENIMENT

Ialomița: Minor de 12 ani, vizat de 5 dosare penale

Ialomița: Minor de 12 ani, vizat de 5 dosare penale

Procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni cer instanței de judecată internarea în regim de urgență a unui băiat de 12 ani. Acesta este inculpat în 5 dosare penale, având ca obiect fapte de «furt», «distrugere» sau «lovire».

Un copil-problemă Potrivit informațiilor, băiatul, cu domiciliul într-o comună de lângă Urziceni, a fost diagnosticat în trecut cu schizofrenie. Din cauza afecțiunii de care suferă, el a comis mai multe fapte penale. Astfel, numele său se regăsește în 5 anchete pe care procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Urziceni le-au deschis pe numele său... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2019, 17:25 (3255 vizualizări - 5 comentarii)

REPORTAJ

Atelierul campionilor

Atelierul campionilor

Cercul de Karturi de la Palatul Copiilor a ajuns la vârsta senectuții. Copiii duc însă mai departe tradiții de campioni. Se antrenează neștiuți, pe vechea pistă din spa­te­le Stadionului «1 Mai», se bucură de fiecare antrenament și se întorc din competiții cu locuri pe po­dium. Secretul acestor reușite, susține profesorul inginer Dumitru Costel, este antrenamentul...

La karturi Pe pista Cercului de Karturi din spatele Stadionului a venit toamna. Aceleași garduri scorojite, aceleași cauciucuri răscoapte sub soarele verilor din urmă... Doar pista e proaspăt asfaltată. Uite că a făcut... [citește_tot_articolul]

26 Octombrie 2019, 12:50 (6642 vizualizări - 2 comentarii)

EVENIMENT

Gravidele minore din Ialomița sunt consiliate medical

Caravana Kaufland pentru controlul gravidelor

Gravidele minore din Ialomița sunt consiliate medical

La începutul lunii septembrie 2019, două localități din Ialomița, respectiv Bărbulești și Țăndărei, au fost implicate într-un proiect social finanțat de Kaufland România prin intermediul «Asociației Prematu­rilor». Concluziile demersului sunt alarmante. Ialomița are mame de 14 ani, tinere de 16 ani aflate la a doua sarcină și bunici la 31 de ani! Conform informațiilor furnizate de organizatori, «70% dintre gravidele consultate se aflau la prima ecografie, chiar dacă nu erau la prima sarcină...».

Un demers salutar Caravana pentru controlul gravidelor și mamelor aflate în risc a pornit... [citește_tot_articolul]

25 Octombrie 2019, 18:15 (5333 vizualizări - 6 comentarii)

Marți 23 Iun 2026
286 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

ITM Ialomița: Angajatori prinși cu «munca la negru»

Inspecția muncii a inițiat, începînd cu 27 ianuarie 2011, o campanie la nivel național privind identificarea și combaterea cazurilor de muncă nedeclarată în domenii susceptibile utilizării frecvente a acesteia ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2011, 14:21
(10729 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Furturile dau bătăi de cap polițiștilor

În urma activităților desfășurate în cazul unui furt comis sîmbătă, 29 ianuarie a.c., din sediul unei firme de pe raza municipiului Fetești, faptă ce figura în evidențele Poliției cu autori necunoscuți ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2011, 11:41
(8039 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: furt Ialomița


Ialomița: Doi morți într-un accident pe DN2, în apropiere de Sinești

În cursul dimineții de miercuri, 2 februarie, în jurul orei 7.15, pe DN2, în afara localității Sinești s-a produs un grav accident de circulație soldat cu decesul a două persoane și rănirea unei alteia ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2011, 10:23
(12944 vizualizări - 7 comentarii)

Taguri: Sinești accident


Slobozia: Manifestare expozițională «Femina Star»

Camera de Comerț Industrie și Agricultură Ialomița, în parteneriat cu Consiliul Județean Ialomița, organizează a XII-a ediție a manifestării expoziționale Femina Star&Salonul Mireselor. Acțiunea are un ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2011, 10:19
(8190 vizualizări - 0 comentarii)


«Lucrezi pămîntul, depui cererea de sprijin și accesezi fonduri europene! APIA te așteaptă!»

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură lansează, începînd cu 1 februarie 2011, campania «Lucrezi pămîntul, depui cererea de sprijin și accesezi fonduri europene! APIA te așteaptă!». În cadrul ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2011, 10:17
(10385 vizualizări - 0 comentarii)


DGFP Ialomița: Simulare la depunerea Declarației 112

25 februarie este termenul limită pînă la care poate fi depusă declarația unică privind obligațiile de plată a contribuțiilor sociale, a impozitului pe venit și evidența nominală a persoanelor asigurate ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2011, 10:13
(7082 vizualizări - 0 comentarii)


Secțiunea Mica Publicitate a fost actualizată!

Cele mai noi anunțuri de mică publicitate din Ialomița. ...[citește_toată_știrea]

2 Februarie 2011, 09:05
(4886 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții DIICOT la Slobozia

Procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism-Structura Centrală au efectuat 22 de percheziții domiciliare, pe raza municipiilor București, Slobozia, Onești ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 18:42
(19176 vizualizări - 2 comentarii)


Tînăr slobozean, trimis în judecată pentru trafic de minori și pornografie infantilă

Un tînăr de 20 de ani din Slobozia, acuzat de infracțiunile de trafic de minori și pornografie infantilă, a fost trimis în judecată după ce a postat pe internet un filmuleț în care întreținea raporturi ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 18:21
(11556 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Ucenici pe lângă polițiști

Ialomița: Ucenici pe lîngă polițiști

Polițiștii Inspectoratului de Poliție Ialomița au ucenici. Este voba despre 11 ialomițeni (6 fete și 5 băieți) studenți în cadrul Academiei de Poliție «Al. I. Cuza» București care au fost repartizați să ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 13:27
(12632 vizualizări - 0 comentarii)


Amara: Copaci furați cu autoutilitara

Vineri, 28 ianuarie, polițiștii din cadrul Poliției Orașului Amara au depistat pe DN2C trei indivizi care furau un copac cu o autoutilitară. Potrivit constatărilor făcute la fața locului, cei trei tăiau ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 13:24
(10774 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Amara furt


Ialomița: Și-a făcut «plinul» cu alcool

Sîmbătă, 29 ianuarie un echipaj al poliției rutiere care acționa pe DN2A a oprit în trafic un autoturism suspect. Conducătorul auto, un bărbat, de 40 de ani, din București, emana halenă alcoolică, iar ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 13:24
(9849 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Prinși cu gardul în brațe!

Un echipaj al Poliției Municipiului Urziceni a surprins în după-amiaza zilei de vineri, 28 ianuarie, doi bărbați care transportau un grilaj metalic. Suspecții au fost legitimați de echipaj și conduși la ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 13:23
(8679 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Urziceni furt


«Șmen» la Fetești

Polițiștii orașului Fetești au fost sesizați sîmbătă, 29 ianuarie, că gestionara unei societăți comerciale a fost înșelată prin metoda «șmen». Metoda constă în subtilizarea bancnotelor de către infractor ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 13:23
(8977 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Fetești șmen


Grivița: Beție cu victimă

Un bărbat de 37 de ani din localitatea Grivița este cercetat de polițiști, după ce a accidentat cu autoturismul un pieton și a părăsit locul faptei. Evenimentul s-a produs sîmbătă, 29 ianuarie, pe strada ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 13:22
(10299 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Grivița accident


Ialomița: Record de amenzi

La sfîrșitul săptămînii precedente, cu ocazia acțiunilor derulate pe șoselele din Ialomița, polițiștii au stabilit un nou record. Aceștia au aplicat peste 300 de sancțiuni contravenționale, au retras 1 ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 13:21
(10395 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: amendă Ialomița


Ialomița: Bovine testate medical

«Direcția Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița își propune ca pînă la sfîrșitul anului 2011 să realizeze calificarea statusului de sănătate al exploatațiilor nonprofesionale și comerciale ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 11:12
(11793 vizualizări - 0 comentarii)


Copiii romi, instruiți pe bani europeni

Peste 2000 de elevi romi vor beneficia de educație de tipul «Școală după Școală» prin intermediul proiectului «Școală după școală, primul pas către succesul școlar și profesional». Potrivit specialiștilor ...[citește_toată_știrea]

1 Februarie 2011, 11:08
(10119 vizualizări - 2 comentarii)

Taguri: proiect Ialomița


Axintele: Un bătrân a murit după ce a căzut în fântână

Axintele: Un bătrîn a murit după ce a căzut în fîntînă

În urma unui apel primit prin 112 duminică, 30 ianuarie a.c, în jurul orei 9.20, pompierii militari au intervenit pentru scoaterea unui bărbat, în vîrstă de 77 de ani, dintr-o fîntînă de pe raza localității ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2011, 14:44
(12193 vizualizări - 1 comentariu)


DGFP Ialomița: Instruire pentru taximetriști

Direcția Generală a Finanțelor Publice Ialomița informează contribuabilii, persoane fizice autorizate în desfășurarea activității de taximetrie, că în urma desființării normei de venit pentru activitatea ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2011, 14:41
(9775 vizualizări - 2 comentarii)


LAPAR, în război cu FNAPR

Liga Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România a declanșat războiul cu Federația Națională a Producătorilor Agricoli din România. Asta după ce un un reprezentant al Ligii nu a fost acceptat ca observator ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2011, 14:20
(8411 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: LAPAR FNAPR scandal


Ialomița: Pompierii scot cîini din gropi și dărîmă țurțuri

Sîmbătă, 29 ianuarie, în jurul orei 11.45, pompierii de la Detașamentul Urziceni au intervenit pentru scoaterea unui cîine care căzuse într-o fîntînă dezafectată, adîncă de aproape 20m, aflată în apropierea ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2011, 14:10
(8620 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: ISU Ialomița


Renta Viageră trece la Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură informează că, începînd cu data de 1 februarie 2011, va prelua activitatea desfășurată de birourile județene ale Oficiului Național de Rentă Viageră Agricolă ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2011, 14:06
(14063 vizualizări - 0 comentarii)


Accident grav la intrare în Alexeni

În urmă cu cîteva ore, un bărbat, de 52 de ani, din municipiul Urziceni, și-a pierdut viața într-un accident rutier. Bărbatul se afla la volanul unui autoturism și se deplasa pe direcția Slobozia-Urziceni ...[citește_toată_știrea]

31 Ianuarie 2011, 13:59
(10258 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Alexeni accident


Ialomița: Amplasarea radarelor

Ialomița: Amplasarea radarelor

Continuînd seria de acțiuni pentru prevenirea accidentelor în trafic, polițiștii rutieri au acționat pe principalele artere de circulație din județeț. Astfel, în ultimele 24 de ore, polițiștii au aplicat ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2011, 17:46
(11838 vizualizări - 3 comentarii)

Taguri: radar Ialomița


Andrășești: Hoți prinși de polițiști

Polițiștii ialomițeni avertizează din nou asupra apariției unor hoți care pătrund în locuințe sau curțile oamenilor. În acest sens, miercuri, 25 ianuarie, trei tineri cu vîrste cuprinse între 17 și 23 de ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2011, 17:40
(9063 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Activități preventive cu elevii de la Liceul de Artă

În perioada 25-28 ianuarie, polițiștii ialomițeni s-au întîlnit cu elevii Liceului de Artă «Ionel Perlea» din Slobozia, polițiștii vorbind elevilor despre prevenirea implicării acestora în acte de delicvență ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2011, 17:37
(8132 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Prinși la furat de motorină într-o benzinărie

Colaborarea Poliției Locale Slobozia cu Biroul de Poliție Rutieră, inițiată de conducerea IPJ Ialomița și Poliția Locală Slobozia, începe să dea rezultate. O demonstrează acțiunea din noaptea trecută în ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2011, 10:13
(7408 vizualizări - 1 comentariu)

Taguri: Slobozia furt


APIA: Adeverințe eliberate pentru accesare de credite

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură eliberează adeverințe pentru beneficiarii plăților aferente Măsurilor 211-«Sprijin pentru zona montană defavorizată», 212-«Sprijin pentru zone defavorizate ...[citește_toată_știrea]

28 Ianuarie 2011, 10:04
(10520 vizualizări - 0 comentarii)


Deputatul PNL Cristina Pocora vrea demisia ministrului Baconschi

Deputatul PNL Cristina Pocora vrea demisia ministrului Baconschi

Așa cum și-a obișnuit electoratul în ultimul timp, deputatul PNL Cristina Pocora cere din nou demisia unui ministru. De această dată a venit rîndul ministrului Afacerilor Externe, Teodor Bacnschi, persoana ...[citește_toată_știrea]

27 Ianuarie 2011, 08:34
(10569 vizualizări - 1 comentariu)


Ultimele comentarii
Any în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Alecu în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! base marinaru în Stelnica și Punctul de Acostare «Regina Maria», creștere a numărului de turiști ion negativ în A fost construită una dintre cele mai mari instalații de stocare a energiei verzi din România cioban în Dezastrul funciar de la Primăria Axintele Parinte în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! AlexDan în Lipsă de «transparență» în Consiliul Local Slobozia Preda în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! Mary în Reabilitarea Ștrandului Municipal, abandonată de administrația Potor Mary în Restanțe de 7,3 milioane de lei pentru facturile de apă și canalizare către operatorul Urban SA Slobozia NOBODY în «Candidatul 10510», în sfârșit director general adjunct la DGASPC Ialomița! Vasi în Incidente de integritate «cu efect întârziat» în județul Ialomița Dan în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! OK dar.. în «USR are obligația morală să aplice propriile standarde de integritate!» dan în Blocuri pentru tinerii specialiști în Educație și Sănătate, la Fetești Aur în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! cetatean în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! Pt Zanfir în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși! suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! ZANFIR în Marinela Radu ex-DSP și juristul «doctor» Vasile Zamfir, înscriși!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...