Ai intrat pe cel mai citit site din Ialomița!

EVENIMENT

20 de școli și grădinițe nu asigură paza copiilor

Se întâmplă în Ialomița

20 de școli și grădinițe nu asigură paza copiilor

Siguranța elevilor din unitățile școlare ar trebui să fie o prioritate pentru autoritățile ialomițene. În vreme ce în majoritatea școlilor și grădinițelor paza și siguranța copiilor este asigurată prin suprave­ghere video, pază asigurată cu personal propriu al unității de învățământ, cu firmă de pază sau pază asigurată de primărie, în 20 de unități școlare aceste modalități de supraveghere lipsesc cu desăvârșire. Iar cele mai multe sunt grădinițe...

Siguranța elevilor lasă de dorit
La nivelul județului Ialomița există 145 de unități de învățământ. Pentru siguranța celor peste... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2019, 16:55 (6213 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost reacreditat

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a fost reacreditat

Spitalul Județean de Urgență Slobozia a primit o nouă acredi­tare din partea Autorității Naționale de Management al Calității în Sănătate. Unitatea medicală a fost încadrată în categoria a III-a, mai având de pus la punct unele deficiențe minore. Reprezentanții Spitalului Slobozia au precizat faptul că oficialii ANMCS au fost impresionați de proiectele de investiții care se vor derula în perioada următoare.

Un demers îndeplinit Procedura de reacreditare a Spitalului Județean de Urgență Slobozia a început cu aproximativ un an în urmă. În toată această perioadă de timp, Comisia de Acreditare... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2019, 14:40 (13317 vizualizări - 6 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

CFR SA tratează cu indiferență infrastructura feroviară

În Ialomița

CFR SA tratează cu indiferență infrastructura feroviară

La fel ca în toată țara și în Ialomița este vizibilă indife­rența cu care CFR SA tratează infrastructura feroviară. Pe linii circulă trenuri învechite și pline de mizerie, iar stațiile sunt lăsate în paragină. Cu toate acestea, oficialii CFR SA au o cu totul altă viziune despre felul în care arată infrastructura feroviară a județului. Aceștia susțin că numai anul trecut au investit aproximativ 1 milion de lei pentru modernizarea întregii infrastructuri...

Un imens paradox
În Ialomița există, potrivit estimărilor oficiale, 293 de kilometri de rețea feroviară aflată în exploatare... [citește_tot_articolul]

15 Octombrie 2019, 11:10 (2559 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

300 de elevi din Ialomița, obligați să învețe împreună în aceleași clase

300 de elevi din Ialomița, obligați să învețe împreună în aceleași clase

Puternic afectate de scăderea numărului de elevi, școlile din Ialomița apelează la metoda «învățământului simultan». Statistica Inspectoratului Școlar Județean Ialomița arată că, în acest an școlar, 11 unități de învățământ utilizează această formă de educație.

Statistici îngrijorătoare Potrivit estimărilor, anual, din evidențele școlilor și grădinițelor ialomițene «dispar» aproximativ 1000 de elevi și preșcolari. Motivele care determină acest fenomen sunt generate de mulți factori, cele mai importante fiind abandonul școlar și situația socio-economică a familiilor din care copiii provin... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2019, 17:45 (5508 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Procedura de concesionare a serviciului de iluminat public a fost anulată

Incompetență administrativă în valoare de 35000 de lei la Slobozia

Procedura de concesionare a serviciului de iluminat public a fost anulată

La sfârșitul lunii august 2019, Consiliul Local Slobozia aproba un proiect de hotărâre privind «delegarea prin concesionare a gestiunii serviciului de iluminat public». La sfârșitul lunii septembrie, autoritățile locale au inițiat procedurile de concesionare a acestui serviciu. Procedura a eșuat lamentabil, autoritatea publică recunoscând în anunțul de anulare că «există abateri grave de la prevede­rile legislative». Documentația a fost realizată de către consultantul Rom-Leader Company Ltd SRL la valoarea de 35000 de lei și supervizată de către administratorul pu­blic Gheorghe Puia.

Încă o decizie marca Mocioniu... [citește_tot_articolul]

14 Octombrie 2019, 13:20 (6716 vizualizări - 11 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Festivalul Culinar «La Casa Tudorii» 2019

Întâii degustători ai județului

În anul 2019, Festivalul Culinar «La Casa Tudorii» a ajuns la ediție a IX-a. Președintele e trecut deja de jumătatea celui de-al patrulea an de mandat... Festivalul s-a desfășurat duminică, 13 octombrie a.c., și n-a putut începe fără Președinte. Președintele a venit la 11 trecute fix. Restul e istorie sub vremi și fotografii de arhivă...

Impresii la cald
Festivalul Culinar «La Casa Tudorii» a fost inventat de autorități pentru a resuscita turismul istoric în Ialomița. Între timp, turismul a murit și a fost îngropat sub un maldăr de fonduri europene. Festivalul a rămas... Așa că... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2019, 20:40 (5735 vizualizări - 4 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Un nou proiect la Săveni

Un nou proiect la Săveni

Comuna Săveni se moder­nizează vizibil pe zi ce trece. După finalizarea asfaltării a 1,2 km de străzi locale, autoritățile din Săveni au demarat un nou proiect: modernizare sistemului de iluminat public. Valoarea acestuia este acoperită atât din bugetul local, cât și din co-finanțare prin Asociația de Dezvoltare Intercomunitară Ialomița. Tot la acest capitol, comuna Săveni se poate mândri cu încă două proiecte aflate la acest moment în desfășurare.

Peste 223 mii de lei pentru iluminat
După finalizarea proiectului «Modernizare străzi locale în comuna Săveni», a venit rândul iluminatului... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2019, 17:20 (6328 vizualizări - 1 comentariu)

REPORTAJ

Misionara educațională de la Murgeanca

Misionara educațională de la Murgeanca

Mihaela Stan coboară din mașina ei cu 6 locuri în fața Liceului Teoretic «Paul Georgescu» din Țăndărei. Poartă cizme de cauciuc și se grăbește să intre... Are nevoie de o ștampilă pe foaia de parcurs. «Alo, alo... Doamna, unde credeți că vă duceți?!» întreabă superior paznicul, aruncând peste gard țigara din îndoitura degetului. Mihaela Stan îi explică, netulburată... «S-o credeți dumneavoastră că mai e cineva la ora asta. Veniți mâine!». Pentru Mihaela Stan e a treia oară în ziua respectivă când asigură transportul copiilor din Murgeanca și Valea Ciorii în locul autorităților. Face asta de 2 ani, neștiută de nimeni, fără să protesteze, cu convingerea că accesul la Educație este singura șansă... [citește_tot_articolul]

13 Octombrie 2019, 11:45 (9775 vizualizări - 9 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Croșete cu fonduri europene

La Traian

Croșete cu fonduri europene

Larisa Bucur are 53 de ani și locuiește în comuna Traian. În urmă cu un an, Larisa Bucur a reușit să-și înființeze propria firmă, în prezent reușind să «croșeteze» cu fonduri europene. Proiectul a prins contur de puțin timp, însă comenzile sunt multe.

Un nou capitol După o viață în care a vândut produse într-un mic magazin alimentar, Larisa Bucur s-a hotărât să își des­chidă propria ei firmă. S-a întors la vechea pasiune, croșetatul... Și a făcut din asta un loc de muncă atât pentru ea, cât și pentru alte patru femei din comuna Traian. «Am început să croșetez în urmă cu mai bine de... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2019, 17:40 (7083 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

contraeditorial

anomalii politice

Viața politică își petrece în tihnă zilele, cu aceleași personaje cu care ne-a obișnuit de ani buni. Poate prea mulți. Sunt aceleași fețe cu care partidele ne-au fami­liarizat deja și despre care cei mai mulți dintre noi știm cam cât și cum le poate pielea. Penuria de oameni este resimțită pe întreg eșichierul politic, impresia de primenire fiind falsă și neglijabilă. Forma discursului se schimbă în timp ce fondul insului politic rămâne același. Cu toate că anii trec și perioadele de alternanță ar presupune apariția unor noi figuri. Realitatea vieții politice pare neschimbată, personajele perorând despre fix aceleași probleme ca în urmă cu 10 ani. Nu există un interes anume pentru remedierea unor... [citește_tot_articolul]

12 Octombrie 2019, 12:10 (3428 vizualizări - 0 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«Suntem în Opoziție!»

Senatorul Marian Pavel, președintele PSD Ialomița

«Suntem în Opoziție!»

Căderea Guvernului Dăncilă nu modifică planurile de campanie prezidențială ale social-democraților ialomițeni. Marian Pavel, președintele PSD Ialomița a declarat: «Suntem în Opoziție! Așteptăm formarea noului Guvern... Până atunci facem Opoziție, iar în Ialomița ne pregătim de campanie prezidențială pentru doamna Dăncilă! Nu mai e prim-ministru, dar e candidatul nostru pentru Președinția României...».

Păreri împărțite PSD Ialomița continuă campania pentru Viorica Dăncilă. La nici 24 de ore de la căderea Guvernului Dăncilă, senatorul Marian Pavel, președintele PSD Ialomița, declară că... [citește_tot_articolul]

11 Octombrie 2019, 20:05 (9794 vizualizări - 18 comentarii)

Click aici

POLITICĂ

«În Ialomița, PSD trebuie să se reformeze acum!»

Deputatul (încă) PSD Andrei Pop face primele declarații publice

«În Ialomița, PSD trebuie să se reformeze acum!»

Guvernul  Viorica Dăncilă a picat! Printre cei care au pus umărul la acest deznodământ se numără și parlamentarii ialomițeni Mihăiță Găină și Andrei Pop. Primul a votat în favoarea moțiunii, al doilea s-a abținut... Au fost exprimate în total 242 de voturi, dintre care 238 au fost «pentru» și 4 au fost «împotrivă»...

Andrei Pop cere reformarea PSD Ialomița
Primul parlamentar ialomițean care a reacționat după căderea Guvernului Dăncilă a fost deputatul ialomițean (încă) PSD Andrei Pop. Acesta a publicat pe pagina sa de Facebook următorul mesaj: «Cred că este momentul ca un NOU BLOC DE STÂNGA să-și facă apariția. Doar într-o formulă întregită, într-o echipă lărgită, stânga se mai poate opune cu succes, pe termen scurt, mediu și lung, unui alt guvern și blocului ad-hoc de dreapta care a dărâmat guvernul. Trebuie să recunoaștem, să fim sinceri, că rezultatul de astăzi este, în mare parte, și rezultatul unui mod de lucru deficitar, de la nivel local și central, dezastruos, inadaptat noilor nevoi sociale și politice. În Ialomița, PSD trebuie să se reformeze acum! Actualul mod de lucru nu mai poate continua. De la un scor fabulos în 2016, unde am ajuns? PSD Ialomița trebuie să se reconecteze cu electoratul, să-i recâștige încrederea, pierdută pentru că unii au considerat că se poate face orice, oricând, fără costuri. PSD Ialomița trebuie să se orienteze către oameni care pot opri hemoragia actuală, către un alt tip de conducere, care înțelege că actualul mod de lucru trebuie oprit. Trebuie să devenim transparenți, participativi, deschiși. Urmează alegerile locale și parlamentare. Cât trebuie să mai cădem astfel încât să nu ne mai ridicăm? Dacă nu vom avea puterea să vedem mai departe de interesele jucate pe termen scurt, pe termen lung vom pierde iremediabil. Trebuie să fim conștienți de asta. Trebuie să fim realiști!»... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2019, 21:20 (11468 vizualizări - 24 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Viceprimarul din Fierbinți, declarat incompatibil de ANI

Și frizer, și viceprimar

Viceprimarul din Fierbinți, declarat incompatibil de ANI

Agenția Națională de Integritate a dat publicității joi, 3 octombrie 2019, un comunicat de presă în care informează că viceprimarul orașului Fierbinți-Târg, Marius Alin Câmpeanu, a fost declarat incompatibil. Potrivit ANI, acesta a exercitat simultan, timp de 2 ani, atât funcția de viceprimar, cât și pe cea de angajat al unei societăți comerciale. Viceprimarul în cauză riscă să-și piardă mandatul, însă «procedura este una de durată», după cum a precizat prefectul județului Ialomița, Gigi Petre.

ANI trăiește, Câmpeanu e incompatibil Deși pare o instituție desuetă, ANI continuă să funcționeze... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2019, 17:15 (6471 vizualizări - 3 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Statul pierde bani din vânzarea lemnelor de foc

Și în Ialomița ca-n toată țara

Statul pierde bani din vânzarea lemnelor de foc

În așteptarea sezonului rece, ialomițenii au început să achiziți­oneze lemne de foc. Direcția Silvică Ialomița are disponibili peste 100 mii de metri cubi de material lemnos. O bună parte din această cantitate este scoasă la licitație și comercializată către firmele de profil. Fără ca legislația să reglementeze prețurile, societățile comercializează lemnele de foc și la valori care pot depăși 500 de lei/mc.

Valoarea lemnelor de foc Pentru sezonul rece 2019-2020, Direcția Silvică Ialomița are disponibili peste 100 mii de metri cubi de material lemnos. Instituția valorifică lemnele de... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2019, 15:15 (3295 vizualizări - 1 comentariu)

Click aici

EVENIMENT

Spitalul de Urgență Slobozia, acționat în instanță pentru recuperarea a 700 mii de lei

Spitalul de Urgență Slobozia, acționat în instanță pentru recuperarea a 700 mii de lei

Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialo­mița a acționat în instanță Spitalul Județean de Urgență Slobozia pentru un debit de 700 mii de lei. Istorica datorie datează încă din 2011 și reprezintă valoarea sumelor pe care unitatea medicală a «omis» să le recupereze de la persoanele care au provocat accidente rutiere cu victime sau scandaluri pu­blice.

Proces în derulare Conform informațiilor oficiale oferite de Casa Județeană de Asigurări de Sănătate Ialomița, din 2011 și până în prezent Spitalul Județean de Urgență Slobozia a oferit asistență medicală unui număr de 600 de persoane... [citește_tot_articolul]

10 Octombrie 2019, 11:05 (13909 vizualizări - 2 comentarii)

Click aici

EVENIMENT

Adâncata: Arestată pentru că și-a înjunghiat cumnatul

Adâncata: Arestată pentru că și-a înjunghiat cumnatul

O femeie de aproximativ 50 de ani, din comuna Adâncata, a fost arestată preventiv în cursul zilei de miercuri, 9 octombrie 2019, după ce și-a înjunghiat în gât cumnatul. Atât victima, cât și agresoarea cunsumaseră înainte băuturi alcoolice, apoi s-au luat la ceartă. Enervată de atitudinea bărbatului, aceasta a luat un cuțit și i l-a înfipt în gât. Bărbatul a fost transportat la Spitalul Municipal Urziceni, însă nu a necesitat internare. Agresoarea a fost arestată preventiv pentru 30 de zile.... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2019, 21:05 (3836 vizualizări - 1 comentariu)

EVENIMENT

Subvenții anticipate pentru fermierii ialomițeni

Subvenții anticipate pentru fermierii ialomițeni

Din data de 15 octombrie 2019, Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură va plăti în avans o parte dintre ajutoarele financiare de care beneficiază fermierii ialomițeni. Plata integrală a subvențiilor agricole se va realiza după data de 1 decembrie 2019.

Peste 190 mii de hectare, eligibile la plată Conform Ministerului Agriculturii, plata în avans a subvențiilor destinate fermierilor, realizată prin Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură, se va efectua începând cu data de 15 octombrie 2019. Cea mai mare valoare o are ajutorul financiar pe suprafață, denumit «Schema... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2019, 17:40 (2675 vizualizări - 0 comentarii)

EVENIMENT

Profesori obligați să facă naveta cu mașinile de ocazie

La Giurgeni

Profesori obligați să facă naveta cu mașinile de ocazie

Profesorii din Giurgeni nu mai au dreptul să vină la școală cu microbuzul școlar. Decizia a fost adoptată de administrația locală, după ce reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița le-au explicat faptul că automobilele trebuie utilizate doar pentru transportul elevilor. Sindicatele din Învățământ atrag atenția că decizia luată de aleșii locali este «abuzivă» și reclamă faptul că profesorii navetiști vin la cursuri cu mașinile de ocazie.

Situație încurcată La câteva săptămâni de la începerea noului an școlar, reprezentanții Poliției Rutiere Ialomița au verificat starea tuturor microbuzelor... [citește_tot_articolul]

9 Octombrie 2019, 14:40 (5797 vizualizări - 5 comentarii)

EVENIMENT

Funcționarii ialomițeni din subordinea Ministerului Agriculturii, obligați să răspundă apelului ministrului Petre Daea

Funcționarii ialomițeni din subordinea Ministerului Agriculturii, obligați să răspundă apelului ministrului Petre Daea

Petre Daea, ministrul Agriculturii, ar fi făcut presiuni asupra funcționa­rilor publici din Ialomița, angajați în instituțiile aflate în subordinea Minis­terului pe care îl conduce, să participe la «Zilele Naționale ale Produselor Alimentare Românești», eveniment organizat la București. Manifestarea este una pur electorală și reprezintă dorința lui Petre Daea de a-i arăta Vioricăi Dăncilă susținerea sa pentru Alegerile Prezidențiale. Surse avizate ne-au precizat că ministrul Agricul­turii i-ar fi promis șefei Guvernului că va aduce la acest eveniment fermieri din toată țara, însă cei mai mulți dintre aceștia au refuzat să participe. Drept urmare, Petre Daea i-a «transformat» pe funcționarii din... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 20:10 (4784 vizualizări - 4 comentarii)

UNA PE SĂPTĂMÎNĂ

De 10 ani, pe Peneș Curcanul

De 10 ani, pe Peneș Curcanul

În timp ce autoritățile locale susțin că au rezolvat problemele de infrastructură în Cartierul Gării Noi, proprietarii de case din zonă iau de la capăt calvarul înotatului prin noroaie. Ca în fiecare toamnă, Cartierul se transformă într-o mlaștină, iar străzile devin impracticabile. În locul obișnuitelor reportaje «de sezon» am ales săptămâna asta să publi­căm postarea unuia dintre proprietari. Ea îi aparține lui Alexandru Zanfir, a apărut pe rețelele de socializare luni, 7 octombrie 2019, și ar fi absolut savuroasă, dacă situația nu ar fi tragică: «Locuitorii de pe strada PENEȘ CURCANUL, Cartierul Gării Noi, din mu­nicipiul Slobozia, invită autoritățile (sau cine dracu are în administrare această Pacoste de stradă), dar nu în ultimul rând pe domnul primar, la o excursie de numai 400 metri, prin tina care aduce aminte de Răscoala de la 1907, a cărei compoziție o putem analiza din stradă, curți, până în casele noastre. Atenție, domnule primar, pentru aceasta escapadă mă oblig să aduc la cunoștință echipamentul necesar: pantofi cu bot ascuțit, pantaloni cui cu vedere la gleznă și două bucăți consiliere pe orice domeniu... Să aveți în ce vă sprijini... Iar în spate un tab de la U.M., în caz că rămâneți suspendat, pentru că o ambulanță sau SMURD-ul nu pot intra pe această stradă, oricare din locuitori fiind condamnați să rămână fără cel mai mic ajutor dacă se întâmplă ceva...»... [citește_tot_articolul]

8 Octombrie 2019, 18:55 (7113 vizualizări - 9 comentarii)

Miercuri 24 Iun 2026
322 cititori online
Cele mai comentate
Cele mai citite
Ultima oră

Grupul de Comunicare Strategică: 1086 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Marți, 15 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1086, cu 10 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2020, 16:05
(2110 vizualizări - 1 comentariu)


Protopopiatul Urziceni: «Educația-prioritate a Bisericii»

Protopopiatul Urziceni: «Educația-prioritate a Bisericii»

Cu binecuvântarea Preasfințitului Părinte Vincențiu, episcopul Sloboziei și Călărașilor, în perioada 1-11 septembrie 2020, s-a organizat cea de a V-a ediție a acțiunii «Educația-prioritate a Bisericii» ...[citește_toată_știrea]

15 Septembrie 2020, 15:05
(2791 vizualizări - 0 comentarii)


Patru salariați ai DSP Ialomița, infectați cu COVID-19

Patru salariați ai DSP Ialomița au fost confirmați pozitiv la testul pentru SARS-CoV-2. «Aceștia au fost izolați și s-au aplicat măsurile prevăzute în Metodologia INSP!» se arată într-un comunicat de presă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 17:45
(2581 vizualizări - 1 comentariu)


Slobozia: Două ordine de protecție provizorii, emise pentru «violență în familie»

Duminică, 13 septembrie a.c., în jurul orelor 21,30, polițiștii din Slobozia au fost sesizați prin 112 de o tânără de 41 ani, din Slobozia, cu privire la faptul că a fost agresată fizic de către soțul său ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:55
(2720 vizualizări - 0 comentarii)


Case mistuite de flăcări la Amara și Căzănești

Case mistuite de flăcări la Amara și Căzănești

Un incendiu violent a cuprins în cursul zilei de duminică, 13 septembrie a.c., în jurul orelor 15,20, o locuință din orașul Amara. Pentru stingerea flăcărilor au intervenit pompierii de la Detașamentul ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:25
(3386 vizualizări - 0 comentarii)


Accident la Gura Văii

Accident la Gura Văii

Pompierii militari au intervenit duminică, 13 septembrie a.c., în jurul orelor 19,40, la un accident rutier produs pe DJ201, pe raza satului Gura Vării, în care un autoturism a părăsit partea carosabilă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:20
(2263 vizualizări - 0 comentarii)


Incendiu la o șiră de baloți în Ograda, furaje arse la Misleanu

În cursul zilei de duminică, 13 septembrie a.c, în jurul orelor 23,30, dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu produs la o șiră de baloți în incinta unei societăți agricole ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:10
(3521 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1076 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Luni, 14 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1076, cu 18 cazuri mai mult față de ziua de sâmbătă ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:05
(1786 vizualizări - 0 comentarii)


Grivița: Cal căzut în canal și salvat de pompieri

Grivița: Cal căzut în canal și salvat de pompieri

Un apel pentru salvarea unei cabaline s-a primit în noaptea de duminică spre luni, 13/14 septembrie a.c., în jurul orei 1,15, de la un cetățean din comuna Grivița. La locul intervenției s-a deplasat un ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 16:00
(2936 vizualizări - 0 comentarii)


2 cazuri de COVID-19 la Prefectura Ialomița!

Printr-un comunicat de presă, Instituția Prefectului Ialomița aduce la cunoștință că la nivelul instituției au fost confirmare 2 cazuri de infectare cu COVID-19. Astfel, potrivit anchetei epidemiologice ...[citește_toată_știrea]

14 Septembrie 2020, 13:50
(2862 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1058 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Sâmbătă, 12 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1058, cu 4 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

12 Septembrie 2020, 16:10
(3530 vizualizări - 0 comentarii)


ISU Ialomița: La mulți ani, pompieri români!

Sărbătorim la 13 septembrie Ziua Pompierilor din România, un eveniment prin care, de 172 de ani se perpetuează amintirea eroismului dovedit pe câmpul de luptă de către înaintașii noștri. Povestea pompierilor ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 16:15
(3004 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1054 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Vineri, 11 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1054, cu 7 cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 16:05
(2944 vizualizări - 0 comentarii)


Ialomița: Șoim scos la vânzare pe un site de anunțuri, confiscat de polițiști

Ialomița: Șoim scos la vânzare pe un site de anunțuri, confiscat de polițiști

250 de euro este suma pe care ar fi trebuit să o încaseze un bărbat de 35 de ani din București care a postat pe o rețea de anunțuri o ofertă «protejată de lege». Polițiștii în rol de cumpărători au confiscat ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 15:50
(1693 vizualizări - 0 comentarii)


Percheziții la Țăndărei pe lina deținerii ilegale de arme

Polițiștii din Ialomița au descoperit la domiciliul unui bărbat din Țăndărei un pistol și 8 butelii CO2, în urma unor percheziții domiciliare pe linia deținerii ilegale de arme. La data de 10 septembrie ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 15:45
(1975 vizualizări - 1 comentariu)


Acțiune de amploare a polițiștilor la Grivița și Traian

Acțiune de amploare a polițiștilor la Grivița și Traian

Joi, 10 septembrie a.c., în intervalul orar 15,00-19,00, 56 de polițiști , precum și 16 jandarmi din cadrul Inspectoratului Județean de Jandarmi Ialomița, au desfășurat o acțiune pe linia prevenirii și ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 15:40
(3065 vizualizări - 0 comentarii)


Giurgeni: Băut și fără permis, la volan

Joi noaptea, 10 septembrie a.c., în jurul orelor 23,30, polițiștii din Platonești au oprit, pentru control, pe raza comunei Giurgeni, un autoturism condus de un bărbat, de 25 de ani, din comuna Giurgeni ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 15:35
(2019 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Arestat pentru «tâlhărie calificată»

Joi, 10 septembrie a.c., polițiștii din Slobozia au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. ...[citește_toată_știrea]

11 Septembrie 2020, 15:30
(2335 vizualizări - 0 comentarii)


Slobozia: Tânăr de 19 ani, rănit într-un accident rutier

Pompierii din Slobozia au intervenit miercuri, 9 septembrie a.c, în cazul unui accident rutier petrecut la Slobozia. Din informațiile oferite, două autovehicule s-au izbit frontal. În urma impactului, un ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 16:30
(2666 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Slobozia accident


Movila: Casă cuprinsă de flăcări

Miercuri, 9 septembrie a.c., pompierii din Țăndărei au intervenit pentru stingerea unui incendiu produs la o locuință din localitatea Movila. Flăcările au distrus 60 mp din acoperișul imobilului și au fost ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 16:25
(2823 vizualizări - 0 comentarii)

Taguri: Movila incendiu


DSVSA Ialomița: 9 focare de Pestă Porcină Africană au fost identificate pe raza județului

Pesta Procină Africană continuă să creeze probleme în județul Ialomița. Potrivit unei informări a Direcției Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor Ialomița, la data 9 septembrie a.c., pe raza ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 16:15
(3688 vizualizări - 0 comentarii)


Urziceni: Lemne confiscate de polițiști

Polițiștii din Urziceni au aplicat în cursul zilei de miercuri, 9 septembrie a.c., sancțiuni în valoare de 39 mii de lei șoferilor unor autovehicule de mare tonaj care transportau material lemnos. Conducătorii ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 16:10
(3316 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1047 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Joi, 10 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1047, cu 6 cazuri mai mult față de ziua de miercuri ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 16:05
(2443 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Movilița, suspect de «furt calificat»

Marți, 8 septembrie a.c., polițiștii din Urziceni au reținut pe bază de ordonanță un bărbat, de 40 de ani, din comuna Movilița, bănuit de săvârșirea infracțiunii de «furt calificat». Acesta este acuzat ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 15:10
(2551 vizualizări - 0 comentarii)


AJOFM Ialomița: Locuri de muncă

Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă informează cu privire la locurile de muncă disponibile în Ialomița. Astfel, la nivelul județului, există un total de 178 locuri de muncă, cele mai multe ...[citește_toată_știrea]

10 Septembrie 2020, 15:05
(3066 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Incendiu de vegetație uscată și gunoi de grajd

Manasia: Incendiu de vegetație uscată și gunoi de grajd

Marți, 8 septembrie, a.c., dispeceratul Inspectoratului a fost anunțat despre izbucnirea unui incendiu de vegetație uscată și gunoi de grajd pe raza comunei Manasia. Pompierii de la Detașamentul de Pompieri ...[citește_toată_știrea]

9 Septembrie 2020, 12:50
(2933 vizualizări - 0 comentarii)


IȘJ Ialomița: Rata de promovare la Bacalaureatul de toamnă-31,88%

La nivelul județului Ialomița, rata finală de promovare, înregistrată în sesiunea august-septembrie a examenului național de Bacalaureat 2020, după soluționarea contestațiilor, este de 31,88%. Prin ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2020, 18:35
(4102 vizualizări - 0 comentarii)


Bărbat din Moldoveni, arestat pentru «lipsire de libertate în mod ilegal»

Luni, 7 septembrie a.c., polițiștii din Jilavele au acționat pentru depistarea persoanelor urmărite, dispărute de la domiciliu sau care se sustrag de la executarea unor pedepse privative de libertate. ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2020, 18:10
(1934 vizualizări - 0 comentarii)


Manasia: Depistat în trafic cu permisul suspendat și beat la volan

Luni, 7 septembrie 2020, în jurul orelor 15,30, polițiștii din Ion Roată au oprit, pentru control, pe raza comunei Manasia, un autoturism condus de un bărbat de 36 de ani, din comuna Manasia. S-a procedat ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2020, 18:05
(3694 vizualizări - 0 comentarii)


Grupul de Comunicare Strategică: 1040 cazuri de COVID-19 înregistrate în Ialomița

Marți, 8 septembrie a.c., la nivelul județului Ialomița, potrivit Grupului de Comunicare Strategică, numărul cazurilor de îmbolnăviri cu COVID-19 a ajuns la 1040, cu 20 de cazuri mai mult față de ziua de ...[citește_toată_știrea]

8 Septembrie 2020, 16:10
(4977 vizualizări - 0 comentarii)


Ultimele comentarii
Cetățean în Tabăra «Pavilioane» din stațiunea Amara, fără aviz sanitar de funcționare Mary în «Fermierii își vând producția sub costuri!» garsonieră de închiriat Slobozia în Anunțuri Mica Publicitate valabile la data de 24 iunie 2026 Locuitor Slobozia în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Mariana în «Fermierii își vând producția sub costuri!» un ialomițean în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Gigel în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Pensionar în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final #pasajladrajna în «Reabilitarea energetică» a sediului Prefecturii Ialomița, la final Adevărat Suporter! în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Mihai în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Hendersohn în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Adrian în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» Suporter în FC Bărăganul Ciulnița, învinsă «acasă» de Viitorul Corbeanca Alin în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» marius în CNAIR: Circulație închisă pe bretelele de intrare și ieșire ale A2 din zona Drajna, joi, 23 aprilie 2026 Toma în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență! cetatean în Bărbat din Bărbulești, prins în flagrant și reținut pentru «șantaj» Anca în Ce miracol, ce minune/CNAS face concurs «pe bune» suporter în Colaps financiar după retrogradarea în Liga 2: Unirea Slobozia a cerut intrarea în insolvență!

cea mai/cel mai...

Cea mai/cel mai...